پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

برگزاریده ای از اخبار روز

دستگیری مدیر مالی وزارت نفت ایران در حین فرار از کشور

مدیر مالی وزارت نفت ایران پس از خارج کردن پول از حساب این وزارتخانه و در حین خروج از کشور دستگیر شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، مدیر مالی وزارت نفت ایران که 25 میلیون دلار از حساب این وزارتخانه را خارج و به حساب یک صراف واریز کرده بود و قصد داشت از کشور فرار کند، حین خروج از ایران دستگیر شد.
مدیرمالی وزارت نفت ایران از طریق این صرافی قصد انتقال مبلغ مذکور را به خارج از کشور داشته است.
همزمان با دستگیری این مقام مسئول در وزارت نفت، صراف متخلف نیز دستگیر و هر دو روانه زندان شدند و حسابی که دلارها به آن واریز شده نیز مسدود شده است.

تجمع پرسنل بیمارستان امام خمینی کرج

طی روز گذشته و امروز، ۲۷ و ۲۸ خرداد ماه، شماری از پرسنل بیمارستان امام خمینی کرج در اعتراض به بی‌نتیجه ماندن پنجمین مزایده بیمارستان و ادامه بلاتکلیفی آن، در مقابل ساختمان سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز، دست به تجمع زدند.

مرگ و مصدومیت ۶ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۶ کارگر در شهرهای اصفهان، نور، تهران و نیشابور دچار حادثه شدند. در این حوادث ۴ کارگر مصدوم و ۲ کارگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان از مصدومیت یک کارگر اصفهانی در روز گذشته خبر داد.

یک کارگر که در عمق سه متری از سطح زمین درحال حفاری فاضلاب محبوس شده بود، توسط ماموران آتش‌نشانی نجات پیدا کرد.

این کارگر اصفهانی که مشغول حفاری فاضلاب بوده طی پنج ساعت تلاش بی‌وقفه ماموران آتش نشانی نجات یافته اما از ناحیه پا مصدوم شد.

هزینه بیش از ۲۰ میلیون دلاری آمریکا برای ایجاد بی‌ثباتی در کوبا

دولت ایالات متحده از ابتدای سال 2017 بیش از بیست میلیون دلار برای ایجاد بی‌ثباتی در کوبا هزینه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه رسمی ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا، گرانما، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، 22 میلیون دلار از ابتدای سال 2017 برای انجام فعالیت‌های خرابکارانه در کوبا هزینه کرده است.
این روزنامه همچنین اشاره می‌کند که این بودجه در «42 سازمان که در پروژه‌های به اصطلاح ترویج دموکراسی فعالیت می‌کنند»، از جمله سازمان‌های مذهبی، رسانه‌های الکترونیکی، و همچنین بنیادهای مختلف توسعه جامعه مدنی توزیع شده است.

میگل دیاز کانل، رئیس شوراهای دولتی و هیئت وزیران کوبا در توئیتی نوشت: «برنامه‌های بی‌رودربایستی حکومت ایالات متحده علیه کوبا: دخالت، تهدید، افترا و دروغ است. میلیون‌ها (دلاری) که از سمت واشنگتن علیه انقلاب ما فرستاده می‌شود به کجا می‌رود؟»
ایالات متحده در سال 1961 در پاسخ به ملی شدن اموال آمریکا در این جزیره، روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع کرد. پس از آن، واشنگتن تحریم تجاری و اقتصادی را علیه این کشور اجرا کرد.
هفدهم دسامبر ۲۰۱۴ بین دو دولت کوبا و آمریکا توافق ایجاد شد. دو کشور سعی داشتند تا در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، تجاری و… روابط خود را بهبود ببخشند. اما این توافق سرانجام کوتاهی داشت و با آمدن ترامپ، توافق بین کوبا و آمریکا در سال 2017 لغو گردید.

نظر موگرینی در خصوص عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان داشت که ایران به تمامی تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند بوده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه بیان داشت که ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانش خاطر نشان کرد که تمرکز اتحادیه اروپا در حال حاضر روی حفظ توافق هسته‌ای با ایران و برخوردار شدن مردم ایران از منافع برجام قرار دارد. وی از ایران خواست به توافق هسته‌ای پایبند بماند.
موگرینی افزود که ارزیابی‌ اتحادیه اروپا در خصوص پایبندی ایران به برجام براساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و نه بیانیه‌ها.
موگرینی گفت: «ارزیابی ما مبنی بر گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است نه بیانیه‌ها. ایران تا به حال [به برجام] پایبند بوده است و ما انتظار داریم و امیدواریم که همین روال را ادامه دهد.»

سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۰ میلیون آواره در جهان وجود داشت

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۰ میلیون آواره در جهان وجود داشته است.

به گزارش روسیا الیوم، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد امروز در گزارش سالانه خود اعلام کرد: بیش از ۷۰ میلیون آواره یا مهاجر در سال ۲۰۱۸ در جهان وجود داشته است. این رقم کمتر از تعداد واقعی کسانی است که وطن خود را ترک کرده اند.

در این گزارش آمده است: تعداد آوارگان ۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است اما این رقم نهایی نیست زیرا کسانی که از بحران ونزوئلا فرار کرده اند هنوز به طور کامل شمارش نشده اند.

در ادامه گزارش گفته شده است: شمار کسانی که به دلیل خشونت یا ظلم مجبور به ترک سرزمین خود بوده اند بالغ بر ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود.

در این گزارش همچنین اعلام شده است که شمار آوارگان در اتیوپی به دلیل مناقشات نژادی افزایش پیدا کرده است. بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، در ابتدای سال ۲۰۱۶ حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ونزوئلا فرار کرده اند.

پلیس فرانسه کمپ محل تجمع مهاجران در پاریس را برچید

پلیس فرانسه امروز چهارشنبه یک کمپ مهاجران در شمال پاریس را جمع آوری و بیش از ۲۰۰ ساکن آن را به یک مرکز تحت نظر فرمانداری منتقل کرد.

یک نماینده فرمانداری در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت که ۲۰۰ تا ۲۳۰ نفر از ساکنان این کمپ به یکی از ۵ مرکز پذیرش و بررسی وضعیت استان ایل‌دوفرانس منتقل شده‌اند.

این افراد که عمدتاً از کشورهای افغانستان، عراق، سومالی و سودان جنوبی هستند تا آخرین لحظه قبل از سوار شدن به اتوبوس‌ها تلاش کردند چادرها و وسائل خود را جمع کنند.

پلیس فرانسه پیش از این در ماه آوریل نیز دست به عملیاتی مشابه در شمال پاریس زده بود که طی آن ۸۰۰ مهاجر غیرقانونی به مراکز دولتی منتقل شده بودند.

این درحالیست که فردا ۲۰ ژوئن روز جهانی پناهجویان است.

الجریده کویت: حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان، کار ایران نیست

روزنامه «الجریده» کویت در گزارشی با عنوان «حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان اقدامی تحریک‌آمیز بود» نوشت: برخی ‏کارشناسان حوزه نفت بر این نظرند که حمله اخیر به نفتکش‌ها در خلیج [فارس] اقدامی تحریک آمیز بوده و پرسش هایی ‏را درباره عامل واقعی این حملات مطرح می‌کنند. به گفته این کارشناسان، آمریکا به‌طور مستقیم ایران را به‌دست داشتن در ‏این حملات متهم کرد و وزیر امور خارجه آن کشور نیز اعلام کرد «آمریکا در سطح این حادثه واکنش نشان نداد که نگرانی ‏هایی درباره تکرار چنین حملاتی در سطح بزرگ‌تر که سبب نابودی کامل نفتکش‌ها شود، ایجاد کرده است.»‏
این روزنامه افزود: عبدالحمید العوضی، کارشناس و متخصص امور پالایش و بازاریابی نفت در این باره گفت تنگه هرمز ‏یک آبراه مهم بین‌المللی است و تنها راه انتقال نفت خام و فراورده های آن از طریق نفتکش‌ها از کشورهای حوزه خلیج [فارس] به بازارهای جهانی است. روزانه 20 میلیون بشکه نفت خام با حدود 20 نفتکش از این آبراه عبور می‌کند.‏
العوضی افزود: کشورهای عربی حوزه خلیج [فارس] حدود 650 میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارند که این رقم 38 درصد از ‏ذخایر جهانی را تشکیل می‌کند. از این رو، مسئولیت برقراری امنیت آبراه تنگه هرمز بر دوش این کشورها و کشورهای ‏مصرف‌کننده نفت قرار دارد.‏
به نوشته این روزنامه، وی درباره تهدیدهای ایران در این زمینه نیز گفت پیش از این تنگه هرمز هدف تهدیدهای ایران قرار ‏گرفته بود و به‌ علت این تهدیدها و در زمان جنگ ایران و عراق در نیمه دهه هشتاد قرن گذشته، حرکت آزاد کشتیرانی در ‏آن دچار اخلال شده بود. این مسئله سبب شد که کویت آن زمان برای حمایت از برخی کشتی های خود، توافق نامه ای ‏امضا کند که به موجب آن کشتی های کویتی که شمار آن‌ها به یازده کشتی رسید، برای عبور از تنگه هرمز پرچم آمریکا و ‏انگلیس را حمل کنند و نام کشتی ها را تغییر دهند.‏
این کارشناس حوزه نفت افزود: افزون بر این، لازم است برای حفظ امنیت سیستم های مین یاب و بالگردها و تجهیزات ‏شناسایی الکترونیکی و کشتی های ضد آتش (آتشخوار) به‌کار گرفته شود که هزینه آن‌ها بسیار زیاد بود. افزون بر این، به ‏موجب این توافق‌نامه ناخدا و برخی خدمه کشتی ها نیز می توانست آمریکایی و انگلیسی باشند. با همه این اقدامات، ‏برخی کشتی ها دچار حوادث و مین گذاری شدند و برخی نیز هدف حمله موشکی ایران قرار گرفتند.‏
به گفته این کارشناس، اگر کویت بر اساس چشم‌انداز راهبردی 2030 و 2040 به دنبال افزایش تولید نفت خود به 4 میلیون ‏بشکه در روز باشد، تدابیری را باید اتخاذ کند که عبارت‌اند از: نخست، کویت باید به شبکه خط لوله انتقال نفت از طریق ‏عراق و سپس لوله انتقال نفت عراق به ترکیه بپیوندند که به خط انتقال نفت «سیهان» معروف است. این خط تا بندر سیهان ‏ترکیه و سپس دریای مدیترانه کشیده شده است و از این طریق نفت در اختیار مشتریان اروپایی قرار می گیرد.‏
دوم، کویت باید به شبکه انتقال نفت خام به عراق و اردن و بندر العقبه بپیوندند و پس از آن نفت آن با عبور از کانال سوئز ‏در اختیار اروپا قرار گیرد یا به سوی باب المندب منتقل شود و از آنجا در اختیار مشتریان آسیایی قرار گیرد.‏
سومین گزینه این است که نفت کویت با پیوستن به شبکه انتقال نفت عراق به شبکه انتقال نفت سوریه و بندر بانیاس منتقل ‏شود که البته، اکنون این خط از کار افتاده است.‏
چهارم، خطوط انتقال نفت عربستان سعودی امروز پس از حمله و اقدامات خرابکارانه مورد استفاده نیست و بنابراین، ‏شبکه امنی برای انتقال نفت کویت به‌شمار نمی رود. همچنین، خطوط انتقال نفت عربستان و امارات از طریق بندر ‏الفجیره مشرف بر دریای عمان نیز نمی تواند عملیاتی شود؛ زیرا به‌علت حمله به کشتی ها در آنجا دارای امنیت نیست.‏
پنجمین راه نیز اجاره کردن مخزن ها و انبارهای زمینی مانند گذشته است، انبارهایی که در نزدیکی بازارها و مشتریان نفت ‏در سنگاپور و کره شمالی و نیز در دریای مدیترانه قرار دارد.‏
ششمین راه نیز به کارگیری نفتکش های عظیم کویت به‌عنوان انبارهای شناور در خارج از دریای عمان است.‏
به گفته وی، این گزینه‌ها به روابط و رویکردهای سیاسی و منافع کویت در عرصه سیاست خارجی بستگی دارد. لازم ‏است نفت کویت بدون وقفه به بازارهای نفتی جهان صادر شود و از این رو، مسئولان کویت باید به این امر توجه شایانی ‏داشته باشند.‏
در همین حال، احمد الکوح، عضو هیئت علمی گروه مهندسی دانشکده پژوهش های فناوری گفت لازم است آبراه ها ‏دارای امنیت لازم و مورد حمایت ویژه باشند. همزمانی تهدیدها با توقف صادرات نفت ایران نمی تواند دلیلی کافی درباره ‏اینکه دولت ایران مسئول این کار است، باشد. اشاره به ایران در این باره، نمی تواند دقیق باشد. البته، همه نظرها بر این ‏است که حمله از نقطه نزدیک به خاک ایران صورت‌گرفته است. در این باره، تضمین هایی از سوی ایران داده شده است ‏ناظر به اینکه هیچ‌گونه منافع کشورهای حوزه خلیج [فارس] به ویژه در حوزه نفت هدف تهدید قرار نگیرد.‏
در همین حال، طلال البذالی کارشناس امور نفت در این باره، گفت هیچ راهی برای تأمین امنیت نفتکش‌ها در آبراه های ‏دریایی وجود ندارد، حتی اگر هزینه چنین تلاشی افزایش یابد. تا زمانی که نفتکش‌ها با سلاح اژدر هدف قرار گیرند، ‏کسی نمی تواند مانع این حملات شود حتی اگر همه ناوها برای حمایت از نفتکش‌ها بسیج شوند؛ زیرا رهگیری اژدرها ‏کار دشواری است.‏
وی افزود: اگر آمریکا در این باره، ایران را متهم می داند، چرا به صورت مستقیم این کشور را متهم معرفی نمی‌کند. ادامه ‏حمله به نفتکش‌ها، اقدامی بسیار خطرناک بر نفت و صنایع نفتی به‌شمار می‌رود. آنچه اکنون روی می دهد، صرفا اقدامی ‏تحریک آمیز است اما ممکن است در مراحل آینده نفتکش‌ها به صورت مستقیم هدف قرار گیرند و به‌طور کامل منهدم ‏شوند که کار را دشوار خواهد کرد زیرا سبب تخلیه محموله نفتی نفتکش‌ها به دریا و سپس آلوده شدن محیط زیست ‏می‌شود.‏
وی گفت: سخنان مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران و متهم کردن آن به‌دست داشتن در حمله به نفتکش‌ها ‏بی هیچ دلیل و مدرکی است. لازم است در این باره، اقدام لازم بازدارنده صورت گیرد، اما هیچ‌گونه تحرک جدی از سوی ‏آمریکا در این باره، دیده نمی شود. آنچه روی می دهد اقدام تحریک آمیز علنی و واضح علیه کشورهای حوزه خلیج ‏فارس است.‏

۹۲ هزار کشته در يمن تا به امروز

به نقل از آسوشیتدپرس از قاهره؛ پروژه اطلاعات مکانی و رخدادهای درگیری‌های مسلحانه (ACLED) در برآورد جدید خود که پس از تکمیل گزارش نخستین ماه های جنگ در سال 2015 [1394] ارائه کرد، اعلام کرد تاکنون در جنگ داخلی یمن دست کم 91 هزار و 600 نفر جان خود را از دست داده اند.
این موسسه روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگ تحت رهبری ائتلاف متجاوز سعودی با انصار الله يمن عامل کشته شدن بیش از هشت هزار نفر از حدود 11 هزار و 700 نفری است که در نتیجه حمله مستقیم به غیر نظامیان جان باخته اند.
این موسسه افزود: امسال 11 هزار و 900 نفر در یمن کشته شده اند. این رقم در سال 2018، 30 هزار و 800 نفر بوده است که بالاترین رقم تلفات تاکنون محسوب می شود. این رقم شامل افرادی که بر اثر فجایع انسانی ناشی از جنگ، به ویژه قحطی، جان باخته اند، نمی شود.

«ایندیپندنت» جزئیات جدیدی را از مرگ «مُرسی» فاش کرد

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» امروز چهارشنبه به نقل از عبدالله الحداد که پدر و برادرش همراه با محمد مرسی نخستین رئیس جمهوری منتخب مصر در دادگاه محاکمه می‌شدند، اعلام کرد: پلیس مصر محمد مرسی را در حالی که بیش از ۲۰ دقیقه در جلسه دادگاه روی زمین افتاده و هوشیاری خود را از دست داده بود، به حال خود رها کرد.

وی با استناد بر اظهارات شاهدان عینی، نیروهای امنیتی را در مرگ مرسی مقصر عنوان کرد و گفت: هیچ‌یک از نگهبانان و نیروهای امنیتی بابت اتفاقی که برای مرسی رخ داد، ناراحت نشده و هیچ گونه تمایلی برای کمک به او نشان ندادند. برخی از آنها که پزشک بودند درخواست کمک‌های اولیه کردند؛ اما مرسی همچنان روی زمین رها شده بود و در نهایت نگهبانان زندان او را از جلسه دادگاه بیرون بردند.

الحداد گفت که با وجود بیانیه دادستانی مصر در مورد انتقال بلافاصله مرسی به بیمارستان که سپس مرگ او به دلیل ایست قلبی اعلام شد، آمبولانس پس از نیم ساعت به دادگاه رسیده است.

به گزارش ایندیپندنت، الحداد رها شدن مرسی بر روی زمین به حال خود را اقدام عمدی دانست و اضافه کرد: نگهبانان زندان در نخستین اقدام پس از فریادهای دوستان مرسی، خانواده او را از سالن دادگاه خارج کردند.

ایندیپندنت به نقل از االحداد نوشت که یک شخص دیگر که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود نیز اظهارات الحداد را تایید کرده است.

وی در این باره اعلام کرد: پس از گذشت ۲۰ دقیقه از به زمین افتادن مرسی علیرغم فریاد دوستانش و کوبیدن دست‌هایشان به قفس شیشه‌ای که وی قرار داشت، نیروهای امنیتی نسبت به اوضاع بی اعتنا بودند.

گفتنی است محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور مصر که در انتخابات به پیروزی رسیده بود، روز دوشنبه گذشته در جلسه دادگاه درگذشت.

سازمان ملل خواستار انجام تحقیقات جامع، بی‌طرفانه و شفاف درباره حادثه درگذشت محمد مرسی در اسرع وقت توسط یک سازمان مستقل شد.

مرسی در نخستین انتخابات دموکراتیک تاریخ مصر در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲ رئیس جمهور این کشور انتخاب شد اما در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ ژنرال عبدالفتاح السیسی علیه او کودتا کرد.

محمد مرسی از زمان کودتا تاکنون در زندان به سر می‌برد.

وی نخستین رئیس‌جمهور مصر پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ و پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور بود.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: