پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

پیروز باد همبستگی بین المللی زنان پیشرو برای رهایی از بند

پیروز باد همبستگی بین المللی زنان  پیشرو برای رهایی از بند

نوشته رفيق روشنك

هشت مارس، روز همبستگی زنان برای رهایی از بند تبعیض و سرکوبی،  بر همه آزادیخواهان و به ویژه زنان پیشگام این راه خجسته باد.

در تاریخ بشر، پیوسته تضاد بین ستمگران و ستم دیدگان باعث مبارزه و مقابله آنها با یکدیگر شده است. حاصل هر مرحله ازپیروزی بدست آمده ، دوره و بخش تاریخی جدیدی  بر صفحات جریان تاریخ افزوده است . در نتیجه سازندگان دوره های مختلف تاریخ را می توان خواست مبارزان و پیشگامان خواهان تحولات اجتماعی دانست که در برابر فشار و تبعیض قد علم کرده و متشکل شده ، به مبارزه پرداخته اند.

اگر به تاریخ نگاه اجمالی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که زنان جوامع بشری از دوره های قبل همیشه زیر فشار دوبرابر بوده اند. از دوره ای که محصول اضافه به صورت کالا قابل معامله شد، زنان در تولید آن نقش آفرین و مردان در ارایه آن به بازار فروش فعال شدند. زنان بخاطر سرپرستی و داشتن فرزندان متحمل کار روی زمین های کشاورزی شده و شرایط دورشدن از محل سکونت را نداشتند. آنها امکانات مردان را که با هدف شکار و فروش کالا، در بازارهای ابتدایی آن زمان، فعالیت می کردند را از دست دادند. زنان فقط نقش تولید کننده را ایفا می کردند. از این طریق ، قدرت مالی به دست مرد های خانواده افتاد و سرپرستی خانواده هم طبیعتا به همچنین.

همین امر زنان را مبدل به نیروی کار بدون مزد و در گذشت زمان نیروی کار ارزان کرد . پس اقتصاد و به موازت آن قدرت جامعه ، به دست مردان افتاد. با پیدایش طبقات وبدست گرفتن قدرت حاکمیت از طرف بخش قلیلی، نتیجه آن شد که سنت ها، ادیان، قوانین و قواعد در جهت کنترل و سودجویی گسترده تر و سرکوبی طبقات زیرین شکل گرفتند. برای بهره برداری هرچه بیشتر از زنان که از طرفی نیمی از جامعه و از طرف دیگر نیروی مولده سهل الوصول بودند، قواعد خشن تری با حربه مذهب و سنت و قانون حاکم شد که تا هم اکنون با سپری شدن بُرهه های مختلف تاریخی ، ما همچنان درگیرآن هستیم.

دراصل همین امر، لزوم ایجاد جنبش زنان را مهیا کرد. زنان در تمامی جنبش ها و انقلاب های اجتماعی در کل تاریخ و در سراسر جهان ، نقش آفرین و علیه تبعض و ستم مبارز بوده اند .

امروز برای همه مردم جهان روشن است که، انتخاب  مشخصا هشت مارس روز جهانی زن  که در سال 1913 در دبیرخانه بین المللی زنان که یکی از نهادهای (انترناسیونال سوسیالیستی دوم) بود، به یاد مبارزات زنانی که در هشت مارس 1857 برای بهبود شرایط کار خود در کارگاه های پارچه بافی نیویورک اعتصاب کرده و از طرف  دولت سرکوب شده بودند ، به تصویب رسید و در ادامه آن  هشت مارس 1917  تلاش انقلابی زنان کارگر پتروگراد علیه گرسنگی و جنگ بود که تاثیر بی بدیلی در انقلاب روسیه گذاشت. ما شاهد آنیم که بزرگ داشت این روز بزرگ ، همچنان هر ساله در سراسرجهان تکرار شده است و هر سال نیزگامی به جلو برای احقاق حقوق زنان برداشته می شود.

 

از بابت گسترش و اوج گیری مبارزات زنان ایران، سال گذشته را می توان یکی از پربارترین مقطع های تاریخ  دانست. زنان ایران با متشکل شدن در تشکل های صنفی و اجتماعی بازتابی از خواسته های خود را که همان برابری حقوق با مردان، رد حجاب اجباری، حفاظت از محیط زیست و برخورداری از تامین  و رفاه اجتماعی و… جزآن را متبلور کردند. در همه خیزش های اخیر ایران، زنانی که برای زندگی انسانی تلاش کرده اند ، با تمام قدرتی که چماقداران و مدافعان نظام تبعیض و تحجر برسرشان کوبیدند، از پا ننشستند.  

مبارزات زنانی که نه تنها برای اهداف کوتاه مدت،  که برای دگرگونی جامعه و ساختن دنیایی عاری از تبعیض در جنبش های اجتماعی و سیاسی فعال شده اند، تبلور آگاهی زنان از مشکلات همه جانبه  اجتماعی و اقتصادی و راه جویی برای این مشکلات است. زنان به موازات شرکت در این جنبش ها و اعتراض ها ، بیانگر مشکلات ویژه زنان شده و با به چالش کشیدن و رفع آن مبارزه  کردند.

زنان مبارز ایران آگاه شده اند که رهایی از تبعیض و ستم بر زنان را ، نمی توان با دست به دامن شدن  به نیروها و افرادی که خود، مروج جنگ، ستم و تبعیض هستند، بدست آورد. افرادی که از این طریق جنبش زنان را به انحراف می کشند ، مهره هایی هستند که دامی جدید برای زیر سلطه بردن و ستم بر زنان می گسترانند و در طول تاریخ افشا خواهند شد.

زنانی که اخیرا به جرم دفاع از مبارزات زحمتکشان هفت تپه و یا شرکت در تجمع های متفاوت دستگیر شدند و پیام زن کارگری که در سخنرانیش بیان می کند: همراه هشت زن دیگر جاده را بستیم تا اعتصاب ها و خبرش را گسترش دهیم، معلمان زن که علیه تبعیض و ستم  به اعتراض بر می خیزند، دختران دانشجویی که شعار می دهند : «فرزند کارگرانیم، کنارشان می مانیم»، و صدها مورد دیگر است،  که لرزه بر نظام و پیکر عاملین تبعیض می اندازد. این زنان بخوبی روشن می کنند که نه تنها روی پای خود ایستاده اند ، بلکه بر روی دو پا  یعنی وحدت با همه ستمدیدگان گام به پیش بر می دارند.

بر این زنان مسلم و آشکار است که «آزادی یواشکی برداشتن حجاب»، چالش رقص و حتی دریافت حقوق های عقب مانده درمان، درد زنان نیست. برای زندگی در شرایط انسانی باید جامعه انسانی شکل بگیرد که بهره وری انسان  از انسان جایی نداشته و برای سرکوبی، کنترل  و تحمیق نیمی از  جامعه  (زنان) قوانین تبعیض آمیز، سنت و اصول مذهبی زن ستیز برچیده شوند.  با این انگیزه است که  آگاهی، وحدت و تشکل را چراغ راه خود کرده و به پیش می روند.

به امید زمانی که وحدت بین نیروهای مترقی جامعه  جهانی به طور وسیع گسترش یافته و برچیده شدن کامل تبعیض و رهای زنان به واقعیتی عینی مبدل شوند.

روشنک

به مناسبت روز جهانی زن 2019

دسته‌بندی شده در: زنان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: