پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

دیدار جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالین کارگری با خانواده آنیشا اسداللهی

photo_2019-07-02_23-05-34

آنیشا اسداللهی مدرس زبان انگلیسی است و در تجمع اعتراضی روز کارگر بازداشت و پس از سه روز با قرار کفالت آزاد شد. اما مجددا در روز ۲۸ خرداد ماموران وزارت اطلاعات وی را در راه برگشت از محل کار در خیابان بازداشت و پس از تفتیش منزل خودش و برادرش، لب تاب و برخی لوازم جانبی متعلق به برادر وی را ضبط می کنند. آنیشا در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی و ممنوع الملاقات و ممنوع التماس است. با پیگیری های خانواده اش پس از دوازده روز بازداشت روز گذشته فقط حدود چهار دقیقه تماس تلفنی با خانواده اش گرفته است و این نگرانی وجود دارد که وی تحت بازجویی های سخت و غیرمعمول باشد.

photo_2019-07-02_23-06-03

اکثر بازداشت شدگان روز کارگر با قرار وثیقه و کفالت آزاد شده اند. سه تن از فعالین کارگری بازداشت شده خانم ها #عاطفه_رنگریز #مرضیه_امیری و #ندا_ناجی ۶۳ روز از بازداشت شان می گذرد و با وجود اینکه بازجویی شان پس از دو هفته اول بازداشت خاتمه یافته است دستگاه امنیتی و قضایی برای فشار و آزار و اذیت بیشتر بر آنان با آزادی شان با قرار کفالت و وثیقه موافقت نکرده است.t.me/vahedsyndic

ایران شبکه جاسوسی را که بر روی تاسیسات هسته ای فعالیت می کرد شناسایی کرد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد: ایران یک شبکه جاسوسی را که بر روی تاسیسات اتمی و دفاعی کشور فعالیت می کرد را کشف کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد: ایران یک شبکه جاسوسی را که بر روی تاسیسات اتمی و دفاعی کشور فعالیت می کرد را کشف کرد.

وی افزود: اعضای گروه جاسوسی در سال گذشته با تلاش سرویس های امنیتی ایران شناسایی شده و عوامل آن در مراکز حساس ایران، از جمله مراکز هسته ای و دفاعی و زیر ساخت های دولتی (تاسیسات)، شناسایی شدند. بیشتر آنها دستگیر شده اند.

وی افزود که دو جاسوس، مجازات زندان طولانی را دریافت کردند. اسماعیلی همچنین یادآور شد که دادگاه های نظامی ایران تحقیقات مربوط به دیگر اعضای این گروه جاسوسی را تکمیل کردند و دادستان مجازات اعدام برای آنها درخواست کرده است. بعضی از اعضای این شبکه که در مراکز نظامی شاغل بودند به اعدام محکوم شده‌اند که پرونده آن‌ها در نوبت رسیدگی قرار دارد.

پیشتر سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران گزارش داد که یک افسر نظامی ایران به خاطر همکاری با سیا و جاسوسی برای آمریکا در ایران اعدام شد.

گام‌های بعدی اعضای ۱+۴ در واکنش به کاهش تعهدات ایران کدامند

رویترز در گزارشی می نویسد: اگر هر یک از سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته‌ای (انگلیس، آلمان و فرانسه) به این نتیجه برسند که ایران این توافق را نقض کرده می توانند روند بررسی اختلاف را به جریان بیندازند که ظرف مدتی کمتر از ۶۵ روز این مسئله به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد و این نهاد ممکن است از سرگیری سریع تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کند.

سایر امضا کنندگان این توافق یعنی چین و روسیه متحد ایران هستند و بعید است چنین اقدامی انجام دهند.

یک دیپلمات اروپایی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود، به رویترز گفت: «هر چه ایرانی ها اقدامات بیشتری در جهت نقض این توافق انجام دهند تمایل و آمادگی ما برای کمک به آنها کاهش خواهد یافت. این یک چرخه باطل است. اگر آنها در این جهت گام بردارند تنها خواهند ماند، با از سرگیری تحریم‌ها روبرو شده و از سوی همه طرد خواهند شد».

نمایندگان ایران و کشورهای اروپایی روز جمعه در مذاکرات دوره ای مربوط به اجرای برجام شرکت کردند. مقامات ایرانی همان روز اعلام کردند که اقدامات اروپا برای کمک به حفظ تجارت با ایران برای قانع کردن آن کشور به عقب نشینی از تصمیم افزایش تولید اورانیوم ناکافی است.

طبق روند حل اختلافات در برجام ایران می‌تواند ادعا کند که خروج آمریکا از این توافق و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران «مصداق عدم تعهد بسیار مهم به توافق است و بر اساس آن از اجرای تعهدات خود بکاهد».

ایران در عین حال می‌تواند ادعا کند که کاهش تعهدات آن کشور نقض توافق نیست چون در بخش دیگری از برجام پیش بینی شده که «از نظر ایران بازگشت و یا از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای و یا وضع تحریم‌های هسته‌ای جدید می‌تواند مبنای متوقف کردن بخشی و یا تمامی تعهدات آن کشور باشد».

روند بررسی اختلاف بین اعضای برجام به این شکل پیش می‌رود و قاعدتاً کمتر از ۶۵ روز طول خواهد کشید مگر آنکه مدت آن با توافق همه طرف‌ها تمدید شود.

اقدامات احتمالی شامل چه مواردی است:

گام اول: اگر هر یک از امضا کنندگان توافق هسته‌ای معتقد باشد که یکی از طرف‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده می‌تواند موضوع را برای بررسی به کمیسیون مشترک ارجاع دهد که اعضای آن ایران، اتحادیه اروپا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان هستند. (آمریکا نیز قبل از خروج از برجام عضو این کمیسیون بود)

این کمیسیون ۱۵ روز برای بررسی و حل اختلاف فرصت دارد مگر با توافق همه اعضا این مدت تمدید شود.

گام دوم: اگر هر یک از طرفین پس از برداشتن گام اول بر این نظر باشد که اختلاف حل نشده می‌تواند آن را به وزرای خارجه کشورهای عضو کمیسیون ارجاع دهد. وزرای خارجه نیز ۱۵ روز برای حل اختلاف فرصت خواهند داشت مگر آنکه با توافق همه این مدت تمدید شود.

در موازات با بررسی اختلاف توسط وزرای خارجه و یا به جای آن، طرف شاکی و یا طرف متهم به عدم اجرای تعهداتش می‌تواند از یک هیئت مشورتی سه نفره بخواهد مسئله را بررسی کنند. هر یک از طرفین دعوا یک عضو این هیئت را انتخاب می کنند و عضو سوم مستقل خواهد بود. این هیئت باید ظرف ۱۵ روز نظر خود را اعلام کند که لازم الاجرا نیست.

گام سوم: اگر اختلاف طی این روند اولیه ۳۰ روزه حل نشود کمیسیون مشترک برجام پنج روز فرصت خواهد داشت تا برای حل اختلاف نظر هر نهاد یا ارگان مشورتی را جویا شود.

گام چهارم: اگر پس از طی این مراحل طرف شاکی قانع نشود و معتقد باشد که موضوع «مصداق یک عدم تعهد مهم است» می‌تواند «این موضوع حل نشده را به عنوان مبنایی برای متوقف کردن نسبی و یا تمامی تعهداتش در قبال برجام تلقی کند».

آنها در عین حال می توانند به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع دهند که این اختلاف از جمله «موارد مهم عدم تعهد است». طرف های شاکی در گزارش خود باید تمامی اقداماتی را که با حسن نیت برای حل این مسئله در چارچوب برجام صورت گرفته است برای شورای امنیت تشریح کنند.

گام پنجم: پس از ارجاع این موضوع از سوی شاکیان به شورای امنیت سازمان ملل متحد، این نهاد باید ظرف ۳۰ روز در مورد ادامه معافیت ایران از تحریم‌های هسته‌ای رأی گیری کند. تصویب قطعنامه شورای امنیت مستلزم رأی مثبت ۹ عضو این نهاد و وتو نشدن آن از سوی اعضای دائم (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) است.

گام ششم: اگر قطعنامه ادامه معافیت ایران ظرف ۳۰ روز تصویب نشود تمامی تحریم‌های هسته‌ای قبلی سازمان ملل متحد علیه ایران به سرعت از سرگرفته خواهد شد مگر آنکه شورای امنیت تصمیم دیگری اتخاذ کند.

در صورت از سرگیری مجدد تحریم‌ها علیه ایران آنها معطوف به گذشته نخواهد بود و قراردادهایی که ایران قبل از آن تاریخ امضا کرده است مشمول آن نخواهد شد.

واکنش بولتون به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در توافق برجام مدعی شد که هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران غنی سازی خود را افزایش دهد مگر آنکه این اقدام بخشی از تلاش‌ها برای کاهش زمان گریز برای تولید تسلیحات هسته‌ای باشد.

ادعاهای بولتون علیه ایران تنها ساعاتی پس از آن بیان شده که «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرده است.

پس از آن نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عبور ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران با غنای ۳.۶۴ درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تأیید کرد و در پاسخ به گزارشات متعدد رسانه‌های بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس به شورای حکام اطلاع داده و تأیید کرده در تاریخ اول ژوئیه (روز دوشنبه) میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مجاز در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

این اقدام ایران در واکنش به نقض و خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات کشورهای غربی باقی مانده در این توافق پس از ضرب العجل تعیین شده از سوی ایران صورت گرفت، هرچند به گفته محمدجواد ظریف، ایران توافق هسته‌ای برجام را نقض نکرده است و تصمیم اخیر مبتنی بر پاراگراف ۳۶ برجام صورت گرفته است.

واکنش ترامپ به تصمیم برجامی تهران

به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش میزان اورانیوم غنی شده خود مدعی شد که ایران با آتش بازی می‌کند.

ترامپ در کاخ سفید و در میان خبرنگاران گفت: آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند، آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.

پیش از این نیز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای در واکنش تصمیم برجامی ایران گفته بود که دادن اجازه غنی‌سازی اورانیوم به ایران ذیل توافق هسته‌ای برجام از ابتدا اشتباه بوده است.

گفتنی است که ایران بر اساس ۳۶ و ۳۷ برجام تصمیم گرفته است که بخشی از تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش دهد.

این اقدام ایران در واکنش به نقض و خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات کشورهای غربی باقی مانده در این توافق پس از ضرب الاجل تعیین شده از سوی تهران صورت گرفت و به گفته محمدجواد ظریف، ایران توافق هسته‌ای برجام را نقض نکرده است.

چین: آمریکا عامل اصلی تنش های هسته ای ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: آمریکا عامل اصلی تنش های هسته ای ایران است.

گنگ شوانگ در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: تمام طرف های متعهد در این توافقنامه تلاش های بی وقفه ای را برای حفظ آن انجام داده اند. وی افزود: در 28 ژوئن کمیسیون مشترک توافق هسته ای در وین برگزار شد و طرف ها مجددا متعهد به اجرای کامل و موثر توافقنامه شدند.
گنگ گفت: ایران بارها اعلام کرده مایل است در این توافقنامه جامع باقی بماند لذا اقداماتی که انجام داده برگشت پذیر است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین از همه طرف ها خواست ضمن حمایت از برجام از تشدید تنش ها جلوگیری کنند.

لقمه گنده تر از دهان انگلیس در هنک کنگ

به نقل از یورونیوز، انگلیس امروز سه‌شنبه به چین هشدار داد که چنانچه پکن بدعهدی کند و به قول خود در حفظ آزادی‌ها در مستعمرۀ پیشین لندن عمل نکند، پیامدهای جدی در انتظار این کشور خواهد بود.

لندن و پکن در سال ۱۹۸۴ میلادی اعلامیۀ مشترکی را در موضوع بازگرداندن هنگ کنگ به چین امضا کردند.

جرمی هانت وزیر خارجه و یکی از گزینه‌های جانشینی ترزا می نخست‌وزیر مستعفی انگلیس با اشاره به این بیانیه گفت: ما یک توافقنامۀ قانونیِ بین‌المللی و لازم الاجرا را امضا کرده ایم. اگر به این توافقنامه احترام گذاشته نشود، پیامدهای جدی خواهد داشت.

گفتنی است هزاران تظاهرات کننده هنگ‌کنگی دیروز دوشنبه و همزمان با سالروز بازگشت این کشور به قیومیت چین به خیابان‌ها آمده بودند.

انجمن کنترل تسلیحات آمریکا: هیچ منع بین‌المللی برای غنی‌سازی ایران وجود ندارد

«داریل کیمبال»، مدیر عامل «انجمن کنترل تسلیحات» که یک سازمان مردم‌نهاد در آمریکا با هدف ارتقا دانش عمومی در خصوص سیاست‌های کنترل تسلیحاتی است بیانیه دولت «دونالد ترامپ» درباره افزایش ذخائر اورانیوم ایران را «غیرمنطقی» توصیف کرد.

منابع خبری دوشنبه اعلام کردند ذخائر اورانیوم 3.67 درصدی ایران از سقف 300 کیلوگرم معین‌شده در توافق هسته‌ای عبور کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای این موضوع را تأیید کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای مبهم که در فضای مجازی به استهزا گرفته شده پس از اعلام این خبر مدعی شد ایران پیش از حصول توافق هسته‌ای هم مفاد آن را نقض کرده است. کاخ سفید دادن اجازه غنی‌سازی اورانیوم به ایران ذیل توافق هسته‌ای را «اشتباه» توصیف کرده و خواستار احیای سیاست «غنی‌سازی صفر» برای ایران شده است. «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای مشابه به تکرار همین ادعاها پرداخته است.

کیمبال در بیانیه‌ای با بیان اینکه اتهام کاخ سفید علیه ایران «غیرمنطقی» است تصریح کرده در زمان جمع‌بندی توافق هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر نقشه‌راهی برای حل و فصل ادعاهای مطرح‌شده درباره مسائل گذشته برنامه هسته‌ای ایران به توافق دست یافته‌اند. این نقشه‌راه هم اکنون در حال اجرا است و ایران در حال برطرف کردن نقاط ابهام آژانس در این خصوص است.

ریابکوف: عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلویی ذخایر اورانیوم، مجاز است و عجیب نیست

سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته که عبور ایران از مرز 300 کیلویی ذخایر اورانیوم مجاز شمرده شده در برجام، تعجب‌آور نیست.

روسیه پیش‌تر نیز در خصوص گام اول ایران در کاهش تعهدات برجامی خود یک سال پس از خروج واشنگتن از برجام، ابراز داشته بود که تصمیم ایران را درک می‌کند.

به گزارش اینترفکس، ریابکوف افزایش ذخایر اورانیوم ایران را «تاسف‌آور» خوانده اما تاکید کرد که نباید این مساله بزرگ‌نمایی شود. او از طرف‌های برجام خواسته که بر تنش‌ها در این خصوص نیفزایند.

ریابکوف افزود: «از طرف‌های اروپایی می‌خواهیم که بر تنش‌ها در این زمینه نیفزایند،‌ همچنانکه از ایرانی‌ها می‌خواهیم در این زمینه هم مانند گذشته به نهایت مسئولیت و تعهداتشان به خصوص در رابطه با اجرای توافقات خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی عمل کنند».

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، «ایران با فشارهای بی‌سابقه‌ آمریکا مواجه است و اقدامات خود را با وجود این تحریم‌ها انجام می‌دهد».

آژانس اتمی در اولین واکنش به خبر عبور میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد ایران از سقف تعیین‌شده در برجام، گفت که به‌زودی در این باره گزارشی ارائه خواهد کرد.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در واکنش به خبر عبور ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، اعلام کرد که در حال بررسی صحت آن هستند.

طبق بندهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران می‌تواند تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم به غنی‌سازی اورانیوم آن‌هم با خلوص ۳.۶۷ درصد ادامه دهد که این سطح از غنی‌سازی به ادعای غربی‌ها برای تامین انرژی مورد نیاز نیروگاه‌های تولید برق و مصارف صلح‌آمیز کفایت می‌کند.

مسکو: تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرقانونی هستند

«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه امروز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرقانونی هستند.

وزیر انرژی روسیه در این خصوص گفت: معتقدیم این تحریم ها غیرقانونی هستند. آنها به تأیید سازمان ملل متحد نرسیده اند. در خصوص محدودیت‌ها علیه صادرات نفت ایران از این کشور حمایت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: چنین اقداماتی هستند که اوضاع را بی ثبات می کنند؛ نه فقط در ایران که علیه آن تحریم هایی اعمال شده بلکه در کل منطقه اطراف خلیج فارس.

واکنش کاخ‌سفید به عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم

سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای به عبور ذخایر اورانیوم ایران از 300 کیلوگرم واکنش نشان داد و آن را از نقاط ضعف برجام نامید.

در بیانیه روز دوشنبه کاخ سفید آمده است: ایران امروز به افزایش غنی سازی اورانیوم اقدام کرد.

سخنگویی کاخ سفید مدعی شد این ایراد توافق هسته‌ای است که به ایران اجازه غنی سازی در هر سطحی را می‌دهد.

کاخ سفید که ناقض اصلی برجام وقطعنامه شورای امنیت است با تکرار ادعاهای بی اساس رژیم صهیونیستی افزود: شکی نیست پیش از این توافق هم ایران در این باره در حال نقض تعهدات بود.

این بیانیه ادامه می‌دهد: ما باید استانداردهای رژیم منع گسترش سلاح اتمی را بازگردانیم و به ایران اجازه غنی سازی ندهیم.

دفتر سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: امریکا و متحدان آن هرگز به ایران اجازه نمی‌دهند سلاح اتمی داشته باشد. فشار حداکثری بر ایران ادامه می‌یابد تا رهبران آن به این اقدام پایان دهند.

بریتانیا تهدید کرد که از معامله هسته ای با ایران خارج می شود

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: انگلستان از برجام خارج خواهد شد اگر که ایران شرایط برجام را نقض کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اسکای نیوز، جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: انگلستان از برجام خارج خواهد شد اگر که ایران شرایط برجام را نقض کند.

وی گفت: معامله هسته ای با ایران، تصمیمی درست بود؛ چرا که بدون آن وضعیت حتی خطرناک تر می شد. ولی اگر ایران این معامله را نقض کند، انگلیس نیز از آن خارج خواهد شد.

وی تاکید کرد که انگلیس به آمریکا برای انجام حمله پیشگیرانه نخواهد پیوست. به گفته وی، شرایطی که انگلستان از این طرح حمایت کند وجود ندارد.

مفتخورهای ونزوئلا از گوایدو ناامید شده است

به نقل از رویترز ميزان درگيريهاي مخالفان از تاريخ 30 آوریل بر ضد دولت ونزوئلا کاسته شده است.

در همين زمينه تعداد شرکت کنندگان در گردهمایی های گوایدو از رهبران مخالفان مادرو کاهش یافته و مخالفان مدتهاست که دیگر تظاهرات بزرگی برگزار نکرده اند. تظاهراتی که قرار است روز جمعه برگزار شود آزمونی برای سنجش میزان حمایت مردم از گوایدو خواهد بود. مادورو  گوایدو را به درستی دست نشانده آمریکا می خواند.
با توجه به آنکه انتظار می رود مادورو بر سر کار خواهد ماند، مفتخوارها و کودتاچیان سابق می گویند برای یک مبارزه طولانی مدت تر خود را آماده می کنند و به منظور برگزاری انتخابات بدون مادورو، به دنبال ایجاد یک سازمان مردم نهاد هستند.
در چند ماه اخير ميزان حمایت اپوزیسیون پرو غرب ونزوئلا از گوایدو شاهد کاهش زیادی بوده است.
نتایج نظرسنجی مرکز داتین کورپ هم نشان می دهد، تعداد افرادی که گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسند در ماه ژوئن بسیار کاهش یافته است.

آلمان روابط سیاسی خود را با ونزوئلا از سر گرفت

به نقل از رویترز، دولت آلمان پس از دوره‌ای چند ماهه از تنش دیپلماتیک با دولت نیکولاس مادورو در ونزوئلا و قطع رابطه با کاراکاس، حال باردیگر روابط خود را با ونزوئلا از سر گرفته است.

در همین ارتباط نیز، وزارت امورخارجه ونزوئلا با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با از سر گیری روابط سیاسی با آلمان اعلام کرد که در نشست دوجانبه در برلین مقرر شد، روابط دیپلماتیک میان آلمان و ونزوئلا از سر گرفته شود.

در این نشست همچنین مقرر شده است که «دانیل کرینر»، سفیر آلمان در ونزوئلا به کاراکاس بازگردد.

«دانیل کرینر»، اسفند ماه گذشته به دلیل دخالت در امور داخلی ونزوئلا و حمایت از کودتای امپریالیستی آمریکا و نوکر آن، خوان گوایدو، از کاراکاس اخراج شده بود.

نظام مردمی کاراکاس در آن زمان وی را یک عنصر نامطلوب خواند و ۴۸ ساعت به او وقت داد که خاک ونزوئلا را ترک کند، اما حال در نشست دوجانبه دو طرف در برلین مقرر شده است تا کرینر دیگر به عنوان عنصر نامرغوب شناخته نشود و دولت برلین نیز تصمیم گرفت که وی به کاراکاس باز گردد.

کرینر پیش از اخراج در کنار ۱۲ سفیر اروپایی و آمریکای لاتین برای استقبال گوایدو رهبر کودتاچیان امپریالیستی، به فرودگاه کاراکاس رفته بود.

آلمان در حالی تصمیم گرفته که روابط سیاسی خود با دولت نیکولاس مادورو در ونزوئلا را از سر گیرد که روابط کاراکاس با کشورهای غربی طی چند ماه گذشته به دلیل حمایت غربی‌ها از مخالفان و شورشیان ضددولتی روبه وخامت رفته است.

با این حال آلمان نخستین کشور اروپایی است که پس از تنش‌های اخیر میان ونزوئلا و غرب، روابط سیاسی خود را با اعزام دوباره سفیر با دولت مادورو ارتقا می‌بخشد.

بسیاری از کشورهای اروپایی به تبعیت از آمریکا، خوان گوایدو، رهبر مخالفان ضد دولتی در ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته‌اند، اما این اقدام که از زمستان گذشته صورت گرفته نتوانسته صحنه سیاسی ونزوئلا را با تغییر روبرو سازد و دولت مادورو همچنان قدرت و کنترل کامل ونزوئلا را در دست دارد.

برخلاف کشورهای غربی، دیگر کشورها از جمله روسیه، ایران، چین و ترکیه از ابتدای آغاز بحران سیاسی در ونزوئلا از دولت مرکزی و منتخب نیکولاس مادورو حمایت کرده‌اند.

استقبال یمن از تعلیق قراردادهای فروش سلاح به ائتلاف سعودی

«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز دوشنبه در سخنانی از اتخاذ هرگونه مواضع غرب در کمک به یمنی‌ها استقبال و از تلاش‌های برخی کشورهای غربی برای توقف فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی تشکر کرد.

المشاط ضمن درخواست از کشورهای غربی برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی گفت که این کشورها باید در چارچوب قوانین حقوق بشری به مردم یمن کمک‌ کنند.

پیش‌تر برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه اعلام کرده بودند که قصد دارند فروش سلاح به عربستان را به دلیل اقدامات این کشور در کشتار مردم یمن متوقف کنند، هر چند تاکنون اقدام جدی از سوی این کشورها صورت نگرفته است.

چندی پیش، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که برای حضور در نشست اتحادیه اروپا به رومانی سفر کرده بود، در دفاع از فروش سلاح به عربستان سعودی گفت که «اکثر سلاح‌هایی که به عربستان سعودی فروختیم در داخل اراضی یا در مرزهای این کشور استفاده می‌شود».

سخنگوی جنبش انصارالله یمن در واکنش به حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از ادامه فروش سلاح فرانسوی به عربستان سعودی گفت که چنین اظهاراتی با هدف «نادیده گرفتن جنایات» علیه مردم یمن عنوان می‌شود. وی در صفحه توئیتر خود، اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه در حمایت از فروش سلاح به عربستان را «دورویی آشکار» خواند.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن در بخش دیگری از اظهارات خود به کنفرانس اقتصادی بحرین موسوم به «کارگروه منامه» پرداخت و گفت که مواضع یمن در قبل موضوع فلسطین ثابت و غیر قابل تغییر است.

به گزارش پایگاه خبری انصارالله، وی همچنین از یگان موشکی و پهپادی ارتش یمن و انصارالله در هدف قرار دادن مواضع ائتلاف سعودی و قدرت بازدارندگی آنها تقدیر کرد.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن در پی اشغالگری دو استان سقطری و المهره توسط نیروهای اماراتی، اظهار داشت که اهالی این دو استان یمنی باید در مقابله با سیطره کشورهای متجاوز اقدام کنند و جلوی تجاوزگری را بگیرند.

صدها نفر از مردم ساکن جزیره سقطری روزیک شنبه در اعتراض به حمایت امارات متحده عربی از شبه نظامیان مخالف دولت مستعفی این کشور و نفوذ این کشور در این جزیره مهم یمنی دست به اعتراض زدند.

معترضان در شهر «حدیبه» مرکز این جزیره همبستگی خود را با حکومت محلی این منطقه که زیر نظر حکومت مستعفی یمن است ابراز داشتند.

اختلافات بین دولت مستعفی یمن و امارات به عنوان دومین کشور بزرگ عضو ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی، از یکسال قبل به دنبال اقدام «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن مبنی بر عزل «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن و وابسته به امارات، تشدید شده است.

سقطری جزیره‌ای در خلیج عدن و در آب‌های جنوبی این کشور است که اکنون تحت اشغال کامل امارات است.

دستور نخست وزیر عراق برای سازماندهی تشکیلات حشد شعبی

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق دستور سازماندهی تشکیلات حشد شعبی را در این کشور صادر کرد.

عبدالمهدی بر ضرورت ارتباط رسمی نیروهای حشد شعبی با فرماندهی کل نیروهای مسلح و حذف اسامی مورد استفاده این نیروها در دوران جنگ علیه داعش و جایگزینی آن با سمتهای تشکیلات نظامی شامل لشکر، تیپ، گردان و گروهان تاکید کرد.

فرمان ۱۰ ماده‌ای دولت عراق در این زمینه عبارت است از:

۱- نیروهای حشد شعبی به عنوان بخش جدایی ناپذیر از نیروهای مسلح عراق فعالیت می‌کنند و تمامی قوانین حاکم بر نیروهای مسلح، به نیروهای حشد نیز تسری می‌یابد، مگر مواردی که صریحاً در حکم ویژه مشخص شود.

این نیروها زیر نظر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق و براساس قوانین مجلس نمایندگان، ضوابط و دستورالعمل‌ها عمل خواهند کرد.

۲- اسامی که نیروهای حشد شعبی در جنگ با گروه تروریستی داعش داشتند حذف و به جای آن از عناوین نظامی چون (لشکر، تیپ، هنگ و..) استفاده می‌شود.

این نام گذاری شامل حشد عشایری و تمامی تشکیلات داخلی عراق نیز می‌شود و نظامیان آنها نیز همان درجات نظامی مرسوم نیروهای مسلح عراق را خواهند داشت.

۳- این گروه‌ها به صورت فردی و تشکیلاتی، باید تمامی ارتباطات خود با گروه‌های سیاسی در بند دوم را قطع کنند.

۴- گروه‌هایی که به عضویت نیروهای مسلح در نمی آیند، می‌توانند به تشکیلات سیاسی و زیر نظر احزاب در آیند و هرگونه حمل سلاح این گروه تنها با مجوز و بنا به ضرورت حمایت از مراکز غیر نظامی و فرماندهی و شرایط آنان همانند دیگر گروه‌های سیاسی خواهد بود.

۵- پادگان‌های محل استقرار نیروهای حشد شعبی همانند دیگر نیروهای مسلح سازماندهی و مشخص می‌شود و محل استقرار این نیروها در میدان نبرد برابر با چیدمانی است که نیروهای مسلح عراق تعیین می‌کنند.

۶. تمامی مقرهایی که اسم گروهی از حشد شعبی را با خود داشته باشد، چه در شهرهای عراق و چه خارج از آن، تعطیل می‌شود.

۷- وجود گروه مسلحی که مخفیانه یا آشکارا و خارج از این دستورالعمل‌ها فعالیت می‌کند ممنوع بوده و نقض قانون محسوب شده و مستوجب مجازات می‌شود.

۸. تمامی دفاتر اقتصادی، ایست و بازرسی‌ها، یا منافع مؤسسات خارج از چارچوب جدید فعالیت این گروه‌ها بسته خواهد شد و سازمان حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به شمار خواهند رفت.

۹- آخرین مهلت انجام این اقدامات، ۳۰ روز آینده خواهد بود.

۱۰- دستورات دیگر درباره ساختار حشد شعبی و تشیکلات آن در آینده صادر می‌شود.

این حکم دولت عراق پس از آن صورت می‌گیرد که سازمان حشد شعبی در روزهای گذشته، برخی از مراکز غیر قانونی را که از نام این گروه قانونی سوء استفاده می‌کردند، در سراسر عراق تعطیل کرده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: