پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

تداوم بازداشت دستگیرشدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر 

 سندیکای کارگران شرکت واحد از همه ی تشکل های کارگری و معلمان و همچنین دانشجویان درخواست دارد با قید فوریت برای آزادی کارگران، معلمان و فعالان کارگری و دانشجویی زندانی از هیچ کوششی دریغ نکنند …

با گذشت ۵۴ روز از تجمع اعتراضی روز کارگر در مقابل مجلس، فشار بر دستگیر شدگان همچنان ادامه دارد. آنیشا اسدالهی که پس از دستگیری در تجمع اعتراضی روز کارگر بعد از سه روز بازداشت موقت با کفالت ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود، عصر ۲۸ خرداد هنگام بازگشت از محل کار در خیابان مجددا بازداشت و ماموران با وی به خانه خودش و برادرش مراجعه می کنند و بعد از تفتیش، لب تاپ و لوازم جانبی متعلق به وی و برادرش را توقیف و او را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کرده اند. ایشان مدرس زبان انگلیسی می باشد.

سه تن دیگر از دستگیرشدگان روز کارگر خانم ها عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری با وجود اینکه بازجویی آنها بیش از یک ماه است به پایان رسیده و باید برابر قانون و رویه جاری قضایی، بازداشت موقت شان خاتمه و آزاد می شدند اما به دلیل آزار و اذیت بیشتر و ایجاد ارعاب برای کارگران همچنان بازداشت موقت آنها تمدید و زندانی هستند. خانم ها عاطفه رنگریز و ندا ناجی از فارغ التحصیلان دانشگاه و جویای کار و حامی حقوق کارگران هستند و خانم مرضیه امیری دانشجو و خبرنگار می باشد. پیگیری و مراجعات خانواده های آنها به مسئولان امنیتی و قضایی تا به امروز بی نتیجه و هیچ پاسخ روشنی دریافت نکرده اند.

دستگیر شدگان روز کارگر حدود پنجاه تن می باشند که اکثریت آنان با قرار وثیقه و کفالت بطور موقت آزاد شده اند اما احضار به دادگاه و فشار به آنان ادامه دارد. از جمله دو تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد آقایان سید رسول طالب مقدم «روز چهارم تیر ماه به دادگاه انقلاب» و وحید فریدونی ولاشجردی «روز پنجم تیر ماه به دادگاه کارکنان دولت» احضار شده اند. از دیگر اعضای بازداشتی سندیکای کارگران شرکت واحد در روز کارگر آقایان حسن سعیدی با قرار وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی، رضا شهابی با قرار کفالت ۲۵۰ میلیون تومانی بطور موقت از زندان آزاد شده اند.

درحالیکه بدیهی ترین و پایه ای ترین حقوق کارگران در مناسبات استثمارگرانه سرمایه داری در مراکز صنعتی، تولیدی، خدماتی، آموزشی و درمانی نادیده گرفته می شود و حقوق کارگران تا ماه ها معوق می گردد، حق بیمه شان پرداخت نمی شود و از خدمات بیمه ای و غیره محروم هستند اما متاسفانه فریادهای حق طلبانه کارگران زحمتکش با فشارهای پلیسی—امنیتی—قضایی سرکوب، و از اجتماعات اعتراضی آنها جلوگیری بعمل می آید. آقای اسماعیل بخشی از کارگران زحمتکش عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و همچنین خانم ها سپیده قلیان و ساناز الهیاری و آقایان امیر امیرقلی و امیر حسین محمدی فرد از فعالان کارگری که در رابطه با اعتصابات و اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه دستگیر شده اند با وجود اینکه ماه ها است بازجویی از آنها خاتمه یافته اما برای آزار و اذیت و فشار بیشتر بر آنان و ایجاد ارعاب برای کارگران در محیط کار، بدون دلیل قضایی همچنین بر خلاف رویه جاری قضایی بازداشت موقت شان را تمدید و همچنان زندانی هستند. آقای علی نجاتی دیگر عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه نیز با قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد شده است و محاکمه وی ادامه دارد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دستگیری و زندانی کردن کارگران در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر همچنین زندانی کردن دیگر کارگران، معلمان و فعالان کارگری به دلیل فریادهای حق طلبانه شان که با اتهام های واهی امنیتی زندانی صورت گرفته را محکوم می کند و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان و توقف ادامه محاکمه دستگیرشدگان روز کارگر می باشد. همچنین خواسته و مطالبات کارگران باید بطور جدی از سوی مسئولان مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد از همه ی تشکل های کارگری و معلمان در ایران و سراسر جهان و همچنین دانشجویان درخواست دارد با قید فوریت برای آزادی کارگران، معلمان و فعالان کارگری و دانشجویی زندانی از هیچ کوششی دریغ نکنند و با اتحاد و همبستگی ما را برای آزادی دستگیرشدگان یاری رسانند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
تیرماه ۹۸/۰۴/۰۳

 دواعتراض کارگری

کارگران پتروشیمی شهید تندگویان بندر ماهشهر در اعتراض به وضعیت شغلی خود روز دوشنبه در مقابل دفتر مرکزی این شرکت دست به تجمع زدند.

به گزارش خورنا، بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران پیمانکاری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان بندر ماهشهر در این تجمع صنفی خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم با این شرکت شدند.

ترامپ: حق دارم بدون توافق کنگره جنگ با ایران را آغاز کنم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «هیل»، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز 24 ژوئن، اعلام کرد که از اختیارات کافی برخوردار است تا بدون توافق کنگره، جنگ با ایران را آغاز کند.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا از اختیارات کافی برای آغاز عملیات جنگی علیه ایران برخوردار است گفت:«آری. من از چنین اختیاراتی برخوردار هستم. اما دولت تمام تصمیمات را به اطلاع کنگره می رساند. فکر می کنم آنها نیز این اطلاع‌رسانی را با ارزش می دانند».

ترامپ افزود خیلی به آغاز جنگ با ایران نزدیک بودیم، اما تصمیم گرفتم اینکار انجام نشود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه 24 ماه ژوئن،با صدور فرمان اجرایی جدید، تحریم‌های جدیدی علیه ملت ایران وضع کرد تا به زعم خود ایران به میز مذاکره باز گردد.
ریابکوف: مسکو تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم می کند

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از امضای این فرمان در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت:«تحریم‌های امروز بر نهاد رهبری ایران اعمال می‌شود.علیرضا تنگسیری (فرمانده نیروی دریایی سپاه) که به بستن تنگه هرمز تهدید کرده بود؛ امیر علی حاجی زاده (فرمانده هوافضای سپاه) که مسئول سرنگونی پهپاد آمریکایی است، محمد پاکپور (فرمانده نیروی زمینی سپاه) هم به این فهرست افزوده شده‌اند.

همچنین رئیس جمهوری به من دستور داد که اواخر هفته، ظریف را هم به فهرست تحریم شدگان اضافه کنم.همانگونه که رئیس جمهوری گفت این اقدامات برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره برای دسترسی به یک توافق جامع است. این اظهارات در حالی بیان شد که روز گذشته نشست بسته شورای امنیت درباره تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران بدون حضور نماینده ایران برگزار شد».

گفتنی است، روابط آمریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهورآمریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

شورای‌امنیت: کشورهای منطقه حداکثر میزان خویشتنداری را نشان دهند

شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز دوشنبه خود حملاتی که نفتکش‌ها در آب‌های دریای عمان را تهدید کرد محکوم کرده و این حملات را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه توصیف کرد.

«جاناتان کوهن» سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل گفت که سیاست واشنگتن در قبال ایران همچنان در چارچوب اقتصادی و دیپلماتیک با هدف بازگرداندن ایران به میز مذاکرات است.

وی که در کنفرانس خبری پس از نشست پشت درهای بسته شورای امنیت صبحت می‌کرد، افزود: به شورای امنیت درباره دلایلی که نشان می‌دهد ایران مسئول حمله به نفتکش‌های تجاری در دریای عمان در دو ماه مه و ژوئن بوده توضیح دادیم.

«منصور العتیبی» نماینده کویت در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت نیز پس از نشست گفت: اعضای شورای امنیت تمامی طرف‌های مربوطه و تمامی کشورهای منطقه را به حداکثر میزان خویشتنداری و اتخاذ اقداماتی برای کاهش تنش‌ها دعوت می‌کنند.

وی افزود: در نشست امروز شورای امنیت، رزماری دیکارلو معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گزارشی از حادثه حمله به نفتکش ها در خلیج ارائه و تاکید کرد که دبیرکل سازمان ملل متحد به تلاش خود برای گفت و گو و رایزنی در منطقه ادامه می دهد.

دولت آمریکا از پنجشنبه هفته گذشته (۲۳ خرداد/۱۳ ژوئن) با ارائه شواهد مبهم ایران را به دست داشتن در ماجرای انفجار دو نفت‌کش در دریای عمان متهم کرد. وزارت دفاع آمریکا همچنین فیلمی منتشر کرده که مدعی است یک قایق‌ ایرانی را در حال تلاش برای زودون مین از بدنه یکی از نفتکش‌های سانحه‌دیده نشان می‌دهد.

ادله دولت آمریکا در دنیا با تردیدهای جدی مواجه شده و غیر از انگلیس از سوی سایر کشورها حمایت نشده است.

تجمع غارت شدگان کارد به استخوان رسیده کاسپین و ثامن الحجج

تجمع غارت شدگان کارد به استخوان رسیده کاسپین و ثامن الحجج مقابل بانک مرکزی با شعار: «ملت مگرچی خواستند احقاق حق را خواستند»، «این همه بی عدالتی هر گز ندیده ملتی»، «اموال مخفی کردید چه حقه ای تو کاره»، «حاصل کار کشور دزدی تو روز روشن»

هشدار فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که فرانسه، انگلیس، و آلمان دو روز قبل طی پیامی به ایران درباره عدم پایبندی به تعهداتش در قبال برجام هشدار داده‌اند.

این در حالی است که آمریکا بار دیگر به بهانه‌های واهی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت که فرمان اجرایی را امضا کرده است که به موجب آن تحریم‌های سهمگینی علیه تهران اعمال خواهد شد که نهاد رهبری ایران را نیز شامل می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که در اتاق بیضی کاخ سفید فرمان اجرایی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را امضا می‌کرد، اظهار داشت: ما به افزایش فشار علیه ایران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

جنگنده روسی در فرودگاه ونزوئلا به زمین نشست

به نقل از رویترز، شاهدان عینی از فرود آمدن یک فروند هواپیمای نیروی هوایی روسیه در ونزوئلا خبر دادند.

گفته شده این جنگنده روسی در فرودگاه بین‌المللی «مایکویتا» فرود آمده است.

این اقدام در صورت تائید رسمی سه ماه پس از آن صورت می‌گیرد که تعدادی نظامیان و هواپیمای روسی وارد ونزوئلا شده و این موضوع باعث تنش‌های کلامی میان واشنگتن و مسکو شده بود.

با این حال ورود جنگنده روسی به ونزوئلا هنوز از سوی هیچ مقام رسمی تائید نشده است.

ونزوئلا از زمستان سال گذشته پس از آنکه خوان گوایدو، رئیس کودتاچیان خود را رئیس موقت خواند، دچار تنش و درگیری‌های داخلی است.

در حالی که آمریکا از شبه نظامیان ضد دولتی به رهبری گوایدو حمایت می‌کند، روسیه همراه با ایران، چین و ترکیه و برخی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین از دولت منتخب نیکولاس مادورو پشتیبانی می‌کنند.

مکزیک ۱۵ هزار نیرو به مرز آمریکا اعزام کرد

به نقل از رویترز، دولت مکزیک در راستای مقابله با سیل مهاجرت غیرقانونی از کشورهای آمریکای مرکزی، ۱۵ هزار نیروی مسلح و گارد ملی را به مرزهای شمالی خود با ایالات متحده آمریکا اعزام کرد.

گفتنی است این اقدام از بیم عملی شدن تهدید ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه‌های گمرکی در صورت عدم کمک به مهار بحران مهاجرت غیرقانونی انجام می‌شود.

این در حالی است که ۶ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی مکزیک نیز در مرزهای جنوبی این کشور مستقر هستند.

دولت ترامپ یکی از بی‌سابقه‌ترین سیاست‌های مهاجرستیزانه تاریخ آمریکا را در پیش گرفته که منتقدان داخلی و خارجی فراوانی دارد.

عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق

نقل از شبکه سومریه نیوز، نیروهای حشد شعبی عملیات نظامی گسترده ای را در مناطق مرزی سوریه و عراق کلید زده اند.

بر اساس این گزارش، هدف اصلی و اساسی از این عملیات، تأمین امنیت مناطق مرزی سوریه و عراق است.

این در حالی است که نیروهای حشد شعبی پیشتر نیز سلسله عملیات های مختلفی را به منظور برقراری امنیت در مناطق مرزی انجام داده اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: