پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهى به اخبار ايران و جهان

ایرانی‌ها می‌خواهند گفتگو کنند!

به نقل از رويترز؛ رئیس جمهور آمریکا که برای شرکت در مراسم یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم به نورماندی در فرانسه سفر کرده بود در دیداری دوجانبه با همتای فرانسوی خود بار دیگر ایران را به پشتیبانی از تروریسم متهم کرد و مدعی شد «ایران قهرمان بلامنازع تروریسم بود و همزمان در 14 میدان نبرد می جنگید اما تحریم ها سبب شد در موضع خود بازنگری کند.»

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی درباره ایران و اختلاف های او با سران اروپایی به ویژه مکرون بر سر ایران نیز گفت: بله ما بر سر ایران اختلاف داریم اما فکر نمی کنم رئیس جمهور (مکرون) هم بخواهد سلاح هسته ای ببیند، من هم نمی خواهم؛ او (مکرون) نمی خواهد شاهد دستیابی آنها (ایران) به سلاح هسته ای باشد(!)؛ من هم نمی خواهم شاهد دستیابی آنان به سلاح هسته ای باشم. ایرانی ها به سلاح هسته ای دست پیدا نخواهند کرد. این را گفته باشم؛ اکنون باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد.

ترامپ با ناديده گرفتن سخنان انتخاباتي اش مبني بر اينکه گروه تروريستي داعش را باراک اوباما و هيلاري کلينتون به وجود آوردند و ايران و روسيه در حال مبارزه با تروريست ها هستند، اينبار مدعي شد: هنگامی که من رئیس جمهور شدم؛ باور کردنش سخت است؛ دو سال و نیم پیش؛ ایران حقیقتا کشوری تروریست بود(!)، هنوز هم هست؛ اما در آن هنگام قهرمان بلامنازع تروریسم شناخته می شد؛ این خیلی بد است؛ آنها همزمان در چهارده مکان مختلف در حال جنگ بودند از جمله یمن و سوریه و بسیاری مکان های دیگر و بسیاری دیگر از میدان های نبرد؛ ایران سرمنشاء همه این درگیری ها بود. آنها دیگر در پی این جنگ ها نیستند.

رئيس جمهور آمريکا افزود: تحریم ها(یی که بر ایران تحمیل شده) بسیار شدید و پرقدرت هستند. این را درک می کنم که آنها می خواهند گفتگو کنند و اگر بخواهند، گفتگو می کنیم اما چیزی که نمی توانند داشته باشند سلاح هسته ای است(!). فکر می کنم رئیس جمهور فرانسه هم با من هم عقیده باشد و نظر او هم همین است که آنها نمی توانند سلاح هسته ای داشته باشند.

مکرون: ما باید مذاکرات جديدی را آغاز کنیم

امانوئل مکرون رئيس جمهور فرانسه نیز که کشورش در کنار سایر کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام، تاکنون نتوانسته‌اند به تعهدات برجامی شان در قبال ایران عمل کنند، در ادامه سخنان ترامپ، گفت: فکر می کنم ما برخی اهداف مشترک در ایران داریم و چه چیزی می خواهیم؛ نخست می خواهیم اطمینان پیدا کنیم که آنها به سلاح هسته ای دست نخواهند یافت. ما ابزاری در اختیار داشتیم که تا 2025 اعتبار داشت؛ سپس می خواستیم پا را فراتر بگذاریم و در درازمدت به یقین کامل برسیم؛ دوم می خواهیم فعالیت موشک های بالستیکی ایران را کاهش بدهیم و سوم می خواهیم فعالیت منطقه ای آنان را مهار کنیم(!).

وي افزود: این سه رویکرد، این سه هدف اهمیت دارند. همچنین بایستی در منطقه صلح و آشتی حاکم شود. لذا باید با همکاری یکدیگر این سه هدف را تحقق بخشیم(!). نکته همین است و همه بحث های دیگری که وجود دارد موارد فنی است و برای رسیدن به این هدف بایستی گفتگو شود و من فکر می کنم سخنانی که رئیس جمهور ترامپ بیان کردند، بسیار اهمیت دارد. ما باید مذاکرات جديدي را آغاز کنیم تا به اهدافی که گفته، دست یابیم.

گفتني است؛ مقام معظم رهبري در ديدار استادان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاهها با تأکید بر اینکه مسئله اصلی در مذاکرات، تعیین موضوع مذاکره است، افزودند: ما در مورد هر موضوعی مذاکره نمی کنیم و «موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب» همچون توان دفاعی کشور نمی توانند موضوع مذاکره باشند.

١٠ كارگر در شهرهاى مختلف دچار سانحه شدند

در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۱۰ کارگر در شهرهای شیراز، قصرشیرین و بروجن دچار حادثه شدند. در این حوادث ۸ کارگر مصدوم و ۲ کارگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

امروز سه‌شنبه ۱۴ خرداد ۹۸ مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، از مصدومیت دو کارگر ساختمانی که دچار برق گرفتگی شده بودند خبر داد.

قانع در تشریح این خبر گفت: “با تلاش ماموران این سازمان، دو نفر از برق گرفتگی نجات یافتند”.

قانع افزود: “این افراد در شهرک صنعتی سلطان آباد در حال انتقال میلگرد به طبقات بالای ساختمان بودند که به فاز برق برخورد کردند”.

وی در پایان اظهار کرد: “هر دو نفر دچار برق گرفتگی و سوختگی شدید شدند که ماموران ایستگاه‌های ۱۲ و ۱۶ آتش نشانی به کمک آن‌ها شتافتند و آن‌ها را از مرگ نجات دادند”.

مرگ یک کارگر در قصرشیرین

فرماندار قصر شیرین از جان باختن یک کارگر ۵۰ ساله اهل کرمانشاه خبر داد.

فرماندار قصرشیرین گفت: “یک کارگر حین حفاری شبکه انتقال فاضلاب پروژه مسکن مهر روبروی فرمانداری این شهرستان جان باخت” .

مرادعلی تاتار افزود: “این کارگر عصر امروز مشغول کار در شبکه انتقال فاضلاب مسکن مهر در نزدیک مسیر رودخانه الوند بوده که بر اثر ریزش کانال و ریختن ترانشه ها دچار خفگی شده و جان خود را از دست”.

وی اظهار کرد: “تلاش ها برای سالم بیرون آوردن این کارگر از کانال انتقال شبکه فاضلاب بی نتیجه مانده و کارگر حفار دچار خفگی شده و متاسفانه این حادثه باعث مرگ وی شد”.

مرگ مصدومیت ۷ کارگر در بروجن

فرماندار شهرستان بروجن از جان باختن یکی از مصدومان حادثه انفجار کارخانه فشفشه سازی بلداجی خبر داد.

مسعود ملکی گفت: “در حادثه انفجار کارخانه فشفشه سازی بلداجی که ۹ خردادماه سال جاری رخ داد، یک نفر به دلیل شدت جراحات در دم جان باخت”.

وی افزود: “در این حادثه ۶ تن دیگر مصدوم شدند که ۲ مصدوم به دلیل شدت جراحات به بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان منتقل شدند”.

به گفته وی، یکی از مصدومان به دلیل شدت جراحات صبح امروز در بیمارستان فوت کرد.

ملکی با اشاره به اینکه علت آتش سوزی از سوی کارشناسان اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزارت دفاع در دست بررسی است، افزود: “در کارشناسی اولیه قرار دادن مواد اولیه ساخت فشفشه در محل سالن علت این حادثه عنوان شده است”.

پیام تسلیت ابومازن به رئیس جمهور اسرائیل و واکنش شدید نیرو های فلسطینی.

به نقل از پایگاه خبری شهاب، نیروهای فلسطیتی اقدام ابومازن در تسلیت گفتن به رئیس جمهور اسرائیل را خیانت به مردم فلسطین و خنجری از پشت به خانواده های شهدا قلمداد کرد.

عبداللطیف القانوع سخنگوی حماس گفت اقدام رئیس تشکیلات خودگردان در تسلیت گفتن به رئیس جمهور اسرائیل به خاطر درگذشت همسرش، خیانت به ملت فلسطین و خنجری از پشت به خانواده های شهدا و نادیده گرفتن احساسات پاک آنهاست.

ابومازن در تماس تلفنی با ریوولین رئیس جمهور اسرائیل ضمن تسلیت به وی به خاطر مرگ همسرش برای رئیس وی صبری زیبا آرزو کرده است.

رئیس جمهور اسرائیل هم از ابومازن به خاطر ابراز همدردی تشکر کرده است.

نفت کش ها در خلیج فارس: تقلای عربستان برای اتهام‌زنی به ایران با ویدئوی قلابی

در حالیکه اتهام‌زنی مقام‌های آمریکایی علیه ایران درباره حوادث بندر «فجیره» امارات ادامه دارد، برخی حساب‌های کاربری عرب‌زبان در شبکه اجتماعی توئیتر با انتشاری ویدئویی قصد اتهام‌زنی به ایران را دارند.

در این ویدئو که به زمان و مکان آن اشاره‌ای نشده است، دو نفر نشان داده‌ می‌شوند که به صورتی خطرناک در حال دستکاری «سُکان» یک نفت‌کش یونانی که برای تغییرجهت آن بکار می‌رود، هستند. برخی از کاربران با استناد به آن، ادعا کرده‌اند این ویدئو نشان می‌دهد چگونه ایران قادر بوده است «عملیات خرابکاری» با استفاده از مین را علیه ۴ کشتی اماراتی، سعودی و نروژی در نردیکی بندر فجیره صورت دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از حساب‌های کاربری که این ویدئو را منتشر و یا دست‌به‌دست کرده‌‌اند، مشخصا طرفدار عربستان سعودی بوده‌اند.

وبگاه اسرائیلی روزنامه «جروزالم پست» اعتراف کرد که با بررسی فریم به فریم این ویدئو به این نتیجه رسیده است که این نفت‌کش در زمان انتشار توئیت که تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد قویا در خلیج فارس حضور نداشته است.

نفت‌کش «ایتاکی وریرThe Ithaki Warrior» که در این ویدئوی ادعایی به تصویر کشیده شده است، با توجه به وبگاه رصد حمل‌ونقل دریایی، در حال حاضر در سواحل یونان است و در ماه گذشته میلادی و زمان وقوع حوادث فجیره (می-اردیبهشت) در سواحل ایتالیا بوده است.

حمله شیمیایی تروریست‌ها به مواضع ارتش در حومه حماه

یک فرمانده میدانی سوریه به خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه اعلام کرد: عناصر گروه تروریستی جبهه النصره از محورهای «الزکاه» و روستای «الاربعین» در حومه شمالی استان حماه مواضع ارتش سوریه را در «تل ملح» و «جبین» در حومه حماه هدف حملات قرار داده‌اند که در آن، از گازهای شیمیایی، خمپاره‌ها، تانک‌ها و خودروهای زرهی ترکیه استفاده می‌کردند.

این منبع افزود، ارتش سوریه نیروهایش را بار دیگر در این منطقه مستقر کرده است و در حال آغاز حمله‌ای معکوس به عناصر مسلح است و محورهای تحرک تروریست‌های النصره را هدف حملات هواپیماهای جنگی، بالگردها و توپخانه‌ای قرار داده است.

یک منبع دیگر نیز به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد، گروهک «جیش العزه»- مهم‌ترین همپیمان جبهه النصره در حومه شمالی حماه، نیز با شلیک مقادیر زیادی خمپاره‌های موشکی مواضع ارتش سوریه را در این منطقه هدف قرار داده است. این تروریست‌ها همچنین حملات شدیدی از طریق محورهای «الزکاه» و «الاربعین» به مواضع ارتش مستقر در خطوط امدادرسانی در این منطقه صورت دادند.

این منبع افزود، نیروی هوایی ارتش سوریه موفق شدند تعدادی از خودروهای زرهی گروه‌های مسلح، که از «خان شیخون» به سمت شهرک الزکاه در حومه شمالی حماه می‌آمدند، منهدم کردند.

به گفته منبع مذکور، درگیری‌های شدیدی میان یگان‌های ارتش مستقر در این منطقه با گروه‌های تروریستی مهاجم درگرفته است، و این یگان‌ها برخی مواضع‌شان در منطقه «الجبین» در شمال حماه را تخلیه کرده و به مواضع دفاعی دیگر بازگشته‌اند تا از وقوع تلفات نظامی جلوگیری کنند. از سوی دیگر، ارتش سوریه تجهیزات نظامی گسترده‌ای به سمت محورهای درگیری با گروه‌های مسلح گسیل کرده است.

واکنش ناو روسی به اقدام تحریک آمیز ناو آمریکایی

سخنگوی ناوگان اقیانوس آرام روسیه اعلام کرد: در پی اقدام خطرناک و تحریک آمیز یک فروند ناو موشک انداز آمریکایی در دریای چین شرقی، رزم ناو جنگی «ای پی سی» روسیه به فرماندهی «دریاسالار وینوگارادوف» با اقدام به موقع از برخورد خطرناک جلوگیری کرده است.

سخنگوی ناوگان اقیانوس آرام روسیه افزود: صبح امروز به وقت محلی، ناو موشک انداز آمریکایی در دریای چین شرقی که هم جهت با رزم ناو جنگی روسیه در حرکت بود، در فاصله کمتر از 50 متری، به طور ناگهانی به سمت ناو روسی تغییر مسیر داد، اما فرمانده ناو روسي با اقدام به موقع و انجام مانور اضطراری از برخورد دو کشتی جنگی جلوگیری کرد.
مسوولان نیروی دریایی روسیه نیز با انتقاد شدید از اقدام تحریک آمیز ناو آمریکایی هشدار دادند در صورت تکرار چنین اقدامات غیرقابل قبول، با واکنش تند نیروی دریایی روسیه مواجه خواهد شد.

دریاسالار ویکتور کرافشنکو، فرمانده سابق ستاد نیروی دریایی روسیه در گفتگو با خبرگزاری اینترفکس، آمریکا را به خشونت طلبی متهم کرد.

هند: علیرغم فشار آمریکا، خرید اس-400 را متوقف نمی‌کنیم

«راویش کومار» سخنگوی وزارت امور خارجه هند روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد دولت متبوعش به رغم فشارهای آمریکا قصد ندارد قرارداد خود با روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 را لغو کند.

این مقام هندی افزود: «من واقعاً نمی‌توانم در مورد اینکه ما چگونه این مسئله را حل و فصل خواهیم کرد، به شما اطلاعاتی بدهم. ما از قبل این قرارداد را به امضا رسانده‌ایم و همان‌طور که می‌دانید، گام‌هایی نیز در راستای اجرای آن برداشته شده است. ما با دولت و کنگره آمریکا در این زمینه در تماس بوده‌ایم و تماس‌هایمان ادامه خواهد یافت.»

حدود هفت ماه قبل مقامات دهلی نو و مسکو در خصوص یک قرارداد 6 میلیارد دلاری برای تجهیز هند به سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 به توافق رسیدند.

اخیراً یک مقام وزارت دفاع آمریکا به مقامات هندی هشدار داده که اگر در تصمیم خود برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه تجدیدنظر نکنند، همکاری‌های دفاعی آمریکا و هند دچار مشکل خواهد شد.

تلاش برای خروج هواوی از بازار اولین نشانه جنگ تکنولوژیکی است

رئیس جمهور روسیه تلاش دولت آمریکا برای خارج کردن شرکت ارتباطات هواوی چین را نخستین نشانه از جنگ تکنولوژیکی جهانی دانست.

به گزارش راشا تودی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه طی سخنانی در کنفرانس اقتصادی سن پترزبورگ از رویکرد دولت آمریکا در قبال رقبای اقتصادی این کشور انتقاد کرد.

وی با اشاره به فشارهای واشنگتن به شرکت هواوی چین گفت: فشار آمریکا نه تنها برای به چالش کشیدن این شرکت انجام می گیرد بلکه تلاش آنها این است که این شرکت را از بازار جهانی بیرون کنند.

پوتین این اقدام آمریکا را نخستین نشانه ها برای جنگ تکنولوژیکی جهانی در عصر دیجیتال نامید.

دولت ترامپ تصمیم گرفته دسترسی هواوی به فناوری‌های آمریکایی را محدود کند تا جلوی پیشرفت بیشتر این شرکت و تسخیر شبکه‌های نسل پنجم مخابراتی را توسط آن بگیرد. صنعت نیمه هادی یکی از بزرگترین صنایع صادراتی آمریکاست و چین با توجه به انبوه تولیدات الکترونیکی خود از خریداران اصلی این نوع تراشه‌ها و نیمه هادی‌ها محسوب می‌شود.

این در حالی است که کاهش خرید تولیدات شرکت‌های سازنده تراشه و نیمه هادی در آمریکا توسط چینی‌ها به ارزش سهام شرکت‌های یادشده لطمه زده و به عنوان مثال ارزش سهام شرکت‌هایی مانند کوالکوم در یک ماه گذشته هر یک به طور متوسط ۳۴ درصد کاهش یافته است.

امضاء قرارداد همکاری بین روسیه و شرکت چينی هوآوی

به نقل از پایگاه اینتـرنتی اسپـوتنیک؛ با وجود فشارهای آمـریکا بر شرکت هوآوی، روسـیه و چیـن در زمینه مخابراتی و توسعه شبـکه 5G، قرارداد همکاری منعقد کردند.
شرکت چیـنی هوآوی موفق به انعقاد قرارداد جدیدی با اپراتور مخابراتی MTS در روسیه شده است. این تفاهم نامه همکاری با هدف توسعه شبکه 5G توسط این غول چینی، با یکی از تامین کنندگان اصلی اینتـرنت و خدمات تلفن همراه روسیـه، منعقد شده است.
به گفته مدیران شرکت «ام تی اس»، شـرکت مخابراتی هوآوی مستقر در «شـنزن» چین و شرکت مخابـراتی «ام تی اس» روسیه، در خصوص توسعه تکنـولوژی 5G و راه اندازی شبکه های نسل پنجم در سال 2019 و 2020 تفاهم نامه همـکاری امضاء کرده اند. طبق گزارشات منتشر شده این شرکت چینی، نسل جدید شبکه 5G روسیه را در طول سال آینده راه‌اندازی می کند.
این دو شرکت، نقشه راهی برای سال های 2019-2020 میلادی ترسیم کرده اند که اجـرای فن آوری های 5G با استفاده از زیـرسـاخت های شـرکت «ام تی اس»(MTS)، توسعه شبکه تجاری LTE ، راه انـدازی مـناطق آزمـایش و شبـکه های آزمایشی 5G، شامل زیـرساخت ها را پیش بینی کرده است. مـراسم امضـای این قرارداد همکاری، با اولین تماس ویدئویی بین المللی با استفاده از شبکه 5G روسیـه، که «سنـت پتـرزبورگ» را به «هلسیـنکی»، پایتخت فنلاند متصل می کند، همـزمان شد.
دونـالد تـرامپ روز چهارشنبه (15 مه) فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن شـرکت های آمـریکایی را مجبور می نماید از تجهیـزات مخابـراتی تولید شده توسط شـرکت هایی که امنیت مـلی این کشـور را به خطر انداخته اند، استفاده نکنند؛ به این تـرتیب شـرکت های آمـریکایی از تجارت با شرکت هـوآوی منـع می شوند.
بر اساس فـرمان صادره از سوی رئیس جمهـور آمـریکا، شـرکت گوگل، همـکاری خود را با غـول مخـابـراتی چیـن متوقف کرده است و دیگر قـادر نخواهد بود خدمات سـرویس های نـرم افزاری، سخت افزاری و فنی به هوآوی ارائه نماید؛ مگر این که سـرویس های موجود «اوپن سـورس»(منبع باز) باشند. این فـرمان نه تنها به هـوآوی که دومین سازنده بزرگ گوشی‌های هـوشمند در جـهان است ضربه وارد می‌کند، بلکه شـرکت‌های آمـریکایی نیز یکی از مشتریان کلیدی خود را از دست می دهند. این قـرارداد همکاری هـوآوی و MTS در جریان سفر 3 روزه «شی جین‌پینگ» رئیس جمهـوری چـین به کشور روسیـه منعقد شد.
پس از آنکه آمریکا و برخی کشورهای غـربی مانند استـرالیا و نیـوزلند، هـوآوی را تهدیدی برای امنیت ملی کشورهای خود عنوان کرده، و استفاده از تجهیزات این شـرکت در شبکه مخابراتی خود را ممنوع کردند؛ روسـیه بر خلاف نظـر آنها، با انعقـاد این قرارداد، حمایت اش را از این غول چینی در دنیای فناوری اعلام نموده است. شرکت هـوآوی در چند هفتـه گذشته به‌شدت تحت فشار آمـریکا بوده است، و به قـربانی اصـلی جنگ تجاری میان چیـن و آمـریکا بدل شده است.
آمـریکا به کشورهای متحـد خود تـوصیه کرده است که از تجهـیزات هـوآوی، که بزرگترین ارائه دهنده تجـهیزات مخـابراتی جـهان محسوب می شود، در شبـکه 5G خود استفاده نکنند، چرا که دولت چیـن قادر خواهد بود به‌ واسطه این تجهیـزات بر روی آنها نظـارت و کنتـرل داشته باشد. محـدود سازی رشـد اقتصادی چیـن در جهان به بخشی از استـراتژی بزرگ واشـنگتن تبدیل شده است. چین و آمریکا در چند سال گذشته در یک جنـگ تجاری به سر می‌برد و تعـرفه‌هایی را بر روی کالاهایـی وارداتی یکـدیگر اعمال می‌کنند.

تهدید ترامپ در مورد مکزیک اثر کرد

به نقل از خبرگزاری رویترز از مکزیکوسیتی، منابع آگاه از مذاکرات سیاسی مکزیک و آمریکا درباره مسئله مهاجران غیرقانونی و روابط اقتصادی دو کشور گفتند مکزیک پیشنهاد کرده است که تا 6000 نیروی گارد ملی خود را برای تامین امنیت مرزهای جنوبی این کشور با گواتمالا و جلوگیری از هجوم مهاجران، اعزام کند.
دور دوم مذاکرات مقامات مکزیک و آمریکا در واشنگتن در خصوص مسائل تجاری و مهاجران (عصر پنجشنبه به وقت محلی) از سرگرفته شد. مارسلو ابرارد وزیر امور خارجه مکزیک ریاست هیئت دیپلماتیک و اقتصادی کشورش را در واشنگتن به عهده دارد.

ارتش چین موشک‌های اس-400 روسی را در رزمایشی مورد آزمایش قرار می‌دهد

به نقل از یک منبع نظامی و دیپلماتیک نوشت، محموله پیشین این موشک‌ها حین ارسال از روسیه به چین در ماه دسامبر ۲۰۱۷ (دی ۱۳۹۶) دچار آسیب شده بودند.

این منبع گفت:‌ «انتظار می‌رود ارتش چین در یکی از رزمایش‌های خود در ده روز آغازین ماه ژوئن موشک‌های اس-۴۰۰ را که روسیه در ماه آوریل به‌جای موشک‌های آسیب‌دیده به این کشور تحویل داد آزمایش کند. قرار است عملکرد دو عدد از این موشک‌ها، همانند سال گذشته، در برابر یک هدف بالستیک و یک هدف ایرودینامیک مورد آزمون قرار گیرد».

یکی از مقامات خدمات دولتی و همکاری تکنیکی ارتش روسیه، ماه ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۷) اعلام کرد محموله اس-۴۰۰ سال ۲۰۱۷ به مقصد چین در سه کشتی بارگیری شده بودند اما یکی از آن‌ها گرفتار طوفان شد و موشک‌ها دچار آسیب شدند.

«سرگئی چمزوف» رئیس شرکت تکنولوژی‌های پیشرفته «روس‌تک»، ۱۸ فوریه ۲۰۱۹ گفت موشک‌های آسیب‌دیده باید امحاء شوند و موشک‌های جدیدی به مشتری تحویل داده شوند.

چین اولین خریدار خارجی موشک‌های پیشرفته اس-۴۰۰ از روسیه است. ترکیه نیز علی‌رغم فشارهای آمریکا به‌عنوان رقیب روسیه در بازار تسلیحات، این مدل موشک را به مسکو سفارش داده است و منتظر تحویل آن است.

چین و روسیه نوامبر ۲۰۱۴ برای خرید ۴ تا ۶ یگان از موشک‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ در قراردادی به ارزش سه میلیارد دلار به توافق رسیدند. این قرارداد ارسال فناوری و امتیاز تولید این جنگ افزار به چین را نیز شامل می‌شود.

پکن برای مقابله با هواپیماهای جنگی آمریکا در دریای چین جنوبی و تقویت مواضع پدافندی خود به‌کارگیری این سامانه بسیار پیشرفته موشکی را در دستورکار دارد.

لقمه های گنده تر از دهان بریتانیا: انگلیس طرفی است که به روابط آسیب می زند

به نقل از خبرگزاری ایتارتاس, کرملین اعلام کرد لندن طرفی است که به روابط آسیب می زند.

روسیه در پاسخ به انگلیس: ما رفتارمان را تغییر نخواهیم داد.
سخنگوی کرملین در پاسخ به درخواست انگلیس مبنی بر اینکه روسیه باید رفتار خود را در سطح بین المللی تغییر دهد، اعلام کرد: ما رفتارمان را تغییر نخواهیم داد.
پسکوف اعلام کرد: مقامات انگلیس به منظور بهبود روابط با مسکو پایان دادن به «اختلافات و بی ثباتی ها» را خواستار شده اند؛ اما روسیه در این مورد تغییر رویه نخواهد داد.
سخنگوی کرملین افزود: ما تغییر رویه نخواهیم داد زیرا تنها چیزی که روسیه می خواهد، روابط مطلوب است که بر اساس منافع دو جانبه پایه ریزی شده باشد.

پوتین و ترامپ ممکن است این ماه در ژاپن دیدار کنند
سخنگوی کرملین روز جمعه اعلام کرد ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهور روسیه و آمریکا ممکن است در جریان برگزاری نشست اواخر این ماه گروه 20 در اوزاکای ژاپن با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.
دمیتری پسکوف در ادامه گفت: «این البته یک احتمال است و ممکن است هر اتفاقی صورت گیرد.»

پوتین: روسیه قصد ساخت پایگاه نظامی در ونزوئلا ندارد

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه گزارش‌ها مبنی بر تصمیم این کشور به ارسال نیروهای ارتش و ساخت پایگاه نظامی در ونزوئلا را رد کرد.

پوتین طی دیدار با رؤسای سازمان‌های خبری بین‌المللی در سن‌پترزبورگ با بیان اینکه روسیه قصد ندارد در ونزوئلا پایگاه نظامی تاسیس کند، گفت: «کارشناسان نظامی روس طبق قراردادهایی که پیشتر با ونزوئلا بسته شده، در این کشور حضور دارند».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه تمام ذی‌نفعان در مسئله ونزوئلا باید برای حل مشکل با هم گفت‌وگو کنند، توضیح داد: «حتی متحدان آمریکا نیز از مداخله نظامی در ونزوئلا حمایت نمی‌کنند».

رئیس‌جمهور روسیه خطاب به آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تاکید کرد که دخالت در امور داخلی دیگر کشورها می‌تواند عواقب و نتایج جدی و بعضا مصیبت‌باری داشته باشد.

این اظهارات پوتین واکنشی به توئیت‌های متناقض «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بود که یک روز مدعی است روسیه نیروهای خود را از ونزوئلا خارج کرده و روز دیگر از تصمیم مسکو برای ساخت پایگاه نظامی در این کشور خبر می‌دهد.

وال‌استریت ژورنال روز یکشنبه مدعی شده بود تعداد زیادی از نظامیان و تکنسین‌های ارتش روسیه، خاک ونزوئلا را ترک کرده و تعداد آنها از هزار نفر به چند ده نفر کاهش یافته است. این نشریه آمریکایی همچنین ادعا کرد که این مسئله به دلیل ناتوانی دولت کاراکاس در پرداخت هزینه‌های ثبت‌شده در قراردادهای دوجانبه با روسیه برای اجرای پروژه‌ها و نصب تجهیزات پیشرفته نظامی در این کشور بوده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: