پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

سیل فقیران را با خود برد. سیل فقیران را ویران کرد. سیل غم آمد و خانه ی بی پناهان را زبنیاد جا کن کرد و به گل و لای دشت ها نشاند. خشک سالی های طولانی نیز با همین ها چنین کرد. ترکمن صحرا ، پل دختر، محله ی سعدی و…. را میشناسید به آنجا ها رفته و مانده و به ژرفا نگریسته اید. آنان سرزمین ارزش آفرینان محروم میهن ما بودند. سیل بی تردید عامل طبیعی بود و استثنائی . اما این عامل باز باز خواهد گشت و باز نادارها را قربانی خواهد کرد. راه حل ما در آخرین مرحله سیل بند ساختن است اما در اساس دگرگونی بنیادی است.
بیدار شو ای دیده که ایمن نتوان بود/ زین سیل دمادم که در این منزل خواب است. – فریبرز رئیس دانا

آمریکا سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد

آمریکا، سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد!

با تمام خواهش و تمنا و عجز و لابه گسترده دولت ایران و دیپلمات ها و رسانه های داخلی مانند مورد زیر از خبرگزاری دولتی مهر« به گزارش خبرگزاری مهر، آمریکا امروز دوشنبه در اقدامی خصمانه، از سر استیصال و بدون توجه به مبارزه بی‌امان تهران با تروریست‌های مورد حمایت واشنگتن در برخی کشورهای خاورمیانه، سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد.» امپریالیسم آمریکا با بی توجهی کامل به هارت و پورت ها و خواهش تمنا ها سپاه را وارد لیست خود کرد، همان لیستی که ۲ سال پیش مجاهدین رجوی از آن توسط آمریکا حذف شد!

معلوم نیست خبرگزاری دولتی از آمریکا چه میخواهد؟ وقتی میکود«بدون توجه به مبارزه بی‌امان تهران با تروریست‌های مورد حمایت واشنگتن » اگر واقعا بع ادعای بالا اعتقاد دارد که خب رفتار واشنگتن منطقی بوده چون با تروریست‌های مورد حمایت آمریکا در افتادند پس وارد لیست شده‌اند، پس چه انتظار پنهانی در این جمله نهفته؟ که مهر را دچار تناقض گوئی کرده؟ این به این معنی است که خبرگزاری دولتی مهر بر این باور بوده که آمریکا می بایست به سپاه پاسداران به خاطر مقابله با داعش مدال افتخار میداد و نه این که وارد لیست تروریست اش بکند، این نشان دهنده عمق تو هم دولت ایران نسبت به امپریالیسم آمریکا است که فکر می‌کنم فقط می‌توانم با چنین سیاست هایی دل ترامپ را به دست بیاورد!

طرح ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران به کنگره آمریکا رفت

«تام یودال» سناتور دموکرات ایالت نیومکزیکو آمریکا که چندی قبل از تدوین طرحی برای ممنوعیت اقدام نظامی بدون مجوز علیه ایران خبر داده بود، آخر هفته گذشته رسما این طرح را به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ارائه کرده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در وبسایت کنگره آمریکا، این طرح به شماره «اس. ۱۰۳۹» تاکنون از سوی ۱۰ سناتور دموکرات از جمله «دایان فینشتین»، «برنی سندرز» و «ریچارد دوربین» مورد حمایت قرار گرفته است. «رند پال» هم تنها سناتور جمهوری‌خواهی است که تا این لحظه پای این طرح را به عنوان حامی مشترک امضا کرده است. سنای آمریکا ۱۰۰ عضو دارد و تصویب هر طرح به دستکم نصف به علاوه یک رأی نیاز دارد.

یودال در مورد دلیل ارائه این طرح به سنا، در توییتر نوشته است: «درخواست جنگ با ایران، برگی از همان دفتری است که ما را به تهاجم شکست‌خورده به عراق کشاند. و کنگره باید اختیارات قانونی‌اش را برای توقف حرکت به سمت جنگ اعمال کند. به همین دلیل است که من امروز «قانون پیشگیری از جنگ غیرقانونی با ایران» را ارائه کردم.»

این طرح مهر ماه سال گذشته برای اولین بار در سنا ارائه شد، اما به واسطه آنکه تنها چند ماه تا پایان دوره سنا باقی مانده بود و دولت و کنگره آمریکا نیز در مورد بودجه با یکدیگر درگیر بودند، این طرح در نوبت بررسی قرار نگرفت. مشابه این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا نیز مطرح شده بود، که آن طرح نیز به دلایل مشابه، بررسی نشد. بر اساس، قوانین آمریکا، در صورتی که با پایان یک دوره کنگره طرحی تصویب نشود، آن طرح در دوره بعد کنگره از دستور کار خارج می‌شود، اما حامیان آن می‌توانند آن را مجددا به کنگره ارائه کنند.

هنوز متن پیش‌نویس طرح تازه این دو سناتور آمریکایی منتشر نشده، اما متنی که به دوره پیشین سنا ارائه شده بود، تأکید داشت که بر اساس قانون اساسی ایالات متحده کنگره تنها مرجعی است که می‌تواند علیه کشوری اعلام جنگ کند و قوه مجریه برای چنین اقدامی ابتدا باید از کنگره مجوز دریافت کند.

در بخش یافته‌های آن طرح هرچند اتهاماتی علیه برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران مطرح شده، اما در عین حال اشاره شده بود که بر اساس تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای پایبند بوده است. این طرح می‌افزاید: «جنگ با ایران، دارایی‌ها، نفرات و اهداف سیاست خارجی ایالات متحده در سرتاسر آن منطقه از جمله در عراق، افغانستان و اسرائیل را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

این طرح سپس با بیان اینکه مواضع جنگ‌طلبانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند به «خطای محاسباتی» هریک از دو طرف منجر شود، استفاده از منابع مالی برای انجام اقدام نظامی علیه ایران را ممنوع می‌کند.

در بخش الزامات این طرح، آمده است: «هیچ منابعی نباید برای عملیات‌های نظامی در و علیه ایران مورد استفاده قرار گیرد، مگر آنکه قانون یا قطعنامه مشترکی در کنگره تصویب شده و به صورت مشخص مجوز چنین اقدامی را بعد از تصویب این قانون، صادر کند.»

در این طرح البته اقدام نظامی در صورت «وجود تهدید قریب‌الوقوع علیه ایالات متحده» و با کسب مجوز لازم از کنگره، از ممنوعیت تخصیص بودجه مستثنی شده است. اقدام نظامی در تلاش برای «دفع یک حمله ناگهانی به ایالات متحده، اراضی یا دارایی‌ها یا نیروهای نظامی» و «نجات شهروندان یا نفرات ایالات متحده» دو استثنای دیگر این طرح هستند.

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه ممکن است افرادی از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با طرح ادعای ارتباط ایران با القاعده به مجوز جنگی که در سال ۲۰۰۱ برای مبارزه با این گروه صادر شد استناد کرده و اقداماتی را علیه ایران انجام دهند. در صورت تصویب طرح یودال این مسیر مسدود می‌شود.

ادعای احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از کارشناسان در عملی بودن چنین ایده‌ای ابراز تردید می‌کنند. «ان رایت» از افسران سابق ارتش و از مقام‌های پیشین وزارت خارجه آمریکا اسفند ماه پارسال در یادداشتی در این مورد گفت: «ایران ۸۰ میلیون جمعیت و یک ارتش قدرتمند دارد که به اندازه ارتش آمریکا تجربه رزمی دارد. اگر به کشورهایی که آمریکا به آنها حمله کرده باشد نگاه کنید متوجه می‌شوید که آمریکا به کشوری که نیروی نظامی قدرتمندی داشته باشد حمله نمی‌کند.»

اورتگا وقوع سیل را به ایران تسلیت گفت

رئیس جمهور نیکاراگوئه در پیامی به مردم و دولت ایران جان باختن ده‌ها نفر در سیل مناطق مختلف کشور را تسلیت گفت.

رئیس جمهوری پس از تسلیت به مردم ایران، خامنه ای و دولت ایران گفت: جاری شدن سیلاب ناشی از باران که ۷۰ نفر کشته و ۷۰۰ زخمی برجای گذاشت، بسیار دردناک بوده و تخریب منازل و تلف شدن دام‌ها و محصولات، این اندوه را مضاعف ساخته است.

باز هم به شرافت کی روش!

کارلوس کی روش در جریان برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ در دیدار با دبیرکل فیفا در رختکن ایران، به شدت از تحریم‌های سیاسی آمریکا و دخالت آن در فوتبال انتقاد کرده بود اما تاامروز خبری از این حمله تند مرد پرتغالی منتشر نشد.

به گزارش تابناک ورزشی، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کارلوس کی روش در ایران، حضور دو دوره متوالی در جام جهانی و کسب بیشترین امتیاز با تیم ملی بود. جدا از مسائل فنی مربیگری او برای تیم ایران که حائز ارزش‌ها و دستاوردهای مهم و البته توأم با نقدهایی نیز بود اما یکی از ویژگی‌های بارز کی روش که کسی نمی‌تواند منکر آن شود، رفتار متعصبانه و پرجوش و خروش او در حمایت از تیم ملی ما بود. او چه کنار زمین و چه بیرون از آن و حتی در مصاحبه‌هایش با رسانه‌های خارجی این غیرت را به وضوح نشان می‌داد و بعضاً اتفاقات جالبی را رقم می‌زد.

یکی از همین اتفاقات که تاکنون گفته هم نشده مربوط به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است. تیم ایران در نخستین بازی اش در جام جهانی ۲۰۱۸ برابر مراکش به پیروزی دست یافت و موجب خوشحالی همه مردم ایران شد. بعد از این برد اتفاق جالبی در رختکن تیم ملی رقم خورده که موجب تعجب ایرانی هم شده که کی روش در متن اصلی این اتفاق است.

در پی پیروز تیم ملی مقابل مراکش، فاطما سامورا – دبیرکل آفریقایی فیفا برای تبریک گفتن به تیم ملی ایران راهی رختکن تیم ملی می‌شود. پیش از حضورش سامورا در رختکن، به کی‌روش اطلاع می‌دهند که سامورا قصد حضور در رختکن را دارد و کی روش هم به جای خوشحالی از این اتفاق، بیشترین استفاده را از این موضوع برای گفتن انتقاداتش علیه سیاست‌های این نهاد فوتبالی در حمایت از ایران، می‌برد.

پیش از شروع جام جهانی، خبرگزاری رویترز اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا، بازیکنان ایرانی نمی‌توانند از کفش‌های ورزشی شرکت آمریکایی نایکی در جام جهانی استفاده کنند که این موضوع مصداق بارز دخالت سیاست در فوتبال بود. کی‌روش هم از مدت‌ها پیش از این موضوع ناراحت بود. به خاطر همین موضوع او به مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و پژمان منتظری گفت که صریحاً انتقاد خودشان از این تصمیم نایکی و عدم دخالت فیفا در این موضوع را به دبیرکل فیفا بگویند.

در نهایت فاطما سامورا در رختکن تیم ملی حاضر شد ولی بازیکنان با وجود درخواست کی‌روش اما ظاهراً نتوانستند با صراحت از فیفا به خاطر عدم رسیدگی و جلوگیری از دخالت سیاست در فوتبال انتقاد کنند؛ تا آنجا که کی روش خود شخصاً پا پیش می‌گذارد و از خجالت فیفا و دبیرکلش در می‌آید!

سرمربی سابق تیم ملی با عصبانیت خطاب به فاطما سامورا گفت: » فیفا نه تنها جلوی دخالت سیاست در فوتبال را نگرفته بلکه در برابر آن سکوت می‌کند و هیچ اقدامی انجام نداده است.» او همچنین به سامورا تاکید کرده که این اقدام نایکی یک اقدام بر اساس مسائل سیاسی است که ارتباطی به ورزش ندارد.

اما بعد از واکنش شدید کی‌روش به سامورا در رختکن تیم ملی، دبیرکل فیفا هم بدون بیان کلمه دیگری و تبریک مجدد به تیم ملی، از رختکن خارج می‌شود و هیچ صحبتی هم در واکنش به انتقادات کی روش نمی‌کند.

کارلوس کی روش قبلاً هم در مصاحبه‌ای پیرامون تحریم‌هایی که علیه ایران است و مسئله عدم دسترسی ملی پوشان به کالاهای ورزشی برخی برندها از جمله نایکی، گفته بود: همه متوجه این موضوع هستند و آن را می‌دانند؛ خیلی درست نیست بنده بخواهم این موضوعات را تفسیر کنم؛ ما در هفت، هشت سال گذشته نگذاشتیم هیچ مسئله یا مشکل بهانه جویانه ای در کارمان باشد و بخواهد ما را توجیه کند. ما باید مبارزه و بازی کنیم و به همه نشان دهیم که این بازیکنان مثل تمام بازیکنان جهان عاشق پیروزی هستند؛ رقابت و بازی می‌کنند؛ ممکن است این تحریم‌ها یک یا ۱۰ سال و شاید ۱۰۰ سال طول بکشد ولی تحریم‌ها همیشه برنده نخواهند شد.

ریچارد نفیو: وارد کردن سپاه به لیست تروریستی فقط امکان درگیری را افزایش میدهد!

«ریچارد نفیو»، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که از او به عنوان یکی از معماران تحریم‌های ضدایرانی یاد می‌شود در چند توئیت روز دوشنبه اقدام واشنگتن برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های «تروریستی» آمریکا را کم‌اهمیت جلوه داده و آن را حاصل حماقت مشاوران ترامپ دانست.

او کاربری در توئیتر را که خبر قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی را منتشر کرده مخاطب قرار داده و نوشته است: «بسیار خوب! طرفداران این اقدام می‌توانند آن را جشن بگیرند ولی، این تأثیر معناداری بر اضافه شدن فشارها [علیه ایران] نخواهد داشت اما مخاطرات را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. اما مسئله اصلی در اینجا انگیزه‌‌ای نه چندان پنهان است: مسموم کردن رابطه به نحوی که مذاکره با ایران در آینده غیرممکن باشد.»

او سپس با لحنی طنزآلود و کنایه‌آمیز در پاسخ به توئیت روزنامه وال‌استریت‌‌ژورنال درباره اقدام دولت ترامپ علیه سپاه نوشته است: «اوه، خدا را از این بابت شکر! حالا دیگر سپاه نمی‌تواند به سوریه سفر کند…بسیار خوب، حالا می‌توانیم سراغ کسانی برویم که از سپاه حمایت می‌کنند و با آن همکاری تجاری دارند.»

نفیو در ادامه اعتراف کرده تصمیم ترامپ از ناتوانی برای خارج کردن نیروهای ایران از سوریه ناشی شده است. او نوشت:

«به نظر من اینطور می‌رسد که ما جلوگیری از مورد اول (متوقف کردن سفر سپاه به سوریه) را دشوار یافته‌ایم و این کار هم [بشار] اسد را مجاب نخواهد کرد به آنها (ایرانی‌ها) بگوید به خانه‌هایشان برگردند. درباره کار دوم، اگر شما بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ با هر شرکت خارجی صحبت کرده باشید و از شما نپرسیده باشد از تحریم‌های آمریکا می‌ترسند و چطور باید از همکاری با سپاه خودداری کنند، حتما خواب بوده‌اید.»

مقام سابق آمریکایی در ادامه با لحنی کنایه‌آمیز نوشته است: «به نظرم ما سرانجام کاری کرده‌ایم که سعودی‌ها، اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها خطر سپاه را جدی بگیرند. خب خوب است؛ حداقل الان می‌توانیم بگوییم ما کاری انجام داده‌ایم که اوباما (بوش، کلینتون، بوش پدر و ریگان) انجام نداده‌اند.»

او اضافه کرد: «واقعاً سرگرم‌کننده است آدم مشاور ترامپ در امور ایران باشد. تنها چیزی که لازم است بگویی این است که «اوباما این کار را انجام نداده» و بعد می‌توان بقیه یادداشت را با عکس گربه پر کرد.

اعلام حالت فوق العاده در یمن

به نقل از روزنامه العربی الجدید ، در پی شیوع بیماری وبا در یمن وزارت بهداشت عمومی و مسکن دولت نجات ملی، در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد.

گزارش داد ،‌ وزارت بهداشت عمومی وابسته به جنبش انصار الله یمن ( دولت نجات ملی یمن) برای مقابله با بیماری وبا که از ابتدای ماه ژانویه امسال ( 2019 ) منجر به مرگ دهها نفر و بستری شدن هزاران تن دیگر شده ، در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرده است.

یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت دولت ( نجات ملی ) یمن گفت: با توجه به شرایط فعلی ناشی از شیوع بیماری وبا و گسترش این بیماری در صنعا و بقیه استان های یمن ، وزارت بهداشت حالت فوق العاده اعلام کرده است.

یوسف الحاضری به العربی الجدیدی گفت جنگ چهار ساله در یمن عامل اصلی شیوع این بیماری است.

وی خاطر نشان کرد اعلام حالت فوق العاده ایجاب می کند تا همه افراد در حوزه های دولتی ، مدنی ، مردمی ، حزبی و غیره برای مقابله با بیماری وبا بسیج شوند .

الحاضری افزود از ابتدای سال 2019 ، حدود 29 هزار و 750 مورد مشکوک به ابتلا به بیماری وبا در پایتخت ( صنعا) مشاهده شده است و تا تاریخ 4 آوریل ( 15 فروردین ) دست کم 29 نفر بر اثر این بیماری در صنعا جان باختند .

سخنگوی وزارت بهداشت دولت ( نجات ملی ) یمن گفت: شمار مبتلایان به بیماری وبا فراتر از میانگین طبیعی آن است و سیستم بهداشتی توان کافی برای کنترل این فاجعه بی سابقه را در صنعا و بقیه استان های کشور ندارد .

وی یادآور شد شمار مبتلایان به بیماری وبا در کشور از ابتدای ژانویه سال 2019 تا اواخر ماه مارس به 162 هزار و 463 مورد رسیده است .

الحاضری تاکید کرد از ابتدای سال 2019 دست کم 327 نفر در کشور بر اثر بیماری وبا جان باختند و آمار کل قربانیان این بیماری از زمان شیوع آن در سال 2016 به بیش از سه هزار نفر رسیده است و بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر در استان های مختلف کشور به این بیماری مبتلا شدند .

درهمین حال سازمان جهانی بهداشت دوشنبه گذشته از افزایش تعداد کشته های ناشی از ابتلا به بیماری وبا در یمن از ابتدای سال 2019 به 291 مورد خبر داد .

بر اساس بیانیه سازمان جهانی بهداشت در این مدت همچنین 147 هزار و 927 نفر در یمن به بیماری وبا مبتلا شدند .

سازمان جهانی بهداشت افزود تعداد تلفات ناشی از بیماری وبا در یمن در ماه مارس افزایش چشمگیری داشته است و دست کم 195 نفر در ماه مارس بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند .

ونزوئلا طرح پیشنهادی اوروگوئه را بهترین ابزار برای مقابله با بحران دانست

به نقل از خبرگزاری شین هوا از کاراکاس، ­وزیر امور خارجه ونزوئلا ساز و کار مونته ویدئو را بهترین ابزار برای پرداختن به بحران ونزوئلا دانست.

خورخه آرئاز وزیر امور خارجه ونزوئلا روز یکشنبه از ساز و کار مونته ویدئو قدردانی کرد و آن را راه خوبی برای مقابله با بحران سیاسی ونزوئلا و اجتناب از درگیری مسلحانه دانست.

وزیر خارجه ونزوئلا در پیامی توئیتری اعلام کرد این ساز و کار، صادقانه ترین و دقیق ترین ابتکار عمل پیشنهادی است. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه دستور فعال شدن این ساز و کار را داده است.

وی افزود مذاکره و سیاست همواره راه هایی هستند که باید دنبال شود. جنگ و خشونت جایی در ونزوئلا ندارند.

ساز و کار مونته ویدئو که از سوی مکزیک و اوروگوئه ارائه شده و از حمایت بولیوی و کشورهای حوزه کارائیب برخوردار است، طرحی چهار مرحله ای برای کاهش تنش های فزاینده میان حزب سوسیالیست حاکم و مخالفان تحت پشتیبانی آمریکا و همچنین برای دستیابی به راه حلی از طریق مذاکره شده است.

مادورو روز شنبه از مکزیک، بولیوی، اوروگوئه و کشورهای کارائیب خواست ابتکار عمل مذاکره را که دو ماه پیش در مونته ویدئو در مورد آن تصمیم گیری شد، از سربگیرند.

تنش ها در ونزوئلا از بیست و سوم ژانویه و پس از آنکه خوان گوایدو رهبر کودتاچیان هوادار امپریالیسم آمریکا، خود را بدستور ترامپ رئیس جمهور موقت این کشور نامید افزایش یافته است.

واشنگتن در حمایت از گوایدو فشارهای خود را بر مادورو تشدید کرده است و تحریم های مالی و اقتصادی جدیدی علیه دولت ونزوئلا و شرکت ملی نفت این کشور اعمال کرده است.

دهها هزار نفر از حامیان دولت روز شنبه برای قدرت نمایی در سراسر این کشور تظاهرات کردند.

زحمتکشان برزیل خواستار آزادی لولا داسیلوا شدند

به نقل از آسوشیتدپرس، زحمتکشان وحامیان «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» با برپایی تظاهرات در مقابل زندان محل نگهداری وی خواستار آزادی او شدند.

داسیلوا سال گذشته میلادی به اتهام ساختگی فساد مالی و پولشویی (که به اثبات هم نرسید) به ۱۲ سال زندان محکوم شد. رئیس جمهوری اسبق برزیل ارشدترین مقام این کشور است که تاکنون در نتیجه سیاسی بازی در این پرونده فساد مالی محکوم و زندانی شده است.

داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر برزیل نیز قصد نامزد شدن داشت اما دادگاه شرکت وی در این رقابت‌ها را ممنوع اعلام کرد و به دنبال آن اعلام شد که رئیس جمهوری اسبق برزیل به حکم ممنوعیت شرکت در انتخابات ماه اکتبر به دادگاه عالی برزیل و سازمان ملل شکایت می‌کند.

قوانین برزیل محکومان کیفری را تا هشت سال از نامزدی در انتخابات محروم می‌کند.

داسیلوا تمامی اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته بود که پیگرد قضایی علیه او با توطئه سیاستمداران مخالف آغاز شده که به این وسیله، درصدد جلوگیری از بازگشت او به صحنه سیاسی برزیل هستند.

پرواز مستقیم ایران به ونزوئلا تهدید علیه آمریکاست

«مارکو روبیو»، سناتور فاشیست جمهوریخواه ایالت فلوریدا در حساب کاربری خود در توئیتر مدعی شد: برقراری پرواز مستقیم میان ایران و ونزوئلا نشان دیگری از تهدید ایران علیه امنیت ملی آمریکاست.

ادعای این سناتور جمهوری‌خواه در حالی صورت گرفته که بامداد امروز نخستین پرواز مستقیم تهران – کاراکاس از سوی شرکت هواپیمایی ماهان، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) را به مقصد کاراکاس ترک کرد.

ایران به همراه ترکیه، روسیه، چین و برخی دیگر از کشورها ضمن حمایت از دولت قانونی و مشروع نیکلاس مادورو، دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم می‌کنند.

مقام ایرانی: ادعای آمریکا درباره شامل نشدن بخش غذایی در تحریم ها دروغ است

وزیر جهاد کشاورزی ایران با فریب کاری خواندن ادعای مقام های آمریکایی درباره شامل نشدن مواد غذایی در تحریم ها گفت: با همه امکانات و ابزارها، تحریم در همه بخش ها از جمله غذا اجرا شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی ایران ادعای مقام های آمریکایی را درباره اینکه تحریم شامل غذا نمی شود «فریبکاری» خواند و گفت: با همه امکانات و ابزارها، تحریم در همه بخش ها از جمله غذا اجرا شده است.

وی در ادامه افزود: (مقام های آمریکا) با خروج یک طرفه از برجام، نگذاشتند ایران با پول نفت صادر شده، غذا تهیه کند. از طریق تحریم می خواهند ما را تسلیم خواسته های خود کنند. برخی کشورها مانند آمریکا به دنبال حفظ سلطه خود بر ذخایر غذایی دنیا هستند؛ حتی اگر این کار به قیمت از بین رفتن محیط زیست باشد. بعضی کشورها مانند ژاپن با وجود محدودیت هایی در زمینه خاک همچنان سعی می کنند غذایشان را خود تولید کنند.

توافق هسته ای برجام سال 1394 در پی اجماع جهانی و با تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد بین جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و اعضای گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان) امضا شده بود. رییس جمهور آمریکا هجدهم اردیبهشت ماه پارسال خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر کرد.

واکنش شینهوا به قرار گرفتن سپاه پاسداران اسلامی در لیست تروریستی

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، تصمیم ترامپ مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریستی را باعث بدتر شدن اوضاع در منطقه اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کرد.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، خاطر نشان می کند که بسیاری بر این باورند که حرکت دولت آمریکا در تروریستی نامیدن سپاه ایران به عنوان یک نهاد مهم نظامی، اوضاع خاورمیانه را پیچیده و بغرنج تر خواهد کرد. همزمان تلویزیون مرکزی چین نیز در تحلیلی تاکید کرد، دولت آمریکا در حال پیشبرد راهبردی است که بر اساس آن مشکلات خاورمیانه بیشتر خواهد شد. در این تحلیل که از «سی سی تی وی 13» پخش شد، امده است: خاورمیانه در سال های اخیر دستخوش تحولات زیادی شده است و هر تحرک نادرستی در این منطقه می تواند اوضاع را بدتر کند. رسانه های چین افزوده اند ،پیش از این سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به آمریکا هشدار داده بود که چنانچه سپاه را تروریست بداند، ایران نیز دست به اقدامی تلافی جویانه خواهد زد. در پی این اقدام نامتعارف ترامپ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در نامه ای به رییس جمهوری و رییس شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد.

ترامپ در بیانیه ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، گفت: من امروز بطور رسمی اعلام می کنم دولت من قصد دارد بر اساس بند شماره 219 از «قانون مهاجرت و ملیت» ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله سپاه قدس را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند.

قطر: می‌توانیم یک‌سوم دبی و ابوظبی را در تاریکی فرو ببریم، ۳۰۰ هزار مصری در قطر را یادتان نرود!

«احمد آل محمود» رئیس مجلس قطر اظهار داشت توصیه‌های «شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» امیر کشور از نخستین روز آغاز بحران مانع از تاثیر هرگونه اختلافات میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس بر مردم شد.

آل محمود در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» در جریان یک‌صد و چهلمین نشست مجمع عمومی اتحادیه بین‌المجالس در دوحه، گفت که امارات همه چیز با قطر را تحریم کرد به جز گاز قطر را.

آل محمود در این گفت‌وگو، که روز گذشته منتشر شده، تأکید کرد: «اگر گاز را بر امارات تحریم کنیم که این اقدام طبق قوانین بین‌المللی حق ماست، یک‌سوم دبی و یک‌سوم ابوظبی در تاریکی فرو می‌روند.»

بیشتر بخوانید

واکنش قطر به تحریم مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس از سوی عربستان

آل محمود افزود، 300 هزار شهروند مصری در قطر کار می‌کنند ولی از زمان آغاز بحران خلیج‌فارس، هیچ‌کدام از آنها اخراج نشده‌اند در حالی‌که کشورهای تحریم‌‌کننده دوحه از تمامی قطری‌ها، حتی از بیماران تحت درمان در بیمارستان‌ها خواستند این کشورها را ترک کنند.

بحران در روابط میان اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس پس از آن شکل گرفت که عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر در 5 ژوئیه 2017، با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط دیپلماتیک و اقتصادی با این کشور را تحریم کردند؛ اتهامی که دوحه قویا آن را نفی کرده است.

درهای مکزیک به روی ونزوئلا باز است

لوپز اوبرادور رئیس جمهور مکزیک اعلام کرد درهای کشورش به روی کاراکاس باز است و مکزیکو برای میانجیگری بحران ونزوئلا آمادگی کامل دارد.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در عين حال تصریح کرد برای حصول توافق صلح آمیز، اپوزیسیون نیز موافق انجام مذاکرات باشد.

اظهارات لوپز اوبرادور پس از آن ایراد می شود که رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ونزوئلا آمادگی کاراکاس را برای از سرگرفتن سازوکار گفتگوهای مونته ویدئو اعلام کرده اند؛ مکانیزمی که مکزیک و اروگوئه به عنوان گزینه ای برای برون رفت از بحران حال حاضر ونزوئلا در مقابل راهبرد فشار حداکثری آمریکا و متحدان منطقه ای و بین المللی اش در قبال کاراکاس اتخاذ کرده اند.

آماده باش ناوهای روسیه در دریای سیاه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: کشتی های بازرسی و همچنین گروه تهاجمی نیروی دریایی، گردان سامانه موشکی ساحلی و هواپیماهای نیروی دریایی در حالت عملیاتی هستند

وزارت دفاع و مرکز کنترل دفاع ملی روسیه اعلام کرد سامانه موشکی ساحلی و کشتی های تهاجمی و بازرسی ناوگان روسیه در دریای سیاه باتوجه به رزمایش ناتو در این منطقه بصورت رسمی در حالت عملیاتی قرار گرفتند.

راشاتودی گزارش داد مرکز کنترل دفاع ملی روسیه اعلام کرد ناوگان روسیه در دریای سیاه اقداماتی را برای نظارت بر کشتی های ناتو جهت واکنش سریع به شرایط اضطراری احتمالی به انجام می رساند.

این مرکز اعلام کرد:» کشتی های بازرسی و همچنین گروه تهاجمی نیروی دریایی، گردان سامانه موشکی ساحلی و هواپیماهای نیروی دریایی در حالت عملیاتی هستند.»

رزمایش سپر دریا 2019 ناتو روز دوشنبه در بخش جنوب شرقی دریای سیاه با حضور کشتی ها و جنگنده های آمریکا، بلغارستان، یونان، کانادا، هلند، رومانی و ترکیه با همکاری نیروهای مسلح گرجستان و اوکراین آغاز شد.

اعتراضات مردمی و ناامنی در مناطق تحت کنترل گروه‌های مورد حمایت ‌آمریکا در سوریه

اهالی حومه غربی دیرالزور با برپایی تظاهرات موجودیت نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) در مناطق تحت سکونت خود را محکوم کردند.

این تظاهرات در پی حمله یک گشتی وابسته به حزب اتحادیه دموکرات کردستان سوریه به یک صرافی با لباس‌های غیرنظامی در روستای السعوة در غرب دیرالزور صورت گرفت. این حمله با قصد سرقت و ربودن مالک این مرکز تجاری برای دریافت غرامت از خانواده وی انجام شده بود، اما عملیات مذکور موفقیت‌آمیز نبود و صاحب مرکز مذکور توانست فرار کند.

سایت الخابور در همین رابطه اعلام کرد که صدها نفر از اهالی این روستا با برپایی تظاهرات مسیرهای اصلی روستا را بستند و اقدام به آتش زدن لاستیک خودروها کرده خواستار خروج نیروهای کرد و شبه‌نظامیان دیگر تحت مدیریت این گروه از منطقه شدند.

برخی منابع گزارش دادند که نیروهای [پ‌ی‌د] هیئتی از عناصر موسوم به دفتر روابط عمومی خود را برای آرام کردن اهالی این روستا به منطقه اعزام کرده و این هیئت وعده داده که اوضاع امنیتی روستا را تحت کنترل خود قرار دهد.

خیزش مردمی اهالی حومه غربی دیرالزور یک روز بعد از اعتصاب معلمان مدرسه الحریه در منطقه غرانیج واقع در شرق دیرالزور صورت گرفت که در اعتراض به شکنجه هفت نفر از همکارانشان اعتصاب کردند.

نیروهای کرد با مخالفت‌های گسترده مردمی در مناطق استقرار خود مواجه است و تظاهرات اعتراض‌آمیز نسبت به اوضاع بد معیشتی و بدرفتاری شبه‌نظامیان کرد با مردم در بخش‌های مختلف تحت کنترل این نیروها برگزار می‌شود، این در حالی است که نیروهای قسد تلاش می‌کنند با بازداشت کردن معترضان، کنترل اوضاع را در دست داشته باشند.

در همین حال سایت‌های الکترونیک مخالف گزارش می‌دهند که اوضاع امنیتی در مناطق تحت سلطه نیروهای کرد در بخش دیرالزور از کنترل خارج شده است، در همین رابطه یک موتورسیکلت بمب‌گذاری‌شده در نزدیکی ایستگاه ایست و بازرسی روستای الحصان منفجر شد که بنا بر گزارش‌های موجود چندین نفر در نتیجه این انفجار کشته و زخمی شده‌اند.

همچنین دو فرد مسلح که از یک موتورسیکلت استفاده می‌کردند، با تیراندازی به‌سوی یکی از عناصر نیروهای کرد در روستای الشنان در حومه دیرالزور وی را کشتند.

دولت دست نشانده لیبی مزدور قطر است و خلیفه حفتر مزدور عربستان و امارات، هرکی بقدرت برسد یا بماند مزدور غرب است!

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، منصف المرزوقی ضمن اعلام این مطلب افزود خلیفه حفتر اجیر و مزدور محور شرارت عربی و به عبارت دیگر مصر، عربستان سعودی و امارات عربی متحده است که برای خدمت به اسرائیل و غرب تلاش می کنند .

وی افزود: حفتر صرفا اجیر محور شرارت عربی است که عربستان سعودی، امارات عربی متحده و مصر نماد اصلی آن هستند. این محور تصمیم گرفته است نظام کهنه عربی را برای خدمت به اسرائیل و غرب حفظ کنند در نتیجه می خواهند به هر وسیله ای شده با بهار عربی مقابله کنند.

المرزوقی همچنین تاکید کرد قدرت های بزرگ با کشورهای محور شرارت عربی همدست هستند و آزادی اعراب برای آنها اهمیتی ندارد به همین سبب هیچ امیدی به آنها نیست و ملت های عربی باید خودشان برای آزادی اقدام کنند و حقوق خودشان را پس بگیرند.

المرزوقی گفت: حفتر اجیر کسانی است که خودشان هم اجیر دیگران هستند (رژیم های مرتجع عربی که اجیر غرب هستند) این کشورها صرفا عروسک هایی در دست قدرت های بزرگ هستند تا کشورهای غربی از طریق آنها بتوانند وارد سوریه، یمن و لیبی شوند. اوضاع به شدت وخیم است. به نظر من ملت های عربی برای دستیابی به آزادی و عزت نباید منتظر دیگران باشند بلکه باید به خودشان تکیه کنند. متاسفانه جامعه بین المللی تحت سیطره قدرت های بزرگ است و این قدرت ها هم به آزادی ملت های عربی اهمیتی نمی دهند و آزادی این ملت ها از نظر آنها در درجه آخر اهمیت قرار دارد.

لازم له تذکر است دولت دست نشانده بی ریشه لیبی که ظاهراً در قدرت است مورد حمایت قطر و ترکیه است اما در اصل حافظ منافع امپریالیست های غربی است تا در غارت نفت لیبی دستشان باز باشد.

اگر هم حفتر به قدرت برسد از حمایت عربستان و امارات برخودار خواهد بود و حفاظت از منافع امپریالیستها را به عهده می‌گیرد، نگرانی غرب از جنگ فعلی لیبی ایجاد آشوب و اشکال در غارت منابع طبیعی این «کشور» است که می‌تواند منجر به گرانی قیمت نفت و عقب انداختن حمله و ایجاد جنگ داخلی در ونزوئلا شود.

کارشناسان روس، استفاده از تسلیحات پیشرفته را به نظامیان سوری آموزش می دهند

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ ارتش روسیه در ادامه حمایت های مستمر خود از ارتش سوریه در جنگ با تروریسم، سربازان سوری را برای استفاده از تسلیحات و تجهیزات نوین و پیشرفته آموزش می دهد.

منابع نظامی سوری به این خبرگزاری گفتند کارشناسان نظامی روس، یگان هایی از ارتش سوریه را در زمینه استفاده از تسلیحات و تجهیزات نوین و پیشرفته آموزش دادند تا بتوانند با توانایی و تجهیزات و تسلیحات پیشرفته که برخی طرف های خارجی در ماه های اخیر در اختیار سازمان های تروریستی در استان ادلب قرار داده اند مقابله کنند.

این منابع اعلام کردند یگان های نظامی سوری هم اکنون در حال آموزش دیدن برای استفاده از تسلیحات پیشرفته ای هستند که ارتش سوریه در چارچوب قراردادهایی از روسیه دریافت کرده است. برخی از این تسلیحات، انفرادی هستند مانند راکت اندازهای قابل حمل ضدتانک پیشرفته و دیگر تجهیزاتی که برای مدیریت میدانی نبرد به کار می رود. تجهیزات مقابله با پهپادها که افراد مسلح در ادلب از طریق مرز ترکیه به صدها فروند از آنها دست یافته اند و همچنین تجهیزات شناسایی و دیگر تجهیزات با ماهیت مکانیزه (مهندسی) از دیگر تجهیزاتی هستند که استفاده از آنها به سربازان سوری آموزش داده می شود.

ارتش سوریه نه فقط در بخش آموزش تئوری بلکه در بخش میدانی نیز از تجربیات نظامیان روس بهره می گیرند به طوری که مربیان متخصص روس در جبهه های جنگ مستقر هستند و بر آمادگی یگان ها و برنامه ریزی ها با مشورت فرماندهان نظامی میدانی نظارت دارند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سوم ماه آوریل کنونی گفته بود جنگ در سوریه به پایان نرسیده است و باید لانه های تروریست ها از جمله در ادلب از بین برده شود.

استان ادلب را می توان مخزن بزرگی از سازمان های تروریستی محسوب کرد. این استان از زمان آغاز جنگ در سوریه گذرگاه مهمی برای ورود سلاح و افراد مسلح با پیش زمینه تکفیری به سوریه بوده است. همچنین دهها هزار فرد مسلح از مناطق مختلف سوریه بعد از توافق با نیروهای دولتی این کشور به استان ادلب منتقل شدند.

نخست وزیر کوزوو: من سرباز فرمانبر آمریکا هستم

نخست وزیر کوزوو که در آمریکا به سر می برد در سخنانی خود را سرباز فرمانبرداری برای آمریکا قلمداد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، «راموش هارادینای» نخست وزیر کوزوو در سخنانی اظهار داشت: من خود را سرباز آمریکا می دانم و مطیع فرامین آنها هستم.

وی که با یکی از رسانه‌های محلی سخن می‌گفت، افزود: سیاست‌های آمریکا سیاست‌های قوی و پربازدهی است که کشورهای اروپایی باید از آن استفاده کنند.

نخست وزیر کوزوو همچنین خاطر نشان کرد: امیدوارم مناسبات واشنگتن-مسکو نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حالت عادی برگشته و دو کشور تعاملات خوبی با یکدیگر داشته باشند.

هارادینای که در حال حاضر در آمریکا به سر می‌برد با برخی از مقامات این کشور دیدار و درباره مناسبات دوجانبه رایزنی کرده است.

جنایت تازه در صنعا

جنبش انصارالله یمن ساعاتی پس از وقوع تازه‌ترین «جنایت» ائتلاف سعودی در صنعاء و بمباران منازل مسکونی و مدرسه، بیانیه‌ای را در راستای محکومیت این حمله هوایی سعودی‌ها صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که «جنایت شنیع جنگنده‌های ائتلاف متجاوز در یک محله مسکونی در مجاورت مدرسه دخترانه در منطقه سعوان در صنعاء را محکوم می‌کنیم».

انصارالله تاکید کرد که «جنایت روز یکشنبه صنعاء نشان می‌دهد که آمریکا نقش گسترده‌ای در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن دارد».

در ادامه بیانیه تاکید شد که «این جنایت و دیگر جنایت‌های ائتلاف سعودی، فقط منجر به مقاومت و پایداری مردم یمن می‌شود».

جنگنده‌های ائتلاف سعودی-اماراتی صبح روز یکشنبه، منطقه «سعوان» در صنعا را هدف قرار دادند که این حمله تلفات جانی و مالی زیادی بر جای گذاشت.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن تاکید کرد که «در بمباران روز یکشنبه ائتلاف سعودی به منازل مسکونی و مدرسه در مرکز پایتخت یمن، ۱۱ نفر که بیشتر آنها دانش‌آموز دختر بودند، کشته و ۳۹ نفر زخمی شدند».

سخنگوی وزارت بهداشت یمن چند روز پیش در آستانه سال پنجم جنگ ائتلاف سعودی-آمریکایی، میزان خسارت وارد شده به بخش بهداشتی این کشور (طی جنگ ائتلاف سعودی به یمن طی چهار سال گذشته) را بیش از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

الحاضری گفته بود که طی چهار سال اخیر، «در مجموع ۳۷ هزار و ۸۲۲ غیرنظامی یمنی قربانی بمباران و حملات ائتلاف سعودی شده که از میان، ۱۲ هزار نفر کشته و ۲۵ هزار و ۷۴۱ نفر زخمی شدند».

حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، از ششم مارس ۲۰۱۵(ششم فرودین ماه سال ۱۳۹۴) آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

سالوینی و تلاش مجدد برای ایجاد ائتلافی از ملی گرایان افراطی و نژادپرستان ضد مهاجر اروپا!

متئو سالوینی ، وزیر کشور ایتالیا امروز طرح تشکیل ائتلافی از ملی گرایان اروپا با هدف ایجاد تغییراتی اساسی در اتحادیه اروپا را اعلام می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از میلان، متئو سالوینی، مرد قدرتمند دولت ایتالیا و رهبر راستگرایان افراطی این کشور روز دوشنبه خواهان تشکیل ائتلافی از ملی گرایان برای شرکت در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا در ماه مه می شود.

وی که وزیر کشور ایتالیا است چند روز پیش گفت:« ما می خواهیم، با همان حسن نیت و شیوه ای که در ایتالیا در پیش گرفته ایم ، این اروپا را به صورت اساسی تغییر دهیم».وی از همه نیروهای سیاسی خواست با هدف ایجاد اروپایی که اولویت خود را به مردمش می دهد نه بوروکراتها ، صاحبان بانکها و قایقهای مهاجران غیرقانونی، به این ائتلاف بپیوندند.

سالوینی این طرح خود رادر ساعت ده و نیم صبح روز دوشنبه به وقت ایتالیا در هتلی در میلان در برابر خبرنگاران ارائه می دهد و امیدوار است بتواند 20 حزب حاکم را در این ائتلاف جمع کند.

رویای سالوینی متحد کردن نیروهای پراکنده در یک ائتلاف بین المللی ملی گراها است و وی برای نیل به این مقصود روز جمعه در پاریس با مارین لوپن که مدتها الگوی سالوینی بود دیدار و برگزاری تجمع بزرگ مشترکی را در ماه مه اعلام کرد.

هوشیار زیباری: سعودی ها خیلی دیر به سراغ بغداد آمدند

«هوشیار زیباری» وزیر خارجه اسبق عراق با اشاره به سفرهای اخیر مقامات عربستان و ایران به عراق در حساب توئیتری خود نوشت: سفر اخیر هیأت وزرای عالی رتبه سعودی به بغداد مورد استقبال قرار گرفت اما برای ایجاد توازن مجدد در روابط بغداد با تهران و ریاض خیلی دیر شده است. نفوذ ایران در عراق چند سال جلوتر از سعودی‌ها انجام شده است، آنها (سعودی‌ها) خیلی دیر بغداد را به آغوش کشیدند.

اشاره زیباری به سفر هیأت بزرگ اقتصادی عربستان سعودی به بغداد در روز ۱۴ فروردین است.

این در حالی است که عربستان سعودی سال‌ها روابط خود را با عراق قطع کرده بود و در سال ۲۰۱۵ مجدداً سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد.

«حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران اواخر اسفند گذشته طی یک سفر سه روزه به بغداد رفت و در این کشور مورد استقبال مقامات و رهبران سیاسی و مذهبی مختلف عراق قرار گرفت. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نیز به دعوت ایران به تهران سفر کرده است.

دو طرف در این دیدارها دهها طرح بزرگ اقتصادی و تجاری امضا کردند.

مشارکت نظامیان مصری و اماراتی در درگیری های لیبی

روزنامه الاخبار از مشارکت نظامیان مصری و اماراتی در درگیری های لیبی با هدف حمایت از «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی خبر داد.

بازدید اخیر «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر به همراه «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی از پایگاه نظامی «محمد نجیب» در مصر با هدف نظارت بر روند مشارکت نظامیان مصری و اماراتی در عملیات خلیفه حفتر در لیبی صورت گرفت.

بنا بر این گزارش تعدادی از خلبانان اماراتی به همراه خلبانان مصری برای اجرای حملات هوایی و با هدف حمایت از نیروهای وابسته به خلیفه حفتر در درگیری های لیبی مشارکت می کنند.

خلیفه حفتر با نقض تمام توافقات سیاسی صورت گرفته در لیبی روز پنجشنبه دستور حرکت نیروهای خود به سمت پایتخت این کشور و تصرف آن را صادر کرد.

اعلام حالت فوق العاده در یمن به دنبال گسترش بیماری وبا

به نقل از روسیا الیوم، «طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی وابسته به انصارالله یمن برای مبارزه با گسترش بیماری وبا در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد.

وی توضیحی در خصوص مدت زمان این حالت فوق العاده یا جزئیات طرح انصارالله برای مبارزه با گسترش این بیماری ارائه نداد.

حملات ائتلاف متجاوز عربستان سعودی و متحدانش علیه مناطق مختلف یمن باعث شدت گرفتن بیماری وبا در این کشور شده است.

پیشتر نیز سازمان ملل با انتشار گزارشی از ۲ برابر شدن آمار مبتلایان به وبا در یمن طی ماه گذشته خبر داده بود.

انتشار سند جدید برای رسوایی وزیر دفاع آلمان

از برلین نشریه بیلد با انتشار عکسی از یک سند مالی وزارت دفاع مربوط به دسامبر 2017 استدلال کرد که شخص وزیر دفاع از پرداخت غیرقانونی به یک مشاور وزارتخانه خبر داشته است.

این سند گواه آن اس که خانم «اوزولا فاندر لاین» وزیر دفاع آلمان 9 ماه پیش از افشای ماجرای پرداخت غیرقانونی به یک مشاور این وزارتخانه، از این امر مطلع بوده است. یک سیاستمدار حوزه دفاعی از حزب لیبرال آلمان وزیر دفاع را کرد که هیچ نظارتی بر دستگاه تحت امر خود ندارد. «ماری سیمرمان» افزود: میزان چنین اشتباهاتی در این دستگاه آنقدر زیاد است که کسی لازم نمی بیند وجود آن را گزارش دهد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: