پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

10883C4B-D495-4785-B4FC-5EAC03D8A0BD

من درد می‌برم !

خون از درون دردم سرریز می‌کند

من آب را چگونه کنم خشک؟؟

فریاد می‌زنم.

من چهره‌ام گرفته

من قایقم نشسته به خشکی

مقصود من ز حرفم معلوم بر شماست:

یک دست بی صداست !! من ؛

 دستِ من کمک زِ دستِ شما می‌کند طلب.!!

فریادِ من ؛شکسته اگر در گلو ؛

وگر فریادمن ؛ رسا

من از برایِ راهِ خلاصِ خود و شما

فریاد می زنم 

فریاد میزنم

#نیمایوشیج

#شعر

خروشان شدچوسیلی برخیابان

گرفت حلقوم محرومان به نالان

زنان درالتماس زنده ماندن

به خودرومتصل درهم فشردن

غضب کرده هوا برمردمانش

بشد غم صدهزاران همزبانش

چنان درفرصتی شد پای یک پاگ

نماندجائی برای یک وجب خاک

بشدامسال سالی بس زسالان

پریشان مردمان نالان زالوان

چرا هر فاجعه آید به ایران

مصیبتها به بارآید زحیران

نشان از کارشناسی گر بپرسن

به حکمت از توانش چون هراسن

بساختارحکومت چون به اینسان 

هزاران فاجعه رخ داده بر جان

ببایددستشان از ملوک این خاک

زجاکنده بدورافکنده ریشه زاین تاک

رحمان۲۸/۳/۲۰۱۹

تظاهرات احزاب چپ و آوارگان فلسطینی مقیم سوریه علیه ترامپ و اسرائیل

سازمان های کمونیستی فلسطین، چپگرایان، سازمان های اسلامی مخالف آمریکا و اسرائیل و آوارگان فلسطینی مقیم سوریه با برپایی تظاهرات به مناسبت روز زمین، تصمیم رئیس جمهور آمریکا را درباره به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم اسرائیل بر بلندیهای جولان اشغالی سوریه محکوم کردند. آوارگان فلسطینی مقیم سوریه ساکن اردوگاههای خان دنون، جرمانا و وافدین در ریف دمشق پایتخت سوریه، به مناسبت روز زمین تظاهرات کردند. آوارگان فلسطینی با ریختن به خیابانها در این اردوگاهها، در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم اسرائیل بر بلندیهای جولان اشغالی سوریه شعار دادند و سیاستهای آمریکا را در منطقه محکوم کردند.

خبرنگار سانا در گزارشی از این تظاهرات گفت: در پاسخ به دعوت گروههای چپگرای فلسطینی و احزاب سوری، صدها نفر از آوارگان فلسطینی ساکن ریف دمشق همزمان با روز زمین تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان فلسطینی تصمیم دونالد ترامپ را درمورد جولان اشغالی سوریه محکوم کردند. تظاهرکنندگان در خیابانهای اردوگاههای خان دنون، جرمانا و وافدین به راه افتادند و با شعار دادن ضد امپریالیست و علیه سیاست های آمریکا در منطقه و همدستی برخی کشورهای عربی با این تصمیمات تجاوزات اسرائیل را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان پرچم های فلسطین و سوریه و نیز ماکت قبة الصخره را با خود حمل و بر اتحاد فلسطین و سوریه در برابر جنایت اشغالگران تاکید کردند.

چند شرکت کننده در این تظاهرات در مصاحبه با خبرنگار العالم تاکید کردند جولان متعلق به سوریه است و ترامپ و غیر ترامپ نمی توانند درباره آن تصمیم بگیرند.

پاسخ وزیر دفاع ونزوئلا به نامه بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا

وزیر دفاع ونزوئلا گفت: پیام هایی از «جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا دریافت کرده است.

ژنرال «ولادمیر پادرینو لوپز» افزود: مشاور ارشد دونالد ترامپ با ارسال چند پیام از وی خواسته است تا با اصطلاح در “کنار مردم و قانون اساسی ونزوئلا بایستد و جانب نیکلاس مادورو را رها کند.”

پیش از این نیز «جان بولتون» در یک پیام توئیتری از «پادرینو لوپز» خواسته بود، مسیر “صحیح “را انتخاب کند و دست از حمایت از مادورو بردارد تا ونزوئلا به همان کشور “ثروتمند “ گذشته تبدیل شود.

وزیر دفاع ونزوئلا با حضور در یک شبکه تلویزیون دولتی گفت: «آقای بولتون ما در مسیر درست قرار داریم و آنچه را که در قانون اساسی نوشته شده است به اجرا می گذاریم.»

ژنرال «ولادمیر پادرینو لوپز» پیش از این تاکید کرده بود که نظامیان ونزوئلا به هیچ وجه رئیس جمهوری تحمیلی را که حافظ منافع تاریک استعماری است نمی پذیرند.

گروه تروریستی کلاه سفیدها بشکه های مواد سمی را به شمال حماه منتقل کرده است

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد ، یک منبع خبر داد اعضای گروه (تروریستی) کلاه سفیدها ، بشکه های حاوی مواد سمی را از ادلب به مقرهای خود در شمال استان حماه منتقل کرده اند

تظاهرات هزاران اردنی در حمایت از مسأله فلسطین

به نقل از اسپوتنیک، هزاران تن از مردم اردن در حمایت از آرمان فلسطین تظاهرات برگزار کردند.

تظاهرات کنندگان با در دست داشتن پلاکارهایی در حمایت از بیت المقدس و آزادی سرزمین‌های فلسطینی، شعار داده و اعلام کردند که ملت اردن خواهان آزادی فلسطین است.

آنها هرگونه عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل و یا پذیرش «معامله قرن» را محکوم کردند.

این تظاهرات در آستانه راهپیمایی روز زمین انجام شد. قرار است فلسطینی‌ها امروز (شنبه) در مناطق مرزی غزه با فلسطین اشغالی تظاهرات برگزار کنند.

روز زمین فلسطین به نماد مقاومت فلسطینی‌ها برابر اشغالگری صهیونیست‌ها تبدیل شده است.

رژیم اسرائیل ۳۰ مارس سال ۱۹۷۶ (۱۰ فروردین ۱۳۵۵) هزاران هکتار از زمین‌های فلسطینیان ساکن در منطقه «الجلیل» واقع در شمال فلسطین اشغالی را مصادره کردند.ه

یک روانی با رای مردم اسرائیل به دزدی خاک دیگران و مفتخوری اش افتخار هم می کند

به نقل از اسپوتنیک، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل قصد دارد جلسه کابینه خود را در بلندی‌های اشغالی جولان سوریه برگزار کند.

بر اساس این گزارش، جلسه بعدی کابینه رژیم اسرائیل در تاریخ هفتم ماه آتی میلادی برگزار خواهد شد.

این اقدام نتانیاهو در حالی صورت می‌گیرد که کشورهای عربی و محافل بین الملل یک صدا حاکمیت دروغین رژیم اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان سوریه را که با امضای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به اصطلاح رسمی شد محکوم کرده‌اند.

شایان ذکر است که جلسه کابینه رژیم اسرائیل روزهای یکشنبه برگزار می‌شود و فردا این جلسه در بلندی‌های جولان سوریه به دلیل سفر رئیس جمهور برزیل به اراضی اشغالی برگزار نمی‌شود.

باز هم تجاوز هوایی ترکیه به شمال عراق

پایگاه خبری ان تی وی ترکیه از عملیات نیروی هوایی این کشور در شمال عراق خبر داد.

وزارت دفاع ملی ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد، در عملیات هوایی که با نام عملیات پنجه در شمال عراق اجرا شد، پایگاه های تروریست ها، مخفی گاه های سران گروه تروریستی پ ک ک در قندیل و تروریست هایی که در خواکورک، آواشین و باسیان برای حمله به نیروهای مرزی ترکیه آماده می شدند، هدف قرار گرفت.

توصیه روسیه به رهبران آمریکا: بروید جغرافیا یاد بگیرید!

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه نسبت به ادعای آمریکا برای اعمال دور جدیدی از تحریم‌های علیه روسیه واکنش نشان داد و این اقدام را در راستای ترساندن و ارعاب روسیه عنوان کرد.

مسکو اعمال این تحریم‌ها را که از سوی آمریکا به دلیل مشارکت نظامی روسیه با ونزوئلا اعلام شده، اقدامی غیرقابل موجه و مضحک دانسته که تأثیری در همکاری‌های دوجانبه میان مسکو و کاراکاس نخواهد داشت.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه که از سوی ماریا زاخارووا سخنگوی این وزارت خانه منتشر شده، گفته شده است: رهبران آمریکا با دقت بیشتری به نقشه جغرافیا نگاه کنند و آشنایی بیشتری با جغرافیا داشته باشند، چون بخشی از قلمرو کشور روسیه در نیمکره غربی قرار دارد و برای روسیه کشورهای قاره آمریکا همسایگانی نزدیک به شمار می‌روند.

پیش از این جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به احتمال اعزام نیروی نظامی روسیه به ونزوئلا گفته بود: به بازیگران خارج از نیمکره غربی درباره استقرار تجهیزات نظامی در ونزوئلا یا در هر جای دیگری از این نیمکره با هدف استقرار یا توسعه عملیات نظامی هشدار می‌دهیم.

بولتون: انگلیسی‌ها نگران خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نباشند

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد آمریکا منتظر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است تا بتواند قراردادهای تجاری مستقل با این کشور امضا کند.

وی در گفتگو با شبکه اسکای نیوز ضمن استقبال از تصمیم دولت «ترزا می» در مورد برگزیت افزود: ترامپ منتظر است تا خواست مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا عملی شود.

بولتون خطاب به کسانی که در انگلیس مخالف برگزیت هستند گفت نگران خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق نباشند، زیرا این کشور با این کار به آغوش آمریکا باز می‌گردد.

رئیس جمهور آمریکا پیشتر از روند اجرایی شدن برگزیت و از این که نخست وزیر انگلیس به توصیه وی گوش نکرده است، ابراز ناخرسندی کرده بود.

در جریان رأی‌گیری روز جمعه مجلس عوام انگلیس درباره توافقِ برگزیت مورد نظر نخست وزیر انگلیس، این توافق بار دیگر و برای سومین بار پیاپی از سوی نمایندگان رد شد.

پس از سومین شکستِ طرح نخست وزیر انگلیس برای تصویب توافق برگزیت، «دونالد توسک» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار نشست فوق‌العاده اتحادیه اروپا شده است.

گفتنی است در رأی گیری روز جمعه، ۳۴۴ نماینده با طرح مورد نظر ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرده و ۲۸۶ نماینده نیز از آن حمایت کردند.

با وجود سومین شکست تراز می در باره تصویب برگزیت، نخست وزیر انگلیس گفته است که دولت او همچنان به تلاش خود برای خروج همراه با توافق از اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.

باز هم تجاوز هوایی ترکیه به شمال عراق

پایگاه خبری ان تی وی ترکیه از عملیات نیروی هوایی این کشور در شمال عراق خبر داد.

وزارت دفاع ملی ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد، در عملیات هوایی که با نام عملیات پنجه در شمال عراق اجرا شد، پایگاه های تروریست ها، مخفی گاه های سران گروه تروریستی پ ک ک در قندیل و تروریست هایی که در خواکورک، آواشین و باسیان برای حمله به نیروهای مرزی ترکیه آماده می شدند، هدف قرار گرفت.

جلیقه زردها بار دیگر به خیابان‌ها آمدند

به نقل از اسپوتنیک، در فرانسه معترضان علیه سیاست های نئولیبرالی ماکرون برای بیستمین هفته متوالی در پاریس و برخی دیگر از شهرها تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

گفته شده پلیس با هدف مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

بیستمین هفته اعتراضات علیه سیاست های نئولیبرالی ماکرون که از سوی معترضان موسوم به جلیقه زرد برگزار می‌شود، در شرایطی است که به تازگی پلیس فرانسه برپایی این اعتراضات را در برخی مکان‌ها از جمله در مجاورت و نزدیکی کاخ الیزه ممنوع اعلام کرده است.

از طرف دیگر دولت امانوئل ماکرون که با درخواست استعفا از سوی معترضان روبروست، تدابیر امنیتی و محدودیت‌ها برای برگزاری این گونه اعتراضات را افزایش داده است، هرچند با وجود این محدودیت‌ها اعتراضات همچنان ادامه یافته است.

اعتراضات علیه سیاست های نئولیبرالی ماکرون در فرانسه که به اعتراضات جلیقه زردها معروف است در ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت سوخت برگزار شد، اما در ادامه معترضان خواستار استعفای دولت و تغییرات بنیادین در ساختار سیاسی شدند، هرچند این درخواست معترضان فرانسوی هنوز بی پاسخ مانده است.

ترامپ فکر کرده کیم جونگ اون هم روحانی و ظریف است!

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیداراخیر خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در هانوی، سند حاوی درخواست واگذاری سلاح هسته ای و سوخت بمب های پیونگ یانگ به ایالات متحده را به وی تقدیم کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، یک منبع مطلع گفت ترامپ این سند نوشته شده به زبان های کره ای و انگلیسی را روز 28 فوریه در هتل «متروپل» هانوی به رهبر کره شمالی تقدیم کرد.

یاداور می شود چندی پیش روزنامه رسمی حزب حاکم کارگر در کره شمالی با انتشار گزارشی، آمریکا را مسئول شکست مذاکرات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در هانوی خوانده بود.

در مقاله این روزنامه آمده بود مردم کره شمالی که صادقانه آرزو می کردند نشست دوم رهبران آمریکا و کره شمالی در هانوی موفقیت آمیز و همراه با نتایج خوبی باشد، اعلام می کنند که مسئولیت اینکه مذاکرات به طور ناگهانی و بدون دست یافتن به هیچ موفقیتی پایان یافته بر عهده آمریکا است و نمی توانند که تاسف و ناراحتی خود را از این موضوع پنهان کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی شامگاه چهارشنبه، 27 فوریه برای دومین بار در هانوی، پایتخت ویتنام با هم دیدار کردند که این نشست بدون رسیدن به هیچ گونه توافقی پایان یافت.

ترامپ در آن زمان در یک کنفرانس خبری اعلام کرده بود اختلاف نظر ها با کره شمالی فقط در زمینه لغو تحریم ها نبوده و پیونگ یانگ همچنین در «یک عرصه دیگر»عقب نشینی نکرده است. وی همچنین خاطرنشان کرد دیدار جدید سران دو کشور به این زودیها صورت نخواهد کرفت.

مشاور بشار اسد: مشکل اعراب اند و نه فقط آمریکا و اسرائیل!

به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، مشاور سیاسی و رسانه ای ریاست جمهوری سوریه معتقد است در موضوع اختلافات عربی- اسرائیلی مشکل کارهایی نیست که واشنگتن و تل آویو انجام می دهند بلکه مشکل در کارهایی است که کشورهای عربی انجام نمی دهند.

بثینه شعبان در گفتگو با برنامه حدیث الساعه در شبکه المنار با بیان این مطلب، درباره اقدام اخیر رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن حق حاکمیت اشغالگران اسرائیلی بر بلندی های اشغالی جولان گفت: این کار را نمی توان به رسمیت شناختن خواند بلکه اقدامی برای مشروعیت دادن به اشغالگری است، به رسمیت شناختن در اموری است که حقانیت داشته باشد اما این حقانیت در موضوع مورد اشاره وجود ندارد، در نتیجه تلاش هایی برای مشروعیت بخشی اشغالگری و مقابله با تمامی قوانین و قطعنامه های بین المللی آغاز شده است.

مشاور سیاسی و رسانه ای بشار اسد خاطرنشان کرد: در نگاه ما جولان، سرزمین عربی و متعلق به سوریه است که اشغال شد. در این زمینه تفاوتی نیست که ایده ترامپ یا نتانیاهو چه باشد چون هر دوی اینها در یک قایق قرار دارند. البته ما از رفتار ترامپ چندان شگفت زده نشده ایم زیرا او همان ترامپی است که تا به امروز از توافقنامه آب و هوایی، سازمان یونسکو، توافقنامه هسته ایی با ایران و پیمان موشکی کوتاه برد و میان برد خارج شده است؛ در نتیجه فردی است که در حال کوچ کردن از تمامی چارچوب ها و توافقات قانونی و حقوقی است که بشر در دوران پس از جنگ جهانی دوم به آنها رسیده است.

بثینه شعبان ادامه داد: نکته جالب توجه در این مورد این است که حتی مخالفان سوریه هم در موضوع جولان، علیه ترامپ موضع گیری کردند. چهارده عضو از مجموع پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم ترامپ را رد کردند تا این اتفاق موجب رسوایی ترامپ شود، این مخالفت ها ثابت می کند ترامپ به همراه نتانیاهو در مسیری در حرکت است که خارج از تفاهمات و توافقات عرصه بین المللی است.

شعبان افزود: به نظر من این اتفاق بخشی از پروژه فروپاشی امپراتوری آمریکا و درجه ای از درجات همکاری آمریکا با اسرائیلی ها تلقی می شود چون در بیست و شش ایالت آمریکا انتقاد از اسرائیل مجاز نیست اما در همین ایالت ها انتقاد از آمریکا مجاز است. تمامی توافقات و مصوبات سازمان ملل متحد به این نکته اشاره دارد که اراضی اشغالی باید به صاحبان اصلی بازگردانده شود اما مشکل این است که آمریکا و اسرائیل مفهوم سرزمین را نمی فهمند زیرا از مهاجرانند و درک درستی از سرزمین ندارند.

وی درباره زمان موضعگیری ترامپ درباره جولان اظهار داشت: به باور من امروز بخشی از گذشته و مقدمه ای برای آینده است. از زمان آغاز بهار عربی و حتی از زمان اشغال عراق تلاش شد نظام های قوی اما سکولار عربی در موضوع اختلافات عربی – اسرائیلی، به سمت حمایت از اسرائیل کشانده شوند. در بهار عربی، لیبی، سوریه، تونس، مصر و یمن هدف قرار گرفتند تا کشورهای عربی در برابر اسرائیل تضعیف شوند و شاید این کار مقدمه چینی برای طرح معامله قرن بود. به طور کلی مشکل در کاری نیست که آنان ( آمریکا و اسرائیل) می کنند بلکه مشکل در کارهایی است که اعراب نمی کنند.

ایرانی ها گوششان را باز کنند/ روسیه: آمریکا هرگز از سیاست تحریمی خود دست برنخواهد داشت!

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «دمیتری مدویدیف» نخست وزیر روسیه اعلام کرد که آمریکا هرگز تحریم‌ها علیه این کشور را لغو نخواهد کرد و سیاست آنها همواره در این جهت گیری است.

مدویدیف (نخست وزیر و رئیس جمهور سابق روسیه که ظاهرا معروف به گرایش لیبرالی و راست تر به غرب است) شب گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «من می‌خواهم به طور مستقیم به این مسئله پاسخ دهم. آنها (آمریکایی‌ها) هرگز تحریم‌ها علیه روسیه را لغو نخواهند کرد، برای اینکه این سیاست آنها طی 100 سال اخیر بوده و در هر شرایطی از اعمال تحریم‌ها در برخورد با کشور ما استفاده کرده‌اند، حال می‌خواهد این اقدام به هر بهانه‌ای و به عناوین مختلف صورت گرفته باشد. در واقع در طول تاریخ زمانی نبوده که تحریم‌های آمریکا وجود نداشته باشد.»

به عقیده نخست وزیر روسیه، البته باید پذیرفت که این سیاست طرف آمریکایی بسیار غیرسازنده و مخرب بوده، برای اینکه به همکاری‌ها در عرصه بین المللی و روابط دوجانبه آسیب جدی وارد کرده و به روسیه به آمریکا اجازه نمی‌دهد تا مسائل کلیدی مانند تامین امنیت جهانی و توسعه روابط اقتصادی را حل و فصل کنند.

لازم به یادآوری است، هفته گذشته مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از پیش‌نویس قانونی درباره کمک به کشورهای اروپای شرقی و مرکزی در متنوع سازی منابع تامین انرژی خود برای مقابله با نفوذ روسیه حمایت کرده و برای این منظور، بیش از یک میلیارد دلار برای حمایت از سرمایه‌گذاری در طرح‌های تامین انرژی در اروپا اختصاص خواهد یافت.

اگر این ابتکارعمل در سنای آمریکا نیز مورد تایید قرار بگیرد، برای امضای رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید ارسال خواهد شد.

الحوثی: وزیر خارجه انگلیس نمی‌تواند میانجی صلح باشد

«محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن گفت که جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس نمی تواند میانجیگر صلح و در عین حال فروشنده سلاح باشد.

وی در گفت وگو با روزنامه گاردین چاپ انگلیس گفت: «هانت علاوه بر دفاع از فروش سلاح به عربستان توسط انگلیس به آلمان برای فروش سلاح به ائتلاف متجاوز سعودی فشار وارد آورد».

عضو شورای عالی سیاسی انصارالله تاکید کرد که ائتلاف متجاوز سعودی با حمایت از انگلیس جنایات جنگی وحشتناکی علیه یمنی ها در طول چهار سال گذشته انجام داده است.

آمریکا در صدد تحریم روسیه به دلیل حضور در ونزوئلا است

نقل از دویچه‌وله ارگان تبلیغاتی دولت آلمان، «الیوت آبرامز» مسئول ویژه آمریکا در امور ونزوئلا اعلام کرد: آمریکا در مقابله با حضور نظامی روسیه در ونزوئلا از اقدامات مختلفی از جمله تحریم اقتصادی استفاده خواهد کرد.

الیوت آبرامز اگرچه جزئیات بیشتری از تحریم‌های مورد نظر علیه روسیه را ارائه نداد، اما افزود: اشتباه است اگر روس‌ها خیال کنند که در ونزوئلا دست باز دارند.

مسئول ویژه آمریکا در امور ونزوئلا گفت: شمار سربازان روسیه در ونزوئلا زیاد نیست، اما توان تأثیرگذاری آنان بسیار زیاد خواهد بود و همین موضوع نگرانی واشنگتن را به همراه دارد.

کمتر از یک هفته پیش، منابع روسی گزارش داده بودند که دو هواپیما یک پایگاه هوایی در روسیه را ترک کرده و به سمت کاراکاس حرکت کرده‌اند. همچنین برخی منابع خبری مدعی شده بودند که یکی از هواپیماها حامل واسیلی تانکشکروف، رئیس ستاد نیروی زمینی روسیه، و گروهی از نظامیان بوده و هواپیمای دیگر حدود ۳۵ تن بار حمل کرده است.

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به درخواست ترامپ برای خروج نظامیان این کشور از ونزوئلا اعلام کرد که حضور نیروهای روسیه در ونزوئلا کاملاً قانونی و مطابق با قانون اساسی این کشور آمریکای لاتین است. مقامات روسی همچنین اعلام کرده بودند روسیه قصد ندارد تا اطلاع ثانوی نیروهایش را از خاک ونزوئلا خارج کند.

تنش میان پلیس فرانسه و معترضان در شهرهای «تظاهرات ممنوع»

در پی اقدام دولت فرانسه به ممنوعیت تظاهرات علیه سیاست های لیبرالی ماکرون، حضور مردم معترض در خیابان های بسیاری از شهرها موجب درگیری میان پلیس ضد شورش و معترضان شده است.

هم اکنون که حدود ساعت 13 به وقت محلی است درگیری شدیدی میان پلیس ضد شورش و مخالفان دولت فرانسه در شهر های اوینیون و نیس در جنوب فرانسه شده و پلیس با توسل به زور دائم مردم را از این خیابان به آن خیابان می کشاند تا بتواند آنان را متفرق کند.

مردم معترض هم با سردادن شعار «مکرون استفعا» ، » کاستانه وزیر کشور جلاد» ، » پلیس با ماست» ، » کو دموکراسی کو حقوق بشر» ، » ما خیابان را ترک نمی کنیم» و شعارها و دست نوشته های دیگر به مقابله با دولت فرانسه می پردازند.

در خیابان شانزه لیزه نیز تدابیر بسیار شدید امنیتی از جمله برای نخستین بار ایست و بازرسی در خیابان های اطراف آن برپا شده و همه ی وسایل نقلیه بازرسی می شوند و بدین ترتیب با مستقر کردن صدها پلیس ضد شورش و نیروی امنیتی با آخرین تجهیزات جنگ شهری از جمله ماشین آب پاش و اسلحه بسیار خطرناک فلش بال در صددند تا جایی که می توانند به هیچ عنوان نگذارند تظاهرات در این خیابان برگزار شود.

با این حال عده ای از معترضان گفته اند ما به وعدگاه اصلی یعنی خیابان شانزه لیزه باز خواهیم گشت.

گفته می شود بیش از یکصد هزار پلیس ضد شورش، ژاندارم و نیروی امنیتی و لباس شخصی به همراه هزاران نیروی ضد تروریست ارتش در مقابل معترضان به سیاست های دولت فرانسه امروز در سرتاسر این کشور صف آرایی کرده اند.

کشته شدن ۵ پناهجو در آتش‌سوزی ساختمان مهاجران افغان در آنکارا

آتش‌سوزی در یک ساختمان سه طبقه در آنکارا پایتخت کشور ترکیه سبب کشته شدن پنج پناهجوی افغان و مجروح شدن 11 نفر دیگر شد.

به گزارش «رویترز»، «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه در این باره اظهار داشت که ساختمان دچار حریق متروکه بوده است و مقامات محلی نیز اظهار داشتند که دلیل آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست.

یکی از ساکنان محلی که قربانیان را می‌شناخت اظهارداشت: پناهجویان از این ساختمان به عنوان سرپناه و مکانی برای انبار کردن ضایعات کاغذی و کارتن استفاده می‌کردند و آنها را به فروش می‌رساندند.

وی افزود که دلیل آتش‌سوزی نیز احتمالا اتصال برق بوده است.

این تبعه ترکیه‌ ادامه داد: آن‌ها پناهجو و افراد فقیری هستند که به دلیل جنگ در افغانستان به کشور ما پناه آورده‌اند. آن‌ها نیز باید به گونه‌ای زندگی خود را بگذرانند و برای همین به کشور ما پناه آورده‌اند.

رسانه‌های محلی گزارش می‌کنند که شمار تلفات این حادثه ممکن است افزایش یابد و تلاش‌ها برای شناسایی قربانیان ادامه دارد.

احتمال حمله امريكا به روسيه درپاسخ حمله چي

موشک دوربرد کروزی که چین در حال ساختن آن است، می تواند از ماژول اونیورسالی شلیک شود که به شکل کشتی بازرگانی باری کانتینربر استتار شده باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه امریکایی The Washington Free، کشتی ظاهراً بازرگانی مسلح به چنین موشکی در صورت قرار داشتن در یکی از بنادر امریکا می تواند خطر بزرگی برای امنیت تاسیسات استراتژیک امریکا به وجود آورد. نشریه امریکایی معتقد است چنین سلاحی می تواند در تعداد زیادی از پایگاه های چین در سراسر جهان استتار شده باشد و همچنین به دشمنان ایالات متحده فروخته شود.

ریک فیشر، کارشناس مرکز بین المللی ارزیابی و استراتژی در امریکا گفت:» استقرار چنین موشکی در کانتینر ها به چین ، روسیه و شرکای مطرود آنها امکان خواهد داد بطور مستقیم یا غیر مستقیم به ایالات متحده و متحدانش حمله کنند».

به عقیده این متخصص، استفاده از چنین موشک هایی می تواند وسایل الکترونیکی زیردریایی های امریکایی حامل موشک های هسته ای Trident را از کار بیندازد.

نشریه  The Washington Free می نویسد این سلاح پیشرفته که اکنون در حال آزمایش آن هستند، نوع تکمیل شده موشک ضد کشتی زمین پایه YJ-18C است. خاطرنشان می شود که طرح چین بر اساس مجتمع کانتینری سلاح موشکی روسی Club-K ساخته شده است.

یادآور می شود نشریه امریکایی The Washington Free در ماه ژانویه نوشته بود چند کشور و در درجه اول چین، روسیه، کره شمالی و ایران یک بمب پر قدرت الکترومغناطیسی را می سازند که قادر است  وسایل الکترونیکی دشمنان بالقوه آنها را از کار بیندازد.

خطر مصرف گوشت قرمز مشخص شد

در تحقیقات دانمشندان آمریکایی مشخص شد که مصرف بخش کوچکی از گوشت قرمز نیز می تواند موجب مرگ زودرس در افراد شود.

به گزارش اسپوتنیک، یک گروه از دانشمندان آمریکایی از دانشگاه لوما لیندا (کالیفرنیا) یک مطالعه جدید انجام دادند که نشان می دهد حتی مصرف بخش کوچکی از گوشت قرمز، خطر ابتلا به مرگ زودرس را افزایش می دهد.

پیش از این دانشمندان تلاش کرده بودند تا تاثیر مصرف گوشت قرمز را بر سلامت افرادی که آن را به طور منظم مصرف می کنند پیدا کنند. اما این بار هدف از این مطالعه جدید تاثیر مصرف گوشت قرمز بر کسانی بود که این ماده غذایی را به ندرت و در مقادیر کم مصرف می کنند.

در این آزمایش 96 هزار داوطلب شرکت کردند. اولین بررسی ها روی این افراد در طول دوره زمانی 2002 تا 2007 انجام شد و تقریبا 12 سال بعد دوباره تکرار شد. در طول این زمان، 7960 داوطلب به دلایل مختلف فوت کردند که مرگ 2598 نفر از آنها به خاطر مشکلات سیستم قلبی عروقی و 1873 نفر به خاطر سرطان بوده است.

در این آزمایش افرادی که گوشت قرمز را نخورده و مصرف نکرده بودند کمتر از کسانی که گوشت قرمز مصرف کرده بودند دچار مرگ زودرس شده بودند.

علاقه شدید آمریکا برای جاسوسی از نیروهای نظامی روسیه، آن هم در آسمان روسیه!

پهپاد استراتژیک RQ-4B-40 Global Hawk نیروی هوایی آمریکا دیشب در نزدیکی سواحل کریمه عملیات شناسایی انجام داد.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را پایگاه اینترنتی نظارتی PlaneRadar در صفحه خود در توئیتر اعلام کرد.

این پهپاد از پایگاه هوایی در ایتالیا پرواز کرده و سپس عازم خط رویارویی نیروها در منطقه دنباس شد. به دنبال آن پهپاد آمریکایی در امتداد سواحل روسیه در دریای سیاه از جمله در نزدیکی سواحل کریمه پرواز کرد.

اخیراً فعالیت پهپادها و هواپیما های شناسایی خارجی از جمله امریکایی در نزدیکی مرزهای روسیه شدت پیدا کرده است.

سناتور روس: برای چه آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که نیمکره غربی زمین، پنجاه و یکمین ایالت آمریکا است؟

«ولادیمیر جباروف» نائب رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو گفت، آمریکایی‌ها زمانی که قصد دارند اراده خود را تمامی نیم کره غربی زمین دیکته کنند، توان نظامی و امکانات خود را بیش از اندازه ارزیابی می کنند.

روز گذشته «جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی در بیانیه‌ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، اعلام کرد که ایالات متحده به کشورهایی که در نیمکره غربی قرار ندارند، ولی نیروهای نظامی خود را در ونزوئلا یا سایر کشورهای منطقه مستقر می‌کنند، هشدار می‌دهد و این اقدام را تحریک آمیز و تهدیدی مستقیم برای امنیت منطقه می‌داند.

جباروف گفت: «برای چه آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که نیمکره غربی زمین، پنجاه و یکمین ایالت آمریکا است؟ چرا آنها باید برای کشورهای منطقه تعیین تکلیف کنند و بگویند که چه کسی و چه کاری باید انجام دهد؟»

این سناتور از مقامات واشنگتن خواست درک کنند که جهان تک قطبی دیگر به پایان رسیده و یادآور شد که خود روسیه هرگز نیروی نظامی در خاک ونزوئلا مستقر نکرده است. نیروهای نظامی روسی در آنجا در حال اجرای قراردادهایی در چارچوب همکاری‌های دو‌جانبه نظامی-فنی هستند و این مسئله از لحاظ قوانین جهانی کاملا عادی است.

جباروف یادآور شد که آمریکایی‌ها خود در سراسر جهان، از جمله در قاره آسیا: در خاک ژاپن، کره جنوبی و دیگر کشورها تسلیحات نظامی مستقر می‌کنند.

این سناتور بلندپایه روس در پاسخ به سئوال دیگری تاکید کرد، تحریم‌های جدید آمریکا در صورت تصویب شدن، نمی‌توانند آسیبی به منافع اقتصادی روسیه وارد کرده یا مقامات مسکو را وادار کند تا خط مشی سیاست خارجی خود را تغییر دهد.

وی افزود: «آمریکایی‌ها تلاش می کنند تا به توسعه روابط ما با سایر کشورها آسیب برساند، ولی آنها هرگز به این هدف خود نخواهد رسید. کشورهایی مانند ایران و کره شمالی در مقابل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مقاومت کرده‌اند و مسلما کشوری مانند روسیه نیز به راحتی در برابر این تحریم‌ها ایستادگی خواهد کرد.»

به گفته وی، تحریم‌های ضدروسی آمریکا در واقع شلیک به پای خود است.

در بیانیه «جان بولتون» که در واکنش به حضور نظامیان روسی در خاک ونزوئلا منتشره، آمده است: «ما با قاطعیت تمام به کشورهایی که در نیمکره غربی زمین قرار ندارند، هشدار می‌دهیم که از استقرار نیروها و تسلیحات نظامی خود در خاک ونزوئلا یا هر کشور دیگری در این منطقه که با هدف اقدامات تحریک آمیز و گسترش مناقشات نظامی صورت می‌گیرد، اجتناب ورزند.»

ونزوئلا در مورد همکاری نظامی با روسیه خطاب به آمریکا – «تو که اون گوشه نشستی, خفه شو!»

به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پادرینو لوپز وزیر دفاع ونزوئلا روز جمعه تاکید کرد که همکاری های نظامی و فنی بین کاراکاس و مسکو که با هدف افزایش آمادگی عملیاتی ارتش ونزوئلا از سال 2001 در جریان بوده است، موضوعی سری نبوده و لازم نیست هیچ کس درباره این روابط دوجانبه نگرانی داشته باشد.

این واکنش پس از آن اتفاق افتاد که نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا، روسیه را تهدید کرد که تاوان اعزام هواپیماهای جنگی به ونزوئلا را خواهد داد.

وزیر دفاع ونزوئلا در ادامه ابراز شگفتی کرد که چرا هیچ کس نگران افزایش روزافزون فعالیت های نظامی آمریکا در نزدیکی مرزهای ونزوئلا نیست.

وی اعلام کرد که هواپیماهای جنگی آمریکا در کوکوتای کلمیبا فرود آمده اند و همچنین پایش الکترونیکی نیروهای هوایی آمریکا در اطراف ونزوئلا هشت برابر شده است.

در حالی‌که مقامات بلندپایه روسیه مداخله آمریکا در همکاری‌های دوجانبه روسیه با شرکایش را محکوم کرده اند، مستشار نظامی ونزوئلا در مسکو اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه تنها برای توسعه همکاری‌های نظامی بین دو کشور به ونزوئلا اعزام شده‌اند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز تاکید کرده است که مقامات آمریکایی باید به حق قانونی روسیه در داشتن همکاری با کشورهای دیگر احترام بگذارند. 

فرانسه و بلژیک در تدارک حمله شیمیایی ساختگی در ادلب سوریه

به نقل از راشاتودی، وزارت دفاع روسیه هشدار داد که سرویس‌های اطلاعاتی بلژیک و فرانسه در حال طرح ریزی برای انجام حمله‌ای شیمیایی در استان ادلب هستند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، مأموران اطلاعاتی این دو کشور اروپایی در حال همکاری با سران تروریست‌ها در ادلب هستند تا پس از انجام این حمله شیمیایی، مسکو را عامل آن جلوه دهند.

براساس این گزارش، این حمله با همکاری نزدیک میان مأموران سرویس‌های اطلاعاتی بلژیک و فرانسه و گروه‌های تروریستی از جمله «تحریر الشام» و همچنین گروه موسوم به «کلاه سفیدها» انجام می‌شود.

به گفته ارتش روسیه، یک محموله گاز سمی که احتمال می‌رود از نوع «کلورین» باشد، پیشتر در قالب کپسول‌های اکسیژن و گاز طبیعی به تعدادی از روستاهای استان ادلب منتقل شده است.

پیشتر نیز خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده بود که در حملات تروریستی چهارم فروردین به حماه ۲۱ شهروند سوری دچار مسمومیت شیمیایی شدند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: