پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

چهارمین روز حضور اعتراضی رانندگان اخراجی شرکت واحد در مقابل وزارت کار

photo_2019-07-15_10-44-02

امروز شنبه بیست و دوم تیر برای چهارمین روز متوالی رانندگان اخراجی شرکت واحد با در دست داشتن بنر در مقابل وزارت کار خواهان بازگشت بکار شدند.

نامه نگاری و دخالت نهادهای امنیتی در رسیدگی به پرونده های آنان، سوء استفاده مدیریت شرکت واحد از فساد اداری موجود در مراجع رسیدگی همچنین همراهی و بی عملی وزارت کار با اعمال فشار برای ادامه اخراج این رانندگان، مانع از بازگشت بکار آنان بوده است.

امروز نیز همچون روزهای گذشته مسئولین وزارت کار، نیروی انتظامی مستقر در وزارتخانه و عوامل حراست را دستور داد تا از حضور این رانندگان اخراجی در مقابل وزارت کار جلوگیری کنند و بشکل غیر انسانی آنها را حول دادند و بارها نوشته هایشان را از دست شان به زور گرفتند اما رانندگان اخراجی دوباره نوشته ای تهیه و در دست گرفتند.

لینک کانال
t.me/vahedsyndica (http://t.me/vahedsyndica)

شرط آزادی نفتکش گریس-۱ اعلام شد

ظریف: ایران خواستار حل مسأله آزادی نفتکش است و به دنبال تشدید اوضاع نیست.

به گزارش اسپوتنیک،جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس روز 13 ماه ژوئیه در پیامی در توییتر نوشت که اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم.

در پیام هانت آمده است:«با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کردم. تماس سازنده‌ایبود. به وی اطمینان دادم که نگرانی ما مقصد کشتی و نه منشاء نفت (نفتکش) گریس 1 بوده و انگلیس در صورتی که ضمانت‌هایی در این باره بدست بیاورد که نفتکش به سوریه نرود آزادی آن را تسهیل می‌کند و این کار پس از روند دادگاه‌های جبل‌الطارق صورت می‌گیرد.

وزیر امور خارجه ایران اطمینان داد که ایران خواستار حل موضوع بوده و به دنبال تشدید نیست. با فابیان پیکاردو رئیس دولت محلی جبل الطارق نیز صحبت کردیم. وی در حال هماهنگی موضوع و به اشتراک گذاشتن چشم انداز انگلیس در این رابطه است».

چندی پیش، دولت محلی جبل‌الطارق اعلام کرد نیروی دریایی انگلیس نفتکش «گریس-1» را که حامل نفت خام ایران بود توقیف کرد. مقصد این نفتکش پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و به همین دلیل ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است. این منطقه تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد و نیروی دریایی انگلیس هم در توقیف نفتکش حامل نفت ایران مشارکت داشته است.

از سوی دیگر پلیس جبل الطارق اطلاع داد که تمامی 4 پرسنل بازداشت شده نفتکش ایرانی بدون اتهام و به قید وثیقه آزاد شدند. چندی پیش تفنگداران نیروی دریایی انگلیس یک نفتکش حامل نفت ایران را در جبل‌الطارق توقیف کردند.

توقیف این کشتی در جبل الطارق در آب‌هایی صورت گرفت اسپانیا آن را متعلق به خود می‌داند. اسپانیا حاکمیت انگلیس بر آب‌های اطراف جبل الطارق را به رسمیت نمی‌شناسد.در پی توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.

یک منبع اسپانیایی اعلام کرد، توقیف نفتکشی که از ایران حرکت کرده بود، در پی درخواست آمریکا از انگلیس در جبل الطارق صورت گرفته است. جوسب بورل سرپرست وزارت امور خارجه اسپانیا در این باره گفت که توقیف نفتکشی که از ایران حرکت کرده بود پس از ارائه درخواست آمریکا از انگلیس صورت گرفته است.

الجزیره، نقش بحرین و عربستان در بمبگذاری، ترور و خرابکاری در ایران را افشا کرد!

شبکه الجزیره یکشنبه شب، بیست‌وسوم تیرماه (۱۴ ژوئیه) از یک طرح مخفیانه درباره همکاری سازمان اطلاعات بحرین در سال ۲۰۰۳ با سازمان تروریستی اسلامی افراطی القاعده خبر داد که هدفش ترور رهبران مخالف در این کشور و همچنین عملیات تروریستی در ایران بوده است.

الجزیره در سلسله برنامه‌های «ما خُفی أعظم» (آنچه پنها است، بزرگ‌تر است) از روابط محرمانه سرویس اطلاعات بحرین با سازمان تروریستی القاعده خبر داد که شامل «شهادت‌های زنده» و اسنادی متعلق به سال ۲۰۱۱ بود.

بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات بحرین یکی از سرکردگان القاعده را برای تشکیل یک هسته ترور برای از بین بردن معارضان این کشور اجیر کرده است. سه مقام امنیتی این کشور نیز با مجوز مستقیم «حمد بن عیسی» سلطان بحرین (عملا مستعمره عربستان سعودی) در این طرح مشارکت داشته‌اند.

لیست ترور شامل رهبران سیاسی مخالفان بحرینی و در رأس آنها «عبدالوهاب حسین» بوده است. این گزارش می‌گوید که سلطان بحرین شخصا مداخله کرده و از عربستان سعودی خواسته است که «محمد صالح» لیدر این تیم ترور که در ریاض زندانی بوده آزاد شود تا بحرین او را به خدمت بگیرد.

«محمد صالح» از سران القاعده در این برنامه گفت، شهادت خود را ثبت می‌کنیم تا به مثابه حفاظتی از ما در مقابل سیستم امنیت ملی بحرین باشد که ممکن است ما را فدا کند یا به ما تهمتی بزند. نیروهای امنیت کشور با من تماس گرفتند و گفتند که سلطان از من می‌خواهد که با رافضی‌ها و شیعیان مقابله و برخی سران مخالف و سرشناسان شیعه [در بحرین] را ترور کنم که مهم‌ترینشان عبدالوهاب حسین است».

او در این شهادت نامه خود اشاره کرد که به سران القاعده در عربستان سعودی چراغ سبز نشان داده که سلاح وارد کنند و توضیح داد که در پل ارتباطی میان بحرین و ریاض بازداشت شده و از او درباره انتقال سلاح سوال کرده‌اند. او افزود، بعد از آنکه در عربستان سعودی آزاد شد به بحرین بازگشت و شخص سلطان از او استقبال کرده و به او وعده داده که ستمی را که در عربستان به او شده، جبران کند.

الجزیره در ادامه می‌گوید که پادشاهی بحرین گروه تروریستی «انصار الفرقان» را نیز به خدمت گرفته است تا به جاسوسی و عملیات در داخل خاک ایران مبادرت کند. اما نیروهای ایرانی «هشام البلوشی» را در سال ۲۰۱۵ طی یک عملیات در جنوب شرق ایران کشتند.

الجزیره گزارش کرد که «تحقیقات انجام شده ثابت کرد که مقامات بحرین، هشام البلوشی ملقب به «ابو فحص» را در سال ۲۰۰۶ تهدید به بازداشت کرده و او را تحریک کرده‌اند که برادرش را آزاد می‌کنند سپس او را برای جاسوسی از گروه جندالله و تصویربرداری از مقرهای نظامی مهم در تهران، به ایران اعزام کرده‌اند.

البلوشی در اعتراف ضبط شده در قبل از سال ۲۰۱۵ گفته که دستگاه اطلاعاتی ایران مأموریت او را کشف کرده و او نیز مجبور شده که به پاکستان فرار سپس به سفارت بحرین در اسلام آباد مراجعه و از آنان درخواست کند که او را به منامه بازگردانند اما منامه کاری برای او نکرده و خودش به شیوه خودش به بحرین بازگشته است و به محض بازگشت بازداشت و برای بازجویی درباره اتفاقات رخ داده در ایران منتقل شده است.

طبق سند فاش شده در الجزیره، بحرین، البلوشی را که رهبر گروه انصار الفرقان بوده برای جاسوسی و اجرای عملیات در داخل ایران به خدمت گرفته اما بعد از بازگشت از پاکستان دو سال طرد شده و سرانجام ایران موفق شده در سال ۲۰۱۵ در عملیاتی ویژه در جنوب غرب ایران، او را از پای در آورد.

انصار الفرقان سال ۲۰۱۳ تأسیس شد که نتیجه ادغام گروه «انصار ایران» و «حزب الفرقان» بود. وزارت اطلاعات ایران نیز در اردیبهشت ۱۳۹۴ اعلام کرده بود که هشام عزیزی معروف به ابوحفص البلوشی، فرمانده گروه انصار الفرقان و دو نفر از همراهانش در استان سیستان و بلوچستان کشته شدند.

همین گروه، مسئولیت عملیات تروریستی با خودرو بمب‌گذاری شده در چابهار در ششم دسامبر ۲۰۱۸ (اواخر پاییز ۹۷) که دهها کشته و مجروح بر جا گذاشت، را بر عهده گرفت.

سازمان ملل وضعیت مهاجران در بازداشتگاه‌های لیبی را «وحشتناک» توصیف کرد

به نقل از یورونیوز، سازمان ملل متحد از مقامات لیبی خواست تا بازداشتگاه‌ها و مراکز نگهداری مهاجران را فورا تعطیل کنند. این سازمان وضعیت نگهداری مهاجران در این بازداشتگاه‌ها را «وحشتناک» توصیف می‌کند.

هزاران مهاجر از کشورهای آفریقایی خود را به لیبی رسانده‌اند تا از آنجا راهی اروپا شوند با این حال در لیبی بازداشت شده‌ و در شرایط غیرانسانی در بازداشتگاه‌ها به سر می برند، بازداشتگاه‌هایی که بشدت شلوغ هستند و حتی جای کافی برای خوابیدن وجود ندارد. مهاجران همچنین از فقدان غذای کافی و بهداشت و رفتار ماموران شکایت دارند.

این درخواست دو هفته پس از آن مطرح می شود که بیش از 50 مهاجر در جریان یک حمله هوایی به یکی از مراکز بازداشتگاهی مهاجران در طرابلس پایتخت لیبی کشته شدند.

قربانیان این حمله اکثرا آفریقایی‌هایی بودند که از فقر و جنگ در کشورهایشان گریخته بودند. این مهاجران معمولا تلاش می کنند با استفاده از قایق و از دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

سازمان ملل از مقامات لیبی خواسته است که فورا این مهاجران را آزاد کنند تا آنها بتوانند در شرایط عادی در شهرهای اطراف زندگی کنند تا آژانس پناهجویان سازمان ملل بتواند به آنها کمک کند.

سازمان ملل متحد منتقد سیاست‌های اتحادیه اروپا است که بدنبال بازگرداندن پناهجویانی است که از راه دریا به سوی اروپا می روند. سازمان ملل می گوید لیبی کشوری امن نیست که سیاستمداران اروپایی از بازگرداندن پناهجویان به لیبی سخن می گویند.

اروپا جنایتکار است: اجساد ۸۲ مهاجر در سواحل تونس از آب گرفته شد

اجساد تمامی ۸۲ مهاجری که در سواحل تونس غرق شدند، به کمک مأموران گارد ساحلی از آب گرفته شد.

به گزارش یورونیوز، اجساد تمامی ۸۲ مهاجری که ۱۰ روز پیش در سواحل تونس غرق شدند، به کمک مأموران گارد ساحلی از آب گرفته شد.

سازمان هلال احمر تونس با اعلام این خبر گفت که قایق بادی حامل این پناهجویان در زمان غرق شدن ۸۶ سرنشین داشته است. چند ماهیگیر تونسی توانستند ۴ تن از پناهجویان را نجات دهند، اما یکی از نجات‌یافتگان در بیمارستان جان باخت.

نخستین بار پنج‌شنبه ۱۳ تیر خبر غرق شدن این قایق که از لیبی به سوی سواحل اروپا در حرکت بود و ناپدید شدن بیش از ۸۰ سرنشین آن، منتشر شد.

از این حادثه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فجایع روی داده برای پناهجویان عازم اروپا در دریای مدیترانه نام برده می‌شود.

افشاگری اشپیگل در مورد نقش لابی اسرائیلی در تصمیمات دولت آلمان

اقدام مجله لیبرال/راست اشپیگل در افشای نقش دو انجمن یهودی-اسرائیلی در تصمیم گیری های پارلمان و دولت آلمان، با واکنش طرفداران رژیم اسرائیل همراه بوده است.

به گزارش روزنامه دست راستی و پرو اسرائیلی بیلد، هفته نامه اشپیگل آلمان در شماره جدید خود از نقش آفرینی دو انجمن یهودی-اسرائیلی در تصمیم گیری های پارلمان و دولت آلمان پرده برداشته است.

بر این اساس این دو انجمن با لابی گری های قدرتمند خود در پارلمان آلمان (بوندستاگ) بر روند تصمیم گیری و مصوبات نهاد قانونگذاری آلمان تاثیرگذاشته اند که از جمله آن، ممنوعیت فعالیت جنبش تحریم کالاهای اسرائیلی در آلمان به دلیل جنایات این رژیم علیه مردم فلسطین بوده است.

این انجمن‌ها با «نفوذ سیستماتیک» خود تأثیرات مستقیمی بر سیاست خارجی آلمان داشته و با «روش‌های خشونت بار لابی گری» بدنبال پیشبرد اهداف «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل در آلمان هستند.

نویسندگان این گزارش از این دو انجمن به عنوان پیشقراولان رژیم اسرائیل نام برده و از ارتباطات آنها با «موساد» سرویس جاسوسی خارجی اسرائیل پرده برداشته اند.

طبق این گزارش، قطعنامه بوندستاگ در غیرقانونی اعلام کردن جنبش تحریم محصولات اسرائیلی (بی دی اس) و شمار دیگری از تصمیمات برلین در خصوص مخالفان رژیم صهیونیستی در آلمان تحت تأثیر فعالیت‌های این لابی بوده است.

با این حال گزارش افشاگرانه اشپیگل به مذاق شماری از هواداران رژیم اسرائیل خوش نیامده و آنها در اظهارنظرهای مختلف این نشریه را متهم به دروغ پراکنی و یهودستیزی کرده اند.

اعتراف نتانیاهو به ترور رهبران فلسطینی

نقل از آی ۲۴، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل مدعی شده است که اگر گروه فلسطینی حماس به آتش بس پایبند نباشد، عملیات نظامی را خیلی زود آغاز خواهد کرد.

نتانیاهو این تهدیدات را در جریان دیدار با هیأت اطلاعاتی مصر عنوان کرده است.

هیأت اطلاعاتی مصر از روز گذشته در خصوص بندهای آتش بس حماس با نتانیاهو گفتگو می‌کرد، هرچند نتانیاهو با اعلام تصمیم خود برای تداوم محاصره نوار عزه، همچنین افزود که اجازه نخواهد داد پولی برای جنبش حماس به غزه منتقل شود.

آتش بس فعلی در نوار غزه پس از یک درگیری کوتاه در اواخر سال میلادی ۲۰۱۸ برقرار شد، هرچند به گفته بسیاری از کارشناسان ترس از شکست و تلفات بیشتر اسرائیلی ها در مناطق اشغالی باعث شد تا نتانیاهو تن به آتش بس با گروه‌های مقاومت فلسطینی دهد.

در این گفتگو همچنین نخست وزیر رژیم اسرائیل با تروریست خواندن گروه‌های مقاومت فلسطین به صراحت به عملیات حذف چهره‌های سرشناس فلسطینی اذعان کرده است.

حذف چهره‌های سرشناس فلسطینی که از طریق ترور و بوسیله رژیم اسرائیل صورت می‌گیرد، از گذشته تا کنون ادامه دارد، ولی هیچ گاه مجامع حقوق بشری و بین‌المللی به این رفتار تروریستی اسرائیلی ها واکنش نشان نداده‌اند.

ترور شیخ احمد یاسین، فتحی شقاقی و عبدالعزیز رنتیسی از مشهورترین عملیات‌های ترور رهبران فلسطینی توسط صهیونیست‌ها است که هیچ‌گاه از سوی سازمان ملل دنبال و پیگیری نشد.

سکوت و عدم اقدام مجامع بین‌المللی در مقابل اسرائیل حال باعث شده تا نتانیاهو ضمن آنکه به عملیات حذف چهره‌های فلسطینی اذعان کند، حتی فراتر از آن مدعی شود که این گونه اقدامات در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

روزنامه لیبراسیون: ولی‌عهد سعودی نگران آبروی خود در یمن است

روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» در گزارشی به تصمیم امارات متحده عربی برای خارج کردن بخشی از نیروهای خود از یمن اشاره کرد و نوشت که در شرایط کنونی همه طرف‌های داخلی و منطقه‌ای خواهان پایان یافتن جنگ یمن هستند.

لیبراسیون با ادعای اینکه جنگ یمن یک درگیری نیابتی میان ایران و عربستان سعودی است؛ نوشت: «پس از گذشت بیش از چهار سال از آغاز جنگ بی‌نتیجه یمن، اکنون امارات اعلام کرده است که بخشی از نیروهای خود را از این کشور خارج می‌کند و رو به سوی منطق «صلح» می‌آورد. این تصمیم در سایه افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه ناگهانی بود اما نشان از این دارد که تنش میان دو قدرت اصلی منطقه یعنی عربستان سعودی و ایران وارد رکود شده و بدون اینکه آینده‌ای برای آن مشخص باشد، یمن بعنوان فقیرترین کشور منطقه را هدف قرار داده است.»

در این گزارش آمده است که ائتلاف سعودی-اماراتی یک ماه و نیم پس از آغاز جنگ علیه یمن توانست شهر «عدن» را به کنترل خود در آورد و سپس پنج استان دیگر را از تسلط نیروهای انصارالله خارج کند اما پس از آن دیگر روند جنگ بسیار آهسته شد و حالت رکود به خود گرفت.

این روزنامه فرانسوی افزود: «اعلام امارات مبنی بر کاهش نیروهای خود در یمن، توجهات را بیش از پیش به عربستان سعودی بعنوان بازیگری که در درگیری‌ها حضور آشکار دارد، جلب می‌کند. کشوری که بیشترین مسئولیت را در این جنگ مخرب دارد و ائتلاف عربی را برای حمله به یمن ایجاد کرده و همچنین حملات هوایی این کشور تا کنون موجب کشته شدن هزاران غیرنظامی شده است.»

در این میان «فرانسوا فریسون روچ» کارشناس امور یمن در مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه اعتقاد دارد که امارات تلاش دارد پس از اینکه به طور قابل توجهی نیروهای خود را به یمن اعزام کرد و توانست کنترل شهرهای جنوبی را به دست گرفته و از گروههای جدایی‌طلب حمایت کند؛ اکنون در پی تطهیر خود برآمده و چهره مثبتی از خود نشان دهد.

بنابراین گزارش، امارات در طول چهار سال گذشته هزاران نیرو به یمن اعزام و ۹۰ هزار نیروی یمنی را نیز آموزش و تجهیز کرده است.

لیبراسیون در بخش پایانی نوشت که اکنون تمامی نیروهای داخلی و خارجی، متوجه بروز فاجعه نظامی، سیاسی و انسانی در یمن شده‌اند و همگی می‌خواهند بدانند که این درگیری چه زمانی به پایان می‌رسد و در این میان «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی بعنوان کسی که این جنگ را آغاز کرده نیز تمایل شدیدی برای پایان دادن به این جنگ دارد اما همزمان می‌خواهد آبروی خود را نیز حفظ کند.

به نوشته این روزنامه فرانسوی، ولی‌عهد سعودی تحمل این را ندارد که ببیند حوثی‌ها مقابل کشوری که خود را قدرتمند می‌داند اینگونه ایستاده‌اند و در داخل عربستان نیز توضیحی برای خسارت‌های جنگی که خود آن را آغاز کرده ندارد و نگران مشروعیت خود است.

دولت ونزوئلا دو محافظ شخصی گوایدوی کودتاچی را بازداشت کرد

مقام‌های دولت ونزوئلا و همچنین افراد وابسته به «خوان گوایدو» کودتاچی و رئیس‌جمهور آمریکا خوانده این کشور از بازداشت دو تن از محافظان شخصی گوایدو توسط ماموران دولتی خبر دادند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های دولت ونزوئلا و «خوان گوایدو» (رئیس‌جمهور خودخوانده بدستور آمریکا) اعلام کردند که دو عضو تیم حفاظت گوایدو، روز جمعه (دیروز) توسط نیروهای دولتی بازداشت شدند.

«خورخه رودریگز» وزیر اطلاعات ونزوئلا در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که دو محافظان شخصی گوایدو به نام‌های «اریک سانچز» و جیسون پاریزی» توسط نیروهای دولتی بازداشت شدند.

به گفته رودریگز، این دو نفر سعی کرده‌اند مسلسل‌های به سرقت رفته از گارد ملی ونزوئلا در جریان تلاش نافرجام گوایدو برای کودتای علیه دولت مادورو در تاریخ ۳۰ آوریل (دهم اردیبهشت ماه) را به فروش برسانند.

گوایدو عروسک امپریالیسم در اظهارنظری درباره بازداشت محافظانش توسط دولت ونزوئلا، مدعی شد که دولت مادورو به «دروغ» محافظانش را به قاچاق سلاح متهم و آنها را بازداشت کرده است.

وزیر اطلاعات ونزوئلا اما اعلام کرده که دولت ونزوئلا در دور آینده مذاکرات با نمایندگان گوایدو ادله خود درباره اتهامات وارده به دو محافظ شخصی بازداشت شده را ارائه خواهد داد.

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب و مردمی ونزوئلا پیش از این ضمن رد مواضع رئیس‌جمهور خودخوانده، او را بدرستی «عروسک خیمه شب بازی آمریکا» خواند و گفت که گوایدو با کمک‌های واشنگتن در تلاش برای سرنگونی دولت ونزوئلا از طریق کودتا است.

بازداشت محافظان شخصی «عروسک خیمه شب بازی آمریکا» در شرایطی صورت گرفته که نمایندگان او و دولت ونزوئلا اخیرا در باربادوس با هم دیدار و درباره حل بحران در این کشور آمریکای لاتین گفت‌و‌گو کردند.

پیش از این نمایندگان دو طرف در نروژ دیدارهایی برقرار کرده بودند و دولت نروژ به عنوان میانجی این مذاکرات اعلام کرده که انتظار می‌رود گفت‌و‌گوها بین طرفین ونزوئلایی ادامه یابد.

بحران در ونزوئلا از سوم بهمن ماه ۱۳۹۷ و اقدام گوایدو در اعلام خود به عنوان رئیس‌جمهور این کشور بالا گرفته است. از آن زمان آمریکا و متحدانش ضمن به رسمیت شناختن گوایدو، علیه دولت مادورو به فشارهای سیاسی، انواع تحریم‌ها و تهدید به گزینه نظامی روی آورده‌اند.

آمریکا در همین چارچوب از تلاش اوایل اردیبهشت رئیس‌جمهور خودخوانده برای انجام کودتا در ونزوئلا حمایت کرد اما این کودتا ناکام ماند

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: