پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

از یمن تا خلیج فارس اعراب نا متحد: جنگ پنهان «ائتلاف» عربی علیه یکدیگر!

از یمن تا خلیج فارس اعراب نا متحد: جنگ پنهان «ائتلاف» عربی علیه یکدیگر!

US-double-standards-on-Syria-and-Yemen-MintPress-News

استان المهره در شرق یمن در سایه تلاش های نیروهای عربستان سعودی و اماراتی برای اشغال آن در شرایط بحرانی قرار گرفته و فضای سیاسی حاکم در این استان مبهم و پیچیده است.

عربستان و امارات در حالی به تلاش خود برای بسط نفوذ و اشغالگری دراین استان مشغول هستند، که اعتراض های مردمی و قبیله ای علیه این تلاش ها شدت گرفته است.عربستان و امارات با اعزام نظامیان و شبه نظامیان یمنی تحت امر خود از استان های مجاور به استان المهره تلاش دارند، نفوذ خود را در این استان هم مرز با کشور عمان، گسترش دهند.دوشنبه گذشته شبه نظامیان و نیروهای طرفدار عربستان سعودی با نیروهای قبیله ای در دو منطقه «حات» و «شحن» در شرق استان المهره درگیر شدند.

منابع آگاه به خلیج آنلاین گفتند، این درگیری در پی اعتراض نیروهای قبایل این منطقه به تردد کامیون های حامل نیروهای عربستان سعودی و شبه نظامیان وابسته به این نیروها و حمل و نقل تجهیزات نظامی در این منطقه صورت گرفت. به گزارش رسانه های نزدیک به «راجح باکریت» استاندار المهره طی این درگیری ها شماری زخمی شدند.

این رسانه ها با اشاره به دیدار استاندار المهره با نیروهای امنیتی که طی درگیری ها زخمی شده بودند، اقدام افراد مسلح قبایل و درگیری آنان را با نیروهای یاد شده «غیر قانونی» توصیف کردند.

پس از این درگیری ها، قبایل المهره در بیانیه ای به نیروهای سعودی در خصوص تشدید اقدامات تنش زا هشدار دادند و اعلام کردند، عربستان در صدد اشغال مناطق و روستاهای استان المهره، استقرار نظامیان و شبه نظامیان وابسته به خود در مناطق تابع استان است.

در این  بیانیه، از تحرکات عربستان در المهره، به عنوان » تعرض، مبارزه طلبی آشکار با ساکنان استان المهره و تحمیل خواسته های آل سعود به مردم المهره، یاد شد.

قبایل المهره در این بیانیه، از «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور انتصابی یمن عزل «راجح باکریت» و مقابله با تلاش های عربستان برای توسعه طلبی در استان المهره را خواستار شدند.

ادامه اعتراض های مردمی به حضور نظامیان سعودی و اماراتی در المهره

استان المهره که پس از مداخله ائتلاف عربستانی- اماراتی در یمن، ثبات خود را حفظ کرده بود، از آوریل گذشته صحنه اعتراض های مسالمت آمیز مردمی علیه حضور نظامیان سعودی و اماراتی در این استان است.معترضان خروج این نظامیان، تحویل گذرگاه «شحن»، «صیرفت» ، بندر نشطون، فرودگاه بین المللی «الغیضه» به نیروهای محلی و صیانت از حاکمیت ملی یمن را خواستار هستند. استان المهره از اهمیت زیادی برخوردار است.

این استان پس از حضرموت، دومین استان بزرگ یمن از نظر مساحت به شمار می رود. دو گذرگاه مرزی با عمان به نام های صیرفت و شحن در این استان قرار دارد. المهره طولانی ترین نوار ساحلی در بحر العرب را دارا می باشد و مساحت این نوار ساحلی بالغ بر 560 کلیومتر است.

بندر نشطون هم در سواحل این استان واقع شده است.با وجود آنکه استان المهره از صحنه درگیری ها دور بود و نیروهای حوثی وارد این استان نشده بودند، نیروهای سعودی اواخر سال 2017  وارد این استان شدند و و از فعالیت های کشتیرانی و صید در بندر نشطون ممانعت به عمل آوردند، فرودگاه الغیضه را به پادگانی نظامی تبدیل، از پرواز هواپیماهای مسافربری و ورود این هواپیماها به فرودگاه جلوگیری کردند.»سیاست کثیف» ریاض و نادیده گرفتن اعتراض های مردمی

«علی مبارک بن محامد» عضو کمیته پوشش اخبار مربوط به اعتراض های مردمی در المهره، عربستان را به نقض توافقنامه تحویل گذرگاه های مرزی، دریایی و هوایی شرق کشور به نیروهای امنیتی یمن متهم کرد و گفت، این اقدام ریاض بیانگر اصرار عربستان بر تثبیت نفوذ خود در یمن است.

وی به خلیج آنلاین گفت، عربستان اعتراض های مردمی را کوچک می شمارد و زیر چتر استانداری که از سوی «عبد ربه منصور» به استان تحمیل شده، به اجرای سیاست هایی که وی از آن به عنوان «سیاست های کثیف» یاد کرد، ادامه  می دهد.

شبه نظامیان و گروه های مسلح

حوادث دو سال اخیر باعث شد تا عربستان و امارات به شبه نظامیان مسلح و قبایل متوسل شوند و پس از اغوا و جلب حمایت آنان، از همین نیروها در درگیری های داخلی المهره و سد نفوذ عمان در این استان بهره برداری کنند. گفتنی است کشورعمان طرفدران بسیاری در میان قبایل استان المهره دارد.

«شیخ علی سالم الحریزی» قائم مقام سابق استان المهره در صدر این حامیان قرار دارد. وی به سبب حمایت از تظاهرات مردمی علیه حضور نیروهای سعودی در استان از مقام خود عزل شد.عربستان و امارات از نیروهای امنیتی و ارتش تحت امر «باکریت» استاندار المهره هم در پیشبرد اهداف توسعه طلبانه خود در المهره استفاده می کنند. «باکریت» در اوج شرایط بحرانی در استان المهره، به کرات به ریاض سفر و با مسوولان عربستان گفت و گو کرد.

اخیرا هم عربستان و امارات از شبه نظامیان تازه تاسیسی به نام «نیروهای پشتیبانی ویژه و فوق العاده در المهره» برای پیشبرد طرح های توسعه طلبانه خود استفاده می کنند. این نیروها در مرکز «جوانان و ورزش» المهره استقرار دارند. طبق گفته منابع خلیج آنلاین، افراد این نیرو از سه استان «لحج، ابین، شبوه» هستند و فرماندهی آنان را شخصی نزدیک به «هانی بن بریک»، سلفی نزدیک به دولت امارات بر عهده دارد.

به گفته همین منابع، شمار این نیروهای ویژه و فوق العاده استان المهره، بیش از سه هزار نفر است. آموزش و تجهیز این افراد با روندی سریع در جریان است. این نیروها قرار است در مناطق مهم استان استقرار یابند و کنترل این مناطق را خارج از کنترل نیروهای دولت مستعفی یمن، به دست گیرند.

«بدر کلشات» قائم مقام استان المهره اما در خصوص تشکیل نیروهای خارج از کنترل دولت مستعفی یمن هشدار داد و گفت این مساله عرصه را برای بروز درگیریهای مسلحانه هموار، اختیارات نهادهای محلی را محدود و نقش این نهادها را در حمایت از آرامش و ثبات استان کم رنگ می کند.

کلشات همچنین در سخنانی که در پایگاه جزیره نت به نقل از وی منتشر شد، هشدار داد، این نیروها صلح اجتماعی را تهدید می کنند و حضورشان ممکن است باعث بروز درگیری با نیروهای قبایلی شود که پیش از این نیز مخالف حضور نظامی در استان بودند.

وی افزود، تلاش برای نقش قبر کردن تجربه سوء «کمربند امنیتی درعدن» و انتقال این تجربه به استان المهره از راه فریب ساکنان استان و القا کردن به آنان که این نیروهای و فرماندهی آنان در خدمت آنان هستند، نتیجه ای جز تشدید مشکلات، بحران و تنش در استان ندارد.عملکرد امارات در استان های جنوبی یمن تا کنون سوء بوده است.

نیروهای امنیتی که با نام های مختلف مانند» کمربند امنیتی»، «نخبه الشبوانیه»، «نخبه حضرمیه» تشکیل شده اند، کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشته اند و به ارتکاب قتل، بازداشت و تسویه حساب با مخالفان متهم هستند.

کشمکش عربستان و امارات برای محدود کردن نفوذ عمان

استان المهره از صحنه جنگی که از مارس 2015 علیه یمن کلید خورد، دور ماند. با وجود آنکه نیروهای «انصارالله» در این استان حضور نداشتند که بهانه برای امارات و عربستان ایجاد شود، امارات خیلی زود در اندیشه اشغال این استان و دست اندازی بر آن بر آمد، طرح هایی را برای اغوای ساکنان این استان، محدود کردن نفوذ عمان در آن و بسط نفوذ خود، به مورد اجرا درآورد.

این طرح ها اما با شکست مواجه شد.پس از شکست امارات در پیشبرد اهداف توسعه طلبانه خود در المهره، عربستان وارد میدان شد و تلاش خود را برای بسط نفوذ در این آستان آغاز و نیروهای نظامی تحت امر خود را به استان اعزام کرد. این نیروها گذرگاه های زمینی، هوایی و بندر اصلی استان را تحت کنترل خود درآوردند و اصرار بر ماندن در استان المهره را با وجود مخالفت ساکنان آن علنی کردند.

مردم اما به اعتراض های خود علیه حضور این نیروها ادامه دادند. ریاض هم برای مقابله با این اعتراض ها، ابزار سیاسی، انسانی، خدماتی خود را برای ماندن نیروهایش در استان افزایش داد.سپس عمان برای مقابله با گسترش نفوذ نیروهای تحت امر ریاض در (حیاط خلوت) غربی خود وارد عرصه شد.

این مساله باعث شد تا رقابتی شدید میان این طرف ها شکل  گیرد و هر یک از ابزاری جدید و خشن برای پیروزی در این میدان بهره برداری کنند.

پادشاهی عمان اما زمینه موفقیت تحرکاتش را در استان المهره فراهم می بیند زیرا از قدیم الایام روابط خوبی با ساکنان محلی و شیوخ قبایل این استان داشته است و این مساله برگ برنده عمان در کشمکش این کشور با عربستان بر سر نفوذ در استان المهره قلمداد می شود.به هر حال تحولات اخیر منطقه ای در اهمیت روز افزون موقعیت المهره برای امنیت ملی عربستان نقش داشته است.

گزارش رسانه های خبری حکایت از آن دارد که موشکها و پهبادهایی که از سوی حوثی ها به سمت عربستان سعودی شلیک و ارسال می شود، احتمالا از طریق همین استان به دست آنان (نیروهای انصار الله) رسیده است.

شاید این مساله سبب شده باشد تا ریاض به این استان اهتمام ویژه ای نشان دهد و نیرو و تجهیزات نظامی روانه آن کند اما بسیاری بر این باورند که دلیل اهتمام عربستان به المهره به رقابت این کشور با امارات بر می گردد و شاید هم سیطره ابوظبی بر استان های جنوبی و سواحل شرقی، غربی، جزایر و بنادر دریایی و گذرگاه های هوایی، عربستان را به تلاش برای محدود کردن نفوذ نظامی امارات در این استان سوق داده است.

برخی هم بر این باورند که اهتمام عربستان به استان المهره ناشی از نیاز راهبردی ریاض به احداث خط لوله انتقال نفت از این استان و صدور نفت از یکی از بنادر المهره، واقع در سواحل اقیانوس هند، باشد و تحقق این مهم از اهداف قدیمی آل سعود بوده است.

امارات نیز به استان المهره توجه خاصی نشان می دهد. به دست آوردن این استان برای امارات به معنی کامل شدن طرح سلطه ابوظبی بر استان های جنوبی و سواحل شرقی یمن است که از بنادر، خلیج ها و منابع دریایی ویژه ای برخوردار است.

این استان به سبب ارتباط با اقیانوس هند، از موقعیت جغرافیایی ممتازی برخوردار است و روابط تجاری با کشورهای شرق قاره آفریقا، شرق و جنوب شرق آسیا را تسهیل می بخشد.سیطره امارات بر استان المهره همچنین فرصت تعرض به عمان، ایجاد نگرانی امنیتی برای این کشور و تشدید فشار بر آن را برای ابوظبی فراهم می کند.118

مترجم: محبوبه جعفری

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: