پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهی به اخبار ایران و جهان

امام جماعت ایرانی در فرانسه به جرم کمک به مهاجران برای عبور از مانش زندانی شد

بی بی سی فارسی: دادگاهی در فرانسه امام جماعت مسجدی را به جرم کمک به مهاجران برای عبور از کانال مناش با قایق های بادی به دو سال زندان محکوم کرده است.

این مرد ۳۹ ساله ایرانی متهم بود که در چندین مورد عبور مهاجران از شمال فرانسه به بریتانیا را ترتیب داده است.

یک مرد ۲۹ ساله سنگالی که در همان مسجد به عبادت می رفت هم در همین ارتباط به ۹ ماه زندان و محرومیت از حق بازدید از منطقه «نور و پا-دو-کاله» در شمال فرانسه محکوم شد.

امام جماعت مسجد که رسانه های فرانسوی از او نام برده اند با شنیدن حکم مجازات غش کرد.

روزنامه فرانسوی لا فیگارو گزارش می دهد که این دو مرد پس از بازداشت در ماه آوریل به تهیه و ارائه شش یا هفت قایق کوچک اذعان کرده بودند.

این تحقیقات اواخر ماه مارس شروع شد زمانی که جلیقه های نجات و یک قایق بادی در ساحلی در شمال فرانسه پیدا شد.

به گفته دادستانی، امام جماعت مسجد با گروه های قاچاقچی سازمان یافته در تماس بود و برای فروش هر قایق «حق دلالی» می گرفت.

پلیس دو قایق، سه موتور قایق و تعدادی جلیقه نجات را در خانه امام جماعت پیدا کرد. این دو مرد به خریداری هفت قایق بین دسامبر ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۱۹ اعتراف کردند.

متهم اصلی ادعا کرد که قایق ها را از فروشگاهی در دولمونت در مرز بلژیک برای شخصی که «کمال» معرفی کرد خریده است.

هر دو متهم ادعا کردند که بعدا تشخیص داده اند که از قایق ها برای عبور غیرقانونی از کانال مانش استفاده می شود.

مرد سنگالی در دادگاه گفت: «وقتی فهمیدم بچه ها سوار قایق هستند به فکر افتادم و به خودم گفتم جان مردم در خطر است.»

امام مسجد هم گفت که «شرمنده» است.

دادستان ها گفتند که توضیحات متهمان «منعکس کننده واقعیت نیست» و متهم ایرانی اغلب در نقاطی بوده که قایق ها کشف شد.

اخیرا شمار مهاجرانی که برای عبور از کانال مانش با قایق تلاش می کنند جهش کرده است، که علیرغم ریسک جریان های خطرناک آبی، سرد بودن آب و خطر برخورد با سایر قایق هاست.

سیاست مهاجرتی اروپا جنایت علیه بشریت است

گروهی از حقوقدانان دیوان کیفری لاهه، سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا را جنایت علیه بشریت خواندند و خواستار رسیدگی این دادگاه به اینگونه جنایات شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس از پاریس، شواهد و اسناد حقوقی نشان می دهد، بر اساس سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا که مسئول جنایت علیه بشریت است تا کنون بیش از 40 هزار پناهجو پس از ردیابی و بازداشت در دریای مدیترانه به مراکز نگهداری منتقل و شکنجه شده اند.
براساس اسناد و مدارکی که از سوی دیوان کیفری بین المللی جمع آوری شده، مقامات اتحادیه اروپا آگاهانه مسئول جان باختن پناهجویان در خشکی و دریا و تجاوزات جنسی و شکنجه آنان از سوی گارد ساحلی لیبی هستند .
در حالی که هیچ اسمی از مقامات اروپایی برده نشده است, اینگونه اسناد حقوقی از ادامه تحقیقات دیوان لاهه در باره سرنوشت پناهجویان در لیبی خبر می دهد.

مقامات کمیسیون اروپا، آلمان و اسپانیا از سیاست های اتحادیه اروپا و تلاش های آنان برای کمک به پناهجویان در لیبی دفاع کردند.فرانسه ضمن رد اتهامات مطروحه، چنین مواردی را بی اساس و فاقد مبانی حقوقی توصیف کرد.
گزارش سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد، در 2015 شمار پناهجویان قربانی به بیش از چهار هزار نفر و در 2016 این عدد به بیش از پنج هزار و صد نفر رسید در حالی که شمار زیادی از پناهجویان ناپدید شدند.
براساس شکایات مطروحه، تدوین سیاست جدید اتحادیه اروپا سبب قربانی شدن بسیاری از افراد شده است و از سوی دیگر، چون کسانی که خود را به خطر انداخته بودند چیزی برای از دست دادن نداشتند لذا شمار پناهجویان کمتر نشد.

جزئیات رزمایش اسرائیل برای جنگ با لبنان

چند روز پیش رژیم اسرائیل و قبرس رزمایش نظامی مشترکی برگزار کردند که هدف آن تقویت یگان های ارتش رژیم اسرائیل برای جنگ با لبنان بود.

دو روز پیش سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که مانور مشترک میان یگان های ویژه نیروی زمینی و هوایی ارتش رژیم اسرائیل با ارتش قبرس پایان یافته است که این مانور نشان دهنده سناریوها و درگیری های جنگی است.اجرای عملیات نظامی رژیم اسرائیل در جنوب لبنان از جمله این سناریوها است.

در حال حاضر، این چهارمین مانوری است که در خلال ماه های گذشته میان دو ارتش برگزارشده و یکی از ۱۲ برنامه آموزشی در سال های گذشته بوده است. همه این برنامه ها مربوط به آموزش نیروهای ویژه رژیم اسرائیل در مناطق کوهستانی و مرتفع است. علاوه براین تقویت قدرت مبارزه در مناطق مسکونی روستاهای دورافتاده قبرس نیز از جمله اهداف این برنامه هاست.

اشتراک آموزش ها میان رژیم اسرائیل و قبرس در دوسال گذشته افزایش قابل توجهی داشته تا جایی که نزدیک است زمین های قبرس تبدیل به زمین های رژیم اسرائیل به منظور آموزش و برگزاری مانورها شود، به ویژه که این برنامه ها عملیات های ویژه در داخل لبنان را برای یگان های رژیم اسرائیل شبیه سازی می کنند.

یک افسر ارشد رژیم اسرائیل در یکی از آموزش های مشترک در قبرس اعلام کرد که جهان مبارزه در حال حاضر دنیای مبارزه شهرها و موضع گیری های زیرزمینی است. وی اضافه کرد که اگر بخواهیم برای جنگ با حزب الله لبنان یا حماس و یا حتی داعش آماده شویم، باید اشکال مختلف جنگ را یاد بگیریم و خود را متناسب با آنها آماده کنیم.

رژیم اسرائیل آخرین آموزش های خود در قبرس را چند روز پیش به پایان برد و تمرکز خود را برای تقویت توانایی های یگان های ویژه ارتش خود صرف می کند که یگان ایگوز از جمله آن هاست که همراه با نیروی هوایی و یگان های نجات به منظور مقابله با حزب الله تشکیل شده است. منابع نظامی ارتش رژیم اسرائیل که در این آموزش ها حضورداشتند اعلام کردند که جنگ در مناطق شهری و کوهستانی که شباهت به توپوگرافی جنوب لبنان دارد، جنگ با حزب الله در مساحت لبنان را شبیه سازی می کند. پیش از این اور هیلر خبرنگار امور نظامی در شبکه ۱۳ عبری زبان تاکید کرده بود که نیروهای ارتش رژیم اسرائیل مانورهای خود را طی چند هفته در قبرس کامل کردند.

توهین الحیات عربستانی به رئیس‌جمهور عراق به خاطر ایران

پس از موضع‌گیری «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در اجلاس فوق‌العاده سران اتحادیه عرب و رد بیانیه پایانی این اجلاس، رسانه‌های سعودی که زبان دولت ریاض به شمار می‌روند، به انتقاد از موضع عراق پرداختند و در مواردی زبان به توهین گشودند.

در یکی از این موارد «فارس بن حزام» روزنامه‌نگار سعودی در روزنامه «الحیات» در یادداشتی با عنوان «مخصمه رئیس‌جمهور عراق در مکه» مدعی شد که وی خود را در نشست سران اتحادیه عرب تنها دید و تنها کسی بود که از ایران حمایت کرد و «عراق در حالی که تلاش می‌کرد از ایران حمایت کند، یتیم ماند».

این نویسنده نزدیک به دایره قدرت در ریاض همچنین نوشت که اعتراض رئیس‌جمهور عراق به بیانیه پایانی چیزی را تغییر نمی‌دهد بلکه صرفا این اعتراض، دِینی بود که او باید به ایران پرداخت می‌کرد.

«فارس بن حزام» در ادامه مدعی شد که رئیس‌جمهور عراق پیش از عزیمت به مکه از مضمون اجلاس و نتیجه آن با خبر بود و پیش از قرائت بیانیه متن آن به اطلاع تمامی حاضران رسید. این نویسنده سعودی بار دیگر همچون دیگر رسانه‌های همسو با ریاض، مدعی شد که پارلمان و دولت عراق اختیاری از خود ندارند و تحت امر ایران هستند.

«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق که روز شنبه بامداد شنبه گذشته پس از قرائت بیانیه ضد ایرانی سران اتحادیه عرب که از سوی مقامات سعودی تدوین شده بود، اعلام کرد که بیانیه پایانی بدون اطلاع او صادر شده است.

او گفت: «همزمان که عراق بار دیگر هرگونه اقدامی که امنیت سعودی و برادرانمان در خلیج فارس را هدف قرار دهد، محکوم می‌کند، باید توضیح دهم که ما هیچ مشارکتی در مضمون بیانیه پایانی نداریم و عراق به بیانیه پایانی با محتوای فعلی اعتراض دارد.»

علاوه بر عراق، دو روز پس اجلاس، قطر هم اعلام کرد که در خصوص بیانیه پایانی دودستگی و اختلاف وجود داشت و قطر درباره آن تحفظ دارد.

وزیر خارجه قطر یکشنبه‌شب رسما اعلام کرد: «دو بیانیه پایانی نشست‌های شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب از پیش آماده شده و قبل از صدور دو بیانیه، رایزنی صورت نگرفته بود».

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» که با جای امیر قطر در این اجلاش حضور یافته بود، گفت که امیدوار بوده نشست‌های مکه، اساس گفت‌وگوها برای کاهش تنش با ایران باشند نه در راستای افزایش آن.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: