پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران وجهان

اخبار ايران وجهان

🔴 فراخوان تحصن شورای‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی فرهنگیان ایران در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اسفند ۹۷

به نام خداوند جان و خرد

ملت بزرگ ایران

فرهنگیان گرامی

نیک می‌دانیم که اساسی ترین راه برون رفت از وضعیت موجود و قرارگرفتن درمسیر درست تو سعه، توجه ویژه به آموزش و پرورش و ارتقای منزلت معلمان است. سالها بی توجهی برنامه ریزان و مسئولان کشور نسبت به دانش‌آموزان و فرهنگیان و تضییع دامنه دار حقوق آنها در کنار سایر عوامل، زمینه ساز بروز وضعیت اسف‌بار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حال حاضر کشور شده است. تورم و گرانی افسارگسیخته و نهادینه شده کنونی که مردم زیر بار فشار طاقت فرسای آن، کمر خم کرده‌اند، نمودی عینی و ملموس از وضعیت بحرانی و غیرقابل تحمل مزبور است.

سالهاست که فرهنگیان متعهدانه و با بهره‌گیری از راهکار‌های قانونی تلاش نموده‌اند سیاست گذاران را متقاعد نمایند که به منظور تحقق توسعه پایدار و رشد همه جانبه کشور، آموزش و پرورش را در اولویت برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی کلان خود قرار دهند اما متاسفانه همواره پاسخ مسئولان به این درخواست هوشمندانه، برخوردهای قهری با منتقدان دلسوز فرهنگی و تحریف ماهیت مطالبه گری فرهنگیان در نزد افکار عمومی بوده است.

شایان ذکر است که پس از تحصن‌های مهر و آبان ۹۷ معلمان، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران علی رغم تجربه های تلخ گذشته، بار دیگر تلاش نمود تا از طریق مذاکره و هم اندیشی با مصادر قدرت برای رفع مشکلات موجود، شیوه ای تعاملی در پیش بگیرد تا مسئولان و برنامه‌ریزان بتوانند در فضایی آرام با ایجاد تغییرات لازم و ضروری در بودجه سال ۹۸ و اختصاص سهم منطقی به آموزش‌و پرورش، قدم هایی اساسی برای رفع مشکلات موجود بردارند. اما در دیدار های اخیر نمایندگان تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور که در اول اسفند ۹۷ با جمعی از نمایندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون تلفیق، مسئولانی از وزارت آموزش و پرورش و افرادی از نیروهای امنیتی در تهران صورت گرفت، کاملا مشخص گردید که آموزش و پرورش و فرهنگیان کماکان جزو اولویت‌های تصمیم سازان کشور نیست و روند بی توجهی عامدانه به مقوله آموزش و معیشت فرهنگیان همچنان ادامه دارد.

بنابر ادعای نمایندگان مجلس، متاسفانه وزیر آموزش و پرورش حتی در جلسه کمیسیون تلفیق، جهت دفاع از سهم بودجه وزارتخانه‌ تحت تصدی خود، حضور نیافته است. همچنین علی رغم هماهنگی‌های به عمل آمده، جناب وزیر و معاون پشتیبانی ایشان در جلسه برنامه‌ریزی شده با تشکلهای صنفی درتاریخ مزبور حضور نیافتند تا نشان دهند در همچنان بر پاشنه پیشین می چرخد.

شورای‌هماهنگی علی رغم میل باطنی، به ناچار به عنوان هشدار مجدد به مسئولان، بار دیگر اعتراض خود به تداوم وضعیت رقت انگیز کنونی را از طریق شیوه مدنی تحصن اعلام و اهم خواسته‌های فرهنگیان کشور را به شرح ذیل ابراز می دارد :

۱- آزادی فعالان صنفی فرهنگی و بسته شدن همه پرونده ها در این زمینه.

۲- رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت رسمی و آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان در سراسر کشور.

۳- اختصاص سهم کافی و وافی در بودجه سال ۹۸ به آموزش و پرورش تا سرحد رفع مشکلات عدیده مدارس، ترمیم اساسی حقوق فرهنگیان و پرداخت تمام معوقات آنها اعم از مطالبات معلمان خرید خدمت، حق التدریسی و …

۴- همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی با شاغلان و ارتقای آن به بالاتر ازحد خط فقر.

۵- لغو قرارداد با بیمه ناکارآمد تکمیلی فعلی و جایگزینی آن با بیمه ای کارآ و پاسخگو برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته.

۶ – توقف سیاست‌ پولی سازی مدارس و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن استقبال از هرگونه راهکار تعاملی عملی و اثرگذار، بنا به درخواست همکاران و در اعتراض به انباشت مطالباتی که سالهاست با بی مهری مسئولان ایجاد شده، تصمیمات ذیل را تخاذ نموده است:

۱- معلمان سراسر کشور در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه ۹۷ با حضور در دفتر مدارس از رفتن به کلاس درس خودداری نموده، به روشهای ممکن، دانش‌آموزان و اولیای آنها را از اهداف این اقدام آگاه می‌نمایند.

۲- در صورت عدم تحقق خواسته‌های به حق فرهنگیان، شورای هماهنگی، برنامه‌های اعتراضی بعدی خود را نیز اعلام خواهد کرد. بدیهی است اقدامات موثر و ملموس مسئولان درجهت رفع مشکلات عدیده فرهنگیان، در برنامه های آینده شورای هماهنگی مد نظر قرار خواهد گرفت.

شورای‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی فرهنگیان ایران

ششم اسفند ۱۳۹۷

لینک کانال

t.me/vahedsyndica

 هزاران شرکت کننده درراهپیمائی روز شنبه ۹مارس 

فرصت بزرگی برای نشان دادن چهره ‌جنایتکار رژیم در ایران 

 

    برای همکاری و صدائی دست رفقا را می فشاریم

 از آوردن شعار و پرچم خود خوداری نکنید 

  برگزارکنندگان خود مجهز به ابزار افشاگری می باشند  

نابود باد رژیم زن ستیز جمهوری اسلامی ایران

روزجهانی زن در هلند 

 راهپیما ئی

صدای زنان در ایران را به گوش هزاران شرکت کننده برسانیم

 شنبه ۹ مارس (ساعت 12.30 در میدان دام آمستردام )

کمیته صدای زنان در ایران  – هلند

  Email: zananseda@gmail.com

پس از شکست مذاکرات با آمریکا، هیأتی از کره‌شمالی عازم چین شد

«خبرگزاری دولتی کره‌شمالی» اعلام کرد، پس از آن‌که مذاکرات میان «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بی‌نتیجه به پایان رسید، هیأتی از کره‌شمالی به رهبری «ری کیل سونگ» معاون وزیر امور خارجه این کشور عازم چین شد.

روز پنجشنبه ترامپ در نشست خبری پس از اتمام زودتر از موعد مذاکرات گفت در مذاکراتمان صحبت‌های زیادی درخصوص چین پیش آمد اما می‌دانیم کره‌شمالی از کسی دستور نمی‌گیرد. وی اذعان کرد چین «کمکی بزرگ» برای کره‌شمالی است.

وی در خصوص علت بی‌نتیجه ماندن مذاکرات گفت: «بیشتر ترجیح می‌دهم این کار را درست انجام دهم تا سریع».

وزارت امور خارجه چین در واکنش به بی‌نتیجه ماندن مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی اعلام کرد امیدوار است گفت‌وگو و ارتباطات بین «واشنگتن» و «پیونگ‌یانگ» بتواند ادامه پیدا کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «لو کانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری گفت با وجود این‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی نتوانستند بر سر خلع‌سلاح اتمی شبه‌جزیره کره به توافق برسند اما هر دو طرف خلوص نیت خود را نشان دادند.

ترامپ و کیم از روز گذشته دور دوم مذاکرات خود را بر سر کاهش تحریم‌ها بر روی کره‌شمالی و خلع‌سلاح اتمی شبه‌جزیره کره آغاز کردند اما این مذاکرات بی‌حاصل ماند. دیدار اول این دو سال گذشته میلادی و پس از سال‌ها تنش بین این دو کشور انجام شد.

دلیل اصرار کره شمالی برای داشتن سلاح اتمی، سیاست‌های براندازانه ماست

«تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و یکی از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰، سه‌شنبه شب از سیاست‌های واشنگتن در قبال کره شمالی انتقاد کرد.

گابارد نظر خود را در شرایطی مطرح کرده که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا عصر سه‌شنبه برای برگزاری دومین دیدار با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی وارد «هانوی»، پایتخت ویتنام شد. رئیس‌جمهور آمریکا امیدوار است بتواند کره شمالی را برای خلع سلاح هسته‌ای مجاب کند.

گابارد در توئیتر نوشت: «دلیل توسل‌ جستن کره شمالی به سلاح‌های هسته‌ای این است که دونالد ترامپ خواستار حفظ سیاست‌های شکست‌خورده و براندازانه ما است. کیم می‌بیند ما در عراق، لیبی و سوریه چه کردیم و می‌ترسد که خودش نفر بعدی باشد. بدون آنکه ما سیاست‌های جنگی و براندازانه‌مان را خاتمه دهیم، کیم سلاح‌های هسته‌ایش را به عنوان بازدانده حفظ خواهد کرد.»

آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان اولین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده‌اند.

کره شمالی علی‌رغم این تحریم‌ها بر تقویت توانایی نظامی خود برای مقابله با تهدید حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تأکید کرده است.

کره شمالی می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

فعلا از جایزه صلح نوبل ترامپ خبری نیست، ترامپ و کیم به توافق نرسیدند!

بعد از پایان زودهنگام و غیرمنتظره دومین دیدار «کیم جونگ‌اون» رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ویتنام، کاخ سفید اعلام کرد که توافقی بین دو حاصل نشده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید دقایقی پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که علی‌رغم دیدار «سازنده و بسیار خوبی» که برگزار شد اما ترامپ و کیم فعلا به توافقی حول موضوعات مورد بحث نرسیده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور ترامپ و رئیس کیم دیدارهای بسیار خوب و سازنده‌ای در تاریخ‌های 27 و 28 فوریه 2019 در هانوی، ویتنام برگزار کردند. این دو، راه‌های متعدد برای پیشبرد خلع سلاح اتمی و موضوعات اقتصادی را بررسی کردند. در حال حاضر توافقی حاصل نشد اما تیم‌های دو طرف به نشست (مجددی) در آینده امیدوار هستند».

پیش از این سندرز در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران از تغییر در برنامه نشست دوم کیم و ترامپ و پایان غیرمنتظره آن خبر داده و گفته بود که امضای توافق مشترک در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ترامپ و کیم با ترک زودهنگام محل نشست، مراسم ناهار کاری را نیز لغو کردند.

این در حالی است که سران آمریکا و کره شمالی در کنفرانس مطبوعاتی که پیش از برگزاری دیدار دوم داشتند، صحبت‌های مثبتی درباره احتمال توافق به زبان آورده بودند. کیم در در مصاحبه با خبرنگاران ضمن اعلام آمادگی برای خلع سلاح اتمی کره‌شمالی، گفت: «اگر تمایل به چنین کاری نداشتم، اکنون در اینجا حاضر نمی‌شدم».

رهبر کره شمالی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا به وجود توافق درست با آمریکا اعتقادی دارد یا نه، توضیح داد: «هنوز زود است که بخواهیم قضاوت کنیم ولی نمی‌گویم که بدبین هستم. از حسی که اکنون دارم می‌توانم بگویم که احتمالا (دیدار ما) برون‌داد خوبی خواهد داشت».

ترامپ نیز با بیان اینکه می‌خواهد به بهترین توافق با کره شمالی برسد، افزود: «من بارها از ابتدا گفته‌ام، سرعت (خلع سلاح اتمی) برای من مهم نیست. من از اینکه دیگر راکت، موشک یا هر چیز اتمی آزمایش نشود، بسیار قدردانی می‌کنم. رئیس کیم و من، می‌خواهیم معامله درست را انجام دهیم».

شبکه «ان‌بی‌سی» بامداد امروز به نقل از مقام‌های کنونی و سابق دولت آمریکا گزارش داده است که واشنگتن از درخواست اطلاع از تمام ابعاد و جنبه‌های برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی عقب‌نشینی کرده است.

این در حالی است که در مذاکرات یک دهه پیش کره شمالی و گروه متشکل از اتحادیه اروپا و آمریکا که با شکست مواجه شد، اختلاف اصلی در مورد اصرار غرب برای اطلاع کامل از ابعاد برنامه اتمی پیونگ‌یانگ بود.

ترامپ و کیم روز چهارشنبه برای دومین بار با یکدیگر دیدار کردند و آنطور که مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند، روز پنجشنبه دو طرف با حضور در یک مراسم رسمی توافقنامه‌ای را، که محتوایش هنوز مشخص نیست، امضا می‌کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا که در ابتدای مذاکره با کره شمالی خلع سلاح کامل اتمی پیونگ‌یانگ را به عنوان هدف دولتش اعلام کرده بود، در روزهای گذشته گفته برای تحقق این هدف عجله‌ای ندارد و همین که کره شمالی آزمایش‌های موشکی و اتمی خود را متوقف کرده، مایه خرسندی آمریکاست.

فشارهای آمریکا بر شورای حقوق بشر برای اسرائیل

به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا)؛ نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد فشارهای آمریکا و متحدانش بر شورای حقوق بشر به منظور حمایت از تل آویو، نشان دهنده دوگانگی ونفاق بی سابقه است.

حسام الدین آلا نماینده دائم سوریه در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی در ژنو، تاکید کرد فشارهایی که آمریکا و متحدان آن برای حذف بند هفتم از دستور کار شورای حقوق بشر اعمال می کنند با هدف حمایت از رژیم اسرائیل و سؤال نپرسیدن از آن در خصوص تجاوز به حقوق بشر در فلسطین و منطقه جولان اشغالی و نشان دهنده دوگانگی و نفاق بی سابقه است.

وی در چهلمین نشست شورای حقوق بشر افزود این اقدامات علنا رژیم اسرائیل را تشویق می کند که به اشغالگری خود در فلسطین و جولان ادامه دهد و از تلاش های غیرقانونی این رژیم مبنی بر به رسمیت شناختن الحاق منطقه جولان اشغالی حمایت می کند. این تلاش ها نقض قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه چهارصد و نود و هفت در سال هزار و نهصد و هشتاد و یک است که خط بطلانی بر تصمیم رژیم اسرائیل برای الحاق جولان به سرزمین های اشغالی کشیده است.

آلا افزود: بازنگری دوره ای در فعالیت شورای حقوق بشر که در آینده صورت می گیرد باید متناسب با بهبود کارآیی این شورا و به شیوه ای فراگیر و توافقی باشد تا بحران اعتبار این شورا را که سازوکارهای حقوق بشری از آن شکایت دارند و نتیجه سیاسی بازی, دوگانگی و فشارهای بی سابقه برخی کشورهاست، حل کند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل افزود: سوریه از شورای حقوق بشر می خواهد از گزینشی عمل کردن با چالش های مربوط به حمایت از حقوق بشر دوری کند؛ به خصوص چالش هایی که به تاثیر استفاده از تروریسم و تدابیر اجباری یکجانبه علیه برخی کشورها در زمینه حقوق بشر مربوط می شود. سوریه همچنین از ضعف احترام به حقوق مهاجران و آوارگان و افزایش افراطی گری و نژادپرستی در برخی کشورها نگران است.

وی در پایان گفت: سوریه تاکید می کند به همکاری بین المللی برای حمایت از تلاش های ملی در جهت تقویت و حمایت از حقوق بشر ایمان دارد. اما احترام واقعی به حقوق بشر در سایه سیاسی بازی و دوگانگی ممکن نمی شود. این دو رویکرد جلسات شورای حقوق بشر را به صحنه رویارویی و مذاکراتی بی محتوا تبدیل کرد.

آفریقای جنوبی: مردم ونزوئلا باید در مورد آینده کشورشان تصمیم بگیرند

دولت آفریقای جنوبی در واکنش به تحولات اخیر ونزوئلا روز پنجشنبه تاکید کرد فقط مردم ونزوئلا صلاحیت تصمیم گیری درباره آینده کشورشان را دارند.

شورای وزیران آفریقای جنوبی در پایان نشست دو هفتگی خود در کیپ تاون تاکید کرد: » ما با توجه به تجربیاتی که در کشور خودمان داشته ایم، بر این عقیده هستیم که تنها راه حل معتبری که می توان برای مشکلات ونزوئلا پیدا کرد، گفتگوی سیاسی داخلی فراگیر با حضور همه احزاب و گروه های این کشور است «.

فولما ویلیامز، سخنگوی موقت کابینه آفریقای جنوبی اعلام کرد دولت آفریقای جنوبی نگران اوضاع کنونی حاکم بر ونزوئلا به ویژه چالش ها و مشکلات بشردوستانه ای است که این کشور آمریکایی با آنها رو به رو است. وی افزود آفریقای جنوبی از تلاش های سازمان ملل متحد برای کمک بشردوستانه به مردم ونزوئلا حمایت می کند.

آفریقا جنوبی از ژانویه امسال که به عنوان عضو غیردایم شورای امنیت سازمان ملل متحد به این ارگان وارد شد، همواره از کشورها، سازمان ها و گروه های منطقه ای خواسته است در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکنند.

وزارت امور و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی به صراحت موضع خود را در قبال ونزوئلا اعلام و تاکید کرده است که موضع دولت آفریقای جنوبی در قبال ونزوئلا حمایت از گفتگوی سیاسی فراگیر به منظور حل بحران سیاسی این کشور است. آفریقای جنوبی همچنین از همه تلاش ها برای ارسال و توزیع کمک های بشردوستانه در میان مردم ونزوئلا حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از ژوهانسبورگ، از بیست و سوم ژانویه امسال که خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت کشورش خواند و آمریکا و برخی کشورهای غربی دیگر حمایت خود را از او اعلام کردند، ونزوئلا با تنش های سیاسی شدیدی روبرو شد.

دولت ونزوئلا بیست و سوم فوریه درخواست های مکرر آمریکا را برای ارسال کمک های بشردوستانه به ونزوئلا از طریق گذرگاه های مرزی این کشور با کلمبیا و برزیل رد کرد. نیکلاس مادورو معتقد است کمک های بشردوستانه به ونزوئلا برای آمریکا بهانه ای است برای مقدمه چینی دخالت نظامی در این کشور.

به همین علت دولت ونزوئلا مرزهای خود با برزیل و کلمبیا را بسته و برخی راه های هوایی و دریایی خود را نیز مسدود کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده است که برای حل مسئله ونزوئلا همه گزینه ها از جمله اقدام نظامی روی میز است.

اعتراف حکمتیار به سازماندهی حملات انتحاری

در افغانستان

«گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی که به دلیل جنایات جنگی و کشتار غیرنظامیان به قصاب کابل مشهور است به سازماندهی حملات انتحاری در این کشور اعتراف کرده است.

وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «طلوع‌نیوز» اظهار داشت: تعداد زیادی از اعضای حزب اسلامی در افغانستان با امکاناتی که داشتند حملات انتحاری در این کشور انجام دادند.

حکمتیار در جریان اعترافات خود حتی به نقش یک عامل انتحاری زن در یکی از حملات این گروه در افغانستان یادآوری کرد.

وی تصریح کرد که اعضای این حزب از این خانم خواسته بودند که از انجام حمله انتحاری منصرف شود زیرا شمار بسیاری از جنگجویان این حزب برای انجام حملات انتحاری آمادگی دارند.

رهبر حزب اسلامی اعتراف کرد که شمار بسیاری از اعضای این حزب حملات انتحاری انجام دادند.

حزب اسلامی به انجام چندین مورد حملات انتحاری در کابل و سایر ولایت‌های افغانستان متهم است که منجر به کشته شدن شمار زیادی از غیر نظامیان در این کشور شده است.

اعتراف رهبر حزب اسلامی درباره سازماندهی و انجام حملات انتحاری توسط جنگجویان این حزب در حالی صورت می‌گیرد که وی پس از پیوستن به روند صلح از معذرت خواهی از مردم افغانستان خودداری کرده بود.

کشفیات جدید سازمان ملل: عربستان در پرونده خاشقجی همکاری نمی‌کند

به نقل از سایت عربی 21، انیس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: مسئولان سعودی تلاش های ترکیه برای تحقیقات در صحنه جرم را تضعیف و با مانع روبرو کرده‌اند.

این گزارشگر تداوم کوتاهی در افشای محل وجود بقایای جسد خاشقجی را «بی وجدانی» توصیف کرد.

وی از همکاری نکردن عربستان در پرونده خاشقجی سخن گفت و تصریح کرد: با وجود درخواست هایم، شاهد همکاری از سوی ریاض درباره این پرونده نبوده ام

کالامار همچنین گفت: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز با تحقیقات من درباره قتل خاشقجی تا کنون همکاری نکرده است.

برادر مجاهد بولتون به دلیل توجه به ونزوئلا: براندازی حکومت ایران، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد!

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی که با اشاره به نصب یک کاریکاتوری درباره ونزوئلا در اتاق «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید آغاز شده، نوشته است که به نظر می‌رسد این مقام ارشد دولت آمریکا که پیش از این صرفا بر ایران متمرکز بود، برای حملات لفظی هدف تازه‌ای پیدا کرده است.

بنا بر این گزارش، پیش از این دفتر کار بولتون پر بود از قاب عکس‌هایی در مورد بر هم زدن توافق هسته‌ای ایران. اما اکنون قاب عکس تازه‌ای در این اتاق نصب شده که بولتون را در حالی نشان می‌دهد که «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا را به زندان انداخته است.

رویترز در این مورد نوشته است: «این نشانه‌ای است از اینکه چطور تمرکز جنگ‌طلبانه بولتون روی هدف تازه‌ای قفل کرده است. آن هدف، وادار کردن مادورو به ترک ونزوئلاست.»

این گزارش سپس به توییت‌های پرتعداد بولتون علیه مادرور اشاره است. مشاور امنیت ملی آمریکا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۱۳۰ بار علیه دولت ونزوئلا توییت کرده، که این به اندازه سه چهارم تمام توییت‌های وی در این مدت و یک سوم کل توییت‌هایی است که او از زمان پیوستن به دولت کنونی آمریکا، منتشر کرده است.

او یک ماه پیش در توییتی که بازتاب گسترده‌ای داشت، نوشت: «برای نیکلاس مادورو و مشاوران ارشد او بازنشستگی طولانی و آرامی را آرزو می‌کنم و امیدوارم در یک ساحل زیبا جایی دور از ونزوئلا، زندگی کند. آن‌ها باید از فرصت عفو عمومی که رئیس‌جمهور [خودخوانده] [خوان] گوایدو اعلام کرده استفاده کنند و راه بیافتند. هرچه زودتر، بهتر.»

وی یک روز بعد مادورو را تهدید کرد که اگر خودش از قدرت کنار نرود، عاقبت از زندان «گوانتانامو» سر در می‌آورد.

کاریکاتوری هم که در اتاق وی نصب شده، مادورو را پشت میله‌های زندان گوانتانامو نشان می‌دهد، در حالی که بولتون در برابر زندان ایستاده و آواز می‌خواند.

این اظهارات بولتون بود که واکنش «خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا را برانگیخت. او در یک کنفرانس خبری در سازمان ملل متحد، با نشان دادن توییت بولتون در تلفن همراهش، ادبیات بولتون را «گانگستری» خواند و گفت: «باعث تأسف است که سیاست خارجی ایالات متحده به دست چنین دار و دسته‌ای افتاده است.»

کاخ سفید از یک ماه پیش با به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور این کشور، تلاش کرده تا مادورو را که همین امسال با رأی بیش از ۶۰ درصد مردم ونزوئلا به قدرت رسید، کنار بزند. واشنگتن در این مسیر از ارعاب و تطمیع برای کنار زدن مقام‌های ارشد دولت و ارتش ونزوئلا استفاده کرده، اما تاکنون ارتش به مادورو وفادار بوده و وی همچنان در قدرت است. برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که آمریکا امیدوار بوده که دولت مادورو در کمتر از ۲۴ ساعت سقوط کند.

ایزوستیا: پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه به شورای امنیت درباره ونزوئلا

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: روسیه در مقابل اقدام مشابه طرف آمریکایی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره ونزوئلا را بین اعضای شورای امنیت سازمان ملل پخش کرد که در آن بر لزوم احترام به استقلال و تمامیت ارضی این کشور اصرار شده است.

این مسئله را شب گذشته «فئودور استرژوفسکی» سخنگوی رسمی نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران روسی اعلام کرد. به گفته وی، رای گیری درباره هر دو پیش‌نویس آمریکایی و روسی، به احتمال زیاد قرار است در نشست امشب (پنج شنبه شب) شورای امنیت انجام شود.

بدین ترتیب مسکو و واشنگتن، در اقدامی متقابل هر یک پیشنهادات خاص خود برای حل و فصل بحران کنونی در ونزوئلا و ارسال کمک‌های انسان دوستانه برای مردم آن را برای بررسی به شورای امنیت ارائه داده‌اند.

در قطعنامه پیشنهادی روسیه بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران کنونی بر اساس گفت‌وگو بین دولت و مخالفان، از جمله مکانیزم بکار گرفته شده در مونته‌ویدئو تاکید شده است. در این سند همچنین بندی درباره کمک‌های انسان دوستانه است که در آن آمده است: «شورای امنیت نقش دولت ونزوئلا در ابتکارعمل، سازمان‌دهی، هماهنگی و تحقق کمک‌های بین المللی و دیگر اقدامات در خاک این کشور را به رسمیت می‌شناسد و همچنین خواستار آن است تا این کمک‌ها تنها با توافق و بر اساس درخواست دولت ونزوئلا انجام شوند.»

علاوه بر این، در قطعنامه پیشنهادی روسیه نسبت به تهدید بکارگیری از توان نظامی در خاک ونزوئلا و نادیده گرفتن استقلال و تمامیت ارضی کامل این کشور که نقض آشکار منشور سازمان ملل است، ابراز نگرانی شده است.

مسکو همچنین از اعضای شورای امنیت خواسته تا از طرفین مناقشه داخلی در ونزوئلا بخواهند تا برای حل وفصل اختلافات خود تنها به راه‌های مسالمت آمیز و مطابق با قانون اساسی این کشور روی آورند.

آن روی سکه سیاست دسته چک: عربستان بدهکارترین کشور منطقه

یک موسسه اعتبار سنجی جهانی اعلام کرد عربستان و مصر بدهکارترین کشورهای منطقه در سال میلادی جاری خواهند بود.

­پایگاه خبری مرآت الجزیره اعلام کرد موسسه جهانی اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» پیش بینی کرده است در سایه افزایش بدهی ها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سه ماهه اول سال میلادی جاری، احتمالا عربستان امسال بیشترین میانگین بدهی را خواهد داشت. این موسسه همچنین اعلام کرد بدهی عربستان در سال جاری بیست و نه میلیارد دلار یا معادل بیست و دو درصد از بدهی کلی بلند مدت تجاری در تمام منطقه است. بعد از عربستان مصر قرار دارد که بدهی آن بیست و هشت میلیارد دلار یا معادل بیست درصد بدهی کلی است.

عربستان پیشتر اعلام کرده بود امسال برای ششمین سال متوالی با کمبود بودجه سی و پنج میلیارد دلاری مواجه است. جیسون تافی کارشناس اقتصادی تاکید کرد در صورتی که قیمت های کنونی نفت بهبود پیدا نکند، کسری بودجه عربستان ده درصد کل بودجه این کشور خواهد شد و شاید عربستان نتواند این وضع را در طولانی مدت تحمل کند.

سازمان استاندارد اند پورز پیش بینی کرد بدهی بلند مدت کلی سیزده کشور منطقه که در فهرست این سازمان قرار دارند، امسال بیست و پنج درصد یعنی معادل بیست و هفت میلیارد دلار افزایش یابد و به صد و سی و شش میلیارد دلار برسد. این در حالی است که این مبلغ سال گذشته صد و نُه میلیارد دلار بود.

واکنش چین به افزایش تنش میان هند و پاکستان

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ وانگ یی وزیر امور خارجه چین در گفتگوی تلفنی با همتای پاکستان خود به هند و پاکستان در مورد تشدید تنش ها هشدار داد.

وانگ یی در گفتگو با شاه محمود قریشی نگرانی عمیق خود را پس درگیری میان نیروی هوایی دو قدرت هسته ای اعلام کرد. وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد وانگ ابراز امیدواری کرد که هر دو کشور خویشتن داری کنند و به تعهدات خود برای جلوگیری از وخامت اوضاع پایبند باشند.

تنش میان هند و پاکستان روز چهارشنبه بالا گرفت و هر دو طرف تاکید کردند که جنگنده های طرف مقابل را هدف قرار دادند. این در حالی است که هر دو طرف تاکید می کنند که به دنبال جلوگیری از افزایش تنش هستند.

هند و پاکستان چندین دهه است که بر سر منطقه کشمیر مناقشه دارند.

جنبش جیش محمد مسئولیت حمله انتحاری کشمیر هند را که در چهاردهم فوریه منجر به کشته شدن دست کم چهل شبه نظامی شد برعهده گرفته است. چین به عنوان متحد دیرینه پاکستان، روابط محدودی با هند دارد. این دو کشور در سال 1962 مناقشات مرزی مرگباری داشتند. ارتش دو کشور در تابستان سال دوهزار و هفده نیز در منطقه هیمالیا در مقابل هم قرار گرفتند.

تنش حاضر ميان هند و پاکستان در اثناي سفر بن سلمان، وليعهد سعودي به اين دو کشور شدت گرفت.

اعتراف آمریکا به ناتوانی خود در انهدام موشک های روسی

به گزارش اسپوتنیک، ژنرال آمریکایی معتقد است جدیدترین موشک های کروز و هایپرسونیک و همچنین زیردریایی بدون سرنشین «پوزئیدون» روسیه بیشترین خطر را به وجود می آورند.

رئیس فرماندهی راهبردی نیروهای مسلح آمریکا گفت:» من طی ده سال به خاطر این تسلیحات که می توانند در هر لحظه ای راستای حرکت خود را تغییر داده و ما در رابطه با آنها دچار مشکلات شویم، نگران هستم. می توانم بگویم که اکنون قادر به دفاع از کشور هستیم اما نگران کسانی هستم که در اینده سمت مرا عهده دار خواهند شد».

ژنرال امریکایی ضمن صحبت درباره ویژگی های موشک های روسی برای سناتورها اعلام کرد سامانه های تسلیحاتی موجود فعلی ایالات متحده می توانند آنها را کشف کنند اما سپس آنها ناپدید شده و ما آنها را تا زمان اصابت نمی بینیم».

رئیس فرماندهی راهبردی نیروهای مسلح آمریکا همچنین سنای کشور خود را به افزایش مخارج پیشبد بخش های سه گانه سلاح هسته ای از جمله بمب افکن های راهبردی، سامانه ای موشکی زمین پایه و زیردریایی ها فرا خواند. به عقیده وی برای این کار حدود یک تریلیون دلار بودجه لازم است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پیام سالانه خود به پارلمان کشور درروز اول مارس 2018 از ساخت انواع جدید تسلیحات در روسیه از جمله وسیله زیردریایی بدون سرنشین دارای موتوراتمی «پوزئیدون» خبرداد که قادر است با سرعت زیاد معادل چند برابر سرعت زیردریایی ها، جدیدترین اژدرها و سریع ترین زیردریایی ها حرکت کند. به گفته پوتین این وسیله زیردریایی می تواند حامل هم کلاهک های معمولی و هم حامل کلاهک های هسته ای باشد.

پیمان استارت نو درباره کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی در سال 2010 بین امریکا و روسیه امضا شده و در 5 فوریه سال 2011 اعتبار یافت. طبق این پیمان تعداد موشک های بالستیکی قاره پیمای هرکدام از دو طرف در زیردریایی ها و بمب افکن های سنگین نباید از 700 فروند و تعداد پرتابگر ها نباید از 800 بیشتر باشد. حداکثر تعداد کلاهک های هسته ای برای هر طرف 1550 تعیین شده است. مدت اعتبار این پیمان در سال 2021 به سر خواهد رسید.

نگرانی اروپا از ادامه ندادند جدی سیاست های نئولیبرالی اقتصادی در یونان

به نقل از آسوشیتدپرس؛ طلبکاران مالی یونان کاهش بدهی های کلان کشور را مشروط بر اجرای اصلاحات اقتصادی و مالی (سیاست های نئولیبرالی) می دانند.

طلبکاران ضمانت های مالی یونان اعلام کردند، وضعیت اقتصادی و تجاری کشور مستلزم چند اصلاح مهم است که اجرای اینگونه امور می تواند در کاهش بدهی های کشور موثر واقع شود.

ولادیس دومبرووسکیس، معاون رئیس یکی از روسای کمیسیون اروپا به رغم هفته ها مذاکره بین مقامات دولتی کشور با بانک های مهم با هدف دسترسی به مصالحه و توافق در آینده، اقدامات دولت یونان را برای حفاظت از دریافت کنندگان وام های مسکن ناتمام خواند.

پس از گذشت یک دهه از بحران مالی و ضمانت های مالی بین المللی، در حدود نیمی از املاک یونان و وام های اقتصادی و شغلی معوق شده اند و دولت این کشور برای کمک به توسعه و بهبود طراز مالی بانکها زیر فشار قرار دارد.

قوانین حفاظت از ضمانت های وام مسکن کنونی که هدف از آن حمایت از دارندگان املاک بود فردا رسما منقضی می شود.

وزرای دارایی منطقه یورو در نشستی در باره اینکه آتن چقدر توانسته است استانداردهای مربوط به کاهش بدهی های دولت یونان را رعایت کند در 11 مارس تشکیل جلسه می دهند.

مداخله آمریکا در امور ونزوئلا نقض منشور سازمان ملل

نقل از خبرگزاری ایتارتاس؛ سرگئی ورشنینگ معاون وزیر امور خارجه روسیه و خورخه آرائاسا وزیر امور خارجه ونزوئلا در این نشست تاکید کردند اقدامات آمریکا در خصوص ونزوئلا به منزله نقض قوانین بین المللی است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری ایتارتاس ، دیدارش با وزیر امور خارجه ونزوئلا را » بسیار جامع و حائز اهمیت » دانست.

وی گفت :« ما در این نشست بیشتر درباره جدیدترین تحولات در ونزوئلا که روز گذشته نیز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به تفصیل درباره آن گفتگو شد، بحث و تبادل نظر کردیم.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود :« ما همچنان بر این باوریم که هر گونه تلاش برای مداخله در امور داخلی ونزوئلا غیرقابل قبول است.»

وی گفت :« در این نشست همچنین تاکید شد نقض اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد که در آن بر محترم شمردن حق حاکمیت ، استقلال و تمامیت ارضی کشورها اشاره شده ، غیرقابل قبول است.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت روسیه و ونزوئلا به اتفاق اعلام کردند اقدامات آمریکا و حامیان آن در نقض همه قوانین بین المللی و نیز درخواست های آنها برای تغییر قدرت در ونزوئلا از جمله درخواست هایشان از ارتش این کشور ، برای شرایط امروزی عرصه بین المللی مناسب نیست.

وی گفت این اقدامات هرگز نباید به اصل روابط بین الملل تبدیل شود بلکه به عکس ، باید محکوم شود.

وزیر امور خارجه ونزوئلا از نیویورک و پس از شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ونزوئلا به ژنو رفت. وی در ژنو در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شرکت کرد.

یورش جنگنده های اسرائیلی به جنوب غزه

به نقل از فلسطین الیوم، جنگنده ها و بالگردهای رژیم اسرائیل چهارشنبه شب مواضع نیروهای فلسطینی در غرب خانیونس را با دست کم چهار موشک هدف قرار دادند.

بنا بر اعلام منابع فلسطینی، در این حمله یک موضع وابسته به مقاومت در نزدیکی نوار ساحلی بین دیرالبلح و خانیونس در جنوب باریکه غزه مورد حمله واقع شد.

رژیم اسرائیل مدعی شد این حمله در واکنش به سقوط یک بالون آتش زا بر خانه ای در اشکول که از غزه پرتاب شده بود، انجام گرفته است.

یادآور می شود که رژیم اسرائیل در جریان مقابله با راهپیمایی‌های هفتگی بازگشت در مرز غزه، تاکنون بیش از ۲۰۰ فلسطینی را کشتند.

عقب نشینی آمریکا از درخواست افشای ابعاد برنامه هسته ای کره شمالی

به نقل از شبکه ان بی سی، در پی دیدار «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در ویتنام، شماری از مقامات آمریکا از عقب نشینی این کشور از خواست خود برای آگاهی از تمام ابعاد و جنبه های برنامه هسته ای کره شمالی خبر دادند.

بر این اساس پیش بینی سازمان جاسوسی آمریکا از این واقعیت حکایت دارد که پیونگ یانگ به دنبال کنار گذاشتن کامل برنامه هسته ای خود نیست.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در پیامی تویئتری در ارتباط با دیدار خود با رهبر کره شمالی اعلام کرد: گفتگوی بسیار خوبی با هم داشتیم.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه نوشت: امشب دیدار و شام خوبی با هم داشتیم. فردا منتظر ادامه بحث ها در نشست هانوی هستم.

گفتنی است شهر هانوی پایتخت ویتنام میزبان دومین دُور از دیدار سران آمریکا و کره شمالی است.

وزیر خارجه ونزوئلا در نشست شورای امنیت: از مخالفان می خواهم پای میز مذاکره با دولت بنشینند

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در نشست شورای امنیت برای بررسی تحولات این کشور گفت: تا چه زمانی باید مسئولان نظامی درباره مسائل انسانی بحث و تبادل نظر و تصمیم گیری کنند؟

وی افزود: دلیل پهلو گرفتن یک ناو جنگی در چند مایلی یکی از جزیره های دریای کارائیب چیست؟

آریزا بیان داشت: ما از مخالفان می خواهیم برای دستیابی به حل و فصل بحران، پای میز مذاکره با دولت بنشینند.از شورای امنیت نیز می خواهیم با تصویب قطعنامه ای، از تهدید به استفاده از نیروی نظامی علیه ونزوئلا جلوگیری کند.

بازدید رییس جمهور اوکراین از کشتی جنگی اربابش در دریای سیاه

پترو پوروشنکو رییس جمهور اوکراین که از سوی آمریکا نصب شده است، از عرشه ناو یواس اس کوک آمریکا بازدید کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی ای پی تی ان؛ این بازدید در بندر اودسا در ساحل دریای سیاه صورت گرفت.در این بازدید پاولو کلیمکین وزیر خارجه و استپان پولتوراک وزیر دفاع اوکراین پوروشنکو را همراهمی می کردند.در این بازدید کورت ولکر نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین هم حضور داشت.

پوروشنکو پس از بازدید گفت:من حقیقتا از اینکه متحدان آمریکایی ما حضور نظامی خود را در دریایی سیاه به درخواست ما افزایش دادند؛ تشکر می کنیم.این پاسخی مهم به هرگونه حمله تحریک آمیز و تجاوزگری به کشتی های اوکراینی است.این حادثه در بیست و پنجم نوامبر سال گذشته روی داد.تجاوز کرملین نه تنها منافع مهم اوکراین بلکه امنیت اتحادیه اروپا و ناتو را در دریای سیاه تهدید می کند.

رییس جمهور اوکراین گفت:این پیامی مهم به کرملین در پنجمین سال اشغال گری است.اول از همه باید بگویم که کریمه بخشی از اوکراین است.دوم از همه باید بگویم که آزادی دریانوردی موضوعی است که کنوانسیون سازمان ملل آن را تضمین کرده است.همکاری بین اوکراین و آمریکا بیش از پیش قدرتمند شده است و ما در تمامی حیطه های دفاعی با همدیگر همکاری می کنیم.

وی گفت: این موضوع به حمایت ما از استقلال سیاسی ؛اقتصادی و امنیتی اوکراین مربوط می شود.این به حمایت ما از آزادی دریانوردی مربوط می شود.همه باید به این اصول پایبند باشند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: