پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

مصاحبه با نوام‌ چامسکی

مصاحبه با نوام‌ چامسکی

jolian assange200


منبع:دمکراسی اکنون

تارنگاشت عدالت


«امی گودمان» مجری فرستنده اینترنتی آمریکايی «دمکراسی ناو» روز جمعه گذشته  مصاحبهای ب «نوامچامسکی» داشت. در این گفتوگو که در بوستون صورت گرفت این کنشگر حقوق بشر در مورد دستگیریمؤسس ویکیلیکی «ژولیان آسانژ» در روز پنجشنبه گذشته گفت:

«دستگیری آسانژ از چند جنبه مختلف یک رسوايی محسوب میشود. یکی برای کوششهایی که دولتها وآنهم نه فقط دولت آمریکا، در این روزها انجام دادند. انگلیسها همکاری کردند، دولت اکوادور به همینصورت و سوئدیها قبلاً فعالیت کرده بودند. در اصل، مسأله بر سر این است تا روزنامهنگاری را وادار بهسکوت کرد که مطالبی را منتشر کرده بود که به زعم طبقات حاکمه نباید توده مردم از آن اطلاع پیدا میکرد. آنها از چنین کارهايی خوششان نمیآید و در نتیجه از آن ممانعت میکنند. چنین مسايلی همیشه رخمیدهد.

برای اینکه مورد دیگری نمایش داده شود: در همسایگی مستقیم اکوادور، یعنی در برزیل روند تکاملیبسیار پراهمیتی صورت میگیرد. این کشور مهمترین کشور در آمریکای لاتین و یکی از کشورهای پراهمیتدر سطح جهان است. برزیل در اوايل قرن جدید به رهبری دولت لولا دا سیلوا  در سطح بینالمللی شایدمحترمترین دولت محسوب میشد.

برزیل صدای نیمکره جنوبی بود. بعد چه شد؟ کودتا رخ داد. یک کودتای نرم تا آثار غیرقابل تحمل تلاشهایحزب کارگر را از بین ببرد. این حرف من نیست، بانک جهانی این دوران را «سالهای طلايی» تاریخ برزیلنامید که فقر به شدت کاهش یافت و اقشار به حاشیهرانده شدۀ جامعه به دامن جامعه بازگشتند. بخشبزرگی از جمعیت مثل برزیلیهای آفریقايیتبار و یا برزیلیهای بومی در جامعه ادغام شدند و حس مرتبت وامید در آنها پدید آمد. چنین چیزی برای طبقات حاکمه قابل تحمل نبود.

پس از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری لولا «کودتای نرم» صورت گرفت. (…) آخرین گام دستگیری لولادر سپتامبر سال گذشته بود. محبوبترین شخصیت و رهبر برزیلی که پیروزیش در انتخابات بعدی محرزبود، به زندان افتاد. زندان انفرادی برای ۲۵ سال که عملاً به معنی حکم اعدام است. او دسترسی به تولیداترسانهای و یا کتاب ندارد و بیش از هر چیز اجازه ندارد  برخلاف یک جانی و آدمکش در بخش مرگ زنداناز انظار عمومی تقاضای کمک کند. همه این کارها برای این است که فردی وادار به سکوت گردد کهبیشترین شانس برای پیروزی در انتخابات را داشت. او در سطح جهان مهمترین زندانی سیاسی است. آیادر این مورد کسی چیزی میشنود؟

مورد آسانژ نیز شبیه این است. باید صدای او را خفه کرد.

نگاهی به تاریخ. برخی از شما شاید بتوانند به خاطر آورند که چگونه حکومت فاشیستی موسولینی آنتونیوگرامشی را به سیاهچال افکند. دادستان گفت: «ما باید صدای او را برای ۲۰ سال خفه کنیم. او اجازهندارد سخن بگویداین آسانژ است، این لولا است. موارد دیگری نیز وجود دارد و این یک رسوایی بی حداست.

رسوايی دیگر مربوط به نفوذ برون مرزی ایالات متحده آمریکاست که تکان دهنده است و هیچ کشور دیگریدر جهان از آن برخوردار نیست. چرا باید ایالات متحده این قدرت را داشته باشد که هر چه را که در جهانرخ میدهد، کنترل کند؟ این کار دایم صورت میگیرد و ما وقع زیادی به آن نمینهیم و یا حداقل آن را نقدنمیکنیم. (…)

دسته‌بندی شده در: سیاسی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: