پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

آسانژ و «دمکراسی های نمونه» – گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا

آسانژ و «دمکراسی های نمونه» – گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا

jolian assange200


گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا

نوشته اناسیو رامون


Ignacio Ramonet

با وجود این که از سر تا سر جهان فراخوان ها و درخواست های فراوانیبرای آزادی جولیان آسانژ دارد او همچنان در اسارت پلیس انگلیس درلندن  به سر می برد..
جرم جولیان آسانژ بنیانگذاری پایگاه ویکی لیکس و انتشار اسرار آزاردهنده علیه کشورهای  به اصطلاح «نمونه دموکراسی» است، جولیانآسانژ توسط همین کشورهادستگیر و در لندن درزندان بسر می برد.

فلسفه ویکی لیکس

بحث های زیادی همه جا در حال انجام است که آیا فعالیت های تارنمای ویکی لیکس در خدمت آزادیمطبوعات بوده است و یا به ان آسیب رسانده است، آیا وجود ویکیلیکس برای دموکراسی مفید است یامضر،آیا این پلتفرم می بایستی سانسور شود و یا اجازه دارد آزادانه به فعالیتهای خود ادامه دهد، نقشغیرقابل انکار ویکی لیکس در انتشار حدودا نیم میلیون گزارش سری در مورد جنایات نظامیان درافغانستان و عراق بدون شک بزرگترین افشاگری در تاریخ خبرنگاری جهان بوده و در آینده نیز خواهد بود.
ویکی لیکس در سال ۲۰۰۶ توسط فعالین اینترنتی پایه گذاری شد و آسانژ به عنوان سخنگوی این پلتفرم بهمعروفیت رسید. پایگاه اینترنتی ویکی لیکس وظیفه خود را چنین معرفی می کند: دریافت اطلاعات سری وانتشار آنها برای عموم با هدف دسترسی آزادنه همگان به اطلاعات مخفی با حفظ و مخفی نگه داشتنهویت راویان و منابع اصلی این اطلاعات منتشر شده تا آنها بتوانند همچنان ناشناخته به فعالیت های خودبرای اطلاع رسانی  ادامه دهند.

آسانژ نماینده یک گرایش ریشهای و رادیکال در خبرنگاری و اطلاع رسانی است و فلسفه ویکی لیکس عبارتاست از: اسراری وجود دارد که می بایستی منتشر شود،اطلاعات سری در همان بدو به وجود آمدن شانمی بایست منتشر گردند تا به شکلی کاملاً آزادانه در اختیار شهروندان قرار بگیرند. پایگاه اینترنتی ویکیلیکس این امکان را در اختیار هر کسی قرار میدهد تا اطلاعات مخفی و سری خود را بدون هیچ فیلتری درآن منتشر کرده، بدون آنکه لازم باشد هویت خود را مقابل انتشار اطلاعات افشا کند، اما مطالب منتشرشده قبلا توسط پایگاه ویکی لیکس مورد بررسی و حقیقت آزمایی قرار می گیرد تا در مورد صحت و سقمآن اطمینان حاصل شود.
پایگاه اینترنتی ویکی لیکس منابع مالی خود را تنها از سوی کاربران اینترنتی انجمن های خیریه وحمایتهای مالی داوطلبانه تامین می کند و هر نوع کمک از سوی دولت ها و بنیاد ها دولتی و تبلیغاتی را ردکرده و استقلال خود را از آنها اعلام و حفظ میکند .

از زمان تأسیس پلتفرم اینترنتی ویکی لیکس این پایگاه بی شک بیشترین حجم از اطلاع رسانی را انجامداده و اطلاعات فوق سری را منتشرکرده است و آنرا از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار داده در زمینهافشاگری و حقیقت یابی هیچ پایگاه اینترنتی و رسانهای دیگری را نمی توان با ویکی لیکس مقایسه کرد!

همبستگی بین المللی

جولیان آسانژ نیز مانند ادوارد اسنودن و چلسی منینگ بخشی از یک گروه جدید از مخالفان سیاسی کهبرای نوع دیگری از رهایی مبارزه و در حال حاضر مورد تعقیب و آزار و اذیت رژیمهای اقتدارگرا نیستند،اما از سوی دولت های مدعی «دموکراسی نمونه» مورد تعقیب و آزار قرار میگیرند.

در ماه فوریه سال گذشته، گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد بازداشت های خودسرانه در جهانگزارشی منتشر کرد، بر اساس گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که جولیان آسانژ توسط«انگلستان و همینطور سوئد» به طور خودسرانه دستگیر شده واز حقوق انسانی خود محروم گشته است.
کارشناسان مستقل بین المللی همچنین ابراز کردند که مقامات سوئدی و انگلیسی باید به «بازداشت خودسرانه بنیانگذار ویکی لیکس پایان دهند» و «حقوق انسانی جولیان آسانژ را به رسمیت شناخته و به جبرانخسارت های که این بازداشت ها و رفتارهای خودسرانه به او وارد کرده است بپردازند«.

برای درخواست آزادی جولین آسانژ از ۱۹ تا ۲۴ ژوئن ۲۰۱۶، حامیان و دوستان جولیان آسانژ در سراسرجهان مجموعه ای از جلسات و کنفرانس ها را در پایتخت های مختلف جهان برگزار کردند، در این جلساتتعداد زیادی است فعالین سیاسی شامل شخصیت های برجسته و روشنفکران متعهد، شرکت داشته وهمبستگی خود را با بنیانگذار ویکیلیکس اعلام کرده و خواستار آزادی فوری وی شدند

دانشمند اسپانیایی فرانسیسکو سیرا، مدیر Ciespal، گفت: «ما اعتقاد داریم که مسئله جولیان آسانژ درحقیقت مسئله آزادی بیان است، اگر حق آزادی بیان، حق آزادی تردد وی یا حق آزادی تجمع وجود نداشتهباشد، در حقیقت حقوق بشر نیز وجود نخواهد داشت  و در حقیقت مهمترین حق، حق برقراری آزلدانهارتباطات است،در مورد مسئله ویژه آسانژ باید روی این نکته تأکید شود که مسئله، مسئله آزادی ارتباطاتاست که نقض می شود.

تمامی فعالیتهای همبستگی بین المللی با بنیانگزار ویکی لیکس در سراسر جهان دو هدف را دنبال می کنند.
اول اینکه حقوق از دست رفته جولیان آسانژ را به او بازگرداند.
دوم آن که به جهانیان یادآوری کنند که ویکی لیکس چه چیزی را به تصویر می کشد ویکی لیکس برایجهانی  مبارزه می کند که در آن مبادله اطلاعات آزاد برای همه میسر باشد و حق استفاده همگان ازاطلاعات را تضمین گردد.
«
ویکی لیکس میخواهد یادآوری کند که چالش فعلی آزادی» چالش اطلاعات و ارتباطات در جهان تحتنظارت مستمر می باشد (از متن اصلی «آزادی برای جولیان آسانژ!»)


ترجمه آزاد از اسپانیایی برای مجله هفته.

دسته‌بندی شده در: تاریخی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: