پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

⚪️ تسلیت به خانواده  بازمانده گان  

در طی چند روز گذشته بعضی از مناطق در ایران با سیل ویرانگر روبرو شده و تا کنون خسارات جانی و مالی  زیادی را به جای گذاشته است.

در قرون گذشته اگر به دلیل عدم شناخت علمی از پدیده های طبیعی ،مردم خود را تسلیم بدون چون و چرای  این فجایع می دیدند ،برای مردم  آن دوران شاید قابل درک بوده باشد.

اما در قرن ۲۱ و با وجود شناخت علمی  بسیار گسترده که می شود پدیده های جوی را پیش بینی کرد، دیگر دلیلی ندارد که مردم، ساده لوحانه باور داشته باشند و اینگونه شاهد خسارات سنگین مالی و جانی شوند.

در کشوری که کارگر معترض برای داشتن و دریافت حقوق ماهانه بازداشت و زندانی می شود و‌تن او مورد ضربات شلاق قرار  می گیرد، باور کردن آن غیر ممکن است که تمام مشکلات پیش آمده از سیل روز های اخیر را تنها به پدیده های طبیعی نسبت داد.

از آنچه تا کنون در بعضی از ّشبکه های اجتماعی انتشار یافته است مشخص شده که تخریب محیط زیست در راستای منفعت های بعضی از افراد  صاحب قدرت و همچنین ایجاد پروژه هایی برای کسب سود های کلان و…. از دلایل عمد ه  این خانه خرابی گسترده می باشد. 

اما باور داریم که پدیده های طبیعی  قابل کنترل هستند به آن شرط که صاحبان قدرت در راستای منافع خود، منافع عمومی را حیف و میل نکنند.

اما دوباره این مردم‌ با شعور و درد کشیده بودند که به یاری همنوعان خود شتافته و با حداقل ها،  یاری رسان و کمک حال سیل زده گان شدند، درود بر شما مردم با شعور که دوباره نشان دادید که ما باید به فکر خود باشیم  چرا که «جنگل خواران «و «زمین خواران» و «رانت خواران» و «ژن های فساد و تباهی» نه تنها به فکر ما نیستند بلکه خود از عاملان این مصیبت ها بوده و هستند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از صمیم  قلب به تمام کسانی که عزیزان خود را در این فاجعه از دست داده اند  تسلیت گفته و  همچنین آرزوی سلامتی برای مجروحان این حادثه را دارد.

امید واریم که به اینگونه فجایع که قابل پیشگیری هستند پایان داده شود و سایه مرگ از جامعه ما رخت بربندد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

فروردین ۹۸

#نان_کار_آزادی_حق_مسلم_ماست_

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

🔻 صفحه #تلگرام #سندیکای کارگران.نیشکر هفت تپه   ⬇️

@syndica_7tape

⚪️ نگرانی خانواده های زندانیان، با توجه به وقوع سیل در اهواز

🔻وضعیت نامعلوم زندانیان شیبان و سپیدار در صورت وقوع سیل

با توجه به خطر وقوع سیل در اهواز، خانواده های زندانیانی که در این دو زندان نگهداری می‌شوند نسبت به تامین سلامت زندانیان در صورت وقوع سیل ابراز نگرانی کرده اند.

همانطور که همگان اطلاع دارند تا کنون بر اثر وقوع سیل در بعضی از مناطق ایران، تعداد زیادی از مردم جان باخته اند. 

بی تدبیری و عدم احساس مسئولیت کسانی که امروز در مسند قدرت هستند برای همه آشکار شده است و همه می دانند که حاکمان بر جامعه، هیچ ارزشی برای جان و مال افراد قائل نبوده و همیشه کارگران و زحمتکشان اولین قربانیان  این گونه فجایع بوده اند.

همزمان با نداشتن معیشت مناسب و فقر روز افزون، که زندگی ما کارگران و زحمتکشان را تهدید می کند، فاجعه سیل و بلایای طبیعی – که بی شک قابل کنترل می باشد_  زندگی ما را مورد تهدید قرار داده است  و در این میان هزاران زندانی که به دلائل گوناگون در زندان های محبوس شده اند بیش از دیگران در معرض  خطر مرگ قرار دارند.

لازم به ذکر است که اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در این دو زندان نگهداری می‌شوند و ادامه بازداشت این عزیزان جای نگرانی دارد .بنابر این  ما خواهان آزادی فوری سپیده قلیان و اسماعیل بخشی و دیگر  عزیزان در بند هستیم .

بدون شک امنیت جانی تمام زندانیان بعهده کسانی است که آزادی ، آسایش و امنیت افراد جامعه را سلب کرده و برای ادامه حیات خود، این عزیزان را زندانی کرده اند.

سندیکای کارگران  نیشکر هفت تپه مقامات امنیتی و قضایی  را مسئول حفظ سلامت تمامی زندانیان می داند

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

فروردین ۹۸.

#نان_کار_آزادی_حق_مسلم_ماست_

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

🔻 صفحه #تلگرام #سندیکای کارگران.نیشکر هفت تپه   ⬇️

@syndica_7tape

با کلیک روی آدرس زیر 👇👇👇

@Sandika7tapeh

 اخبار، نظرات و گزارشات خود را برای ما ارسال کنید .

اعتراض ، اعتصاب، تجمع، تشکل ، داشتن نان ، آزادی و زندگی شایسته حق مسلم ماست.

علاوه بر عیدی میلیاردی ۹۸، پای ۹۰۰ میلیون دیگر برای ۹۷ در میان است

علاوه بر یک میلیارد عیدی ۹۸، پای ۹۰۰ میلیون دیگر نیز برای ۹۷ در میان استبا وجود آنکه رئیس هیات مدیره خانه سینما به توجیه ابهامات درباره نحوه توزیع عیدی میلیاردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میان گروهی از سینماگران پرداخته اما نه تنها این توجیهات پذیرفته نشده بلکه ابهامات درباره عیدی کلان مشابهی که برای سال ۹۷ به خانه سینما پرداخت شده نیز مطرح است؛ ابهاماتی که انتظار می‌رود با پاسخ قانع کننده‌ای همراه باشد.

به گزارش «تابناک»؛ سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واپسین روزهای سال هزار و سیصد و نود و هفت، پنج هزار کارت هدیه دویست هزار تومانی مجموعاً در قالب یک میلیارد تومان را به عنوان «عیدی» در اختیار مدیرعامل خانه سینما قرار داده تا میان اهالی سینما توزیع شود. این واریز در حالی رسانه‌ای شده که برخی سینماگران در گفت‌وگوهای خصوصی تأکید داشتند این عیدی به دست آنها نرسیده و از نحوه توزیع آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کردند و در عین حال، نحوه توزیع این مبلغ میان عده‌ای خاص شائبه برانگیز شده بود.

علی قائم مقامی، نایب رئیس انجمن مدیران تولید و عضو و سخنگوی هیأت مدیره خانه سینما درباره عیدی یک میلیارد تومانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه سینما عنوان کرده است: «من از کم و کیف و تعداد دقیق کارت هدیه‌های اهدایی به هر صنف اطلاعی ندارم… به طور کلی ۵۰ کارت هدیه ۲۰۰ هزار تومانی جمعاً به مبلغ ۱۰ میلیون تومان در اختیار این انجمن قرار گرفته و این کارت‌ها توسط یونس صباحی بازرس انجمن بین اعضایی که در یک سال گذشته کم‌کار بودند توزیع شده است.»

او درباره کیفیت و ابعاد توزیع این عیدی نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده و در این ارتباط گفته است: «من نمی‌دانم به هر صنف چند کارت هدیه تعلق گرفته؛ شاید به یک صنف صد و به یک صنف 200 کارت اختصاص داده شده است، اما همه آن کارت‌ها به مبلغ 200 هزار تومانی بود. این کارت‌ها به تشخیص مسئولان هر صنف بین اعضا توزیع شده و بعضی از صنوف به اعضای خود دو کارت هدیه 200 هزار تومانی دادند.» نکته قابل تأمل اینکه به جز قائم مقامی دیگر، اعضای هیأت مدیره ترجیح داده‌اند سکوت کنند و درباره پشت پرده ماجرا توضیحی نداده‌اند.

همچنین رئیس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران از اختصاص هشت میلیون تومان در قالب 40 کارت هدیه دویست هزار تومانی به عنوان عیدی وزارت ارشاد به این انجمن خبر داده بود. رئیس انجمن بدلکاران هم سهم این صنف را 67 میلیون تومان اعلام کرده بود و بدین ترتیب درباره حجم عظیمی از این سرمایه تاکنون ابهام‌های جدی وجود داشته و دارد.

این اعتراضات در نهایت منجر به واکنش همایون اسعدیان رئیس هیات مدیره خانه سینما و یار صمیمی منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما شد که در این زمینه گفت: «تمامی اعضای چهار صنف تدارکات، بدلکاران، دستیاران فیلمبردار و دستیاران فنی صحنه و لباس این کارت‌های هدیه را دریافت کردند. آنها با حضور در محل خانه سینما و با هماهنگی شورای مرکزی کارت‌های خود را دریافت کردند و اگر کسی باقی مانده باشد در روزهای آینده کارت خود را دریافت می‌کند.»

اسعدیان افزود: «به جز چهار صنف تدارکات، بدلکاران، دستیاران فیلمبردار و دستیاران فنی صحنه و لباس، کارت‌های هدیه صنوف دیگر به شورای مرکزی آنها تحویل داده شد تا با مدیریت خود به افرادی که مستحق هستند، اهدا شود و اعضای شورای مرکزی می‌توانستند به تشخیص خود به یک فرد یک یا دو کارت بدهند ضمن آنکه به چهار صنف سینماداران، تهیه‌کنندگان، کانون پخش‌کنندگان و مدرسان سینما نیز با تشخیص هیات مدیره و مدیرعامل و با توجه به توانایی مالی اعضای این صنف هیچ کارت هدیه‌ای تعلق نگرفت.»

به گفته اسعدیان، علاوه بر اعضای صنوف مختلف خانه سینما، افراد دیگری نیز خارج از صنف قرار دارند که تحت پوشش خدمات خانه سینما هستند مانند همسران و خانواده برخی از کارگردانان و فعالان سینما که در سالهای گذشته فوت کردند که تعدادی از کارت‌های هدیه نیز به این افراد تعلق گرفته است. بر اساس گفته این کارگردان، حدود ۸۵۰ میلیون تومان از مبلغ یک میلیارد تومان اهدای وزارت ارشاد در قالب کارت هدیه ۲۰۰ هزار تومانی به اعضای صنوف داده شده است و اسامی کسانی که به‌صورت مستقیم کارتها را دریافت کردند و همچنین افرادی که از طریق صنف کارت خود را گرفتند، مشخص است زیرا در زمان اهدای کارت‌ها از افراد رسید گرفته شده است.

گفته‌های اسعدیان نقدهای تازه‌ای را در پی داشت. مهم‌ترین نقد اینکه چگونه مدیرعامل بدون کسب مصوبه هیات مدیره و به تشخیص خود، به یک باره این کارت‌ها را توزیع کرده و مبنای توزیع میان صنوف مختلف نیز بر اساس چه دستورالعملی تعیین شده است. یکی از نقدهای جدی به دوره مدیریت شاهسواری، خودمحوری او و عدم تصویب تصمیمات توسط هیات مدیره و اجرا به تشخیص مدیرعامل است که منجر به چنین اتفاقاتی می‌شود.

این در حالی است که ظاهراً چنین پرداخت‌هایی تازگی نداشت و برای نوروز سال ۱۳۹۷ نیز چیزی در حدود ۹۰۰ میلیون تومان به خانه سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد تزریق شده بوده که صدای آن نیز همچون صدای این پرداخت در نیامده است! مشخص نیست چرا این بریزوبپاش‌ها تا این حد بی‌سروصدا پرداخت می‌شود و شفاف‌سازی در این گذرگاه‌ها به محاق می‌رود؟ آیا امکان شفاف‌سازی در حد اعلام میزان اعتبارات تخصیص یافته به هر صنف نیز ممکن نبود یا بیان جزئیات ماجرا برای مدیران خانه سینما هزینه ساز می‌شد؟!

افتخار ترامپ به زجر دادن به مردم ایران

ترامپ بخاطر دستاوردهایش علیه ایران به خودستایی از خود پرداخت.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «دولت ترامپ توانست بدون اینکه برای خود و متحدانش هزینه ای داشته باشد، هزینه های ایران را به طور چشمگیری افزایش دهد. این تعریفی از یک دستاورد در سیاست خارجی است.»

منظور دونالد ترامپ است از افزایش هزینه های ایران تحریم های گسترده و کاهش شدید فروش نفت این کشور می باشد که موجب ایجاد تورم گسترده در ایران، گرانی کالا ها، بالا رفتن هزینه های عمومی روزمره، کمبود و گرانی چشمگیر دارو، گرانی بسیار گسترده هزینه های درمان در این کشور شده است صورتحساب چنین خودستایی هایی را مردم ایران با سخت تر شدن شدید شرایط زندگی خود می پردازند.

او در یکی از آخرین توییت‌هایش بخشی از مقاله نیویورک تایمز را که اشاره به افزایش هزینه‌های مالی ایران پس از خروج آمریکا از برجام داشته را منتشر کرده و آن را یکی دستاوردهای خود دانسته که می‌تواند با استناد به آن، آمریکا را قوی‌تر از گذشته کند؛ به‌گونه‌ای که همه دنیا به آنها نگاه کنند!

این مقاله توسط برت استیفن سردبیر پیشین روزنامه جورزالم پست اسرائیل نوشته شده که به چهره‌ای تندرو در میان روزنامه‌نگاران آمریکایی مشهور است. او در این مقاله مدعی شده بود که پس از خروج آمریکا از برجام، هزینه‌های مالی ایران برای بی‌ثابت سازی منطقه افزایش پیدا کرده، درحالیکه هزینه‌های آمریکا و متحدانش تغییری نداشته است که این به معنای یک موفقیت به دست آمده در سیاست خارجی است.

ترامپ در پیام‌های دیگر خود نیز به مسئله دیوارکشی میان آمریکا و مکزیک پرداخته و اعلام کرده که دولت مکزیک باید قوانین محکم‌تری را برای کنترل مهاجرت به آمریکا و ورود مواد مخدر از مرزهای جنوبی ایالت متحده وضع کند.

درخواست ۴۵۶ سازمان عربی از اتحادیه عرب؛ جنگ در یمن را متوقف کنید

به نقل از القدس العربی، مرکز آزادی مطبوعات در تونس، روز گذشته در یادداشت‌نامه‌ای به اتحادیه عرب، خواستار توقف جنگ در یمن و پایان دادن به فاجعه انسانی در این کشور شدند.

این یادداشت‌نامه، که به امضای ۴۵۶ تا از نهادها و انجمن‌های مدنی تونس و ۱۰ کشور عربی رسیده، به وزارت خارجه تونس ارسال شده است؛ کشوری که سی‌امین نشست اتحادیه عرب را امروز- یکشنبه- سازماندهی می‌کند.

این یادداشت‌نامه با عنوان «اعلامیه تونس برای توقف جنگ و تجاوز، پایان دادن به محاصره و برقراری صلح» است که مرکز آزادی مطبوعات تونس آن را طی کنفرانسی که ماه فوریه گذشته برای «بررسی اوضاع وخیم انسانی در یمن در نتیجه جنگ، محاصره و ویرانی» تشکیل داد، منعقد کرد.

نهادها و انجمن‌های مدنیِ امضاکننده این یادداشت‌نامه، بر پایان دادن به محاصره یمن و فرودگاه صنعا و اجازه ورود فوری و بی‌قید و شرط کمک‌های انسان‌دوستانه به این کشور جنگ‌زده تأکید کرده‌اند.

یادداشت‌نامه مذکور همچنین خواستار اجرای توافق استکهلم شده است که طی آن اسرای جنگ باید آزاد و سرنوشت مفقودان مشخص شوند و سازمان ملل کمیته تحقیقات درباره جنایات جنگی در یمن تشکیل دهد.

سازمان‌ها و انجمن‌هایی، که این یادداشت‌نامه را امضا کرده‌اند از ۱۰ کشور عربی شامل تونس، مغرب، الجزائر، مصر، سودان، اردن، عراق، فلسطین، لبنان و یمن هستند.

بیش از نیمی از مردم افغانستان دچار فقر «چند بُعدی» هستند

مرکز آمار افغانستان با انتشار نخستین گزارش خود درباره شاخص فقر چند بُعدی در افغانستان اعلام کرد که بیش از 50 درصد از مردم این کشور از نظر ابعاد مختلف فقیر هستند.

این گزارش فقر را از پنج بُعد سلامت، آموزش، وضعیت زندگی، کار و تکان‌ها (تولید، درآمد و امنیت) بررسی کرده است.

براساس این گزارش حدود 51.7 مردم افغانستان دچار فقر چند بُعدی هستند.

همچنین 58 درصد از این افراد را افراد زیر 18 سال تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش این مرکز، بیشترین میزان فقر چند بُعدی در افغانستان با 89 درصد متعلق به کوچی‌ها است و پس از آن نیز 61 درصد مناطق روستایی و 18 درصد شهرنشینان به فقر چند بُعدی دچار هستند.

میزان فقر چندبُعدی در سطح افغانستان نیز حدود 52 درصد است.

«اطلاعات روز» نیز نوشت که با توجه به شاخص‌های این گزارش در مجموع 83 درصد از جمعیت افغانستان در بخش‌های مختلف فقیر بوده و در روستاها زندگی می‌کنند.

«عطامحمد نور»: جنگ، فقر و قدرت طلبی در افغانستان بیداد می‌کند

واکنش‌ها به اظهارات اشرف غنی مبنی بر «شرم‌آور» خواندن گستردگی فقر در افغانستان

براساس یافته‌های این گزارش پایین‌ترین سطح فقر چند بُعدی با 12 درصد متعلق به کابل است و ولایت «بادغیس» نیز با 81 درصد بالاترین سطح فقر چند بُعدی را دارد.

در برابر اسرائیل هر چقدر عقب نشینی کنی، آنها دست به اشغالگری بیشتری میزنند!

به نقل از فلسطین الیوم، رژیم اسرائیل قصد دارد شهرک سازی ها در کرانه باختری را گسترش دهد.

بر اساس این گزارش، اسرائیل قصد دارند در آینده نزدیک طرحی را به تصویب برسانند که به موجب آن واحدهای مسکونی جدیدی برای شهرک نشینان در کرانه باختری ساخته می‌شود.

رسانه‌های اسرائیلی عنوان کرده اند که در طرح مذکور احداث حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی برای شهرک نشینان در کرانه باختری پیش بینی شده است.

این در حالی است که پیشتر نیز اسرائیل در واکنش به سیاست های سازشکارانه در کرانه باختری، واحدهای مسکونی جدیدی را برای شهرک نشینان در این منطقه احداث کرده بودند.

کریمه مرزهایش را در زمان انتخابات اوکراین تقویت کرد

در ارتباط با برگزاری انتخاب در اوکراین، نیروهای مرزی کریمه، مرزهای این منطقه را با اوکراین تقویت کردند.

به گزارش اسپوتنیک، مرزبانان کریمه نواحی مرزی خود را با اوکراین تقویت کرده و این تصمیم در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین گرفته شده است.

مراکز اخذ رای در اوکراین در ساعت 8:00 صبح به وقت مسکو باز شد. 39 نفر برای بدست گرفتن پست ریاست جمهوری اوکراین با یکدیگر مبارزه می کنند. پیشروان در این انتخابات ولادیمیر زلنسکی، پترو پروشنکو و یولیا تیموشنکو هستند.

افراد واجد شرایط برای شرکت در رای گیری در این انتخابات 35.5 میلیون نفر برآورد شده است که آنها میتوانند در 33.6 هزار شعبه اخذ رای، آرا خود را واریز نمایند.

عربستان تلفن میلیاردر مالک آمازون و واشنگتن پست را هک کرده است

پای عربستان سعودی نیز به پرونده انتشار اطلاعات خصوصی جف بیزوس رئیس شرکت برده داری آمازون باز شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کارآگاه خصوصی که برای تحقیق درباره انتشار تصاویر خصوصی جف بیزوس استخدام شده است، شنبه گفت: به این نتیجه رسیده است که مقامات عربستان سعودی تلفن رئیس شرکت آمازون (جف بیزوس) را هک کرده اند تا به اطلاعات شخصی وی دسترسی پیدا کنند.

گاوین دی بِکِر این هک را به پوشش گسترده روزنامه واشنگتن پست از قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در سال گذشته مرتبط می‌داند؛ جف بیزوس مالک روزنامه واشنگتن پست است.

بکر در وبسایت دیلی بیست نوشت: «کارآگاهان خصوصی و چندین کارشناس ما با اطمینان زیاد به این نتیجه رسیده اند که سعودی‌ها به تلفن بیزوس دسترسی داشته اند و اطلاعات خصوصی وی را به دست آورده اند. »

دی بکر نوشت: «روشن است شاهزاده محمد بن سلمان، واشنگتن پست را دشمن بزرگ خود قلمداد می‌کند. » سنای آمریکا پس از نشستی پشت در‌های بسته همراه با اعضای سازمان سیا، شاهزاده محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد.

البته بکر به طور مشخص نگفت کدام بخش دولت عربستان سعودی عامل این هک است و اطلاعات محدودی درباره این تحقیقات ارائه داد که در نهایت به این نتیجه رسیده است که عربستان سعودی مسئول این هک است. وی نوشت: «نتایج این تحقیقات در اختیار مقامات فدرال قرار گرفته است. »

بیزوس دی بکر را برای تحقیق درباره این موضوع که چگونه پیام‌های متنی و تصاویر خصوصی وی در اختیار نشریه اینکوایرر قرار گرفته، استخدام کرده است. انتشار خبر داشتن رابطه خارج از عرف بیزوس به طلاق وی از همسرش منجر شده است.

بیزوس مدعی شد از سوی نشریه اینکوایرر تهدید شده است که عکس‌هایی بسیار خصوصی از وی را در صورت ادامه تحقیقات منتشر می‌کند. رئیس آمازون این درخواست را نپذیرفته است و بالعکس کپی ایمیل‌های ارسال شده را منتشر کرده است.

عربستان سعودی تاکید کرده است که ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی – مقاله نویس واشنگتن پست – نقشی نداشته است. ابتدا ریاض گفت: از سرنوشت وی اطلاعی ندارد، اما بعد‌ها عوامل سرکش را عامل قتل خاشقجی معرفی کرد.

حمله توپخانه‌ای رژیم اسرائیل به نوار غزه

توپخانه ارتش رژیم اسرائیل امروز شرق دیرالبلح در مرکز نوار غزه را گلوله‌باران کرد. اسرائیلی ها همچنین یک پست دیدبانی حماس را در شرق غزه هدف قرار دادند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری العهد، ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد چندین مقر وابسته به حماس در نوار غزه را در واکنش به شلیک موشک به سمت اراضی اشغالی هدف قرار داده است.

روسیه: آمریکا بدنبال راه اندازی جنگ داخلی در ونزوئلا است

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه طی بیانیه‌ای از دولت آمریکا خواست تا اقدامات خود علیه اقتصاد ونزوئلا را متوقف کرده و این کشور را به سوی جنگ داخلی سوق ندهد.

وی با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تلاش واشنگتن برای ارعاب مسکو به دلیل همکاری مشروع نظامی با ونزوئلا، این تلاش‌ها را مضحک توصیف کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است:« حضور متخصصان روس برای همکاری نظامی-فنی در ونزوئلا همچنان واکنش‌های عصبی از سوی آمریکا به همراه دارد.»

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا روز گذشته مدعی شده بود که حضور نیروهای نظامی کشورهای خارج از نیم‌کره غربی اقدامی تهدید آمیز بوده و تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ به شمار می‌آید.

زاخارووا در بیانیه خود به مقامات آمریکایی توصیه کرد که با نقشه جغرافیایی بیشتر آشنا شوند چون شبه جزیره چوکوتا که بخشی از خاک روسیه است در نیم‌کره غربی قرار دارد و روسیه همسایه نزدیک قاره آمریکا به شمار می‌آید.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با رد ادعاها در این باره که کارشناسان نظامی این کشور با هدف انجام عملیات نظامی در ونزوئلا حضور دارند تاکید کرد که هدف حضور کارشناسان روس در کاراکاس کاملا شفاف است.

وی همچنین در واکنش به تهدیدات اخیر آمریکا در تحریم روسیه گفت که به نظر می‌رسد این واکنش آمریکا ناشی از این واقعیت است که برنامه آنها برای کودتای سریع در کاراکاس با موفقیت همراه نبوده است.

زاخارووا گفت که واشنگتن پیشتر نیز تحریم‌های زیادی علیه روسیه اعمال کرده بود و مسکو توجهی به این تحریم‌ها ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: «ما تنها می‌توانیم به آمریکا پیشنهاد کنیم که از تهدید ونزوئلا و خفه کردن اقتصاد آن و کشاندن این کشور به جنگ داخلی که نقض آشکار قوانین بین‌المللی است دست بردارد.

زاخارووا در پایان این بیانیه از تمامی گروه‌های سیاسی ونزوئلا خواست تا منافع کشور خود را فرای خواسته‌های شخصی قرار داده و وارد مذاکرات شوند.

شکست احتمالي رجب سلطان در انتخابات شهرداری ها در آنکارا و استانبول

به نقل از رويترز؛ بر اساس نظرسنجی های انجام شده در ترکیه، حزب رجب طیب اردوغان ممکن است کنترل شهرهای بزرگ کشور را در انتخابات شهرداری ها در روز یکشنبه از دست بدهد.

بر اساس اين گزارش، نظرسنجی ها حکایت از آن دارد که حزب حاکم عدالت و توسعه، در شهرهای آنکارا و استانبول نمی تواند در راس قرار گیرد. شکست احتمالی حزب حاکم در انتخابات شهرداری های این دو شهر بزرگ ترکیه، پایان نزدیک به 25 سال اداره این دو شهر به دست همفکران اردوغان خواهد بود و یک ضربه نمادین به رئیس جمهور ترکیه محسوب می شود.

رویترز افزود: انتخابات روز یکشنبه که طی آن مردم ترکیه شهرداران و مسئولان شهری کشور را انتخاب می کنند، اولین انتخابات در ترکیه بعد از واگذاری اختیارات قانونی گسترده به اردوغان در ژوییه گذشته ( تیر 97) است. دو حزب اصلی اپوزیسیون شامل حزب جمهوری خواه خلق (CHP) و حزب Iyi ( به معنای » خوب») با تشکیل ائتلاف در صدد رقابت با حزب عدالت و توسعه و متحدان ملی گرای آن در حزب حرکت ملی (MHP) بر آمده اند.

قطع کمک مالی امریکا به السالوادور، گواتمالا و هندوراس

آمریکا کمک های مالی خود به هندوراس، السالوادور و گواتمالا را قطع می کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، شبکه خبری ان بی سی شنبه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به وزارت خارجه این کشور دستور داد کمک های مالی مستقیم این کشور به کشورهای مثلث شمالی در آمریکای مرکزی به ویژه السالوادور، هندوراس و گواتمالا را قطع کند.

ترامپ که تلاش کرده است برای کاهش مهاجرت های غیر قانونی، دیوار مرزی در امتداد مرز آمریکا و مکزیک بسازد، پنجشنبه گفت: احتمالا مرز آمریکا و مکزیک را می بندد و مکزیک و هندوراس را به ناتوانی در جلوگیری از هجوم مهاجران غیر قانونی به آمریکا، متهم کرد.

براساس گزارش روزنامه پلیتیکو، در حدود ششصد و بیست و هفت میلیون دلاری که کنگره سال گذشته برای کمک به آمریکای مرکزی اختصاص داده بود، مدت طولانی در دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید بلاتکلیف ماند.

السالوادور، هندوراس و گواتمالا از جمله کشورهایی هستند که بیشترین میزان مهاجرت به آمریکا را دارند. سالهاست واشنگتن به دولت های این کشورها برای ایجاد ثبات در اوضاع اجتماعی کمک می کند تا به این ترتیب میزان مهاجرت از این کشورها به آمریکا کاهش یابد.

اوایل این هفته اداره مرزبانی و گمرک آمریکا اعلام کرد بیش از هفتاد و شش هزار مهاجر غیر قانونی ماه فوریه وارد آمریکا شده اند.

عملیات نظامی گسترده ارتش سوریه علیه تروریستها در حومه «حماه»

به نقل از خبرگزاری سانا، عملیات‌های ضد تروریستی ارتش سوریه در نقاط مختلف ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، نیروهای سوری عملیات جدیدی را علیه تروریست ها ی جبهه النصره در حومه حماه ترتیب دادند.

طبق اعلام رسانه‌های سوری، ارتش سوریه مواضع تروریست‌ها در اللطامنه، حویجه و الشریعه را هدف قرار دادند.

در این عملیات شماری از عناصر تروریست کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

نخستین واکنش کره شمالی به حمله به سفارتش در اسپانیا

یک مقام وزارت خارجه کره شمالی حمله ماه گذشته به سفارت این کشور در مادرید، پایتخت اسپانیا را تروریستی اعلام کرد.

در همین ارتباط نیز نماینده وزارت خارجه کره شمالی ضمن درخواست بررسی درباره این حمله، اعلام کرد که پیونگ یانگ از نزدیک شایعات مربوط به این حادثه را پیگیری می‌کند.

نماینده وزارت خارجه کره شمالی افزوده است: شایعه مربوط به مشارکت اف. بی.‌آی و یک گروه ضد کره شمالی در این حمله را نیز بررسی می‌کند.

کره شمالی در عین حال از مقام‌های اسپانیا خواسته تا تحقیقاتی را درباره این حمله انجام دهند، هرچند این را نیز افزوده که منتظر نتیجه تحقیقات خواهد بود.

سفارت کره شمالی در مادرید اوایل اسفند ماه گذشته هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت، اما این نخستین اظهارنظر رسمی و واکنش کره شمالی درباره این حادثه است.

در ارتباط با حمله به سفارت کره شمالی، پلیس اسپانیا اعلام کرده بود که چند نفر پس از ورود به ساختمان سفارت، دست و پا و دهان کارکنان را بسته و رایانه‌های این مرکز را به سرقت بردند.

گفته شده بود که این افراد می‌خواستند تا اطلاعات حساس درباره برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی را پیش از برگزاری نشست هانوی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سرقت کنند.

همچنین برخی رسانه‌های اسپانیا گفته‌اند که دست داشتن دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در ماجرای حمله به سفارت کره شمالی در مادرید محتمل است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: