پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهی به اخبار ایران و جهان

photo_2019-05-29_10-45-19

همکاران گرامی ، دانشجویان ، کارگران و مردم عدالتخواه
بعد از زندانی شدن محمد حبیبی این بار با خبر شدیم وزارت آموزش و پرورش قصد اخراج ایشان دارد
لذا با هشتک زیر از ایشان حمایت می کنیم . در مسیر این حمایت دستان شما به مهر میفشاریم.
#نه_به_اخراج_معلم_حبیبی

زمان
چهارشنبه 8 خردادماه
ساعت 22 الی 24

🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩

کانال چالش صنفی معلمان ایران

@kchaleshFI

photo_2019-05-29_10-50-04-6

امروز هفتم خرداد همسر وخانواده حسن سعیدی ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد به همراه تعدادی از خانواده های بازداشتی های روزجهانی کارگر به دادسرای زندان اوین مراجعه کردند ، متاسفانه هیچگونه پاسخ مناسبی از مسئولین دادسرای اوین نگرفتند .
درروز جهانی کارگر ۱۱اردیبهشت تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد وتعدادی ازفعالین کارگری ودیگر فعالین اجتماعی درمقابل مجلس بهارستان دراعتراض به وضعیت معیشت کارگران توسط عوامل امنیتی بازداشت شدند که تاکنون اکثریت بازداشتی ها با قرارکفالت وقراروثیقه اززندان آزاد شدند .
متاسفانه حسن سعیدی وکیوان صمیمی ، ندا ناجی ، مرضیه امیری ، فرهاد شیخی و عاطفه رنگریز وناهید خداجو همچنان دربازداشت هستند .
حسن سعیدی ازاعضای این سندیکا دربند۲۰۹زندان اوین بازداشت می باشد.

@vahedsyndica

روایت رسانه ژاپنی از ماموریت «آبه» در ایران

شبکه تلویزیونی FNN ژاپن به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد ترامپ از «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن خواسته «به زودی» زمینه برگزاری دیداری میان مقام‌های ایران و آمریکا را فراهم آورد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد دوشنبه از تمایل نخست‌وزیر ژاپن برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا جهت کاهش تنش‌ها در منطقه حمایت کرده بود.

ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران حین دیدار با آبه در توکیو، گفت: «می‌دانم که آقای نخست‌وزیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با رهبران ایران دارد، پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد».

او در حالی از مذاکره با ایران حمایت کرده که بعد از ورود به کاخ سفید تحت تأثیر لابی‌های صهیونیستی-عربی تندترین سیاست‌ها را علیه ملت ایران به کار گرفته است.

ترامپ در یکی از اولین اقدامات بعد از رسیدن به ریاست‌جمهوری، مردم ایران را از ورود به خاک آمریکا منع کرد. او اردیبهشت‌ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در برجام خاتمه داد و دستور بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

ترامپ در دیدار بامداد دوشنبه درباره سفر احتمالی نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز تصریح کرد: «آقای نخست‌وزیر درباره آن با من صحبت کرده و من معتقدم که ایران خواستار صحبت خواهد شد. اگر آنها بخواهند صحبت کنند، ما نیز خواستار گفت‌وگو خواهیم بود. خواهیم دید که چه می‌شود… کسی نمی‌خواهد شاهد وقوع اتفاقات بد باشد، مخصوصا من».

آمریکا: در حال حاضر کانال ارتباطی با ایران نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت در صورتی که ایران 12 شرط مطرح شده را جدی بگیرد آماده مذاکره با این کشور هستیم و در حال حاضر کانال ارتباطی با ایران نداریم.

آمریکا در حالی از عدم وجود کانال ارتباطی با ایران سخن می‌گوید که «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز امروز اعلام کرد: ما مذاکره‌ای با دولت آمریکا نداریم و فعلا هم چشم اندازی برای مذاکره نمی‌بینیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه کنفرانس خبری خود اضافه کرد که همچنان به تشدید فشارهای حداکثری علیه ایران ادامه خواهیم داد و تحریم‌ها علیه تهران باقی می‌ماند و این تحریم‌ها تنها درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور نخواهد ماند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری 12 شرط را برای مذاکره با ایران تعیین کرد.

شروط تعیین شده توسط پامپئو حتی در داخل خود آمریکا نیز با انتقادهایی همراه بود که به شرح زیر است:

۱. ایران باید به آژانس گزارش کاملی از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ارائه کند و از این اقدامات دست بکشد و به شکلی که قابل راستی آزمایی باشد برای همیشه برنامه نظامی هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

۲. ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و هرگز به دنبال بازفرآوری پلوتونیوم نرود و تاسیسات آب سنگین خود را ببندد.

۳. ایران باید به بازرسان آژانس اجازه بازدید از همه سایتهای خود در سراسر کشور بدهد.

۴. ایران باید به برنامه موشکهای بالستیک خود پایان دهد و پرتاب یا توسعه موشکهای با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را متوقف کند.

۵. ایران باید همه شهروندان آمریکایی و همچنین شهروندان متحدان و شرکای ما که در ایران زندانی، مفقود یا در بازداشت هستند را آزاد کند.

۶. ایران باید به حمایت از آنچه وی گروههای تروریستی در خاورمیانه خواند، از جمله حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین پایان دهد.

۷. ایران به حاکمیت عراق احترام بگذارد و به دولت این کشور اجازه خلع سلاح و غیرنظامی شدن شبه نظامیان شیعه و ادغام شدن آنها در نیروهای امنیتی عراق را بدهد.

۸. ایران همچنین باید به حمایت نظامی خود از شبه نظامیان حوثی پایان دهد و در راستای یک راه حل صلح آمیز در یمن گام بردارد.

۹. ایران باید همه نیروهای تحت فرماندهی خود را از سوریه خارج کند.

۱۰. ایران باید به حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه پایان دهد و به میزبانی از اعضای ارشد القاعده پایان دهد.

۱۱. ایران باید به حمایت سپاه قدس از گروههای به زعم او تروریستی و شرکای شبه نظامی خود پایان بدهد.

۱۲. ایران باید رفتارهای تهدید کننده علیه همسایگان خود را کاهش بدهد، که بسیاری از آنها متحدان آمریکا هستند. این مساله شامل تهدیدات ایران برای نابودی اسرائیل و شلیک موشک به عربستان و امارات متحده عربی نیز می‌شود. این موضوع همچنین شامل تهدیدات علیه کشتیرانی بین‌المللی و حملات سایبری هم می‌شود.

پس از خروج آمریکا از برجام و انفعال و کارشکنی اروپایی‌ها درانتفاع ایران از مزایای برجام، سرانجام شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کرد.

جمهوری اسلامی در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شده به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند.

این بیانیه همچنین هشدار می‌دهد در صورتی که کشورهای گروه ۱+۴ در ضرب‌الاجل یاد شده به تعهداتشان عمل نکنند، ایران به صورت مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

باز هم تهمت های بی سند و مدرک بولتون

باز هم برادر مجاهد جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا بیشتر از همه می داند!! او در اظهاراتی جدید باز هم بدون ارائه کمترین سند و مدرکی انفجار نفتکش‌ها در خلیج فارس را به مین‌های دریایی ایران نسبت داده است.

بولتون که به ابوظبی، پایتخت یک ار توطئه گران اصلی علیه ایران یعنی امارات متحده عربی سفر کرده، در دیدار با خبرنگاران ادعا کرد که عامل انفجار در چهار نفتکش «مین‌های دریایی به احتمال زیاد متعلق به ایران» بوده است. در ماه مه  دو نفتکش متعلق به عربستان، یک نفتکش متعلق به امارات و یک نفتکش متعلق به نروژ در آب‌های بندر فجیره، ترمینال نفتی اصلی امارات، در اثر انفجارهایی  آسیب دیدند.

بولتون طبق معمول در ادعاهای ضد ایرانی اش  در مورد نحوه ورود این مین‌ها به آب‌های امارات و اصابت به این نفتکش‌ها توضیحی نداده و همچنین مشخص نکرده است که تشخیص عامل این انفجارها توسط چه منابعی صورت گرفته است. وی ادعا کرد «برای هیچکس در واشنگتن تردیدی وجود ندارد که چه کسی مسئول این انفجارها بوده است.» وی صراحتا از هیچ کشور نام نبرد اما گفت: «مثلا ممکن است کار چه کسی باشد، یک نفر از نپال؟»

پس از انفجارهای روز ماه مه، منابع آمریکایی و امارات گفتند که در مورد علت این انفجارها تحقیق می‌کنند. بعدا، به نقل از یک شرکت بیمه نروژیبار هم ادعا کرد که قطعات باقیمانده از وسایل انفجاری نشان می‌دهد ممکن است این وسایل انفجاری ساخت ایران باشد اما هیچ سندی برای ادعاهایش ارائه نداد.

حذف حساب‌های کاربری مخالف اسرائیل و آمریکا از فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام ادامه دارد

شرکت‌های فیسبوک و توئیتر شامگاه سه‌شنبه بار دیگر اعلام کردند حساب‌های کاربری مرتبط با ایران را حذف کرده‌اند.

فیسبوک اعلام کرده بر اساس اطلاعات به دست آمده از شرکت «فایرآی» ۵۲ حساب کاربری، ۳۶ صفحه و ۷ گروه و سه حساب کاربری اینستاگرام را که وابسته به حکومت ایران بوده‌اند، حذف کرده است.

به نوشته واشنگتن‌پست، از جمله موارد حذف شده دو حساب کاربری در توئیتر بوده‌اند که قصد داشته‌اند با انتشار پیام‌های جعلی خودشان را به عنوان نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره جا بزنند.

شرکت توئیتر اعلام کرده از ابتدای ماه جاری میلادی («مه») حدود ۲۸۰۰ حساب کاربری که مبداً آنها در ایران بوده را حذف کرده است. توئیتر، علی‌رغم این نگفته که این حساب‌ها متعلق به حکومت ایران بوده‌اند.

همزمان شرکت «فایرآی» هم مدعی شده شبکه‌ای از حساب‌های کاربری جعلی در فضای مجازی اقدام به تقلید رفتارهای روزنامه‌نگاران و سیاستمداران کرده و پیام‌هایی را در حمایت از ایران منتشر کرده‌اند.

فیسبوک و توئیتر پیش از این هم چندین هزار صفحه و حساب کاربری متعلق به ایرانیان را بدون ارائه مستندات لازم تعطیل کرده است.

اقدام علیه ایران در حالی صورت گرفته که فیسبوک و توئیتر علی‌رغم تحقیقات گسترده‌ای که نشان می‌دهند ربات‌های وابسته به عربستان سعودی، تروریست‌های منافقین و رژیم صهیونیستی در حال انتشار پیام‌های ضدایرانی هستند، اقدامی برای حذف آنها انجام نمی‌دهد.

منابع خبری پیش از این همچنین گزارش داده‌اند روزنامه نگاران و فعالان فلسطینی مدت‌هاست که از شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک به دلیل اتخاذ معیارهای دوگانه در اجرای سیاست‌های خود در زمینه مباحث اسرائیل و فلسطین گله‌مند هستند. این شرکت، تاکنون حساب کاربری‌ ده‌ها فلسطینی را مسدود کرده است.

سال گذشته نیز نشریه آمریکایی «اینترسپت» در گزارشی نوشت که فیسبوک برای حذف صفحات و مطالب برخی از فعالان فلسطینی به دستور دولت آمریکا و مقام‌های رژیم صهیونیستی عمل می‌کند.

ماه مارس سال گذشته (اسفند) نیز ده‌ها اصحاب رسانه فلسطینی در اعتراض به مسدود شدن حساب کاربران فسلطینی در فیسبوک در مقابل دفتر سازمان ملل در غزه تجمع کرده و با انتقاد از این اقدام، آن‌را نقض آشکار حق آزادی بیان و عقیده برشمردند.

«سلاما معروف» سخنگوی جنبش مقاومت حماس نیز در آن برهه اظهار داشت: «فیسبوک سال گذشته به بهانه‌های ساختگی حدود ۲۰۰ حساب فلسطینیان را مسدود کرده است و از سال ۲۰۱۸ به این طرف نیز حساب ۱۰۰ کاربر دیگر را بست. »

وی افزود که حدود ۲۰ درصد از حساب‌های فیسبوک متعلق به اسرائیل بدون این‌که با تهدید بسته شدن مواجه شوند به طور آشکاری برانگیخته شدن خشم علیه فلسطینی‌ها را موجب می‌شوند.

«مرکز رسانه‌های اجتماعی عرب» نیز در ماه آوریل سال گذشته (فروردین ۱۳۹۷) در گزارشی اعلام کرد که یگان سایبری رژیم اسرائیل به طور رسمی اعلام کرده که فیسبوک در سال ۲۰۱۷ با ۸۵ درصد از تقاضا‌های تل آویو جهت حذف محتویات ، حساب‌ها و صفحه‌های کاربران فلسطینی موافقت کرد.

فیسبوک در ماه‌های گذشته در چندین وهله برخی اتهامات اثبات‌نشده صفحات متعلق به کاربران ایرانی که تنها به حمایت از توافق هسته‌ای ایران و علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی پرداخته‌اند را حذف کرده است.

دیلی استار: تلاش فرانسه برای نجات اعضای داعش از مجازات اعدام

وزیر خارجه فرانسه از تلاش کشورش برای نجات جان اعضای فرانسوی عضو گروه تروریستی داعش که در عراق محکوم به مرگ شده اند خبر داد.

به گزارش دیلی استار، ««ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه امروز سه شنبه در اظهاراتی اعلام کرد که پاریس در حال انجام اقدامات دیپلماتیک برای جلوگیری از اعدام چهار شهروند فرانسوی عضو داعش در عراق است.

دادگاهی در عراق روز شنبه سه فرانسوی عضو گروه تروریستی داعش را به مرگ محکوم کرد. دیروز دوشنبه نیز یک شهروند دیگر فرانسوی عضو داعش توسط دادگاه بغداد به مرگز محکوم شد.

این چهار نفر اولین شهروندان فرانسوی عضو داعش هستند که در عراق محکوم به مرگ می شوند.

در زمان اوج گرفتن گروه تروریستی داعش بسیاری از شهروندان افراطی کشورهای غربی با سفر به خاورمیانه به این گروه تروریستی ملحق می شدند و حتی فرانسه امر انتقال این چهره های افراطی به خاورمیانه را نیز تسهیل کرده بود.

عملیات گسترده ترکیه علیه مهاجران و پناهجویان

در حالی‌که ترکیه با بحران ورود پناهجویان مواجه است، اداره مهاجرت این کشور از دستگیری 1031 مهاجر بدون مجوز عبور به این کشور در یک روز (28 مه ،هفتم اردیبهشت) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، 693 مهاجر در استان «ِادرین» در شمال غربی ترکیه واقع در مرز یونان و بلغارستان از سوی نیروهای ژاندارمری این کشور دستگیر شدند.

به گفته اداره مهاجرت ترکیه، نیروهای ژاندارمری همچنین در عملیاتی جداگانه 35 مهاجر عراقی را در استان «کرکلارلی» واقع در شمال غرب این کشور دستگیر کردند.

به نوشته این منبع خبری، نیروهای ژاندارمری این کشور در عملیات جداگانه دیگر چند مهاجر را در استان «آیدین» و «بالیکسی» و استان «وان» مجاور ایران دستگیر کردند.

ترکیه مسیر اصلی پناهجویان برای رسیدن به اروپا به ویژه از سال 2011 و آغاز جنگ داخلی سوریه بوده است. این کشور و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ معاهده ای را برای جلوگیری موج مهاجرت امضاء کردند. این تعهد نامه بر خلاف قوانین بین المللی سازمان ملل و حقوق بشر ژنو است.

وزیر کشور ترکیه نیز روز سه شنبه از دستگیری پناهجویان افغانستانی که وارد این کشور شده بودند، خبر داد.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه چندی قبل طی سخنانی گفته بود ، آنکارا دیگر به تنهایی توان مقابله با موج جدید مهاجرت‌ها را ندارد.

وی با بیان این‌که ساخت دیوارهای بلندتر راه‌حل مقابله با بحران مهاجران نخواهد بود، اظهار داشت ، مهاجرت مسئله «انسانی» و «سیاسی» است که پیامدهای امنیتی دارد.

ادامه مداخله آمریکا در امور داخلی ونزوئلا

به نقل از خبرگزاری فرانسه، واشنگتن روز سه شنبه اعلام کرد: هرگونه مذاکره‌ای در نروژ بین نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفان باید تنها متمرکز بر برکناری نیکولاس مادورو از قدرت سیاسی باشد.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ما مذاکرات نروژ را زیر نظر داریم. همان طور که بارها اعلام کرده‌ایم، ایالات متحده بر این باور است که تنها چیزی که با دولت مادورو قابل مذاکره است، شرایط برای برکناری وی از قدرت است.

چین بدنبال تسلط بر اقیانوس آرام نیست

رئیس جمهور چین امروز چهارشنبه در اظهاراتی عنوان داشت که پکن بدنبال تسلط بر اقیانوس آرام نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین در دیدار با نخست‌وزیر کشور «واناتو» اعلام کرد که پکن در پی کمک به کشورهای حوزه اقیانوس آرام بوده و قصدی برای تسلط بر این منطقه و آب راه‌های آن ندارد.

جینپینگ در ادامه گفت: چین همواره دوستی خوب و قابل اطمینان برای سایر کشورها بوده است.

وی در ادامه عنوان داشت که چین قصد توسعه همکاری‌های خود با واناتو در بخش کشاورزی را داشته و شرکت‌های چینی اقدام به سرمایه گذاری در واناتو خواهند کرد.

این در حالی است که آمریکا و استرالیا به شدت نگران حضور چین در اقیانوس آرام هستند و در همین رابطه قرار است ظرف روزهای آینده «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا به جزایر سلیمان سفر کند.

یکی از مقامات آمریکایی نیز در روزهای گذشته اعلام کرده بود که چین بدنبال کاهش سطح روابط کشورهای حاشیه اقیانوس آرام با تایوان است.

بازهم توطئه: آمریکا برای جنگ نرم با ایران در سوریه چندین میلیون دلار اختصاص داد

آمریکا بعد از ناکام ماندن در براندازی دولت سوریه، بودجه‌ای ۷۵ میلیون دلاری برای پیشبرد جنگ نرم در این کشور و مبارزه با نفوذ ایران در این کشور اختصاص داده است.

دولت آمریکا در بیانیه‌ای که چند روز پیش روی وب‌سایت Grants.Gov قرار گرفته، هدف از اختصاص این بودجه را تقویت «حاکمیت موثق و جامعه مدنی»، دست‌کم در نواحی تحت کنترل نیروهای مورد حمایت آمریکا عنوان کرده است.

دولت آمریکا هدف از این اقدام را تلاش برای «مقابله با افراط‌گرایی و تحریف اطلاعات توسط نیروهای ایران» عنوان کرده است. واشنگتن یکی از دیگر اهداف اختصاص این بودجه را پایان دادن به حضور نیروهای ایران در سوریه دانسته است.

ادعای دولت آمریکا علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن در محقق کردن اهدافش برای براندازی نظام «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه ناکام ماند.

دولت آمریکا بعد از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه بارها گفته بود که روزهای بشار اسد به شماره افتاده و او بایستی از قدرت کنار برود.

سوریه از سال ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان تروریستی مخالف دولت در سوریه حمایت می‌کنند.

دردسرهای سر پیچی از فرمان کدخدا: توقف آموزش خلبانان ترک توسط آمریکا .

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از منابع رویترز، ایالات متحده ممکن است آموزش خلبانان ترکیه ای جنگنده های F-35 را به دلیل برنامه های آنکارا به علت خرید اس ۴۰۰ روسه متوقف کند.
هنوز مشخص نیست که آیا این خلبانان، در صورتی که آموزش تعلیق شده باشد یا تا زمان تصمیم گیری نهایی، مجبور خواهند شد کشور آمریکا را ترک کنند یا نه. به گفته منابع آگاه در گفتگو با رویترز، تصمیم نهایی هنوز مشخص نشده است.
پیشتر در آنکارا اعلام شد که خرید سامانه پدافند هوایی اس400 از روسیه متوقف نخواهند کرد، و سفارش نخست باید در ماه جولای وارد شود. ایالات متحده آمریکا اعلام می کند که S-400 با استانداردهای ناتو ناسازگار است اما تهدیدی برای تحریم های احتمالی خود می داند که می توانند روند فروش جدیدترین هواپیماهای F-35 را به ترکیه به تاخیر بیندازد و یا لغو کنند.

هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو این است که ره‌گیری جت‌های اف-۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه را کاهش دهد.
ترکیه پس از اینکه در خرید سامانه دفاع موشکی از آمریکا ناکام ماند، در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفته است که از روسیه سامانه اس-۴۰۰ خریداری کند.
یوری اوشاکوف، مشاور رئیس‌جمهور روسیه گفته است،‌ اجرای قرارداد تحویل سامانه‌های «اس-400» به ترکیه با وجود فشارهای آمریکا در بهترین وضعیت ممکن ادامه دارد.
گفتنی است، سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 «تریومف» برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

سفیر اسپانیا در روسیه احضار شد

سفیر اسپانیا در روسیه به وزارت خارجه این کشور احضار شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سفیر اسپانیا در روسیه امروز سه شنبه به وزارت خارجه این کشور احضار شد.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد که این اقدام به دنبال موضع گیری وزیر خارجه موقت اسپانیا علیه مسکو روی داده است.

در این باره اعلام کرد که موضع گیری مادرید علیه مسکو در راستای منافع دو کشور نبوده و نمی تواند به گسترش روابط دوجانبه منتهی شود.

گفتنی است، وزیر خارجه موقت اسپانیا چندی پیش اعلام کرده بود که مسکو را تهدیدی برای کشورهای منطقه می داند!

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: