پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

کارگران و معلمان زندانی را آزاد کنید

 

صالح نیکبخت

🔻کارگران و معلمان زندانی را آزاد کنید

روزهای 11و 12 اردیبهشت به ترتیب روز جهانی کار و #کارگر و روز #معلم در ایران است . طبقه کارگر در جهان و قشر معلمان در ایران به لحاظ کار یدی و فکری که انجام میدهند، رنج زیادی تحمل می کنند ولی دستمزد یا حقوق آنان کمترین مابه ازایی است که در مقابل کار انجام شده پرداخت می شود. با این حال اعمال تحریم های اقتصادی بر کشور ایران ، سقوط بی سابقه ارزش پول ملی و روند کاهش تولید و بیکاری و کمبود و گرانی کالاهای اساسی و سرانجام تورم لجام گسیخته زندگی اقتصادی، همه مردم کشور به ویژه کارگران و معلمان، کارمندان و دیگر اقشار حقوق بگیر را هدف گرفته است. نباید کتمان کرد، سیاست های اقتصادی دولت ها در طول یک دهه اخیر از #عدالت اجتماعی و تامین رفاه حداقلی برای مردم کم درآمد کشور دور شده است. به جرئت می توان گفت ؛ شکاف طبقاتی بوجود آمده بین فرادستان و فرودستان جامعه در نیم قرن اخیر بی سابقه است . حذف یارانه ها و پرداخت ما به ازای ناچیزی که ماهیانه پرداخت می شود و جمع آن معادل بهای 400 گرم گوشت و یا 20 عدد نان سنگگ می باشد؛ فرودستان جامعه را از لحاظ معیشتی در شرایطی قرار داده است که می رود همه آنان را به زیر خط فقر بکشاند. قطع نظر از اینکه وضعیت وخیم معیشت مردم به جز قشر اندکی که دسترسی به همه امکانات دارند و با استفاده از رانت و روابط در اوج رفاه به سر می برند گریبانگیر مردم شده است . اکنون زحمتکشان جامعه ما زیر منگنه مشکلات معیشتی و کمبود دستمزد و مزایا می باشند. همواره این سوال مطرح می شود ؛ چرا کارگران و سایر اقشار زحمتکش میهن ما به چنین وضعیتی مبتلا شده و تلاشی برای رهایی و یا کاهش رنج آنان نشده است؟ باید پرسید ؛ در آستانه روز کارگر و معلم دولت چه سیاستی برای کاهش اثرات تحریم ها و نابسامانیهای اقتصادی بر اقشار کم درآمد درپیش گرفته است؟ سخن در مورد نابرابری و شکاف طبقاتی و رنج کارگران و معلمان را می شود همیشه گفت و تکرار کرد ؛ اما اصل مسئله در اینجاست ،چرا باید همواره حقوق طبیعی آنان نادیده گرفته شود و اعتراضات کارگران و معلمان جنبه امنیتی پیدا کند و تا کی این وضعیت ادامه خواهد یافت؟ در حالیکه معلمان و کارگران نقش اساسی در به وجود آوردن شرایط انقلابی سال 1357 کشور داشته و در جریان جنگی که کیان میهن را هدف گرفته بود ، بیشترین دفاع و مقاومت کرده اند. دولتمردان کشور و مسئولان امر تاکنون سیاست مشخصی برای رفع بحران کنونی در حوزه تامین حداقل رفاه کارگران و معلمان و اقشار کم درآمد نداشته اند و به صورت باری به هر جهت با آن برخورد می کنند. چالشی دیگر که در طول سه دهه گذاشته در حوزه مسایل کارگری و معلمان وجود داشته و هنوز موجود است، نادیده گرفتن حقوق کارگران و معلمان در داشتن تشکلهای صنفی مدافع حقوق آنان از جمله سندیکاهاست . در موارد متعدد رهبران سندیکاهای کارگری و انجمن های صنفی معلمان دستگیر و سالها زندانی شده اند و با اعتراضات صنفی آنان در حوزه مسایل امنیتی برخورد شده است. اگر این امر خواسته برخی از کارفرمایان بخش خصوصی هم باشد، باید متذکر شد امور صنفی و اعتراضات مربوط به آن با برخورد امنیتی حل نمیشود. درحالیکه تشکلها و سندیکاهای کارفرمایان بدون هیچگونه محدودیتی فعالیت می کنند و وزارتخانه ها و سازمانهای ذیربط برای شنیدن نظرات و پیشنهادات آنان گوش شنوایی دارند ، در مقابل فاقد تولرانس پذیرش خواستها و نظرات کارگران و معلمان می باشند. دستگیری و زندانی کردن کارگران و معلمان در دو دهه اخیر شاهد حال زنده است.
تلاش برای رفع نابرابري و بي عدالتي اجتماعي و برداشتن موانع حق برخورداری از زندگی شرافتمندانه و احترام به شأن و منزلت انساني جز به صورت دسته جمعي و سازمان يافته توسط خود کارگران و معلمان قابل پيگيري نيست. حق تشکيل انجمن های صنفی و سنديکاها از اهم حقوق و آزاديهاي مدني برای افراد جامعه از جمله کارگران و معلمان مي باشد. در جهان هيچ کشور توسعه يافته ای وجود ندارد که فاقد اتحاديه هاي آزاد و مستقل کارگري و معلمان باشد . برخورداری از حق تشکیل سندیکاهای کارگری و تشکلهای صنفی معلمان از اهرمهای قانونی برای احقاق حقوق خویش، کمترین حقی است که هم قانون اساسی ایران آن را پذیرفته و هم دولت ایران ملزم است در چارچوب مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار آن را بپذیرد.

حق تشکيل نهادهاي مستقل صنفي ، حق برخورداري از امنيت در انجام فعاليت هاي صنفي ، مصونيت اموال و اماکن متعلق و مرتبط به سنديکا ، تامين امنيت جاني اعضا و مديران سنديکا ، حق برخورداري از دادرسي عادلانه در قبال اتهامات منتسبه ، حق برخورداري از امکان تعقيب قضايي متعرضين به حقوق و آزاديهاي سنديکايي ، حق برگزاري جشن اول ماه مه ، حق شرکت اعضاي سنديکا در مجامع بين المللي مرتبط با فعاليت هاي صنفي ، حق برخورداري از وکيل در محاکمات و حق برخورداري از محاکمات علني و مهمتر از همه حق سندیکاها در تعیین حداقل حقوق و دستمزد طبق شرایط اقتصادی کشور و مهمتر از همه حق سندیکاها و تشکلها در تعیین حداقل حقوق و دستمزد در مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار پذیرفته شده است . اکنون که در آستانه برگزاری روز کارگر و معلم هستیم جای آن دارد به هرگونه برخورد با رهبران سندیکاهای کارگری و تشکلهای معلمین در رابطه با مسایل کارگری و سندیکایی پایان داده شود و کارگران و معلمان زندانی آزاد گردند و حق اعتراض مسالمت آمیز کارگران و معلمان در مسایل صنفی از آن جمله حق اعتصاب به رسمیت شناخته شود. تجربه ثابت کرده است خلاف آن آب در هاون کوبیدن است.
https://t.me/syndicaTASAVIR/7
👇

دسته‌بندی شده در: بیانیه ها, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: