پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

بیانیه حزب کمونیست ترکیه در مورد انتخابات محلی

بیانیه حزب کمونیست ترکیه در مورد انتخابات محلی

erdogan_tukieh


منبع: ردگلوب
تارنگاشت عدالت


کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکیه  نتایج انتخابات محلی این کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و زیر عنوان «اجازه استقرار یک سیستم دوحزبی را نخواهیم داد» بیانیه زیر را منتشر نمود

۱.بحران دولت AKP که ۱۷ سال پیش به قدرت رسید روز به روز شدیدتر می‌شود. انتخابات نه تنها برای حزب عدالت و توسعه AKP بلکه برای اپوزیسیونی که تلاش می‌کند خود را با رژیم AKP وفق دهد به بحران جدیدی منجر گردیده است. فراخوان اعتدال که بلافاصله پس از انتخابات از طرف نمایندگان سرمایه اعلام شد می‌تواند تنها برای مدتی ادامه بحران را به تعویق افکند. ترکیه به سرعت به سوی یک بحران بسیار شدید اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در حرکت است.

۲.حتی با این‌که آنها در استانبول و آنکارا پیروز شده‌اند،  ولی نمایندگانی که در بین آنها یکی به حزب حرکت ملی MHP تعلق دارد و دیگری برای گرایشات اسلامی خود معروف است و ظاهراً همین‌طور برای مهم‌ترین حزب اپوزیسیون یعنی حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه CHP  همگی دچار بحرانند. مردم که ۱۷ سال از حزب AKP مایوس شده‌اند باردیگر به کمک CHP در اختیار خلق و خوی AKP  قرار گرفتند. از این طریق ممکن نیست به موفقیت رسید و مردم را امیدوار ساخت.

۳.»فاتح محمد ماچ‌اوغلو» خود را به عنوان نماینده یک پیمان بزرگ برای حزب کمونیست ترکیه نامزد کرد و به عنوان شهردار «درسم» انتخاب شد. این انتخاب برای ترکیه دارای اهمیت تاریخی است! ما تمام قدرت خویش را به کار خواهیم گرفت تا همراه دوستان خود نوعی مدیریت شهری ملی در سطح ایالت ایجاد کنیم. در اینجا به خلق «درسم» برای این انتخاب تبریک می‌گوئیم!

۴.آراء حزب کمونیست ترکیه در این انتخابات که ظاهراً یک سیستم دوحزبی را تداعی می‌کرد با وجود کلیه ناملایمات و موانع به شدت رشد یافت. نامزدهای حزب برای شوراهای شهری قریب ۱۳۰ هزار رای را به خود اختصاص دادند. در سه شهر بزرگ کشور آراء حزب به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. تعداد آرا در «اورلا»، «بالچووا»، «نارلی دره»، «چشمه» و «باشیکتاش» از مرز ۱درصد آرا عبور کرد. در «اورلا» حتا ۲ درصد مردم حزب کمونیست را انتخاب کردند.

۵.دربخشی از مناطق که حزب کمونیست ترکیه مدیریت شهری مردمی را مدنظر قرار داده بود توانست آرا زیادی را به سوی خود جلب کند که متاسفانه نتوانست به دلایل وقایع خودجوش در هرمورد به هدف درنظر گرفته شده برسد. حزب کمونیست ترکیه یک حزب انتخاباتی نیست و در مناطق مختلف کشور ریشه می‌دواند و نتایج حاصل در مناطق مورد نظر را شکست تلقی نمی‌کند، بلکه آن را دستاورد می‌داند.

۶.حزب کمونیست ترکیه توانست با وجود اوضاع نامساعد به تعداد نامزدهای خود برای پست شهرداری‌ها بیافزاید. بخشی از آرائی که به حزب داده شد را می‌توان آراء اعتراضی دانست ولی این نتیجه نیز مبین وجود پایه حزب در جامعه است که حزب از سال گذشته بناکرده است. در این انتخابات کسانی که خواستار تغییر نظم کنونی ترکیه و تاسیس یک کشور سوسیالیستی هستند، حزب ما را انتخاب کردند.

۷.کسانی که حزب کمونیست ترکیه را انتخاب کردند باید بدانند که به عزم آنان پاسخ داده خواهد شد. در ترکیه امید جوانه می‌زند. حزب ما نتایج انتخابات را مورد تحلیل قرار خواهد داد و نسبت به مبارزات انتخاباتی وارد فاز کوشاتری خواهد شدتا خلق، مایوس و ناامید در مقابل نظم سرمایه‌داران و امپریالیست‌ها و ارتجاعیون قرار نگیرد. ما می‌دانیم که با آنها در یک قایق ننشسته‌ایم.

۸.مایلیم از همه کسانی که حزب ما را انتخاب کردند و یا به اشکال مختلف به حزب ما مدد رساندند بدون آن‌که مارا انتخاب کنند تشکر کنیم.

۹.بار دیگر از دوستان خود که قلبشان همرا حزب کمونیست ترکیه می‌طپد دعوت می‌کنیم به ما بپیوندند. باهم قوی‌تر خواهیم بود و با هم صدایمان رساتر خواهد گشت: اگر پول قدرت را در اختیار دارد، خلق حزب کمونیست ترکیه را پشت خود خواهد داشت.

کمیته مرکزی

٢اوريل ٢٠١٩

دسته‌بندی شده در: بیانیه ها, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: