پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهى به اخبار ايران و جهان

انقلابیون فارک در کلمبيا دوباره سلاح بدست گرفتند

به نقل از رویترز؛ حدود یک سوم از انقلابیون مسلح فارک در کلمبیا بار دیگر و بعد از توافق صلح در سال 2016 ميلادي، اسلحه به دست گرفته اند.
براساس یک گزارش اطلاعات ارتش آمریکائی کلمبیا تعداد اين نيروها حدود 2300 نفر است و این مساله یک مخاطره امنیتی روزافزون برای حاکمان دست نشانده این کشور است و این رقم در زمان معاهده مناقشه آمیز صلح 300 نفر بود.
هنگام امضای توافق صلح تقریبا 13 هزار نفر از اعضای فارک که شامل بیش از 6000 فرد مسلح بودند تسلیحات خود را تحویل و به حضور خود در جنگی که پنج دهه طول کشید و بیش از 260 هزار نفر در آن کشته شدند، پایان دادند.
حزب سیاسی فارک گفته است نیروهایی که دوباره سلاح دست گرفته اند در اثر فقدان فرصت های اقتصادی و خشم از خشونت اعمال شده علیه آنها مایوس شده اند.

حمایت نماینده کنگره از نظامی متهم به جنایت جنگی در عراق

دفاع یکی از نمایندگان مجلس حزب جمهوریخواه از نظامی آمریکایی متهم به جنایت جنگی در عراق بسیاری از مردم را بهت زده کرد.

به گزارش شبکه راشاتودی؛ قاضی دادگاه نظامی ارتش آمریکا یک هفته پیش از محاکمه ی یکی از نظامیان ویژه ی جنگ های نامنظم ارتش این کشور که به جنایت جنگی در عراق متهم شده بود، دادستان پرونده ی او را برکنار کرد.
این نظامی نیروی ویژه، نه تنها اتهام های وارده ضد خودش را رد کرده بود بلکه یکی از نمایندگان حزب جمهوریخواه که خودش پیشتر در ارتش خدمت می کرده نیز به گونه ای به دفاع از متهم پرداخت که بسیاری از مردم را بهت زده کرد.

بر اساس این گزارش، پرونده ی نظامی نیروی ویژه که به ارتکاب جنایت جنگی در عراق متهم شده بود سرخط اخبار رسانه ها و مطبوعات در آمریکا قرار گرفته است. این نظامی 39 ساله که ادوارد گل‏‏‏‏‏گر (Edward Gallager) نام دارد به ارتکاب جرایمی همچون قتل عمد، اقدام به قتل و مجموعه ای از جرایم دیگر از جمله جنایت جنگی، عکس گرفتن با اجساد مقتولان متهم شده است و گروهی که تحت امر او بوده اند نیز ضد او شهادت داده اند و خواستار بازرسی در پرونده اش شده اند اما هیچ اتفاقی نیافتاده است.
نظامیانی که گلگر را همراهی می کرده اند گزارش داده اند که او را در حال تیراندازی بی هدف مشاهده کرده اند و دیده اند که پیرمردی غیرنظامی را به ضرب گلوله از پا در آورده و دختر نوجوانی را که همراه دوستانش در خیابان قدم می زده هدف قرار داده است. همچنین گروه تحت امر او اصرار داشته اند که «ادوارد مکان هایی را با گلوله و راکت هدف می گرفت که نمی دانست آیا نیروهای دشمن در آنجا حضور دارند یا خیر.» این شواهد بسیار هولناک است اما هم اکنون برخی نمایندگان کنگره آمریکا به پشتیبانی از ادی گلگر پرداخته و از اقدام های او (در عراق) دفاع کرده اند.
دانکن هانتر، نماینده ی جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نه تنها از اقدام های ادی دفاع کرده بلکه گفته بر اساس تجربه ی شخصی خودش از زمانی که در عراق «خدمت» می کرده کشتن غیرنظامی ها بخشی از وظایف و کار روزمره ی آنان بوده است.
دانکن هانتر گفته؛ «من افسر توپخانه بودم، ما صدها گلوله ی توپ به داخل فلوجه (در عراق) شلیک کردیم و شاید صدها غیرنظامی را کشته باشیم. شاید وقتی که ما به شهر حمله کردیم اگر زنان و کودکانی در آنجا بوده باشند همه شان کشته شده اند. پس من هم باید محاکمه شوم؟»
علاوه بر دیگر جنایت هایی که ادی گلگر مرتکب شده، او همچنین متهم است به اینکه با جسد یکی از اعضای داعش که خودش وی را کشته عکس گرفته است.
هانتر در واکنش به این جنایت نیز گفته عکس گرفتن با اجساد قربانیان، اقدامی غیرمعمول نیست. وی می گوید: «من هم زمانی که خارج از کشور خدمت می کردم درست از همین عکس ها دارم؛ نه آن عکس ها را برای کسی فرستادم و نه آنها را در پایگاه های اجتماعی فیس بوک یا اینستاگرام به اشتراک گذاشتم؛ اما بسیاری از هم دوره ای های من هم دقیقا همین کار را انجام می دادند.»
از این رو هم اکنون با نماینده ای در کنگره روبرو هستیم که همان جرایمی را مرتکب شده که هم اکنون ادی گلگر به ارتکاب آن جرایم متهم شده است. اما قوانین و وزارت دفاع چه نظری دارند؟
برایان بلاک، سخنگوی نظامیان نیروی دریایی ارتش آمریکا در بیانیه ای می گوید: «اگر بدرفتاری و بی احترامی به قربانیان جنگ از روی عمد باشد، نقض قانون جنگ اتفاق افتاده است. نظامیان ارتش پیشتر به علت عکس گرفتن با تلفات انسانی و بر اساس قانون یکسان عدالت نظامی مجرم شناخته شده و مجازات هم شده اند.»
به گفته ی سارا فلاندرز، یکی از پژوهشگران مرکز اقدام بین المللی؛ بر اساس هرگونه استانداردی از جمله ضوابط و هنجارهایی که برای دادگاه ویژه ی جنایت های جنگی وجود دارد، ادی گلگر باید مجرم شناخته شود. همچنین هر یک از نظامیان ارتش آمریکا که به جنایت جنگی متهم و مجرم شناخته شده اند باید بدست عدالت س‍پرده و محاکمه شوند.
با توجه به اینکه ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر یکی از نظامیان متهم به کشتن زندانی را بخشیده و از زندان خارج کرده منتقدان می گویند چنین برخوردهایی سبب خواهد شد پیام و علامت غلط به اشتراک گذاشته شود

۲۰ تن طلای ونزوئلا توسط بزرگترین بانک آلمان مصادره شد

دست های سرمایه داری متحدان در صدد نابودی ونزوئلا هستند

بزرگترین و بدنام ترین بانک آلمان، دویچه بانک، پس از اینکه ونزوئلا نتوانست به موقع تعهدات مربوط به توافق سوآپ طلا با این بانک، به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار، را انجام دهد، ۲۰ تن طلای متعلق به این کشور را مصادره کرد. طبق گزارش بلومبرگ، این مصادره، به علت قراردادی انجام شد که بین جمهوری ونزوئلا و بانک آلمانی در سال ۲۰۱۶ منعقد شده بود. تحت شرایط این توافق، ونزوئلا یک وام نقدی از دویچه بانک دریافت کرد و ۲۰ تن طلای خود را به عنوان وثیقه نزد این بانک قرار داد. طبق توافق اولیه، قرار بود بازپرداخت این وام در سال ۲۰۲۱ انجام شود، اما به علت ناتوانی ونزوئلا در پرداخت سود این وام، طلای ونزوئلا، زودتر از موعد مصادره شد!!! در ماه ژانویه، بانک انگلیس هم اجازه نداد ونزوئلا ۱.۲ میلیارد دلار از طلای خود را که نزد این بانک به امانت گذاشته بود، از بانک خارج کند.

مخالفت کلمبیا با مداخله نظامی در امور ونزوئلا

وزیر خارجه کلمبیا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد کشورش از مداخله نظامی در امور داخلی نزوئلا حمایت نمی‌کند. این موضع‌گیری درحالیست که آمریکا همواره اعلام کرده است درباره ونزوئلا «تمام گزینه‌ها روی میز است.»

«کارلوس تروخیو»، وزیر خارجه ونزوئلا در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا بوگوتا در صورت تصمیم آمریکا برای مداخله نظامی در ونزوئلا، قلمرو خود را در اختیار واشنگتن قرار خواهد داد گفت:«کلمبیا تنها از راهکارهای سیاسی و دیپلماتیک حمایت می‌کند. کلمبیا از اعمال زور و مداخله نظامی حمایت نمی‌کند. تنها، از اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حمایت می‌کنیم.»

دولت آمریکا از سوم بهمن ماه ۱۳۹۷ تاکنون، ضمن به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا به عنوان «رئیس‌جمهور قانونی»، در حال انواع فشارها به دولت قانونی مادورو است و در این راه، ضمن اعمال انواع تحریم‌ها و فشارهای سیاسی، این کشور آمریکای لاتین را به اقدام نظامی هم تهدید کرده است.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش‌های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

حمایت روسیه از کوبا در برابر تحریم‌های آمریکا

روسیه بار دیگر بر حمایت از متحد دیرینه خود در منطقه کارائیب در برابر تحریم‌ها و فشارهای اعمال شده توسط آمریکا تاکید کرد.

«یوری بوریسوف» معاون نخست‌وزیر روسیه دیروز (سه‌شنبه) در نشست مشترک با «ریکاردو کابریساس» همتای کوبایی خود اعلام کرد، مسکو هاوانا را «متحد کلیدی» خود در منطقه آمریکای لاتین و کارائیب می‌داند و تمام تلاش خود را برای حمایت از این کشور در مقابل تحریم‌ها و فشارهای آمریکا به‌کار خواهد بست.

بوریسوف که در کمیسیون مشترک اقتصادی روسیه و کوبا صحبت می‌کرد، گفت: «روابط ما با کوبا از لحاظ سنتی، دوستانه است و ما کوبا را یک متحد کلیدی در منطقه آمریکای لاتین و کارائیب می‌دانیم.»

بوریسوف همچنین گفت روسیه در پروژه‌های اقتصادی کوبا در حوزه‌های انرژی، صنایع فلزات و حمل و نقل مشارکت فعالانه دارد. معاون نخست‌وزیر روسیه همچنین به حضور صنایع خودروسازی روسیه در کوبا و صادرات ماشین آلات حوزه ریلی به این کشور اشاره کرد.

واشنگتن پس از ناکامی در سرنگونی دولت «نیکلاس مادورو» در ونزوئلا، به‌دلیل حمایت کوبا از دولت قانونی ونزوئلا تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرده و خواستار توقف مراودات اقتصادی بین هاوانا و کاراکاس شده است.

سوریه: اهمیتی به سخنان آمریکا نمی‌دهیم، آن‌ها باید در عمل خود را ثابت کنند

«ایمن سوسان» معاون وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه دمشق هیچ اهمیتی به سخنان آمریکایی‌ها نمی‌دهد، گفت که این تنها مردم سوریه هستند که باید در خصوص ماندن یا رفتن دولت نظر بدهند.

او در گفت‌و‌گو با خبرگزاری روسیا الیوم در پاسخ به برخی شایعات مبنی بر اینکه آمریکایی گفته‌اند که به دنبال تغییر دولت سوریه نیستند گفت: اهمیتی به این گونه مواضع نمی‌دهیم و منتظر سخن دیگران نیستیم.

ایمن سوسان در ادامه تأکید کرد: «ماندن یا نماندن دولت سوریه موضوعی است که هیچ کس حق اظهار نظر در خصوص آن را ندارد و این مسأله را صرفا مردم سوریه تعیین می‌کنند.»

این مقام رسمی سوری با بیان اینکه اهمیتی به سخنان دیگران نمی‌دهیم گفت که دمشق منتظر اقدامات عملی آمریکا برای نزدیک شدن دو کشور است و هنگامی که آمریکا حضور غیر قانونی خود در سوریه را برچیند و از حمایت تروریسم و ایجاد چتر حمایتی برای آن‌ها دست بردارد و به تحریم و محاصره اقتصادی سوریه پایان دهد؛ در آن زمان می‌توان گفت که دو کشور به یکدیگر نزدیک شده‌اند.

پیش از این روزنامه «الشرق‌الاوسط» عربستتن سعودی به نقل از دیپلمات‌های ناشناس غربی مدعی شده بود آمریکا به روسیه پیشنهاد داده مسکو در ازای به رسمیت شناختن «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه به کارزار آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در سوریه کمک کند. این روزنامه مدعی شده بود این رایزنی‌ها قرار است در دیداری سه‌جانبه میان مشاوران امنیت داخلی رژیم اسرائیل و روسیه در ماه جاری مطرح شود.

معاون وزیر خارجه سوریه در خصوص عملیات ادلب و اینکه این عملیات تا به کجا ادامه خواهد داشت نیز گفت که طبق قانون اساسی سوریه، ارتش موظف به آزادی تمامی خاک کشور است.

ارتش سوریه و متحدان این کشور از ششم اردیبهشت گذشته عملیات وسیعی را در حومه شمال و غرب استان حماه و اخیرا در جنوب استان ادلب علیه تروریست‌های جبهة النصره آغاز کرده‌اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: