پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

برگزیده ای از اخبار روز

گزارشی راجع به پیگیری بازگشت بکار کارگران اخراجی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد

photo_2019-07-05_09-36-08

پنج تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تنها به دلیل دفاع از مطالبات کارگری و عضویت در سندیکای مستقل کارگری سال‌هاست که از کار اخراج شده‌اند. طی این سال‌ها این کارگران از طرق گوناگون پیگیر بازگشت به کار خود بوده و در مواردی موفق شده‌اند احکام صادره اخراج از کار خود در اداره کار را در دیوان عدالت اداری نقض کنند. اما مجددا وزارت کار در رسیدگی مجدد به پرونده در جهت سرکوب سندیکاهای مستقل و صدای حق طلبی، رای به اخراج آنان صادر کرده است و کماکان آقایان رضا شهابی، حسن سعیدی، ناصر محرم‌زاده، حسین کریمی سبزوار و خانم فرحناز شیری به طور غیر قانونی و ظالمانه و از کار اخراج هستند.

به رغم پیگیری های فراوان این کارگران اخراجی در ادارت کار، اداره کل کار استان تهران، وزارت کار، شورای شهر و دیوان عدالت اداری، همچنان با انواع سنگ اندازی ها نظیر نامه نگاری های نهادهای امنیتی و سوء استفاده مدیریت شرکت واحد از فساد اداری در ادارات کار و هزینه کرد فراوان مالی مدیریت در این ارتباط، آنان هنوز موفق به بازگشت بکار نشده اند. در یکی از پیگیری‌های اخیر، خانم فرحناز شیری به وزارت کار مراجعه و به روند غیر قانونی جلوگیری از بازگشت به کار خود اعتراض می کند. با بالا گرفتن صدای اعتراض ایشان، وقت ملاقاتی با آقای شاکرمی معاون روبط کارِ وزارت کار به وی داده شد. در دیدار با معاون روابط کار خانم شیری و آقای شهابی نسبت به کارشکنی اداره کار در مورد بازگشت به کار اعضای اخراجی سندیکا اعتراض شد و رای قطعی دیوان عدالت اداری در مورد بازگشت به کار خانم فرحناز شیری ارائه شد و نیز در مورد سوء عملکرد اداره کار استان و مدیریت شرکت واحد (پیمان سنندجی)، توضیح داده شد. یاوری یکی از مسولان اداره کار استان تهران در اظهاراتی وقیحانه به خانم شیری گفته: «اگر من به جای مدیر عامل شرکت واحد بودم می‌دانستم با شما چکار بکنم و از آنجا که شما سندیکایی هستید هر رایی که دیوان عدالت اداری صادر بکند من و اداره کار استان مجددا رای به اخراج شما خواهیم داد.» ایشان مضافا به خانم شیری می‌گوید «جرم شما سندیکایی بودن است و برای همین است که ده سال است که بلاتکلیف هستید.» (نقل به مضمون)

معاون روابط کار با ملاحظه‌ی رای دیوان اظهار داشت که این رای قطعی و لازم‌الاجرا است و برای چندمین بار توسط یک مسئول ذیربط، وعده داده شد که این موضوع پیگیری خواهد شد اما متاسفانه در عمل هیچ اقدامی از سوی ایشان برای بازگشت بکار خانم شیری صورت نگرفته است.

در این دیدار نسبت به عدم بازگشت به کار سایر کارگران اخراجی عضو سندیکا اعتراض شد. معاون روابط کار اعلام داشت که مدیریت شرکت واحد ادعا کرده است آقای رضا شهابی حق سنوات خود را دریافت و تسویه حساب کرده است که این موضوع قویا از جانب وی تکذیب شد و درخواست گردید چنانچه مدیریت شرکت واحد اسنادی در این رابطه دارد ارائه کند البته معاون روابط کار هم تصریح کرد از جانب شرکت واحد مدارکی در این ارتباط به وزارت کار داده نشده است. گفتنی است اینگونه ادعای کذب مدیریت شرکت واحد تلاشی است برای سرپوش گذاشتن به اقدام غیر قانونی‌شان برای جلوگیری از بازگشت به کار کارگران سندیکایی.

قابل ذکر است که آقای شاکرمی که اکنون معاونت روابط کار را برعهده دارند پیشتر مدیر کل اداره کار استان تهران بوده‌اند و در آن زمان اعلام کرده بودند که امر بازگشت به کار کارگران اخراجی شرکت واحد در حد توان اداره کار استان نیست و باید از طریق وزارت کار پیگیری شود و اکنون که ایشان خود، مسئولیت معاونت روابط کار در وزارت کار را برعهده دارند انتظار می‌رود بازگشت بکار کارگران اخراجی عضو سندیکا کارگران شرکت واحد را محقق کند. اما تاکنون اقدامی از سوی ایشان در این ارتباط صورت نگرفته است.

اخراج کارگران سندیکایی شرکت واحد با پرونده سازی و بصورت غیر حقوقی انجام شده است و آقای هفده تن معاون وقت روبطِ کار وزارت کار در سال ۹۴ با ارسال نامه ای محرمانه به اداره کل کار استان تهران با اشاره به ابعاد غیر حقوقی اخراج آنان دستور به بازگشت بکار این کارگران اخراجی داده بود (تصویر نامه پیوست خبر می باشد) اما مدیریت شرکت واحد با استفاده از بخش های تندرو نهادهای امنیتی مانع از بازگشت بکار این کارگران اخراجی شد.

چرا باید وزارت کار در انجام مسئولیت های خود ناتوان باشد در انجام وظایف خود مانع از دخالت های فراقانونی نهادهای امنیتی نشود؟

لینک کانال
t.me/vahedsyndica (http://t.me/vahedsyndica)

 اخذ معاینه فنی اتوبوس های شرکت بصورت تقلبی

مدیریت شرکت واحد برای اتوبوس هایی که به دلیل نداشتن قطعات، لاستیک و فرسودگی در سطح توقفگاه متوقف مانده اند بصورت تقلبی معاینه فنی می گیرد. بنابر گزارشی از سامانه یک شرکت واحد، اتوبوس هایی که از رده خارج هستند را لاستیک های نو بر رویش می گذارند، کارواش می کنند، برای حفظ ظاهر چراغ هایش را درست می کنند و جالب اینکه حتی برخی از این اتوبوس های از رده خارج ایراد استارت دارند تعمیرکاران آنرا روشن می کنند و اتوبوس از رده خارج را به مرکز معاینه فنی می برند و با روابطی که دارند برای اتوبوسی که ظاهر آن را مرتب کرده اند معاینه فنی می گیرند. گزارش دیگری از سامانه شش شرکت واحد رسیده که مدیریت این سامانه با قرار دادن پلاک اتوبوس های از متوقفی و از رده خارج بر روی اتوبوس های سالم از مرکز معاینه فنی برای اتوبوس از رده خارج معاینه فنی می گیرند.

در هر حال برای اتوبوس های از رده خارج که معاینه فنی گرفته می شود. همچون گذشته اتوبوس از رده خارج در سطح توقفگاه متوقف می ماند. در سامانه یک پس از اخذ برگه معاینه فنی برای اتوبوس از رده خارج دوباره لاستیک های نو را از روی اتوبوس برمی دارند و بر روی اتوبوس از رده خارج دیگری قرار می دهند و به همین روش برای همه اتوبوس های از رده خارج که در هر سامانه حدود هشتاد اتوبوس از رده خارج وجود دارد معاینه فنی گرفته می شود.

البته تعدادی از اتوبوس هایی هم که در خطوط کار می کنند و لاستیک مناسب ندارند به همین روش بر روی آنها لاستیک قرار می دهند و بعد از اخذ برگه معاینه فنی دوباره لاستیک های نو را از روی اتوبوس برمی دارند و برای منافع مالی امنیت مسافران را به خطر می اندازند.

چرا مدیریت شرکت واحد برای اتوبوس های متوقفی و از رده خارج معاینه فنی می گیرد؟ آیا دلیل اخذ معاینه فنی برای این اتوبوس ها، احتمالا بالا بردن آمار اتوبوس های سالم که در حال جابجایی مسافر در خطوط هستند و گرفتن بودجه بیشتر از شهرداری نیست؟ با توجه باینکه مشاهده شده است در بازدیدهایی که در گذشته معاون شهردار تهران و برخی اعضای شورای شهر از شرکت واحد انجام داده اند، مدیریت شرکت واحد اتوبوس هایی متوقفی و از رده خارج که ماه هاست در سطح توقفگاه متوقف بودنده اند با زحمت تعمیرکاران موقتی روشن کرده و به خیابان فرستاده و یا اینکه حتی تعدادی از اتوبوس را بوسیله بکسل به تعمیرگاه برده تا در هنگام بازدید مسئولین در سطح توقفگاه اتوبوس متوقف و از رده خارج وجود نداشته باشد. سوء ظن نسبت به سوء استفاده مالی مدیریت شرکت واحد تقویت می شود.

مسولان شهرداری تهران و شورای شهر تهران که مدیریت شرکت واحد همچنین مدیریت ارشد مراکز معاینه فنی به عهده آنهاست باید پاسخگو باشند.

اروپا حالا از اینستکس به عنوان چماق استفاده می کند

یک دیپلمات اروپایی روز پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفته در صورتی که در پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای برجام تردید وجود داشته باشد این کشورها «اینستکس» را راه‌اندازی نخواهند کرد.

این دیپلمات گفت: «اگر در پایبندی آنها [به برجام] تردید وجود داشته باشد ما دکمه بله را فشار نخواهیم داد.»

رویترز نوشته وزارت خارجه فرانسه هم روز چهارشنبه گفته عملیاتی شدن اینستکس مبتنی بر «پایبندی کامل ایران به تعهداتش ذیل برجام» خواهد بود.

برونو لومر»، وزیر دارایی فرانسه روز پنجشنبه باز هم برای انجام اولین معامله در چارچوب کانال تجاری «اینستکس» وعده داد و گفت اولین معامله در چارچوب این کانال در آستانه انجام، ظرف روزهای آینده است.

دو دیپلمات اروپایی در گفت‌وگو با رویترز مدعی شدند با آنکه معامله‌های احتمالی شناسایی شده‌اند هنوز برای پیش رفتن خیلی زود است، زیرا هنوز ریزکاوی‌ها (Due diligence) در جریان هستند و طرف ایرانی راه‌اندازی شرکت هم‌ارز اینستکس را برای تسهیل معاملات تکمیل نکرده است.

انگلیس، آلمان و فرانسه، به عنوان سه کشور اروپاییِ طرفِ توافق هسته‌ای با ایران، از ۱۱ بهمن‌ماه سال گذشته ساز و کار موسوم به «اینستکس» برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران را راه‌اندازی کردند.

اینستکس از کنار هم قرار گرفتن حروف ابتدایی عبارت «Instrument in Support of Trade Exchange» در زبان انگلیسی به معنای «ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری» تشکیل شده است.

این نهاد در فرانسه ثبت شده و مقر آن در پاریس است. اداره آن بر عهده آلمان است و انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت دارد. ریاست این کنسرسیوم اقتصادی را «پر فیشر»، مدیر سابق کومرتس‌بانک آلمان بر عهده دارد.

اروپایی‌ها ثبت این کانال ویژه را با تأخیر فراوان آغاز کرده و از وعده‌های اولیه برای پوشش دادن مبادلات نفت با ایران عقب‌نشینی کرده‌اند. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد.

رویترز نوشته کشورای اروپایی یک نظام پیشرفته پرداختی ایجاد کرده‌اند که به زودی می‌تواند امکان انجام برخی تراکنش‌های کوچک را فراهم کند. حتی در این صورت هم این نظام تنها محدود به معامله محصولاتی مانند اقلام دارویی و غذا خواهند بود که مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند.

مقام‌های ایران بارها گفته‌اند که اینستکس تنها در صورتی قابل قبول خواهد بود که بتوان از آن برای فروش نفت یا عرضه تسهیلات اعتباری استفاده کرد.

هدف قرار گرفتن مراکز نظامی مهم جنوب عربستان

چهار پروازی که قرار بود از فرودگاه های الدمام، الریاض و جده به فرودگاه های ابها و جیزان انجام شود، لغو شد.

لغو این پروازها در پی حملات پهپادی جدید ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به این فرودگاه‌ها صورت گرفت.

سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد یگان پهپادی یمن، با پهپادهای قاصف « 2K » مراکز نظامی مهم عربستان در فرودگاه منطقه ای جیزان را هدف قرار داد که به دقت به اهداف خود اصابت کرد و سبب توقف پروازها در این فرودگاه شد.

وی افزود عملیات نظامی ما در هدف قرار دادن فرودگاه هایی که برای اهداف نظامی علیه یمن به کار می‌روند، ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، عملیات پهپادی شب گذشته ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همچنین سبب تعطیلی پروازها در فرودگاه ابها عربستان شد.

اعمال فشار آمریکا بر دولت عراق در مورد میزان مبادلات تجاری با ایران

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین, یک منبع نزدیک به دفتر نخست وزیری عراق از اعمال فشارهای آمریکا بر دولت عراق در مورد مبادلات تجاری ویژه بین بغداد و تهران خبر داد.
این منبع افزود آمریکا خواهان اطلاع از سازو کار پرداخت و تحویل منابع مالی بین دو کشور و چگونگی انجام آن از سوی بخش خصوصی عراقی شده است. بنا به ارزیابی آمریکایی ها سطح مبادلات تجاری بین دو کشور بسیار بیشتر از هزینه خرید برق و گاز از ایران است.

اسپانیا: اقدام انگلیس در توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود

به نقل از رویترز، «جوزف بورل» (Josep Borrell) سرپرست وزارت خارجه اسپانیا امروز پنجشنبه اعلام کرد: توقیف این نفتکش در جبل الطارق بر اساس درخواست آمریکا از انگلیس به انجام رسیده است.

سرپرست وزارت خارجه اسپانیا در این خصوص گفت: از آنجائیکه این رویداد در اب های سرزمینی اسپانیا روی داده است، ما در حال بررسی توقیف این کشتی هستیم که مظنون به انتقال نفت خام به سوریه بود.

این در حالیست که اسپانیا آب های پیرامونی جبل الطارق را متعلق به انگلیس نمی داند.

گفتنی است، کمیسیون اروپا به عنوان نهاد اجرائی اتحادیه اروپا ساعاتی پیش در واکنش به اخبار منتشره پیرامون توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق اعلام کرد که در این خصوص اطلاعی در دست ندارد.

این در حالیست که گاردین پیشتر مدعی شده بود که نیروی دریایی انگلیس یک نفتکش که ادعا می شود حامل نفت ایران به سوریه بود را توقیف کرده است.

«فابیان پیکاردو» (Fabian Picardo) رئیس منطقه جبل الطارق در این خصوص مدعی شده بود که نفتکش مذکور مظنون به حمل نفت خام برای سوریه بود که توقیف شد.

وی ادعا کرد که که این اقدام در ساعات اولیه امروز پنجشنبه توسط پلیس جبل الطارق و نهادهای گمرکی و با کمک نیروی دریای انگلیس صورت گرفته است.

دولت جبل الطارق نیز در بیانیه‌ای مدعی است که براساس شواهد، نفتکش «گرِیس-١» (Grace 1) حامل نفت ایران برای تحویل به یک پالایشگاه در سوریه بوده است.

بر اساس اعلام این رسانه، بهانه این اقدام نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه عنوان شده است.

گفتنی است، سوریه از اوایل مبارزه با تروریست های مصنوع محور غربی- عبری- عربی به بهانه های واهی تحت تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارد.

چاینا دیلی: پشت سر آشوب ها دولتهای غربیند!

:چاینا دیلی» در سرمقاله امروز (پنجشنبه) به اعتراضات اخیر «هنگ‌کنگ» اشاره و مداخله دولت‌های غربی را عامل ناآرامی‌های این منطقه اعلام کرد.

در این گزارش آمده است: «ایده‌پردازان دولت‌های غربی بدون توجه به اینکه اقداماتشان در کشور به کشور آمریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه و آسیا به بدبختی و هرج‌ و مرج منجر شده است، هرگز از تلاش‌های خود برای مهندسی ناآرامی‌ها علیه دولت‌هایی که تمایلی به آنها ندارند، دست برنمی‌دارند».

این گزارش ادامه می‌دهد: «آنها (کشورهای غربی) هم‌اکنون همین مسیر مشابه را در قبال چین در پیش گرفته‌اند».

این روزنامه چینی اقدام نیروهای غربی در تحریک ناآرامی‌ها علیه دولت هنگ‌کنگ را بعنوان «ابزاری برای اعمال فشار بر دولت مرکزی» محکوم کرد.

این گزارش ادامه می‌دهد: «رفتار خشن این آتش‌افروزان غربی، به لگدمال کردن حاکمیت قانون در هنگ‌کنگ ترغیب و نظم اجتماعی این منطقه را تضعیف می‌کنند».

روزنامه چینی «گلوبال تایمز» نیز از اظهارات مداخله‌جویانه «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس در امور هنگ‌کنگ انتقاد کرد و نوشت: «دیپلماسی انگلیس در قبال چین، هزینه رفتار او (هانت) را خواهد پرداخت».

وزیر خارجه انگلیس روز سه‌شنبه هفته جاری از نحوه تعامل نیروهای امنیتی چین با معترضان انتقاد کرده و گفته بود که اگر پکن به آزادی‌ها در هنگ‌ کنگ احترام نگذارد، باید منتظر پیامدهای جدی این رویکرد خود باشد.

به دنبال این اظهارات هانت، «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته (چهارشنبه)، اظهارات وزیر خارجه انگلیس در حوادث اخیر هنگ کنگ را «مداخله شرم آور» خواند و گفت که لندن در دوران استعماری گذشته خود «خیال‌بافی» می‌کند.

برخی شهروندان هنگ کنگی از ۱۹ خرداد در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان این منطقه خودمختار که اجازه استرداد نجرمان به دولت چین را میسر و تسهیل می‌کند، دست به تظاهرات زدند. معترضان تصویب این لایحه در پارلمان را خطری برای استقلال هنگ‌کنگ می‌دانند. چین در مقابل تاکید دارد که این اعتراضات که بعضا خشونت‌آمیز نیز بوده، ناشی از تحریکات خارجی است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

خشم مردم يمن از اهداف سياسي برنامه جهاني غذا

نقل از شبکه تلویزیونی راشا تودی، بر اساس نهاد برنامه جهانی غذای سازمان ملل 20 میلیون یمنی امنیت غذایی ندارند و نیمی از آنها در آستانه قحطی قرار دارند. با این وجود این نهاد به طور موقت ارسال غذا به مناطق تحت کنترل انصارالله را متوقف کرد که این موضوع سبب عصبانیت بسیاری از مردم یمن شده است. انصارالله اعلام کردند برنامه جهانی غذا به دنبال اهدافی سیاسی است.
در ادامه بخشی از بیانیه نهاد امور ملی بشردوستانه یمن پخش شد که در آن آمده بود: برنامه جهانی غذا مدتهاست که دیگر ماموریت های بشردوستانه خود را در یمن اجرا نمی کند. اقدامات آن تنها سیاسی شده است. این نهاد در جهت منافع عربستان سعودی، امارات متحده عربی و آمریکا عمل می کند.
در ادامه مجری شبکه گفت یکی از نگرانی های عمده انصارالله این است که کشورهای عمده کمک کننده به برنامه جهانی غذا از کشورهایی هستند که تسلیحات مورد نیاز ائتلاف سعودی را تامین می کنند. برنامه جهانی غذا همچنین خواهان ثبت اطلاعات هویتی میلیونها نفر از مردم یمن برای ادامه فعالیت خود شده است. این خطر وجود دارد که این اطلاعات به دست ائتلاف سعودی بیفتد.
در ادامه جاناتان شافی فعال ضد جنگ گفت: جنگ یمن همانند دیگر جنگ ها تنها برای برخی شرکت ها و کشورهای تولید کننده تسلیحات منفعت به همراه دارد. تنها راه برای توقف درگیریها در یمن توقف ارسال تسلیحات برای ائتلاف سعودی است. از طرف دیگر باید ارسال موادغذایی و دیگر اقلام ضروری برای مردم گرسنه و آواره یمن سرعت بیشتری به خود بگیرد. باید یک راه حل مسالمت آمیز ایجاد شود. ورود مواد غذایی به یمن موضوعی ضروری است. درخواست ثبت هویت 13میلیون نفر و از جمله افسران نظامی و سربازان در یمن برای دریافت کمک های غذایی از طرف برنامه جهانی غذا این خطر را به همراه دارد که این اطلاعات در اختیار ائتلاف سعودی قرار گیرد.

قایقی با ده‌ها سرنشین مهاجر در سواحل تونس غرق شد

قایقی با ده‌ها سرنشین در آب‌های مدیترانه نزدیک به سواحل تونس دچار حادثه و غرق شد.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه (۱۳ تیر) به نقل از هلال احمر تونس گزارش داد که قایق مذکور متعلق به مهاجرانی بود که قصد داشتند خود را به اروپا برسانند.

بر اسا این گزارش، طی ماه مه گذشته نزدیک به ۶۵ تن از افرادی که خواهان پناهندگی به اروپا بودند، در آب‌های مدیترانه نزدیک به سواحل ایتالیا غرق شده‌اند.

سازمان ملل متحده اخیرا طی گزارشی اعلام کرد که طی چهار ماه اول سال ۲۰۱۹، ۱۶۴ مهاجر به هنگام تلاش برای عبور از ساحل لیبی به جنوب اروپا غرق شده‌اند.

فقدان دولت مرکزی مقتدر در لیبی از زمان سرنگونی «معمر القذافی»، این کشور به سکویی برای رسیدن به اروپا برای مهاجران در قاره آفریقا تبدیل شده است.

علاوه بر این، درگیری‌ها بین نیروهای متخاصم در لیبی نیز منجر به قربانی شدن بسیاری از این مهاجران غیر قانونی شده است.

جنگنده‌های ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده موسوم به نیروهای «ارتش ملی لیبی» بامداد جمعه (۱۲ تیر) در حمله به مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی در پایتخت لیبی، ۶۰ نفر از آن‌ها را کشته و بیش از ۱۲۰ نفر را زخمی کردند.

کی میگه ترامپ ضد خارجیه؟ – ترامپ: مهاجرانی که از شرایط مراکز نگهداری مرزی ناراضی هستند در خانه‌هایشان بمانند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه با انتشار پیامی در توئیتر ضمن تاکید بر سیاست‌های ضد مهاجرتی، نوشت: مهاجرانی که از وضعیت و شرایط زندگی در مراکز بازداشت و نگهداری در مرز مکزیک ناراضی هستند، باید در خانه‌های خود بمانند و به سوی مرز ایالات متحده نیایند.

این پیام رئیس جمهور آمریکا در شرایطی منتشر شده است که نمایندگان دموکرات و فعالان حقوق مدنی به شدت از وضعیت و شرایط مهاجران در مراکز نگهداری و بازداشت در مرز مکزیک ابراز نگرانی و ناراحتی کرده و خواستار تغییر سیاست‌های دولت ترامپ در نوع برخورد با مهاجران خارجی در مرز مکزیک شده‌اند.

فعالان مدنی و حتی برخی نمایندگان مجلس شرایط موجود در اردوگاه های مرزی مهاجران خارجی را کابوس وار ارزیابی کرده اند. مهاجرانی که در مراکز بازداشت و نگهداری تحت نظر هستند، با ازدحام جمعیت، کمبود مواد غذایی، آب و سایر نیازهای اساسی روبرو هستند.

پوتین: خداوند جواب نداد، زمان قبول واقعیت فرا رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با صحبت در باره رجوع خوآن گویداو رهبر مخالفان ونزوئلا که بطور غیرقانونی خود را رئیس جمهور کشور اعلام کرد به خدا، گفت که خداوند در جواب «هیچگونه سیگنالی نفرستاد» و وی را «به قبول واقعیت» فراخواند.

ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکرات با نخست وزیر ایتالیا در رابطه با اوضاع در ونزوئلا گفت:«آقای گوایدو رهبر اپوزیسیون وارد میدان شد سرش را بسوی آسمان بلند کرد و خود را رئیس جمهور نامید. بسیار خوب. اما خداوند به ما نگفت که واکنش او نسبت به این درخواست چه بود. هیچ سیگنالی دریافت نکردیم.

به این دلیل فکر می کنم باید به همین زمین خودمان بازگردد و از روندهای دمکراتیک و قوانینی پیروی کند که به یک مقصد می رسد: گفتگو و رجوع به مردم و انتخاب‌کنندگان. باید در انتخابات شرکت کرد و آنجا مسائل پیشرفت آتی را حل و فصل کرد».

شایان ذکر است که اعتراضات گسترده علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور فعلی ونزوئلا در تاریخ 21 ژانویه آغاز شد و در روز 23 ژانویه خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد. در پی این حوادث کشورهای گروه لیما به غیر از مکزیک، آمریکا، آلبانی، گرجستان، سوئیس و سازمان کشورهای آمریکایی و تعدادی از کشورهای اروپایی از ریاست جمهوری موقت گوایدو حمایت کردند.

همچنین کشورهای روسیه، بولیوی، ایران، کوبا و نیکاراگوئه ، السالوادور، ترکیه، بلاروس و چین ضمن حمایت از مادورو، از طرفین درگیر خواستند از راه مسالمت آمیز به حل و فصل مسائل بپردازند و مخالفت خود را با دخالت خارجی در امور داخلی کشورها اعلام کردند.

ذوق زدگی بولتون از توقیف نفتکش ایرانی

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در حساب توئیتری خود نوشت خبر عالی: انگلیس ابرنفت‌کش گریس ۱ را که با نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حمل نفت ایران به سوریه بوده، متوقف کرده است.

مشاور امنیت ملی ترامپ با غیرقانونی عنوان کردن مبادله نفت بین ایران و سوریه، مدعی شده که آمریکا با همکاری متحدانش اجازه بهرمند شدن تهران و دمشق را از چنین مبادلاتی نخواهد داد.

روز گذشته، نیروی دریایی انگلیس یک نفتکش حامل نفت ایران به سوریه را توقیف کرد.

در همین ارتباط، «فابیان پیکاردو» (Fabian Picardo) رئیس منطقه جبل الطارق مدعی شد که نفت کش مذکور مظنون به حمل نفت خام برای سوریه بود که امروز توقیف شد. وی ادعا کرد که که این اقدام در ساعات اولیه امروز پنجشنبه توسط پلیس جبل الطارق و نهادهای گمرکی و با کمک نیروی دریای انگلیس صورت گرفته است.

دولت جبل الطارق نیز در بیانیه‌ای مدعی است که براساس شواهد، نفتکش «گرِیس-١» (Grace ۱) حامل نفت ایران برای تحویل به یک پالایشگاه در سوریه بوده است.

بر اساس اعلام این رسانه، بهانه این اقدام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه عنوان شده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: