پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

روزنامه تاتس: اروپا سیاهی لشکر نمایش برجام

روزنامه «تاگس شاو» (تاتس) آلمان در مطلبی با عنوان شلیک های هشدار دهنده ایران به تاکتیک سردواندن اروپا نوشت: حدود یک سال است که طرف های باقیمانده در توافق هسته ای به ایران وعده و وعید می دهند و برای این کشور گربه رقصانی می کنند و ایران را سر می دوانند. حالا تهران با برخی اقدامات فردی تیرهای هشداردهنده ای را به سمت اروپا شلیک می کند. اینکه نقش اروپا در این نمایش به نقشی جزئی و سیاهی لشکر تبدیل شده است حالا انتقام خود را از اروپاییان می گیرد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: حدود یک سال پیش «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان با نگاهی به تحریم های آمریکا به ایران وعده داد که به این کشور کمک کند. «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم البته اهداف مشخصی را تعیین کرده و تاکید کرد که ما می خواهیم مناسبات تجاری با ایران و صادرات نفت را حفظ کنیم، مبادلات پولی باید همچنان با کمک یک سیستم مبادله ای امکان پذیر شود.

در ادامه این مطلب آمده است که ایران همچنان منتظر مانده و به توافق هسته ای پایبند بود. حدود یک سال شرکای باقیمانده در برجام تلاش کردند با سخنان رام کننده و مصلحت آمیز ایران را تشویق به ماندن در توافق هسته ای کنند به این امید که اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند؛ اما این ممکن نشد.

نویسنده در ادامه با اشاره به اقدام ایران در کاهش تعهدات خود نسبت به برجام نوشت: اما ایران حالا کاسه صبرش لبریز شده و شلیک های اخطار دهنده ای را ارسال می کند.

این روزنامه آلمانی همچنین به برخی تنش ها بر سر نفتکش های ایرانی و انگلیسی در منطقه خلیج فارس پیامد این سیاست گربه رقصانی اروپا اشاره کرده و نوشت: ایران با برخی اقدامات اخیر خود احتمالا می خواهد نشان دهد که نباید همه چیز را به سادگی تنها تحمل کند. البته این هم قابل تصور است که یک قدرت منطقه ای دیگر در پس وقایع اخیر در خلیج فارس قرار گرفته باشد از جمله یک رقیب ایران در بازار نفت که می خواهد تهران را برای این حوادث سرزنش کند تا تنش ها و تحریم های بیشتری را برای این کشور ایجاد کند.

نویسنده در ادامه نوشت که اروپاییان تا به حال خوب یا بد تنها به نقشی جانبی و سیاهی لشکر در این نمایشی که به راه افتاده بسنده کردند.

در این میان سیستم مالی اینستکس هم در شروع کار قرار دارد. این کانال مالی باید مناسبات تجاری با ایران را با وجود تحریم های آمریکا ممکن سازد. بر اساس جدیدترین خبرها بیش از تنها 10 کشور اروپایی می خواهند به این سیستم بپیوندند و این سیستم مبادلاتی تنها خود را به مبادله کالاهای انسانی محدود کرده است. اما این برای ایرانی ها کافی نیست. آن ها به یک حمایت اقتصادی فوری و موثر نیاز دارند. اما این به سختی قابل تصور است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مدت زمان طولانی بنشیند و نظاره گر این باشد که ایران بار دیگر با خوشحالی نفت خود را صادر می کند.

این تیرهای اخطاری طرف ایران گویا بار دیگر دیپلماسی را به حرکت درآورده است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه چند روزی است که خواستار اقدامات جدید برای حفظ توافق هسته ای شده است. این مسئله مهم است که اولین گام های اروپاییان خارج از نقش سیاهی لشکری آن ها باشد.

بعد از گذشت سال ها که از دید دیپلماتیک می توان به عنوان سال های هدر رفته از آن نام برد، کشورهای اروپایی تنها ثابت کرده اند که چقدر بخصوص در برابر آمریکا ضعیف هستند.

البرادعی: «این واکنشی نمادین از کشوری است که به دلیل تحریم‌های اعمالی از سوی آمریکا حتی نمی‌تواند دارو وارد کند.»

«محمد البرادعی» مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه گفت که اقدام ایران در غنی سازی اورانیوم در سطح 4.5 درصد و فراتر از میزان 3.67 درصد در توافق هسته‌ای، هنوز تا غنی سازی 90 درصد مورد نیاز برای ساخت بمب فاصله طولانی دارد.

وی که با رادیو بی‌بی‌سی مصاحبه می‌کرد، افزود: «این اقدام فریاد برای دریافت کمک است. آنها فاصله بسیار زیادی با یک سلاح هسته‌ای دارند و یک تهدید فوری نیستند.»

مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفت: «این واکنشی نمادین از کشوری است که به دلیل تحریم‌های اعمالی از سوی آمریکا حتی نمی‌تواند دارو وارد کند.»

عبور ایران از سقف‌های مجاز اورانیوم ۳.۶۷ درصد نزدیک به دو ماه بعد از ضرب‌الاجلی انجام می‌شود که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای برای عمل به تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی صادر کرد.

وی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای در حالی که فعال بود را فاقد منطق، مبنای قانونی و هرگونه عقل سلیم توصیف کرد.

البرادعی گفت: «آنها (آمریکا) در حال اعمال روش غرق مصنوعی علیه ایران هستند. آنها در حال غرق کردن ایران بوده و سپس به آنها نگاه می‌کنند و می‌پرسند بیاید بدون پیش شرط با یکدیگر مذاکره کنیم.»

وی که برنده جایزه صلح نوبل بوده در ادامه گفت: «هیچ کشوری تحت شرایط تحقیر آمیز حاضر به همکاری نیست.»

روش غرق مصنوعی یکی از انواع شکنجه‌هایی بود که آمریکا پس از اشغال عراق و افغانستان علیه مردم این کشورها استفاده می‌کرد.

در این روش، شکنجه‌گران آمریکایی مظنون را به میز خاصی می‌بستند و اقدام به ریختن آب بر بروی سر مطنون می‌کرد. سرِ مظنون در این شکنجه به گونه‌ای قرار می‌گیرد که فرد نمیتواند آب را تحمل کند و آب مستقیماً وارد مری شخص می‌شود. شکنجه گران آمریکایی آب را با دقت زیاد و به‌طور مداوم روی بینی ریخته می‌ریزند؛ در آب غرق می‌شوید اما قادر نیستید نفس خود را نگه دارید؛ احساس می‌کنید آب داخل دهان می‌شود و سپس متوجه می‌شوید آب کاملاً ریه‌های شما را فراگرفته است

وزیر خارجه کوبا: بولتون بزرگترین تهدید برای امنیت جهان است

«برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا روز جمعه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا را بزرگترین تهدید برای امنیت جهانی توصیف کرد.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: «تاثیرات مشاور امنیت ملی آمریکا، جدی‌ترین تهدید برای صلح و امنیت جهانی به شمار می‌آید.»

وزیر خارجه کوبا اضافه کرد: «به جریان انداختن دکترین مونرو در نیمکره غربی، در واقع حمله به حق حاکمیت و عزم آزاد مردم کشورهای این منطقه است.»

جان بولتون در ماه مارس گذشته با اشاره به آنچه «دکترین مونرو» خوانده می‌شود، به صراحت آمریکای لاتین را حوزه نفوذ خصوصی واشنگتن دانست و گفت ایالات متحده حق دارد برای دستیابی به اهداف دکترین مونرو، در امور داخلی کشورهای آمریکا لاتین دخالت کند.

در ماه مه نیز بولتون مدعی شد در راستای قطع ارتباط میان کوبا و ونزوئلا تلاش خواهد کرد و هشدار داد که این ارتباط پایان خواهد یافت.

از سال 2017 و پس از سرکار آمدن ترامپ، آمریکا فشار بر کوبا را افزایش داده است.

دکترین مونرو اولین بار در قرن نوزدهم توسط «جیمز مونرو» رئیس‌جمهور وقت آمریکا و با هدف مقابله با کشیده شدن درگیری قدرت‌های استعمارگر اروپایی به قاره آمریکا مطرح شد، اما این دکترین در دهه‌های اخیر به بهانه‌ای برای آمریکا بدل شده تا مداخله در امور همسایگان خود با هدف روی کار آوردن دولت‌های همسو را توجیه کند. با این حال، مقام‌های آمریکایی به ندرت صراحتا به پیروی از این دکترین اذعان می‌کنند.

واکنش چین به تهدید آمریکا علیه ادامه خرید نفت از ایران

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز جمعه اعلام کرد با تحریم‌های یکجانبه از ایران مخالفت و آنچه «دست درازی به قلمرو قضایی سایر کشورها» خواند را محکوم کرد.

وی تصریح کرد تجارت بین المللی با ایران در چارچوب قوانین جهانی منطقی، مشروع است و شایسته احترام.

این مقام چینی گفت: ما قاطعانه از حقوق و منافع مشروع و قانونی خود دفاع می‌کنیم.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ما در حال حرکت به صفر کردن صادران نفت ایران هستیم…و کشورهایی که از تحریم های آمریکا پیروی نکنند با پیامدهای آن مواجه خواهند شد. این موضوع شامل چین یا هر کشور دیگری در دنیا می‌شود. ما انتظار داریم همه کشورها از تحریم‌های آمریکا تبعیت کنند.

چین شرکت‌های تسلیحاتی آمریکا را تحریم می‌کند

نقل از خبرگزاری فرانسه، چین روز جمعه اعلام کرده است که شرکت های آمریکایی را که در فروش تسلیحات نظامی به ارزش 2.2 میلیارد دلار به تایوان نقش داشته باشند، تحریم خواهد کرد.

تصمیم آمریکا برای فروش تسلیحات نظامی به تایوان با مخالفت و خشم پکن روبرو شده است.

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان نقض جدی و آشکار هنجارهای اساسی قوانین بین المللی و روابط بین المللی است.

وی در ادامه افزود: به منظور حفاظت از منافع ملی، چین تحریم هایی را علیه شرکت های آمریکایی که در فروش تسلیحات نظامی به تایوان نقش دارند، اعمال خواهد کرد.

این در شرایطی است که تنش ها بین آمریکا و چین پیش از این به خاطر جنگ تجاری بین دو کشور به شدت بالا گرفته است.

وزارت خارجه چین پیش از این نیز اعلام کرده است که از طریق کانال های دیپلماتیک مراتب اعتراض شدید خود نسبت به تصمیم آمریکا برای فروش تسلیحات نظامی به تایوان را به مقام های آمریکایی گوشزد کرده است.

چین همچنین از آمریکا خواسته است تا فورا قرارداد 2.2 میلیارد دلاری فروش تسلیحات نظامی به تایوان را لغو کند.

آمریکا ضمن رد اعتراضات چین مدعی شده است که فروش تسلیحات نظامی به تایوان ، بخشی از راهبرد واشنگتن برای برقراری ثبات و صلح در آسیا است.

آمریکا در سال 2010 میلادی نیز با فروش 6.4 میلیارد دلار تسلیحات نظامی به تایوان از جمله موشک های پاتریوت، بالگردهای بلک هاوک و سایر سخت افزارهای نظامی موافقت کرده است.

چین: آمریکا با آتش بازی نکند

به نقل از رویترز، وانگ ئی وزیر امور خارجه چین امروز جمعه هشدار داد آمریکا نباید در موضوع تایوان با آتش بازی کند.

وی افزود: هیچ نیروی خارجی نمی‌تواند اتحاد چین را متوقف کند و هیچ نیروی خارجی نباید تلاشی برای مداخله داشته باشد.

همزمان، وزارت خارجه چین هم از تصمیم برای تحریم شرکت‌های آمریکایی خبر داد که در قرارداد ۲.۲ میلیارد دلاری فروش تسلیحات به تایوان دخیل هستند.

گفتنی است چین به تایوان به چشم استانی متمرد نگاه می‌کند و به آمریکا درباره حمایت از جریان‌های جدایی‌طلبانه منطقه هشدار داده است.

این در حالی است که آمریکا مدعی است فروش تسلیحات به تایوان ناقض پایبندی آمریکا به سیاست چین واحد نیست.

پوتین و مورالس: تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی که برای سفری رسمی در مسکو بسر می‌برد، تاکید کردند که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران غیرقابل قبول است و دو کشور آمادگی دارند تا همچنان به همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ادامه دهند.

در بیانیه مشترکی درباره «تقویت هماهنگی اقدامات روسیه و بولیوی در عرصه بین المللی» که در پایان مذاکرات روز پنجشنبه پوتین و مورالس در مسکو به امضای دو طرف رسید، آمده است : «ما بر این عقیده هستیم که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران جایگزینی ندارد و روسای جمهوری روسیه و بولیوی پایبندی تغییرناپذیر خود درباره اجرای کامل توافقات صورت گرفته در چارچوب توافق هسته‌ای از سوی همه طرفین شرکت کننده در آن که از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مورد تایید قرار گرفته را ضروری می‌دانند. روسای جمهوری دو کشور اعلام می‌کنند که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران غیرقابل قبول است و دو کشور روسیه و بولیوی با قاطعیت به همکاری‌های تجاری-اقتصادی خود با ایران ادامه خواهند داد.»

در این سند تاکید شده است : «روسای جمهوری روسیه و بولیوی مخالف اقدامات فریبکارانه سیاسی و استفاده از تهدید و اعمال فشار سیاسی در عرصه همکاری‌های بین المللی تجاری-اقتصادی هستند و تلاش برخی کشورها برای محق دانستن خود در تعیین ضوابط و شاخص‌ها برای مشارکت بین سایر کشورها را محکوم می کنند و همچنین فریبکاری و تحمیل دیدگاه خود در رابطه با الزامات مربوط به رژیم جهانی عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی برای دستیابی به اهداف سیاسی خاص و اعمال فشار بر سایر کشورها با این بهانه را غیرقابل قبول می دانند.»

در این بیانیه مشترک آمده است: «رهبران روسیه و بولیوی همچنین اهمیت تقویت سیستم کنونی عدم گسترش هسته‌ای که سنگ زیربنای توافقنامه مربوط به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای است را مورد تاکید قرار می دهند. روسای جمهوری دو کشور بر ضرورت تصویب هرچه سریعتر پیمان مربوط به ممنوعیت جامع آزمایشات هسته‌ای از سوی همه کشورها، با هدف تقویت صلح و امنیت در جهان نیز تاکید دارند.»

انتقاد مقام سازمان ملل از اقدامات رژیم اسرائیل

به نقل از النشره، «مایکل لینک» گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در اسرائیل تاکید کرد که عدم بازخواست رژیم این کشور باعث تشویق این رژیم برای دست اندازی بر زمین های بیشتری از فلسطین می شود.

وی افزود: اقدامات اسرائیل نقض قوانین مربوط به همکاری با کارشناسان سازمان ملل به شمار می آید.

لینک از عدم بازخواست رژیم اسرائیل به دلیل نقض حقوق بشر در اراضی اشغالی انتقاد کرد.

وی تصریح کرد: سازمان ملل بارها بر غیر قانونی بودن شهرک سازی ها و اقدامات اسرائیل در قبال حقوق بشر تاکید کرده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: