پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

سونامى سيل در ايران

نظر بر خبر

سیل؛ فاجعه تا سقف خانهD315C7D1-0B58-49C6-B7FE-E92E08087EE1

مردم چند استان‌شمالی همچنان درگیر مشقات سیل هستند و معاون استان‌دار گلستان، میرمحمد غراوی، در گفتگو با رسانه‌ها هشدار داد که شهرستان گمیشان با خطر موج دوم سیلاب روبه‌روست.

به گزارش خبرگزاری‌ها مردم شهرهای سیل‌زده در استان‌های گنبد و گلستان همچنان درگیر سیل ویران‌گر چند روز اخیر هستند و از سوی مسئولان کمک چندانی به آنها نشده است. تاکنون مرگ یازده نفر، خرابی و زیر آب رفتن صدها خانه، آب‌گرفتگی چندین شهر و هزاران محل مسکونی و بی‌خانمانی ده‌ها هزار نفر گزارش شده است.

معاون استاندار گلستان همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر «دوسوم آق‌قلا و حدود ۱۰ روستای این شهرستان را ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر آب فرا گرفته» گفت رفت و آمد در این مناطق فقط با قایق امکان پذیر است.

در یکی از گزارش‌های محلی گفته شده است که ساکنین ۲۰ روستای حاشیه گرگانرود در شهرستان گمیشان و سیمین‌شهر آماده خروج از خانه‌ها هستند.

معاون استاندار گلستان، روز جمعه دوم فروردین با اشاره به اینکه بیش از نیمی از شهر آق‌قلا و ۱۰ روستای این شهرستان را آب فراگرفته، هشدار داد که شهرستان گمیشان با خطر موج دوم سیلاب روبه‌روست.

***

از جاری شدن سیل در استان‌های شمالی کشور چند روز می‌گذرد اما آسیب‌هایش همجنان ادامه دارد؛ جان مردم را می‌گیرد و خانه‌خرابشان می‌کند. بیش از ده کشته و خرابی هزاران خانه و بر آب شدن هستی ده‌ها هزار انسان از نتایج .آغازین سیل است و بی‌گمان چنان‌که به تجربه دریافته‌ایم تا پایان کار – متاسفانه – باز هم بر میزان آن افزوده خواهد شد. سبب چیست؟ چرا سیل چنین ویران‌گر چهره نمود؟ روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌های حکومتی «بارش شدید باران»، «بی‌سابقه بودن بارش»، «سرریز شدن آب سدها» و «طغیان رودها» را سبب سیل و خسارت‌های آن اعلام می‌کنند و چنین می‌نمایانند که «بلایی طبیعی» نازل شده است؛ اما این فقط عکس مار است و به درد فریب دادن ساده‌لوحان می‌خورد وگرنه هر انسان اندک عاقلی نیز می‌داند که در قرن ۲۱ و با این درجه از پیشرفت تکنولوژی و قدرت تولید و پیش‌بینی و پیش‌گیری، دیگر بروز هیچ «بلای طبیعی»، طبیعی نیست بلکه پدیده‌ای اجتماعی است و دلایل اجتماعی دارد و برای از میان بردن یا بی‌اثر کردنش باید دست به ریشه‌های عوامل اجتماعی آن برد.

اگر در جامعه‌ای جان انسان و آسایش و امنیت و آزادی‌اش اهمیت داشته باشد، اگر مردم از اختیار تعیین سرنوشتشان برخوردار باشند آن‌گاه اتفاق‌های نادر و غیرقابل پیش‌بینی هم به مصیبتی بزرگ نمی‌انجامد. چرا در این کشور حادثه پشت حادثه به فاجعه پشت فاجعه منجر می‌شود؟ چرا مکررات تکرار می‌شود؟ اتفاق‌های تکراری و واکنش‌های تکراری «مقامات» و «مسئولان» و باز و باز و باز . . . در این تکرارها اما یک چیز همجنان تازه است: آوار شدن فاجعه بر سر مردم. 

برای نشان دادن مسبب این فاجعه‌ها انگشت اتهام به سوی طبعت گرفتن زیادی کهنه است و حتی با وصله‌ی «ضعف مدیریت» هم نمی‌توان آن را نوسازی کرد. نکته این‌جاست که بیشتر این حادثه‌ها قابل پیش‌بینی و مهم‌تر این‌که قابل پیش‌گیری است. با فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب و تمهیدات لازم که وظیفه‌ی حکومت‌ها و دولت‌هایشان است، می‌توان جلوی بروزشان را گرفت، یا خسارت‌هایشان را به حداقل رساند و به سرعت جبران کرد. این، با سطح پیشرفت علم و تکنولوژی کنونی کاملا ممکن است. پس کدام منفعت جلوی این کار را می‌گیرد؟ سود چه کسانی در نادیده گرفتن حقوق مردم و آسیب رساندن به آنها تامین می‌شود؟ وقتی بارش باران به سیلاب و سیلاب به فاجعه منجر می‌شود صحیح‌تر این است که به جای اندازه گرفتن میزان باران میزان ثروت‌هایی را اندازه بگیریم که از زیرپا گذاردن حقوق شهروندی و انسانی مردم نصیب عده‌ای قلیل می‌شود.

باز هم یاری مردم!

مستقل از دلایل اتفاق و ریشه‌های آن اکنون با خود اتفاق روبرو هستیم؛ با هستی بر آب شده‌ی بخشی از مردم این سرزمین. فوری‌ترین و لازم ترین اقدام کمک رساندن به آن‌هاست. «مقامات» و «مسئولان» از پشت تریبون‌ها و در مصاحبه‌ها از «کمک فوری» و «حل سریع مشکلات» و «حمایت از مردم سیل‌زده» دم می‌زنند (و در کدام حادثه دم نزده‌اند؟! نتیجه؟). به تجربه اما می‌دانیم باز هم خود مردم هستند که ناچار باید به داد مردم سیل‌زده برسند و دست یاری به آنها بدهند. همان‌طور که به کمک مردم زلزله‌زده‌ی بم و آذربایجان و کرمانشاه و . . . برخاستند. این کار هم‌زمان به دو سطح مختلف اشاره دارد: سطح بالای انسانیت مردم، و سطح پایین حقوق انسانی و مدنی آنها.

#کانون_نویسندگان_ایران

@kanoon_nevisandegane_iran

https://www.facebook.com/857199194364867/photos/pcb.2140443282707112/2140442152707225/?type=3&theater 

آب ٧٠ درصد شهر گمیشان تخلیه شده است. مردم در حال بازگشت به خانه‌های خود در این شهر هستند.

به گزارش اسپوتنیک، سونامی سیل در ایران با تلفات جانی تاسف باری همراه شده است. در مجموع طی دو هفته سیل در ایران که با اغاز سال 1398 شروع شد، 57 نفر در ایران کشته شدند: 3 نفر در استان خراسان شمالی، 1 نفر در خراسان رضوی، 7 نفر در گلستان، 22 نفر در فارس، 1 نفر در سمنان، 5 نفر در مازندران، 1 نفر در قزوین، 1 نفر در زنجان، 1 نفز در همدان، 5 نفر در لرستان، 1 نفر در کرمانشاه، 1 نفر در ایلام، 3 نفر در کهگیلویه و بویر احمد در یونامی سیل در ایران کشته شدند.

تعداد قربانیان سیل ایران به 57 نفر افزایش یا

به گزارش تسنیم، آب ۷۰ درصد گمیشان تخلیه شده است. مردم در حال بازگشت به خانه‌های خود در گمیشان هستند. آب در مناطق سیلابی مازندران فروکش کرده است. و آمار کشته‌های سیل در لرستان تا کنون 15 نفر است. 

در این راستا در رابطه با شایعات منتشر شده، مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه شهرستان اندیمشک گفت: سد کرخه تاکنون سیلاب‌های بزرگی را مهار کرده است و برای مقابله با سیلاب‌های آینده هم مشکلی ندارد.

به نقل از مقامات محلی، سد کرخه و سازه آن هم اکنون برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی آماده است و هیچ مشکلی ندارد. سد کرخه تاکنون سیلاب‌های بزرگی را مهار کرده است و برای مقابله با سیلاب‌های آینده هم مشکلی ندارد.

در طی دو هفته گذشته، ایران با سیل های شدیدی مواجه شده است که بیش از یک سوم از استان های ایران را تحت تاثیر خود قرار داده است. بارندگی های شدید و طغیان رودخانه ها در برخی مناطق ایران، موجب قطع برق شده است. به گزارش مقامات ایرانی، تا کنون تعداد 57 نفر بر اثر سیل کشته شده اند.

گفتنی است، سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده‌است.

محمود صادقی از رئیس جمهور ایران به علت بی نظمی و بی برنامگی در کمک به مردم سیل‌زده لرستان انتقاد نمود.

به گزارش اسپوتنیک، محمود صادقی، ‏نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اظهار داشت که «با کمکهای صدقه ای و مدیریت ضعیف استانی» اوضاع در استان سیل‌زده لرستان سامان نمی یابد.

‏نماینده مردم تهران در حساب توئیتری خود با خطاب قرار دادن حسن روحانی نوشت: لرستان در آستانه یک فاجعه است؛ پلدختر در گل فرو رفته. نیازهای اولیه مردم مانند غذا آب و دارو تأمین نشده. بی نظمی و بی برنامگی بیداد می کند. سامان دادن به این وضع نیاز به مدیریت ملی و بودجه فوق العاده دارد. با کمکهای صدقه ای و مدیریت ضعیف استانی اوضاع سامان نمی یابد.

درخواست ۳ کشور اروپایی (متحدان روحانی/ ظریف!) از گوترش برای گزارش درباره برنامه موشکی ایران

این مقدمه ای است برای تحریک شورای امنیت در مورد تصویب تحریم های «قانونی» و موثر علیه مردم ایران!

نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان (سه کشور سرکاری برجام!) در سازمان ملل روز سه‌شنبه طی نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل مدعی شدند که اقدام اخیر ایران در ساخت و راه‌اندازی موشک‌های بالستیک دارای تاثیرات بی ثبات کننده در منطقه بوده و تنش‌های موجود را افزایش می‌دهد.

نمایندگان این سه کشور اروپایی مدعی شدند که فعالیت‌های ایران با قطعنامه سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل در تضاد است. در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا از هرگونه فعالیتی که شامل موشک‌هایی باشد که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای است خودداری کند.

این سه کشور اروپایی در حالی مدعی شده‌اند که آزمایش‌های موشکی ایران ناقض قطعنامه یاد شده است که در این قطعنامه تنها با لحنی غیرالزام‌آور از ایران «خواسته شده» موشک‌هایی را که «برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند»، آزمایش نکند. تهران نیز بارها تأکید کرده هیچ کدام از موشک‌هایش برای حمل کلاهک‌ هسته‌ای طراحی نشده‌اند.

نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان از گوترش خواستند تا در گزارش بعدی خود که انتظار می‌رود در ماه ژوئن منتشر شود، گزارش کاملی درباره فعالیت موشک‌های بالستیک ایران ارائه دهد.

این مقدمه ای است برای تحریک شورای امنیت در مورد تصویب تحریم های «قانونی» و موثر علیه مردم ایران!

تحریم ها جنایت علیه بشریت است/ واشنگتن: سه کشور واردات نفت از ایران را به صفر رساندند

«برایان هوک» رئیس گروه اقدام علیه ایران (گروه ناظر بر اجرای تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه مردم ایران برای ایجاد گرسنگی، آشوب و تسلیم طلبی) در وزارت خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه مدعی شد سه کشور واردات نفت از ایران را به صفر رسانده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» هوک طی نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا گفت که سه کشور از هشت کشوری که معافیت از تحریم‌های مرتبط با واردات نفت ایران را دریافت کرده بودند، در حال حاضر خرید نفت از این کشور را به صفر رسانده‌اند.

وی بدون نام بردن از این کشورها، افزود: «در ماه نوامبر، ما به هشت کشور معافیت از تحریم‌های نفتی ارائه کردیم تا مانع افزایش قیمت نفت شویم. من امروز تایید می‌کنم که سه کشور از آنها واردات را به صفر رسانده‌اند. در مجموع ۲۳ کشوری که قبلا از ایران نفت خام می‌خریدند، اکنون واردات را به صفر رسانده‌اند».

این مقام آمریکایی با اشاره به تداوم فشارهای واشنگتن بر تهران، مدعی شد: «آشکار است که اقدامات ما، در حال محدود کردن گردش مالی ایران است… تحریم‌های نفتی ما حدود ۱.۵ میلیون بشکه صادرات نفت ایران را از می ۲۰۱۸ کاهش داده است. این کار، دسترسی ایران به درآمد بیش از ۱۰ میلیارد دلار را متوقف کرد. به این، از دست رفتن ۳۰ میلیون دلار درآمد روزانه را هم اضافه کنید، که همگی به لطف تحریم‌های نفتی ما است».

هوک با ادعای اینکه آمریکا در حال جلوگیری از فعالیت‌های مالی بین‌المللی ایران است، اظهار داشت: «با کاهش بهای نفت، آمریکا به‌سرعت در حال به‌صفر رساندن تمام خرید‌های نفت خام از ایران است… در زمان مناسب تصمیم می‌گیریم که معافیت‌های تحریمی نفت ایران را تمدید کنیم یا نه… شرایط بازار نفت در سال ۲۰۱۹ برای آمریکا جهت تسریع برنامه به‌صفر رساندن صادرات نفت ایران، بسیار بهتر است».

وی ضمن اشاره به همکاری کشورهای اروپایی در اعمال فشارهای بی‌سابقه علیه ایران، ادامه داد: «متحدان اروپایی ما بعد از اقدام نافرجام بمب‌گذاری و ترور در پاریس و دانمارک، علیه ایران اقدام کردند».

هوک با سوء استفاده از اظهارات «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران که گفته بود «ایران از تحریم‌ها عبور کرده و پیشرفت می‌کند» و همچنین سوءاستفاده از اظهارات «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران که گفته بود «ایران با شدیدترین بحران اقتصادی در چهل سال اخیر مواجه است»، مدعی شد: «وضعیت زندگی (در ایران) تقریبا به شرایط قبل از انقلاب بازگشته است… اکنون گزارش‌هایی هست که نشان می‌دهد اقتصاد ایران در رکود به‌سر می‌برد».

وی در گزارشی درباره اقدامات خصمانه آمریکا در اعمال تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران گفت: «از زمان روی کار آمدن دولت (ترامپ)، بیش از ۹۷۰ شخص و نهاد ایرانی تحریم شده‌اند. تحریم‌هایی که هفته قبل اعلام شدند و حامیان مالی سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران را هدف گرفتند، بیست‌وششمین دور تحریم‌ها بود… بیش از ۱۰۰ کمپانی بزرگ مانند توتال و زیمنس دست از تجارت با ایران کشیدند و با این کار میلیاردها دلار از سرمایه را خارج کردند.

به‌عنوان بخشی از این فشارها، ما بیش از ۷۰ موسسه مالی مرتبط با ایران و زیرمجموعه‌های داخلی و خارجی آنها را تحریم کردیم. سیستم پیام‌رسانی مالی سوئیفت نیز (ارتباط با) تمام بانک‌های (ایرانی) تحریم‌شده را قطع کرد. در ماه نوامبر، سوئیفت حتی ارتباط بانک مرکزی ایران را نیز قطع کرد… ما گام‌های بی‌سابقه‌ای را برای تعمیق همکاری با شرکا و متحدان خود جهت مقابله با ستیزه‌جویی ایران هستیم. تیم‌های مشترکی از وزات خارجه و خزانه‌داری (آمریکا) به بیش از ۵۰ کشور سفر کردند تا گزارشی درباره سیاست جدید ما و خطرات تعامل با ایران هشدار دهند».

این در حالی است که هوک پیشتر در مصاحبه با شبکه مصری «الغد» مدعی شده بود آمریکا برنامه پیچیده مالی‌ای را که ایران برای نفوذ به سیستم مالی آمریکا به کار گرفته بود، کشف کرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که در طول رقابت‌های انتخاباتی بارها از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران انتقاد کرده و این توافق را «فاجعه‌بار» خوانده بود، ۱۸ اردیبهشت ماه سال گذشته رسما فرمان خروج از این توافق و احیای تحریم‌های رفع‌شده را امضا کرد.

از آن زمان دولت آمریکا تلاش گسترده‌ای را برای اعمال فشار اقتصادی به ایران انجام داده و مشتریان نفتی ایران را برای توقف واردات از ایران تحت فشار قرار داده است. با وجود آنکه واشنگتن ابتدا توقف فوری و کامل واردات نفت از ایران را به عنوان هدف خود اعلام کرده بود، اما مقاومت کشورهای واردکننده نفت از ایران و نگرانی واشنگتن از جهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، ایالات متحده را به صدور معافیت‌نامه‌هایی برای واردکنندگان عمده نفت از ایران، واداشت. گفته می‌شود آمریکا قصد دارد بار دیگر این معافیت‌ها را به صورت مشروط تمدید کند.

مقام‌های آمریکایی مدعی‌اند این تحریم‌ها مردم ایران را هدف قرار نداده است، با این حال روز دوشنبه «علی اصغر پیوندی» رئیس جمعیت هلال احمر ایران گفت تحریم‌های ایالات متحده حتی بر این سازمان نیز اثر گذاشته است. به گفته وی، تحریم‌ها علیه دسترسی ایران به سامانه «سوییفت» امکان جذب کمک‌های بین‌المللی برای امدادرسانی به قربانیان سیل اخیر در ایران را ناممکن کرده و حساب‌های بانکی هلال احمر هم به واسطه تحریم‌ها مسدود شده است.

تحریم جنایت علیه بشریت است: خودداری بیش از ۲۰ وارد کننده از خرید نفت ایران

به نقل از برایان هوک، بیش از ۲۰ واردکننده نفت، از خرید نفت ایران خودداری کردند. تهران ۱۰ میلیارد دلار خود را از دست می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سخنان برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در جلسه وزارت امور خارجه آمریکا، تقریبا بیست کشور وارد کننده نفت به طور کامل از ایران، نفت نمی خرند.

به گفته وی، در مجموع ۲۳ تن از واردکنندگان نفت ایران، خرید خود را به صفر کاهش دادند. برایان هوک در این خصوص گفت: «ایران در نتیجه این اقدامات، ۱۰ میلیارد دلار درآمد خود را از دست می دهد».

وی همچنین گفت: تولید نفت ایران از ماه مه ۲۰۱۸ به میزان ۱.۵ میلیون بشکه کاهش یافته است، در واقع یش از ۱۰۰ شرکت بزرگ از بازار ایران خارج شده اند. سرانجام، ایالات متحده اقدامات بی سابقه ای برای تحقق این تحریم ها انجام داده است.

نماینده ایالات متحده آمریکا در امور ایران در این خصوص گفت: «دیپلمات های ما از بیش از ۵۰ کشور بازدید کرده اند تا درباره سیاست های آمریکا در قبال ایران صحبت کنند و در مورد خطرات مرتبط با تجارت با ایران هشدار دادند».

به گفته وی، مجموعا بیش از ۹۷۰ شرکت، بیش از ۷۰ موسسه مالی و ۷۵ تانکر نفتی در فهرست تحریمهای نفت ایران قرار دارند.

لازم به ذکر است که صادرات نفتی ایران پس از آغاز دور دوم تحریم‌ها در فوریه سال جاری میلادی به حدود ۱.۵۱ میلیون بشکه در روز رسید که بخش عمده‌ای از این صادرات به چین بوده است.

گرد و غبار مرگبار ساخت آمریکا: سلاح های اورانیومی، جهان را آلوده کرد» – چنین است نام کتاب جدید فریدر واگنر (Frieder Wagner). از عنوان پیدا است که آمریکا با مهمات حاوی اوانیوم سرزمین های وسیعی را آلوده کرده است.

اسپوتنیک با مولف این کتاب مصاحبه کرد. واگنر در باره کاربرد این سلاح ها در یوگسلاوی در سال 1999 گفت: مهمات اورانیومی از پس مانده های صنایع اتمی تولید می شود. این سلاح ها منبع تشعشعات هسته ای بسیار سمی آلفا است. پس از کاربرد، اورانیوم ضعیف شده سوزانده می شود، که همانطور که قبلا گفته شد، منبع تابش آلفا است و ذرات نانو که 100 برابر کوچکتر از گلبول های قرمز است تشکیل می شود. به این ترتیب، می شود گفت ، نوعی از گازهای فلزی بوجود می آید که مردم می توانند آن نفس بکشند و مبتلا به سرطان شوند.

اسپوتنیک: تا به حال در کدام جنگ ها از سلاح های اورانیومی استفاده شده است؟

بزرگترین سلاح تهدیدی آمریکا علیه روسیه

واگنر: این سلاح در طول جنگ 1991 در عراق به طور فعال مورد استفاده قرار گرفت. ارتشیان اعتراف کردند که حجم آن در جنگ اول در عراق به 320 تن رسید. بعد از سال 2001 در افغانستان به کار گرفته شده و هنوز هم در آن مورد استفاده قرار می گیرد. در آلمان و در روسیه روی این سلاح کار می کردند. با این حال، تنها آمریکا از این سلاح در چنین مقیاس گسترده استفاده کرد.

اسپوتنیک: چگونه شما موفق به اثبات استفاده از این مهمات در جریان تحقیق شدید؟

به عنوان مثال، صرب ها به ما نقشه هایی را نشان دادند که در آن محل های استفاده از اورانیوم ضعیف شده علامتگذاری شده بودند. هنگامی که ما در عراق بودیم، ما با مردم محلی ارتباط برقرار کردیم. ما به جاهایی رفتیم که در آن نبرد های بزرگ رخ داد و نمونه های زمین را در آنجا و همچنین نمونه های گرد و غبار از سطح تانک ها را جمع آوری کردیم. در تمام نمونه های خاک و گرد و غبار، اورانیوم ضعیف شده را پیدا کردیم. متاسفانه، اورانیوم 236 در اکثر نمونه ها از خاک و گرد و غبار یافت شد که عنصری مخربتر و مسمومتر است و در شرایط طبیعی یافت نمی شود. تابش رادیواکتیو آن خیلی بالا است.

اسپوتنیک: به اصطلاح «گرد و غبار مرگبار»، همانطور که گفته شد، با باد گسترش می یابد. به این معنا، استفاده از مهمات اورانیومی، در واقع، باید یک جنایت جنگی محسوب شود

بیستمین سالگرد تهاجم ناتو به یوگسلاوی سابق + ویدئو

واگنر: این جنایت نظامی است. گرد و غبار به کاربرده در جنوب عراق به طور مداوم از جنوب به شمال هنگام طوفان ها به بیابان گسترش می یابد — به عنوان مثال به اربیل، جایی که کوه ها از حرکت آتی آن جلوگیری می کنند و راه آنرا به ترکیه می بندد. تمام این توده بزرگ گرد و غبار در اربیل باقی می ماند. مثلا ما قطعاتی از گوشت گاو کشته شده در نزدیکی اربیل را گرفتیم و متوجه شدیم: اورانیوم ضعیف شده مورد استفاده در مهمات، دارای «اثر انگشت» مشخصی در گوشت است. در شمال عراق، ما همان «اثر انگشت اورانیوم» را که در جنوب کشورهست، پیدا کردیم. این بدان معنی است که اورانیوم مستقر در جنوب عراق در حال حاضر در شمال هم هست و کودکان دارای تغییر شکل در آنجا به دینا می آیند و اکنون این بلا در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است.

اسپوتنیک: آیا قربانیان سلاح های هسته ای در کوزوو یا عراق سعی دارند به دادگاه مراجعه کنند؟

واگنر: تاکنون هیچ تلاشی در کوزوو و عراق صورت نگرفته است. در حال حاضر در کوزوو، گروهی از وکلا مدافع در حال کار بروی دعوی علیه ناتو هستند. حدود دو هزار سرباز ایتالیایی که در عراق و کوزوو مستقر شده بودند و سپس 109 نفر به سرطان مبتلا شده و درگذشتند — این معلومات اثبات شده است. خانواده های 16 نفر سرطانی از میان این 109 نفر به دادگاه های ایتالیا مراجعه کرده و در محاکمه شرکت کردند. دادگاه ها به دولت ایتالیا یا وزارت دفاع کشور دستور دادند که خسارات را جبران کنند. مبالغ جبرانی از 200 هزار تا یک میلیون و 400 هزار یورو بود. وزارت دفاع آلمان به طور مداوم هر ربطی با آن جریان را انکار می کند. سربازان آلمانی در افغانستان و کوزوو مستقر هستند. در مجموع، حدود 100 هزار سرباز آلمان در افغانستان خدمت کردند و ما متوجه شدیم که حدود 30٪ از کسانی که از آن کشور بازگشتند دساخوش تاثیر اورانیوم ضعیف شده بودند. اگر آنها ازدواج کنند و فرزند به دنیا بیاورند، خطر بزرگ است که کودکان شان نواقص مادرزادی خواهند داشت. این کودکان همان مواد سمی را در DNA خود خواهند داشت که پدر و مادرشان دارند و این مرض در طول چندین نسل ادامه خواهد یافت. در آمریکا 600 نظامی به دادگاه مراجعه کردند. مطمئنا ایالات متحده سعی خواهد کرد تا تصویب تصمیمات مربوطه تا حد امکان به تاخیر انداخته شود و امیدوار است که حل و فصل «بیولوژیکی» این قضیه صورت بگیرد — یعنی همه شاکیان ساده بمیرند.

حمایت نظامی روسیه و چین از ونزوئلا آغاز پایان زورگوئی و زورگیری آمریکا است

به نقل از رای الیوم نوشت، حمایت نظامی روسیه و چین از ونزوئلا حامل این پیام آشکار به کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورها است که دیگر دوره شاخ و شانه کشیدن، قلدری و استکبار آمریکا به سر آمده است.

­پایگاه اینترنتی روزنامه رای الیوم در مقاله ای به قلم بهیج سکاکینی نوشت: وقتی روسیه کارشناسان نظامی و تجهیزات جنگی پیشرفته به ونزوئلا می فرستد قابل درک است به ویژه اینکه روسیه در سوریه تجربه موفقی داشت. پس از اینکه سقف تهدیدهای آمریکا افزایش یافت و اعلام کرد مداخله نظامی خواهد کرد، روسیه چنین اقدامی کرد. تلاشهای آمریکا برای تغییر نظام در ونزوئلا و براندازی مادورو تا کنون شکست خورده است و حسابی که روی تغییر موضع ارتش ونزوئلا به نفع مخالفان مرتبط با واشنگتن باز کرده بود ناکام ماند. اما وقتی که چین نیرو و تجهیزات نظامی به ونزوئلا می فرستد غافلگیر کننده است. چین تاکنون بر برقراری روابط اقتصادی با همه کشورها صرفنظر از طبقه حاکم آن کشورها تمرکز کرده است و این روابط جنبه عملگرایانه داشته و روشی برای تقویت جایگاهش در عرصه بین المللی بوده است. چین سیاست و حمایت نظامی را به متحدش روسیه واگذار کرد و ما تا کنون شاهد چنین رفتارهایی در عرصه منطقه ای و بین المللی بودیم. بنابراین وقتی که نیروهای چینی به خارج از مرزهای چین و به کشوری که هزاران مایل با آن فاصله دارد اعزام می شوند، تعجب برانگیز است.

در برداشت اولیه می توانیم استنباط کنیم این تحرک پیام آشکاری برای دولتمردان کاخ سفید و نو محافظه کاران آمریکا است که از هر فرصتی استفاده کردند و سقوط نظام (در ونزوئلا) را مژده داده بودند و حرفهایی زدند که شبیه حرفهای آنها طی دوره بحران در سوریه است. پیام این است که ونزوئلا تنها نیست و تنها روسیه به عنوان قدرت بزرگ نیست که در برابر قلدری آمریکا در ونزوئلا می ایستد. این چالشی که روسیه و چین ایجاد کردند در عمل پیامدهایی خواهد داشت و تضمینی برای دور کردن سایه دخالت نظامی آمریکا است که به اتفاق مخالفان برای آن برنامه ریزی کرده بود. این مخالفان نماینده گروهی از سرمایه داران در ونزوئلا هستند.

چین در ونزوئلا منافع اقتصادی دارد و قراردادهای تجاری و اقتصادی منعقد و دهها میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده است. یکی از توافقنامه های امضاء شده بین چین و ونزوئلا توافقنامه «بدهیها در برابر نفت» است. چین نمی تواند این همه منافع را به نفع آمریکا و دیگران از دست بدهد. ونزوئلا تکیه گاه اصلی چین در زمینه انرژی است و همچنین فلزاتی را که صنایع چین نیاز دارد از این کشور وارد می کند. ونزوئلا به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد نقطه اصلی چین برای دستیابی به بازارهای آمریکای لاتین به شمار می رود.

علاوه براین اگر ونزوئلا به نفع آمریکا که تلاش می کند نظام آن را سرنگون کند، از دست برود پس از آن براساس اظهارات مقامات آمریکا نوبت به نیکاراگوئه و کوبا می رسد و این به معنی ضربه بسیار قوی به نظم نوین جهانی یعنی نظام چند قطبی خواهد بود که در حال پدیدار شدن است و چین و روسیه نوک پیکان در روند تثبیت این نظم نوین به شمار می روند.

آمریکا به مدت ربع قرن سیاست خصمانه و وحشیانه ای را در قبال کشورها در پیش گرفت که در برابر آن برای حفظ منافع، ثروتها و سرنوشت ملتهایشان ایستادند تا شرکتهای بزرگ آمریکایی آنها را غارت نکنند.

قطعا این اقدام نظامی روسیه و چین و به همراه آن وتوی پیش نویس قطعنامه شورای امنیت به نفع دولت و رئیس جمهور قانونی ونزوئلا از سوی مسکو و پکن یک تحول ویژه در زمینه مقابله با آمریکا در عرصه جهانی به شمار می رود. این اقدام همچنین پیام آشکار به کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورها است که آمریکا آنها را تهدید می کند. مضمون پیام این است کسانی وجود دارند که از شما در برابر راهزنان آمریکایی حمایت کنند و دیگر دوره شاخ و شانه کشیدن ، قلدری و استکبار آمریکا بدون بازگشت به سر آمده است.

لذت ترامپ از رنج مردم ایران: تحریم علیه ایران موثر است!

به نقل از بی بی سی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که در جمع نمایندگان جمهوریخواه کنگره سخنرانی می‌کرد با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران مدعی شد که تحریم علیه ایران مؤثر است.

وی در ادامه سخنان خود مدعی شد: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران این کشور را دچار سردرگمی کرده به گونه‌ای که ایران دیگر کشور ۲ سال پیش نیست.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان ضد ایرانی خود ادعا کرد: ایران از شرایط نابسامان اقتصادی رنج می‌برد و اعتراضات مردمی در راستای وخامت اوضاع اقتصادی این کشور روز به روز بیشتر شده تا جایی که چیزی از آن باقی نمانده است.

ترامپ همچنین بطور تلویحی به تصمیم دولت قبل آمریکا در خصوص آزاد کردن منابع مالی ایران و انتقال مبالغی پول نقد به این کشور همزمان با آزادی چند شهروند دو تابعیتی اشاره کرد و گفت: توافق هسته‌ای با ایران و پس از آن تحویل مبالغی پول از سوی دولت قبلی آمریکا اقدامات کاملاً اشتباهی بوده است.

ارتش انگلیس بجای سیبل به تصویر رهبر حزب کارگر، جرمی کوربین تیراندازی میکند

انتشار ویدئوی تیراندازی به تصویر رهبر حزب کارگر انگلیس به عنوان سیبل تمرینی شماری از نیروهای ارتش جنجال آفرید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از لندن ، جرمی کوربین که به چهره ضد جنگ و حامی مردم فلسطین در انگلیس شهره شده سالهاست در محافل سیاسی و رسانه ای هدف تهاجم مخالفانش و دولت اسرائیل و صهیونیست ها قرار دارد.

ویدئو جنجالی منتشر شده که زمان تصویر برداری آن هنوز اعلام نشده است گروهی از نیروهای ارتش را نشان می دهد که در تمرین تیراندازی تصویر جرمی کوربین رهبر حزب کارگر را نشانه می گیرند.

اعلام شد این تصاویر جنجالی مربوط به تمرین نیروهای ویژه ارتش انگلیس در یک پایگاه نظامی در شهر کابل پایتخت افغانستان است و ابتدا در اسنپ چت و سپس در توئیتر منتشر و فراگیر شد.

ساعتی پیش در پارلمان، این اقدام محکوم و از وزارت دفاع خواسته شده است، این موضوع را پیگیری کند.

انتشار این تصاویر همزمان با درخواست کمک ترزا می از جرمی کوربین رهبر حزب کارگر برای خارج کردن انگلیس از بن بست برگزیت اقدامی تامل بر انگیز است.

درخواست کمک خانم می از جرمی کوربین از جانب جناح تندرو حزب حاکم محافظه کار تقبیح شده است و ایان دانکن اسمیت از چهره های مشهور این حزب از این اقدام نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار به شدت انتقاد کرده و افزوده است: شماری از اعضای کابینه نیز با این اقدام مخالفند.

بوریس جانسون مخالف سر سخت اتحادیه اروپا و هوادار جدایی انگلیس از این اتحادیه نیز که در اعتراض به رویکردهای نخست وزیر از سمت وزارت امور خارجه کناره گیری کرده بود، با انتقاد از رویکرد ترزا می رهبر حزبش گفت: واقعا از این اقدام ناراحتم که تصمیم گرفته شد تصمیم نهایی به حزب رقیب واگذار شود .

دیروز نخست وزیر انگلیس پس از نشست حدود هفت ساعته با اعضای کابینه اعلام کرد برای برون رفت از بن بست برگزیت قصد دارد با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر به گفتگو بنشیند تا در وقت باقی مانده امکان خروج انگلیس از بن بست برگزیت فراهم شود.

نخست وزیر انگلیس بارها جرمی کوربین را هدف تهاجم خود قرار داده بود و در مقابل جرمی کوربین او را به بی تدبیری در مدیریت برگزیت و خروج این کشور از بحران ناشی از ان متهم کرده و استعفای او را خواستار شده بود.

ناظران با اشاره به تخاصم دو طرف نسبت به یکدیگر می گویند درماندگی نخست وزیر در حل بحران برگزیت او را وا داشته در روزهای پایانی وقت اضافه اتحادیه اروپا به انگلیس برای ارائه راه خروج، این گونه اقدام کند.

توافق دولت با اتحادیه اروپا سه بار در مجلس طرح و هر سه بار رد شد

دیدار وزیر خارجه ونزوئلا با متحدان ضد آمریکایی (محور مقاومت) در خاورمیانه

اسوشیتدپرس در گزارشی از بیروت اعلام کرد ­وزیر امور خارجه ونزوئلا در دیدار با متحدان ضد آمریکایی کشورش در خاورمیانه (محور مقاومت) گفت خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، قانون اساسی را نقض کرده است و قوه قضاییه باید به آن رسیدگی کند.

خورخه آریزا روز چهارشنبه در بیروت با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه لبنان دیدار کرد. وی همچنین قرار است قبل از عزیمت به سوریه با یکی از مسئولان حزب الله نیز دیدار کند.

مجمع ملی موسسان ونزوئلا که به نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ، وفادار است مصونیت پارلمانی خوان گوایدو را لغو کرده و او را که در ماه ژانویه خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد به اتهام نقض قانون اساسی در معرض خطر بازداشت قرار داده است.

وقتی بریتانیای «کبیر» خود را به نفهمی میزند

بعد از انتقادات گسترده از وزارت دفاع انگلیس به دلیل ارائه آمار نادرست از تلفات غیرنظامیان جنگ سوریه و عراق که در حمله هوایی انگلیس علیه داعش کشته شدند، «مارک لنکستر»معاون وزارت دفاع انگلیس اعتراف کرد که دولت بریتانیا اطلاعاتی از تعداد غیرنظامیانی ندارند که در حملات هوایی ائتلاف علیه داعش در سوریه و عراق کشته می‌شوند.

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» گزارش کرد، لنکستر پس از آن چنین اعترافاتی را مطرح کرده است که وزارت دفاع بریتانیا مدعی شده بود که در عملیات نیروی هوایی انگلیس علیه داعش در سراسر سوریه و عراق، تنها یک غیرنظامی و بیش از چهار هزار نفر از عناصر داعش کشته شده‌اند.

وی به کمیته دفاعی گفت که اینکه «فقط یک غیرنظامی در نتیجه اقدام نظامی ما کشته شده است، موضع ما نبوده است».

این مقام دفاعی انگلستان در ادامه افزود: «چیزی که ما می‌گوییم این است که ما فقط شواهدی از آنچه که باور می‌کنیم در اختیار داریم و آن (شواهد) تلفات یک غیرنظامی است. این یک موضع متفاوت است».

لنکستر مدعی شد از آنجایی که نظامیان انگلیسی در سنگرهای هدف قرار گرفته داعش حضور ندارند، لندن با «چالش‌هایی» در خصوص آمار درست از تلفات مواجه است.

معاون وزارت دفاع انگلیس توضیح داد: «نشان دادن دقیق آنچه که در نتیجه یک حمله رخ داده است، دشوار است اما این به مفهوم آن نیست که ما از دور از رویکرد خود راضی و خشنود هستیم».

این مقام انگلیسی در توجیه کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی عراق و سوریه گفت: «ما بر این باوریم که قطعاً ضروری است که از تلفات غیرنظامیان خودداری کنیم زیرا بین مسبب تلفات غیرنظامی شدن و احتمال افزایش افراطی‌گرایی ارتباط وجود دارند.، ارتباط مستقیمی وجود دارد… اگر ما در استفاده از نیروی نظامی بی‌مهابا عمل کنیم، کاملاً غیرسازنده خواهد بود».

لنکستر توضیح داد که نیروهای انگلیسی از اطلاعات پیش از حمله استفاده می‌کنند و سپس اقدامات و حرکات افراد در محل‌های حمله را تحت نظارت قرار می‌دهند و سپس نتیجه را ارزیابی می‌کنند.

بنا به گزارش ایندیپندنت، نیروی هوایی انگلیس از آگوست ۲۰۱۴، دستکم ۱۷۰۰ حمله هوایی از ۳۴ هزار حمله هوایی نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش در سراسر سوریه و عراق را انجام داده است که در واقع پنج درصد کل این حملات هوایی را شامل می‌شود.

فرماندهی مرکزی آمریکا مرگ ۱۲۵۷ غیرنظامی تا پایان فوریه را تأیید کرده، اما گروه «ایروارز» که آمار تلفات غیرنظامی در مناطق جنگی را رصد می‌کند، می‌گوید آمار واقعی بین ۷۵۰۰ تا ۱۲۳۰۰ غیرنظامی می‌شود.

بولتون پرواز جنگنده‌های چینی برفراز تایوان را محکوم کرد

به نوشته روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» روز یک‌شنبه دو فروند جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان پرواز و از خط مرزی میانی بین تایوان و سرزمین اصلی چین عبور کردند. تحلیل‌گران تایوانی این اقدام را به‌عنوان پیام تهدید پکن برای واشنگتن جهت توقف عبور کشتی‌های جنگی آمریکایی از این تنگه قلمداد می‌کنند.

با این حال، آمریکا عبور کشتی‌هایش از این تنگه تحت مناقشه را در راستای «آزادی ناوبری» در آب‌های بین‌المللی می‌داند.

بولتون نیز در پاسخ به اقدام اخیر چین در حساب توئیتری خود نوشت: «تحریکات نظامی چین هیچ قلب یا ذهنی را در تایوان به خود جذب نمی‌کند. اما عزم همه کسانی که برای دموکراسی ارزش قائل هستند تقویت می‌کند. سند روابط با تایوان و تعهدات ما شفاف هستند».

به گفته وزارت دفاع تایوان، این دو جنگنده «J-11» از حوالی ۱۱ صبح به وقت محلی (چین) به‌مدت ده دقیقه در حریم هوایی جنوب‌غربی این کشور پرواز کردند.

پیش‌تر«شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین گفته بود «پکن» حق خود را برای اعمال زور در تحت کنترل درآوردن تایوان حفظ خواهد کرد اما برای دست‌یابی مسالمت‌آمیز به «بهم پیوستن مجدد» این جزیره به خاک چین تلاش خواهد کرد.

پس از آن، «سای اینگ ون» رئیس‌جمهور تایوان در واکنش به سخنان شی، حمایت بین‌المللی جهت دفاع از آن‌چه دموکراسی و سبک زندگی این جزیره نامید را خواستار شد

تایوان حساس‌ترین مسئله برای چین است و پکن آن را سرزمین مقدس خود می‌داند. از زمان انتخاب شدن سای از حزب پیشرو دموکراتیک استقلال طلب در سال ۲۰۱۶، شی فشار بر این جزیره را افزایش داد.

رئیس ستاد ارتش آمریکا: روسیه هم‌اکنون تنها تهدید وجودی برای آمریکا است

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد ارتش آمریکا شامگاه سه‌شنبه مدعی شد روسیه تنها کشور در جهان است که تسلیحات اتمی لازم برای نابودی آمریکا را در اختیار دارد، پس تنها تهدید وجودی برای واشنگتن است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» ژنرال میلی طی سخنرانی برای کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «به‌دلیل توانمندی‌های اتمی روسیه، آنها تنها کشور روی کره زمین هستند که می‌توانند ایالات متحده را نابود کنند».

وی با بیان اینکه چنین توانمندی‌های روسیه به معنای تمایل مسکو برای اجرای عملیات نظامی علیه آمریکا نیست، توضیح داد: «با این حال، به‌این معنی است که روسیه همچنان تهدید وجودی فعلی علیه ایالات متحده است».

این مقام ارشد نظامی آمریکا همچنین مدعی شد که روسیه تلاش خواهد کرد تا سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را به‌عنوان یکی از اتحادهای ایالات متحده، تضعیف کرده و با آن کار، این کشور را در تمام مناطق جهان از جمله شمالگان به چالش بکشد تا قدرت پیشین خود را بازیابد.

این در حالی است که ژنرال میلی به گسترش سیستماتیک ناتو در مناطق اروپای مرکزی و شرقی طی دو دهه گذشته و همچنین تقویت حضور نظامی این سازمان در لهستان، رومانی و دریای بالتیک بعد از آغاز بحران اوکراین یا استقرار بخش‌هایی از سامانه‌های سپر موشکی آمریکا در مناطق مختلفی از اروپا هیچ اشاره‌ای نکرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز روز سه‌شنبه گفته ابراز امیدواری کرده بود که روسیه به تهدید امنیتی برای ایالات متحده تبدیل نشود و واشنگتن بتواند روابط خوب با مسکو را حفظ کند.

واکنش کودتاچی به سلب مصونیت پارلمانی‌اش

به نقل از اسپوتنیک، خوان گوایدو سردسته کودتاچیان علیه دولت قانونی ونزوئلا امروز چهارشنبه به لغو مصونیت پارلمانی خود واکنش نشان داد.

وی افزود: روند ما تغییری نخواهد کرد و من به فعالیت‌های خود ادامه خواهم داد.

شایان ذکر است که مجمع مؤسسان قانون اساسی ونزوئلا مصونیت پارلمانی گوایدو را سلب کرد و روند تحقیقات درباره تخلفات مالیاتی و به دست آوردن اموال به شکل غیرقانونی از مؤسسات بین المللی و منطقه‌ای را گشود.

مجمع موسسان قانون اساسی ونزوئلا مصونیت پارلمانی «گوایدو» را لغو کرد

مجمع ملی مؤسسان قانون اساسی ونزوئلا با سلب مصونیت پارلمانی خوان گوایدو سردسته کودتاچیان علیه دولت قانونی ونزوئلا موافقت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، مجمع ملی مؤسسان ونزوئلا با سلب مصونیت پارلمانی خوان گوایدو سردسته کودتاچیان علیه دولت قانونی ونزوئلا موافقت کرد.

بر اساس این گزارش؛ لغو مصونیت قضائی گوایدو که بصورت مستقیم از تلویزیون ونزوئلا پخش می‌شد، به تصویب مجمع مؤسسان قانون اساسی این کشور رسیده است.

در سند لغو مصونیت رئیس مجلس ملی ونزوئلا آمده است: مجمع مؤسسان قانون اساسی، اجازه می‌دهد تحقیقات قضائی درباره خوان گوایدو ادامه یابد.

شایان ذکر است که روز گذشته منابع ونزوئلایی از تصمیم دادگاه عالی قضائی این کشور برای رفع مصونیت پارلمانی خوان گوایدو سردسته مخالفان دولت قانونی ونزوئلا خبر دادند.

دادگاه عالی ونزوئلا از مجمع مؤسسان این کشور خواسته بود که مصونیت پارلمانی خوان گوایدو سردسته مخالفان دولت قانونی ونزوئلا را سلب کند.

بیش از یک هزار نفر در موزامبیک به وبا مبتلا شدند

نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات بخش بهداشت موزامبیک از مبتلا شدن بیش از یکهزار نفر به بیماری وبا در این کشور و جان باختن یکی از بیماران خبر دادند.

بنابر اعلام مقامات بخش بهداشت موزامبیک, بیماری واگیردار وبا به علت وقوع سیل ناشی از طوفان گرمسیری آیدی, در مرکز موزامبیک شایع شده است. این طوفان به شدت به این منطقه آسیب رساند.

یکی از مدیران بخش بهداشت و سلامت موزامبیک در گفتگو با مطبوعات با اشاره به این که تعداد افراد مبتلا به وبا که نامشان به ثبت رسیده, در حال افزایش است گفت تا دوشنبه صبح, یک هزار و پنجاه و دو مورد ابتلا به این بیماری واگیردار به ثبت رسیده است. این در حالی است که 96 فرد مبتلا به وبا همچنان در بیمارستان بستری هستند.

بنابر گزارش ها, به رغم کمک های بشر دوستانه ای که از تمام جهان به موزامبیک فرستاده شده است, صدها هزار فرد مصیبت زده ناشی از طوفان آیدی همچنان در شرایط سخت زندگی می کنند. این در حالی است که امکان انتشار وبا در مناطقی که آبهای آلوده در آنها جمع شده است وجود دارد.

حدود 900 هزار دوز واکسن خوراکی ضد وبا قرار بود روز دوشنبه وارد موزامبیک شود. کار واکسیناسیون از روز چهارشنبه در شهرهای دوندو Dondo و انهاماتاندا Nhamatanda آغاز خواهد شد.

باز هم کشف سلاح‌های غربی در درعا

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یگان های ارتش عربی سوریه مراکز تجمع و مخفیگاه های تروریست های وابسته به «کتائب العزه:» در غرب دو شهرک کفرزیتا و اللطامنه در حومه شمالی را هدف حملات گسترده خود قرار دادند.

این حملات در واکنش به حملات تروریست ها به مناطق نظامی و مناطق امن در حومه شمالی حماه صورت گرفت.

بر اساس این گزارش بر اثر حملات ارتش سوریه علاوه بر انهدام مخفیگاه های تروریست های کتائب العزه شماری از آنها به هلاکت رسیده و یا زخمی شده اند.

گروه های تروریستی امروز محلات مسکونی در شهر «محرده» در حومه شمالی حماه را هدف حملات راکتی خود قرار دادند که بر اثر این حملات خساراتی مالی به تاسیسات خصوصی و عمومی وارد آمد.

نیروهای ارتش سوریه روز گذشته شماری از تروریست ها را در شرق روستای اللطامنه و جنوب روستای «معرکبه» در حومه شمالی حماه به هلاکت رسانده و خودروها و جنگ افزارهای آنها را منهدم کردند.

کشف سلاح‌های ساخت غرب در حومه درعا

نیروهای سوری در ادامه پاکسازی مناطق آزاد شده از لوث تروریسم مقادیری سلاح و مهمات و تجهیزات ارتباطی برجامانده از گروه های تروریستی در شهر انخل در حومه شمالی درعا کشف کردند.

کشف صدها حساب کاربری جعلی در حمایت از نتانیاهو

یک شبکه مجازی پیام‌هایی در حمایت از نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و علیه مخالفان او منتشر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «آسوشیتدپرس» دو پژوهشگر به نام‌های«نوآم روتم» و «یووال آدام» اظهار کردند، ارتباط مستقیمی میان این شبکه ها ‌و نتانیاهو یا حزبش پیدا نکرده‌اند اما پسر نتانیاهو بارها مطالب این شبکه را لایک کرده است.

یک نهاد نظارتی اسرائیلی از کشف شبکه‌ای اجتماعی خبر داد که در آستانه انتخابات پیش‌روی اسرائیل، پیام‌هایی را در حمایت از بنیامین نتانیاهو منتشر می‌کند.

انتشار نخستین تصاوير از احداث راكتور اتمى در رياض

تصاوير ماهواره‌ای مربوط به احداث اولین نیروگاه اتمی در عربستان سعودی منتشر شد.

به گزارش اسپوتنیک، آژانس خبری بلومبرگ عکس‌های ماهواره‌ای را منتشر نموده است که ادعا میکند مربوط به ساختارهای اولین راکتور هسته ای در ریاض عربستان سعودی است.

به گفته این آژانس، تصاویر تایید می‌کنند که برنامه اتمی عربستان سعودی در حال پیشرفت است و در عکس ها مخزن ساخته شده برای سوخت هسته‌ای قابل تشخیص است.

لازم به ذکر است که این یافته‌ها منجر به نگرانی کارشناسان کنترل تسلیحات شده است. دسامبر 2017، شرکت دولتی روس‌اتم و مرکز علمی اتمی و انرژی‌های تجدید پذیر ملک عبدالله، طرحی را برای همکاری در جهت استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی امضا کردند.

در ۷۰ سالگی پیمان ناتو، آمریکا ترکیه را به اخراج تهدید کرد

به نقل از خبرگزاری رویترز ، مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه به ترکیه درمورد خرید سامانه ضدموشکی اس 400 از روسیه هشدار داد.

وی گفت ترکیه باید میان این که یک شریک حیاتی برای ناتو باقي بماند یا اینکه مشارکت خود را با خرید سامانه موشکی روسي به خطر بیندازد، یکی را انتخاب کند.

پنس با این اظهارات فشار را بر این متحد آمریکا در ناتو برای کنار گذاشتن این سفارش خرید که دولت آمریکا تهدیدی برای تجهیزات نظامی خود می بیند حفظ کرد.

معاون رئیس جمهور آمریکا در مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو در واشنگتن گفت: «ترکیه باید انتخاب کند. آیا می خواهد یک شریک حیاتی در موفق ترین ائتلاف نظامی تاریخ باقی بماند یا می خواهد امنیت این مشارکت را از طریق چنین تصمیمات توام با بی مبالاتی که موجب تضعیف این ائتلاف می شود به مخاطره بیندازد؟»

هیئت شورای امنیت ملی اسرائیل اسناد امنیتی را گم کرد

هیئت شورای امنیت ملی اسرائیل به ریاست مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی این کشور در راه سفر به هند اسناد سری مربوطه به معاملات فروش اسلحه را گم گرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه هاآرتص، این اسناد که در یک رستوران اسرائیلی جا گذاشته شده بودند، بطور تصادفی توسط گارسون رستوران پیدا شدند و پس از تحقیقات معلوم گردید گم شدن آنها بر امنیت اسرائیل تاثیر نگذاشته است. اعلام گردید اطلاعات موجود در اسناد حفظ شده وبه دست افراد ضد اسرائیلی، نرسیده است. به دنبال آن، اسناد محرمانه به سفارت اسرائیل در هند منتقل شدند.

در ماه ژانویه بن شبات به همراه چند عضو شورای امنیت اسرائیل برای دیدار با همتای هندی و نارندرا مودی، نخست وزیر هند به این کشور سفر کرد. در دیدار های انجام شده معاملات تسلیحاتی بین دو کشور مورد بحث قرار گرفتند. طبق گزارش رسانه های تل آویو تلاش می کند سامانه های نظامی پیشرفته از جمله هواپیما های جاسوسی ، پهپادها ، موشک های ضد تانک ، توپ و سامانه های راداری را به هند بفروشد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: