پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

برگزیده ای از اخبار روز

اساتید دانشکده علوم اجتماعی خواهان آزادی مرضیه امیری شدند 


۳۰ تن از اساتید و مدرسین دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار شفافیت در فرآیند رسیدگی به پرونده و آزادی مرضیه امیری شدند. مرضیه امیری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، خبرنگار روزنامه شرق و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، ۵۰ روز گذشته را در بازداشت به سر برده است.
به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، در نامه ی اساتید دانشگاه چنین آمده است:

جناب آقای دکتر غلامی
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
با سلام
خانم مرضیه امیری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از بازداشت شدگان تجمع قانونی روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شورای اسلامی است. در زمان نگارش این نامه بیش از ۴۶ روز از بازداشت ایشان می گذرد. ما جمعی از اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، با توجه به فرارسیدن امتحانات پایان ترم، خواستار شفافیت در فرآیند رسیدگی به پرونده قضایی ایشان و همچنین فراهم کردن زمینه آزادی این دانشجو برای تحویل پروپوزال در موعد مقرر و پیگیری مسائل آموزشی هستیم.

اساتید امضا کننده نامه:
۱-مهدی اعتمادی فر – ۲-سارا شریعتی مزینانی – ۳-یوسف اباذری – ۴-سید ضیاء هاشمی – ۵-محمدرضا جوادی یگانه – ۶-سهیلا صادقی – ۷-جلال الدین رفیع فر – ۸-تقی آزاد ارمکی – ۹-زهرا فرضی زاده – ۱۰-جبار رحمانی – ۱۱-روح الله نصرتی – ۱۲-عبدالله بچرانلو – ۱۳-امیلیا نرسیسیانس – ۱۴-محمد میرزایی – ۱۵-مهدی منتظرقائم – ۱۶-حسین میرزایی – ۱۷-زهره انواری – ۱۸-مهدی عربستانی – ۱۹-سیدحسن حسینی – ۲۰-مریم‌ نهاوندی – ۲۱-مجید کوششی – ۲۲-حسین ایمانی جاجرمی – ۲۳-احمد فیروز آبادی – ۲۴-علی اصغر سعیدی – ۲۵-رسول صادقی – ۲۶-عاطفه آقایی – ۲۷-محمد توکل – ۲۸-رضا امیدی – ۲۹-فاطمه ترابی -۳۰-حمیدرضا جلایی پور.

لازم به یادآوری است روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، مرضیه امیری به همراه ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شد.
علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان تحت بازداشت هستند. شب سه شنبه ۲۸ خردادماه نیز نیروهای امنیتی آنیشا اسداللهی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر که به تازگی با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود را مجددا بازداشت کردند.

دونالد ترامپ فرمان حمله هوایی به ایران را صادر و چندی قبل از اجرا, آن را لغو کرد!

dontattac iran

شبکه اول تلویزیون آلمان در گزارشی اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا به نیروی هوایی ارتش آمریکا دستور داده است که پس از سرنگون شدن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایران حمله هوایی کنند، این دستور چند دقیقه قبل از اجرای آن،رتوسط دونالد ترامپ دوباره لغو گردیده است.

این که این دستور به خاطر سرنگونی پهپاد آمریکایی بوده است کاملا روشن است اما اینکه چرا دونالد ترامپ چند دقیقه قبل از اجرای دستور خود مبنی بر حمله هوایی به ایران این فرمان را تغییر داده است نا روشن مانده است.

این که آیا این حمله تنها لغو شده و یا اینکه به زمان دیگری موکول شده است نیز نا روشن مانده است بی‌شک شرایط فعلی وضعیت خلیج فارس بسیار خطرناک و جنگی است، سازمان هوایی امریکا اعلام کرد بنابر درخواست دولت دونالد ترامپ پروازهای هواپیماهای غیر نظامی آمریکا بر فراز خلیج فارس ممنوع اعلام شده است این خود نشان دهنده این است که امریکا احتمال حمله نظامی از سوی ایران و یا پاسخ آن را از سوی نیروی هوایی این کشور در برنامه خود قرار داده است.

بن‌ سلمان: عربستان از تشدید تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند

خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی در اظهاراتی که در شبکه‌های ارتباط اجتماعی منتشر شد، گفت عربستان سعودی از تشدید تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند.

برادر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و سفیر سابق رژیم در آمریکا در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که«با برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده و به وی تاکید کرده است که عربستان سعودی از تحمیل تحریم‌های شدید علیه ایران به سبب فعالیت‌های تروریستی‌اش! حمایت می‌کند.»

وی در توئیت خود به زبان انگلیسی و عربی نوشت:« افتخار پیدا کردم با آقای برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران برای بررسی آخرین تحولات و اوضاع در خصوص تلاش‌های  انجام شده برای مقابله با فعالیت‌های خصمانه ایران که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند، دیدار کنم که طی این دیدار بر حمایت پادشاهی سعودی از تصمیم ایالات متحده آمریکا برای تحمیل تحریم‌های شدید علیه ایران به سبب اقدامات تروریستی‌اش در منطقه! و حملات اخیر به پادشاهی تاکید کردم»

گسترش فقر در چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا

با وجود گذشت 10 سال از بحران مالی در ایتالیا، همچنان فشار سنگین مشکلات اقتصادی بر دوش مردم این کشور سنگینی می کند.
مرکز آمار ایتالیا در جدیدترین گزارش خود در خصوص اوضاع نابسامان اقتصادی این کشور اعلام کرد: اکنون 5 میلیون نفر در این کشور در فقر مطلق و 9 میلیون نفر دیگر یعنی 15 درصد از جمعیت ایتالیا در فقر نسبی زندگی می کنند. نهادها و موسسه های خیریه در ایتالیا برای کمک به فقیران در این کشور بسیج شده اند.
خانم کاترینا بوکا، یکی از مدیران موسسه بزرگ خیریه کاریتاس ایتالیا به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: « در چند سال اخیر فقر در ایتالیا بسیار گسترش پیدا کرده است. ما اکنون به عنوان موسسه خیریه کاریتاس صدها هزار نفر از افراد فقیر و کارتن خواب را در سراسر کشور تحت پوشش داریم و برای انها غذای گرم و لباس توزیع می کنیم».
ادامه مشکلات اقتصادی در ایتالیا موجب شده شماری از مردم این کشور به ویژه سالمندان تهیدستی که قادر به خرید میوه و سبزی نیستند در ساعت های تعطیلی بازار میوه و تره بار در شهرهای بزرگ، به جمع آوری آنچه در پایان کار این بازار بر روی زمین به جا مانده و یا در کیسه های زباله گذاشته شده است ، مشغول شوند.
یک سالمند ایتالیایی در حالی که داخل یک کیسه زباله را کنترل می کرد گفت: «امروز اینجا تونستم کمی کاهو و میوه پیدا کنم».
فروشندگان میوه و سبزیجات نیز به نوبه خود تلاش می کنند به این افراد کمک کنند.
یک فروشنده گفت: «من در پایان کار بازار، کمی از میوه ها و سبزیجاتی را که هنوز قابل استفاده است، در گوشه ای می گذارم که تا افراد نیازمند که تقریبا همه ایتالیایی و سالمند هستند از آن استفاده کنند».
در همین حال نرخ بیکاری در ایتالیا نزدیک به 11 درصد افزایش یافت.
در گزارش مرکز آمار ایتالیا آمده است: در صورت تداوم مشکلات اقتصادی در این کشور، بیش از 17 میلیون نفر دیگر نیز در معرض خطر فقر قرار خواهند گرفت.­

انصراف ترامپ از واکنش سریع

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است ترامپ ابتدا با واکنش نسبت به این موضوع موافقت کرده بود اما دیشب ناگهان منصرف شد. رییس جمهور آمریکا ساعاتی بعد از سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور که وارد حریم آبهای سرزمینی ایران شده بود ، در فضای مجازی نوشت ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است اما چند ساعت بعد گفت این موضوع ممکن است براثر اشتباه یک فرد رخ داده باشد.

رییس جمهور آمریکادر روزهای اخیر مواضع متناقض متعددی در مورد ایران اتخاذ کرده است. برخی منابع خبری آمریکا چندی پیش از بروز اختلافات شدید در مورد ایران ، در هیات حاکمه آمریکا خبر داده بودند.

بامداد پنج شنبه درپي تجاوز پهپاد جاسوسي آمريکا به حريم هوايي ايران اين هواپيماي گران قيمت و پيشرفته آمريکا در منطقه کوه مبارک استان هرمزگان هدف قرار گرفت . هواپیمای گلوبال هاوک یا rq۴c یکی از پیشرفته‌ترین هواپیما‌های جاسوسی جهان محسوب می‌شود که بر اساس اطلاعات به دست آمده بیش از ۲۰۰ میلیون دلار قیمت دارد.

دادگاه انگلیس فروش سلاح به عربستان را غیرقانونی اعلام کرد

به نقل از ایندیپندنت، دادگاه تجدید نظر در لندن اعلام کرد که دولت انگلیس از طریق قراردادهای فروش تسلیحات به عربستان، قوانین را نقض کرده است.

این دادگاه در حکم خود اعلام کرده است که لندن با صدور مجوز صادرات تسلیحات نظامی به عربستان که از آن‌ها ممکن است در جنگ یمن استفاده شده باشد، قانون‌شکنی کرده است.

بر اساس این گزارش، مجوزهای صادرات جدید به عربستان سعودی و شرکاء این کشور به حالت تعلیق درآمده و دولت انگلیس «در حال بررسی پیامدهای این حکم برای تصمیم‌گیری نهایی» است.

تزلزل ترامپ در حمله نظامی به ایران؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی دستور داده بود به ایران حملات نظامی صورت بگیرد اما سپس این عملیات را لغو کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را روزنامه نیویورک تایمز با استناد به منابع خود در دولت آمریکا نوشته است.
به نوشته نیویورک تایمز در محافل نظامی و دیپلماتیک واشنگتن انتظار داشتند حمله به ایران ساعت 3 و 30 دقیقه بامداد امروز به وقت تهران صورت بگیرد. قرار بود حملات سحرگاه انجام شود تا تعداد تلفات در بین نظامیان و غیر نظامیان ایرانی به حداقل برسد.
گزارش داده می شود که قرار بود تعدادی از تاسیسات ایران از جمله ایستگاه های رادار و پرتابگرهای موشکی مورد حمله قرار بگیرند.
نیویورک تایمز ادعا می کند عملیات آمریکا علیه ایران در مرحله اولیه برنامه ریزی آن لغو شد. هنوز معلوم نیست که این در رابطه با چیست؟ یا کاخ سفید صرفاً منصرف شد یا با برخی از مشکلات لوژستیکی یا راهبردی روبرو شده است.
پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا برای حمله به ایران آماده می شود گفته بود: بزودی خواهید فهمید.
صبح روز 20 ژوئن روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا خبر داد.
نخستین ساعات بامداد 20 ژوئن، یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبه‌روی کوه‌مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.
دیرتر فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح آمریکا اعلام کرد که سامانه دفاع ضد موشکی ایران پهپاد آمریکایی را بر فراز آبهای تنگه هرمز و حریم هوایی بین‌المللی هدف قرار داده است.
ترامپ پس از سرنگونی پهپاد امریکایی در نوئیتر خود نوشته بود ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است.
قبل از آن حادثه حمله به دو نفتکش در دریای عمان که مقامات ایالات متحده جمهوری اسلامی را به دست داشتن در ان متهم کرده بودند، باعث افزایش تنش بین ایران و امریکا شده بود.
شون کیدو، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد نفتکش کوکوکا کاریجیس، یکی از دو نفتکش مورد حمله قرار گرفته در دریای عمان با استفاده از مین دریایی شبیه مین ساخت ایران منفجر شده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش ها در دریای عمان را بی اساس نامیده و ارتش ایران اعلام کرده که یک ناو و بالگرد را فقط برای نجات و امداد رسانی به محل حادثه فرستاده است.
یادآور می شود روز پنج شنبه 13 ماه ژوئن، دو تانکر نفتی آلتر فرانت و کوکوکا کاریجیس در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند.

درخواست اوجالان برای بی‌طرفی کردها در انتخابات استانبول

به نقل از روزنامه ملیت٬ علی کمال اُزجان از چهره‌های دانشگاهی ترکیه دیروز توانست با عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک دیدار کند. این استاد دانشگاه پس از یک ملاقات طولانی چند ساعته با اوجالان٬ در برابر دوربین شبکه‌های تلویزیونی ترکیه٬ نامه دست‌نویس اوجالان را به خبرنگاران نشان داد و اعلام کرد: اوجالان چند روز پیش هم در دیدار با وکلای مدافع٬ از حزب دموکراتیک خلق‌ها خواسته است که در انتخابات پیشِ رو در ستانبول٬ بی‌طرفانه عمل کنند. زمانی که من به او گفتم وکلای شما این موضوع را بازگو نکرده‌اند٬ او واکنش نشان داد و با نوشتن این نامه از من خواست که افکار عمومی ترکیه را مطلع کنم.

وی در ادامه افزود: وکلای اوجالان خیانت در امانت کرده و پیام‌های او را منتقل نکرده‌اند.

تحلیل‌گران سیاسی بر این باورند که درخواست رهبر زندانی پ.ک.ک می‌تواند موازنه آرای استانبول را تغییر دهد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: