پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

برگزیده ای از اخبار روز

وجود بیش از ۴۰ میلیون برده در جهان امروز!

به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان؛ در دنیای امروز، از بیش از چهل میلیون انسان بهره کشی می شود.
آمار تکان دهنده جدیدی درباره قاچاق انسان در جهان منتشر شد. براساس آمار مربوط به شاخص برده داری در جهان ، بیش از چهل میلیون نفر در جهان در شرایط برده داری زندگی می کنند. هفتاد و یک درصد این افراد از زنان هستند. برده داری تجارتی بسیار پولساز است. براساس آمار منتشر شده از جانب سازمان جهانی کار، سالانه یکصد و پنجاه میلیارد دلار از محل کار بردگان نصیب اربابان این تجارت سیاه می شود. درحالی این آمار تکان دهنده از شمار بردگان در جهان منتشر می شود که تصور می شود برده داری پایان یافته است اما بهره کشی و استثمار انسانها در دنیای امروز با شکلی جدید به حیات سیاه خود ادامه می دهد.

گزارش «گاردین» درباره نفتکش توقیفی

روزنامه «گاردین» امروز (جمعه) در گزارشی با موضوع توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران در نزدیکی «جبل الطارق» توسط نیروهای ویژه ارتش انگلیس، نوشته است که «رابر مکر» سفیر انگلیس در تهران از این اقدام دفاع کرده است.

روز گذشته پس از اعلام خبر توقیف نفتکش «گریس ۱»، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با احضار مکر، به این اقدام لندن اعتراض و تأکید کرد که این نفتکش در حال گذر از آب‌های بین‌المللی بوده و «جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت‌های سیاسی و قانونی خود برای رهاسازی این کشتی و استیفای حقوق خود استفاده خواهد کرد.»

بر اساس بیانیه تهران، «سفیر انگلیس با اظهار اینکه مراتب را سریعا به لندن منتقل خواهد کرد، تأکید کرد انگلیس از تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت نمی‌کند.»

با این وجود، گاردین نوشته است که اطلاع یافته که مکر در این دیدار «بر موضع بریتانیا تأکید و عنوان کرد که «[انگلیس] از اقدام قاطع مقام‌های جبل‌الطارق» برای اجرای تحریم‌ها علیه رژیم «بشار اسد» (رئیس‌جمهور سوریه) استقبال می‌کند.»

در حالی که لندن مدعی شده است که توقیف این نفتکش با استناد به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه انجام گرفته، دولت اسپانیا دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که لندن این کار را به درخواست واشنگتن انجام داده است. گاردین هم این روایت را تایید کرده و نوشته است: «وزارت خارجه انگلیس در چند روز گذشته با یک معضل روبرو شده بود و می‌دانست که اگر آنطور که ایالات متحده درخواست کرده، این کشتی را توقیف کند، تهران را که شدیدا به دنبال صادرات نفت است، عمیقا خشمگین می‌کند.»

این گزارش سپس نوشته است که مقام‌های انگلیسی توقیف این کشتی را «وظیفه اخلاقی و قانونی» خود برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توصیف کرده‌اند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تحریم‌های اتحادیه اروپا صرفا برای کشورهای عضو این بلوک لازم‌الاجرا است و نفتکش ایرانی از آب‌های بین‌المللی در حال گذر بوده و ایران نیز عضو اتحادیه اروپا نیست که بخواهد تحریم‌های این اتحادیه را اجرا کند.

با این حال، گاردین نوشته است: «انگلستان تأکید دارد که با تلاش ایران برای افزایش صادرات نفت هیچ مخالفتی ندارد، اما تنها مادامی که این کشور با فروش محصولاتش تحریم‌های اتحادیه اروپا را نقض نکند.»

این روزنامه احضار سفیر انگلیس در تهران را نشانه‌ای توصیف کرده از اینکه تهران معتقد است انگلستان واقعا به دنبال کمک به تهران برای کاهش تبعات تحریم‌های ثانویه آمریکا نیست.

گاردین سپس به شرح نحوه اجرای عملیات توقیف این نفتکش پرداخته و نوشته است که کماندوهای انگلیسی با بالگرد روی عرشه این کشتی پیاده شده‌اند و گروهی دیگر از کماندوها نیز با قایق‌های تندرو کشتی را محاصره کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، این نفتکش ۲۸ نفر خدمه داشته که توسط مقام‌های جبل‌الطارق مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. عمده خدمه این کشتی هندی هستند. تعدادی اوکراینی و پاکستانی هم در میان خدمه حضور دارند.

دولت محلی جبل‌الطارق امروز اعلام کرده که این ۲۸ نفر را به عنوان شاهد، و نه مجرم، مورد بازجویی قرار داده است.

مناقشه دیپلماتیک میان اسپانیا و انگلیس در پی توقیف نفتکش ایرانی

توقیف نفتکش ایرانی از سوی نیروی دریایی بریتانیا در تنگه جبل الطارق موجب ایجاد مناقشه دیپلماتیک میان اسپانیا و انگلیس شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، گویا توقیف نفتکش گریس-1 نه در بندر جبل الطارق که در آب های سرزمینی اسپانیا صورت گرفته شده است و همین موضوع مبنای یک مناقشه دیپلماتیک احتمالی میان اسپانیا و انگلیس خواهد بود.

دولت اسپانیا در نظر دارد به خاطر انجام این عملیات در آب های سرزمینی خود، اعتراض رسمی خود را به لندن ارایه دهد.

جبل‌الطارق یکی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا به‌شمار می‌رود و در انتهای جنوبی شبه‌جزیره ایبری قرار دارد. اسپانیا بر اساس معاهده اوترخت تنها مالکیت منطقه جبل الطارق و بندر این منطقه را به بریتانیا واگذار کرده بود و هیچگاه از حاکمیت خود بر آب های اطراف جبل الطارق انصراف نداده است.

مقامات دولت جبل الطارق صبح روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با اعلام توقیف یک نفتکش مدعی شدند که بر اساس شواهد، نفتکش گرِیس-1 حامل نفت ایران برای تحویل به یک پالایشگاه در سوریه بوده است. فابیان پیکاردو، وزیر اعظم جبل الطارق به دنبال توقیف نفتکش گفت این عملیات مشترک نهاد های انتظامی محلی و تفنگداران دریایی بریتانیا بود که به دنبال دریافت اطلاعات مدلل از سوی دولت جبل الطارق در اینباره صورت گرفت که نفتکش گریس-1 تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده است

جبل الطارق (انگلیس) توقیف نفتکش ایرانی را ۲ هفته دیگر تمدید کرد

مقامات جبل الطارق از ادامه توقیف نفتکش گریس۱ برای ۱۴ روز دیگر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی جبل‌الطارق اعلام کرد بنا بر حکم دیوان عالی، توقیف ابرنفتکش گریس۱ را برای ۱۴ روز دیگر تمدید کرد.

دولت جبل الطارق هم در واکنش به اظهارات وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد، ابرنفتکش ایرانی را به درخواست کشور دیگری توقیف نکرده است.

«جوزپ بورل،» وزیر خارجه اسپانیا در واکنش به توقیف این کشتی گفته بود که نفتکش ایرانی در خارج از قلمرو دریایی جبل الطارق و به درخواست آمریکا توقیف شده است. دولت جبل الطارق جمعه در واکنش به این اتهام گفته است که هیچ درخواست سیاسی از هیچ دولتی برای توقیف این نفتکش دریافت نکرده است.

دولت جبل الطارق اضافه کرده است: تصمیم (به توقیف نفتکش) کاملاً مستقل و با توجه به نقض قوانین موجود و نه بر اساس ملاحظات سیاسی، اتخاذ شد.

جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای رسمی از توقیف یک ابرنفتکش در آب‌های خود خبر داد که به گفته خبرگزاری رویترز «از ایران» عازم سوریه بوده است. جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود

در بیانیه دولت جبل‌الطارق به نام ایران اشاره نشده است. دلیل توقیف نفتکش گریس ۱ نقض تحریم‌های اروپا علیه سوریه قید شده است. دولت جبل الطارق گفته است که شواهد معتبری در اختیار دارد که نشان می‌دهد گریس ۱ محموله نفت خام را به پالایشگاه بانیاس در سوریه منتقل می‌کرده است.

فابیان پیکاردو، وزیر امور خارجه جبل الطارق هم گفته است که این پالایشگاه نیز مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت بشار اسد در سوریه است.

وی اضافه کرده است: با موافقت من، نهادها و سازمان‌های انتظامی ما در عملیات خود از تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا کمک گرفتند.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی دولت جبل الطارق هم گفته است: ۲۸ خدمه این ابرنفتکش با ملیت‌های هندی، پاکستانی و اوکراینی همچنان در کشتی هستند.

این سخنگو اضافه کرده است، نیروهای پلیس با هدف تعیین ماهیت محموله و مقصد نهایی آن در حال تحقیق از خدمه هستند، ولی تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی انگلیس عرشه این نفتکش را ترک کرده‌اند

چین همچنان نفت ایرانی می خرد

چین خرید نفت ایرانی را ادامه می دهد.

به گزارش اسپوتنیک ولایتی مشاور امور بین المللی رهبری ایران در این خصوص اطلاع داد.
ولایتی گفت: « چین خرید نفت از ایران را ادامه داده و می دهد ، البته حجم آن به توافق بین مقامات چین و وزارت نفت ایران بستگی دارد اما تا کنون ارتباطات آنها با ما دوستانه بوده است.»
وی همچنین افزود که موضع روسیه و چین با سایر اعضای گروه ۵+۱ فرق دارد. به گفته وی تنها آنها می توانند با ایران همکاری داشته باشند که در برجام ذکر شده است.
در ماه های اخیر تنش ها میان ایران و آمریکا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و مقامات آمریکا علاوه بر تشدید تحریم ها علیه ایران، تحریم های شدیدی را نیز علیه بخش های کلیدی اقتصاد این کشور اعمال کرد. واشنگتن هدف خود از اعمال این تحریم ها را تغییر رفتار جمهوری اسلامی اعلام می کند. آمریکا به وسیله تحریم های ثانویه، خریداران نفت ایران را مجبور به توقف خرید نفت از این کشور کرد. واشنگتن همچنین سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و ایران نیز در پاسخ به این اقدام سنتکام را سازمان تروریستی اعلام کرد و دولت آمریکا را دولت حامی تروریست خواند.

چین برای توافق با آمریکا شرط تعیین کرد

سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت برای رسیدن به یک توافق نهایی با آمریکا، دولت «دونالد ترامپ» باید تعرفه هایی که بر کالاهایی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار وضع کرده، لغو کند.

به گفته «گائو فنگ» چین آمادگی دارد در مورد موارد اختلاف بسیاری که بین دو طرف وجود دارد، به مذاکره بنشیند با این حال پکن برای توافق نهایی خواهان لغو تمامی تعرفه هایی است که از جولای ۲۰۱۸ بر کالاهای وارداتی از چین اعمال شده است.

روسای جمهوری چین و آمریکا در حاشیه نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ در ژاپن در مورد آغاز دور جدید مذاکرات تجاری دو جانبه به توافق رسیدند.

گفتنی است چین اخیراً به مداخله آمریکا در مسائل داخلی هنگ کنگ به شدت انتقاد کرده است.

واکنش چین پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره هنگ‌کنگ گفته بود: من به ندرت شاهد اعتراضات این‌چنینی بوده‌ام. مشاهده چنین چیزی ناراحت کننده است!

ترامپ با مداخله در امور داخلی چین و بر خلاف منشور ملل متحد دیروز ادعا کرده بود که مردمی که به پارلمان هنگ‌کنگ هجوم آورده بودند، خواستار دموکراسی بودند! 

ایران وعده داد تا نفتکش بریتانیایی را توقیف کند

به گزارش اسپوتنیک، محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توییتر خود نوشت: ایران آماده است تا یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کند و آن را تا زمانی که این کشور نفتکش ایرانی را آزاد نکند، نگه دارد.

انقلاب اسلامی در طول تاریخ چهل ساله خود، در هیچ معرکه‌ای آغازگر تنش نبوده، اما در پاسخ به زورگویان و گردنکشان، تعلل نکرده و تردید به دل راه نداده است. انگلیس اگر #نفتکش_ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

در 4 ژوئیه، مشخص شد که نیروی دریای بریتانیا در جبل‌الطارق، ابرنفتکش ایران را که تحت پرچم پاناما حرکت می کرد، توقیف کردند. گزارش شده است که این ابر نفتکش دو میلیون بشکه نفت خام ایران را به پالایشگاه بانیاس در سوریه حمل می کرد و این حرکت ابرنفتکش ایرانی تحریم های اعمال شده علیه دمشق را نقض می کند.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه اسپانیا، بریتانیا بر اساس درخواست آمریکا این ابرنفتکش ایرانی را متوقف کرده است.

مادورو: رزمایش‌های نظامی برای حمایت از مرزهای ونزوئلا برگزار می‌شود

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه از برگزاری رزمایش‌های نظامی در روز 24 جولای سال جاری(2 مرداد) برای تامین امنیت مرزهای این کشور خبر داد.

وی که در جریان جشن استقلال ونزوئلا سخنرانی می‌کرد، گفت: «آماده برگزاری رزمایش‌های نظامی جدیدی در روز 24 جولای و به مناسبت بزرگداشت «سمیون بولیوار» می‌شویم.»

مادورو افزود: «این رزمایش برای حمایت از دریای کارائیب، سواحل و مرزهای ونزوئلا برگزار خواهد شد.»

وی درباره اوضاع سیاسی در این کشور، مخالفان را به گفت‌وگو فراخواند و افزود: «هفته آینده اخبار خوبی درباره نتایج مذاکرات میان دولت و مخالفان خواهد آمد.»

رئیس جمهور ونزوئلا اضافه کرد: «بار دیگر درخواست گفت‌وگوی ملی برای صلح را تکرار می‌کنم. من همچنان بر تشکیل هیئت دائمی گفت‌وگو برای صلح اصرار دارد. توطئه‌ها و دشمنی‌ها بس است. درخواست برای مداخله نظامی و اعمال تحریم و محاصره اقتصادی کافی است.»

رئیس جمهور ونزوئلا پیشتر نیز بر تعهد کشورش برای ادامه مذاکرات با احزاب سیاسی در گفت‌وگوهایی که به میزبانی نروژ انجام می‌شود تاکید کرده بود.

تصمیم ترامپ به تحریم بیشتر عليه کره شمالی

نیویورک،دولت آمریکا تصمیم دارد تحریم های بیشتری علیه کره شمالی وضع کند.
رئیس جمهوری آمریکا چند روز پس از ورودش به خاک کره شمالی و استفاده تبلیغاتی از این کار، اکنون قصد دارد تحریم های جدیدی علیه پیونگ یانگ اعمال کند.
بهانه آمریکا برای افزایش تحریم های پیونگ یانگ، بالا رفتن میزان واردات بنزین از حد مجاز در سال ۲۰۱۷ است.

واکنش روسیه به تلاش آمریکا برای جوسازی علیه ایران در شورای حکام آژانس

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین شامگاه جمعه در پیامی توئیتری اعلام کرد درخواست آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جزو شگفتی‌های روابط بین‌الملل است.

این دیپلمات ارشد روس در پیام توئیتری خود نوشت: «روابط بین‌الملل پر است از شگفتی‌هایی که با عقل سلیم همخوانی ندارند. آمریکا [سال گذشته] از برجام خارج شد و بر خلاف قوانین بین‌المللی سعی کرد آن را به‌کلی نابود کند. اما حالا این آمریکاست که خواستار برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای برخورد با ایران، به دلیل انحرافات جزئی از تعهدات درجه دوم خود ذیل برجام، شده است.»

«جکی ولکات» نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز جمعه درخواست خود برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌منظور بررسی تحولات اخیر در برنامه هسته‌ای ایران را به مقامات آژانس ارائه داد.

ساعتی پس از انتشار خبر درخواست آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران،‌ سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این نشست روز چهارشنبه 10 جولای (19 تیر) در ساعت 14:30 به وقت محلی در وین اتریش برگزار خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز تعیین‌شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور کرده است.

آمریکا در حالی به‌منظور جوسازی علیه ایران خواستار برگزاری نشست ویژه شورای حکام برای بررسی اقدامات اخیر ایران شده که در واقع خود عامل اصلی این اقدامات بوده است.

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ 97 تاکنون تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است؛ تحریم‌هایی که اخیراً دامنه آنها حتی به همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز سایر کشورها با ایران نیز کشیده شده است.

در پی کوتاهی طرف‌های برجام در حمایت از حقوق تصریح‌شده ایران ذیل برجام و مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شد، به طرف‌های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند.

انتشار خبر عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز تعیین‌شده در برجام، مقامات تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس)، اتحادیه اروپا و حتی آمریکا که دیگر جزو طرف‌های برجام نیست به انتقاد از ایران پرداختند و ایران را به پایبندی به تعهداتش ذیل برجام فرا خواندند.

با این حال ایران در واکنش به اظهارات طلبکارانه غربی‌ها در مورد برجام تأکید کرده است که دیگر نمی‌خواهد، نمی‌تواند و نباید به‌صورت یکجانبه برجام را اجرا کند و تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا نکنند، کاهش مرحله به مرحله تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

ایران تأکید کرده است که از این پس برجام را یکجانبه اجرا نخواهد کرد و تنها در صورتی از کاهش تعهدات خود بازخواهد گشت که شاهد اجرای تعهدات طرف‌های دیگر برجام باشد.

مجید تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد هفته گذشته در نشست دوره‌ای برجام در شورای امنیت با انتقاد از کوتاهی طرف‌های دیگر برجام در اجرای تعهدات خود افزود: «ایران بسیار بیشتر از سهم خود برای حفظ برجام تلاش کرده است. ما پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه ایران، بیش از یک سال به سه کشور اروپایی فرصت دادیم تا پیامدهای خروج آمریکا از برجام را جبران کنند اما حسن نیت و صبر ایران، نتیجه‌ای جز وعده‌های تکراری از سوی طرف‌های دیگر برجام نداشته است.»

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه 4 تیر در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون با اشاره به اینکه پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف‌های اروپایی برای تضمین منافع اقتصادی از جمله حل‌وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متأسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا نکرده، خاطرنشان ساخته بود: «اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره‌مند شود، بر اساس بندهای 26 و 36 برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد.»

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: