پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

بیانیه‌ی‌ شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی در حمایت از بازداشتی‌های روز کارگر 

امروز جامعه‌ی ما در شرایط حساس و سختی به سر می‌برد، چرا که رنج‌ها و دردهای ناشی از تضاد‌ طبقاتی بیش از هر زمان دیگر در سطح جامعه ملموس است. دقیقا در همین میان و از پی مسیر طی‌شده، شاهد ظهور افرادی هستیم که بنا بر جایگاه و موضع طبقاتی‌شان به دنبال بیشنیه کردن منافع فردی خود هستند. همان چیزی که در نظم جهانی موجود نه موردی نفی شده که نگاه غالب است. در دل همین شرایط، این افراد پیاده نظام نگرشی هستند که هر چه بیشتر شرایط را طبیعی جلوه داده و از بخش‌ها و حوزه‌های مختلف زیستی انسان‌ها سیاست‌زدایی می‌کنند.

در این میان اما فرودستان و مطرودان جامعه باید هزینه‌ی پایداری این شرایط به ظاهر طبیعی را بپردازند. هزینه‌ای که بهایش زندگی و جان آن‌ها است. همان‌هایی که قربانی سیاست‌های نابرابرساز نظم حاضر هستند. در این میان اما آن بخش از دانشجویان که خود را در شرایط و آینده‌ی یکسان با طبقه‌ی کارگر می‌بینند وظیفه دارند تا باصدایی هر چه رسا‌تر این منطق را رسوا کنند و در برابرش با دیگر متحدان خود بایستند. البته که بدیهی است بسط این سیاست‌ها محیط دانشگاه را نیز بیش از گذشته با سیاست طبقه‌ی حاکم هم‌راستا کرده ‌است. اعتراضات دی ماه بیانی از همین سیاست‌ها بود.

زمان زیادی از بازداشت بیش از ۱۵۰ نفر از دانشجویان کل کشور در دی ماه۹۶ که از میان آن‌ها ۱۲ نفراز دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران حضور داشتند، نگذشته است. درحالی‌ که تکلیف پرونده‌های تشکیل شده برای آن‌ها هنوز مشخص نشده‌ است، مرضیه امیری دیگر دانشجوی این دانشکده و روزنامه‌نگار روزنامه شرق که برای تهیه‌ی گزارش از تجمع روز کارگر به محل تجمع رفته بود، در یازدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری در تهران بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد.

از زمان بازداشت مرضیه امیری، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی برای دریافت پاسخی صریح و قانع‌کننده از مسوولین دانشگاه، بارها به آن‌ها مراجعه کردند، مسوولان مانند همیشه وعده‌هایی نیز دادند که البته نتیجه‌ای در پی نداشت. در همین میان مرضیه امیری روز چهارشنبه سیزدهم تیرماه به دادگاه انقلاب منتقل و با سه اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام رو‌به‌رو شد اما همچنان وضعیت مرضیه امیری و دیگر بازداشتی‌های روز کارگر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

حال ما به عنوان اعضای شورای صنفی، تنها نهادی که در حال حاضر می‌تواند به دور از جناحین سیاسی موجود کشور به احقاق حق مطرودان جامعه بپردازد وظیفه‌ی خود می‌دانیم تا در برابر این سنگ‌اندازی‌های آشکار بایستیم و در این راستا از تمام توان حقوقی و قانونی خود نیز استفاده کنیم. به همین جهت شورای صنفی دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران بازداشت‌های روز کارگر را‌ محکوم می‌کند و خواهان رسیدگی هر چه سریع‌تر به پرونده‌ی مرضیه امیری و دیگر بازداشتی‌های روزکارگر است.

خبر قصد توقیف نفتکش انگلیسی، یک سناریوی ساختگی

اسپوتنیک – مارینا الشعلان

بریتانیا برای کاهش فشار حقوقی و سیاسی و روانی و دور کردن این فشار از خود، یک خبر کذب منتشر کرده است.

کانال سی ان ان آمریکا خبری منتشر کرد که گویا 5 شناور نیروی دریایی ایران سعی کردند نفتکش بریتانیا را توقیف کنند، اما با هشدار انگلیس، این کار انجام نشد، این خبر در رسانه های انگلیس نیز تأیید شده است. اما وزیر امورخارجه ایران و سپاه پاسداران ایران این قضیه را تکذیب کردند.

اسپوتنیک در این خصوص با علیرضا اکبری، کارشناس مسایل راهبردی، بنیانگذار مرکز مطالعات راهبردی و معاون سابق وزیر دفاع ایران به گفتگو نشست.

پرسش: این حادثه را چگونه می توان مورد ارزیابی قرار داد؟ آیا این یک نوع تهدید است و یا می خواهند صبر ایران را به امتحان بگذارند و یا بدنبال یک اقدام خاص دیگر هستند؟

پاسخ: راجع به خبری که سی ان ان و رسانه های اسرائیلی دادند من در وقوع بروز چنین حادثه ای خیلی تردید دارم. من نمی خواهم به استناد تکذیبی سپاه و ایران بگویم که این تکذیب می شود. بله، سپاه پاسداران و دولت ایران این خبر را تکذیب کردند و گفتند که ما چنین قصدی نداریم اما من به عنوان کارشناس، بر مبنای استدلال منطقی نتیجه می‌گیرم که این خبر مطلقا کذب و دروغ است. به این خاطر که اگر نیروی دریایی ایران قصد داشت یک نفتکش بریتانیایی متعلق به «بریتیش پترولیوم» را توقیف کند، از مبدا این امکان را داشت که این نفتکش توقیف بشود، به دلیل اینکه نفتکش در بصره بارگیری کرده است و هنگامی که نفتکش می خواست از بصره جدا بشود، نهایتا می بایست از دهانه اروند رود عبور کند و باید از نقطه «آر» در خلیج فارس عبور کند که نقطه ای است که در خلیج فارس در دهانه اروند رود و در حوزه سرزمینی و تسلط ایران قرار دارد. آن نفتکش قاعدتا از آنجا عبور کرده است و برای نیروی دریایی ایران و سپاه پاسداران، اگر می خواست آن نفتکش را توقیف کند بسیار بسیار راحتتر بود که با حجم نیرویی که داشت نفتکش را در آنجا توقیف کند. پس چرا اجازه دادند نفتکش برود به جنوب خلیج فارس و از جنوب خلیج فارس بخواهد حرکت کند به سمت تنگه هرمز و یا متوقف بشود که یک ناوجنگی بریتانیایی بیاید.

در اینجا می توانم بگویم که به دو دلیل فنی و تحلیلی این خبر غلط است، اولا اگر ایران قصد داشت در هر کجا این نفتکش را توقیف کند با سه چهار قایق گشت و کنترل نمی توان یک نفتکش را توقیف کرد. برای توقیف یک نفتکش غول‌پیکر از ناوگروه و شناورهای بزرگتر باید استفاده بشود. حال آنکه قایق های ایرانی که در مسیر تنگه هرمز گشت می‌زدند و این کشتی را در محل عبورش رصد می کردند سه چهار شناور گشت‌زنی بودند. بنابراین این اولین دلیل فنی و دلیل دوم فنی اینکه اگر ایران قصد داشت این کشتی را متوقف کند خب در نقطه «آر» متوقف می‌کرد که کشتی از نزدیکترین محدوده آبهای ایران عبور می‌کرد. در آنجا ایران ناوهای هجومی دارد که بتواند این کارها را بکند. اگر کشتی تخلفی انجام داده بود ایران آن را حتما متوقف می‌کرد.

آمریکا تحریم چین بابت خرید نفت از ایران را بررسی می‌کند

یک رسانه آمریکایی پنجشنبه گزارش داده مقام‌های ارشد دولت این کشور به توافق رسیده‌اند که اقدام چین در وارد کردن بیش از یک میلیون بشکه نفت خام از ایران در ماه گذشته سرپیچی از تحریم‌های آمریکا بوده است.

پایگاه «پالیتیکو» با گزارش این خبر به نقل از سه مقام آمریکایی نوشته در دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هنوز بر سر چگونگی پاسخ به این اقدام چین و لزوم یا عدم لزوم پاسخ به آن اختلاف وجود دارد.

به نوشته این پایگاه خبری، وزارت خارجه آمریکا قبلاً صدور معافیت‌هایی برای مجاز کردن خرید نفت ایران از سوی شرکت‌های چینی در ازای سرمایه‌گذاری در یک میدان نفتی ایران را بررسی کرده‌ بود، اما این پیشنهاد اکنون رد شده است.

مقام‌های ضد چین در شورای امنیت ملی آمریکا در حال حاضر طرح اعمال تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌های چینی به بهانه نقض تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را دنبال می‌کنند. چنین اقدامی گفت‌وگوهای تجاری میان دو کشور را پیچیده کرده و روابط دو طرف را بیش از پیش مخدوش می‌کند.

دولت ترامپ وعده داده قصد دارد در راستای سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» صادرات نفت ایران را به صفر برساند. جمهوری اسلامی ایران این سیاست را رد و تأکید کرده نفت خودش را به فروش خواهد رساند.

پالیتیکو چین را یکی از مشتری‌های «سرسخت» نفت ایران توصیف کرده و نوشته در ماه ژوئیه تانکری حامی یک میلیون بشکه نفت ایران در نزدیکی شهر بندری «چینگ‌دائو» در چین پهلو گرفت. این موضوع انتقاد نماینده‌های جمهوری‌خواه کنگره آمریکا را به همراه داشت که از ترامپ خواستند چین را برای متوقف کردن روند خرید نفت از ایران تحت فشار قرار دهد.

گزارش‌ها حاکی است چین بعد از منقضی شدن دومین معافیتش برای خرید نفت از ایران در ماه «مه» (اردیبهشت‌ماه) محموله دیگری حاوی ۲ میلیون بشکه‌ نفت خام ایران را هم در شهر «تیانجین» تحویل گرفت.

حزب کارگر انگلیس «بی‌بی‌سی» را به تلاش برای تحریف واقعیات متهم کرد

چهار عضو سابق حزب کارگر انگلیس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» مدعی شدند «جرمی کوربین» رهبر این حزب و مقامات کلیدی او دیدگاه‌های ضدیهودی دارند. این سخنان واکنش حزب کارگر را در پی داشت.

به نوشته پایگاه خبری «هافینگتون پست»، اعضای سابق حزب کارگر، در این برنامه تلویزیونی با اشاره به چند ایمیل، مدعی شدند برخی مقامات ارشد مانند «سوماس میلن» مدیر سابق ارتباطات، جلوی پیگیری شکایاتی مبنی بر گرایش پیدا کردن این حزب به دیدگاه‌های ضدیهودی را می‌گرفتند.

آن‌ها همچنین مدعی شدند هنگامی که به میلن گفتند کوربین باید حق موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد، مورد استهزای وی قرار گرفته‌اند.

حزب کارگر انگلیس روز پنج‌شنبه با اشاره به برنامه پخش شده از بی‌بی‌سی، «اشتباهات عامدانه و مخرب طراحی شده برای انحراف جامعه» را محکوم کرد.

سخنگوی حزب کارگر توضیح داد ایمیل سوماس میلن که در این برنامه به اشتباه تفسیر شد، در واقع مربوط به اختلافاتی بین اعضای حزب کارگر بر سر دیدگاه‌های صهیونیستی و ضدصهیونیستی بود.

این چهار عضو سابق حزب کارگر همچنین مدعی شدند متحدان کلیدی کوربین با قصد ناچیز نشان دادن پرونده‌های جدی درخصوص اقداماتی علیه اعضای یهودی حزب، رویه‌های انظباطی را مختل می‌کردند.

حزب کارگر از سال ۲۰۱۶ با اتهام ضدیهود بودن مواجه بوده و همواره آن را تکذیب کرده است.

اوایل سال جاری میلادی 7 نماینده عضو حزب کارگر در پارلمان بریتانیا با طرح ادعای ضدیهودی بودن کوربین، از عضویت در این حزب استعفا کردند.

کوربین که بارها در محافل عمومی از مردم فلسطین اعلام حمایت کرده است، سال گذشته میلادی در نشست سالانه حزب کارگر گفت اگر زمام دولت را در دست بگیرد فوراً فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت. او گفت: «ادامه اشغال، گسترش غیرقانونی شهرک‌سازی و زندانی کردن کودکان فلسطینی [توسط رژیم اسرائیل] عملی شنیع است».

همین مواضع موجب شده تا او به شدت از سوی رسانه‌ها و سیاستمداران نزدیک به رژیم اسرائیل تحت فشار قرار بگیرد. چندی پیش حتی گزارش شد که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در نشستی خصوصی تأکید کرده است که واشنگتن اجازه نمی‌دهد کوربین به نخست‌وزیری انگلیس برسد.

شبکه «الجزیره» سال گذشته در مستندی با عنوان «لابی»، افشا کرد که رژیم اسرائیل چطور از طریق گروه‌های فشار وابسته به قدرت سایه در آمریکا و اروپا، سیاستمداران انگلیسی را برای حمایت از تل‌آویو تحت فشار قرار می‌دهد. این گروه‌های فشار، همزمان تلاش می‌کنند سیاستمداران منتقد را نیز با انگ‌هایی مانند یهودستیزی و افراط‌گرایی، از صحنه خارج کنند.

ادعای پنتاگون: موشک‌های کره‌شمالی هر نقطه‌ای از خاک آمریکا را در تیررس دارند

ارزیابی‌های نیروهای آمریکایی مستقر در کره‌جنوبی نشان می‌دهد که موشک بالستیک قاره‌پیمای «هواسونگ-15» کره‌شمالی می‌تواند هر نقطه‌ای در خاک آمریکا را هدف قرار دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، بنا به ارزیابی‌های اولیه انجام گرفته،‌ موشک مذکور دارای بردی در حدود 12 هزار و 874 کیلومتر (معادل 8000 مایل) است.

بنا بر این گزارش، کره شمالی در تاریخ 29 نوامبر 2017 میلادی، یک فروند از این موشک را مورد آزمایش قرار داده بود.

طبق این ارزیابی که در نشریه «استراتژیک دایجست 2019» و از سوی فرماندهی نیروهای آمریکایی در کره‌جنوبی منتشر شده، کره‌شمالی همچنین دو نوع دیگر از موشک‌های قاره‌پیما موسوم به «هواسونگ 13» و هواسونگ 14» در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، کره‌شمالی در تاریخ 4 جولای 2017 میلادی، یک فروند موشک هواسونگ 14 را نیز آزمایش کرده بود.

این ارزیابی تأکید می‌کند که «در حالی که کیم‌جونگ اون (رهبر کره‌شمالی) دستور به برچیده شدن سایت‌های آزمایش موشکی و نیز تأسیسات آزمایش هسته‌ای در پونگ‌-ری داده، اما هنوز اقدامات زیادی برای هدف نهایی خلع سلاح اتمی کره‌شمالی باید صورت پذیرد.»

پیش از این نیز، مقام‌های آمریکایی گفته بودند که موشک‌های به تازگی آزمایش شده از سوی کره شمالی که بسیار شبیه به موشک‌های «اسکندر» ساخت روسیه هستند، می‌توانند از سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا حاضر در منطقه عبور کنند.

کره شمالی سه فروند از این نوع موشک را در 4 و 9 مه (14 و 19 اردیبهشت) در شمال غربی این کشور آزمایش کرد. این موشک‌ها‌ با پرواز در ارتفاع پایین و بدون خروج از جو زمین ، قبل از سقوط به «دریای ژاپن» حدود 180 مایل پرواز کردند.

پکن: جرمی هانت چرند گوئی را کنار بگذارد

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین از «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس، به‌خاطر استفاده از «سخنان ناروا» درباره چین برای پیروزی در انتخابات نخست‌وزیری بریتانیا انتقاد کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، شانگ روز پنج‌شنبه در نشستی خبری گفت ادعای جرمی هانت در خصوص عدم تعهد چین به آزادی‌های اساسی در هنگ‌کنگ «بی‌شرمانه» است.

او گفت: «این (انتخابات نخست‌وزیری) در بریتانیا امری داخلی است. اما امیدوارم افراد خاصی در بریتانیا، از جمله آقای هانت، در خلال انتخابات به‌صورت ناروا درباره چین صحبت نکرده و امیدوار باشند از آن برای جذب رأی در انتخابات یا جهت خدمت به آن استفاده کنند».

چندی پیش بریتانیا و چین از دوران طلایی روابط دوجانبه صحبت می‌کردند، اما پس از شروع اعتراضات در هنگ‌کنگ رفته‌رفته روابط بین دو کشور به تیرگی گرایید.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

۱۹ خرداد، شهروندان هنگ‌کنگی در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر کرد؛ اما به‌گفته معترضین موجب به خطر افتادن استقلال هنگ‌کنگ می‌شد.

۲۵ خرداد ماه «کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ اعلام کرد در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی پارلمان را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد. اما این اقدام او موجب فروکش کردن خشم معترضان نشد.

هانت با بیان اینکه آزادی‌های هنگ‌کنگ در اعلامیه‌ای مشترک، مورد احترام عنوان شده است، تهدید کرده بود:‌ «انتظار داریم این توافق الزام‌آور به لحاظ قانونی، مورد احترام قرار گیرد و اگر غیر از این باشد عواقبی جدی خواهد داشت».

دولت چین نیز در پاسخ به تهدید «جرمی هانت» وزیر امور خارجه بریتانیا در خصوص هنگ‌کنگ گفت لندن در رویای دوران استعماری به سر می‌برد.

هانت در حال حاضر در تب‌وتاب رقابت با «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه سابق بریتانیا بر سر تصاحب مقام نخست‌وزیری به‌سر می‌برد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: