پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

ساز و کار مالی اروپا کمکی به ایران نمی کند

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در گفتگویی با فرید زکریا، مجری برنامه تفسیری سی. ان. ان آمریکا اعلام کرد: گفتگوها و تهدیدات دو مقوله منحصراً جدا از یکدیگر هستند. ما با کسی گفتگو شروع نخواهیم کرد که تلاش می‌کند شما را بترساند و تحریم‌ها را علیه شما اعمال کند. ارعاب و اجبار با گفتگو همخوانی ندارد. تا زمانی که تهدیدات وجود دارد، ایران هیچ گونه گفتگو یا پیشنهاد گفتگو را به عنوان یک پیشنهاد واقعی و سازنده تلقی نخواهد کرد.

به گفته مجید تخت روانچی، نخستین کاری که آمریکا باید انجام دهد این است که به پای میز مذاکره بازگردد.

در همین ارتباط سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: آمریکایی‌ها میز مذاکره را ترک کردند درحالیکه سایر اعضای جامعه بین المللی درباره موضوع هسته‌ای در حال گفتگو با ایران بودند. ناگهان آمریکا تصمیم گرفت از برجام خارج شود. کل مشکل و آشفتگی که ما در اطراف خود شاهدش هستیم به علت تصمیم آمریکا به خروج از توافقنامه هسته‌ای است. شما وضعیت الان را با اوایل سال ۲۰۱۸ مقایسه کنید یعنی قبل از آنکه رئیس جمهور ترامپ از توافقنامه هسته‌ای خارج شود. وضعیت آن موقع را با امروز مقایسه کنید. این وضعیت کاملاً متفاوت است. پس همه چیز با تصمیم آمریکا شروع شد برای اینکه اوضاع به حالت عادی بازگردد این تصمیم باید لغو شود.

تخت روانچی در این گفتگو همچنین عبور ایران از محدودیت اورانیوم غنی شده را نقض توافقنامه ندانست و در این ارتباط اعلام کرد: در توافقنامه هسته‌ای پاراگراف‌های مشخصی وجود دارد که به ایران اجازه می‌دهد برخی تعهدات را انجام ندهد. کاری که ما کرده ایم دقیقاً براساس پاراگراف ۲۶ و پاراگراف ۳۶ توافقنامه هسته‌ای است که به ایران اجازه می‌دهد در صورت خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای، تعهدات خود را کاهش دهیم. ما برای مرحله نخست دو تعهد را مشخص کردیم. در ده روز آینده اگر هیچ اتفاقی رخ ندهد ما وارد مرحله دوم خواهیم شد و تا کنون هم عناصر مرحله دوم را اعلام کردیم.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین با انتقاد از ساز و کار مالی اروپا برای داد و ستد با ایران، موسوم به اینستکس گفت: آنها کُند عمل کردند. بیش از یکسال طول کشید که آنها چنین ساز و کاری را ایجاد کنند. ایجاد این ساز و کار خوب است اما کافی نیست. آنها باید شتاب کنند و در این ساز و کار پول تزریق کنند در غیر این صورت این ساز و کار هیچ کمکی نخواهد کرد چون ایجاد این ساز و کار مالی به خودی خود چیزی نیست که بتواند مشکلات ما را رفع کند.

تخت روانچی همچنین با رد اتهامات مرتبط با دست داشتن ایران در حادثه نفتکش‌ها عنوان کرد: این ادعا حتی مورد حمایت برخی از کشورهای منطقه – که از همپیمانان نزدیک آمریکا هم هستند – قرار نگرفته است. آنها چگونه می‌توانند ادعا کنند که این اتهامات درست است.

موگرینی از پیوستن 7 کشور دیگر به اینستکس خبر داد

فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در وبلاگ شخصی خود با اشاره به اینکه سازوکار اینستکس عملیاتی شده است، نوشت:« ما به همراه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان این سازوکار را راه‌اندازی کردیم و هفت کشور اروپایی دیگر نیز قرار است به آن بپیوندند. ما همچنین روز جمعه کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم که همواره برای تضمین اجرای این توافق تلاش می‌کند.»

پیشتر اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد اعلام کردند که با انگلیس، فرانسه و آلمان همکاری می کنند تا کانال هایی را برای تسهیل تجارت و معاملات مالی با ایران ایجاد کنند.

کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان طرف‌های توافق روز جمعه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد و شرکت کنندگان در بیانیه پایانی خود بار دیگر تائید کردند که برجام همچنان یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه به شمار می‌آید که بر اساس قطعنامه 2231 به اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها

به نقل از راشاتودی، انتشار عکسی از «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در بیت المقدس که با کلنگ در حال تخریب یک دیوار قدیمی است موجب انتقادهای زیادی از وی شده است.

فلسطینی ها با انتشار پیام هایی در شبکه های اجتماعی این اقدام وی را نشانه تداوم اشغال و سیاست های استعماری آمریکا و رژیم اسرائیل دانسته اند.

گویا این عکس در زمان افتتاح تونلی در شهر قدس گرفته شده است.

این تونل به جاده زائران معروف است و رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده اند که این تونل از منطقه «برکه سلوان» تا دیوار «البراق» امتداد دارد و هدف این است که از طریق این تونل مسیر کوتاهی برای اسرائیلی ها برای انجام آیین خود در صحن‌های مسجدالاقصی ایجاد کنند.

روزنامه هاآرتص پیشتر نوشته بود که «دیوید فریدمن» و «جیسون گرینبلات» فرستاده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه قصد دارند که در مراسم افتتاح جاده زائران که در واقع به عنوان بخشی از طرح یهودی‌سازی بخش قدیمی قدس اشغالی و اطراف آن است، شرکت کنند.

در همین رابطه «صائب عریقات» دبیر شورای اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین, حضور جیسون گرینبلات فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه و دیوید فریدمن سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی، در مراسم افتتاح این تونل را توهینی مضاعف به قوانین بین المللی دانست.

زنگ خطر جنگ افروزی امپریالیستی و صهیونیستی در لبنان

روزنامه لبنانی البناء در گزارشی با اشاره به ترور «صالح الغریب» وزیر مشاور دولت لبنان در امور آوارگان در شرق این کشور نوشت که حوادث استان جبل، لبنانی‌ها را بار دیگر به خاطره‌هایشان درباره نگرانی از صلح داخلی بازگرداند. این اولین بار پس از جنگ داخلی لبنان است که حادثه تیراندازی سیاسی رخ می‌دهد؛ حادثه‌ای که تنها تحقیقات قضائی جدی درباره آن کفایت نمی‌کند.

این گزارش می افزاید که حزب سوسیالیست ترقی‌خواه به دو دلیل باید پاسخگوی این اتفاق باشد، اول رفتار و صحبت‌های جبران باسیل است که بر پایه بیدار کردن مسیحیان جبل است و از موازنه مذهبی مبنی بر برابری سیاسی و اجتماعی میان مسیحیان و دروزی‌ها سخن می‌گوید و با فرمولی که رهبری انحصاری جنبلاط در این منطقه را مطرح می‌کند، ‌مخالف است.

نکته مهم‌تر در گفتمان حزب سوسیالیست ترقی‌خواه، جملاتی است که در کلام سران آن تکرار می‌شود. آنها می‌گویند هر کس می‌خواهد وارد شود باید از در [و راهش] وارد شود [یعنی فقط از طریق ما] و به این ترتیب باسیل (وزیر خارجه) را متهم می‌کنند که این نکته را رعایت نکرده است؛ منظور آنها این است که استان جبل خانه جنبلاط است و نباید از دیوار آن بالا آمد

البناء ادامه داد؛ حادثه خونین در جبل باعث شد لبنان در دو جبهه به حالت آماده‌باش در آید؛ اول: دستگاه قضائی لبنان که مسیرهای بیروت به سمت جنوب و البقاع را بست و «میشل عون» رئیس‌جمهور به نشستی فوق‌العاده در صبح امروز فراخواند. دوم: محافل سیاسی در لبنان که موضع‌گیری‌هایی داشتند؛ «محمود قماطی» وزیر مشاور در امور پارلمانی (نزدیک به حزب‌الله) که در دیداری برای اعلام همبستگی با «طلال ارسلان»، اتفاق مذکور را بسیار خطرناک خواند.

منابع حزب دموکراتیک لبنان به البناء گفتند حفظ وحدت استان جبل برای آنها پایه و اساس است اما اجازه نخواهند داد این موضوع به حال خود رها شود و باید عاملان تیراندازی محاکمه شوند.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که قرار است هفته جاری با میانجگری «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان میان ولید جنبلاط و «سعد الحریری» نخست‌وزیر، آشتی سیاسی انجام شود.

اختلافات میان سعد الحریری و ولید جنبلاط زمانی تشدید شد که جنبلاط اخباری مبنی بر توافق الحریری و باسیل برای واگذاری برخی پست‌های این کشور شنید و مدعی شد سهمیه‌ای که به وی در این پست‌ها داده شده کمتر از آن مقداری بوده که انتظارش را داشته است.

عصر دیروز کاروان «صالح الغریب» وزیر مشاور دولت لبنان در امور آوارگان در شرق این کشور هدف تیراندازی قرار گرفت. در این تیراندازی که در روستای قبرشمون در استان جبل لبنان رخ داد، دو نفر از محافظان وزیر لبنانی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

صالح الغریب وابسته به حزب دموکراتیک لبنان (از احزاب دروزی) و شخص «طلال ارسلان» است؛ فردی که به سوریه نزدیک و از مخالفان «ولید جنبلاط» رئیس دیگر حزب دروزی لبنان به نام «التقدمی الاشتراکی» است.

شبکه «المیادین» به نقل از منابعی در حزب دموکراتیک لبنان اعلام کرد، هدف این تیراندازی کاروان «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان بوده و قرار بوده صالح الغریب با باسیل در شهر «کفرمتی» نزدیک به محل حادثه دیدار کند.

پایگاه خبری العالم در گزارشی اعلام کرد که گرایش سیاسی الغریب طرفداری از روابط با سوریه و خط مقاومت است و انتخابش در رأس وزارت امور مهاجران که در دولت های قبلی توسط جریان مخالف مقاومت و دولت سوریه اداره می‌شد، بسیار مهم و معنادار به شمار آمد.

وزیر شدن الغریب نتیجه ناکام ماندن ولید جنبلاط در تحقق زیاده خواهی‌اش برای در انحصار داشتن همه پست های وزارتی دروزیان در دولت حریری بود، هرچند جنبلاط چند ماه بر این خواست خود پافشاری کرد و باعث تاخیر در تشکیل دولت شد، اما سرانجام ناگزیر شد به فرمولی توافقی با طلال ارسلان دیگر رهبر دروزیان تن دهد و میشل عون رئیس جمهورلبنان، صالح الغریب را به عنوان وزیر توافقی انتخاب کرد.

آشنایان به مسائل لبنان بر این باورند که جنبلاط که از نظر سیاسی در جبهه مخالف خط مقاومت و سوریه قرار داشته و دارد، در پی تحولات منطقه ای و داخلی لبنان به سود جریان مقاومت بیش از پیش احساس هزیمت و تزلزل می کند و تقریبا با تمام جریان های داخلی لبنان غیر از جریان قوات وابسته به جعجع دچار مشکل شده است. او مدعی است که از جانب نظام سوریه هدف قرار گرفته است. به همین جهت گفته می شود تنش هایی که در منطقه کوهستان محل زندگی دروزیان طی ماه های اخیر روی داده به نحوی با جریان جنبلاط که می کوشد عرصه را بر رقبای دروز خود تنگ کند، مرتبط بوده است .

بر اساس این گزارش حمله به کاروان صالح الغریب در شهر دروز نشین کفر متی و در نزدیکی خانه این وزیر، در حالی صورت گرفت که قرار بود در همان ساعت جبران باسیل وزیر امور خارجه وارد این شهر دروزی نشین شود. از آن جهت که جریان وابسته به جنبلاط به صورت آشکار موافق این دیدار نبود، ظن غالب تحلیلگران بر این است که هواداران او تحرکاتی را برای قدرت نمایی و ابراز حضور در این منطقه سازماندهی کرده‌اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: