پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران وجهان

اخبار ايران وجهان

۷ کشته و ۷۴ مصدوم در سیل شیراز

در پی بارش‌های امروز در شیراز تعدادی از خودروهایی که از سمت ورودی دروازه قرآن وارد شیراز شدند دچار حادثه شده که بلافاصله دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله آتش‌نشانی، اورژانس، هلال احمر و … به امدادخواهی مسافران رسیدند.

بنا به گفته سازمان پزشکی قانونی استان فارس سیل در شیراز منجر به کشته شدن 11 نفر و مصدوم شدن 45 نفر شده است. مصدومان نیز توسط تکنسین‌های اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند.

20 نفر در بیمارستان‌های شیراز بستری شدند/ اعزام 16 آمبولانس

پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور نیز با تأیید آمار پزشکی قانونی استان فارس از بستری شدن 20 نفر خبر داد و افزود: اورژانس شیراز با یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ١٦ دستگاه آمبولانس درحال امدارسانى به سیل زدگان است. تعداد قربانیان سیل به 17 نفر رسید/ 74 تن زخمی شدند

بنا بر اعلام پزشکی قانونی استان فارس در پی بارندگی‌های اخیر در سطح شهر شیراز و جاری شدن سیلاب در ورودی این شهر تاکنون 17 نفر قربانی سیلاب شدند.

اجساد به پزشکی قانونی استان تحویل شده است که از این تعداد، ۳ نفر کودک، ۶ نفر مرد و ۸ نفر زن بودنه و 74 تن تاکنون زخمی شدند.

کدخدا: کارمان با ایران تازه شروع شده!

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در جریان نخستین روز از نشست سالانه لابی صهیونیستی «آیپک»، بار دیگر به موضع‎گیری علیه ایران پرداخت.

وی در تشریح اقدامات واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری بر تهران، مدعی شد: تحریم‌های مبادلات مالی و فروش نفت ایران شدیدتر خواهد شد.

هوک همچنین مدعی شد که آمریکا می‌‏خواهد با اعمال تحریم نفتی از تأمین مالی اقدامات به‎زعم وی برهم‎زننده ایران جلوگیری کند.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: آمریکا در چارچوب فشار اقتصادی حداکثری که در تاریخ بی‎سابقه است، درآمد نفتی ایران را هدف قرار داده است. ایرانی‌ها تصور این حجم از تحریم را نداشته‎اند و کار خود را تازه آغاز کرده‏‌ایم!

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس‎جمهوری آمریکا در ماه می سال میلادی گذشته، در اقدامی یک‎جانبه از برجام خارج شد و از بازگشت تحریم‌‏های ضدایرانی خبر داد.

مرشایمر: منشأ تروریسم عربستان است نه ایران، تهدید منطقه توسط عربستان صورت میگیرد و نه ایران!

«جان مرشایمر»، استاد مشهور روابط بین‌الملل و از نظریه‌پردازان مطرح این رشته گفته که ایران تهدیدی علیه هیچ کشوری در منطقه نیست.

این استاد دانشگاه شیکاگو در مصاحبه‌ای با پایگاه «لوب‌لاگ» گفت: «ایران، تهدید مستقیم علیه ایالات متحده نیست، حتی تهدید غیرمستقیم هم نیست.»

او در ادامه برای تشریح دلایل این استدلال خود پنج دلیل آورد. مرشایمر گفت: «دلیل اول این است که ایران سلاح هسته‌ای ندارد و توافقی با قدرت‌های جهانی امضا کرده که ساخت سلاح هسته‌ای در آینده‌ای نه چندان دور را غیرممکن می‌کند.»

مرشایمر تصریح کرد: «دوم اینکه، ایران فاقد موشک‌هایی است که بتوانند خاک آمریکا را هدف قرار دهند.»

این نظریه‌پرداز به عنوان عامل سوم ادعا کرده توان متعارف نظامی ایران به اندازه‌ای نیست که بتواند به آمریکا یا کشورهای تحت چترامنیتی آمریکا در خاومیانه حمله کند.

وی در ادامه می‌گوید: «مورد چهارم اینکه ایران تهدید جدی برای حمله به هیچ کشوری در منطقه به شمار نمی‌رود. ایران در زمان‌های مدرن حتی یکبار هم علیه کشوری دیگر جنگ راه نینداخته و در حال حاضر هم شواهدی در دست نیست که در حال آماده شدن برای حمله به کشورهای همسایه‌اش باشد.»

مرشایمر در توضیح درباره پنجمین دلیل، ادعاهای مطرح‌شده از زبان سیاستمداران و رسانه‌های جریان‌ اصلی در آمریکا مبنی بر حمایت ایران از «تروریسم» را رد کرد.

او گفت: «مورد پنجم، این است که ایران منشأ مشکلات آمریکا در زمینه تروریسم نیست. اگر کشوری شایسته چنین عنوانی باشد، عربستان سعودی است نه ایران.»

وی اضافه کرد: «حقیقت این است که ایالات متحده تهدید مستقیم برای ایران است نه برعکس. دولت ترامپ با سرنخ گرفتن از اسرائیل و عربستان سعودی ایران را نشانه گرفته و قصد تغییر نظام این کشور را دارد.»

قیمت نفت و اختلاف در آمریکا درباره میزان فشار بر ایران

ان بی سی در گزارشی با اشاره به وجود این اختلاف ها نوشته است: تندروهای حاضر در دولت آمریکا از جمله سناتور تد کروز و تام کاتن به دنبال فشار حداکثری و به صفر رساندن صادرات نفت ایران در مرحله فعلی هستند.

بنابراین گزارش اما بخش هایی از دولت به دلیل شرایط بین المللی از جمله قیمت جهانی نفت و بنزین مخالف این ایده اند.

این گروه همچنین وضعیت مذاکرات تجاری با چین را عامل دیگری برای مخالفت خود برای افزایش فشارها بر ایران می دانند.

این گزارش می افزاید در داخل دولت آمریکا تیم شورای امنیت ملی، در مقابل وزارت امور خارجه و خزانه داری، موافق فشار بیشتر به ایران است.

تظاهرات اهالی جولان اشغالی در محکومیت تصمیم ترامپ

اهالی جولان اشغالی با برگزاری تظاهرات تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را محکوم کردند.

توئیت جنجالی و تحریک آمیز دونالد ترامپ رئیس جمهوی آمریکا در روز پنجشنبه اول فروردین 98 مبنی بر اینکه زمان آن فرا رسیده است که واشنگتن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان سوریه را به رسمیت بشناسند با موجی از محکومیت بین المللی روبرو شده است.

مردم سوریه برای محکومیت اظهارات ترامپ در القنیطره تجمع کردند

به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، مردم سوریه در منطقه القنیطره ضمن اعلام همبستگی با شهروندان سوری در جولان اشغالی، تاکید کردند جولان بخشی از خاک سوریه خواهد ماند.

شهروندان سوریه دیروز در اعتراض به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره جولان اشغالی سوریه، در منطقه «عین التینه» در استان القنیطره که همجوار منطقه اشغالی «مجدل الشمس» است، ضمن برگزاری تجمع اعتراض آمیز، بر حمایت از مردم سوریه در جولان اشغالی در مقابله با رژیم اسرائیل تاکید کردند.

مردم القنیطره ضمن محکوم کردن اظهارات ترامپ، افزودند جولان بخشی از خاک سوریه است و هیچ یک از قدرت های جهان نمی تواند این حق تاریخی و قانونی را از آنها سلب کند.

خبرنگار این شبکه گزارش داد: مردم القنیطره به اظهارات ترامپ یا دیگران پاسخ دادند و بار دیگر با تاکید بر پایداری و وابستگی به سوریه، متعهد شدند به راه خود ادامه خواهند داد و این گونه اظهارات فقط عزم و اراده آنها را برای آزادسازی این منطقه که برای آنها بسیار ارزشمند است، افزایش خواهد داد.

مردم القنیطره با بیان احساسات خود در قبال جولان اشغالی، با همه مناطق جولان ابراز همبستگی کردند.

یکی از شهروندان سوری گفت: «به رغم اظهارات این فرد احمق و پست، به همراه مردم خود در جولان پایدار خواهیم ماند. این منطقه، برای همیشه بخشی از خاک سوریه خواهد ماند و به زودی، با ارتش و نیروهای خود به جولان خواهیم رفت.»

شهروند دیگری گفت: «هر گونه که ترامپ یا هزاران شخص دیگر مانند ترامپ رفتار کنند، جولان عربی سوریه بخشی از خاک سوریه خواهد ماند.»

خبرنگار این شبکه افزود: دقیقا آن سوی این تپه، پنج روستا وجود دارد. شهروندان سوریه در این مناطق تجمع کردند تا بر همین موضوع تاکید کنند و بگویند به راه خود یعنی آزادسازی جولان ادامه خواهند داد. بدون تردید، این قضیه اولویت حکومت سوریه است.

اعزام کمک های غذائی با پشتیبانی نیروهای نظامی روسیه به ونزوئلا

رویترز به نقل از منبع محلی خود مدعی شده است، روسیه روز شنبه طی دو پرواز ۱۰۰ نیروی نظامی خود را در فرودگاه کاراکاس تخلیه کرده است.

خاویر مایورکا منبع محلی رویترز روز چهارشنبه در توییتر نوشت: هواپیمای اول حامل واسیلی تونکشکوف رئیس ستاد نیروهای زمینی روسیه،و هواپیمای دوم هواپیمای باربری حامل ۳۵ تن مواد بوده است.

ادعای رویترز در حالی است که مقام های آمریکایی بارها به صراحت ونزوئلا را تهدید به عملیات نظامی کرده اند.

مدیریت تروریسم: آمريکا و انگليس بدنبال انتقال بازمانده هاي داعش به يمن هستند

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ وزیر اطلاع رسانی یمن در صنعا، فاش کرد ائتلاف متجاوز سعودی با حمایت آمریکا و انگلیس در حال انتقال تروریست ها از عراق و سوریه به یمن هستند.

ضیف الله الشامی در مصاحبه با این شبکه گفت چهار تیپ از عناصر تروریست تشکیل شده است تا از آنها برای کودتا علیه توافقنامه الحدیده استفاده شود. این عناصر پس از شکست در سوریه و عراق، از خاک ترکیه به اریتره منتقل می شوند و از آنجا به یمن منتقل مي شوند. با توجه به اینکه این عناصر در سوریه و عراق شکست خوردند، تلاش می کنند روحیه آنها را برای جنگیدن در یمن بازسازي شود. اگر این عناصر به کشورهای خود بازگردند به مشکل امنیتی برای کشورهایشان مبدل خواهند شد. به همین علت این افراد را جمع می کنند تا آنها را برای نبرد به یمن منتقل کنند و شاید به پیروزی دست پیدا کنند. با اینکه اسامی بعضی از این افراد از القاعده و داعش در فهرست تحریم ها قرار دارد، به آنها در یمن سمت هایی می دهند.

الشامی افزود آمریکایی ها و انگلیسی ها خواهان ناکامی توافقنامه الحدیده هستند، زیرا اجرای این توافقنامه، خواست ملت یمن را محقق خواهد کرد و باعث خواهد شد بندر الحدیده به یک گذرگاه انسانی برای همه مردم یمن تبدیل شود. آنها آتش بس در استان الحدیده و دور نگه داشتن این استان از درگیری ها را زمینه ساز ایجاد شریان حیاتی برای ملت یمن می دانند و آنها به دنبال در تنگنا قرار دادن کامل ملت یمن هستند. دولت منصور هادی و ائتلاف سعودی از خود هیچ اختیاری ندارد.

وی خاطر نشان کرد کشورهایی که درچارچوب جنگ در یمن، سربازان و مزدوران خود را به عربستان سعودي و امارات می فروشند، در فهرست اهداف ارتش و کمیته های مردمی یمن اضافه خواهند شد. ما پیش از این به این کشورها هشدار داده ایم. در بین ائتلاف سعودی اختلافاتی ایجاد شده است و هر یک از آنها به یک طرف منطقه ای یا بین المللی وفادار است.

10 کودک در حمله هوایی آمریکا در افغانستان کشته شدند

به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان ملل اعلام کرد 10 کودک، که بخشی از یک خانواده بزرگ بودند، همراه با سه غیرنظامی بزرگسال در حمله هوایی آمریکا در افغانستان کشته شدند.

حمله هوایی اوایل روز شنبه بخشی از درگیری بین طالبان و نیروهای مشترک آمریکایی و افغان بود که برای حدود 30 ساعت در قندوز، استانی در شمال افغانستان، ادامه داشت.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار نتایج اولیه تحقیقات خود درباره این حادثه اعلام کرد این کودکان و خانواده شان به علت درگیری در نقاط دیگر این کشور آواره شده بودند. این حادثه در منطقه تلوکه نزدیک شهر قندوز روی داده است.

دبرا ریچاردسون Debra Richardson، سخنگوی نیروی تحت رهبری ناتو در افغانستان، روز یکشنبه تایید کرد نیروهای آمریکایی این حمله هوایی را انجام داده اند. وی افزود هدف این نیروها جلوگیری از تلفات غیرنظامیان است ولی طالبان تعمدا بین غیرنظامیان مخفی می شود.

سازمان ملل ماه فوریه در گزارشی اعلام کرد با افزایش حملات هوایی و انفجارهای انتحاری، تعداد بی سابقه ای از غیرنظامیان افغان سال گذشته میلادی کشته شدند.

تلفات کودکان بر اثر حملات هوایی از سال 2014 هر سال افزایش یافته است.

درگیری ها در جریان گفتگوهای بین آمریکا و مقامات طالبان با هدف پایان دادن به 17 سال جنگ در افغانستان شدت گرفته است

خلاصه گزارش مولر: همه ادعاها علیه روسیه کشک بود!

وزیر دادگستری آمریکا بامداد دوشنبه خلاصه‌ای از گزارش مولر درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ این کشور را طی نامه‌ای به اطلاع کنگره رساند

در این خلاصه آمده است که مولر در گزارش خود تاکید کرده «تیم انتخاباتی ترامپ، ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده است».

در خلاصه‌ گزارش مولر که از سوی وزیر دادگستری آمریکا ارائه شد، آمده است که «هیچ مدرک متقنی که ترامپ مانع تحقیقات و اجرای عدالت شده، یافت نشده است».

همچنین مولر بدون مجرم دانستن ترامپ در ارتباط با روسیه، تاکید کرده که مدرک کافی برای اعلام جرم علیه وی وجود ندارد.

این در حالی است که همگان انتظار داشتند «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات حول پرونده انتخاباتی ترامپ، موارد قاطعی را علیه وی اعلام کند.

محتوای غیرمنتظره گزارش مولر با واکنش‌های مختلفی از سوی مقامات سیاسی آمریکا روبه‌رو شد. «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد یافته‌های وزارت دادگستری، تبرئه تمام و کمال رئیس‌جمهور (از اتهاماتش) است.

«رودی جولیانی» وکیل سابق ترامپ گفت گزارش مولر بهتر از چیزی بود که انتظار داشته است.

«کوین مک‌کارتی» رهبر جمهوری‌خواهان در کنگره نیز با استقبال از گزارش مولر، تاکید کرد با این حساب، پرونده (اتهامات ترامپ) بسته شده است.

«جرالد ندلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اما در واکنشی منطقی، تاکید کرد گزارش مولر تبرئه رئیس‌جمهور نیست و خواستار مشاهده تمام مدارک موجود هستند.

ترامپ بعد از انتشار این خلاصه، در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «هیچ تبانی نبود. هیچ ممانعتی (از اجرای تحقیقات) نبود. تبرئه کامل (از اتهامات). آمریکا را بزرگ نگاه دارید».

بعد از کشمکش‌های طولانی درباره تحقیقات مولر در خصوص ادعای دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و تبانی کارزار انتخاباتی ترامپ با مسکو، روز شنبه ۳ فروردین بود که این تحقیقات کامل و گزارش نهایی آن به دادستان کل تحویل داده شد.

تحقیقات مولر که از حدود دو سال پیش آغاز شده بود، حدود ۲۵ میلیون دلار خرج روی دست دولت آمریکا گذاشته و در جریان آن ۱۹ وکیل، ۴۰ مامور ویژه و تحلیلگر اف‌بی‌آی حضور داشتند. مولر همچنین در جریان تحقیقات خود حدود ۲۸۰۰ احضاریه، ۵۰۰ حکم بازرسی و ۱۳ درخواست ارائه مدرک از دولت‌های خارجی صادر کرده بود. از ۵۰۰ نفر نیز مصاحبه حضوری به‌ عمل آمد.

ارزیابی مقامات روسیه درباره نتیجه تحقیقات دادستان ویژه آمریکا

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که کاخ کرملین از محتوای گزارش مربوط به نتیجه تحقیقاتی که «رابرت مولر» دادستان ویژه آمریکا درباره امکان نفوذ روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در آمریکا به پایان رسانده، اطلاعی در دست ندارد تا بتواند ارزیابی از آن داشته باشد.

پیش از این مولر گزارشی که در نتیجه آن فقدان هرگونه ارتباط بین مسکو و ستاد انتخاباتی «دونالد ترامپ» را مورد تایید قرار داده را منتشر کرد. البته در این گزارش یادآوری شده که روسیه تلاش کرده تا از طریق آژانس‌های اینترنتی، تحقیقاتی و همچنین حملات هکرها بر روند انتخابات تاثیر بگذارد.

«آلکسی پوشکوف» رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در تفسیر نتیجه گیری انجام شده در گزارش دادستان ویژه آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در ایالات متحده، گفت: «از ابتدا هم مشخص بود که این تحقیقات یک اقدام تحریک آمیز با اهداف سیاسی داخلی بیشتر نیست. اولاً، هدف آن عدم اطمینان به فعالیت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ و ضربه زدن به اعتبار رئیس جمهوری آمریکا بود و در ثانی، این تحقیقات می‌بایست ثابت می‌کرد که روسیه در امور داخلی ایالات متحده دخالت داشته و این مسئله مانع جدی برای بهبود روابط مسکو و واشنگتن است که ترامپ درباره آن وعده داده بود.»

«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که نتیجه گزارش مربوط به «تحقیقات روسیه» نشان داد که روابط روسیه و آمریکا هنوز شانس بهبود داشته و مسکو آمادگی برداشتن چنین گامی را دارد. ولی مسئله این است که آیا دونالد ترامپ حاضر است دست به چنین ریسکی بزند؟

این سناتور گفت: «به عقیده من بهبود روابط باید از مهمترین مسائل روابط دوجانبه، یعنی دست یابی به توافق درباره پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه متوسط و همچنین پیمان مربوط به ادامه کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی آغاز شود.»

دونالد ترامپ و مشاورین وی، بارها داشتن هرگونه تماس با مقامات رسمی روسیه در جریان فعالیت‌های انتخاباتی را رد کرده بودند. مسکو نیز بارها ادعای تلاش روسیه برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات در ایالات متحده را تکذیب کرده است.

خورخه رودریگز معاون گوایدو در طرح تروریستی دخیل بوده است.

وزیر ارتباطات و معاون مطبوعاتی رئیس جمهور ونزوئلا با ارائه شواهدی مدعی شد رئیس دفتر خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی و رهبر مخالفان ونزوئلا از جمله سرنخ های اصلی اقدامات تروریستی در این کشور است. خورخه رودریگز در اظهارات خود روبرتو مارِرو را با دیگر چهره های سرشناس اپوزیسیون همچون لئوپولدو لوپز مرتبط دانست. رودریگز عنوان کرد قرار بود طبق یک طرح تروریستی 8 تا 10 گروه شبه نظامی (هر گروه متشکل از 6 تا 8 نفر مزدور) اقدام به کشتار وسیع مردم و حمله به کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا کنند.

وزیر امور خارجه کوبا تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا را محکوم کرد.

برونو رودریگز تحریم های جدید واشنگتن علیه ونزوئلا را محکوم کرد و چنین تمهیدات یکجانبه ای را در راستای فراهم آوردن زمینه دخالت نظامی در این کشور آمریکای جنوبی برشمرد. وزیر امور خارجه کوبا در حساب کاربری توئیتر خود تأکید کرد روش های غیرمتعارف آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ونزوئلا از طریق جنگ اقتصادی عملی نخواهد شد و این کشور انقلابی پیروز خواهد شد.

مادورو: آمریکا وگوایدو به دنبال کشتن من هستند

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور مردمی و قانونی ونزوئلا با اشاره به دستگیری اخیر دستیار «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده و رهبر مخالفان این کشور اعلام کرد که طرح گوایدو و آمریکایی‌ها برای ترور مادورو افشا و خنثی شده است.

بنا بر نوشته «راشا تودی»، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا در جمع حامیان خود در کاراکاس به جنجال‌های اخیر حامیان خوان گوایدو کودتاچی درباره دستگیری دستیار او اشاره کرد و از طرح آمریکایی‌ها و گوایدو برای ترور مادور خبر داد.

هفته گذشته بود که «روبرتو مارئو» دستیار و رئیس دفتر رئیس‌جمهور خودخوانده توسط نیروهای امنیتی ونزوئلا دستگیر شد.

مقام‌های ونزوئلا اعلام کردند که در این عملیات که برای مقابله با طرح یک گروه جهت حمله تروریستی علیه مقام‌های ونزوئلا انجام شد، مقادیری سلاح کشف و ضبط شده است.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در جمع حامیان خود به این موضوع اشاره کرد و رئیس‌جمهور خودخوانده را «آلت دست آمریکای شیطان» خواند.

مادورو گفت: «امپریالیست‌های آمریکایی می‌خواهند مرا بکشند، ما همین اخیرا طرح آلت دست شیطان را افشا و خنثی کردیم، او (گوایدو) شخصا دستور کشتن مرا صادر کرده بود».

وی افزود: « مبالغ هنگفت پول برای آدم‌کش‌ها و شبه نظامیان هزینه شده و آنها را به کلمبیا فرستادند و آموزش دادند. مارئو در بستن قرارداد با افرادی از گواتمالا و کلمبیا برای جذب و آموزش آدم‌کش‌ها دخیل بوده است».

به گفته مادورو، اطلاعات تلفن همراه دستیار گوایدو نشان می‌دهد که او رئیس‌جمهور خودخوانده و تیمش برای جمع‌ کردن هشت تا ۱۰ تیم ترور که هر کدام از این تیم‌‌ها شامل حداقل ۸ مزدور بوده، در تلاش بودند؛ تیم‌هایی که قرار بوده ترور و خرابکاری انجام دهند.

درگیری ارتش سوریه با تروریست‌های داعشی در «ادلب»

به نقل از خبرگزاری سانا، نظامیان ارتش سوریه مواضع تروریست‌های داعشی در ادلب را هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، به دنبال این حمله درگیری شدیدی میان نظامیان سوری و تروریست‌های داعشی اتفاق افتاد.

نظامیان ارتش سوریه ۱۰ تروریست را در جریان این عملیات به هلاکت رساندند.

این در حالی است که نیروهای سوری در حومه حماه نیز شماری از تروریستها را به هلاکت رسانده اند.

تقويت روابط دوجانبه مسکو و کاراکاس

به نقل از رویترز؛ دو فروند هواپیمای روسیه روز شنبه سوم فروردین در فرودگاه اصلی شهر کاراکاس پایتخت ونزوئلا فرود آمدند و یکصد نیروی نظامی روسیه را در ونزوئلا پیاده کردند.

در حالی این صد نظامی در ونزوئلا پیاده شده اند که مسکو و کاراکاس در حال تقویت روابط دو جانبه هستند.

روسیه و ونزوئلا سه ماه پیش یک رزمايش نظامی مشترک در خاک ونزوئلا برگزار کردند. نیکُلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از این رزمايش به عنوان تقویت روابط دو جانبه مسکو و کاراکاس ياد کرد.

گفته می شود که یکی از این دو هواپیما حامل واسیلی تانکوشکُروف (Vasily Tonkoshkurov) فرمانده نیروهای زمینی روسیه بوده است.

مادورو روز چهارشنبه اعلام کرده بود که روسیه کمک های پزشکی را در هفته آینده به ونزوئلا ارسال خواهد کرد. وی افزود روسیه در ماه فوریه 300 تُن کمک های بشر دوستانه به ونزوئلا ارسال کرده است.

کشته شدن سه نظامی روسیه در جریان نبرد سوریه تایید شد

سه نظامی روسیه طی درگیری با تروریست ها در اواخر فوریه در سوریه کشته شدند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: سه سرباز روسیه پس از یک حمله تروریستی در اواخر ماه فوریه در سوریه جان خود را از دست دادند.

پیکر آنها به روسیه منتقل شده است. وزارت دفاع روسیه گفت که از زمان دریافت اطلاعات در مورد ناپدید شدن سه سرباز، برای پیدا کردن آنها، کار مستمر انجام شد.

بعدها، در عملیات مشترک نیروهای ارتش و نیروهای ویژه به گروهی از تروریست ها، بیش از 30 تروریستی که در این حمله شرکت داشتند، نابود شدند.

نیروی هوایی اسرائیل، دفتر رهبر حماس در غزه را مورد هدف قرار داد – آتش بس موقت

نیروی هوایی اسرائیل به دفتر رهبر حماس در غزه حمله کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد: نیروی هوایی اسرائیل به دفتر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در غزه حمله کرد.

ساختمانی در منطقه شهری ریمال به طور منظم هدف بمباران قرار گرفت که چندین ساعت ادامه داشت و این حملات در واکنش به شلیک موشک از نوار غزه به یک منطقه مسکونی در تل آویو بود که در جریان آن هفت نفر زخمی شدند که شامل سه کودک نیز بود.

ارتش اسرائیل اعلام کرد: «هواپیمای نظامی اسرائیل چندی پیش به دفتر اسماعیل هنیه، رهبر سازمان تروریستی حماس در منطقه ریمال در بخش شمالی نوار غزه حمله کردند. این ساختمان برای برگزاری بسیاری از جلسات نظامی مورد استفاده قرار می گرفت.»

ارتش اسرائیل یادآور شده که پیشتر نیز به ساختمان پنج طبقه وزارت کشور نوار غزه و ساختمان سه طبقه که به طور مخفیانه توسط سرویس های اطلاعاتی حماس مورد استفاده قرار می گرفت حمله کرده بود.

هدیه آسمانی قبل از انتخابات: «بنیامین نتانیاهو» سفر خود به آمریکا را نیمه‎‌کاره رها می‌کند

پس از حمله موشکی به تل آویو و زخمی شدن ۶ اسرائیلی، نخست وزیر رژیم اسرائیل سفر خود به آمریکا را نیمه کاره رها کرده و پس از دیدار با ترامپ به اراضی اشغالی باز می گردد

بر اساس این گزارش، نتانیاهو که در حال حاضر در آمریکا به سَر می‌برد قصد دارد پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل باز گردد.

این درحالی است که قرار بود نتانیاهو در نشست آیپک سخنرانی کند.

رسانه های اسرائیلی از شلیک یک موشک به نزدیکی «کفرسابا» در شرق تل آویو خبر داده اند.

بر اساس این گزارش، این رسانه ها اعلام کردند که این موشک از سوی نوار غزه به تل آویو شلیک شده است.

طبق اعلام این رسانه ها به دنبال این حمله موشکی ۶ شهرک یهودی نشین به شدت زخمی شده اند.

نتانیاهو نوار غزه را تهدید به انجام حمله نظامی بی سابقه کرد.

این تهدیدات گستاخانه درحالی مطرح می‌شود که رژیم اسرائیل طی روزهای اخیر بارها نوار غزه را مورد تجاوز قرار داده است و نتانیاهو چشم خود را به روی جنایت‌های اخیر تل آویو علیه غزه بسته است.

علت حمله احتمالی حماس به تل آویو حملات توپخانه ای ارتش اسرائیل به نوار غزه بوده است، که احتمالا با قصد تحریک حماس در پاسخگوئی صورت گرفته است،

خبرگزاری «شهاب» شامگاه یکشنبه گزارش داد که جنگنده‌ها و توپخانه‌های رژیم اسرائیل به هدفی متعلق به «حماس» در شرق «بیت‌حانون» حمله کرده‌اند.

ارتش رژیم اسرائیل نیز با تایید حمله هوایی به نوار غزه، مدعی شد در این حمله که به بهانه ارسال بادکنک‌های آتش‌زا به داخل اراضی اشغالی انجام شده، ۳ عضو حماس مجروح شدند.

ساعتی بعد، منابع فلسطینی از حمله هوایی مجدد اسرائیلی ها به نوارغزه، این بار به یک پایگاه میدانی حماس در منطقه «جحر الدیک» خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های فلسطینی تا ساعت ۲ بامداد دوشنبه ۵ حمله هوایی توسط جنگنده‌ها و توپخانه‌های اسرائیل علیه نوار غزه انجام شده است.

دور جدید حملات هوایی ارتش اسرائیل به نوار غزه در حالی است که روز گذشته نیز به ادعای تلافی ارسال مقادیر زیادی مواد منفجره از جنوب غزه به سمت فلسطین اشغالی، به اهدافی در این منطقه حمله کرده بود.

حماس از توافق آتش بس برای خاتمه دادن به حملات اسرائیل به نوار غزه خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، نماینده حماس گفت که با وساطتت مصر، اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه به توافق آتش بس دست پیدا کردند.

پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که نیروی هوایی اسرائیل به دفتر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در غزه حمله کرد و این حملات در واکنش به شلیک موشک از نوار غزه به یک منطقه مسکونی در تل آویو بود که در جریان آن هفت نفر زخمی شدند که شامل سه کودک نیز بود.

مهمترین سد آبی برقی ونزوئلا هدف حمله قرار گرفته است

به نقل از خبرگزاری رویترز؛ وزارت اطلاع رسانی ونزوئلا گفت مهم ترین سد آبی برقی این کشور هدف حمله قرار گرفته است.

وزارت اطلاع رسانی ونزوئلا افزود مقامات ونزوئلا در تلاش برای حل مشکل خدمات برق در سراسر این کشور هستند.

بستری شدن ۲۱ نفر با علائم مسمومیت با گاز پس از گلوله باران حماه سوریه

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، تلویزیون سوریه گزارش داد به دنبال گلوله باران استان حماه سوریه از سوی شبه نظامیان ، ۲۱ نفر با علائم مسمومیت با گاز در بیمارستان السقیلبیه Al-Suqaylabiyah بستری شده اند.

­شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه به نقل از رئیس بیمارستان السقیلبیه در حماه گزارش داد 21 نفر با تنگی نفس شدید که گمان می رود به دلیل استفاده شبه نظامیان از گازهای سمی در گلوله های شلیک شده باشد ، در بیمارستان بستری شده اند.

مجاهدت های بولتون باعث شکست مذاکرات روسیه و آمریکا درباره سوریه شد

روز شنبه روزنامه «واشنگتن پست» به نقل از مقامات بلندپایه آمریکایی فاش کرد که مذاکرات روسیه و آمریکا درباره تجدید توافقنامه مربوط به برقراری آتش‌بس در مناطق جنوبی سوریه، در حقیقت به خاطر مواضع «جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی درباره خروج نظامیان آمریکایی تا حد قابل توجهی شکست خورد.

این روزنامه در مقاله‌ای می نویسد: «مذاکرات با روسیه درباره از سرگیری اجرای توافقنامه مربوط به آتش‌بس در جنوب سوریه که در جریان آن خروج کامل نیروهای نظامی آمریکایی و ایرانی بررسی شده بود، تا حد زیادی شکست خورد، زمانی که جان بولتون اصرار ورزید، آمریکا تا زمانی که تمامی نیروهای نظامی ایرانی خاک سوریه را ترک نکرده باشند، نیروهایش را از سوریه خارج نکند.»

«واشنگتن پست» با اشاره به مذاکرات مقامات مسکو و واشنگتن درباره وضعیت بلندی‌های جولان، نیز افزود: «سال گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به قدس، از دونالد ترامپ موضع گیری قاطعی درباره بلندی‌های جولان درخواست کرده بود، ولی بررسی این مسئله تا زمانی که در بهار سال گذشته جان بولتون به سمت مشاور امنیت منصوب شد، آغاز نشده بود.»

زخمی شدن دستکم 5 نیروی ویژه انگلیسی در جنگ یمن

روزنامه دیلی میل امروز یکشنبه فاش کرد: دستکم پنج نیروی ویژه انگلیسی حین مشاوره دادن به نظامیان سعودی در جنگ یمن زخمی شده اند.

این روزنامه نوشت: سربازان سرویس ویژه ارتش انگلیس (SBS ) که حضورشان در کشور جنگ زده یمن محرمانه است در درگیری های سنگین با انصارالله در ماهها اخیر زخمی شده اند.

موفقیت فرانسه در نابودی تروریسم در مالی: افراد مسلح دست کم ۱۳۴ نفر را در مالی کشتند

در حالیکه ارتش سرکوبگر امپریالیستی فرانسه سالیان سال است که به بهانه مبارزه با تروریسم و تروریسم اسلامی در منطقه مالی و نیجر مستقر شده و بارها اعلام کرده است که تروریست ها را از ریشه کنده و یا تحت کنترل خود قرار داده است اما در واقع اما خاطر حفظ منافع امپریالیستی فرانسه و کنترل منابع معدنی اورانیوم در این کشورها در آنجا به فعالیت می پردازد خبرگزاری ها از حمله گسترده تروریست‌ها و راهداران به مردم بیگناه مالی خبر می دهد.

افراد مسلح با حمله به دو روستای در نزدیکی شهر بانکاس، حداقل ۱۳۴ نفر را کشتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، افراد مسلح با حمله به دو روستای در نزدیکی شهر بانکاس، حداقل 134 نفر از مردم فولانی که به کار دامپروری مشغول بودند را کشتند.

این افراد ناشناخته مسلح که ملبس به لباس شکارچیان سنتی دونزو بودند، دهکده اول را محاصره و تمام ساکنین آن را به رگبار بستند و بعد از آن همین سناریو را در مورد دهکده دوم اجرا کردند. مهاجمان نه به کودکان رحم کردند و نه به افراد سالخورده و بعد از قتل عام، بدنهای قربانیان را جمع آوری کردند و آتش زدند.

هنوز وابستگی مهاجمان به گروهی مشخص نشده است و هیچ گروهی نیز تابحال مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

سرکوب مدرن در مراکش

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد، نیروهای پلیس مغرب به منظور متفرق کردن هزاران نفر از معترضان در رباط پایتخت این کشور از خودروهای آب پاش استفاده کرد.

نقل از روسیاالیوم، دست کم 15 هزار معلم شامگاه شنبه برای بهبود اوضاع معیشیتی خود در پایتخت مغرب تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش نیروهای پلیس مغرب با استفاده از شیلنگ‌های آب معترضان را متفرق کردند.

معلمان مغربی در این تظاهرات که در مقابل پارلمان این کشور برگزار شده بود فریاد می زدند: آزادی، کرامت و عدالت اجتماعی.

معترضان شب را در کنار ساختمان پارلمان گذراندند و در نهایت نیروهای پلیس با ربات های آب پاش تجمع آنها را پراکنده کردند.

معلمان مغربی نسبت به قرارداد موقت خود اعتراض دارند و خواهان قرارداد ثابت و دریافت حقوق و مزایایی مانند کارمندان دولت هستند.

ترزا می» بوی الرحمن گرفته است

ساندی تایمز» در گزارشی از طغیان وزرای ارشد کابینه دولت علیه ترزا می نخست‌وزیر انگلیس خبر داد.

ظاهراً ۱۱ تَن از وزرای دولت انگلیس متفق‌القول شده‌اند که ترزا می از بابت ناکامی در جلب رأی اعتماد پارلمان به توافق برگزیت، باید از سِمَت خود استعفا دهد. آنها همچنین اولتیماتومی ۱۰ روزه را برای واداشتن وی به استعفا لحاظ کرده‌اند.

به گفته ساندی تایمز، وزرا فردا دوشنبه خانم می را به چالش می‌کشند و چنانچه وی راضی به کناره گیری نشود، آنها در اقدامی یکپارچه استعفا می‌دهند.

حتی پیش‌بینی می‌شود «دیوید لیدینگنتون» معاون می، نخست‌وزیر موقت انگلیس شود حال آنکه گزینه‌های دیگری چون «جرمی هانت» وزیر خارجه، «مایکل گوو» وزیر محیط زیست و «نیکی مورگان» وزیر اسبق آموزش نیز مطرح هستند.

چنانچه دولت ترزا می سقوط کند، آینده برگزیت بیش‌از پیش نامعلوم خواهد شد.

گفتنی است روز گذشته، «لادبروکز» یکی از معتبرترین شرکت‌های فعال در عرصه شرط بندی، احتمال اینکه می تا پایان ماه میلادی مارس (۸ روز دیگر) مجبور به ترک جایگاه خود شود را ۲۰ درصد اعلام کرد.

این در حالی است که دفتر نخست‌وزیر انگلیس در خصوص این موضوع سکوت اختیار کرده و برخی منابع وابسته به وی نیز، این موضوع را رد می‌کنند.

روز ۲۱ اسفند، مجلس عوام انگلیس برای بار دوم طی ۴ ماه گذشته، با توافق پیشنهادی ترزا می مخالفت کرد حال آنکه فردای آن روز نیز، به هرگونه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون حصول توافق، رأی منفی داد- اقدامی که بلاتکلیفی پارلمان انگلیس در باب موضوع برگزیت را بیش از پیش عیان می‌کند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا با تعویق برگزیت تا ۲۲ ماه می مشروط به اینکه توافق برگزیت در انگلیس ظرف هفته آینده به تصویب برسد موافقت کرده است.

ووقوع انفجار در «خارطوم» سودان/ ۱۰ کودک کشته شدند

یک انفجار در شهر خارطوم پایتخت سودان به وقوع پیوست.

بر اساس این گزارش، به دنبال وقوع این انفجار ۱۰ کودک کشته شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

تحریم بانکی آمریکا علیه ونزوئلا به زندگی ۲۴ میلیون نفر آسیب میزند

وزارت خارجه ونزوئلا با انتقاد از تحریم‌های بانکی آمریکا، شمار افرادی را که از این تصمیم ضرر می‌بینند، حدود ۲۴ میلیون نفر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، وزارت خارجه ونزوئلا در انتقاد از دور جدید تحریم‌های بانکی آمریکا علیه این کشور آمریکای لاتین، اعلام کرد: اقدام واشنگتن دست‌کم ۲۴ میلیون مشتری بانک توسعه ملی و زیرمجموعه‌های آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

این وزارتخانه همچنین اقدام آمریکا را یکجانبه، قلدرمآبانه و نامشروع توصیف کرد.

گفتنی است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته، در واکنش به بازداشت «روبرتو ماررو» رئیس دفتر خوان گوایدو رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا، تحریم‌ها علیه دولت قانونی این کشور آمریکای لاتین را افزایش داد.

دور جدید تحریم‌ها بانک توسعه ملی ونزوئلا و ۴ زیرمجموعه آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

گوایدوی کودتاچی با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت نیکلاس مادورو را زیر سوال برد و عنوان ریاست جمهوری را از وی غصب کرد.

آمریکا با اعمال فشار به ارتش ونزوئلا، خواستار پشت کردن آنها به مادورو است.

این در حالی است که روسیه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت درباره هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا هشدار داده‌اند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به بازداشت «روبرتو ماررو» رئیس دفتر خوان گوایدو رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا، تحریم‌ها علیه دولت قانونی این کشور آمریکای لاتین را افزایش داد.

دور جدید تحریم‌ها بانک توسعه ملی ونزوئلا و چهار زیرمجموعه آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

گفتنی است در تاریخ سوم بهمن، گوایدو با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت نیکلاس مادورو را زیر سوال برد و عنوان ریاست جمهوری را از وی غصب کرد.

آمریکا با اعمال فشار به ارتش ونزوئلا، خواستار پشت کردن آنها به مادورو است.

این در حالی است که روسیه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت درباره هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا هشدار داده‌اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: