پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

ساختارزیربنائی هژمونیسم آمریکا کلید درک خطر جنگ علیه ایران – محسن مسرت

ساختارزیربنائی هژمونیسم آمریکا  کلید درک خطر جنگ علیه ایران

usa_war_2018_sw


محسن مسرت

ساختارزیربنائی هژمونیسم آمریکا کلید درک خطر جنگ علیه ایران

mohsen masserratهر چه بیشتر به عقب می نگریم و می کوشیم وقایع تنش آمیزجهانی را دریابیم، به همان نسبت روشن تر می توانیم ریشه ها و ارتباط میان کلیه جنگ هائیکه آمریکا در دوره زمانی سه دهه ی گذشته ی به دنیا تحمیل کرده است را درک کنیم. در این میان دو هدف که مکمل یکدیگراند قابل تشخیص می باشند: یکی در هم کوبیدن کشورهای بزرگ مانند یوگوسلاوی که می توانستند در کریدورِ اروپاآسیایی با روسیه متحد گردند. و دومی تعویض رژیم ها و یا در هم کوبیدن کشورهای بزرگی که دارای منابع عظیم نفتی بوده و ظرفیت این را دارند که موقعیت دلار را بمثابه ارز جهانی به مخاطره افکنند. تا کنون هیچگاه به این شدت برای جهانیان این واقعیت تلخ آنطور که ما امروز شاهد آن میباشیم برملا نشده بود که چگونه تنها ابرقدرت باقی مانده قادر است با سوئ استفاده از اهرم دلار بعنوان پول جهانی تا مابقی جهان را با تحریم های اقتصادی به چالش بکشد..

بیش از 80 درصد تجارت جهانی توسط دلار صورت می گیرد. و دلار بی شک بهمین دلیل در حال حاضر از موقعیت انحصاری نادری برخوردار است، زیرا تمامی معاملات نفتی در بازار جهانی به این پول متصل است. در شرایطی که شماری از کشورهای مهم نفتخیز و مستقل اما از نگرش آمریکا یاغی موفق شوند مشترکا صادرات نفت خود را به پولهای در رقابت با دلاریعنی یورو یا رنمیبی به بازار جهانی عرضه کنند، آنگاه بزرگ ترین ستون قدرت آمریکا مانند بنائی مقوائی در هم خواهد ریخت.[1] این دلیل اصلی تغییر رژیم در کشورهای یاغی ویا حتی درهم پاشدن آنها مانند عراق صدام حسین، لیبی قذافی می باشد. آمریکا در حال حاضر و در عیان جهانیان با پشتکار تمام و وقیحانه بدنبال تغییر رژیم در ونزوئلا میباشد و میرود که جامعه جهانی را بگونه سیستماتیک و با استفاده از تمامی وسایل تبلیغاتی برای جنگی علیه ایران بسیج نماید.

برنده گان اصلی امپریالیسم دلاری آمریکا، در کنار بخش مالی و انرژی، مجتمع های نظامی صنعتی این کشور میباشد. در مورد ایران قصد آمریکا تنها تغییر نظام نیست، بلکه چند پاره کردن کشور نیز می باشد. از این کار اسرائیل و عربستان سعودی نیز بهره مند می گردند. و بهمین دلیل نیز آنها حاضراند از جنگ آمریکا علیه ایران به لحاظ سیاسی، مالی و لوجیستی در حد کمال حمایت نمایند. قدرت اسرائیل متکی است بر قدرت انحصاری اتمی اش در منطقه و ضعف کشورهای عربی اسلامی ناشی از هم گسستگی آنهاست. در صورت تجزیه ایران در دراز مدت عربستان سعودی میتواند به ابرقدرت منطقه ای تبدیل گردد..

بیشتر در این باره مراجعه شود به کتاب آلمانی زبان نویسنده.

[1] Braucht die Welt den Finanzsektor. Postkapitalistische Perspektiven, Hamburg, 20117

دسته‌بندی شده در: سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: