پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهی به اخبار ایران و جهان

 

بیانیه جمعی از فعالین کارگری اجتماعی شهر مریوان در محکومیت قتل های ناموسی در این شهر

ما امروز اینجا جمع شده‌ایم تا کیفرخواست خود را علیه مناسباتی که هر روز از زنان قربانی می‌گیرد، فریاد بزنیم و اعلام کنیم که تا رسیدن به جامعه‌ای برابر و عاری از خشونت از پای نخواهیم نشست.

خشونت و نقض حقوق زنان ریشه در مناسبات و مسائل اجتماعی دارد که متأسفانه امروزه و در چند روز اخیر بیشتر و بیشتر شاهد آن هستیم. از جمله برخورد فیزیکی، آزار جنسی، فشار روانی و قتل که همه‌ی این معضلات ریشه در افکار مردسالار و ساختارهای ارتجاعی دارند. محیط کار و آموزش، خانواده و سایر محیط محیط‌های اجتماعی همه از مواردی هستند که در آن، زنان بیشتر تحت فشار روانی و فیزیکی قرار می‌گیرند، که گاهی منجر به خودکشی و یا اعمال قتل از جانب افراد خانواده می‌شود.

نتایج و بازتاب‌های منفی این خشونت در جامعه به گونه‌ای است که شاید کشتار و خودکشی زنان و هر انسانی امری طبیعی و نرمال تلقی شود. اما باید متذکر شد که این توحش نه تنها امری طبیعی نیست، بلکه باید آن را نوعی آسیب اجتماعی دانست که گریبان جامعه‌ی انسانی را گرفته است.

خشونت فیزیکی، قتل‌های ناموسی، تجاوز و به بردگی گرفتن زنان، بازتولید افکار مردسالارانه و ارتجاعی است که برای مقابله با این چنین توحش ضدبشری، بایستی تمامی انسان‌های آگاه و مبارز در برابر آن قد علم کنند، که در غیر این صورت، سکوت در قبال فریادهای تمامی قربانیان این نابرابری‌ها را اعمال کرده‌ایم. آن هم در عصری که چندین دهه پیش حامیان زر و پول بر این باور بودند که با سر آمدن تاریخ و پایان آن، راه برای مبارزات مردمی علیه هر ارتجاعی به بن‌بست رسیده و همگان باید تسلیم نظام سرمایه‌داری شوند. غافل از اینکه با پیشرفت ارتباطات و گسترش بازار آزاد به تمامی نقاط جهان، تمامی مبارزات مردمی و جنبش‌های اجتماعی و هر نوع دفاع از حقوق زنان، کودکان و کارگران به مراتب گسترش یافته و همچنان نیازمند تفکر و آگاهی‌بخشی خواهند بود.

در طول دو ماه اخیر شاهد چندین مورد خودکشی و قتل ناموسی در کردستان بوده‌ایم و ما نیز بر خود لازم دانستیم که در مقابل این اعمال زشت و ضدانسانی سکوت ننماییم و نفرت و انزجارمان را نسبت به آمرین و عاملین این جنایات اعلام نماییم.

و اما، توحش و خشونت علیه زنان به هر طریقی و هر شیوه‌ای باید متوقف شود و لازم است هر انسان آزادی‌خواه و آگاه و همه‌ی جوامع بشری در تمامی نقاط این کره‌ی خاکی، در برابر آن به پا خیزند تا برای بنا نهادن جامعه‌ای عاری از خشونت همت گماریم.

نه به خشونت علیه زنان
نه به قتل‌های ناموسی
نه به آزار جنسی
نه به ازدواج اجباری
نه به ازدواج کودکان

(جمعی از فعالین کارگری و اجتماعی شهر مریوان)
۱۳۹۸/۲/۲۶

تجمع اعتراضی رانندگان‌شرکت واحد عضو تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد مقابل وزارت تعاون

امروز شانزده بهمن ، تجمع اعتراضی رانندگان‌شرکت واحد عضو تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد مقابل وزارت تعاون دراعتراض به تخلفات مکرر تعاونی مسکن شرکت واحد. علیرغم اینکه اعضای پروژه های سهیل وسپیدار، شکوائیه های متعددی دراتاق تعاون و وزارت تعاون به ثبت رسانده وبا توجه به اینکه وزارت تعاون رای برتخلفات محرز وآشکار تعاونی مسکن صادرکرده است وتعاونی مسکن شرکت واحد را دررای صادره ملزم به برسمیت شناختن اعضا کرده ، اما به علت فساد ورانت اداری که درجامعه رایج شده است تعاونی باسواستفاده ازفساد جاری درادارات ، به رای صادره تمکین نمیکند وادارات زیر مجموعه هم توجه ای به رای صادره ندارند. براساس مذاکره ای که بین نمایندگان کارگران معترض وعوامل وزارت تعاون واستان واتاق تعاون صورت گرفت ، نمایندگان کارگران خواستار عزل هیئت مدیره متخلف تعاونی مرکزی شرکت واحد شدند که شکواییه ای دراین خصوص دروزارت تعاون به ثبت رسید

نیویورک‌تایمز: ترامپ با درگیری نظامی با ایران مخالف است

روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.

این روزنامه اظهارات ترامپ را پیامی به «دستیاران جنگ‌طلبش» توصیف کرده و نوشته است که رئیس‌جمهور آمریکا گفته نمی‌خواهد شاهد آن باشد که کارزار فشار به ایران به درگیری نظامی با ایران مبدل شود.

به گفته چند مقام آمریکایی، ترامپ در این جلسه که صبح چهارشنبه در «اتاق وضعیت» (Situation Room) کاخ سفید و با موضوع ایران برگزار شده، «سرسختانه تأکید کرده که درگیری نظامی با ایرانی‌ها را نمی‌خواهد.»

ترامپ ساعتی پیش هم در مراسم استقبال از «یوری مورر» رئیس‌جمهور سوئیس در پاسخ خبرنگاران درباره اینکه آیا جنگی با ایران در پیش است، گفت: «امیدوارم اینطور نباشد.»

به نوشته نیویورک‌تایمز، ترامپ در روزهای گذشته تلاش کرده تا این تصور را که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در حال پیش بردن واشنگتن به سوی جنگ با ایران هستند، از بین ببرد. سه مقام آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند ترامپ بیش از آنکه از اقدامات بولتون علیه ایران ناخرسند باشد، از این ناراحت است که این تصور ایجاد شود که بولتون سیاست دولت ترامپ در خاورمیانه را به دست گرفته است.

بولتون پیش از ورود به دولت ترامپ بارها از تلاش برای براندازی در ایران یا حتی حمله نظامی به ایران حمایت کرده بود. نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته است که بولتون در محافل خصوصی از بی‌میلی ترامپ به تلاش برای تغییر در غرب آسیا ابراز ناخرسندی کرده است. این روزنامه حتی نوشته است که برخی در کاخ سفید آینده بولتون در سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید را مورد تردید قرار داده‌اند. وضعیت ونزوئلا و ناکامی آمریکایی در کنار زدن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور از دیگر مواردی است که به نوشته نیویورک‌تایمز به ناراحتی ترامپ از بولتون منجر شده است.

روز گذشته نشریه «نشنال اینترست» هم با اشاره به اختلافات میان ترامپ و بولتون گزارش داد که رئیس‌جمهور آمریکا به فکر کنار گذاشتن مشاور امنیت ملی خود است.

دروغ و اغراق های اسرائیل: ادعاهای آیزنکوت درباره اقدامات سایبری ایران، برجام و تحریم‌های آمریکا

«گادی آیزنکوت» رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل به تل‌آویو هشدار داد، در صورتی که هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان و این رژیم متوقف شود، تل‌آویو وارد درگیری‌های روزانه خواهد شد.

بر اساس گزارش وبگاه «عرب 48»، در آغاز هفته جاری نیز بخش‌هایی از صحبت‌های آیزنکوت در جلسه پشت درهای بسته با مقامات عالیرتبه آمریکایی منتشر شد؛ وی به آمریکایی‌ها هشدار داده بود در آستانه ارائه طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» ممکن است وضعیت کرانه باختری متشنج شود و باید به این موضوع توجه داشت.

آیزنکوت درباره جنگ احتمالی این رژیم با حزب‌الله اعلام کرد: به دلیل حجم زرادخانه موشکی کنونی حزب‌الله، در صورت بروز جنگ، (این جنگ) برای هر دو طرف واقعا سخت خواهد بود.

رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل درباره ایران مدعی شد: در سال گذشته حدود 100 حمله سایبری به اسرائیل را خنثی کردیم که بیشتر آنها توسط ایرانی‌ها برنامه‌ریزی شده بود.

وی در خصوص سیاست آمریکا در قبال ایران ادعا کرد توافق هسته‌ای در سال 2015 این فرصت را به ارتش اسرائیل داد که منابع را به مسائل دیگر مانند سوریه، ایران و عرصه فلسطین اختصاص دهد. این توافق یک نقطه عطف استراتژیک بود، که به اسرائیل اجازه داد منابع را از مأموریتی به مأموریت دیگر منتقل کند و دستاوردهایی در دو عرصه سوریه و لبنان داشته باشد.

آیزنکوت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز دفاع کرد و مدعی شد: بدون این تحریم‌ها ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و تقویت نفوذ منطقه‌ای تلاش خواهد کرد.

آمریکا در طول یک سال گذشته تحریم‌های متعددی علیه ایران وضع کرده است؛ در آخرین مورد و در حالی که مقامات دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که پیشتر از احتمال پایین تمدید معافیت‌های تحریمی واردات نفت از ایران برای هشت کشور (هند، چین، ترکیه، کره جنوبی، ژاپن، تایوان و یونان و ایتالیا) صحبت کرده بودند، کاخ سفید دوم اردیبهشت 98 اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ دوم می (۱۲ اردیبهشت) این معافیت‌های نفتی را تمدید نخواهد کرد.

روسیه: به تحریم آمریکا اقدام متقابل نشان می دهیم

به نقل از خبرگزاری رویترز، سفارت روسیه در آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد تحریم های آمریکا به موجب قانون مگنیتسکی با «اقدامات متقابل» مسکو روبرو خواهد شد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: