پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران وجهان

پمپئو: تا تحریم، گرسنگی دادن به مردم و ایجاد آشوب را داریم چرا به ایران حمله کنیم؟

پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از منابع آگاه به افشاگری درباره محتوی جلسه محرمانه‌ای پرداخت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دوشنبه هفته گذشته در جمع ۱۵ تن از رهبران نهادها و جوامع ایرانی – آمریکایی مقیم این کشور داشت.

به نقل از ۳ منبع حاضر در این جلسه، پمپئو برخلاف عادت معمول، از عدم تمایل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای ماجراجویی نظامی علیه ایران سخن گفت و سعی کرد تا حد ممکن دولت وی را از نزدیکی با سازمان مجاهدین خلق مبرا کند.

در این دیدار که در هتل «رنسانس» دالاس اتفاق افتاده است، یکی از اصلی‌ترین پرسش‌های مطرح شده این بود که اگر تغییر نظام از طریق داخلی اتفاق نیفتد؛ تکلیف چه خواهد بود.

در پاسخ به این سوال، پمپئو تاکید می‌کند که دولت ترامپ خیلی محتاط است که از ادبیات تغییر رژیم استفاده نکند و قصدی برای مداخله نظامی وجود ندارد.

گفته می‌شود که پمپئو در این نشست برای توضیح مواضع آمریکا نسبت به ایران از عبارات غیرمستقیم و دیپلماتیک استفاده کرده است.

وی در بخشی از ادعاهای خود تاکید می‌کند که مأموریت دولت ترامپ دادن فرصت، فراهم کردن شرایط برای ایجاد این فرصت و حمایت انتقالی است.

پمپئو همچنین مدعی است که آمریکا زمانی بیشترین نفع را می‌برد که رهبرانی غیرانقلابی ایران را هدایت کنند.

در این میان، برخی هم از رابطه نزدیک جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رودی جولیانی وکیل ترامپ با سازمان مجاهدین خلق، ابراز نگرانی کردند که پمپئو این موضوع را بی‌اهمیت جلوه داد و تلویحا گفت مجاهدین عددی نیستند که ما روی آنها حساب کنیم.

وی در این باره مدعی شد: بهتر است اغراق نکنیم. بولتون با آنها صحبت کرده؛ اما من یا ترامپ که این کار را نکرده‌ایم.

پمپئو همچنین مدعی شده بود که اگر در درگیری های ۸۸، به جای دولت اوباما، دولت ترامپ در مسند امور بود؛ وضع به گونه‌ای دیگر پیش می‌رفت حال آنکه امروز در ایران چیزی به اسم میانه‌رو وجود ندارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به اینکه دولت ترامپ چگونه می‌خواهد این موضوع را که تحریم‌ها به مردم ایران آسیبی نخواهد رساند، تضمین کند؛ پاسخ داد: هیچ تضمینی وجود ندارد!

این اعتراف رسمی درحالی است که آمریکا بارها مدعی شده بود تحریم ها فقط علیه حاکمان ایران است و این ادعا را مطرح میکرد که مردم به هیچ وجه هدف تحریم‌های اقتصادی نیستند و هدف آنها مانع‌تراشی برای دولت ایران است.

قیمت مرغ به ۱۳ هزار تومان رسید

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهارکرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۲۰۰ تا ۹ هزار و ۸۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است. وی قیمت کنونی مرغ در بازار را منطقی دانست و افزود: با توجه به وجود برخی مشکلات مبنی بر دریافت هزینه اضافه پشت بارنامه از مرغداران پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ ظرف روز‌های آتی در بازار افزایش یابد. چهار آیین نرخ کنونی نهاده‌های دامی را نامتعارف و غیر منطقی برشمرد و گفت: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۴ هزار و ۹۵۰ و ذرت یک هزار و ۷۵۰ تومان به مرغداران عرضه می‌شود. این مقام مسئول در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، ادامه داد: شرکت‌های باربری وزارت راه و شهرسازی به سبب دریافت مبلغ مازاد پشت بارنامه اجحاف وحشتناکی در حق تولیدکنندگان انجام می‌دهند چرا که در پی اعتصاب‌های اخیر کامیون داران و افزایش هزینه ها، هزینه اضافی بر مرغداران تحمیل شده است.

خروج ارز برای واردات ۳۲ تن پازل

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در ۱۱ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۳۲ تن انواع پازل از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است. بنا بر آمار گمرک، واردات ۳۲ هزار و ۲۴۲ کیلوگرم پازل باعث خروج ۱۷۵ هزار و ۵۵۸ دلار یا به عبارتی ۷ میلیارد و ۳۷۳ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۵۱۴ ریال شده است. طبق این گزارش واردات از کشور‌های آلمان، قبرس، ترکیه و چین صورت می‌گیرد. به نقل از میزان؛ بیشترین واردات به کشور چین با حجم بیش از ۱۹ تن تعلق دارد.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه وارد کانال ۵۰ درصدی شد

در فروردین ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٧٠,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ٤.٠ درصد افزایش نشان می­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥١,٤ درصد‌ می‌باشد؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٥١,٤ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (٤٧,٥ درصد) ٣.٩ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠.٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٦.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٨,٨ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ١.٦ درصد افزایش نشان می­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به فروردین ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨٥.٣ و ٣٧.٨ درصد می­باشد. /مرکز آمار

ایران تنگه هرمز را خواهد بست

دشمنی آمریکا با ایران به حمایت کامل واشنگتن از اسرائیل باز می‌گردد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی یک گفتگو به شرح جزئیاتی از اقدام آمریکا علیه سپاه پرداخت.

دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری ،فرمانده نیروی دریایی سپاه در این رابطه گفت:«سپاه پاسداران برای دفاع از انقلاب اسلامی تاسیس شد و دفاع از انقلاب اسلامی ایران حد و مرزی ندارد، تغییر فرمانده کل سپاه پاسداران هیچ ارتباطی به تصمیم اخیر آمریکا ندارد.

حامی واقعی تروریسم در منطقه و جهان را همه می‌شناسند و تصمیم آمریکا علیه سپاه پاسداران تنها در راستای گمراهی افکار عمومی صورت گرفت. به رغم تحریم‌ها توان نظامی ایران روز به روز در حال پیشرفت است و هرچه تحریم‌ها بیشتر شود توان نظامی ایران نیز روز به روز بیشتر می‌شود. ما با کشور‌های هم‌جوار در دریا تعاملات و همزیستی مسالمت آمیز داریم.

تنگه هرمز طبق قوانین بین المللی یک گذرگاه دریایی است و اگر از استفاده از آن منع شویم، آن را خواهیم بست، درصورت وجود هرگونه تهدید در حمایت و دفاع از آب‌های ایران کوچکترین تردیدی نخواهیم کرد، از آبروی خود دفاع خواهیم کرد و هرکجا بحث دفاع از حق ایران باشد مقابله به مثل می‌کنیم.

بیگانگان هیچ اهمیتی به امنیت منطقه نمی‌دهند و برایشان مهم نیست که اقداماتشان منجر به نابودی منطقه می‌شود، بیگانگان مستقر در منطقه دشمنان مردم در منطقه هستند و تهدیدی برای منطقه محسوب می‌شوند».

وعده‌های گازی وزیر روی زمین ماند/ ۳میلیارد دلارسرمایه خاک می‌خورد

وزیر نفت وعده داده بود تا پایان دولت دوازدهم میزان صادرات گاز ایران به رقم ۷۰ میلیارد مترمکعب در سال برسد که سهم ال ان جی از این میزان ۱۸ میلیارد مترمکعب است. زنگنه در برنامه پیشنهادی خود که در سال ۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، روی صادرات نفت تمرکز ویژه‌ای داشت و با اعلام ارقامی در این باره، از راه اندازی پروژه ال ان جی جهت آغاز صادرات آن خبر داده بود.

بر اساس آنچه که در برنامه مکتوب وزیر نفت ارائه شده، آمده است: پیش بینی می‌شود که با تاکید بر روابط حسنه با همسایگان در پایان دولت دوازدهم، صادرات گاز کشور از ۱۰ میلیارد مترمکعب (میزان صادرات سالانه فعلی گاز به ترکیه) به رقمی حدود ۴۰ میلیارد مترمکعب افزایش یابد. وزیر نفت هدف گذاری صادرات گاز به عراق را ۲۰، پاکستان ۱۰، حاشیه خلیج فارس ۱۰ و جمهوری آذربایجان را ۲ میلیارد مترمکعب اعلام کرده بود.

حال صادرات گاز ایران خوب نیست

با راه اندازی و بهره برداری از کارخانه ایران ال. ان. جی ظرفیت کامل به معنای صادرات، معادل ۱۸ میلیارد مترمکعب در سال خواهد بود. این بدان معناست که ظرفیت صادرات ایران از ۱۰ میلیارد مترمکعب سالانه فعلی به حدود ۷۰ میلیارد مترمکعب در سال خواهد رسید.

این در حالی است که بر اساس آمار موجود، میزان صادرات گاز ایران کمتر از ۲۰ میلیارد مترمکعب در سال است که با توجه به کوتاه بودن قراردادهای صادرات گاز به عراق، امکان کاهش همین میزان هم وجود دارد. از سوی دیگر وزیر نفت تعهد داده است که تا پایان دولت دوازدهم پروژه ایران ال ان جی را به بهره برداری برساند که آخرین جزئیات مربوط به این پروژه نشان می‌دهد، طی شش سال گذشته اقدامی برای سامان دادن به آن انجام نشده و تأسیسات این پروژه در حال خاک خوردن است. پروژه‌ای که در زمان وزارت زنگنه در دوره اصلاحات تصویب شد و در دولت نهم و دهم به اجرا رسید که به دلیل تحریم‌ها و تأمین نشدن برخی تجهیزات کلیدی، نیمه کاره ماند.

در دولت یازدهم پیشنهادهایی برای شراکت با شرکت‌های خارجی با هدف تکمیل این پروژه به صندوق بازنشستگی نفت – سهامدار اصلی این پروژه – ارائه شد که به نتیجه روشنی نرسید و این پروژه با سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری، به حال خود رها شد.

اولویت‌های صادرات گاز چیست؟

ایران ال ان جی، تنها شانس در دسترس ایران برای حضور در بازار ال ان جی است و با توجه به تاکید وزارت نفت برای حضور در این بخش از تجارت گازی، تکمیل نشدن آن یکی از وعده‌های زنگنه را بی نتیجه باقی می‌گذارد. از سوی دیگر، افزایش صادرات گاز به کشورهای همسایه از طریق خط لوله هم، وضعیت بسامانی ندارد و مشخص نیست قراردادهای گازی که تا چند سال دیگر به پایان می‌رسند، تمدید خواهند شد یا خیر.

نکته‌ای که در این میان باید به آن توجه ویژه داشت، اولویت‌های صادرات گاز با توجه به مزیت‌های کشور است. ایران شبکه انتقال گاز گسترده‌ای دارد و در مرزهای خود با ۱۳ کشور همسایه است. با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی ایران و با توجه به برآوردهای هزینه‌ها، باید گفت صادرات گاز ایران از طریق خط لوله از سویی صرفه اقتصادی بالایی داشته و از طرفی کمتر مورد تحریم قرار می‌گیرد. بنابراین صادرات گاز از طریق خط لوله باید در اولویت وزارت نفت باشد.

تصویر بالا گویای این نکته است که بازیگران حوزه تولید و صادرات گاز مایع به میزانی هستند که در صورت تحریم ایران بتوانند به راحتی جایگزین ایران شوند. ورود به چنین بازار صادراتی عاقلانه و اقتصادی به نظر نمی‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، اغلب همسایگان ایران کشورهای در حال توسعه‌ای هستند که چشم انداز آینده آنها نشان از رشد اقتصادی و صنعتی ویژه ای دارد؛ به این ترتیب بازارهای صادراتی نظیر عراق، پاکستان، افغانستان و ارمنستان، بازارهای بکری هستند که برای توسعه رفاه عمومی و صنعت خود نیاز بالا و طولانی مدتی به گاز ایران خواهند داشت. این در حالی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس به جز قطر، اغلب منابع نفتی غنی داشته اما در بخش گازی نیاز به تأمین دارند. با توجه به جغرافیای گرم و خشک این کشورها، تأمین برق می‌تواند مهم‌ترین رکن تأمین رفاه عمومی و صنعت آنها به شمار رود. گاز مایع که ایران در تابستان نیاز کمتری به آن دارد، در تابستان می‌تواند برای تولید برق مورد استفاده کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار بگیرد.

کارشناسان گستردگی ایران در طول و عرض‌های جغرافیایی را نیز یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ایران در صادرات گاز از طریق خط لوله می‌دانند.

ورود به بازار گاز گرانی مانند ال ان جی که محدودیت حجم انتقال داشته و همچنین استفاده از آن تأسیسات بندرگاهی گسترده‌ای نیاز دارد به نظر منطقی و اقتصادی نمی‌رسد؛ آن هم در شرایطی که بازارهای جذاب و کم هزینه‌ای در اطراف ایران به عنوان مقصد صادراتی گاز طبیعی از طریق خط لوله قرار دارد.

آمریکا: سپاه تحریم است اما نه آنطور که به کار خودمان آسیب بزند,!

به گزارش خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی: ایالات متحده معافیت‌هایی برای مقام‌های دولتی، شرکت‌ها و سازمان‌های غیردولتی خارجی، در ارتباط با سپاه پاسداران، در نظر گرفته‌است.

این رسانه غربی به نقل از سه مقام فعلی و پیشین دولت آمریکا، گزارش داده‌ است: معافیت‌هایی که واشنگتن در نظر گرفته سبب می‌شود تا مقام‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های فرا دولتی خارجی طرف حساب با سپاه، خود به‌ خود مشمول تحریم‌ها نشوند.

به گزارش رویترز، این معافیت‌ها را «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، در نظر گرفته‌ و بنا بر توضیحات یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به رویترز، معافیت‌ها به این معنی است که مقام‌های رسمی از کشورهایی مانند عراق، که ممکن است رابطه‌ای با سپاه داشته باشند، لزوماً از دریافت روادید ورود به آمریکا محروم نمی‌شوند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، به رویترز گفته هدف اصلی این است که جلوی کسب و کار و داد و ستد کشورها، نهادها و شرکت‌های خارجی با سپاه گرفته شود و این‌که کسی وارد مذاکره و مکالمه‌ای با مقام‌های سپاه شود، خود به خود این معنی نیست که دست به فعالیت تروریستی زده‌است.

پیش از این برخی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دول اروپائی و عربی، به پیامدهای ناشی از افزوده‌ شدن سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی در آمریکا، برای کشورها و مقام‌های خارجی، اشاره کرده بودند.

برای نمونه در ۲۸ فروردین ماه آسوشیتدپرس گفته بود اگر قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا با استثنائات یا برخی معافیت‌ها روبه‌رو نشود، ممکن است نظامیان و دیپلمات‌های آمریکایی از تماس با نهادهای عراقی و لبنانی که با مقام‌های سپاه پاسداران یا افراد مرتبط با آنها در تماس هستند، منع شوند.

بنا بر قوانین ایالات متحده، «ارائه حمایت‌های مادی به سازمان‌های تروریستی خارجی» (اف‌تی‌او)، که در کل شامل گستره‌ای از مسائل از جمله خدمات یا دارایی‌های ملموس و ناملموس است، جرم محسوب می‌شود.

رویترز می‌گوید استثناها و معافیت‌های در نظر گرفته شده از سوی وزیر خارجه آمریکا، در حالی‌که می‌تواند شامل برخی دولت‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های غیردولتی خارجی شود، اما این احتمال که رابطه با سپاه به مجازات افراد مشخصی در این دولت‌ها و گروه‌ها بینجامد، را نیز باز گذاشته‌ است.

بنا بر گزارش رویترز، با استناد به اظهارات یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و تحلیل برخی مقام‌های پیشین، این معافیت‌ها، می‌تواند به این معنی باشد که مقام‌های دولتی ایران، یا مقام‌های طرف حساب با سپاه در کشورهایی مانند عراق و یا عمان، خود به خود مشمول مجازات و تحریم نمی‌شوند.

با این حال هنوز دقیقاً واضح نیست این معافیت‌ها، به‌طور مشخص در مورد مسائلی مانند صدور روادید، چگونه قرار است اعمال شود.

اتحادیه های کارگران و کارمندان,: دیگر شورای نظامی انتقالی سودان را به رسمیت نمی شناسیم

سخنگوی سندیکای مخالف سودان از تعلیق مذاکرات با شورای نظامی انتقالی این کشور خبر داد.

به گزارش شبکه المیادین، «محمد الامین عبدالعزیز» سخنگوی سندیکای کارگران و کارمندان سودان اعلام کرد: ما بر سر درخواست ملت سودان مبنی بر تحویل دادن قدرت به مردم این کشور معامله نخواهیم کرد. ما به تحصن خود ادامه داده و مذاکره با شورای نظامی انتقالی را به حالت تعلیق در می‌آوریم.

وی درادامه افزود: این شورا جدیت لازم را از خود نشان نداده بنابراین ما روند ایجاد یک تشکیلات انتقالی را آغاز کرده و جزئیات آن را طی روزهای آتی اعلام می‌کنیم.

عبدالعزیز تاکید کرد: ما از امروز به بعد دیگر شورای نظامی انتقالی را به رسمیت نمی‌شناسیم.

در حال حاضر و بعد از برکناری عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان از قدرت، شورای انتقالی نظامی در این کشور زمام امور را به دست دارد.

شبکه ۴ انگلیس: جنگ مخفی انگلیس در یمن

گزارش های منتشر شده از همکاری افسران ارتش انگلیس با مرکز عملیات هوایی سعودی ها و میزان مشارکت انگلیس در جنگ یمن حکایت دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی چهار انگلیس, کودکان, زنان و مردان بر اثر بمب هایی کشته می شوند که خلبان های سعودی در یمن شلیک می کنند.
اما در حالی که انگلیس در حال تأمین تسلیحاتی, ارائه هواپیما و اعزام افسرانی به عربستان سعودی است, آیا یمن جنگ پنهان انگلیس محسوب می شود؟
اندرو میچل عضو پارلمان انگلیس در سخنانی گفت: «اوضاع به شدت منزجر کننده است. و البته انگلیس در این روند شریک جرم است.»
ائتلافی تحت رهبری عربستان سعودی در حال مداخله در جنگ داخلی یمن است. انجام حملات هوایی مداوم به ایجاد بدترین بحران انسانی در جهان کمک کرده است. در سال دو هزار و هجده, این اتوبوس مدرسه مملو از کودکان بود, زمانی که با یک بمب سعودی هدف قرار گرفت.
ارتش عربستان سعودی می گوید در حال هدف قرار دادن جنگجویان شورشی حوثی (جنبش انصارالله) بود.
در این حمله چهل کودک کشته شدند. مختار یکی از معدود کودکانی بود که از این حمله جان سالم بدر برد.
از او پرسیده می شود کجای بدنت آسیب دید؟ او در پاسخ سرش را نشان می دهد.
یکی از جنگنده هایی که سعودی ها از آنها برای بمباران یمن استفاده می کنند, تایفون نام دارد.

این هواپیمای جت از سوی شرکت بی ای ئی سیستمز که بزرگترین شرکت دفاعی در انگلیس محسوب می شود, بر اساس یک توافق نامه ای که دولت انگلیس آن را امضا کرد, به آنها فروخته شد.
بی ای ئی همچنین بیش از شش هزار کارمند دارد که در عربستان سعودی کار می کنند. ما با یک تکنسین گفتگو کردیم که در پایگاه هوایی آنها کار می کند.
این تکنسین در سخنانی گفت: «ما برای آموزش دادن سعودی ها اعزام شدیم اما آنها بیشتر اوقات برای آموزش در آنجا حضور ندارند. ما باید همه کارهای آنها را انجام دهیم. انگلیسی ها به این بمب ها دست نمی زنند اما این تنها پنج درصد کار است. اگر ما نودو پنج درصد کارها را انجام ندهیم,این پنج درصد نهایی هم انجام نخواهد شد. »
شرکت بی ای ئی سیستمز می گوید بر اساس این توافق نامه ای که بین انگلیس و عربستان سعودی امضا شد, نقشش تنها به ارائه تجهیزات, حمایت و آموزش محدود است.
دولت انگلیس تأکید می کند در تلاش برقراری صلح و نه کمک به جنگ در یمن است. دولت انگلیس همچنین اعلام کرد افسران انگلیسی برای کمک به روند آموزش سعودی ها در آنجا حضور دارند تا اطمینان حاصل کنند آنها قوانین حقوق بشری بین المللی را نقض نمی کنند.
مارشال شون بل مدیر سابق طرح های مرتبط با نیروهای مسلح سعودی در سخنانی گفت:»من قاطعانه بر این باورم که تعامل ما با سعودی ها به بهبود عملکرد آنها کمک می کند و من صادقانه بر این باورم که اگر ما این کار را انجام ندهیم, اوضاع به مراتب بدتر خواهد شد.»
اما این افسران در ارتباط با ارقام محرمانه ای سخن گفته اند که نشان می دهد بیشتر این حملات هوایی با مشاوره افسران انگلیسی انجام نمی شوند که برای کمک های مستشاری به آنها در آنجا حضور دارند.
وزارت دفاع دریافته است ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن قوانین بشردوستانه بین المللی را بیش از چهارصد بار نقض کرده است. کارشناسان با استفاده از قانون آزادی اطلاعات از وزارت دفاع این سوالات را پرسیده اند که در چند مورد از این نقض ها از تسلیحات یا هواپیماهای فروخته شده از سوی انگلیس استفاده شده است.
آنها از پاسخ دادن به این سوال خودداری کردند زیرا این اقدام می تواند «تأثیری بد در روابط با هم پیمانان ما داشته باشد.»

برایان هوک: صادرات نفت ایران در سال جاری به صفر خواهد رسید!

به نقل از دویچه وله، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پس از اعلام رسمی پایان معافیت خریداران نفت ایران توسط وزیر خارجه این کشور، در یک کنفرانس خبری گفت: از روز دوم ماه می سال جاری ملادی (۱۲ اردیبهشت ماه) پروژه به صفر رساندن صادرات نفت ایران آغاز می‌شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این خصوص ادعا کرد: در سال جاری میلادی صادرات ایران به صفر خواهد رسید!

وی درباره اینکه آمریکا پس از دوم ماه مه با کشورهای خریدار نفت ایران چه برخوردی خواهد شد، از پاسخگویی خودداری کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین به سوال خبرنگاران در مورد تأثیر اقدام یکجانبه آمریکا بر روابط تجاری این کشور با چین، ترکیه و ژاپن نیز پاسخی نداد.

برادر مجاهد بولتون: با این اقدام، عزم ما برای ایران آشکارتر شد!

مشاور امنیت ملی کاخ سفید و از متحدین سازمان مجاهدین خلق ایران در واکنش به اعلام عدم معافیت تحریمی واشنگتن علیه تهران (گرسنگی دادن به مردم ایران) گفت: با این اقدام، عزم ما برای ایران آشکارتر شد!

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از اعلام رسمی پایان معافیت خریداران نفت ایران توسط وزیر خارجه این کشور در پیامی توئیتری نوشت: این اقدام باید عزم ما را برای تهران کاملاً آشکار کرده باشد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه افزود: این اعلامیه به همراه تصمیم اخیرمان برای وارد کردن نام سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی آمریکا باید عزم ایالات متحده را برای تهران کاملاً آشکار کرده باشد.

جان بولتون در توئیت دیگری نوشت: حکومت ایران باید متوجه شود که می‌بایست رفتارش را تغییر دهد یا اینکه باید هزینه رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌اش (!) که تنها به مردم ایران آسیب وارد می‌کند را بپردازد.

چین: همکاری ما با ایران بر اساس قانون است/ با این اقدام مخالفیم

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به عدم تمدید معافیت تحریمی ایران توسط آمریکا تصریح کرد: همکاری های ما با ایران بر اساس قانون است.

به گزارش یورونیوز، جنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره عدم تمدید معافیت تحریمی نفت ایران توسط آمریکا اعلام کرد که کشورش با این اقدام مخالف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این خصوص گفت: همکاری‌های ما با ایران بر اساس قانون است.

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش اعلام کرد: هیچ معافیتی را به هیچ کشوری برای خرید نفت از ایران نمی‌دهیم. امارات و عربستان به ما اطمینان دادند که نمی‌گذارند در بازار نفت مشکلی پیش بیابد.

نیکی‌هیلی ابله از ترامپ بابت گرسنگی دادن به مردممان تشکر کرد

پس از اعلام عدم معافیت تحریمی واشنگتن علیه تهران، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل از ترامپ تشکر کرد.

نیکی هیلی ابله نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل امروز دوشنبه و پس از اعلام رسمی پایان معافیت خریداران نفت ایران توسط وزیر خارجه این کشور در پیامی توئیتری اعلام کرد: از دونالد ترامپ و دولت برای عدم ارائه معافیت‌های بیشتر به سایر کشورها برای خرید نفت ایران تشکر ویژه می‌کنم.

نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل ادامه ادعا کرد: دورانی که به رفتار بد کشور دیگری پاداش داده می‌شد، باید به پایان برسد.

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش اعلام کرد: هیچ معافیتی را به هیچ کشوری برای خرید نفت از ایران نمی‌دهیم. امارات و عربستان به ما اطمینان دادند که نمی‌گذارند در بازار نفت مشکلی پیش بیابد.

ترکیه: وقتی که آمریکا می گوید از کجا نفت بخرید همانند شیطان رفتار می کند

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت هنگامی که آمریکا به کشورهای دیگر می گوید که از کجا باید نفت خود را خریداری کنند، رفتارش همانند شیطان است.

به گزارش اسپوتنیک، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: پیشنهاد خرید نفت از کشور دیگری به جای ایران، گنده‌گویی است.

مولود چاووش‌اوغلو درباره عدم تمدید مهلت واردات نفت از ایران توسط آمریکا افزود: ترکیه با چنین اقداماتی و فشارهای مشابه مخالف است.

وی در شبکه تلویزیونی ان تی وی گفت: مشخص کردن اینکه به جای خرید نفت از ایران از کدام کشور نفت خریداری شود، عبور از مرزهای مجاز است. پیشتر، وی خاطرنشان ساخت که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای عدم تمدید تعدادی از کشورها از تحریم ها به منظور خرید نفت از ایران، در صلح و ثبات در منطقه تاثیر مثبت نخواهد گذاشت؛ علاوه بر آن، به مردم ایران آسیب می رساند.

جاسوسی هواپیمای آمریکایی از آزمایش موشکی کره‌شمالی

هم‌زمان با آزمایش موشک جدید توسط کره‌شمالی، یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی بر فراز آسمان کره‌جنوبی ردیابی شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، یک فروند هواپیمای «RC-135W» آمریکایی در ناحیه جنوبی منطقه پرواز ممنوع کره‌جنوبی مشاهده شده است. این منطقه پرواز ممنوع طبق توافقی در سال ۲۰۱۸ برای جلوگیری از تنش مرزی بین دو کره تعیین شد.

پرواز این هواپیمای جاسوسی آمریکایی در کره‌جنوبی، هم‌زمان با آزمایش یک موشک جدید با قابلیت حمل کلاهکی قدرت‌مند توسط کره‌شمالی صورت گرفت.

روز سه‌شنبه خبرگزاری رسمی کره‌شمالی گزارش داد «پیونگ‌یانگ» نوعی جدید از «سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده» دارای «حالتی منحصربه‌فرد از هدایت پرواز» را مورد آزمایش قرار داده است.

آخرین باری که هواپیماهای شناسایی و جاسوسی برفراز سئول به پرواز درآمدند، مقارن با آزمایش تعدادی موشک توسط کره‌شمالی در سال ۲۰۱۷ بود.

پس از آن، با آغاز دور اول گفت‌وگوی مستقیم ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در سال گذشته میلادی، پیونگ‌یانگ آزمایشات موشکی خود را تعلیق کرد. اما دور دوم گفت‌وگوها با شکست مواجه شد و پس از آن کره‌شمالی مبادرت به بازسازی یک پایگاه موشکی خود کرد.

اولتیماتوم آمریکا علیه ترکیه

آنکارا در صورت خرید اس 400 با تحریم های آمریکا روبرو خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، باب منندز، سناتور دموکرات آمریکایی اعلام کرد، ترکیه در صورت خرید سامانه اس 400 روسیه، با تحریم های واشنگتن روبرو می شود و فروش اف 35 را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
منندز گفت: اگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اصرار به خرید و راه اندازی اس- 400 دارد، در اینصورت تحریم هایی براساس لایحه ای که به کنگره آمریکا ارائه داده ام بر علیه آنکارا اعمال می شود.
وی افزود: در صورت خرید اس-400 تحریم ها قطعا علیه ترکیه اعمال می شوند. این سناتور آمریکایی در ادامه گفت: ما پیشنهادهای دیگری را نیز به آنکارا ارائه داده ایم.
منندز اشاره همچنین اشاره کرد که سامانه اس-400 با استانداردهای ناتو سازگاز نیست.
به گفته وی آنکارا در این میان باید انتخاب خود را انجام دهد. ترکیه می تواند یکی از متحدان اصلی ناتو باشد و همراه غرب باشد و یا جدا شود.
پیش از این ترکیه اعلام کرده بود از خرید اس-400 صرف نظر نمی کند و اولین محموله این سیستم دفاعی باید در ماه ژوئیه وارد این کشور شود.
آمریکا نیز اعلام کرد که سامانه اس-400 با استانداردهای ناتو سازگار نمی باشد و می تواند تحریم هایی را در پی داشته باشد و می تواند فروش جنگنده های اف 35 را با تاخیر مواجه کرده و یا لغو کند.

چین: همواره با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالفیم

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین به تشدید گمانه‌زنی رسانه‌های آمریکایی درباره اینکه دولت «دونالد ترامپ» درصدد پایان دادن به معافیت‌های تحریمی به خریداران نفت ایران است، واکنش نشان داده و مخالفت پکن با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را تکرار کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این مقام دولت چین در نشست خبری امروز دوشنبه خود با سوالی درباره گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در خصوص اقدام آمریکا به منظور متوقف کردن فروش نفت ایران روبرو شد.

روزنامه «واشنگتن پست» به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد: روز دوشنبه صبح (به وقت واشنگتن)، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به رسانه‌ها اعلام خواهد کرد که از دوم ماه مه (۱۲ اردیبهشت)، واشنگتن دیگر هیچ معافیت تحریمی جدیدی به کشورهایی که پیش از این دارای معافیت برای خرید نفت از ایران بودند اعطا نخواهد کرد.

نوامبر سال گذشته، وزارت خارجه آمریکا معافیت‌های ۱۸۰ روزه‌ای را به ۸ کشور خریدار نفت و میعانات ایران (هند، چین، ژاپن، تایوان، کره جنوبی، یونان، اسپانیا و ترکیه) ارائه کرده بود تا در این فاصله به دنبال منابع جایگزین غیر از نفت ایران باشند. این مهلت دوم مه ۲۰۱۹ تمام خواهد شد.

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین که کشورش یکی از خریداران اصلی نفت ایران است، در پاسخ به سوالی درباره احتمال پایان صدور معافیت آمریکا برای خرید نفت ایران گفت که «چین همواره مخالف تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران است».

وی با انتقاد از مواضع آمریکایی‌ها افزود، همکاری دوجانبه چین با ایران مطابق با قوانین بین‌المللی است و ناقض این قوانین نبوده است.

دولت چین پیش از این هم بارها از مواضع دولت «دونالد ترامپ» در قبال ایران به ویژه خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها انتقاد کرده است.

علاوه بر چین، متحدان اروپایی آمریکا هم با مواضع دولت آمریکا درباره ایران به ویژه در زمینه تحریم‌ها مخالفت کرده‌ و آن را غیرقانونی خوانده‌اند اما واشنگتن می‌گوید به دنبال پیش بردن «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: