پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

پنج خبر از مناطق بحرانى

پنج خبر از  مناطق بحرانى

ماکرون روی «خوش دمکراسی» را به معترضان نشان داد

جلیقه زردهای فرانسه روز شنبه نوزدهمین هفته از تظاهرات اعتراض آمیز خود را علیه سیاست های دولت ماکرون برگزار کردند.

این در شرایطی بود که واحدهای نظامی نیز برای کمک به پلیس فرانسه و مقابله با هرگونه چالش و مشکل در جریان برگزاری این تظاهرات مستقر شده بودند.

پس از آشوب و هرج و مرج گسترده هفته گذشته در جریان تظاهرات اعتراض آمیز در شهر پاریس، پلیس این هفته از هرگونه تجمع و برپایی تظاهرات در شانزالیزه جلوگیری کرده است.

اعتراضات ضد دولتی هفته گذشته جلیقه زردها با خشونت و هرج و مرج زیادی روبرو شد و معترضان اقدام به غارت فروشگاه ها و بانکهای واقع در خیابان شانزالیزه کردند.

در جریان اعتراضات گسترده 18 هفته گذشته در فرانسه، بیش از 200 میلیون یورو خسارت به ساختمان های مختلف خصوصی و دولتی وارد شده است.

معترضان و صاحب‌نظران در فرانسه معتقدند که حمله به بانک ها و مغازه ها در وقتی پیش از سوی سازمان های اطلاعاتی و امنیتی فرانسه و دولت این کشور سازماندهی شده بود و توسط افرادی که صورت خود را پوشانده بودند و در میان تظاهرکنندگان قرار داشتند صورت گرفت تا بهانه ای برای حمله به معترضان مستقر کردن نیروهای نظامی و ارتشی در شهر و سرکوب گسترده و دستگیری معترضان به دست دولت بدهند، بلافاصله پس از حمله ظاهری به مغازه ها و بانک ها دولت فرانسه هر نوع تظاهراتی را در کشور ممنوع ارتش را روانه خیابانها کرد و سپس تظاهرات در خیابان شانزلیزه و اطراف آن که مرکز تردد ثروتمندان و توریستهای متمول می باشد را ممنوع اعلام کرد و تعداد زیادی از معترضان را در این خیابان ها و در شهرهای دیگر فرانسه مورد حمله پلیس قرار داده و دستگیر کرد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه اعتراضات و خشونت های اخیر توسط جلیقه زردها را محکوم کرده و گفته است که معترضان به دنبال نابود کردن جمهوری فرانسه هستند.

اعتراضات سراسری در فرانسه از اواسط نوامبر 2018 آغاز شده و علی رغم عقب نشینی دولت ماکرون از اجرای برخی اصلاحات اقتصادی و مالی، این اعتراضات همچنان ادامه داشته است.

از آغاز این اعتراضات تاکنون حداقل 10 نفر کشته و حدود 6 هزار نفر بازداشت شده اند. بیش از 2 هزار نفر نیز در جریان این اعتراضات زخمی شده اند.

نوزدهمین شنبه سیاه در حالی سپری شد که به اذعان «کریستوف کاستانه» وزیر کشور فرانسه، موج اعتراضات سراسری در مقایسه با هفته گذشته گسترده‌تر شده بود حال آنکه جو حاکم بر تظاهرات آرام گزارش شد.

طی روز گذشته، در مجموع، ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر در شهرهای مختلف فرانسه تظاهرات کردند حال آنکه این رقم در شنبه هفته گذشه ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر بود.

دراین‌میان، تجمع معترضان در پاریس در مقایسه با هفته گذشته به نصف کاهش پیدا کرد و به ۵ هزار نفر رسید.

شمار بازداشتی‌ها نیز ۲۳۳ نفر گزارش می‌شود.

گفته می‌شود که علیرغم توسل پلیس به گاز اشک‌آور، در مجموع، تظاهرات نسبت به هفته گذشته، روند آرام‌تری داشته است.

تظاهرات در فرانسه از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

از آغاز این اعتراضات تاکنون حداقل ۱۰ نفر کشته و حدود ۶ هزار نفر بازداشت شده اند. بیش از ۲ هزار نفر نیز در جریان این اعتراضات زخمی شده اند.

نوزدهمین شنبه سیاه در فرانسه درحالی به اتمام رسید که این بار با ادعای حراست از ساختمان‌های دولتی و اموال عمومی، ارتش نیز با هدف سرکوب جنبش اعتراضی جلیقه‌زردها به نیروهای پلیس پیوست.

محکوميت 2000 نفر در فرانسه از آغاز اعتراضات تاکنون

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ وزیر دادگستری فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد از آغاز جنبش اعتراضات اجتماعی به سیاست های اقتصادی دولت این کشور در هفدهم نوامبر تا کنون ، از مجموع 8700 نفری که تحت پیگرد قرار گرفتند، حدود 2000 نفر محکوم شدند.

نیکول بلوبه وزیر دادگستری فرانسه در گفتگو با شبکه بی اف ام تی وی تصریح کرد :از مجموع دو هزار مورد محاکمه ای که انجام شده است، چهل درصد به حبس قطعی و شصت درصد به محکومیت های دیگر نظیر فعالیت های عام المنفعه, حبس تعزیری و غیره محکوم شدند.

وی افزود: همچنین حدود 1800نفر که در جریان تظاهرات بازداشت شدند در انتظار محاکمه هستند.از چهار ماه پیش تا کنون هر شنبه تظاهرات اعتراضی به سیاست های اقتصادی دولت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در شهرهای مختلف این کشور برگزار می شود.

وزیر دادگستری فرانسه همچنین از تدابیر امنیتی که برای کنترل اعتراضات در تظاهرات روز شنبه اتخاذ شده بود، استقبال کرد. خیابان شانزه لیزه پاریس در جریان اعتراضات 16 مارس صحنه تخریب های گسترده بود.

وزیر دادگستری فرانسه اعلام کرد از آغاز این بحران بی سابقه تا کنون حدود 390 حکم بازداشت صادر شده است و این به آن معنی است که افراد مذکور در چارچوب محکومیت و یا در انتظار محاکمه، زندانی شدند و یا در زندان به سر می برند. بر اساس اعلام این منبع احکام صادر شده از یک ماه تا سه سال زندان را شامل می شود.

کریستوف کاستانر وزیر کشور فرانسه در پایان نوزدهمین هفته اعتراضات در این کشور روز شنبه اعلام کرد در مجموع 233 نفر در سراسر فرانسه بازداشت شدند و 172 نفر تحت پیگرد قرار گرفتند. همچنین به 107 نفر در خصوص شرکت در تظاهرات ممنوعه تذکر شفاهی داده شد.

مادورو: هزینه مزدوران امپریالیسم از طریق دارائی های مسدود شده ونزوئلا در آمریکا تأمین می شود (رضا پهلوی سلام میرساند)

به نقل از خبرگزاری فرانسه ؛ دولت ونزوئلا و نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور روز شنبه اعلام کردند آمریکا دارایی های ونزوئلا را مسدود و آن را صرف به کار گیری مزدوران خارجی می کند تا از طریق ارتباط با مخالفان دولت, در کشورهایشان اقدامات تروریستی انجام دهند.

خورخه رودریگز وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد از طریق سرویس های اطلاعاتی خبرهایی به دستش رسیده است که ثابت می کند افرادی که برای انجام «ترور» در السالوادور, گواتمالا و هندوراس استخدام شده اند, به کمک مبالغ سنگینی به کلمبیا کشور همسایه اعزام شده اند تا «قتل های انتخابی» انجام دهند و در بخش خدمات عمومی «خرابکاری» کنند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور مردنی و قانونی ونزوئلا نیز بر ابن گفته ها تأیید گذاشت. مادورو طی سخنانی در یک گردهمایی مقابل چندین هزار نفر از طرفداران خود بر این حقایق تاکید کرد که در کاراکاس تجمع کرده بودند.

دو ماه پیش در تاریخ بیست و سوم ژانویه, خوان گوایدو از مخالفان مادورو بدستور امپریالیسم امریکا طی کودتائی شکست خورده خود را رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا نامید.

مادورو و رودریگز, روبرتو مارِرو نماینده راستکرای پارلمان ونزوئلا, رئیس دفتر و بازوی راست گوایدو را به دریافت «پول کلان» از آمریکا و سازماندهی عملیات ترور و.وحشت متهم کردند. دستگاه اطلاعاتی ونزوئلا بدستور دادگاه عالی این کشور روز پنجشنبه ماررو را بازداشت کرد.

به گفته دولت, آمریکا حدود 30 میلیارد دلار از دارایی های ونزوئلا را مسدود کرده است.

وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا گفت: «گوایدو پول می دزدد و ماررو به عنوان واسطه مالی عمل می کند.

رودریگز هنگام سخنرانی خود در تلویزیون اسنادی را ارائه کرد که از مکالمات ضبط شده ماررو و گوایدو در شبکه واتس اپ بدست آمده بود. بر اساس اسناد ارائه شده, خوان گوایدو و روبرتو ماررو در خصوص انتقال این پول ها برای تأمین گروههای مسلح تحت حمایت ایوان دوکه رئیس جمهور کلمبیا برنامه ریزی می کنند.

وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا همچنین گفت: «مکالمات میان گوایدو و ماررو اثبات می کند یک میلیارد دلار برای پرداخت به افراد مجرم اختصاص داده شده است».

خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا که مخالفان دولت در آن حائز اکثریت هستند, از تحریم های آمریکا حمایت می کند و از جامعه بین المللی می خواهد این تحریم ها را تشدید کنند.

واشنگتن روادید بیش از 300 نفر از افراد نزدی به حکومت ونزوئلا را تعلیق و دارایی های نفتی این کشور را در آمریکا مسدود کرد.

قرار است از بیست و هشتم ماه آوریل صادرات نفت ونزوئلا تحریم شود.

آمریکا و اتحادیه اروپا آزادی فوری روبرتو ماررو را خواستار شده اند. وزیر دادگستری ونزوئلا ماررو را به هدایت «شبکه های تروریستی» و در اختیار داشتن «اسلحه و مقادیر زیادی ارز» متهم کرد.

روبرتو ماررو رئیس دفتر گوایدو در هنگام بازداشت اعلام کرد: «دستگاه اطلاعاتی دو فقره تفنگ و یک نارنجک را به عمد در خانه من گذاشته بود.»

گفتنی است که چند ماه پیش نیز رضا پهلوی باقی مانده خاندان سلطنتی سابق نیز درخواست مشابهی از ترامپ داشته است که دارایی های مسدود شده ایران و دارایی هایی که در نتیجه تحریم مردم ایران در بانک های امریکایی انبار شده اند را در اختیار اپوزیسیون که منظور شخص وی می باشد قرار بدهد.

این نشان می دهد که این پیشنهاد پهلوی‌ها ساخته و پرداخته ذهن آنها نیست بلکه جزئی از سیاست امپریالیستی آمریکا برای براندازی در کشورهای مخالف می باشد.

مردم ایران می توانند داوری کنند که افرادی مانند رضا پهلوی و موارد مشابه در میان اپوزیسیون چپ و راست ایرانی تا چه حد خائن و دزد وطن فروش می باشند.

بمباران یوگسلاوی آغاز تهاجم امپریالیستی ناتو علیه روسیه بود

به نقل از خبرگزاری «نووستی»،امروز، یکشنبه (24 ماه مارس/ 4 فروردین ماه)، 20 سال از زمان آغاز عملیات نظامی امپریالیستی جنایت کاران ناتو علیه کشور سوسیالیست یوگسلاوی در شرق اروپا می‌گذرد. بمباران یوگسلاوی توسط آمریکا و متحدانش در ناتو در سال 1999 که دو ماه بطول انجامید، نه تنها مرحله جدیدی از تاریخ اروپا را آغاز کرد، بلکه تحولی در روابط روسیه و غرب به وجود آورد که بعد از پایان دوران جنگ سرد تقریباً روابطی متحدانه داشتند.

یکی از نمادهای این تحول در روابط، اقدام اعتراض‌آمیز «یوگنی پریماکوف» نخست وزیر وقت روسیه بود که با آگاهی از آغاز این بمباران، سفرش به آمریکا را لغو کرده و عملاً هواپیمای خود را از آسمان اقیانوس اطلس به سمت مسکو بازگرداند. وی پس از این حادثه، خط مشی جدیدی را در عرصه سیاست خارجی روسیه در جهت اصرار بر منافع ملی کشورش آغاز کرد.

«کیت داردن» استاد دانشگاه واشنگتن و کارشناس مسائل روسیه با سیاستمداران و کارشناسان روسی که معتقدند آغاز بمباران یوگسلاوی باعث تغییر اساسی در روابط مسکو و واشنگتن شده، موافق است.

وی در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: « مسلماً بمباران یوگسلاوی توسط ناتو، نقطه عطفی در روابط آمریکا و روسیه بود. مقامات مسکو از گسترش فاجعه بار ناتو به سمت شرق خرسند نبودند و در مجموع در طی سال‌های دهه 90، صرفاً این مسئله را تحمل می‌کردند. عملیات ناتو که بر اساس نظریه تهاجمی، جنک افروزانه و اقدام علیه متحدان روسیه شکل گرفت، آغاز سیاست های امپریالیستی در این باره بود که آمریکا از پیمان آتلانتیک شمالی برای مداخله در امور کشورهای اروپایی،به‌خصوص جمهوری‌های شوروی سابق استفاده می‌کند. این مسئله مشخصی بود که روابط آتی بین روسیه و آمریکا را رقم زد و حتی طی سال‌های بعد از آن، وضعیت مشخص‌تری به خود گرفت.»

به عقیده این کارشناس آمریکایی، اقدام اعتراض آمیز پریماکوف در لغو سفرش به ایالات متحده، کاملا قابل درک بود، هرچند چنین اقدامی از سوی مسکو، برای مقامات واشنگتن کاملا غیرمنتظره بود. برای این که تا آن زمان روسیه هرگز چنین آشکارا در مقابل غرب نایستاده بود و این تازه اول ماجرا بود.

یوگنی پریماکوف، خود بعد از آن توضیح داد که در شرایط به وجود آمده، چاره‌ای جز دست زدن به چنین اقدامی نداشت و هرگز از تصمیم خود پشیمان نشده است. به گفته وی، کاملا اطمینان داشت که اقدام ناتو یک اشتباه تاریخی بزرگ بود و در مذاکرات خود با مقامات واشنگتن، در باره عواقب جدی این اقدام هشدار داده بود.

کردها در شمال شرق سوریه و پایان داعش

دیمه ناصیف خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین در دمشق گفت: کردها ویلیام روباک فرستاده وزارت امور خارجه آمریکا را انتخاب کردند تا از سنگ بنای یادبود آنچه پیروزی بر داعش خوانده شد، پرده برداری کند. ماموریت اعلام تسلط نیروهای سوریه دموکراتیک ”قسد“ بر پنجاه و دو هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه با حمایت آمریکا هم، برعهده مظلوم عبدی یکی از فرماندهان نظامی کردها گذاشته شد. مراسم جشنی که به این مناسبت در میدان نفتی العمر، بزرگترین میدان نفتی سوریه و زیر پرچم نیروهای کرد، برگزار شد، فراتر از صرف اعلام شکست داعش بود. کردها که بر همکاری با آمریکاییها اصرار دارند، به نظر می رسد راهی ندارند جز آنکه خواهان ادامه چتر حمایتی آمریکا برای تحقق طرح خود در ایجاد حکومت فدرالی باشند و به این منظور بهانه حضور هسته های وابسته به داعش در منطقه را مطرح کردند. همانطور که این مسئله از زبان شماری از فرماندهان قسد در پشت تربیون این مراسم تکرار شد.

اعلام زمان پایان نبردها تقریبا غیرمنتظره بود. پایان عملیاتی که شش ماه طول کشید، بدون معامله با داعش امکان پذیر نبود. معامله ای که بر اساس آن دهها نفر از فرماندهان داعش به ترکیه و عراق منتقل شدند و شماری از آنها هم در بازداشتگاه های قسد زیر نظر افسران اطلاعاتی آمریکا و انگلیس نگهداری می شوند. آمریکاییها و کردها زمینه ای برای توافق در نبردها در شرق فرات پیدا کردند، هر چند که کردها از حمایت آمریکا در نبردهای خود با گروه های مسلح ”سپر فرات“ در عفرین ناامید شدند. آمریکاییها همچنین به وعده خود درباره حمایت از ایجاد ارتباط بین مناطق کردنشین در شمال سوریه عمل نکردند و حاضر نشدند در برابر تهدیدات آنکارا علیه کردها هم، موضع قاطعی اتخاذ کنند.

خبرنگار این شبکه خاطر نشان کرد: پایان نبردها در الباغوز، بار دیگر کردها را به سوی آن سوق داد که ایجاد نظام فدرالی را به دمشق پیشنهاد کنند. گروه های کرد در بیانیه خود از دمشق خواستند تا حکومت های محلی خودمختار کردها را به رسمیت بشناسد و برای نیروهای قسد هم تمایز قائل شود. دولت سوریه در هیچ یک از گفتگوهای قبلی با کردها، حاضر نشده است چنین خواسته هایی را بپذیرد. ارتش ترکیه در پی اعلام پیروزی کردها، نیروهای خود را در مرزهای شمالی سوریه به حال آماده باش درآورد. خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه هم مجبور شد به میان سربازان خود به این منطقه بیاید تا این پیام را ارسال کند که شرق فرات، همچنان هدفی برای ترکیه است. هر چند که به درخواست آمریکا، عملیات نظامی در این منطقه فعلا متوقف شده است. اگر نیروهای ترکیه ای در شمال سوریه پیشروی کنند، کردها و ترکیه ای در شمال شرق سوریه به طور مستقیم با یکدیگر درگیر خواهند شد. این در حالی است که دمشق، تهران و بغداد بر تامین امنیت مرزهای شرقی سوریه و باز کردن گذرگاه مرزی که پایتخت های سه کشور را به یکدیگر متصل می کند، اصرار دارند.

مدیریت تروریسم: آمريکا و انگليس بدنبال انتقال بازمانده هاي داعش به يمن هستند

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ وزیر اطلاع رسانی یمن در صنعا، فاش کرد ائتلاف متجاوز سعودی با حمایت آمریکا و انگلیس در حال انتقال تروریست ها از عراق و سوریه به یمن هستند.

ضیف الله الشامی در مصاحبه با این شبکه گفت چهار تیپ از عناصر تروریست تشکیل شده است تا از آنها برای کودتا علیه توافقنامه الحدیده استفاده شود. این عناصر پس از شکست در سوریه و عراق، از خاک ترکیه به اریتره منتقل می شوند و از آنجا به یمن منتقل مي شوند. با توجه به اینکه این عناصر در سوریه و عراق شکست خوردند، تلاش می کنند روحیه آنها را برای جنگیدن در یمن بازسازي شود. اگر این عناصر به کشورهای خود بازگردند به مشکل امنیتی برای کشورهایشان مبدل خواهند شد. به همین علت این افراد را جمع می کنند تا آنها را برای نبرد به یمن منتقل کنند و شاید به پیروزی دست پیدا کنند. با اینکه اسامی بعضی از این افراد از القاعده و داعش در فهرست تحریم ها قرار دارد، به آنها در یمن سمت هایی می دهند.

الشامی افزود آمریکایی ها و انگلیسی ها خواهان ناکامی توافقنامه الحدیده هستند، زیرا اجرای این توافقنامه، خواست ملت یمن را محقق خواهد کرد و باعث خواهد شد بندر الحدیده به یک گذرگاه انسانی برای همه مردم یمن تبدیل شود. آنها آتش بس در استان الحدیده و دور نگه داشتن این استان از درگیری ها را زمینه ساز ایجاد شریان حیاتی برای ملت یمن می دانند و آنها به دنبال در تنگنا قرار دادن کامل ملت یمن هستند. دولت منصور هادی و ائتلاف سعودی از خود هیچ اختیاری ندارد.

وی خاطر نشان کرد کشورهایی که درچارچوب جنگ در یمن، سربازان و مزدوران خود را به عربستان سعودي و امارات می فروشند، در فهرست اهداف ارتش و کمیته های مردمی یمن اضافه خواهند شد. ما پیش از این به این کشورها هشدار داده ایم. در بین ائتلاف سعودی اختلافاتی ایجاد شده است و هر یک از آنها به یک طرف منطقه ای یا بین المللی وفادار است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: