پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

مشکلات ونزوئلا ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکاست

مشکلات ونزوئلا ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکاست

مشکلات ونزوئلا ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا

به نقل از آسوشيتدپرس؛ خانم دکتر مارگارت فلاورس که به همراه نمایندگانی از سازمان غیرانتفاعی «کهنه سربازار طرفدار صلح Veterans For Peace» ، سازمان غیردولتی «مقاومت مردمی Popular Resistance» ، «اتحادیه بین المللی زنان برای صلح و آزادی women’s intercultural league for peace and freedom» ، «ائتلاف ملی ضد جنگunited national antiwar coalition» ، «مرکز اقدام بین المللی international action center» و گروههای دیگر به سرپرستی بهمن آزاد، دبیر تشکیلات شورای -به اصطلاح- صلح آمریکا و نماینده شورای جهانی صلح در سازمان ملل به ونزوئلا رفته بود تا بحران را از نزدیک بررسی کند، شب گذشته در مقر سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت:

من پزشک هستم و به این علت به ونزوئلا رفتم که می خواستم ببینم دولت ونزوئلا برای بهداشت و درمان مردم خود چه اقداماتی انجام داده است زیرا قانون اساسی ونزوئلا حقوق بشر را تضمین کرده است؛ چیزی که ما در اینجا در آمریکا نداریم(لبخند تمسخر) و خیلی از مطالبی که ما اینجا درباره ونزوئلا می شنویم صحت ندارد. همانطور که بسیاری از شما می دانید آمریکا و متحدانش از مدتها پیش ونزوئلا را تحت تحریم های اقتصادی قرار داده اند.

وي افزود: در سال 2014 میلادی کنگره آمریکا، قانونی تصویب کرد ولی همچنانکه ما می دانیم به قوانینی که در کنگره آمریکا تصویب می شوند، عنوان هایی داده می شود که با روح قانون هیچ تناسبی و سنخیتی ندارند. اسم این قانون مذکور «قانون دفاع از حقوق بشر و جامعه مدنی ونزوئلا مصوب سال 2014 میلادی است ولی این قانون در واقع مبنایی شد تا آمریکا تحریم های اقتصادی شدیدی علیه ونزوئلا اعمال کند و همانطور که خبر دارید در سال 2015 میلادی هم دولت وقت باراک اوباما اعلام کرد ونزوئلا یک تهدید امنیت ملی آمریکا محسوب می شود تا راه برای هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه این کشور باز شود. حال آنکه می دانیم ونزوئلا کشور ثروتمندی است.

ونزوئلا رتبه اول را در ذخایر نفت جهان و طلا دارد. همچنین ذخایر گاز، الماس و مواد معدنی این کشور بسیار زیاد است ولی متاسفانه آنها نمی توانند از این ثروت استفاده و سیستم و نظام خود را تقویت کنند زیرا تحریم های اقتصادی آمریکا و متحدانش مانع این کار شده اند. دولت ونزوئلا بر اساس نظام بولیواری توجه خاص و زیادی به مردم اقشار کم در آمد دارد. لذا از زمان اجرای این نظام بولیواری در ونزوئلا، دولت 60 هزار مرکز درمانی در نقاط مختلف این کشور احداث و تجهیز کرده است. همچنین 18 هزار پزشک در این کشور تربیت و فارغ التحصیل شده اند که بسیاری از آنها در همین مراکز درمانی مستقر هستند و خدمت رسانی می کنند و در میان مردم این مناطق اسکان دارند.

دولت ونزوئلا دانشگاه های زیادی راه اندازی کرده است. دولت ونزوئلا دو میلیون واحد مسکونی برای اسکان مردم کم درآمد احداث کرده است. حتی برخی از این واحد های مسکونی دارای تمام لوازم خانگی مورد نیاز یک خانواده هستند. آنها در خصوص برنامه تامین مواد غذایی مردم کارهای زیادی انجام داده اند. طی سالهای گذشته به دلیل برخورداری از ثروت عظیم (نفت) مقادیر زیادی مواد غذایی مورد نیاز مردم را وارد کرده اند ولی حالا که قادر به واردات این کالاها نیستند، به دنبال یافتن راههای برای تولید مواد غذایی مورد نیاز خود هستند.

در این رابطه، ما از مزارع و مجتمع های کشت و صنعت در مناطق روستایی ونزوئلا دیدن کردیم؛ مزارعی که محصولات آنها 100 درصد ارگانیک هستند. آنها اجازه نمی دهند در این مزارع از کودهای شیمیایی و آفت کش های شیمیایی استفاده شود. بنابراین می بینیم که دولت ونزوئلا برای بهبود سلامت و بهداشت مردم خود کارهای بسیار زیادی انجام داده است. شما می دانید که سرانه دارویی مردم ونزوئلا به علت درآمدها و ثروت بالا طی سالهای گذشته همواره بالا بوده است ولی از زمانی که تحریم های اقتصادی علیه ونزوئلا تشدید شده است، این سرانه به شدت کاهش یافته است.

طبق آماری که در ونزوئلا دریافت کردم سرانه دارویی مردم ونزوئلا 86 درصد کاهش یافته است و مردم با کمبود شدید دارو مواجه هستند. به طوری که در لابلای برنامه های تلویزیونی آگهی های «نیازهای دارویی مردم» با ذکر نام و شماره تلفن بیماران نیازمند پخش می شود تا شاید اگر کسی دارو دارد بتواند در اختیار افراد نیازمند قرار بدهد. واقعیت این است که ونزوئلا قادر است و می تواند نیازهای خود را برآورده کند ولی هربار که مجالی به دست می آورند، آمریکا مانع تراشی می کند. ما تحریم هایی داریم که مانع از مبادلات مالی و بانکی ونزوئلا می شود.

درآمدهای نفتی این کشور مسدود شده است. حتی وقتی ونزوئلا برای رهایی از بند این تحریم ها به ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزی روی آورد، آمریکا شرکت های فعال در این بخش را تحریم کرد. آنها سعی کردند از ذخایر طلای خود استفاده کنند ولی آمریکا بانک انگلیس را از آزاد کردن ذخایر طلای ونزوئلا منع کرد. وزیر بهداشت ونزوئلا به ما گفت که سعی شده است از کشورهایی مانند هند و ترکیه مواد دارویی خریداری و تامین شود ولی آمریکا آن کشورها را نیز تهدید به تحریم کرده است. خب البته خوشبختانه روسیه به کمک ونزوئلا آمده است و مواد دارویی این کشور را تامین می کند.

مادورو هفته پیش اعلام کرد که تولید مواد دارویی در ونزوئلا افزایش یافته است. البته تولید این داروها به واردات مواد اولیه خارجی نیازمند است. خوشبختانه آنها توانسته اند این کار را بکنند. ولی گمان می کنم نکته ای که باید بگویم این است که ونزوئلا ذخایر و منابع لازم برای تامین خدمات بهداشت و سلامت خوب را در اختیار دارد و موارد مورد نیاز مردم را نیز به خوبی درک کرده است ولی به علت تحریم های آمریکا و همکاری متحدان آمریکا با واشنگتن در این خصوص، این تحریم ها به شدت توان مردم ونزوئلا به منظور دستیابی و استفاده از خدمات درمانی تاثیر گذاشته است. به اعتقاد من، این تحریم ها مغایر با اساسنامه رم می باشند و باید به آنها خاتمه داده شود و متوقف شوند

ترامپ خواستار خروج روسیه از ونزوئلا شد

رئیس جمهور ایالات متحده خواستار خروج روسیه از ونزوئلا و توقف حمایت این کشور از مادورو شد.

به گزارش اسپوتنیک، به گفته روزنامه نگاران کاخ ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ معتقد است روسیه باید ونزوئلا را ترک کند.

ترامپ در اظهار نظری در خصوص وضعیت این کشور آمریکای لاتین گفت: «روسیه باید (از ونزوئلا) خارج شود».

به گفته ترامپ، واشنگتن تمامی گزینه ها موجود برای رسیدن به این هدف را مورد بررسی قرار می‌دهد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز به نوبه خود گفت که «ایالات متحده ورود هواپیماهای نظامی روسیه در آخر این هفته را به عنوان یک تحریک ناخواسته بر‌می‌شمارد.»

وی همچنین افزود: «ما از روسیه می خواهیم که تمام حمایت های خود از رژیم مادورو را متوقف کند و از گوایدو حمایت کند.»

ولادیمیر جباروف، معاون اول رئیس کمیته امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه در واکنش به اظهارات رئیس جمهور آمریکا گفت که ظاهرا ترامپ، «بدون فکر کردن» صحبت کرده است.

در ونزوئلا به همین ترتیب نیز روسیه به طور عملی حضور ندارد، مگر حضور کمرنگی در میدان نفتی باشد. روسیه هیچ دخالتی در امور داخلی ونزوئلا ندارد، در حالی که آمریکایی ها در آنجا آزادانه پرسه می‌زنند.

۰ میلیون بودجه برای سرنگونی دولت قانونی و مردمی ونزوئلا

دولت آمریکا قصد دارد حدود 500 میلیون دلار برای تغییر قدرت در ونزوئلا خرج کند.

به گزارش اسپوتنیک، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در پیام کتبی خود به کنگره این کشور ضمن بیان این مطلب خاطرنشان ساخت واشنگتن خواهان رخ دادن «تحولات دموکراتیک در ونزوئلا» است.

اعتراضات گسترده علیه رئیس جمهور فعلی ونزوئلا، نیکلاس مادورو، در تاریخ 21 ژانویه آغاز شد. روز 23 ژانویه خوان گوایدا، رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد. کشورهای گروه لیما به غیر از مکزیک، آمریکا، آلبانی، گرجستان، سوئیس و سازمان کشورهای آمریکایی و تعدادی از کشورهای اروپایی از ریاست جمهوری موقت گوایدو حمایت کردند.

کشورهای روسیه، بولیوی، ایران، کوبا و نیکاراگوئه ، السالوادور، ترکیه، بلاروس و چین ضمن حمایت از مادورو، از طرفین درگیر در بحران خواستند از راه مسالمت آمیز به حل و فصل مسائل بپردازند و مخالفت خود با دخالت خارجی در امور داخلی کشورها را اعلام کردند. دبیر کل سازمان ملل به گفتگو و دیالوگ برای حل و فصل بحران فراخواند.

دلیل قطع برق سراسری ونزوئلا در روز گذشته

آتش سوزی در بزرگترین نیروگاه تولید برق ونزوئلا دلیل قطع برق سراسری روز گذشته این کشور بود.

وزیر ارتباطات و معاون مطبوعاتی رئیس جمهور ونزوئلا مجموعه ای از عکس های مربوط به حمله احتمالی تروریستی منجر به آتش سوزی در نیروگاه برق ـ آبی ال گوری واقع در ایالت بولیوار را منتشر کرد.

خورخه رودریگز از طریق حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرد که افراد خرابکار با وارد آوردن بار الکتریکی 765 کیلو واتی به تجهیزات هوشمند سد «ال گوری» آشکارا تلاش کرده اند تا فرآیند تولید و انتقال برق در بزرگترین نیروگاه تولید انرژی الکتریکی ونزوئلا را بطور کامل مختل کنند.

رودریگز تأکید کرده است که راستگرایان برای رسیدن به اهداف شوم خود هیچ حد و مرز اخلاقی و انسانی نمی شناسند. وی یادآور شد که پس از بروز حمله در ساعت 9:45 شامگاه روز گذشته با تلاش پیگیرانه و فداکاری نیروهای آتش نشانی حریق در ساعت 8:45 صبح امروز (به وقت محلی ) بطور کامل اطفا شده است. مقام ونزوئلایی تصریح کرد که نیکلاس مادورو به کرات در خصوص احتمال بروز حملات خرابکارانه آمریکایی ها و متحدان داخلی به تأسیسات برق ونزوئلا هشدار داده بود. رودریگز خاطر نشان ساخت که شبکه برق سراسری کشور به همت مردم و رئیس جمهور ونزوئلا به زودی ترمیم خواهد شد. برق کاراکاس و اکثر شهرهای ونزوئلا پس از ۲۲ ساعت خاموشی به حالت عادی برگشته است.

روسیه و ونزوئلا 20 توافقنامه همکاری امضا می کنند

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، اعلام کرد روسیه و ونزوئلا قصد دارند 20 توافقنامه درباره همکاری در زمینه های مختلف امضا کنند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از مسکو، مادورو در مصاحبه ای با شبکه یک Channel One روسیه اعلام کرد: «در ماه آوریل، جلسه کارگروهی در سطح بین المللی در مورد همکاری بین دولتی میان روسیه و ونزوئلا برگزار خواهد شد. ما بیش از 20 سند مربوط به همکاری در اقتصاد، تجارت، فرهنگ، انرژی و آموزش را امضا خواهیم کرد.»

به گفته رئیس جمهور  ونزوئلا، مناسبات بین دو کشور در 20 سال گذشته قوی تر شده است.

او گفت: «همکاری ما برای دو طرف سودمند است، و روابط ما با گذشت زمان بهتر خواهد شد.»

علاوه بر این، مادورو از روسیه برای کمک انسان دوستانه خود به ونزوئلا تشکر کرد.

او در پایان افزود: »دو هفته پیش یک محموله واقعی بشردوستانه در مقیاس تن به دست ما رسید. به زودی منتظر دریافت کمک های دیگری همراه با محموله داروها هستیم.»

پیشتر، مادورو اعلام کرده بود این کشور باید حدود 300 تن محموله کمک های بشردوستانه به ویژه دارو از روسیه دریافت کند.

روسیه: تحریم‌های آمریکا موضع ما را دربرابر ونزوئلا را تغییر نمی‌دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد، آمریکا نمی‌تواند در موضع روسیه در زمینه حمایت از مقامات قانونی ونزوئلا تغییری ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری تاس از مسکو، ماریا زاخارووا با اشاره به ­قانون کاهش تهدید روسیه-ونزوئلا مصوب مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: واشنگتن نمی‌تواند با تهدید کردن روسیه به تشدید تحریم ها، موضع مسکو را در حمایت کردن از مقامات قانونی ونزوئلا تغییر دهد.

این دیپلمات روس گفت: آمریکا ضمن ادامه دادن به لفاظی‌های خصمانه خود ضد ونزوئلا و تلاش‌های آشکار برای سازماندهی کودتا در این کشور، به طور همزمان تلاش می‌کند طرف‌هایی را که مانند روسیه با مقامات قانونی ونزوئلا همکاری می‌کنند، تهدید کند.

وی با بیان اینکه کنگره آمریکا درحال بررسی طرحی به منظور تحت تاثیر قرار دادن همکاری‌های روسیه و ونزوئلا است، افزود: واشنگتن فکر می‌کند می‌تواند با متوسل شدن به تحریم ها، آنهم تحریم‌هایی که روسیه خود را با آن‌ها وفق داده است و دیگر به آن‌ها توجهی ندارد، مسکو را تحت تاثیر قرار دهد.

زاخارووا با اشاره به اظهاراتی که درباره مداخله خصمانه قدرت‌های نظامی خارجی در ونزوئلا مطرح می‌شود، گفت: تمام این مطالب آشکارا رویکرد واشنگتن را دربرابر ونزوئلا و همه کشور‌های آمریکای لاتین نشان می‌دهد که درواقع انکار حق حاکمیت آنهاست.

دسته‌بندی شده در: سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: