پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

آمریکا باید به حمایت گسترده از اتحادیه های کارگری و اعتصابات سراسری در ایران بپردازد!

الگوی اتحادیه های کارگری سولیدارنوش لهستان و رهبرش لخ والسا برنامه آتی دولت ترامپ برای ایجاد بی‌ثباتی در داخل ایران ( از متن )

آمریکا باید به حمایت گسترده از اتحادیه های کارگری و اعتصابات سراسری در ایران بپردازد!

sanktionen_2018


dubowitzحمایت از اعتصابات سندیکاها و اتحادیه های کارگری ایران، تشویق و تحریک بهاعتراضات سراسری، دامن زدن به مشکلات اقتصادی، افزایش و ایجاد تورم وافزودن به نارضایتی ها با الگوی اتحادیه های کارگری سولیدارنوش لهستان ورهبرش لخ والسا برنامه آتی دولت ترامپ خواهد بود.


رسانه های داخلی ایران با اشاره به سیاست های جدید آمریکا در مورد ایران به مطلبی که در یک رسانه مهم آمریکايي منتشر شده است اشاره کرده اند.«مارک دوبوویتز» مدیر لابی طرفدار اسرائیل موسوم به«بنیاد دفاع از دموکراسیها» (افدیدی) که از در دولت کنونی آمریکا از نفوذ قابل توجه ای برخورداراست، در یادداشتی در نشریه «وال استریت ژورنال» نوشته است که باید مسیر بازگشت آمریکا به توافقهستهای با ایران را مسدود کرد.

برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به: تلاش اندیشکده آمریکایی برای براندازی در ایران

دوبوویتز با اشاره به وعده حداقل سه تن از نامزدهای دموکرات به نام های برنی سندرز، کامالا هریس والیزابت وآرن برای بازگشت به توافق هسته‌‌ای با ایران در صورت پیروزی در انتخابات ریاستجمهوری سال۲۰۲۰ و مصوبه کمیته مرکزی حزب دموکرات در این مورد، نوشته است که دولت «دونالد ترامپ» رئیسجمهور آمریکا میتواند اقداماتی انجام دهد تا رئیسجمهور بعدی آمریکا عملا امکان بازگشت به اینتوافق را نداشته باشد.

وی در ترسیم گزینههای پیش روی واشنگتن، نوشته است که کاخ سفید میتواند تشدید فشار اقتصادی را باتلاش برای ایجاد بیثباتی در داخل ایران ترکیب کرده و به این ترتیب ایران را برای تن دادن بهمحدودیتهای بیشتر و عقبنشینی از فعالیتهای منطقهای و موشکی تحت فشار قرار دهد.

او در تشریح یکی از این گزینهها، به صراحت مینویسد: «مقامهای دولت ترامپ باید حمایت گستردهاز اتحادیههای کارگری ایران را مورد بررسی قرار دهند، از جمله اینکه از طریق یک صندوقمخفی تحت مدیریت آژانس مرکزی اطلاعات (سیا) به ایرانیهای بیشتری پول داده شود تااعتصاب کنند. در دهه ۱۹۸۰، سیا و «فدراسیون کارگری و کنگره سازمانهای صنعتیآمریکا» (AFL-CIO) پشتیبانی فنی و مالی گستردهای به جنبش «همبستگی» لهستان ارائهکردند و موفقیت زیادی هم به دست آوردند، هرچند که مدارک موثقی که نشان دهد آنها ازاعتصابهای کارگری حمایت مالی کردند، وجود ندارد

برای اطلاعات بیشتر : تحریم ها به عنوان سلاح های کشتار جمعی – گاریکای چنگو

دوبوویتز چنین اقدامی را موجب «فلج شدن بخشهای کلیدی اقتصاد ایران» و «تظاهراتبزرگتر» توصیفکرده و نوشته است که «بیثباتی اقتصادی و سیاسی حاصلشده، میتواند اهرمی برای یک توافق بهتر وجامع» باشد.

وی میافزاید: «این دولت همچنین میتواند دیواری از تحریمهای بیشتر ایجاد کند که یک [رئیسجمهور] جانشین حامی تهران به سادگی نتواند آن را از بین ببرد

به پیشنهاد دوبوویتز، دولت ترامپ باید این تحریمها را به بهانهبرنامه موشکی، منطقهای و «تروریسم» و نهبرنامه هستهای، علیه ایران وضع کند، تا «هزینه سیاسی» رفع چنین تحریمهایی برای رئیسجمهور آیندهآمریکا زیاد باشد.

تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ازجمله دیگر پیشنهادات مدیر افدیدی به دولت ترامپ است.

او سپس مینویسد: «علاوه بر این، مقامهای دولت ترامپ میتوانند علیه بخشهای کلیدی اقتصاد ایران، ازجمله معدن، متالورژی، مواد شیمیایی، ارتباطات، علوم رایانه و صنایع ساختمانی، که محصولات وفناوریهای کلیدی را در اختیار برنامه موشکی ایران قرار میدهند، تحریم اعمال کنند

رئیس FATF: رسیدن قیمت دلار به ۱۴ هزار تومان نتیجه تلاش‌های ما بود

برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به: حمله به ایران – فیلیپ جیرالدی – ابوالقاسم گلستانی

دوبوویتز در پایان با اشاره به هزینه سیاسی عقبنشینی از چنین تحریمهایی توسط دولت بعدی آمریکا،نوشته است که چنین وضعیتی دولت بعدی را وادار میکند به این تحریمها پایبند مانده و ضمنا ایران رابرای پذیرش توافقی تازه و گستردهتر، تحت فشار قرار دهد.

«جرت بلانک» هماهنگکننده دولت سابق آمریکا در امور برجام، در واکنش به این یادداشت دوبوویتز، بااشاره به اختیارات رئیسجمهور آمریکا برای رفع تحریمها، در توییتر نوشته است که به نظر میرسد راهبردپیشنهادی مدیر افدیدی بیشتر با هدف تحریک ایران به خروج از توافق هستهای طراحی شده باشد،چراکه «این تنها راهی است که واقعا ابتکارات دیپلماتیک یک رئیسجمهور دموکرات آینده را محدودمیکند

در نتیجه، بلانک به دموکراتهای کنگره پیشنهاد کرده برای ناکام گذاشتن سناریوی پیشنهادی دوبوویتز، دربرابر هرگونه طرح تحریمی که جمهوریخواهان علیه ایران پیشنهاد میکنند، مقاومت کرده و اجازه تصویبچنین طرحهایی را ندهد.

با این وجود، به نظر میرسد دولت ترامپ از حالا گامهایی را برای اجرای راهبرد پیشنهادی دوبوویتزبرداشته است. یک مقام ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت واشنگتن در حال بررسی اعمالتحریم علیه بخشهایی از اقتصاد ایران است که تاکنون تحریم نشدهاند

«برایان هوک» نماینده رئیسجمهور آمریکا در امور ایران هم دیروز (سهشنبه) با ابراز رضایت از کاهشارزش پول ملی ایران و افزایش تورم، گفت واشنگتن قصد دارد فشارهای اقتصادی به ایران را بیش از پیشافزایش دهد.

منابع: ایلنا، وال استریت ژورنال، فارس، تابناک، عصر ایران


https://www.wsj.com/articles/build-an-iranian-sanctions-wall-11554246565

دسته‌بندی شده در: سياسى, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: