پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نگاهى به اخبارايران و جهان

جعبه نخود سیاه وزیر خارجه آلمان برای روحانی و ظریف

دفتر «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، روز گذشته در بیانیه‌ای از دیدار عبدالمهدی و «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان و هیئت همراهش در بغداد، خبر داد.

طبق این بیانیه، عبدالمهدی و وزیر خارجه آلمان در این دیدار درباره بحران‌های منطقه‌ گفت‌وگو و مواضع کشورهای‌شان دراین‌باره را اعلام کردند.

بر اساس بیانیه‌ دفتر نخست‌وزیر عراق، دو طرف در این دیدار در مورد اهمیت تداوم گفت‌وگو‌ها بین عراق و آلمان به‌منظور شکل‌گیری گفت‌وگوهایی تأکید کردند که ملت‌های منطقه و جهان را از پیامدهای بحران منطقه دور می‌کند.

نخست‌وزیر عراق تأکید کرد: «ما از هرگونه تلاش‌ها، که به ثبات منطقه و جهان کمک می‌کند، حمایت می‌کنیم و در این راستا حرکت می‌کنیم و با کشورهای اتحادیه اروپا در تماس هستیم و هیئت‌ها و پیام‌هایی به تهران، واشنگتن و اروپا در این زمینه می‌فرستیم».

از سوی دیگر، وزیر خارجه آلمان بر حمایت کشورش از نقش متعادل عراق در منطقه، در سایه تحولات منطقه‌ای و تنش جاری میان واشنگتن و تهران، تأکید کرد و از برنامه‌اش برای سفر قریب‌الوقوع به تهران خبر داد.

ماس گفت: «در سفری که طی چند روز آینده به تهران خواهم داشت، با مقام‌های ایرانی درخصوص تنش موجود در منطقه گفت‌وگو خواهم کرد و پایبندی آلمان و اروپا بر توافق هسته‌ای با ایران را مورد تأکید قرار خواهم داد».

وی همچنین مدعی شد اروپا برای کاهش فشار تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تعاملات مالی با این کشور طرحی را ارائه کرده است.

حرف حساب پمپئو: با اروپا دیدگاه‌ مشترکی دربارهٔ تهدیدات ایران داریم!

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی یورونیوز گفت:آمریکا و اروپا درباره تهدید ایران درک مشترکی دارند.!

وی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: آیا این موضوع را قبول دارید که درباره ایران اختلاف نظرهایی بین شما و کشورهای عمدهٔ اروپایی وجود دارد،گفت: نه تا این حد،قطعا نه، دیروز جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس را دیدم و او گفت دیدگاه‌ مشترکی دربارهٔ تهدیدات ایران داریم.! گرچه درباره برجام اختلاف داریم. تحلیل ما در این باره که چطور باید مسیر ایران را برای رسیدن به تسلیحات هسته‌ای مسدود کرد, متفاوت است اما معتقدم اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره این هدف درک مشترکی دارند.

هوک: آزمایش های موشکی ایران فتوشاپ است – پس چرا آمریکا چرا فتوشاپ را تحریم نیکند؟

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران طی سخنانی پرتاب موشک های ایرانی را فریبکاری و فتوشاپ خواند.

به گزارش اسپوتنیک، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در تازه‌ترین اظهار نظر خود، مقامات این کشور را به فریبکاری در راستای بزرگنمایی دستاوردهای دفاعی و پنهان‌کاری درخصوص نیات واقعی خود متهم کرده است.

وی در پیامی ویدئویی گفت: ایران صحنه‌های پرتاب موشک خود را با فتوشاپ خلق کرده تا به این ترتیب توانایی‌های موشکی خود را به رخ بکشد.

هوک در ادامه اظهارات خود می‌افزاید: ایرانی‌ها تصاویر هواپیماهای قدیمی را هم دستکاری کرده‌اند تا آنها را به جای جت جنگنده رادارگریز جا بزنند.

این مقام آمریکایی در این‌باره گفت: بگذارید مثال را برای شما بیاورم. این مثال مربوط به اقدام پیشین آن‌ها (ایران) در دستکاری تصاویر و محتوا است. ایران اقدام به فتوشاپ تصاویری از پرتاب موشک‌ها کرده است، تا بدین ترتیب تلاش کند نشان دهد توانایی موشکی این کشور افزایش یافته است.

گفتنی است در فوریه 2019، ایران آزمایش پرتاب یک موشک بالستیک را با موفقیت پشت‌سر گذاشت و ویدئوی آن را نیز منتشر کرد.

تجمع جلیقه زردهای فرانسوی برای برگزاری سی امین شنبه سیاه

معترضین به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه (جلیقه زردها) با تجمع در خیایان های اصلی پاریس آماده آغاز سی امین هفته اعتراضات خود می شوند.

به گزارش اسپوتنیک، جلیقه زردهای فرانسه که در بیست و نهمین هفته از اعتراضات خود حضوری کم رنگ در خیایان های پاریس داشتند امروز شنبه قصد دارند تا با حضور بیشتر افراد معترض، اعتراضات خود را از سربگیرند.

بدین ترتیب اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه وارد هفته سی و یکم خود می شود.

جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر سال گذشته میلادی و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد ولی به مرور مطالبات آنها رو به افزایش گذاشت.

پارلمان فرانسه اخیراً لایحه «ضدخرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدام‌های مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد ولی این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.

جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری اوست و خواهان استعفای او هستند.

سخنان سفير آمريکا مصداق جنايت جنگي است

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین ”ساف“، سخنان اخیر سفیر آمریکا را محکوم کرد و خواستار تحریم کنفرانس اقتصادی منامه شد.
صائب عریقات سخنان دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل درباره امکان الحاق بخش هایی از کرانه باختری به این رژیم را محکوم کرد.
عریقات با تاکید بر لزوم تحریم کنفرانس اقتصادی منامه، از کشورهایی که از آنها برای حضور در این کنفرانس دعوت شده است خواست در واکنش به سخنان فریدمن، این کنفرانس را تحریم کنند.

وی افزود: این سخنان بر اساس قوانین بین المللی جنایت جنگی است.
از سوی دیگر، ابراهیم ملحم سخنگوی دولت تشکیلات خودگردان فلسطین، سخنان دیوید فریدمن را خارج از چارچوب قوانین بین المللی و همسو با سیاست های اسرائیل دانست.
ابراهیم ملحم افزود: فریدمن ثابت کرد که سفیر شهرک سازی است.

معاون پارلمان جمهوری چک: باد اقتصادی آمریکا در رفته است،جنگ تجاری به راه انداخته است.

«ویتچ فیلیپ» معاون ریاست پارلمان جمهوری چک با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دونالد ترامپ، رویکرد فعلی دولت آمریکا را باعث شعله‌ور شدن آتش جنگ تجاری در سطح جهان عنوان کرد.

به گفته ویتچ فیلیپ، از آنجا که آمریکا در حال از دست دادن جایگاه خود به عنوان قوی‌ترین اقتصاد جهان است، لذا جنگ تجاری به راه انداخته است.

معاون پارلمان جمهوری چک افزود: آمریکا از ابزار اقتصادی، تجاری و تعرفه‌ها و هم از اهرم‌های سیاسی برای اهداف مورد نظر خود استفاده می‌کند و مثلاً شرکتهای چینی را به بهانه‌های امنیتی متوقف می‌کند.

ویتچ فیلیپ این را نیز افزود که آمریکا موافقت نامه عمومی تعرفه‌ها و تجارت (گات) را که یک توافقنامه بین المللی چندجانبه در زمینه تعرفه‌ها و قوانین تجاری است و همچنین بسیاری از حقوق و الزامات بین المللی شناخته شده را نقض کرده و واشنگتن باید به تعهدات خود عمل کند.

دیدار مقامات ونزوئلا و کوبا برای مقابله با آمریکا

نایب رئیس حزب حاکم ونزوئلا و رهبر حزب کمونیست کوبا برای نشان دادن اتحاد دو کشور در برابر آمریکا، با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش فاکس نیوز، «دیوسدادو کابلو» نایب رئیس حزب حاکم ونزوئلا و «رائول کاسترو» رهبر حزب کمونیست کوبا، در هاوانا با یکدیگر دیدار کردند.

موضوع مورد بحث مقامات ارشد احزاب حاکم کوبا و ونزوئلا، رایزنی در خصوص نحوه مقابله با فشارهای آمریکا علیه هاوانا و کاراکاس بود.

بر اساس اعلام رسانه‌های کوبایی، کاسترو در این دیدار حمایت کامل کوبا از دولت و ملت ونزوئلا در برابر آمریکا را اعلام کرده است.

کابلو همچنین دیداری را نیز با «برونو رودریگوئز» وزیر خارجه کوبا داشته که رودریگوئز این دیدار را بسیار سودمند توصیف کرده است.

هر دو کشور کوبا و ونزوئلا در ماه‌های اخیر با فشار فزاینده آمریکا مواجه شده‌اند.

بالاخره بی کفایتی ترامپ جبهه مشترک روسیه و چین را بوجود آورد!

شی جینپینگ رئیس جمهور چین این هفته در نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ در روسیه شرکت کرد. او دوست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است. به نظر می رسد سفر رئیس جمهور چین به روسیه بیش از یک دیدار دوستانه مفهوم داشته باشد. نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ به منزله نمایشی از اتحاد بین پوتین و شی جینپینگ در برابر واشنگتن بود. آنها در ادامه نشست یک بیانیه مهم منتشر کردند.

در روز چهارشنبه، شرکت هواوی چین قراردادی با شرکت ام تی اس روسیه که بزرگترین اپراتور مخابراتی این کشور است، امضاء کرد. بر اساس این توافق، هواوی با این شرکت مخابراتی روسیه در زمینه توسعه فن آوری های نسل 5G و ایجاد نسل پنجم شبکه تلفن همراه در روسیه همکاری خواهد کرد. این توافق در زمانی حاصل شد که شرکت هواوی که یکی از مهمترین شرکت های چینی فعال در عرصه مخابرات است در مرکز تنش ها و جنگ تجاری بین پکن و واشنگتن قرار دارد.
دولت ترامپ، شرکت هواوی را از هرگونه مشارکت در توسعه شبکه های 5G در آمریکا منع کرده است و به متحدان خود هم توصیه کرده است که به خاطر تهدیدات ناشی از جاسوسی این کار را انجام دهند. این در حالی است که شرکت هواوی اعلام کرده است که محصولات آن هیچ خطر امنیتی برای استقلال کشورها به همراه ندارد.
پوتین در نشست سن پترزبورگ ضمن حمایت از شرکت هواوی هشدار داد که اقدامات واشنگتن، خطر جنگ در بخش فن آوری دیجیتال را می تواند به همراه داشته باشد. پوتین در این باره گفت: اجازه بدهید به موضوع شرکت هواوی بپردازیم. این شرکت نه تنها کنار گذاشته شده است بلکه از دسترسی به بازار جهانی هم منع شده است. برخی معتقدند که این نخستین جنگ بر سر فن آوری دیجیتال خواهد بود.
وی همچنین انتقاد شدیدی از آمریکا کرد و گفت: یکجانبه گرایی آمریکایی موضوعی است که روسیه از مدتها پیش واشنگتن را به دامن زدن به آن متهم کرده است.
از نظر پوتین، آمریکا خواهان قبولاندن سیاست های اقتصادی خود به دیگر کشورها است. از نظر او آمریکا به دنبال وابسته کردن کشورهای دیگر به خود است. پوتین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این همان کاری است که آمریکا امروز انجام میدهد.آمریکا تلاش میکند که حوزه قدرت و تسلط خود را بر سراسر جهان گسترش دهد.
به خوبی می توان به دلیل حمایت پوتین از شرکت هواوی پی برد. آمریکا از سال 2014 و به دنبال جداسازی شبه جزیره کریمه از اوکراین به دست روسیه تحریم هایی را ضد این کشور وضع کرد. این موضوع سبب شد که دولت روسیه به دنبال تعامل با چین و سرمایه گذاری این کشور باشد. از نظر روسیه، سرمایه گذاران چینی می توانند جایگزین خوبی به جای سرمایه گذاران آمریکایی و غربی باشند.

پوتین: کره شمالی ماجرای «عراق» و «لیبی» را به خاطر دارد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز جمعه طی سخنرانی در مجمعی در شهر «سنت پترزبورگ» گفت که باید تضمین‌های امنیتی جامع به کره شمالی داده شود تا این کشور را برای خلع سلاح اتمی متقاعد سازد.

پوتین افزود که کره شمالی ماجرای «عراق» و «لیبی» را به خاطر دارد و نمی‌خواهد سرنوشت آن‌ها را تکرار کند.

براساس این گزارش، دولت وقت آمریکا به «معمر قذافی» رئیس جمهور مخلوع لیبی وعده داده بود که در صورت پایبندی به تعهداتش در خصوص مسایل هسته‌ای، روابط به مراتب بهتری بین واشنگتن و طرابلس برقرار شده و این کشور مرفه‌ می‌شود، اما باگذشت زمان خلاف این مسئله تحقق یافت.

به گزارش رادیو بین‌المللی کره جنوبی، رئیس جمهور روسیه  در این سخنرانی گفت که  مسئله  کره شمالی در جریان مذاکرات با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در مسکو که چهارشنبه گذشته برگزار شد  در میان گذاشته شد و هر دو کشور خلع سلاح اتمی پیونگ یانگرا خواستار شدند.

رئیس جمهو روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بتوانند مذاکرات خود را ادامه دهند.

دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی تاکنون دو دور مذاکرات را در سنگاپور و ویتنام برگزار کرده‌اند که در جریان آخرین دور از آن در«هانوی»، پایتخت ویتنام با مطرح شدن درخواست‌های غیرمعمول از طرف آمریکایی، مذاکرات بدون حصول نتیجه‌ای خاتمه یافت.

کره‌شمالی موضع «فریب‌کارانه» و «خودسرانه» آمریکا در مذاکرات ویتنام را عامل شکست آن خوانده و تاکید کرده با این شیوه واشنگتن حتی «یک اینچ» هم نمی‌تواند ما را حرکت دهد.

رهبر کره شمالی تا پایان سال جاری میلادی به آمریکا مهلت داده تا با تغییر مواضع خود، به میز مذاکره بازگردد.

کره شمالی همچنین به تازگی از دولت آمریکا به دلیل ایجاد جو بی‌اعتمادی در مذاکرات هسته‌ای با این کشور انتقاد کرده است .

 به گزارش خبرگزاری «رویترز» وزارت خارجه کره شمالی آزمایش‌های اتمی، موشکی و رزمایش‌های نظامی آمریکا را جزئی از «جاه طلبی شیطانی» واشنگتن توصیف کرده و گفته این کشور در تلاش است خود را طرفدار گفت‌وگو نشان دهد و در عین حال به زور متوسل شده و کره شمالی را شکست دهد.

حضور وزیر دفاع یمن در عمق خاک عربستان

وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن در صنعاء، برای اولین بار از زمان حمله ائتلاف عربستان سعودی به این کشور، وارد خاک عربستان شد و از خطوط مقدم نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی بازدید کرد.

شبکه تلویزیونی المسیره یمن شنبه (۱۸ خرداد) گزارش داد که سرلشکر «محمد ناصر العاطفی» با ورود به عمق خاک عربستان سعودی در منطقه نجران، از نیروهای یمنی در این منطقه دیدن کرد و روحیه بالای آن‌ها برای مقابله با متجاوزان را ستود.

در این بازدید سرتیپ «جمیل یحیی زرعه»، فرمانده منطقه ششم نظامی وزیر دفاع یمن را همراهی می‌کرد. سرلشکر العاطفی طی این بازدید عید فطر را به نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی حاضر در خاک سعودی تبریک گفت و پیام‌های تبریک سران سیاسی و فرماندهان نظامی دولت نجات ملی را به این نیروها ابلاغ کرد.

وزیر دفاع یمن در این بازدید که در منطقه مشرف بر شهر و فرودگاه نجران عربستان سعودی حضور پیدا می‌کند و این شهر از دور پیداست، خطاب به نیروهای یمنی می‌گوید که پیروزی‌های بزرگ شما در عمق خاک دشمن، مطابق راهبرد نیروهای مسلح یمن پیش می‌رود.

ناتو برای آموزش مزدورانش ۴ سال دیگر کردستان عراق را اشغال میکند

منابع محلی در اقلیم کردستان عراق به نقل از «دانی فورتین» فرمانده نیروهای ناتو در عراق اعلام کردند که آموزش نیروهای نظامی پیشمرگه در اقلیم کردستان عراق تا چهار سال آینده ادامه خواهد داشت.

فرمانده نیروهای ناتو در عراق هدف از این آموزش‌ها را آماده سازی نیروهای عراقی و پیشمرگه برای رویارویی با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اعلام کرد.

دانی فورتین در عین حال تاکید کرده که تنش‌های سیاسی کنونی در منطقه تأثیری بر ادامه فعالیت‌های ناتو در عراق و اقلیم کردستان عراق نخواهد گذاشت.

در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ مستشار نظامی سازمان ناتو در عراق و اقلیم کردستان عراق برای آموزش‌های نظامی حضور دارند.

اعلام تداوم حضور نیروهای آموزشی ناتو در عراق در شرایطی است که پیش از این کشورهای آلمان و هلند اعلام کرده بودند که به آموزش نیروهای پیشمرگه در اقلیم کردستان عراق بدلیل تنش‌های منطقه‌ای پایان خواهند داد، هرچند کمی بعد با عقب نشینی از مواضع خود اعلام کردند که برنامه‌های آموزشی به روال گذشته ادامه خواهد داشت.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: