پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

ترامپ خواهان نابودی هواوی

ترامپ خواهان نابودی هواوی

 


German-Foreign-Policy.com

ترجمه حميد بهشتي /  تلاکسکالا


برلین/ پکن/ واشنگتن (گزارش ویژه) اینفینیون اولین شرکت فراملیتی آلمان است که در جنگ اقتصادی میان آمریکا و چین گیر کرده است. دولت ترامپ دوشنبه (20 مه 2019) به بایکوتی آغاز نمود که در چهارشنبه گذشته اعلام نموده بود: تحریم کامل شرکت ارتباطاتی هواوی. هدف از این کار این است که شرکت مزبور را که از مهم ترین شرکت های چین است به نابودی کشانده و بدین طریق با شدت تمام از پیشرفت چین جلوگیری نماید

حال اینفینیون مجبور است از ارسال قطعات تولیدی خود در آمریکا به چین خودداری نماید. زیرا تعامل با بیجینگ برای این شرکت سرانجام بدی خواهد داشت. چونکه یک چهارم محصولات خود را به چین صادر می نماید که بیش از بازار محصولاتش در سایر کشورها بوده و پروژه های بیشتری را نیز در آن کشور در دست ایجاد دارد. ناظران هشدار می دهند که دولت ترامپ می تواند صنایع آلمان را در مقابل این گزینش قرار دهد که میان آمریکا و چین یکی را انتخاب نمایند. همانگونه که اینکار را در مورد ایران انجام داد. شرکت های فراملیتی دکس DAX (بورس آلمان) قریب به 22 درصد درآمد خویش را در آمریکا کسب می نمایند و 16 درصد در چین. البته این امکان نیز وجود دارد که این جنگ اقتصادی به خود آمریکا بیشتر خسارت وارد سازد.

آمریکا هواوی را تحت نظر دارد

بایکوت از جانب آمریکا

دولت ترامپ علیه شرکت ارتباطاتی هواوی بایکوتی را که چهارشنبه گذشته بی مقدمه اعلان نموده بود با قدرت تمام اعمال نمود. دوشنبه گذشته فقط دو شرکت تولید کننده چیپ های الکترونیکی در آمریکا، اینتل و کوالکم، نبودند که به بایکوت مزبور تمکین نمودند. گوگل نیز اعلام همکاری نموده است. بدین قرار که از هم اکنون دیگر جواز سیستم عامل انتروئید را که مورد لزوم سمارت فن های هواوی است صادر نخواهد کرد. این کار برای شرکت فراملیتی مزبور ضربه ای است بسیار کاری : اگر هواوی قطعات کنترل کننده و سایر قطعات لازم برای ادامه تولیدات خود را در انبارهای خویش به میزان کافی نداشته باشد تا که چندین ماه قادر به ادامه کار خویش بوده و علی رغم بایکوت مزبور به تولید ادامه دهد، دیگر قادر نخواهد بود سمارت فن های جدید خود را با اپ های مورد نیاز گوگل تأمین نماید. حتا دستگاه های به فروش رفته ی نو نیز فقط به میزانی محدود قادر خواهند بود به روز شوند. بدین قرار سمارت فن های هواوی که به تازگی در مقیاس جهانی دارای برترین مقام گشته بودند، ناگهان یکباره برای بخش عظیمی از مشتریان خارج از چین مطلوبیت سابق را از دست خواهند داد و با شکست بزرگی مواجه خواهند گشت. در این اواخر هواوی قریب به نیمی از سمارت فن هایش را به خارج از چین فروخته است.

ریسک فوق العاده

گوگل با هواوی  بریده است:

از هم اکنو نه سیستم اندروئیدی و نه به روز رسانی

عواقب این بایکوت قابل پیش بینی نبوده، هدف آشکار دولت ترامپ نابود ساختن پر طرفدار ترین محصول تکنولوژی چین و احتمالا مهم ترین شرکت فراملیتی این کشور است. تا جائیکه بسیار از کارشناسان عبارت ضربه ی هسته ای را در این رابطه مطرح ساخته اند. [1] بی شک هواوی باید دستکم روی زیان های فاحشی حساب کند. البته شرکت مزبور با پیش بینی تهاجمات آمریکا سالهاست مقدمات وسیعی فراهم نموده تا بتواند جای قطعات وارداتی از آمریکا و نیز نرم افزارهای مربوطه را با محصولات خویش پر کند. اگر این کار با موفقیت همراه باشد – همانگونه که بسیاری از کارشناسان آمریکایی نیز دلنگران هستند – می تواند این ضربه، برگشت و به عقب اصابت نماید. اینست که می توان مطمئن بود که نه فقط هواوی بلکه سایر شرکت های چینی نیز به کوشش های خویش برای پایان دادن به وابستگی به چیپ های الکترونیکی ساخت آمریکا به شدت خواهند افزود. شرکت عظیم آمریکایی تولید کننده قطعات الکترونیکی کنترل کننده، کوالکم، در این اواخر دو سوم محصولات خویش را به چین صادر نموده است. این است که در دراز مدت و میان مدت این شرکت در صورتیکه کوشش شرکت های چینی برای تولید قطعات مورد نیاز موفقیت آمیز باشد با زیان عظیمی مواجه خواهد گشت. آندروئید که سیستم عامل سمارت فن محصول گوگل است – اگر از آیفون اپل چشم پوشی گردد – دارای نقش انحصاری است. البته قریب به نیمی از سمارت فن های مجهز به آندروئید ساخت چین هستند. (هواوی، چیاومی، ویوُه، اُپُو). اگر آنها موفق به جا انداختن سیستم جایگزینی برای آندروئید گردند، در اینصورت گوگل قریب به نیمی از بازار خود را از دست خواهد داد.

گرانیگاه فروش در چین

بازی وَبانک (پُر ریسک) دولت ترامپ، در جنگ اقتصادی علیه چین، برای صنایع آلمان از جهات دیگری نیز می تواند خطرناک باشد. نمونه این خطرناکی یکی از شرکت های بورسِ دکس، موسوم به اینفینیون است که در حومه مونیخ مستقر می باشد. شرکت  مزبور که تولید کننده قطعات الکترونیکی کنترل کننده (چیپ) است دیروز تا حدّی به بایکوت فوق الذکر تمکین نمود، با این قید که دیگر قطعاتی را که این شرکت در کارخانجات خود در آمریکا تولید می نماید به هواوی نخواهد فروخت.[3] البته شرکت فراملیتی مزبور بر این قید نیز تأکید نمود که بایکوتی را که مجبور بوده خود را در آمریکا بدان مقید سازد، در مورد محصولات تأسیساتی که خارج از آمریکا دارد، مصداق ندارد. دلیل آن هم اینست که جمهوری خلق چین مدتهاست بزرگترین مشتری شرکت مزبور گشته است. اینفینیون محصولات خود را به میزانی به چین صادر می کند که بیش از صادراتش به هر کشور دیگر است، در خود آلمان فقط 15 درصد تولیدات این شرکت فروش دارد و سهم آمریکا از تولیدات اینفینیون فقط 9 درصد است.[4] اضافه بر آن مرکز این شرکت در جمهوری خلق چین پروژه هایی را نیز برای آینده در دست انجام دارد. بدین قرار که این شرکت در یک همکاری با برزگترین تولید کننده اتومبیل در چین بنام SAIC قطعات کنترل کننده ای را برای اتومبیل های الکتریکی در دست تولید دارد. [5] فزون بر آن با شرکت عظیم علی بابا انلاین در زمینه سیستم های عامل اینترنت اشیاء همکاری می نمایی. („Internet of Things“, IoT) [6]

گرانیگاه فروش در آمریکا

این بایکوت به تلکوم آلمان نیز که گرانیگاه کاری اش – برخلاف اینفینیون نه در چین بلکه در آمریکاست، ضربه شدیدی می باشد. زیرا تلکوم آلمان در آنجا به اتکاء شعبه اش موسوم به T موبایل آمریکا 48 درصد از درآمدش را کسب می نماید که بسیار بیش از درآمدش در خود آلمان است 29% [7]. علاوه بر آن T موبایل آمریکا در حین ادغام با رقیبش Sprint می باشد. دوشنبه گذشته اداره مسئول صدور جواز مربوطه در آمریکا FCC („Federal Communication Commision“) جواز این ادغام (fusion) را صادر نمود.  به گونه ای که شایع است تلکم آلمان برای گرفتن این جواز می باید قول می داد برای ایجاد شبکه G5 در آلمان از بکار بردن محصولات هواوی صرفنظر خواهد نمود.[8] در صورتیکه این شایعه حقیقت داشته باشد شرکت فراملیتی مزبور که در زمینه مزایده برای ایجاد شبکه G5 در آلمان قریب به 2 میلیارد یورو هزینه نموده است، خسران کلانی را می باید تحمل نماید: زیرا بنا بر اتفاق رأی کارشناسان، هواوی بهترین کیفیت را با بهای ارزانتر از رقبا ارائه نموده است، و بدون همکاری هواوی ایجاد شبکه G5 در آلمان دستکم 2 سال بیشتر به طول خواهد انجامید. البته از جمله اهداف بایکوت هواوی از جانب دولت ترامپ نقصان خسارات نیز می باشد: در صورتیکه بدین شرکت فراملیتی چنین خسارات سنگینی وارد آید، یا که کاملا به نابودی آن بیانجامد، کار شرکت های رقیب نیز در زمینه ایجاد G5 به تعویق خواهد افتاد. در اینصورت هم کشورهای اروپایی و هم آمریکا فرصت خواهند یافت فاصله خود را با چین در این زمینه کمتر نمایند.

پیش از تصمیم گیری

مفسران اخطار می دهند که کل اقتصاد آلمان می تواند به وضعیتی دچار گردد که در حال حاضر اینفینیون و تلکم آلمان دارند. آنها مجبور خواهند بود میان آمریکا وچین یکی را برگزینند. این سیاست دولت ترامپ نحوه ی «عملکردش در قبال ایران» را به ذهن انسان متبادر می سازد: به نوشته روزنامه فرانکفورتر آلگماینه «رئیس جمهور آمریکا با این تحریم ها انجام معامله با این کشور را تقریبا محال ساخته است» و انتخاب میان ایران و آمریکا برای اقتصاد آلمان در مقایسه با مورد کنونی «آسان تر بوده». اما در این بین چین برای آنها به همان اندازه «غیرقابل چشم پوشی» است که آمریکا. واقعیت این است که شرکت های فراملیتی درون بورسِ داکس 22 درصد معاملات خود را در آمریکا انجام می دهند در حالیکه این رقم در مورد چین به 16 درصد می رسد (و در آلمان به 21 درصد). البته فروش آنها در چین با رشد بیشتری همراه است تا در آمریکا. [10] به قضاوت مفسران آن روزنامه احتمالا واشنگتن کوشش خود را صرف این می سازد که اقتصاد آلمان را به این انتخاب وادار نماید: «بی توجهی به سیاستِ یا این و یا آنِ آمریکا ابلهانه است». گذشته از آن باید توجه داشت که: «هیچکس نمی داند چه بهایی را ترامپ حاضر است برای جلوگیری از پیشرفت چین بپردازد.»


زیرنویس

[1] Trump’s Huawei Attack Is a Serious Mistake. By Editorial Board. bloomberg.com 20.05.2019.

[2] Tim Culpan: The Tech Cold War Has Begun. bloomberg.com 20.05.2019.

[3] Martin Holland: Auch Infineon und andere kappen teilweise Geschäftsbeziehungen zu Huawei. heise.de 20.05.2019.

[4] Joachim Hofer: Investoren fürchten um das China-Geschäft von Infineon. handelsblatt.com 20.05.2019.

[5] SAIC, Infineon form JV to make electric car power modules in China. reuters.com 02.03.2018.

[6] Malek Murison: Infineon and Alibaba Cloud team up on IoT. internetofbusiness.com 03.08.2018.

[7] Ulf Sommer: Deutschlands US-Offensive: Dax-Konzerne fahren Investitionen in Nordamerika hoch. handelsblatt.com 14.05.2019.

[8] Arvid Kaiser: Wie Amerikas Huawei-Bann die deutsche Wirtschaft trifft. manager-magazin.de 20.05.2019.

[9] Johannes Pennekamp: Amerika oder China. Frankfurter Allgemeine Zeitung 21.05.2019.

[10] Ulf Sommer: Deutschlands US-Offensive: Dax-Konzerne fahren Investitionen in Nordamerika hoch. handelsblatt.com 14.05.2019.

 

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: