پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر

سیل تمام نشده ملخ ها حمله کردند

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به ورود ملخ‌ها از کشورهای حاشیه خلیج فارس و شبه جزیره عربستان، تصریح کرد: با توجه به پیش بینی حضور ملخ‌ها تا پنج سال آینده در کشور و اینکه تنها موجب آسیب و ضرر می‌شوند باید برنامه ریزی دقیق و مدونی برای مبارزه با آنها داشته باشیم.

به گزارش «تابناک»، خسرو عمرانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سم‌پاشی زمینی و هوایی در نقاط مختلف استان، عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته موج اول مبارزه با ملخ‌های صحرایی با سمپاشی حدود ۲۱۰۰ هکتار در کل استان انجام شده است.

وی افزود: مرحله دوم مبارزه که مبارزه با پوره ملخ‌ها (بچه ملخ‌ها) است را از شنبه و یکشنبه هفته پیش رو آغاز خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: پیش بینی می‌شود موج دوم ورود ملخ‌های مهاجر به کشور نیز از اواسط اردیبهشت باشد که در این مرحله پیش بینی مبارزه در سطح ۶ هزار هکتار داشتیم اما اکنون می‌بینیم که نیاز به سمپاشی حدود ۸ تا ۱۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: چهار دستگاه ماشین سمپاش ULV

پاش (حجم بسیار کم یا سم خالص) و همچنین هفت باند فرودگاه و یک دستگاه هواپیمای سم پاش برای مبارزه با ملخ‌ها در سطح استان مستقر شده است.

عمرانی با بیان اینکه ۳۶ اکیپ ردیابی، پایش و مبارزه در استان فعال هستند، گفت: بیش از یک میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی برای آماده سازی امکانات، خرید سمپاش ها و مصارف سم‌ها هزینه شده که دستگاه‌های مختلف در این زمینه کمک کرده اند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: این ملخ‌ها تمام گیاهان سر راه خود را می‌خورند و اگر کنترل نشوند روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر قدرت پروازی و در صورت عدم مبارزه تا ۳۵۰۰ کیلومتر قدرت جابجایی دارند. یعنی اگر در استان بوشهر با ملخ‌ها مبارزه نشود به استان فارس و پس از آن به نقاط دیگر هدف می‌روند.

خسرو عمرانی اظهار داشت: در صورت تأخیر در مبارزه، پوره‌ها می‌توانند روزانه بین ۴ تا ۸ کیلومتر جابجا شوند یعنی در صورت مشاهده ملخ بالغ در هر مکانی باید طی سه روز مبارزه انجام شود. مبارزه با پوره‌ها نیز باید ظرف یک هفته حتماً انجام شود و اگر بالغ شد بلافاصله پس از آن مهاجر می‌شود.

وی با اشاره به شناسایی کانال‌های پوره ملخ‌ها گفت: این کانال‌ها در حال پایش بوده و عملیات سمپاشی علیه ملخ‌های صحرایی در اراضی کشاورزی شهرستانهای دشتستان، دیلم، گناوه، تنگستان و دشتی تا اواخر خرداد ماه انجام می‌شود.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود مردم در هر مکانی ملخ بالغ و یا پوره‌های این ملخ‌ها را مشاهده کردند حتماً به مرکز جهاد کشاورزی اطلاع دهند، نیروهای ما در مدت زمان کمتر از ۴۸ ساعت در محل حضور یافته و در صورت نیاز به ردیابی و مبارزه این کار را انجام خواهند داد.

به گزارش ایسنا، رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: طبق اعلام فائو در حالت خوشبینانه ملخ‌ها تا ۴ سال آینده مهمان ما هستند، بنابراین وقتی می‌دانیم که تا چندین سال میزبان این ملخ‌ها هستیم باید برنامه ریزی خوبی برای مبارزه با آن انجام دهیم.

محمدتقی منوچهری با بیان اینکه استان بوشهر بهترین عملکرد را در مبارزه با ملخ داشته است، اذعان کرد: این ملخ‌های صحرایی امکان مهاجرت دارند و با توجه به این موضوع شهرستان‌ها و استان‌های مختلف باید به همدیگر کمک کنند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان نیز با اشاره به تشکیل ۹ اکیپ برای مبارزه با ملخ‌ها گفت: در ارتباط با هجوم ملخ‌های مهاجر به دشتستان حدود ۷۰۰ هکتار سمپاشی زمینی و هوایی انجام شده است.

منصور نوذری با بیان اینکه در ایام نوروز هم وضعیت رصد می‌شده است، گفت: از ۱۷ فروردین ماه پوره‌های ملخ در منطقه دیده شده و با گرم‌تر شدن هوا قطعاً رشد آنها بیشتر می‌شود و همچنین خطر گسترده شدن ملخ‌ها در منطقه وجود دارد.

وی با اشاره به تشکیل ۹ اکیپ برای مبارزه با ملخ‌ها خاطرنشان کرد: در ارتباط با هجوم ملخ‌های مهاجر به دشتستان در مرحله اول مبارزه حدود ۷۰۰ هکتار سمپاشی زمینی و هوایی انجام شده است.

رئیس جهاد کشاورزی دشتستان تصریح کرد: مشکل اساسی در این بخش، رطوبت بالای گندم‌ها است که ممکن است سبب بروز مشکلاتی شود. همچنین پس از برداشت گندم پوره‌های ملخ باقی مانده و سمپاشی نیز بر روی آن اثری نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، در پی هجوم آفت ملخ به ۶ استان جنوبی کشور و هجوم به زمین‌های کشاورزی، گستره وسیعی از خاک این مناطق را تحت هجوم خود درآوردند. این ملخ‌ها از شبه‌جزیره عربستان وارد کشور شده‌اند و روزانه تا چند برابر وزن خود علوفه، غلات، صیفی جات و حتی علف‌های هرز می‌خورند.
ملخ‌های صحرایی که از مضرترین انواع ملخ‌ها هستند، در دسته‌های چند صد هزار تایی، میهمان ناخوانده استان‌هایی چون فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان شده اند و در سر راه خود هرگونه سرسبزی را خورده و پیشروی می‌کنند.

تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا جنایت علیه بشریت است

به نقل از خبرگزاری فرانسه، خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا تحریم های آمریکا علیه این کشور را جنایت علیه بشریت توصیف کرد.
خورخه آریزا در حساب توئیتر خود نوشت: تحریمهای آمریکا علیه ونزوئلا جنایت علیه بشریت است.
آمریکا با هدف تشدید فشارها علیه دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا یک رشته تحریم هایی علیه بانک مرکزی این کشور اعمال کرد.
خورخه آریزا افزود: چنین اقداماتی علیه دولت ونزوئلا که واشنگتن به آن افتخار می کند بدون هیچ تردید جنایت علیه بشریت است، به زودی علیه آن اقدام خواهیم کرد.
وی خاطر نشان کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور و دولت آمریکا از اتخاذ چنین تصمیماتی که مانعی در برابر روند توسعه اقتصادی ونزوئلا است و بر همه مردم تاثیر می گذارد، لذت می برند.
نیکولاس مادورو نیز روز چهارشنبه تحریم های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه بانک مرکزی ونزوئلا را غیر قانونی و غیر اخلاقی خواند.
رئیس جمهور ونزوئلا همتای آمریکایی خود را به سرقت 30 میلیارد دلار از دارایی های این کشور از طریق اعمال تحریم ها متهم کرد

رئیس سیا: پول و وقت بیشتری به مقابله با ایران و روسیه اختصاص دادیم

جینا هاسپل»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یک سخنرانی روز پنجشنبه تصریح کرد این سازمان «پول، زمان و خلاقیت بیشتری» را صرف مقابله با روسیه و ایران کرده است.

هاسپل گفت: «ظرف سال گذشته، تیم رهبری ما گام‌هایی را برای تقویت توانایی‌های سیا جهت مقابله با چالش‌های متعدد پیش رویمان برداشته است و تلاش‌هایمان در حال نتیجه دادن هستند.»

رئیس سیا در ادامه گفت: «برای آنها که تازه‌کارند [بگویم که] ما زمان، وقت و خلاقیت بیشتری صرف تلاش‌ برای مقابله با برخی از سرسخت‌ترین دشمنانمان کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری‌های ما علیه روسیه و ایران، بعد از سال‌ها عقب‌ ماندن در نتیجه تأکید معقولمان روی مبارزه با تروریسم در دوران بعد از ۱۱ سپتامبر [۲۰۰۱]، در حال نتیجه دادن هستند.»

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته و در تلاش است کشورهای دیگر را به حمایت از تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران فرا بخواند.

واشنگتن به عنوان بخشی از این کارزار، کارگروهی مشترک همراه با اسرائیل تشکیل داده که هدف آن تحریک به اغتشاش و ناآرام کردن ایران است. شواهد متعدد همچنین حاکی است حمایت از تجزیه‌طلبی و ناآرام کردن مرزهای ایران در رأس برنامه‌های ضدایرانی کاخ سفید قرار دارد.

حدود 9 میلیون فرانسوی زیر خط فقر

کِلِر هِدون (Claire Hédon), سردبیر تحریریه رادیو بین المللی فرانسه و رئیس سازمان مبارزه با فقر گفت حدود 9 میلیون نفر زیر خط فقر در فرانسه زندگی می کنند.
وی در مصاحبه با مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی فرانسه درباره موضوعی با عنوان «جهانی بیش از پیش نابرابر» افزود توصیف فقر اندکی دشوار است خط فقر در فرانسه هزار و 25 یورو است و حدود 8 میلیون و 800 هزار نفر زیر خط فقر زندگی می کنند.

هدون تصریح کرد دومین آماری که اهمیت بیشتری دارد این است که 5 میلیون نفر از همین افراد با درآمدی کمتر از 850 یورو در ماه زندگی می کنند. اما این موضوع به درستی بیانگر فقر نیست زیرا واقعیت فراتر از این آمارها است و تنها به درآمد مالی اندک مربوط نمی شود بلکه به دسترسی نداشتن به حقوق اصلی و پایه از جمله حق آموزش، دسترسی به بهداشت، مسکن، کار و فرهنگ مربوط می شود. متأسفانه این حقوق، جدای از یکدیگر نیست. این بدان معناست که ما به خوبی آگاهی داریم اگر یکی از این حقوق انسانی در معرض خطر قرار بگیرد، حقوق دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال حق مسکن؛ اگر ما از داشتن حق مسکن محروم باشیم، دسترسی به شغل نیز دشوار خواهد شد و بر عکس.فقر با محرومیت از حقوق انسانی و مشکلات در دسترسی به این حقوق معنا پیدا می کند چرا که مردم عادی افرادی هستند که می توانند از این حقوق پایه برخوردار باشند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا مبارزه با فقر کلید کاهش نابرابری هاست؟ گفت به نظر من باید این سؤال را اینگونه پرسید که مبارزه با فقر امکان مبارزه با نابرابری ها را فراهم می سازد؟ اما عکس این موضوع صادق نیست یعنی مبارزه با نابرابری ها به مبارزه با فقر منجر نمی شود. این احتمال وجود دارد که فقیرترین افراد در این داستان به ورطه فراموشی سپرده شوند. به عنوان مثال فرانسه در ماه سپتامبر دو هزار و هجده طرحی را برای مبارزه با فقر ارائه کرد که عناصر جالبی را در برداشت. اما یک ماه بعد قانونی درباره مسکن به تصویب رسید که تقریباً هیچ توجهی به مسکن فقرا در جامعه نداشت در نتیجه باید گفت راهکار خوبی ارائه نشد. هنگامی که طرحی برای مبارزه با فقر ارائه اما قوانینی وضع می شود که همسو با آن طرح نیست نظر ما این است که اگر قصد داریم به گونه ای کاربردی با فقر مبارزه کنیم، باید حتماً همه قوانین مطالعه شود نه اینکه فقط طرحی برای مبارزه با فقر ارائه شود.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: