پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

برگزیده ای از اخبار روز

 

در ۹ ماه نخست سال گذشته روزانه ۲ هزار و ۷۵۵ کارگر در ایران شغل خود را از دست دادند.

موج اخراج کارگران از آغاز سال جاری شدت بیشتری گرفته است.
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می‌گوید که قدرت خرید کارگران به نصف کاهش یافت و طی ۹ ماه ۷۴۴ هزار کارگر شغل خود را از دست دادند.
به گزارش زمانه، او شنبه ۲۵ خرداد در گفت‌وگو با سایت خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی، سیاست‌های ارزی دولت را موجب بیکاری کارگران و رکود در بخش تولید دانست.
توکلی میانگین نرخ تورم در سال ۱۳۹۷ را ۴۷,۵ درصد اعلام کرد و گفت که قدرت خرید کارگران با دستمزد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در پایان سال به حدود ۶۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.
او سیاست شورای عالی کار در حوزه دستمزد را موجب خالی شدن سفره مزدبگیران دانست. به گفته توکلی، افزایش حداقل دستمزد در سال جاری، تنها ۲۰ درصد از کاهش قدرت خرید در سال گذشته را جبران می‌کند.
شورای عالی کار حداقل دستمزد امسال را حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد که کمتر از نصف سبد معیشت برآورد شده کمیته مزد این شورا است.
توکلی سیاست‌های غلط دولت در حوزه ارزی را باعث رکود در واحدهای تولیدی دانست. به گفته او «کارخانه‌هایی که با ارز ۳۸۵۰ تومانی مواد اولیه خود را خریداری می‌کردند، اکنون باید با ارز ۱۲ هزار تومانی وارد کنند یعنی ۳ برابر بیشتر سرمایه در گردش می‌خواهند و به دلیل اینکه این سرمایه در گردش تامین نمی‌شود، گرفتار می‌شوند».
افزایش نرخ برابری دلار و به تبع آن هزینه‌های تولید در سال گذشته باعث افزایش شمار واحدهای تولیدی راکد و اخراج کارگران شد.
توکلی آمار کارگرانی که طی ۹ ماه نخست سال گذشته بیکار شدند را ۷۴۴ هزار تن اعلام کرد.
با وجود افزایش شمار کارگران اخراجی، مرکز آمار ایران همچنان نرخ بیکاری رسمی را کمی بیشتر از ۱۲ درصد اعلام می‌کند.
فعالان کارگری و کارشناسان مستقل اما این نرخ را غیرواقعی می‌دانند و معتقدند که نرخ بیکاری در برخی مناطق به حدود ۵۰ درصد رسیده است.
دولت جمهوری اسلامی در قانون بودجه امسال ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی جدید را پیش‌بینی کرده است. اما دستیابی به این رقم با توجه به رشد اقتصادی منفی و کاهش درآمدهای نفتی ناممکن است و از آغاز سال جدید شمار زیادی از کارگران در پروژه‌های نفت و گاز و یا واحدهای تولیدی اخراج شده‌اند.

 رشد اقتصادی کشور در سال ۹۷ با احتساب نفت منفی ۴.۹ درصدی و بدون نفت منفی ۲.۴ درصد بود.

مرکز آمار ایران روز یکشنبه اعلام کرد: محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در سال ١٣٩٧ به رقم هفت میلیون و ۱۳۰ هزار و ۲۲۵ میلیارد ریال با احتساب نفت پنج هزار و ۷۳۴ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسید.
محصول ناخالص داخلی در سال ۹۶ با احتساب نفت هفت هزار و ۴۹۶ هزار و ۶۴ میلیارد ریال و بدون احتساب نفت پنج میلیون و ۸۷۴ هزار و ۷۱۹ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده رشد منفی ۴.۹ درصدی محصول ناخالص داخلی با احتساب نفت و رشد مفنی ۲.۴ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در سال ١٣٩٧ است.
بر اساس آمار، پارسال رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی رشد منفی ۱.۵ درصد، گروه صنعت رشد منفی ۹.۶ درصد و گروه خدمات رشد مثبت ۲ دهم درصد داشته است.
محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ١٨ بخش اصلی متشکل از ٤٢ رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی‌های علمی انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیربخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری است.
گروه صنعت نیز شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است.
گروه خدمات نیز از زیر بخش‌های عمده و خرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب وکار و دامپزشکی، اداره امورعمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی تشکیل شده است.

ظهر امروز یکشنبه ۲۶ خرداد، خانواده ساناز الله یاری، زندانی محبوس در زندان اوین، پس از خروج از سالن ملاقات زندان دچار سانحه شدند. به روایت شاهدان، در این سانحه خودرو زندان با پدر ساناز الله یاری تصادف کرد. پس از این اتفاق خودرو محل را ترک کرده و راننده به همراه خانواده الله یاری به بیمارستان شهدای تجریش رفته است. شاهدان این سانحه اعلام کردند میزان جراحات وارد شده به پدر ساناز الهیاری زیاد بوده و دست، پا و سر او دچار آسیب‌های جدی شده است. مأموران امنیتی ۱۹ دی ماه ۹۷ ساناز الله‌یاری و همسرش امیرحسین محمدی‌فر را بازداشت کردند. کمپین حقوق بشر در ایران روز دوشنبه ۲۰ خرداد گزارش کرده بود که ساناز الله‌یاری به شدت بیمار است و با وجود درخواست‌های خانواده‌اش برای انتقال به بیمارستان به منظور معاینات تخصصی‌تر، تاکنون با این درخواست‌ها مخالفت شده است.

دو کارگر شهرداری روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در دو حادثه جداگانه در اردبیل و آبادان جان باختند

دو کارگر شهرداری روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در دو حادثه جداگانه در اردبیل و آبادان جان باختند

دو کارگر شهرداری روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در دو حادثه جداگانه در اردبیل و آبادان جان باختند.

حادثه اردبیل روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد اتفاق افتاد.

کارگر ۳۵ ساله شهرداری حین کار در اطراف چاه فاضلاب، به درون چاه سقوط کرد و جان باخت. به نوشته خبرگزاری دولتی ایلنا، پیکر نیمه‌جان این کارگر از چاه بیرون کشیده شد اما عملیات احیای قلبی بر روی او موثر نبود.

حادثه دوم در منطقه سه شهرداری آبادان و هنگامی روی داد که کارگری به نام باقر شناور در منطقه ذوالفقاری شهر آبادان مشغول به کار بود و توسط یک خودرو سواری زیر گرفته شد. این کارگر به بیمارستان منتقل شد اما در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

حوادث کاری منجر به فوت و جرح در ایران مکرراً رخ می‌دهد. در نشست سالانه سازمان جهانی کار قرار است به پاسخ حکومت ایران درباره شرایط بد ایمنی محل کار رسیدگی شود. بنا بر آمار رسمی، در یک دهه اخیر ۱۶ هزار کارگر در ایران جان‌شان را بر اثر این دست سوانح از دست داده‌اند.

توکیو از مدارک آمریکا علیه ایران در حمله به نفتکش‌ها قانع نشده‌ است

یک منبع دولتی ژاپن اواخر روز یک شنبه به روزنامه ژاپن تایمز گفت که دولت توکیو از آمریکا درخواست کرده است شواهد محکمتری در زمینه دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان ارائه کند.

براساس گزارش ژاپن تایمز، این درخواست پس از آن مطرح شد که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا بدون ارائه مدرکی ایران را عامل این حملات معرفی کرده است. وزارت دفاع آمریکا پس از اعاهای وزارت خارجه این کشور ویدئویی منتشر کرد که مدعی بود یک قایق نظامی ایران به یکی از این نفتکشها نزدیک شده و یک مین چسبنده عمل نشده را از بدنه این کشتی جدا کرده است.

واشنگتن این ویدئو که کیفیت آن بسیار پایین است را به عنوان مدرک خود علیه ایران ارائه کرده است.

این منبع ارشد دولت ژاپن در واکنش به اینموضوع گفت: «اما مقامات دولت توکیو قانع نشده‌اند. توضیحات آمریکا کمکی به حدس و گمانهای ما نکرده است.»

این مقام ژاپنی که نخواسته نامش فاش شود در ادامه افزود:دولت ما از طریق کانالهای مختلف به دنبال شواهد محکم است از جمله «تارو کونو» وزیر خارجه در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود در روز جمعه این درخواست را مطرح کرده است.

روزنامه ژاپن تایمز با اشاره به اتهامات وزارت خارجه آمریکا علیه ایران به نقل از یک «منبع نزدیک به آبه شینزو نخست وزیر ژاپن» گزارش داد که «اینها ثابت نمیکند که ایران در پشت حملات بوده است.»

این منبع نزدیک به آبه همچنین گفته؛ «حتی اگر آمریکا آن را تایید کند ما نمی‌توانیم به راحتی بگوییم که به آن باور داریم.»

«یک منبع وزارت خارجه ژاپن» نیز در این زمینه گفته: «اگر داشتن تخصصهای پیچیده دلیلی بر این باشد که نتیجه گیری کنیم حمله کار ایران بوده است پس می‌توانیم بگوییم که آمریکا و اسرائیل نیز میتوانند آن را انجام دهند.»

«کئیچی ایشی» وزیر حمل و نقل ژاپن نیز روز جمعه، یک روز پس از حادثه، در یک نشست خبری گفت: «ما هنوز نفهمیده‌ایم چه کسی این حمله را انجام داده و چرا انجام داده است».

حمله به این دو نفتکش درحالی انجام شد که آبه شینزو نخست وزیر ژاپن در یک دیدار مهم از ایران و با هدف کاهش تنش‌های موجود در غرب آسیا بود.

تانکر ژاپنی در حال حمل 25 هزار تن متانول از عربستان سعودی به مقصد سنگاپور بود که در دریای عمان، در معرض انفجار قرار گرفته است.

همچنین رئیس شرکت کشتیرانی ژاپنی که نفکتش آن در دریای عمان دچار سانحه شده است، گفته دو «شیء پرنده» در روز پنجشنبه به نفتکش ژاپنی در دریای عمان صدمه زده، اما خسارتی به محموله متانول وارد نشده است.

اظهارات «یوتاکا کاتادا» رئیس شرکت «کُکوکا سانگیو» نیز با ادعای آمریکایی‌ها در زمینه استفاده از مین‌های چسبنده در حمله به این نفتکش‌ها در تناقض است و ادعای آمریکایی‌ها را زیر سوال برده است.

منابع خبری صبح پنجشنبه (۲۳ خرداد) از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر داده بودند. شبکه خبری «العالم» به نقل از «منابع محلی عمان» اعلام کرده بود که این دو انفجار به صورت پیاپی رخ داده و دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام هدف حمله قرار گرفته‌اند.

واکنش رسانه‌های امارات و عربستان به دیدار شیخ تمیم و روحانی

رسانه‌های اماراتی و سعودی به دیدار امیر قطر و رئیس‌جمهور ایران واکنش خشمگین نشان دادند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، روزنامه البیان امارات در مطلبی توهین‌آمیز با عنوان «قطر و ایران، روابط ویژه و توطئه‌های مشترک علیه ثبات»، به دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر در حاشیه اجلاس بین‌المللی در بیشکک قرقیزستان با عنوان کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا واکنش نشان داد و خشم خود را از آن ابراز کرد.
این روزنامه در خصوص این دیدار نوشت: قطر به تحرک زیر چتر ایران در سایه تنش‌های روزافزون و شدید در منطقه در پی حملات مکرر به نفتکش‌ها و تأسیسات نفتی از سوی ایران و ابزارهایش ادامه می‌دهد.
البیان دیدار دکتر روحانی و امیر قطر را به عنوان توطئه‌های مشترک علیه ثبات منطقه خواند و اظهارات روحانی مبنی بر تمایل ایران برای تقویت بیش از پیش روابط با قطر را به باد انتقاد گرفت..
این روزنامه افزود، قطر خواهان ادامه بحران با کشورهای عربی به‌منظور ادامه سیاست‌های توطئه‌آمیز خود با ایران است.

پیش از این در خبرها آمده بود که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دوشنبه اظهار داشت که قطر بر این اعتقاد است که حل تمام اختلافات در منطقه تنها از طریق گفت وگو، همکاری جمعی و پیگیری راه های سیاسی امکان پذیر است.

امیر قطر همچنین اظهار داشت:«دوحه برای توسعه روابط خود با تهران در همه حوزه های مورد علاقه، آماده است».

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: