پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

عاطفه رنگریز و ندا ناجی از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در زندان ضرب وشتم شدند

بنابر خبر منتشر شده در کمپین دفاع از بازداشت شدگان روز کارگر، شنبه پانزدهم تیر #عاطفه_رنگریز و #ندا_ناجی دو تن از بازداشت شدگان روز کارگر توسط نگهبانان زندان قرچک ضرب و شتم شدند. ندا ناجی دچار اختلال در بینایی شده و عاطفه رنگریز از ناحیه کتف و پا مصدوم شده است. علاوه بر این، این دو تن به همراه #سپیده_قلیان از بازداشت شدگان اعتراضات کارگری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بدون اجرای «آئین نامه نحوه تفکیک و طبقه بندی زندانیان» با مجرمان خطرناک در یک محل نگهداری می شوند و نگرانی های جدی در مورد امنیت شان وجود دارد. #مرضیه_امیری خبرنگار روزنامه شرق و دانشجو نیز که در روز کارگر بازداشت شده همچنان در بند نسوان زندان اوین زندانی است و بدون در نظر گرفتن قانون و رویه جاری قضایی که پس از تحقیقات مقدماتی، به آزادی متهمان به قید ضمانت تا صدور رای نهایی تاکید دارد با وجود اینکه تحقیقات مقدماتی و بازجویی از ایشان عموما پس از ده روز خاتمه یافته است اما با گذشت ۷۰ روز از بازداشت های روز کارگر این افراد بدون توجیه قضای همچنان بازداشت موقت و زندانی هستند.

#آنیشا_اسدالهی مدرس زبان انگلیسی، یکی دیگر از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر که در روز چهارده اردیبهشت با قرار کفالت سی میلیون تومانی آزاد شده بود بدون هیچ توجیهی مجددا در روز ۲۸ خرداد، هنگام بازگشت از محل کار بازداشت و ۲۲ روز است که در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی می باشد. ایشان ممنوع الملاقات است و در مدت بازداشت تنها دوبار در تاریخ های نهم و شانزدهم تیر ماه تماس تلفنی خیلی کوتاه و کنترل شده با خانواده داشته و در تماس تلفنی صورت گرفته به ایشان اجازه نداده اند راجع به موضوعات پرونده صحبت کند. با توجه به نگهداری وی در سلول انفرادی، ممنوع الملاقات بودن و طولانی شدن مدت بازجویی از وی، نگرانی ها در مورد بازجویی سخت و غیرمعمول از آنیشا اسدالهی را افزوده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ادامه بازداشت موقت بازداشت شدگان روز کارگر را قویا محکوم می کند و خواهان آزادی آنان می باشد. همچنین باید اتهامات وارده بر کلیه بازداشت شدگان روز کارگر لغو و همگی آنان از اتهامات وارده تبرئه گردند. و پیشتر از آن ضروریست به فوریت «آئین نامه نحوه تفکیک و طبقه بندی زندانیان» اجراء و محل نگهداری زندانیان سیاسی از مجرمان خطرناک جدا گردد. مسئولیت عواقب عدم جداسازی مطابق آئین نامه مذکور و صدمه به زندانیان متوجه قوه قضاییه و مسولین زندان می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۹ تیر ۹۸

رونوشت:
▫️سازمان جهانی کار (ILO)
▫️کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری (ITUC)
▫️فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل (ITF)
▫️کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اتحادیه اروپا (ETUC)
▫️کلکتیو سندیکاهای کارگری فرانسه
لینک کانال
t.me/vahedsyndica (http://t.me/vahedsyndica)

آمریکا قصد دارد تنگه های هرمز و باب المندب را اشغال کند

«جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه خبر داد که واشنگتن در حال بررسی طرحی است که تحت آن ائتلاف نظامی بین‌المللی از آبراه‌های بین‌المللی نزدیک ایران و یمن حفاظت کنند.

به گزارش رویترز، این ژنرال ارشد آمریکایی در ادامه گفت: ما در حال تعامل با تعدادی از کشورها هستیم تا ببینیم آیا می‌توانیم با یکدیگر ائتلافی تشکیل دهیم که آزادی دریانوردی در تنگه هرمز و باب المندب را تضمین کند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم طی چند هفته آینده ما مشخص می کنیم که چه کشورهایی خواستار حمایت از این طرح هستند و پس از آن به طور مستقیم با ارتش‌های آنها کار خواهیم کرد تا توانایی به خصوص آنها که می‌تواند از این طرح پشتیبانی کند را مشخص کنیم.

این اقدام آمریکا پس از وقوع حادثه برای دو نفتکش در دریای عمان انجام می‌شود. صبح پنجشنبه (۲۳ خرداد) دو انفجار مهیب در دریای عمان رخ داد و منابع خبری دقایقی بعد اعلام کردند، دو نفتکش بزرگ هدف انفجار قرار گرفته‌اند. با اینکه واشنگتن در این حادثه انگشت اتهام را به سوی ایران نشان رفته بود اما این ادعا حتی از سوی نزدیک ترین متحدان آمریکا نیز حمایت نشد.

کارشناسان متعددی اعلام کرده‌اند با وجود اتهامات واشنگتن عیه ایران، هیچ دلیلی درباره نقش تهران برای حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد.

از سوی دیگر تهران هرگونه دست داشتن در این حادثه را رد کرده‌ بود. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران این حادثه را بسیار مشکوک توصیف کرده و گفت که شواهد واشنگتن، اتهاماتی است که با هدف تخریب تلاش‌های دیپلماتیک ایران است.

فارن‌پالیسی: انگلیس و فرانسه با اعزام نیرو به سوریه موافقت کردند

یک رسانه آمریکایی امروز سه‌شنبه (۱۸ تیرماه) مدعی شده دولت‌های انگلیس و فرانسه با اعزام نظامیان خود به سوریه موافقت کرده‌اند.

مجله «فارن‌پالیسی» این خبر را به نقل از منابع مطلع به موضوع گزارش داده و آن را یک «پیروزی مهم» برای تیم امنیت ملی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دانسته است. نیروهای انگلیس و فرانسه قرار است آنچه «خلأ نیروهای آمریکا در سوریه»، پس از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور جنگ‌زده خوانده می‌شود را پر کنند.

یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با این رسانه مدعی شده انگلیس و فرانسه- به عنوان تنها شریکان آمریکا که هنوز در سوریه نیروی زمینی دارند- با افزایش جزئی ۱۰ تا ۱۵ درصدی با نظامیان خود در سوریه موافقت کرده‌اند.

مقام آمریکایی همچنین گفته کشورهای دیگر هم ممکن است تعداد کمی نیرو به سوریه اعزام کنند. او بدون ارائه توضیحات بیشتر گفته واشنگتن باید در ازای اعزام نیروهای این کشور، پول پرداخت کند. این مقام آمریکایی در ادامه گفته واشنگتن از مجاب کردن متحدان خود برای اختصاص منابع بیشتر جهت «مبازه با گروه داعش در سوریه» ناامید شده است.

حضور نیروهای آمریکا در سوریه بدون دعوت دولت سوریه و مجوز شورای امنیت صورت گرفته و دمشق بارها خواستار خروج نظامیان آمریکا از این کشور شده است.

دولت آمریکا در حالی هدف از حضور نظامی در سوریه را مبارزه با داعش اعلام کرده که ائتلاف تحت رهبری این کشور در چندین عملیات به نفع این گروه تروریستی وارد عمل شده است. به عنوان مثال، شهریور ماه سال ۱۳۹۵، چهارجنگنده ائتلاف آمریکا مواضع ارتش سوریه را که در حال مبارزه با عناصر داعش در نزدیکی فرودگاه شهر «دیرالزور» بودند بمباران کرده و ۸۳ نظامی این کشور را به شهادت رساندند.

فارن‌پالیسی نوشته علاوه بر انگلیس و فرانسه، ایتالیا هم در آستانه تصمیم‌گیری درباره اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به سوریه هستند. به علاوه، برخی از کشورهای حوزه بالکان و بالتیک نیز قصد اعزام تعداد محدودی نظامی دارند.

«دونالد ترامپ» چند ماه پیش اعلام کرد قصد دارد نظامیان کشورش را به طور کامل از سوریه خارج کند. «جیمز متیس»، وزیر دفاع وقت آمریکا در واکنش به این اقدام از سمت خود کناره‌گیری کرد.

مدتی بعد رسانه‌های آمریکا گزارش دادند برخی از نزدیکان ترامپ از جمله «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید توانسته‌اند او را به نگاه داشتن شمار کمی از نظامیان این کشور متقاعد کنند.

فارن‌پالیسی مدعی شده با آنکه افزایش جزئی حضور نظامی فرانسه و انگلیس در سوریه برای دولت ترامپ موفقیت به شمار می‌رود بعید است حضور آنها بتواند خلاء آمریکا را جبران کند.

انتظار می‌رود شمار نیروهای آمریکا در سوریه از 2000 نفر به 400 نفر کاهش پیدا کند. هنوز مشخص نیست انگلیس و فرانسه چه تعداد نظامی روانه این کشور خواهند کرد. یک منبع به فارن‌پالیسی گفته هر کدام از این دو کشور بین 200 تا 300 نظامی به سوریه می‌فرستند.

این خبر یک روز بعد از آن اعلام شد که رسانه‌های آلمانی گزارش دادند دولت این کشور درخواست دولت ترامپ برای ارسال نیروی زمینی به سوریه را رد کرده است.

پیش از آن، «جیمزجفری»، نماینده ویژه دولت آمریکا در سوریه گفته بود دولت ترامپ طی درخواستی رسمی از آلمان خواسته نظامیان خود را به سوریه اعزام کند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: