پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهی به اخبار ایران و جهان

images-2

85 هزار کودک یمنی قربانی سوء تغذیه

سازمان ”کودکان را نجات دهید“ اعلام کرد 85 هزار کودک زیر پنج سال به سبب سوء تغذیه جان خود را درطی سه سال از دست داده اند

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، سازمان جهانی بهداشت درباره افزایش کودکان یمنی مبتلا به سوء تغذیه شدید در پی وخامت اوضاع اقتصادی این کشور به سبب محاصره و تجاوزات به آن هشدار داد.

در همین حال وزارت بهداشت یمن نیز از پذیرش 56 هزار مورد مبتلا به سوء تغذیه شدید در سه ماه گذشته خبر داد.
خالد الصایدی خبرنگار شبکه در یمن در گزارشی با اشاره به گسترش ابتلا به سوء تغذیه شدید به عنوان یکی از پیامدهای فاجعه بار محاصره این کشور و تجاوزات به آن افزود: سازمان جهانی بهداشت در جدیدترین آمارهای خود درباره سوء تغذیه در یمن از افزایش مبتلایان به چهار میلیون و 600 هزار نفر خبر داد. وزارت بهداشت یمن نیز از پذیرش 56 هزار مورد ابتلا به سوء تغذیه شدید در سه ماه گذشته خبر داد که برخی از آنها با خطر مرگ روبرو هستند.
حمود المنتصر نایب رئیس اداره تغذیه در وزارت بهداشت یمن گفت: ”بیش از هزار و 400 نفر از مبتلایان به سوء تغذیه با عوارض و پیامدهای شدید آن دست و پنجه نرم می کنند و با خطر مرگ روبرو هستند.“
خبرنگار العالم ادامه داد: ابتلای تعداد زیادی از یمنی ها به سوء تغذیه علل زیادی دارد اما محاصره یمن و تجاوزات به این کشور بارزترین عامل این فاجعه به شمار می رود. افزایش قیمت مواد غذایی و کاهش ارزش پول محلی یمن باعث شده است بسیاری از خانواده ها امنیت غذایی خود را از دست بدهند.
ابراهیم القدیمی مدیر اداره سلامت تغذیه در وزارت بهداشت یمن گفت: ”تعطیل شدن برخی کارها و فقدان درآمد باعث شده است بسیاری از خانواده ها توان تامین ابتدایی ترین نیازهای خود حتی شیرخشک برای کودکان خود را نداشته باشند. علت اصلی گسترش سوء تغذیه و افزایش موارد ابتلا به آن همین است.“
خبرنگار ادامه داد: آمارهای مشخصی از کسانی که به سبب این مشکل جان خود را از دست داده اند در دست نیست اما سازمان ”کودکان را نجات دهید“ پیش از این اعلام کرده بود 85 هزار کودک زیر پنج سال به سبب سوء تغذیه جان خود را طی سه سال تجاوزات به یمن از دست داده اند. در همین حال سازمان های بهداشتی هشدار می دهند ممکن است جان یک نسل کامل از یمنی ها به سبب سوء تغذیه به خطر بیفتد و در صورتی که از مرگ نجات پیدا کنند نیز با مشکل فقدان امکانات لازم برای توسعه روبرو خواهد شد.

download (1)

روزتامه الپائیس: رژیم اسرائیل، کمک‌های غیرنقدی اروپا به فلسطین را می‌فروشد

روزنامه اسپانیایی «الپایس» اعلام کرد، ارتش رژیم اسرائیل برای فروش کمک‌های کشورهای اروپایی به فلسطینی‌‌ها آماده می‌شود.

در ادامه گزارش آمده است، مصالحی که رژیم اسرائیل قصد فروشش را در هفته جاری دارد، در اکتبر گذشته مصادره شد و این شامل موادی است که کشورهای اروپایی برای ساخت یک مدرسه در شهر «ابزیق» در شمال کرانه باختری اختصاص داده بودند.

الایام افزود: پیش‌بینی می‌شود مواد مصادره شده در مزایده‌ای تحت نظارت اداره امور شهرک اسرائیلی «بیت‌ایل» در شمال شرقی رام‌الله به فروش برسد.

رژیم اسرائیل مدعی است، مدرسه مذکور مجوز ساخت نداشته و به همین دلیل مصالح برای ساخت آن را مصادره کرده است. این مدرسه برای تحصیل 49 کودک در کلاس‌های اول تا سوم در نظر گرفته شده بود.

فرستاده اتحادیه اروپا در قدس و رام‌الله، اقدام رژیم صهیونیستی درباره مدرسه مذکور را محکوم کرد و این رژیم را به بازگرداندن مصالح مدرسه در همان مکان اولیه فراخواند.

اتحادیه اروپا همچنین از مقامات رژیم اسرائیل درخواست کرد به عملیات تخریب و مصادره منازل و املاک فلسطینی پایان دهد.

اتحادیه اروپا امروز (شنبه) با انتشار بیانیه‌ای، طرح‌های رژیم اسرائیل برای ساخت 805 واحد اسرائیلی نشین در قدس شرقی را محکوم و اعلام کرد، این اتحادیه « با سیاست‌ شهرک‌سازی اسرائیل از جمله در منطقه قدس شرقی که طبق قانون بین‌الملل غیرقانونی است و مانعی برای صلح محسوب می‌شود، به شدت مخالف است».

«مایا کاسیانچیچ» سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا در ادامه افزود:‌ «سیاست ساخت و توسعه شهرک در قدس شرقی، همچنان احتمال راه‌حل قابل اعتماد دو دولتی را به طوریکه قدس پایتخت آتی هر دو دولت باشد، تضعیف می‌کند. این (راه‌حل دو دولتی) تنها راه واقع‌گرایانه برای رسیدن به یک صلح عادلانه و پایدار است».

آمارهای جدید نشان می‌دهند رژیم اسرائیل در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا تحرکات برای افزایش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری را افزایش داده و زمینه‌های افزایش ساخت‌ و سازهای عظیم در آینده را فراهم کرده است.

داده‌های جدیدی که خبرگزاری آسوشیتدپرس به آنها دست یافته نشان می‌دهد ساختمان‌سازی‌ها توسط رژیم اسرائیل در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته و برنامه‌ریزی‌های عظیمی برای ادامه این ساخت و سازها در جریان است

وزیر دفاع چین: جنگ با آمریکا ممکن است یک فاجعه باشد

در پی افزایش تنش میان چین و آمریکا به علت جنگ تجاری و مساله خودمختاری تایوان وزیر دفاع چین گفت که جنگ دو کشور یک فاجعه خواهد بود و پکن در برابر هر اقدامی برای جدایی تایوان واکنش نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وی فنگ هه» وزیر دفاع چین روز یکشنبه آمریکا را به خاطر حمایت از خودمختاری تایوان و عملیات دریایی این کشور در دریای چین جنوبی مورد انتقاد قرار داد و همچنین اظهار داشت در صورت درگیری بین چین و آمریکا آن درگیری یک فاجعه خواهد بود.

وی همچنین در اجلاس سران دفاع آسیا گفت: در صورتی که کسی بخواهد تایوان را از چین جدا کند، چین تا پایان خواهید جنگید. وی فنگ هه افزود: هر تلاشی برای جدا کردن تایوان از چین به شکست خواهد انجامید.

اخیراً تنش ها میان آمریکا و چین به علت جنگ تجاری میان آنها، حمایت آمریکا از تایوان و حضور نظامی قابل توجه چین در دریای چین جنوبی افزایش داشته است.

روز شنبه، «پاتریک شاناهان»، کفیل وزارت دفاع آمریکا اظهار داشته بود دیگر در برابر رفتارهای چین در آسیا محتاطانه برخورد نخواهد کرد.

اذعان مقام امنیتی اسرائیل به همکاری اعراب «آمریکائی و دست راستی» برای مقابله با حزب‌الله لبنان

«گادی آیزنکوت» رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد، این رژیم «همکاری امنیتی محکم» خود با برخی کشورها در جهان عرب را ادامه می‌دهد.

روزنامه اسرائیلی «معاریو» به نقل از آیزنکوت گزارش داد؛ همکاری محکم میان «شین‌بت» (شاباک) ، موساد و سازمان‌های امنیتی کشورهای عرب همچنان ادامه دارد و ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل از فرصت‌ها برای همکاری با «کشورهای عربی میانه‌رو و دست راستی» بهره می‌برد.

رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل افزود: این همکاری برای مقابله با چالش‌های رو به رشد منطقه‌ای و تلاش برای کم کردن از خطرات متوجه اسرائیل انجام می‌شود و برای تضمین قدرت ما با هدف مقابله با چالش‌های منطقه‌ای ضروری است.

آیزنکوت در ادامه حزب‌الله را در صدر «تهدیدات راهبردی اسرائیل» قرار داد و اعلام کرد، نیروهای ایران در سوریه در درجه دوم قرار دارند.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اخیرا به عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو شدت داده‌‌اند؛ پس از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به عمان در (دسامبر 2018)، این روند علنی‌تر شد.

«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در حاشیه نشست ورشو (فوریه 2019) با نتانیاهو دیدار کرد. وی همچنین در گفت‌وگویی با «دوویچه ووله» آلمان، اسرائیل را «کشوری» در خاورمیانه توصیف کرد.

رسانه‌های اسرائیلی از نزدیکی بی‌سابقه این رژیم با بحرین، عربستان سعودی، امارات و عمان خبر داده‌اند و اعلام کرده‌‌اند نتانیاهو دنبال ایجاد روابط رسمی با کشورهای عربی است.

مسکو: به بی‌احترامی «کوزوو» به کارمند روس سازمان ملل پاسخ می‌دهیم

بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این اقدام نمایانگر بی‌احترامی مقامات کوزوو به سازمان ملل است و عواقب بسیار گسترده‌ای در پی خواهد داشت.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «ما اقدامات مقامات کوزوو را تداوم خط مشی آزاردهنده متشنج کردن روابط بین قومی در این استان و نادیده گرفتن هنجارهای بین‌المللی روابط دیپلماتیک تلقی می‌کنیم».

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که مسکو تمامی اقدامات ضروری را برای محافظت از شهروندان خود طبق قانون بین‌الملل و قوانین ملی اتخاذ خواهد کرد.

سه‌شنبه 7 خرداد ماه، دولت صربستان مدعی شد پلیس کوزوو، یک تبعه روس را که کارمند هیأت موقت سازمان ملل متحد در «پریستینا» پایتخت کوزوو است، بازداشت کرده است.

«الکساندر ووسیچ» رئیس‌جمهور صربستان روز سه‌شنبه این مسئله را به پارلمان این کشور اعلام کرده و گفته است: «»میخائیل کراسنوشچنکوف» شهروند روس و کارمند هیأت موقت سازمان ملل متحد در کوزوو، جزو بازداشت‌شدگان است. ما به نهادهای مربوطه روسیه اطلاع‌رسانی کرده‌ایم.»

در حال حاضر در مرز صربستان و کوزوو نیروهای حافظ صلح ناتو حضور دارند و در صورتی که نیروهای صرب بخواهند وارد کوزوو شوند، باید از نیروهای ناتو عبور کنند.

کوزوو تا سال ۱۹۹۹ بخشی از صربستان بود، اما پس از حمله نیروهای ناتو که در واکنش به سرکوب اقلیت‌ها در کوزوو انجام گرفت، کنترل آن را از دست داد و نهایتا در سال ۲۰۰۸ این منطقه اعلام استقلال کرد. صربستان و روسیه این اعلام جدایی را به رسمیت نشناخته‌اند.

آذر ماه سال گذشته پارلمان کوزوو در اقدامی که واکنش خشم‌آلود صربستان و روسیه را به همراه داشت، با تشکیل ارتش ملی موافقت کرد. ناتو نیز هرچند از متحدان کوزوو به شمار می‌آید، اما با این اقدام مخالف است و آن را تنش‌زا خوانده است.

پس از اعلام تصمیم کوزوو برای تشکیل ارتش، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست برای بررسی این مسئله تشکیل جلسه دهد. آن زمان برخی از رسانه‌های غربی ادعا کردند که ممکن است صربستان با حمایت روسیه برای حمله به کوزوو آماده شود، اما این ارزیابی در عمل محقق نشد.

مقام‌های کوزوو می‌گویند تشکیل ارتش اقدامی دفاعی و در جهت تثبیت صلح در بالکان است، با این حال مقام‌های صربستان با این ادعا که ممکن است این اقدام تهاجمی و با هدف فشار بر اقلیت صرب باشد، تهدید کرده که ممکن است علیه کوزوو به اقدام نظامی متوسل شود.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: