پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

۷۰ درصد از مردم روسیه از فروپاشی شوروی پشیمان و استالین را تحسین می‌کنند.

۷۰ درصد از مردم روسیه از فروپاشی شوروی پشیمان و استالین را تحسین می‌کنند.

بر اساس یک نظرسنجی رسمی ۷۰ درصد از مردم روسیه ژوزف استالین رهبر سابق اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی را رهبری مردمی و کارهای او را مثبت و قابل احترام ارزیابی می کنند.

بر اساس گزارش راشا تودی ۷۰ درصد از مردم روسیه و نه فقط کمونیستهای روسیه که معمولا استالین را تائید میکنند بلکه دیگر احزاب سیاسی و اقشار مردم نیز معتقدند که ژوزف استالین رهبر سابق اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی خدمات بزرگ و مثبتی برای این کشور انجام داده است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که نیمی از مردم روسیه در مقابل شنیدن نام استالین احساسی توام با تحسین و احترام (۴۱٪) دارند.

اما بلعکس ۱۴ درصد از مردم روسیه در مقابل شنیدن نام استالین از خود عکس العمل ای توأم با ترس و انزجار نشان می دهند.

تنها یک درصد از مردم روسیه اقرار کردند که تا به حال حتی نام ژوزف استالین را نیز نشنیده اند. بین اقشار سنی مختلف، قشر سنی جوانان بین ۱۸ تا ۲۴ ساله نام ژوزف استالین کمتر برایشان اهمیت دارد.

رابطه مردم روسیه با پروبلماتیک استالین و دوران حکومتش در دهه های گذشته تغییراتی ملموسی کرده است. چنان که آمار نشان می دهد در حالی که در ابتدای فروپاشی اتحاد شوروی گرایش مخالفت با استالین بر مردم روسیه دست بالاتری از تائید وی داشته، پس از گذشت یک دهه از حاکمیت نظام پسا شوروی گرایشات مخالف و حامی استالین و دورانش تقریبا معادل هم بودند و گرایشی برتری بر دیگر گرایش نداشته است، اما در دهه اخیر توازن به سوی دفاع آشکار از استالین تغییر کرده است.

بر اساس این نظرسنجی اگر در گذشته مردم روسیه سعی می کردند که نسبت به دوران استالین سوال های انتقادی طرح کنند و یا حتی به مخالفت با آن برخیزند این گرایش در سال‌های اخیر به سمت احترام و تایید گذشته و شخص استالین تغییر کرده است.

و این تغییر فقط شامل کمونیستها و یا اقشار و نیروهای سیاسی که به شکل سنتی میبایستی از استالین دفاع بکنند نمی باشد بلکه به شکل چشم گیری شامل دیگر گرایشات سیاسی و اقشار مردم روسیه نیز گشته است.

این نظر سنجی توسط سازمان سنجش Lewada-Zentrum در ماه مارس امسال صورت گرفته، در نظر سنجی دیگری در ماه دسامبر سال پیش ۶۶ درصد مردم روسیه از فروپاشی نظام اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی متاسف و پشیمانند.

دسته‌بندی شده در: سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: