پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ونزوئلا

مادورو: در برابر حمله آمریکا، آماده دفاع از ونزوئلا باشید

رئیس جمهوری مردمی و قانونی ونزوئلا خطاب به نیروهای ارتش این کشور اعلام کرد که اگر آمریکا تهاجم نظامی خود به کاراکاس را آغاز نمود، آماده دفاع از کشور باشند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا امروز شنبه به آمریکا در خصوص هرگونه مداخله نظامی در کشورش هشدار داد.

رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا از ارتش کشورش خواست تا در صورتیکه آمریکا تهاجم نظامی خود به کاراکاس را آغاز نمود، آماده دفاع از کشور باشند.

وی در این باره تصریح کرد: با سلاح هائی در دست، آماده دفاع از کشور باشید؛ اگر آمریکا جرأت دست اندازی به ونزوئلا را داشت، از این سرزمین مقدس دفاع کنید.

این در حالیست که خوان گوایدو سرکرده شورشیان مورد حمایت آمریکا در ونزوئلا پیشتر از مزدوران طرفدار خود خواسته بود تا امروز شنبه در برابر پادگان‌های نظامی تجمع کنند.

رسانه ونزوئلایی: تجاوز نظامی امپریالیسم قریب الوقوع است.

یک رسانه محلی ونزوئلا بامداد شنبه به نقل منابعی مدعی شد که احتمال مداخله نظامی خارجی در این کشور بسیار بالا است.

وبگاه خبری «نوتیسیاس ونزوئلا» در صفحه توئیتر خود نوشت: «منابع موثق به ما گفتند که مداخله نظامی در ونزوئلا قریب‌الوقوع است. این (مداخله) با توجه به میزان مقاومتی که با آن مواجه شود، شاید تا چند هفته طول بکشد».

این گروه رسانه‌ای اما نه تنها منابع خود را مشخص نکرد بلکه نگفت کدام کشور خارجی احتمال دارد که به ونزوئلا حمله کند.

این در حالی است که طی ۷۲ ساعت گذشته مقامات مختلف دولت آمریکا از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور گرفته تا «مایک پامپئو» وزیر خارجه در اظهاراتشان احتمال اجرای گزینه نظامی علیه ونزوئلا را رد نکردند.

ترامپ همچنین شامگاه جمعه با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود گفت‌وگوی تلفنی درباره ونزوئلا انجام داد.

همچنین نشریه «فارین پالیسی» ساعاتی قبل گزارش داده بود که پامپئو در ساختمان پنتاگون با «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیداری سه‌جانبه درخصوص ونزوئلا داشته است.

بهمن‌ماه سال گذشته، «خوان گوایدو» که ریاست مجمع ملی این کشور را برعهده داشت، با حمایت‌های آمریکا ضمن به‌راه انداختن آشوب‌ها و اعتراضاتی علیه دولت مادورو، خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور خواند و سعی داشت علیه دولت قانونی ونزوئلا کودتا کند. ترامپ نیز به دنبال این اقدام گوایدو، او را رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و در مقابل مادورو را رئیس جمهور غیرقانونی خواند.

همزمان با حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و اروگوئه از تلاش رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، روسیه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند.

از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا بین اپوزیسیون و رئیس‌جمهور این کشور، اختلافات بین مادورو و مجمع ملی (کنگره) که اکثریت آن در دست مخالفان است، بالا گرفته و تشدید این اختلافات سبب اقدام دولت در برگزاری انتخابات برای تشکیل «مجلس موسسان قانون اساسی» در سال ۲۰۱۷ شد.

تلاش واشنگتن برای کنار زدن دولت قانونی کاراکاس در حالی صورت می‌گیرد که مردم ونزوئلا در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، بار دیگر مادورو را به ریاست‌جمهوری این کشور انتخاب کردند.

دخالت نظامی آمریکا بحران ونزوئلا را وخیم‌تر و طولانی‌تر می‌کند

«دنیل دیویس» مقام ارشد اولویت های دفاعی آمریکا هشدار داد مداخله نظامی آمریکا در بحران ونزوئلا نه تنها به ضرر منافع آمریکاست بلکه باعث بروز جنگ داخلی و طولانی تر شدن بحران ونزوئلا می شود.

در پی نا آرامی‌هایی که در ونزوئلا از حدود چهار ماه پیش آغاز گشت و با آمدن «خوان گوایدو» به صحنه که ادعای ریاست جمهوری این کشور را دارد روزهای گذشته ناآرامی‌ها شدت گرفت و به کودتایی نافرجام به پشتیبانی آمریکا و متحدانش انجامید.

این در حالی است که مقام ارشد اولویت‌های دفاعی آمریکا، «دنیل دیویس» نسبت به اقدام نظامی در ونزوئلا هشدار داد و اظهار داشت چنین اقدامی ممکن است به درگیری طولانی و جدی بینجامد که مغایر منافع آمریکاست و بحران را در ونزوئلا پیچیده‌تر می‌کند ولی با این وجود دولت ترامپ بر موضوع خود مبنی بر تغییر رژیم اصرار دارد.

«نشنال اینترست» در مقاله‌ای به قلم گزارشگر خود «هانتر درنسیس» Hunter DeRensis به بررسی تحولات اخیر پرداخته است که در ادامه ترجمه آن آمده است.

خشونت‌های خیابانی در ونزوئلا که به عنوان بخشی از بحران ریاست جمهوری در جریان است از آغاز امسال شروع شده است. حمایت کنندگان این آشوب‌ها ادعا دارند که اتفاقات اخیر نتیجه انقلاب سازمان یافته‌ای در برابر حکومت سوسیالیستی است که به فساد کشیده شده است در حالی که عده‌ای دیگر معتقدند این کودتایی است که توسط دولت‌های خارجی سازماندهی شده است نه مردم ونزوئلا.

خشونت‌ها پس از آن شروع شد که رهبر مخالفان «خوان گوایدو» در پیامی ویدئویی که او را در کنار سربازانی نشان می‌داد مردم را به شورش همگانی علیه دولت فرا خواند و از نیروهای نظامی خواست از ریاست جمهوری او حمایت کنند. گوایدو فارغ التحصیل دانشگاه جرج واشنگتن است که اخیراً به عضویت هیأت قانونگذاری در مجمع ملی درآمد و در دسامبر ۲۰۱۸ به عنوان رئیس مجلس ملی ونزوئلا انتخاب شد.

گوایدو ادعا دارد که انتخابات ممنوع شده اپوزیسیون سال پیش که در آن دوباره یک پیرو هوگو چاوز یعنی نیکلاس مادورو انتخاب شد یک انتخاب غیرقانونی بود و اکنون او به عنوان رئیس مجمع ملی باید به عنوان رئیس جمهور شناخته شود. هرچند ادعای او طی روابط پرماجرایی به رهبری آمریکا توسط برخی کشورهای خارجی پذیرفته شد ولی ارتش ونزوئلا گامی در جهت حمایت از او بر نداشت.

در کنار این سربازان و گوایدو، «لئوپولدو لوپز» به چشم می‌خورد، رهبر اعتراضاتی که چند سال پیش به رهبری او صورت گرفت که چند کشته نیز بر جا گذاشت. او از سال ۲۰۱۴ در حبس خانگی بود. لوپز بنیان گذار حزبی که گوایدو طرفدار آن است می‌باشد که «اراده مردمی» است و ادعا دارد توسط سربازان مخالف ریاست جمهوری آزاد شده است. در حال حاضر مشخص نیست چه تعدادی از نیروهای ارتش از گوایدو حمایت می‌کنند ولی هیچ مقام ارشدی به طور عمومی اعلام نکرده است از او حمایت می‌کند. به نظر می‌رسد اعتراض کنندگان محدود به پایتخت ونزوئلا، کاراکاس هستند که شهردار پیشین آن لوپز بوده است.

از آغاز شروع بحران، دولت آمریکا به اپوزیسیون وعده پشتیبانی‌های زیادی داده است. گوایدو دهم ژانویه پس از تماس تلفنی ب ا «مایک پنس» خود را رئیس جمهور خواند. همان روز او با وزیر امور خارجه «مایک پمپئو» دیدار می‌کند. «الیوت آبرامز»، معاون وزیر امور خارجه «ریگان» که بر حمایت مالی از گروه نظامی ویژه مرگ آمریکای مرکزی نظارت می‌کرد همان ماه به عنوان فرستاده ویژه آمریکا به ونزوئلا فرستاده شد. در کنار آمریکا، کانادا، فرانسه و برخی کشورهای آمریکا و اروپای شمالی آن را به رسمیت شناختند. این در حالی بود که روسیه، چین و بیشتر کشورهای آسیایی و آفریقایی نیکلاس مادور و را به رسمیت می‌شناسند.

یک مقام ارشد اولویت‌های دفاعی آمریکا، «دنیل دیویس» می‌گوید: «مشکلات در ونزوئلا حاکی از یک بحران مهم انسانی است ولی تهدید امنیتی مستقیمی برای آمریکا وجود ندارد در نتیجه گزینه نظامی باید حذف شود». او اضافه کرد: «هرچند دیدن آنچه در ونزوئلا رخ می‌دهد سخت است ولی اقدام نظامی آمریکا مطمئناً اوضاع را برای مردم ونزوئلا بدتر می‌کند. اگر دولت ترامپ برای تغییر رژیم از اقدام نظامی استفاده کند آنگاه نتایج حاصل ممکن است به گونه‌ای پیش رود که آمریکا وارد یک جنگ داخلی شود که در آن از یک طرف حمایت می‌کند، با این کار در موقعیت خطرناکی قرار می‌گیریم که ممکن است سال‌ها طول بکشد و این به نفع آمریکا نیست».

علیرغم نظر دیویس درباره منافع آمریکا دولت آمریکا آشکارا گفته است از تغییر رژیم در ونزوئلا حمایت می‌کند. ترامپ در توئیتی گفته است «من از نزدیک وضعیت را در ونزوئلا دنبال می کنم». همچنین گفته است «آمریکا در کنار مردم ونزوئلا برای به دست آوردن آزادی می ایستد».

وزیر دفاع ونزوئلا، «ولادیمیر پادرینو لوپز» در توئیتی گفت: «عملیات فرماندهی استراتژیک ونزوئلا FANB باید از قانون اساسی و مردم ونزوئلا دفاع کند. این نهاد باید در کنار مجمع ملی و نهادهای قانونی علیه آنها که در پی از بین بردن دموکراسی هستند بایستد». «جان بولتون» مشاور امنیت ملی روز گذشته در توییتی گفته است: «آمریکا در کنار مردم ونزوئلا است». چند ساعت بعد وقتی واکنشی از سربازها نسبت به گفته او دیده نشد او لحن خود را با اولتیماتومی شدیدتر کرد و گفت «ونزوئلا به روشنی نشان داده است راه کنونی به سوی دموکراسی برگشت ناپذیر است. ارتش ونزوئلا یک گزینه دارد: استقبال از دموکراسی، حفاظت از شهروندان و حمایت از اعضایی که به طور دموکراتیک توسط مجمع عمومی انتخاب شده‌اند زیرا در غیر این صورت با رنج‌ها و انزوایی روبرو خواهند شد که نتیجه کار خودشان است». منظور از انزوا تحریم‌های آمریکا است که بر اقتصاد ونزوئلا اعمال می‌شود و دسترسی آن را به تجارت‌ها و خدمات بانکی بین المللی محدود می‌کند.

سناتور «مارکو روبیو» نماینده کنگره آمریکا در توییتی اقدام رسانه‌های آمریکا و سی. ان. ان. را به خاطر آنکه گوایدو برای براندازی مادورو تقاضای نیروی نظامی داده است و آنها این خواسته و اتفاقات اخیر را تلاشی برای کودتا خوانده‌اند را شرم آور خواند چرا که طبق گفته او، گوایدو توسط بیش از ۵۰ کشور و سازمان کشورهای آمریکایی طبق قانون اساسی به عنوان رئیس جمهور موقت قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است. او اضافه می‌کند تنها کودتایی که آنجا صورت می‌گیرد کودتایی است که کوبا در حمایت از مادورو انجام می‌دهد. او همچنین اینکه سی. ان. ان. آنچه را در کوبا اتفاق می‌افتد یک «کودتای نظامی» نامید را یکی از شرم آورترین گزارش‌های این شبکه دانست. او می‌گوید تلاش‌های گوایدو توسط همه کشورها در منطقه حمایت می‌شود که این بی سابقه است.

اینکه مارکو روبیو بی قید و شرط انکار می‌کند که آنچه در ونزوئلا در حال روی دادن است تلاش برای کودتا است و قاطعیتش برای آنکه آنچه در حال اتفاق افتادن است را انقلاب مردمی بخواند یادآور نقشه ذهنی است که در آغاز حکومت جرج دابلیو. بوش مطرح شد که طبق آن «زمانی که اتفاقاتی در جهتی خاص در حال روی دادن هستند سیاستگذاران آمریکا نباید پاسخ دهند که چه چیزی ممکن است روی دهد و چه چیزی نه». یکی از دستیاران بوش که بعدها مشخص شد «کارل روف» بوده است گفت: «مدت هاست جهان دیگر این گونه پیش نمی‌رود. زمانی که شما در حال مطالعه حقیقت هستید و سعی کنید قضاوت درستی از آن داشته باشید ما در حال عمل خواهیم بود و واقعیت‌های دیگری می‌آفرینیم که شما هم می‌توانید آنها را مطالعه کنید. این گونه‌ است که اتفاقات شکل می‌گیرند. ما به وجود آورندگان تاریخ هستیم و شما تنها مطالعه کنندگان آن خواهید بود».

دادستانی ونزوئلا به‌دنبال حکم بازداشت ۱۸ نفر از کودتاچیان است

دادستان کل ونزوئلا از درخواست دادستانی برای صدور حکم بازداشت ۱۸ نفر به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام اخیر در این کشور خبر داد.

به گزارش بیزینس استاندارد، دادستان کل ونزوئلا اعلام کرد که دفتر دادستانی درخواستی را برای صدور حکم بازداشت ۱۸ نفر به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام اخیر در این کشور صادر کرده است.

دادستان کل ونزوئلا در بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: ما درخواست صدور مجوز بازداشت ۱۸ فرد نظامی و غیرنظامی که در این توطئه نقش داشتند را مطرح کردیم.

بیانیه مذکور در ادامه می‌افزاید: ۷۰ مورد بازرسی صورت گرفته و شواهدی جمع آوری شده که ما را به سوی یک گروه بزرگ‌تر هدایت می‌کند. تاکنون بسیاری از بازداشت شدگان در این خصوص اذعان کرده اند.

این در حالیست که بعد از صدور قرار بازداشت «لئوپلدو لوپز» که از روز سه شنبه به سفارت اسپانیا در کاراکاس پناهنده شده، مادرید اعلام کرد که این فرد را به مقامات ونزوئلا تحویل نمی‌دهد.

اسپانیا رسماً اعلام کرده اجازه نخواهد داد پلیس ونزوئلا با ورود به سفارت‌خانه این کشور در کاراکاس لئوپلدو لوپز، رهبر شناخته شده مخالفان دولت نیکلاس مادورو را که روز سه‌شنبه پس از فرار از حبس خانگی به سفارت اسپانیا پناه برده، بازداشت کنند.

لوپز سرشناس‌ترین مخالف نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا است از سال ۲۰۱۴ به اتهام ترویج خشونت و براندازی در بازداشت خانگی به سر می‌برد اما روز سه‌شنبه و همزمان با ناآرامی‌های کاراکاس در کنار خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا دیده شده و از مردم خواست برای سرنگونی نیکلاس مادورو به خیابان بیایند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: