پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

مطرح شدن تهیه و دریافت گوشت با ارائه کارت ملی در “ایران” باعث واکنش بسیاری از مردم در این کشور شده است

به گزارش اسپوتنیک، به دنبال گرانی گوشت و واردات گوشت های برزیلی، موضوع توزیع آنها با ارائه کارت ملی جهت ممانعت از خریداری بیش از نیاز توسط افراد سودجو مطرح شد که واکنش های شدیدی را از سوی مردم در پی داشت.

حکومت عدل علی، پاکبانان کف زمین، مفتخوران رو صندلی!

پاکبانان در جماران روی زمین نشانده شدند .

به گزارش اسپوتنیک با استناد به شبکه های اجتماعی،در مراسم تجلیل از شهردار برازجان، پاکبانان را روی زمین و جلوی پای کت و شلواری ها نشاندند. جماران جهت حفظ شان پاکبانان عزیز، چهره آنان را منتشر نمی کند.

افتخار آمریکا به گرسنگی دادن به مردم ایران: ایران را با تحریم از میلیاردها دلار محروم کردیم

«برایان هوک» نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با شبکه «الحره» عراق، بار دیگر ایران را به «بی‌ثبات کردن» منطقه متهم کرد و سفر اخیر رؤسای جمهور ایران و آمریکا به عراق را «مقایسه‌ای نادرست» دانست.

هوک با طرح این ادعا که ایران به دنبال بی‌ثباتی در منطقه است و قصد حمایت از مردم عراق را ندارد، مدعی شد که فکر نمی‌کند رئیس جمهور ایران در سفر اخیر به عراق در دور زدن تحریم‌ها موفقیتی حاصل کرده باشد.

هوک که کشورش زمانی عراق را تحت اشغال خود داشت، مدعی شد آمریکا خواستار عراقی آزاد و مستقل است اما ایران چنین هدفی ندارد. به گفته هوک، جنوب عراق برای واردات برق از ایران مستثنی از تحریم شده اما پول آن نباید به ایران برود بلکه باید به صندوق مرتبط با تحریم‌های آمریکا واریز شود.

نماینده دونالد ترامپ در امور ایران، شبکه بانکی ایران را «سیاه» نامید و مدعی شد که ایران بودجه دفاعی و بودجه سپاه را کم کرده و این نتیجه تحریم‌های آمریکاست.

مشروح گفت‌وگوی کوتاه هوک با تلویزیون آمریکایی «الحره» عراق:

الحره: آیا ایران از طریق سفر حسن روحانی به عراق، اهدافش را محقق کرد؟

هوک: سیاست ایران به حاکمیت و استقلال کشورهای دیگر احترام نمی‌گذارد. ایران از سال ۱۹۷۹ به دنبال نابود کردن کشورها و جایگزینی هویت ملی با هویتی دینی است. ایران برای بی‌ثباتی در خاورمیانه و کاشت بذر خشونت و خونریزی تلاش می‌کند. زمانیکه حسن روحانی به عراق رفت، وعده سودهای زیادی به مردم داد. ما باید ببینیم که وضعیت مردم ایران در دوره روحانی چطور است. همه نشانه‌ها به ما می‌گوید که ایران برای مردمش سرمایه‌گذاری نمی‌کند در نتیجه انتظار نداریم که از عراقی‌ها حمایت کند. عراقی‌ها پنجه [ایران] در بازی سیاسی بزرگی هستند.

الحره: آیا ایران از طریق این سفر توانست پیشرفتی در دور زدن تحریم‌ها کسب کند؟

هوک: نه. من فکر نمی‌کنم در دور زدن تحریم‌ها پیشرفتی حاصل کرده باشند. فشار اقتصادی زیادی بر ایران است. ما از طریق تحریم مالی و نفتی رژیم ایران را از میلیاردها دلار محروم کرده‌ایم. ما خیلی از روزنه‌هایی که ایران می‌توانست از آنان استفاده کند، مسدود کرده‌ایم. ما رویکردی متفاوت را در اجرای تحریم‌ها در پیش گرفته‌ایم.

الحره: اما درباره تفاهم‌هایی که در موضوع تجارت، سرمایه‌گذاری و نفت [میان عراق و ایران] شد چه؟

هوک: یک بار دیگر اشاره می‌کنم که ببینید روحانی وعده‌های اقتصادی خود در ایران را چطور عملی کرد. او در اجرای این وعده‌ها برای مردم ایران شکست خورد. عراقی‌ها نباید انتظار نتایج متفاوتی از او [در عراق] داشته باشند.

الحره: آیا عراقی‌ها به تحریم‌های آمریکا متعهد هستند؟

هوک: ما انتظار داریم که متعهد باشند و این به نفعشان است. ما از طریق محروم کردن ایران از درآمدش که آن را برای بی‌ثباتی منطقه و حمایت از سپاه و نیروی قدس استفاده می‌کند، رویکرد متفاوتی در پیش گرفته‌ایم. جدای از توافق‌هایی که امضا شد، ایران تلاش می‌کند بر عراق سلطه پیدا کند. ایران تلاش می‌کند عراق را گذرگاه خود در خاورمیانه قرار بدهد. آمریکا می‌خواهد که عراق، قوی و دارای حاکمیت و آزادی بدون دخالت [دیگران] باشد.

الحره: مسیر معافیت عراق از تحریم آمریکا برای واردات برق از ایران چیست؟ آیا درآمد آن مستقیم به ایران می‌رود یا به صندوق ویژه مرتبط با تحریم‌های آمریکا؟

هوک: ما استثناهایی [معافیت‌هایی] داده‌ایم از جمله برای جنوب عراق برای واردات برق. ما این کار را برای کمک به مردم عراق کرده‌ایم نه بهره‌مند شدن ایران. ما در نظام تحریم‌ها استثناهایی قرار داده‌ایم و پول به صندوقی می‌رود که رژیم از ارزی محروم می‌شود که آن را برای توسعه روابط خارجی خود استفاده می‌کند.

الحره: آیا دولت عراق می‌داند که پول باید به آن صندوق برود نه مستقیم به ایران؟

هوک: بله. می‌داند.

یدیعوت آحارونوت: نتانیاهو در پس هک تلفن رقیبش است نه ایران!

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت» ادعا کرد، چند هفته پیش تلفن‌های همراه چند نفر از وزرای کابینه امنیتی اسرائیل هک شده است.

کانال دو تلویزیون اسرائیل هم جمعه (دیروز) مدعی شد، ایران تلفن همراه «بنی گانتز» رئیس ائتلاف «کاحول لاوان» (آبی‌سفید) را هک کرده و «شاباک» حدود پنج ماه پیش این موضوع را به اطلاع گانتز رسانده است.

پس از این موضوع، ائتلاف کاحول‌لاوان اعلام کرد، حزب «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر یعنی «لیکود» در پشت پرده خبر هک تلفن همراه بنی‌گانتز است و درگیری لفظی میان دو طرف افزایش یافت.

بر اساس گزارش شبکه اسرائیلی «مکان»، لیکود اعلام کرد این اظهارات درست نیست و در ادامه مدعی شد، گانتز توافق هسته‌ای با ایران را تأیید می‌کرده و علاوه بر آن در مراسم یادبود شهدای حماس در عملیات «صخره سخت» (جنگ 2014 علیه غزه) شرکت کرده است.

ائتلاف کاحال‌لاوان هم تأکید کرد، این اظهارات کذب است؛ گانتز در اینچنین مراسمی شرکت نکرده همانگونه که مانند نتانیاهو بیش از 1000 اسیر فسلطینی را در توافق «شالیت» (در سال 2011) آزاد نکرده است.

«موشه یعلون» وزیر جنگ پیشین رژیم این کشور هم اعلام کرد، ایران در پشت پرده هک تلفن همراه بنی گانتز نیست و نتانیاهو این قصه را به رسانه‌ها داده است.

وی به کانال 13 تلویزیون رژیم اسرائیل گفت: ایرانی‌ها در پشت پرده هک کردن (تلفن همراه گانتز) قرار ندارند؛ آنها کسانی نیستند که به رقبای نخست وزیر (نتانیاهو) حمله کنند.

گانتز رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات پیش رو محسوب می‌شود که قرار است در نهم آوریل در فلسطین اشغالی برگزار شود.

تظاهرات چپگرایان و انسان های مترقی در حمایت از مادورو و ونزوئلا در برابر کاخ سفید

صد‌ها نفر از چپگرایان و دمکراتها مترقی در حمایت از ونزوئلا و رئیس جمهور قانونی و مردمی این کشور در نزدیکی کاخ سفید تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، صد‌ها نفر از چپگرایان و دمکراتها مترقی در حمایت از ونزوئلا و رئیس جمهور قانونی و مردمی این کشور روز شنبه در اطراف میدان لایاتف در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن دی سی تجمع و حمایت خود را از وی اعلام کردند.

تجمع انسان های مترقی با عنوان » دست از ونزوئلا بردارید» برگزار شد و حامیان مادورو در این تجمع در واشنگتن دی سی تلاش‌های دولت آمریکا را برای کودتا در ونزوئلا و جایگزینی خوان گوایدو رهبر مخالفان به جای رئیس جمهور قانونی ونزوئلا محکوم کردند.

گروه موسوم به » اکنون برای توقف جنگ و نژادپرستی اقدام کن » بیانیه حامیان نیکلاس مادورو را در تظاهرات واشنگتن در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد. در این بیانیه به مداخله آمریکا در کودتای رهبر مخالفان در ونزوئلا و تحریم‌های آمریکا ضد این کشور اعتراض شده است.

حامیان نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در تظاهرات خود در واشنگتن همچنین به مداخله نظامی احتمالی آمریکا و متحدان منطقه‌ای اش در ونزوئلا هم اعتراض کردند.

چهره‌های شناخته شده‌ای مانند دانیل السبرگ، افشاکننده سابق بخشی از اطلاعات وزارت دفاع آمریکا، دانی گلووِر بازیگر سینما، مدئا بنجامین رئیس گروه موسوم به کُدپینک و شماری از روزنامه نگاران هم در تظاهرات حامیان نیکلاس مادورو در نزدیکی کاخ سفید شرکت کردند.

چپگرایان و دمکراتها مترقی در حمایت از ونزوئلا و رئیس جمهور قانونی و مردمی این کشور در شهر‌های دیگر آمریکا از جمله نیویورک و لس آنجلس هم در حمایت از مادورو تظاهرات کردند.

سرکوب بسیار شدید مخالفان و تهدید مکرون برای سرکوب شدیدتر

در حالی که پلیس فرانسه سرکوب شدید ی را علیه مخالفان دولت ماکرون انجام داد امروز ماکرون ادامه اعلام کرد که به سرکوب بیشتر علیه مخالفان دست خواهد زد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز شنبه شب در پاریس اعلام کرد قصد دارد برای جلوگیری از تکرار خشونتهایی که در هجدهمین هفته تظاهرات ضدسرمایه داری در این کشور روی داد، به سرعت تصمیماتی قاطع اتخاذ کند.

امانوئل مکرون که پس از نشست ستاد بحران وزارت کشور فرانسه سخن می گفت، تصریح کرد از نوامبر گذشته کارهای زیادی انجام شده است اما اتفاقات روز شنبه به خوبی نشان داد که کارهای بیشتری باید انجام شود.

مکرون که زودتر از معمول از تعطیلات پایان هفته خود به پاریس بازگشته بود، در جمع نمایندگان مطبوعات اعلام کرد همه آنهایی که در خرابکاریهای شانزه‌لیزه حضور داشتند، در این اتفاقات مسئولیت دارند. من خواستار آن هستم که این اتفاقات بررسی شود و در کوتاه ترین زمان ممکن تصمیماتی تکمیلی قاطعی اتخاذ شود تا چنین حوادثی ادامه پیدا نکند.

مکرون خاطر نشان ساخت نشست ستاد بحران وزارت کشور نیز در همین راستا صورت گرفت و پیشنهادهایی که وزیر کشور ارائه کرد پیگیری خواهد شد.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر این که در اداره اوضاع مطابق با قانون اساسی عمل خواهد کرد، تاکید کرد امروز ما با برخی افراد طرف هستیم که می خواهند به هر وسیله ای که شده با خرابکاریها و خشونتهای خود که حتی ممکن است به قتل نیز منجر شود به جمهوری آسیب برسانند. ما این موضوع را در آتش سوزی که صبح روز شنبه اتفاق افتاد شاهد بودیم.

امانوئل مکرون در کنار ادوارد فیلیپ نخست وزیر، کریستوف کاستنه وزیر کشور و نیکول بلوبه وزیر دادگستری فرانسه این مطالب را بیان کرد.

روز شنبه صحنه های خشونت باری در شانزه لیزه اتفاق افتاد و چندین فروشگاه و رستوران به آتش کشیده شدند و اموال و وسایل آنها تخریب شد یا به سرقت رفت.

دیدار «ریابکوف» با نماینده ‌ویژه آمریکا در امور ونزوئلا

به نقل از ایتارتاس، «الیوت آبرامز» نماینده ویژه آمریکا (مسئول کشتار هزاران انسان در آمریکای لاتین و جنوبی در زمان آلنده و مسئول ایران کنترا) در امور ونزوئلا قرار است در بازه زمانی ۱۸ تا ۱۹ مارس (۲۷ و ۲۸ اسفند) در رم –پایتخت ایتالیا- با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای علت دیدار را بحث و تبادل‌نظر پیرامون وضعیت رو به وخامت ونزوئلا عنوان می‌کند.

قرار است آبرامز با مقامات ایتالیا از جمله «پیترو بناسی» مشاور سیاسی نخست‌وزیر این کشور نیز دیدار کند.

گفتنی است در تاریخ ۳ بهمن، خوان گوایدو رئیس کنگره ملی ونزوئلا با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت نیکلاس مادورو را زیر سوال برد و عنوان ریاست‌جمهوری را از وی غصب کرد.

آمریکا از ارتش ونزوئلا نیز خواسته که به مادورو پشت کند و حتی گزینه تهاجم نظامی را نیز رد نکرده است.

این در حالی است که روسیه و چین درخصوص هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا هشدار داده‌اند.

سوریه از دهه های گذشته هدف جنگ اقتصادی و نظامی قرار گرفته است

به نقل از اسپوتنیک، «اسماء اسد» همسر رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد: سوریه از دهه های گذشته در معرض جنگ های نظامی، فرهنگی و اقتصادی قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: سوریه جایگاه حضور فرهنگ های مختلف است و از دهه های قبل مورد هدف قرار گرفته است.

اسماء اسد تصریح کرد: جنگی که سوریه در حال حاضر با آن مواجه است جنگ علیه هویت و فرهنگ فکری است.

وی تاکید کرد: در جریان این جنگ هشت ساله شاهد تخریب آثار باستانی سوریه بودیم. نسل های آتی بر اثر نتایج این جنگ میراث تمدنی و فرهنگی خود را به خوبی نخواهند شناخت. سرقت آثار باستانی سوریه و ثبت آن به نام دیگران نوع دیگری از اشغالگری است.

تعلل پلیس و اورژانس نیوزیلند برای رسیدن به محل حمله تروریستی

یکی از شاهدان عینی حمله تروریستی نیوزیلند از تعلل نیروهای پلیس و اورژانس برای رسیدن به محل حمله انتقاد کرد.

به گزارش روسیا الیوم، «سعید مجد الدین» یکی از شاهدان عینی حمله تروریستی مسجد النور اعلام کرد که نیروهای پلیس و اورژانس نیوزیلند تعلل کرده و خود را به موقع به محل حمله تروریستی مذکور نرساندند.

وی در ادامه افزود: با وجود آنکه این مسجد در مرکز شهر قرار دارد اما نیروهای پلیس بعد از ۲۰ دقیقه و اورژانس بعد از نیم ساعت خود را به محل رساندند.

مجد الدین تاکید کرد: اورژانس به قدری دیر رسید که دوست من که زخمی شده بود بر اثر خونریزی شدید درگذشت.

در جریان حمله به ۲ مسجد در نیوزیلند دست کم ۴۹ نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

«مادورو» واحد نظامی حفاظت از زیرساخت‌های ونزوئلا را ایجاد کرد

رئیس جمهوری ونزوئلا پس از توطئه قطع برق گسترده از تشکیل یک واحد نظامی ویژه با مسئولیت حفاظت از زیرساخت‌های این کشور خبر داد.

به گزارش فرانس ۲۴، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا حدود یک هفته پس از توطئه قطع برق گسترده در این کشور از تشکیل یک واحد نظامی ویژه با مسئولیت حفاظت از تأسیسات و خدمات اساسی نظیر تأسیسات تأمین آب و برق این کشور خبر داد.

رئیس جمهوری ونزوئلا در این خصوص گفت که این واحد ویژه موسوم به «فرماندهی دفاع از خدمات راهبردی اساسی» با وظیفه تضمین «امنیت، کارکرد و حفاظت» در این زیرساخت‌ها تشکیل شده است.

بر اساس اعلام وی، واحد مذکور موظف است تا از تأسیسات زیرساختی در این کشور به لحاظ فیزیکی و سایبری محافظت کند.

گفتنی است، ونزوئلا هفته گذشته شاهد قطع برق گسترده برق در این کشور بود؛ اقدامی که کاراکاس واشنگتن و شورشیان مورد حمایتش را مسئول و مسبب بروز این اختلال نامید.

کنگره آمریکا قصد واقعی پایان دادن به جنگ یمن را ندارد

پایگاه اینترنتی الاخبار روز جمعه در گزارشی نوشت: در زمانی که یمنی ها اجساد قربانیان جنایت جدید ائتلاف سعودیِ تحت حمایت واشنگتن را در استان حجه به خاک می سپردند، مجلس سنای آمریکا به پیش نویس قانون «توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن» رأی می داد.

به نظر نمی رسد که تصویب پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی بتواند تغییر چندانی در جنگ خونین یمن بگذارد چون این پیش نویس که با اکثریت اندک تصویب شد (54 رأی موافق و 46 رأی مخالف)، با وتوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مواجه خواهد شد.

با این وجود؛ تصویب پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در مجلس سنا سپس در مجلس نمایندگان شاید راه را برای افزایش فشارها به ائتلاف سعودی و پایان دادن به جنگ یمن هموار کند، هر چند اکثر اطلاعات موجود تاکنون حاکی از عدم جدیت در پایان دادن به این جنگ است.

با وجود فشارهایی که کاخ سفید کمی پیش از رأی گیری دربارۀ پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی اِعمال کرد، این پیش نویس با 54 رأی موافق و 46 رأی مخالف تصویب شد که 7 رأی از آرای موافق متعلق به سناتورهای جمهوریخواه است (جمهوریخواهان 53 کرسی از 100 کرسی مجلس سنا را در دست دارند و 47 کرسی بقیه در دست دمکرات ها است).

تصویب پیش نویس قانون سیلی دیگری به دولت ترامپ زد ولی گفته می شود که ترامپ این پیش نویس را وتو خواهد کرد.

در همین راستا؛ کاخ سفید روز چهارشنبه با پیش نویس قانون شدیداً مخالفت کرده بود.

طبق پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن؛ کنگره از رئیس جمهوری می خواهد که به فعالیت جنگی و دیگر فعالیت های مشابه نیروهای آمریکایی در یمن پایان دهد ولی فعالیت نظامی علیه القاعده همچنان ادامه خواهد یافت و واشنگتن باید تا 30 روز پس از اعلام اجرای قانون مفاد قانون را اجراء کند.

«برنی ساندرز» نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصویب پیش نویس قانون را «اقدامی تاریخی» خواند.

سندرز پیش از رأی گیری گفته بود، همدستی آمریکا در جنگی که عربستان سعودی در یمن به راه انداخته، بدون اجازۀ کنگره بوده است و این همدستی به بدترین بحران انسانی جهان دامن می زند.

«مایکل لی» سناتور آمریکایی نیز که با برنی ساندرز در تهیۀ پیش نویس قانون همکاری می کرد، از اعضای مجلس سنا خواسته بود که به پیش نویس رأی دهند.

مایکل لی گفته بود، سعودی ها به احتمال قوی از تسلیحات آمریکایی برای ارتکاب جنایات جنگی استفاده می کنند.

پس از تصویب پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن در روز چهارشنبه این هفته (13 مارس)، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته انقلابی اعلای یمن اعلام کرد که تصویب این پیش نویس حاصل پایداری ملت یمن بود ملتی که با شجاعت و قدرتی خستگی ناپذیر در برابر تجاوز آمریکایی، انگلیسی، سعودی و اماراتی ایستاده است.

یمنی ها نیز دیروز پنجشنبه پیکرهای 17 زن و کودک را که چند روز پیش در حملۀ هوایی ائتلاف سعودی به منطقه «مغربه طلان» در شهر «کُشَر» استان حجه در شمال غرب یمن کشته شده بودند، در صنعاء به خاک سپردند.

یمنی ها هنگام تشییع پیکرهای قربانیان شعار می دادند که جنایات متجاوزان هیچ تأثیری بجز تقویت عزم و ارادۀ ملت یمن در میدان مبارزه نخواهد داشت.

در مراسم تشییع پیکرهای قربانیان چند سخنرانی با موضوع لزوم «حفظ و تقویت انسجام ملی در برابر دشمنان» ایراد شد.

پدر یکی از قربانیان اعلام کرد: ما می خواستیم که پیکرهای قربانیان را در شهر کشر به خاک بسپاریم ولی جنگنده های دشمن اجازه نداد و پیوسته بر فراز شهر به پرواز درمی آمد به همین دلیل کسی نتواست پیکرهای آنها را تشییع کند به ناچار پیکرها را به پایتخت( صنعاء) منتقل کردیم.

«شورای امور پناهندگان» نروژ نیز این هفته در اطلاعیه ای اعلام کرد، در زمانی که چشمان جهانیان متوجه شهر حدیده است، مردم دیگر شهرهای یمن گرفتارحملات هوایی و توپخانه ای سنگین (ائتلاف سعودی) هستند و کشتارها بدون هیچ مجازاتی ادامه دارد.  138/118

مترجم: منوچهر مهدوی

واکنش دمشق به بیانیه جدید آمریکا، فرانسه و انگلیس درباره سوریه

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که بیانیه صادرشده توسط آمریکا، فرانسه و انگلیس پیرامون سوریه، سندی تاریخی در دروغ، نفاق و سرپوش گذاشتن است و این کشورها اولین مسئول خون‌هایی هستند که در سوریه و کشورهای منطقه به‌روی زمین ریخته می‌شود.

یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه گفت که رخدادهای سوریه و برخی از کشورهای منطقه نتایج توطئه‌ای غربی به‌رهبری آمریکا است و هدف از این رخدادها بازگشت به گذشته استعمارگرایانه در پوششی جدید است تا بتوانند اراده کشورهای منطقه را بر اساس اهداف و خواسته‌های خود قرار دهند.

این منبع اظهار داشت: «کشورهای استعمارگر برای رسیدن به اهداف خود به تمام شیوه‌های نظامی، سیاسی، محاصره اقتصادی و به‌خدمت گرفتن عناصر تکفیری متوسل شدند و انواع کمک‌ها را در اختیار گروه‌های تروریستی همچون داعش و النصره قرار دادند تا این گروه‌ها به تخریب کشورهای منطقه و ریختن خون مردم این کشورها بپردازند تا این کشورها ضعیف شده و به لقمه‌ای آماده برای صاحبان این پروژه خصمانه تبدیل شوند».

وی تأکید کرد: «جنایات و کشتارهای وحشیانه‌ای که گروه‌های تروریستی در سوریه انجام می‌دهند و جنایاتی که توسط ائتلاف غیرقانونی آمریکایی در شهر رقه، دیرالزور و دیگر مناطق انجام می‌شود لکه ننگی بر پیشانی این دموکراسی‌های دروغین است که هیچ‌گونه ارزشی برای جان انسان‌ها قائل نیستند».

وزارت خارجه سوریه اظهار داشت که هدف از چنین رخدادهایی، غارت ثروت ملت‌های منطقه و مصادره توانمندی‌های آنان است تا رژیم صهیونیستی بتواند دست برتر را در برابر حقوق و منافع کشورهای عربی داشته باشد.

این وزارتخانه با تأکید بر ضرورت توقف مداخله کشورهای غربی و آمریکا در امور داخلی سوریه خاطرنشان کرد: «ملت و ارتش سوریه که در برابر تجاوز تروریستی و گرایشات توسعه‌طلبانه و قلدرمآبانه ایستاد، امروز برای شکست کامل طرح غربی، حفظ تمامیت ارضی و اتحاد ملت سوریه و استقلال در تصمیم‌گیری مصمم‌تر از گذشته است».

وقتی یک فاشیست در حال حذف شدن است و هذیان می گوید

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که نگران نتایج انتخابات آتی است ، ایران را به دخالت در انتخابات متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بیان داشت: «حمایت حکومت ایران از بنی گانتز و یائیر لاپید، روشن است».

در روزهای گذشته خبر هک تلفن همراه بنی گانتز از سوی ایران، موجب بروز جنجال رسانه‌ای در اسرائیل و بهره برداری نتانیاهو از این واقعه شده بود.

نتانیاهو شب شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «شاباک تایید کرده که نخست وزیر خبری از مسئله تلفن گانتز نداشته است؛ گانتز و لاپید این حقیقت را مخدوش می‌کنند که حکومت ایران آشکارا از آنها حمایت می‌کند؛ آنها حامی برجام بودند اما نتانیاهو با آن مبارزه کرد».

«یائیر لاپید» رهبر حزب «آینده‌ای هست» ماه گذشته در ائتلاف با حزب اقتدار اسرائیل به رهبر «بنی گانتز» ائتلاف آبی- سفید را تشکیل داد. این ائتلاف اکنون به قوی‌ترین رقیب در ۱۰ سال نخست وزیری نتانیاهو تبدیل شده است.

به گزارش تایمز اسرائیل، «موشه یعلون» معاون بنی گانتز، روز جمعه گفت: «ایرانی‌ها عامل این هک نیستند؛ آنها افرادی نیستند که رقبای نخست وزیر اسرائیل را هدف قرار دهند».

و به نام نتانیاهو اشاره ای نکرد و ادامه داد: «یک نفر سیستم سیاسی را به انجماد کشانده و تمامی ارزش‌ها را برای حفظ برتری سیاسی قربانی می‌کند».

یعلون که در گذشته رئیس ستاد ارتش و در کابینه‌های بنیامین نتانیاهو وزیر جنگ نیز بوده، بیان داشت: «من هم نهادهای امنیتی و هم دنیای این نخست وزیر را می‌شناسم؛ شاباک عامل درز این خبر به رسانه‌ها نبوده است».

ژنرال یعلون مشخص نکرد که چه عاملی تلفن بنی گانتز را هک کرده اما به نوشته تایمز اسرائیل، وی معتقد است که بنیامین نتانیاهو در این ماجرا دخالت دارد.

گانتز گفت: رقابت سیاسی باید بر سر ارزش‌های اساسی و مردمسالاری باشد، اما به ناگهان عواملی مسئله تلفن همراه را به رسانه‌ها درز می‌دهند.

روسیه به گسترش همکاری با ونزوئلا ادامه می‌دهد

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی گفت: مقام های مسکو در دیدار با الیوت آبرامز فرستاده ویژه آمریکا در ونزوئلا، به واشنگتن نسبت به هرگونه دخالت در امور داخلی کاراکاس هشدار خواهد داد.

این نشست قرار است سه شنبه 19 مارس در شهر رم پایتخت ایتالیا برگزار شود.

این دیپلمات ارشد روسی در ادامه افزود: ما نسبت به هرگونه دخالت غیرقانونی آمریکا در امور داخلی ونزوئلا و حاکمیت مشروع این کشور هشدار خواهیم داد. طبیعتا مساله فشار بر شرکت های روسی برای اجرای فعالیت های اقتصادی با شرکای ونزوئلایی مطرح خواهد شد.

وی این مساله را تایید کرده است که مذاکراتش با الیوت آبرامز فرستاده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا روز سه شنبه در رم برگزار خواهد شد.

خدمت‌رسانی نیروی هوایی انگلیس به جنگنده‌های قاتل کودکان یمنی

یک رسانه انگلیسی گزارش داده پرسنل نیروی هوایی سلطنتی این کشور به هواپیماهای ائتلاف سعودی که در حال بمباران کودکان یمنی هستند خدمات‌رسانی می‌کنند.

پایگاه میرور گزارش داده این موضوع را «مارک لانکستر»، وزیر دفاع انگلیس بیان کرده. او اعتراف کرده ۲۸۲ نفر از کارکنان غیرنظامی وزارت دفاع انگلیس با نیروهای مسلح عربستان سعودی همکاری می‌کنند.

به نوشته میرور، وظیفه این افراد ارائه خدمات پس از فروش برای تسلیحاتی است که شرکت صنایع دفاعی «بی‌ای‌ئی سیستمز» (BAE Systems) به عربستان سعودی فروخته است. ریاض، از این سلاح‌ها برای کشتن نزدیک به ۶۰ هزار نفر در یمن استفاده کرده است.

لانکستر تصریح کرد پرسنل نیروی هوایی انگلیس در حال ارائه خدمات «پشتیبانی مهندسی» و «آموزش‌های کلی» برای هواپیماهای فروخته‌شده توسط انگلیس به عربستان سعودی هستند.

وزیر دفاع انگلیس این اظهارات را در پاسخ مکتوب به سوالات یک نماینده پارلمان انگلیس مطرح کرده است. این نماینده حزب کارگر انگلیس گفته است: «حمایت‌های انگلیس به ادامه جنگ سعودی کمک می‌کند. ما طرف ائتلاف سعودی هستیم و این به معنای آن است که بریتانیا وارد جنگی مخفیانه در یمن شده است.»

«اندرو اسمیث»، عضو «کمپین مخالفت با تجارت تسلیحاتی» در انگلیس سخنان وزیر دفاع انگلیس رو شوک‌آور خواند اما گفت اظهارات او تعجب‌آور نیستند.

وی گفت: «پرسنل ارتش انگلیس نباید به جت‌های سعودی خدمات‌رسانی کنند یا از نیروهای مسلح عربستان سعودی حمایت کنند.»

میرورنوشته انگلیس از سال ۲۰۱۵ به بعد، ۵ میلیارد پوند جنگنده، بالگرد، پهپاد، بمب و موشک به عربستان سعودی فروخته است.

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

یک میلیون و 700 هزار آواره سوری مایلند به سوریه بازگردند

به نقل از شينهوا، مرکز آشتی طرف های درگیر و کنترل جابجایی آوارگان وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد یک میلیون و 700 هزار آواره سوری مایلند به کشورشان بازگردند. این مرکز در گزارش روزانه خود که وزارت دفاع روسیه آن را منتشر کرد، اعلام کرد یک میلیون و 712 هزار و 264 آواره سوری که در 9 کشور جهان زندگی می کنند، تمایل خود را برای بازگشت به کشورشان اعلام کرده اند.

بر اساس این گزارش از 30 سپتامبر سال دو هزار و پانزده تاکنون 389 هزار و 735 آواره سوری از خاک یک کشور خارجی که در آن زندگی می کردند به سوریه بازگشته اند. در این گزارش آمده است در 24 ساعت گذشته هزار و صد و شصت آواره سوری از لبنان و اردن به کشورشان بازگشتند. بر اساس اعلام کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل متحد، تا اول ژانویه سال دو هزار و نوزده، شش میلیون و 675 هزار و 308 آواره از 45 کشور جهان درخواست پناهندگی کرده اند.

روسیه: داعش مقر خلافت خود را به شمال افغانستان منتقل کرده است

سرویس امنیتی فدرال روسیه از مستقر شدن داعش در شمال افغانستان خبر داد.

دبکافایل در پایگاه اینترنتی خود نوشت، سرویس امنیتی فدرال روسیه (اف اس بی) به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد اسلام گرایان (گروه تروریستی صهیونیستی) «داعش» به دنبال از دست دادن پایگاه‌های خود در سوریه و عراق، سرگرم ایجاد پایتخت جدیدی برای خلافت خود در شمال افغانستان هستند. این تروریست‌ها مشخصا مواضع خود را در شمال افغانستان تقویت کرده اند و حوادث در مرز این کشور افزایش یافته است.

سرویس امنیتی فدرال روسیه در اینباره که جهادی‌های داعش چطور از سوریه به افغانستان رفته اند وآیا ابوبکر بغدادی سرکرده این گروه نیز به این قلمرو جدید منتقل شده است، توضیحی نداد.

آیاتظاهرات‌کنندگان «شارلی ابدو» برای نیوزیلند هم تظاهرات می‌کنند؟

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه امروز شنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد: آیا کسانی که در واکنش به حمله به مجله شارلی ابدو تظاهرات کردند، برای مسلمانانی که در نیوزیلند کشته شدند نیز تظاهرات خواهند کرد؟

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با طرح این سوال، ادامه داد: کسانی که به واقع درد و رنج مشترکی دارند، می‌توانند با هم همدردی کنند.

گفتنی است در حمله تروریستی روز گذشته به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه، ۴۹ نمازگزار جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

خشم اتحادیه اروپا از چین

به نقل از ریا نووستی، فایننشال تایمز در مقاله Brussels ramps up criticism of China’s investment strategy in EU می‌نویسد که در اسناد منتشر شده در این هفته، کمیسیون اروپا و اتحادیه دیپلماتیک اتحادیه اروپا از چین خواسته‌اند » از برخورد غیرمنصفانه با شرکت‌های اروپایی و انجام فعالیت‌های سرمایه‌گذاری که حاکمیت قانون در کشورهای اتحادیه اروپا را تهدید می‌کنند، دست بردارد. »

در این سند گفته شده است: «در اروپا، این تفکر در حال ترویج یافتن است که تعادل چالش‌ها و فرصت‌های ارائه شد توسط، تغییر کرده است. جاه طلبی‌های اعلام شده از سوی چین باید در سیاست‌ها یا اقدامات مبتنی بر درک نقش و مسئولیت پذیری کشور گنجانده شود. »

انتقاد گسترده از پکن نشان دهنده فشار رو به رشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله آلمان می‌باشد، که خواستار اقدامات سختگیرانه در پاسخ به جاه طلبی‌های چین است. چین برای اروپا در عین شراکت، «یک رقیب اقتصادی» و «رقیب سیستمیکی شد، که مدل‌های جایگزین مدیریتی را ترویج » می‌کرد.

کمیسیون اروپا و سازمان دیپلماتیک اتحادیه اروپا می‌گویند که می‌بایست موضع گیری سخت‌تری نسبت به پکن داشته باشند؛ چرا که رهبران اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای شرکت در اجلاس دو جانبه در ماه آینده هستند و ایتالیا قصد دارد اولین کشور G7 برای حمایت از ابتکار سرمایه‌گذاری جهانی یک کمربند- یک راه شود.

نویسندگان این سند خواستار در پیش گرفتن «روابط اقتصادی میانه و متعادل‌تری » شدند و افزودند که چین، با محدود کردن دسترسی شرکت‌های خارجی، پرداخت یارانه به رقبای آنها و عدم حمایت از حقوق مالکیت معنوی آنها، «دسترسی به بازارهای داخلی خود را فقط به شرکت‌های چینی واگذار می‌کند».

در این سند آمده است که اتحادیه اروپا باید زرادخانه جدیدی را برای مقابله با غارتی که شرکت‌های دولتی یارانه بگیر آغاز کرده و همچنین سایر جنبه‌های تهاجمی تجارت چینی، آماده کند. این مطلب اشاره به پیشنهاد اخیر فدراسیون کسب و کار آلمان برای محدود کردن دسترسی به بازارهای اروپایی برای شرکت‌های غیر اتحادیه اروپا و دریافت یارانه‌های گسترده، و همچنین محروم کردن آنها از فرصت برای به دست آوردن شرکت‌های فن آوری اروپایی است.

کسب و کارهای اروپایی مدتها است شاکی از این هستند که با وجود اینکه آنها با محدودیت‌های شدید اتحادیه اروپا در تأمین حمایت دولتی روبرو هستند، اما رقبای خارجی محدود به این قوانین نیستند. این سند می‌گوید که در حال حاضر کمیسیون اروپا به دنبال راه‌هایی برای «پر کردن شکاف موجود در قوانین اتحادیه اروپا» برای از بین بردن » اثرات ویران کننده شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در بازارهای داخلی کشورهای بلوک» است. کمیسیون اروپا تا پایان سال جاری گزینه‌های خود را ارائه خواهد داد.

بروکسل همچنین در حال فکر برای محدود ساختن امکان بستن قرارداد برای خرید تجهیزات دولتی در اتحادیه اروپا برای آن دسته از شرکت‌هایی است که در کشورهای دارای سیاست‌های تبعیض آمیز علیه شرکت‌های اروپایی قرار دارند. برلین اخیرا از این ایده پشتیبانی کرده است، که این امید را می‌دهد که سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از مثال او پیروی کنند. با این حال، مقامات اروپایی هشدار دادند که این اقدامات بعید است امسال اتخاذ شود.

پکن این مطلب را که‌ بخواهد هر گونه آسیب به اتحادیه اروپا به هر شکلی وارد کند را انکار می‌کند، ضمن اینکه ادعا می‌کند که ثبات در اروپا در منافع چین، تجارت بین المللی و امنیت تاثیر گذار است. او همچنین به انتقاد از ابتکار «یک کمربند – یک راه» پاسخ داده، و اشاره کرد که بیش از 150 کشور و سازمان‌های بین المللی آن را قبلا تایید کرده‌اند.

کمیسیون اروپا و سازمان دیپلماتیک اروپا همچنین قول دادند که در پاسخ به نگرانی‌های روزافزون در مورد خطرات امنیتی به هنگام استفاده از تکنولوژی چینی، از جمله دستگاه تلفن همراه G5 از محصولات «هوآوی»، اقدامات لازم را انجام دهند. اما در پکن این ترس‌ها بی اساس هستند. بروکسل قصد دارد تا اطمینان حاصل کند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا رویکرد یکپارچه‌ای را در مورد خطرات امنیتی مرتبط با G5 که شامل به اشتراک گذاری اطلاعات، ارزیابی ریسک و اقدامات کنترل خطر می‌باشد، داشته باشند.

نویسندگان این سند همچنین به انتقاد از پکن برای ادعای خود در مورد قسمت زیادی از دریای جنوب چین و عدم توانایی آن در اجرای تصمیم دادگاه ملل متحد علیه آن، که در سال 2016 تصویب شده است، انتقاد می‌کنند. آنها پیشرفت چین در بهبود وضعیت حقوق اقتصادی و اجتماعی را ارزشمند می‌دانند، اما اقدامات شدیدی «که پکن علیه وکلا و فعالان حقوق بشر و همچنین سرکوب مسلمانان اویغور در غرب استان سین کیانگ انجام می‌دهد را محکوم می‌کنند. «

با بالا گرفتن احتمال جنگ در ادلب٫ جنگنده‌های «سوخو-۲۵» روسیه به سوریه بازگشتند

برخی منابع خبری مدعی شده‌اند که نیروی هوایی روسیه بعد از یک سال وقفه مجددا جنگنده‌های «سوخو-25اس» خود را در یک پایگاه هوایی در سوریه مستقر کرده است.

وبگاه «دیفنس بلاگ» با استناد به تصویر جدید منتشر شده از سوی شرکت اطلاعاتی اسرائیلی «ایمیج‌ست» از بازگشت این جنگنده‌ها به پایگاه هوایی «حمیمیم» در جنوب شرقی «لاذقیه» خبر داده است. این جنگنده‌ها آخرین بار در جولای (تیر) ۲۰۱۸ در پایگاه هوایی حمیمیم رویت شده بودند.

پایگاه هوایی حمیمیم همراه با پایگاه دریایی در «طرطوس» واقع در جنوب‌ غربی سوریه، یکی از دو تاسیسات نظامی اصلی ارتش روسیه در این کشور محسوب می‌شود و بنابر گزارش‌ها، ارتش روسیه سامانه‌های پیشرفته دفاع موشکی و جنگنده‌های خود را در این پایگاه هوایی مستقر کرده‌ است.

دیفنس بلاگ، بازگشت این جنگنده‌ها به حمیمیم را نشانه احتمالی تصمیم روسیه و سوریه برای آزادسازی مناطق باقی‌مانده در شمال سوریه دانسته است.

جنگنده‌های سوخو-۲۵ ویژه عملیات پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی هستند و نیروی هوایی روسیه اینک حدود ۲۵۰ فروند از این جنگنده‌ها را در اختیار دارد و در حال ارتقاء ۸۰ فروند از آن‌ها به نوع «سوخو-25 اس‌ام» است.

مقام آمریکایی: ۱۰۰۰ نظامی در سوریه باقی خواهند ماند

یک مقام آمریکایی به روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال خبر داد که ارتش آمریکا قصد دارد حضور ۱۰۰۰ نیرو را در سوریه نگه دارد.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا 28 آذر اعلام کرد که شکست داعش در سوریه تکمیل شده و نیروهای آمریکایی باید خاک این کشور را ترک کنند.

سه هفته پیش سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بعد از خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، «گروه کوچکی از نیروهای حافظ صلح» این کشور برای مدتی در سوریه باقی خواهند ماند.

وی گفته بود که این گروه کوچک متشکل از 200 نفر خواهند بود.

مسکو: آمریکا رقبا را تحریم میکند تا خودش نفت و گازش را بفروشد

وزیر انرژی روسیه در اشاره ضمنی به آمریکا در خصوص تحریم ایران و نزوئلا گفت: یک کشور دیگران را تحریم می‌کند تا خود نفت بفروشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه امروز یکشنبه با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا گفت: کشوری که در حال تحریم دیگران است، به دنبال افزایش فروش نفت خود است.

وزیر انرژی روسیه با تأکید بر اینکه تحریم‌ها موجب شده تا برنامه‌ریزی چند ماهه هم در این موضوع دشوار باشد، بدون اشاره مستقیم به آمریکا گفت که تحریم‌ها موجب تأثیرگذاری بر بازار جهانی انرژی شده است.

وی در ادامه به کشورهای صادرکنندگان نفت (اوپک) توصیه کرد که در برنامه‌ریزی های خود آثار تحریم‌ها بر بازار را نیز در نظر بگیرند.

لازم نیست اروپائی ها رنگمان کنند، خودمان داوطلبانه سواری میدهیم!

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویبFATF را مشروط به یک ضمانت از طرف اروپا دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل ایرنا، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب لوایح بین الملی پالرمو و FATF را در گروی تضمین قطعی از طرف اروپا دانست.

رضایی در این خصوص اظهار داشت: اروپایی ها برای تصویب سریع لوایح بین الملی پالرمو و FATF توسط ایران، خود را به آسمان و زمین می زدند، ولی حرف منطقی این مجمع برای تایید این کنوانسیون ها، گرفتن تعهد و تضمین قطعی از اروپایی ها توسط وزارت امور خارجه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: این دشمن زبان دیپلماسی را نمی فهمد، چرا که ثابت کرده به هیچ امضا و تعهدی پایبند نیست، به همین دلیل نباید در مقابل چنین دشمنی نرمش نشان داد. اروپایی ها در برجام تعهد داده اند که نفت ایران را خریداری کنند، اجازه تاسیس شعبه بانکی و تبادلات بانکی با ایران را بدهند، ولی به این تعهدات عمل نمی کند.

وی همچنین در خصوص اظهار نظر یکی از روسای جمهور کشورهای اروپایی درباره عواقب عدم وجود برجام گفت: رئیس جمهوری یکی از کشورهای اروپایی که امروز خود از موقعیت لرزانی برخوردار است گفته بود اگر برجام نبود وارد جنگ با ایران می شدیم؛ شما غلط کرده اید که این حرف را می زنید

آمریکا صدور روادید ۵ ساله برای کوبایی‌ها را لغو کرد

آمریکا صدور روادید ۵ ساله چند بار ورود به این کشور که توسط بسیاری از کوبایی‌ها استفاده می‌شد را لغو کرده است.

کوبایی‌ها از این نوع روادید برای دیدن خویشاوندانشان و یا تجارت استفاده می‌کردند.

براساس این گزارش از این پس به توریست‌های کوبایی به جای روادید ۵ ساله، روادیدی ۳ ماهه تنها با یک بار ورود داده می‌شود.

از آن جایی که آمریکا دیپلمات‌های اندکی در هاوانا دارد، درنتیجه کوبایی‌ها درخواست‌های ویزای خود را باید از طریق سفارتخانه‌های آمریکا در کشوری ثالث ارائه کنند.

آمریکا در این باره ادعا کرد که با این اقدام در صدد انجام اصل متقابل بوده است، چرا که کوبا تنها ویزاهایی کوتاه مدت به توریست‌های آمریکایی می‌دهد!

آمریکا سفارت خود در هاوانا را پس از چند دهه در سال ۲۰۱۵ بازگشایی کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۶ اولین رئیس جمهوری آمریکا شد که از زمان ریاست جمهوری کلیون کولیج در سال ۱۹۲۸ از کوبا بازدید کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئن سال گذشته میلادی اعلام کرد بخش‌هایی از سیاست‌های اوباما در مقابل کوبا را لغو می‌کند اما گفت سفارت آمریکا در هاوانا را نمی‌بندد.

ناآرامی‌های شدید در پاریس

هزاران معترض که در خیابان شانزه لیزه قصد رفتن به سمت کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) را دارند، با دیوار پلیس مواجه شده اند

ادامه درگیری های پلیس ضد شورش با معترضان به سیاست های ماکرون در شهرهای مختلف فرانسه به ویژه در پاریس ادامه دارد. هزاران نفر از معترضان در خیابان شانزه لیزه قصد رفتن به سمت کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) را دارند که با دیوار پلیس مواجه اند. مخالفان دولت فرانسه در میان شلیک گاز اشک آور پلیس ضد شورش خشمگینانه شعار استعفای مکرون را سر می دهند. پلیس هم با روانه کردن ماشین آب پاش و خودروهای زرهی و شلیک دایم گاز اشک آور درصدد متفرق کردن معترضان است.

«کریستف کاستانه» وزیر کشور فرانسه که معترضان او را جلاد می خوانند به پلیس و ژاندارم دستور برخورد شدیدتر با معترضان را صادر کرد. دهها نفر تاکنون بازداشت شده اند و تعداد زیادی نیز مجروح شده اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: