پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

کوربین خواستار حفظ جان آسانژ و عدم تحویل وی به آمریکا شد

کوربین خواستار حفظ جان آسانژ و عدم تحویل وی به آمریکا شد

gb_corbin

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس، اعلام کرد که دولت این کشور باید با استرداد جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس به آمریکا، مخالفت کند.

کوربین گفته است که استرداد ژولیان آسانژ به دلیل افشای حقایقی در خصوص جنایات صورت گرفته در عراق و افغانستان، اقدامی کاملا نادرست است.

وزارت دادگستری آمریکا به اتهام واهی توطئه درخواست استرداد او را کرده‌اند و دولت انگلیس باید درباره استرداد او به آمریکا تصمیم بگیرد.

آسانژ به دلیل افشای جنایات جنگی ارتش آمریکا و اطلاعاتی که چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ در اختیار سایت ویکی لیکس و دیگر رسانه ها از جمله گاردین گذاشت، در آمریکا به توطئه برای دسترسی به اطلاعات کامپیوتری سری متهم شده است.

جولیان آسانژ صبح دیروز  در داخل سفارت اکوادور عملا توسط سازمان اطلاعاتی انگلیس و تبانی دولت راست گرای اکوادور ربوده شد. دولت اکوادور بشکلی غیر قانونی پناهندگی سیاسی او را لغو کرد و دز سازشی خیانت کارانه  با پلیس بریتانیا ترتیب ربودن و دستگیری آسانژ را داد.

رژیم بریتانیا با حکم جلبی که هفت سال پیش به دلیل عدم حضور او در یک دادگاه صادر شده بود، به خاطر جرمی گه او ار آن تبرئه شده است او را بازداشت کرد. روز پنجشنبه دادگاهی در لندن او را برای حاضر نشدن در دادگاه در موعد مقرر مجرم شناخت و احتمالا حکم صادره برای او دوازده ماه زندان خواهد بود.

آسانژ در آمريکا عادلانه محاکمه نخواهد شد

شبکه تلویزیونی فرانس24 گزارش داد: جولیان آسانژ تا دیروز در سفارت اکوادور در انگلیس پناهنده بود. وی هفت سال در این سفارتخانه اقامت داشت. اما پلیس انگلیس دیروز آسانژ را بازداشت کرد. مقامات اکوادوری پناهندگی دیپلماتیک بنیانگذار ویکیلیکس را لغو کردند. وی در دوران ریاست جمهوری رافائل کوره آ رئیس جمهوری پیشین اکوادور پناهندگی دیپلماتیک دریافت کرده بود. فرانس 24 در گفتگويي مستقیم در این خصوص با رافائل کوره آ در بروکسل گفتگو کرد.
مجری از کوره آ پرسید: چه چیزی باعث شد که به جولیان آسانژ پناهندگی دیپلماتیک اعطا شود؟
کوره آ پاسخ داد: من از این بی عدالتی خشمگین و عصبانی هستیم. هیچ شانسی برای محاکمه عادلانه آسانژ در آمریکا وجود ندارد. این خطر وجود دارد که وی به اعدام محکوم شود. به همین دلیل در چهارچوب قوانین حقوق بشری به جولیان آسانژ پناهندگی داده شد.

مجری گفت: در حال حاضر دادگستری آمریکا استرداد آسانژ به دلیل سرقت اطلاعات را خواستار شده است. حکم مجازات برای چنین اتهامی پنج سال حبس است و نه اعدام.
کوره آ در پاسخ گفت: وی بارها تهدید به مرگ شده است. جنگ سالاران آمریکایی می خواهند وی را در چارچوب قوانینی که مجازات اعدام در آن وجود دارد، محاکمه کنند. از این رو می توان گفت که زندگی آسانژ در خطر است.
مجری پرسید: آیا شما هم مثل نیلس ملزر Nils Melzer گزارشگر سازمان ملل در خصوص شکنجه بر این باورید که آسانژ عادلانه محاکمه نخواهد شد؟
رئیس جمهوری سابق اکوادور پاسخ داد: جولیان آسانژ در رسانه های آمریکایی تحت کنترل تندروها، پیش از محاکمه محکوم شده است. وی اسناد و مدارک محرمانه دولتی را منتشر کرده است. هر کشوری اطلاعات سری دارد و این طبیعی است. اما جولیان آسانژ عامل افشای این اطلاعات نبوده است. نیویورک تایمز، ال پائیس و گاردین این اخبار را منتشر کرده اند. چرا آنها محاکمه و مثل جولیان آسانژ سرکوب نمی شوند؟ حقیقت این است که محاکمه آسانژ و برخورد با وی یک قدرت نمایی است.
مجری گفت: شما به رسانه ها و روزنامه هایی که به انتشار و تحلیل اخبار منتشر شده در ویکیلیکس مبادرت کرده اند اشاره کردید.
کوره آ پاسخ داد: بله. آنها اطلاعاتی را از نظامی آمریکایی چلسی منینگ به دست آورده بودند. جولیان آسانژ نیز اطلاعاتی در دست داشت و این اطلاعات را در اختیار روزنامه ها قرار داد. اما این اطلاعات توسط نیویورک تایمز، ال پائیس و گاردین منتشر شده اند. پس اگر این اخبار توسط این روزنامه ها منتشر شده اند، آنها باید محاکمه شوند. اما هیچ حرفی از محاکمه آنها در میان نیست. به نظر من همه این ها بازی های حکومتی است.
مجری گفت: لنین مورنو جانشین شما در کاخ ریاست جمهوری اکوادور بر این باور است که جولیان آسانژ بارها کنوانسیون های بین المللی و پروتکل های همزیستی مسالمت آمیز را نقض کرده است. شما با این اظهارات مخالف هستید؟
کوره آ در پاسخ گفت: ببینید، اگر این حرف ها درست باشد، که نیست، وی (برای تحویل آسانژ) به دنبال بهانه است. برای این که ویکیلیکس در خصوص فساد مالی که رئیس جمهوری اکوادور در آن دست داشته، به افشاگری مهمی دست زد. این مدارک انکار ناپذیر هستند. این مدارک علیه خانواده مورنو رئیس جمهوری اکوادور هستند.
مجری گفت: بله. شما به مسئله پولشویی اشاره می کنید. به نظر شما تحویل آسانژ یک انتقام گیری یا حرکتی برای ساکت کردن وی بوده است؟
کوره آ پاسخ داد: بله. ویکیلیکس چند روز قبل (از تحویل آسانژ) این اسناد را منتشر کرد.
مجری گفت: به گفته مقامات اکوادوری آسانژ تجهیزات ممنوعه وارد سفارتخانه کرده است، کار دروبین های امنیتی را مختل کرده و به مدارک آرشیوی داخل سفارت دستبرد زده است. آیا همه اینها برای اخراج کسی که به وی پناهندگی داده شده و به سیستم های امنیتی نفوذ کرده و به چنین اقداماتی دست زده، کافی نیست ؟
کوره آ پاسخ داد: شما برای این حرف ها مدرکی دارید؟ این ها دروغ هستند. این ها دروغ هایی برای متقاعد کردن مردم و برای توجیه اقداماتی غیرقابل باور هستند. همه این ها اقداماتی هستند برای به خطر انداختن کسی که در پناهندگی اکوادور بود. این اقدام مایه سرشکستگی اکوادور است. برای توجیه تصمیم شان این دروغ ها را مطرح می کنند. شما مدرکی برای اثبات این اتهامات دارید؟
مجری گفت: اینها اظهارات مقامات اکوادوری هستند و قطعا من مدرکی برای اثبات آن در اختیار ندارم. من برای آگاهی افکار عمومی، نظر شما را در خصوص این اظهارات جویا شدم.
کوره آ گفت: آن ها دروغگو هستند. شما باید از آن ها مدرک و دلیل بخواهید. مدرکی وجود ندارد.
مجری گفت: جولیان آسانژ بین سال های دو هزار و دوازده و دو هزار و هجده در سفارت اکوادور در لندن اقامت داشت. کشور شما به گفته وزیر امور خارجه اکوادور برای تامین امنیت آسانژ شش میلیون دلار هزینه کرده است. آیا این رقم درست است؟
کوره آ در پاسخ گفت: محافظت از جان کسی که در خطر قرار دارد و هرگز به طور عادلانه محاکمه نخواهد شد، چقدر ارزش دارد؟ اکوادور یک کشور مستقل است و برای دفاع از ارزش ها و اصول بنیادین باید هزینه کند. این یک تجارت نیست.

دسته‌بندی شده در: بیانیه ها, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: