پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهی به اخبار ایران و جهان

photo_2019-06-03_10-36-58

photo_2019-06-03_10-34-24

بعدازگذشت بیش از۳۰روز ازبازداشت حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد قراربازداشت این کارگر زندانی امروز ۱۱خردادبه قراروثیقه ۳۳۰میلیون تومانی تبدیل شد .
درهمین ارتباط قراربازداشت ناهیدخداجو و فرهادشیخی ازدیگربازداشتی های روزجهانی کارگر به قراروثیقه تبدیل شد .
براساس‌اطلاع خانواده ها قراربازداشت عاطفه رنگریز ونداناجی ومرضیه امیری دیگر بازداشتی های روزجهانی کارگر که قراربازداشت ۳۰روزه آنان بپایان رسیده بود گویا مجددا قراربازداشت ۱۲روزه برایشان صادرشده است.
ازسرنوشت کیوان صمیمی هم درحال حاضر اطلاعی دردسترس نیست.
@vahedsyndica

لرزه بر اندام مجاهدین، سلطنت طلبان و کردهای مسلح افتاد: عقب نشینی آمریکا از مواضع قبلی در قبال ایران

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا امروز در کنفرانس خبری با «ایگنازیو کاسیس» (Ignazio Cassis همتای سوئیسی خود گفت: واشنگتن آماده است بدون هیچ پیش شرطی با ایران گفتگو کند.
مایک پمپئو سال گذشته دوازده شرط برای گفتگو با ایران اعلام کرده بود.
رهبر انقلاب اسلامی هفته پیش تاکید کردند که آمریکایی ها در کنار راهبرد فشار ، تاکتیک درخواست مذاکره را نیز در پیش می گیرند تا محصول فشار را در مذاکره بچینند.

الخلیج الجدید: عربستان بدنبال کنترل دریای سرخ است

الخلیج الجدید در گزارشی می نویسد: دریای سرخ سه قاره آفریقا و اروپا و آسیا را به یکدیگر وصل می‌کند. این دریا دروازه اصلی نفت ارسالی از منطقه خلیج فارس به آمریکای شمالی است. این گذرگاه همچنین کوتاه‌ترین و ارزشمندترین مسیر تجاری در جهان به‌سمت اروپا از طریق کانال سوئز در شمال و به‌سمت آسیا از طریق تنگه باب المندب در جنوب است.

براین‌اساس، عربستان از اواخر سال گذشته وارد شراکت با شش کشور عربی و آفریقایی مجاور شامل مصر، جیبوتی، اردن، سومالی، سودان و یمن به‌منظور ایجاد ائتلافی برای حفاظت از منافع خود در دریای سرخ و خلیج عدن شد.

با وجود اینکه جمهوری اریتره و اسرائیل در مجاورت دریای سرخ قرار دارند اما عضو این ائتلاف نبوده‌اند.

این ائتلاف جدید همزمان با ائتلاف دیگر موسوم به «ناتوی عربی» است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای تشکیل آن به‌منظور مقابله با ایران است.

کشور سومالی پیا سودان بسیار نا امن و بی‌ثبات هستند. جنگ‌های داخلی دولت‌های مرکزی را در این کشورها تضعیف کرده و اراضی آنها را بین شبه‌نظامیان مسلح و گروههای قبیله‌ای تقسیم کرده است.

این دولت‌ از استقرار پایگاه‌های نظامی خارجی و از سرمایه‌گذاری برای رونق اقتصادی و دریافت حفاظت نظامی استقبال می‌کند.

این عوامل به افزایش سیطره سعودیها بر بخش بزرگی از ساحل دریای سرخ کمک کرده است و عربستان وفاداری این کشورهای سست‌بنیان نظیر سودان و جیبوتی را خریداری می‌کند.

عربستان در سال 2015 میلادی برای سیطره بر دریای سرخ به یمن حمله کرد و همزمان روابط سیاسی خود با کشورهای آفریقایی مجاور این دریا را تقویت کرد.

عربستان کنار هم‌پیمان اصلی خود در ائتلاف متجاوز به یمن یعنی امارات، پایگاه‌های نظامی در جیبوتی و اریتره برای اجرای حملات به یمن احداث کرد.

همچنین عربستان سعودی برای امضای توافقنامه صلح بین اتیوپی و اریتره بعد از چند دهه جنگ در نیمه سپتامبر سال 2018 میلادی میانجیگری کرد.

علاوه بر این، تحولات ژئواستراتژیک جدیدی از زمان چشم‌پوشی مصر از سیطره خود بر جزایر تیران و صنافیر در سال 2017 میلادی به‌نفع عربستان روی داد.

مصر به‌عنوان عضو ائتلاف دریای سرخ و هم‌پیمان اصلی عربستان و امارات بخش بزرگی از دریای سرخ از کانال سوئز تا تنگه باب المندب را در سیطره خود دارد. قاهره به وکیل جدید امارات برای مهار نفوذ روزافزون ترکیه در این منطقه تبدیل شده است.

مصر بزرگترین پایگاه نظامی در خارج از کشورش را در سال 2017 میلادی در سومالی ایجاد کرد. توافقنامه‌ای نیز در همان سال با سودان برای به‌روز کردن بندر شهر سواکن در ساحل غربی دریای سرخ همراه با احتمال ایجاد پایگاهی نظامی در این بندر امضا کرد.

این قرارداد باعث تنش در روابط سودان و مصر شد و قاهره نیروهایی را به پایگاه نظامی امارات در اریتره فرستاد. اعزام این نیروها فقط چند هفته بعد از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به سودان صورت گرفت.

با وجود این، بعد از گذشت چند ماه، سودان مقداری از اراضی را برای ساخت یک شهر صنعتی کنار رود نیل در نزدیکی شهر خارطوم به مصر داد.

در واقع، امارات و عربستان از مصر برای سیطره غیرمستقیم خود بر سودان استفاده می‌کنند.

عربستان به‌نوبه خود در تلاش برای استفاده از ائتلاف دریای سرخ علیه ترکیه به‌خاطر فشار اردوغان به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بعد از دست داشتن او در ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه است.

برپایه این گزارش، در نهایت، رژیم اسرائیل نیز از این ائتلاف برای افزایش فشار بر ایران بهره می‌برد و در اوت سال 2018 میلادی، رژیم صهونیستی مدعی شد که تهدید ایران به بستن تنگه باب المندب باعث تشکیل ائتلافی بین‌المللی علیه تهران خواهد شد.

ژنرال شاوول شای مدیر واحد تحقیقات در مرکز سیاست راهبردی رژیم اسرائیل گفت: اسرائیل ترجیح می‌دهد که دریای سرخ تحت تأثیر ائتلاف تحت رهبری عربستان باشد که این کشور را قادر می‌کند تا با خطر سیطره حوثی‌ها بر تنگه باب المندب مقابله کند.

برپایه این گزارش، اما هنوز روشن نیست که آیا ریاض برای حفاظت از منافع رژیم اسرائیل که به‌طور مداوم در راستای تقویت و عادی‌سازی روابط خود با شماری از کشورهای آفریقایی گام برمی‌دارد، تلاش خواهد کرد یا خیر.

بن‌سلمان از زمان به قدرت رسیدن در سال 2017 میلادی، برای جلب نظر آمریکا تلاش کرد و خود را هم‌پیمان موثق غرب دانست. بعد از 6 ماه از اقدام آمریکا برای انتقال سفارت خود به شهر اشغالی قدس در ماه مه سال 2018 میلادی، ترامپ تلاش‌های عربستان برای حفاظت از رژیم اسرائیل را ستود.

در سال 2017 میلادی، جرد کوشنر مشاور ترامپ و دامادش، جزئیات طرح سازش آمریکایی موسوم به «معامله قرن» را به ولیعهد سعودی ارایه کرد تا بتواند آن را بین سران عرب خصوصاً ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ترویج کند. بن‌سلمان ابومازن را در دسامبر سال 2017 میلادی به‌طور محرمانه به ریاض دعوت کرد.

بعد از گذشت دو سال از اعلام آن، جزئیات معامله قرن برملا نشده است، در حقیقت، پیش‌بینی می‌شود که این طرح سیطره کامل امنیتی در کرانه باختری رود اردن را به رژیم اسرائیل بدهد و از ساخت پایتخت جدیدی برای فلسطینی‌ها در مناطق اطراف شهر اشغالی قدس سخن بگوید.

درحالی که آمریکا همچنین «ناتوی عربی» را برای مقابله مؤثر با ایران پیشنهاد داده است، ریاض نیاز به همکاری با کشورهای دریای سرخ دارد. هدف از این اقدام، ایجاد ائتلافی اضافی برای حمایت از ناتوی عربی است، براین‌اساس، ائتلاف از رژیم اسرائیل نیز حمایت خواهد کرد.

اگر این ائتلاف تکمیل شود، عربستان قویترین نماینده سیاسی و اقتصادی در دریای سرخ خواهد بود.

در این گزارش آمده است: در نهایت امر، این ائتلاف به عربستان اجازه توسعه نفوذ خود در خارج از قاره آفریقا همراه با حفاظت از رژیم اسرائیل و منزوی کردن ایران به‌طور همزمان خواهد داد.

میان ایران و آمریکا میانجیگری کرده ایم

وزیر امور خارجه سوئیس امروز یکشنبه در اظهاراتی از میانجیگری کشورش میان ایران و آمریکا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از توئیتر رسانه وابسته به عربستان سعودی ایران اینترنشنال، «اگنازیو کاسیس‌» وزیر خارجه سوئیس در مورد اقدامات این کشور در خصوص مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا گفت: ما کانال ارتباطی با تهران هستیم و در چند هفته گذشته در سطح مقامات عالی رتبه دو طرف میانجیگری کردیم.

این اظهارات در حالی بیان شدند که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا امروز در برن با «ایگنازیو کاسیس» همتای سوئیسی خود دیدار کرد.

سفر پمپئو به سوئیس در ادامه سفر وی به کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

پمپئو در کنفرانس خبری مشترک اعلام کرد که آمریکا از نزدیک پایبندی ایران به برجام و فعالیت هسته‌ای تهران را دنبال کرده و در این راه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند.

پمپئو پیش از سفر به سوئیس به آلمان رفته بود و قرار است پس از سوئیس به هلند و انگلیس سفر کند.

واکنش دمشق به اجلاس مکه

وزارت خارجه سوریه به بیانیه پایانی اجلاس سران اسلامی که در مکه برگزار شد، واکنش نشان داد.

یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه تأکید کرد که بهتر بود این اجلاس به جای اینکه درباره کشورهایی مانند سوریه اظهار نظر کند، در پی راهکاری برای مشکلات برخی از کشورهای حاضر در آن مانند افراط‌گرایی، خشونت، عقب‌ماندگی، فقدان دموکراسی و آزادی و تجاوز روزانه به حقوق بشر می‌بود.

این منبع به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گفت که این مشکلات در کشور میزبان بیشتر صدق می‌کند و کشوری مانند سوریه دارای دموکراسی، تعامل، پیشرفت و تمدن است.

وی تصریح کرد که این بیانیه بیانگر دنباله‌روی علنی و مداوم این کشورها از اربابان غربی خود و بازگشت به بیانیه ژنو و ایده دولت انتقالی است.

منبع مذکور ایده دولت انتقالی را قدیمی دانست و تأکید کرد که این ایده و بیانیه ژنو، صرفا بیانگر عدم توجه این کشورها به تحولاتی است که چند سال است (در سوریه) رخ داده است.

وی خاطر نشان کرد که سوریه تأکید دارد که جولان، خاک عربی و سوری است و تا پایان این گونه خواهد ماند.

این منبع در پایان تصریح کرد که سوریه خاک اشغال شده خود توسط رژیم اسرائیل یا تروریسم را آزاد خواهد کرد و «منتظر حمایت یا بیانیه‌ای از سوی چنین اجلاسی یا غیر آن نیست تا بر حقانیت خود درباره جولان یا آزادسازی خاک خود تأکید کند».

عربستان سعودی سه نشست، اجلاس فوق‌العاده سران عرب، اجلاس فوق‌العاده سران شورای همکاری خلیج فارس و اجلاس سران اسلامی را برگزار کرد که محوریت آن، اعلام سیاستهای خصمانه سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس علیه ایران بود.

نشستهای شورای همکاری و سران عرب در بیانیه‌های پایانی خود اقدامات ایران در منطقه را «بی‌ثبات‌کننده» خواندند و به‌شدت آن را محکوم کردند؛ در مقابل عراق از برخی اظهارات این‌چنینی انتقاد کرده و ایران نیز اتهام‌های مطرح‌شده در این بیانیه‌ها را «بی‌اساس» خواند.

چین لحن خود را در جنگ تجاری با آمریکا شدیدتر کرد

به نقل از خبرگزاری فرانسه از پکن، چین روز یکشنبه لحن خود را در جنگ تجاری با آمریکا شدیدتر کرد و مسئولیت شکست مذاکرات و رایزنی های تجاری میان دو کشور را متوجه آمریکا کرد.
چین با اعلام این موضوع در لفافه اعلام کرد که در کوتاه مدت چشم اندازی برای خروج از بحران تجاری که میان دو کشور به وجود آمده است وجود ندارد.
در همین راستا، پکن ازچند روز اقدامات تقابلی خود علیه آمریکا را شدت بخشیده است. از جمله اقداماتی و تهدیداتی که پکن علیه آمریکا به کار بسته است می توان به افزایش تعرفه های گمرکی بر کالاها و محصولاتی وارداتی از آمریکا و تهدید به نفروختن فلزات و عناصر به آمریکا اشاره کرد. جنگ تجاری آمریکا و چین از یک سال پیش آغاز شده است و با این وضع انتظار می رود شدت بیشتری به خود بگیرد.
گوئو ویمین، معاون وزیر اطلاع رسانی چین با اشاره به شعاری که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای خود انتخاب کرده است، گفت جنگ تجاری، بزرگی آمریکا را به آن باز نمی گرداند.
دونالد ترامپ، در ژوییه سال 2018 تعرفه های گمرکی بر کالاها و محصولاتی وارداتی از چین را افزایش داد و چین نیز به تلافی اقداماتی علیه چین به اجرا گذاشت.
از زمانی که این جنگ تجاری میان دو کشور درگرفته قیمت و هزینه های تولید را در آمریکا افزایش داده است و صادرات آمریکا به چین به طور قابل توجهی کاهش یافته است. ادامه این جنگ تجاری باعث شده است که رشد اقتصادی نیز تهدید شود.
پکن سند 21 صفحه ای مربوط به موضع چینی ها در خصوص مسائل اقتصادی و تجاری را یک روز پس از اجرای افزایش تعرفه های گمرکی بر کالاها و محصولاتی وارداتی از آمریکا منتشر کرد. چین روز گذشته تعرفه های گمرکی بر کالاها و خدمات وارداتی از آمریکا به ارزش 60 میلیارد دلار افزایش داد. آمریکا نیز پیش تر تعرفه های گمرکی بر کالاها و خدمات وارداتی از چین را به ارزش 200 میلیارد دلار بین 20 تا 25 درصد افزایش داده است.

واشنگتن‌پست: پامپئو درباره موفق بودن «معامله قرن» تردید دارد

روزنامه واشنگتن‌پست با استناد به محتوای یک فایل صوتی از نشست محرمانه «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با رهبران بزرگ‌ترین موسسات یهودی در واشنگتن گزارش داد، پامپئو نسبت به موفق بودن طرح صلح آمریکایی در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، مردد است.

پامپئو در این نشست، که در 28 ماه مه گذشته برگزار شد، گفت: «می‌توان گفت که این طرح غیرقابل اجرا است و بی‌نتیجه خواهد بود.» وی در عین حال ابراز امیدواری کرده است که این طرح بلافاصله رد نشود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «رد طرح مذکور ممکن است ولی سوال مهم این است که آیا می‌توانیم فضای کافی برای انجام مذاکرات واقعی در مورد چگونگی آن، به دست بیاوریم یا خیر.» وی خاطرنشان کرد که رونمایی از این طرح بارها به تاخیر افتاده است.

وی در ادامه گفت: «تضمینی وجود ندارد که ایالات متحده قادر خواهد شد منازعه عربی- اسرائیلی، که به بن‌بست رسیده است را حل و فصل کند. با این حال، امید است که همگان( در این پروسه) با جدیت مشارکت کنند.»

وزیر خارجه آمریکا با اذعان به یک‌سویه بودن این طرح، گفت: «می‌فهمم که چرا کسانی فکر می‌کنند که این توافقی خواهد بود که فقط اسرائیلی‌ها می‌توانند دوستش داشته باشند. این برداشت را درک می‌کنم. فقط امیدوارم که همه برای گوش دادن فضا و فرصت بدهند.»

این در حالی‌ست که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته به خبرنگاران اعلام کرد که تردید وزیر خارجه‌اش نسبت به موفق بودن طرح «معامله قرن» را درک می‌کند.

ترامپ گفت: «زمانی‌که مایک( پامپئو) چنین چیزی را می‌گوید، آن را درک می‌کنم… بسیاری از مردم بر این باورند که اجرای طرح امری محال است. من معتقدم آن، امری ممکن است.»

وی افزود: «برای کمک به خاورمیانه در تدوین طرح حل و فصل مسالمت‌آمیز تلاش می‌کنیم. اگر ما در تدوین طرح حل و فصل مسالمت‌آمیز در خاورمیانه موفق شویم، این خوب خواهد بود.»

منامه، پایتخت بحرین طی روزهای 25 و 26 ژوئن میزبان کارگاه اقتصادی با عنوان «صلح به خاطر شکوفایی» خواهد بود.

آمریکا اعلام کرد، هدف از این کارگاه تشویق به سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی به عنوان گام اول اجرای طرح «معامله قرن» و برقراری صلح و حل اختلافات دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است. پیش‌بینی می‌شود آمریکا در این کنفرانس بخش اول معامله قرن را افشا کند.

پروپاگاندا و دروغپردازی بی حد در مورد کره شمالی

مرده ها زنده می شوند، اعدام شدگان ترفیع می گیرند، اما مطبوعات «معتبر» غرب «متمدن» همچنان با وقاحت به پروپاگاندا و دروغپردازی های خود در مورد کره شمالی ادامه می‌دهند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کره شمالی که خبرهایی توسط خبرگزاری ها و مطبوعات غربی درباره فرستادن وی به اردوگاه کار منتشر شده بود در جمع نزدیکان رهبر این کشور دیده شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «کیم یونگ چول» مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کره شمالی که گفته می‌شد از سمت خود خلع و به اردوگاه کار فرستاده شده در کنار «کیم جونگ اون» دیده شد.

در همین رابطه خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) امروز دوشنبه اعلام کرده که کیم یونگ چول که رئیس سازمان جاسوسی کره شمالی نیز محسوب می‌شود همچنان در قدرت است.

بر اساس اعلام خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم یونگ چول در میان ۱۰ مقام ارشدی بوده که همراه با کیم جونگ اون روز یکشنبه در یک مراسم هنری حضور پیدا کرده‌اند.

کیم یونگ چول مسئول مذاکره مستقیم با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا بود و بعد از شکست دور دوم مذاکرات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، خبرهایی درباره برکناری چول و اعزام وی به اردوگاه کار منتشر شده بود.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: