پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

تجمع بازنشستگان کشوری مقابل وزارت کار/ نگران آینده صندوق‌ها هستیم

صبح امروز جمعی از بازنشستگان کشوری مقابل وزارت کار جمع شدند.

امروز ۲۵ تیرماه جمعی از بازنشستگان کشوری با درخواست بهبود سطح مستمری‌ها، ارتقای خدمات درمانی و بیمه‌ای و صیانت از اموال صندوق‌ها، مقابل وزارت کار جمع شدند.

این بازنشستگان می‌گویند: خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و الزامات تصریح شده در آن هستیم؛ در شرایط فعلی باید سطح خدمات درمانی بیمه پایه و خدمات رفاهی بازنشستگان بهبود یابد. ما نگران آینده صندوق‌های بازنشستگی کشور هستیم.

در بین حاضران، معلمان و پرستارانِ بازنشسته حضور داشتند؛ در عین حال تعدادی از بازنشستگان صندوق فولاد نیز در این جمع حاضر بودند.
منبع: خبرگزاری ایلنا

بنابر گزارش های متعدد دیگر حضور پلیس و ماموران لباس شخصی در این تجمع بسیار مشهود بوده اما با این وجود تجمع بازنشستگان در مقابل وزارت کار برگزار شده است.

لینک کانال
t.me/vahedsyndica (http://t.me/vahedsyndica)

«خصولتی سازی» یا همان خصوصی‌سازی حقیقی

در خبری معاون سازمان خصوصی سازی گفت: «وزارت اقتصاد مجوز واگذاری باقی مانده سهام دولت در دو شرکت خودرو سازی را از سران سه قوه دریافت کرده است» و این به این معناست که عملاً سایپا و ایران‌خودرو کاملاً به بخش خصوصی واگذار می‌شوند و دولت دیگر هیچ مالکیتی در آن ندارد.
طبق گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی در اردیبهشت ۹۸ «از مجموع ۲۰۰۰ بنگاه و شرکت قابل واگذاری تا امروز حدود ۹۰۰ بنگاه که دولت در آنها سهام داشته بخش خصوصی واگذار شدند».
خصوصی سازی از بعد جنگ با قدرت گرفتن هاشمی رفسنجانی شروع شد و بعد از فرمان خامنه‌ای در مورد تفسیر اصل ۴۴ قانون اساسی شدت گرفت. امری که تمام اصولگرایان و اصلاح‌طلبان بر استراتژی کلی آن اتفاق نظر دارند و تنها در تاکتیک اجرای آن دچار مشکل‌اند.

در پرده دوم، حسن روحانی در اظهارات جدید خود گفت: «بعد از جنگ جهانی دوم ژاپنی‌ها گفتند دیگری روزی هشت ساعت نباید کار کنیم. جنگ و ویرانی شده باید کشورمان را پآباد کنیم؛ هشت ساعت کار می‌کنیم پول می‌گیریم، پنج ساعت هم مجانی کار می‌کنیم. باید این کار را کرد. همه ما مسئولیم».

ترکیب خصوصی‌سازی‌های گسترده و تشویق به کار و تحمل سختی‌ها فرآیند اقتصادی و ایدئولوژیک ایده‌ای آشنا و در عین حال ناآشنا به نام «نئولیبرالیسم» است. آشنا از آن جهت که در جهان ایده‌ها بارها اسم آن شنیده و یا نتیجه‌های «مثبت» یا منفی و چشم انداز آن شرح داده شده. ناآشنا از آن جهت که با وجود شروع خصوصی‌سازی و چابک سازی‌ها، وضعیت فعلی کشور شباهتی به جامعه آرمانی نئولیبرال‌ها ندارد و بعد از فرمان تفسیر اصل ۴۴ قانون اساسی حتی به آن سمت هم پیش نمی‌رود. اما بدون شک با نگاهی به فرآیند خصوصی‌سازی‌ها، تشویق بخش خصوصی و سرمایه‌داران می‌توان فرآیند اجرای سیاست‌های نئولیبرال را مشاهده کرد، فرآیندی که مانند نمونه‌های خارجی خود با سرکوب سندیکاهای کارگری، جنبش دانشجویی و… از ابتدا تا کنون ممکن شد.
اما چگونه اجرای سیاست‌های نئولیبرال نتوانست جامعه «آزاد» نئولیبرال را در ایران به ارمغان بیاورد؟ ایده نئولیبرال که بر پایه خصوصی‌سازی حداکثری بود که نتایج آن گسترش دموکراسی بخاطر گسترش حق انتخاب در بازار و رفع بحران‌های سرمایه‌داری بود در کشورهایی مانند چین و یا بحران سال ۲۰۰۸ خطا بودن خود را نشان داده. اما دلیل دوم مربوط به شرایط ساختاری ایران جهت عملی کردن ایده نئولیبرالیسم است.
طیف راست و طرفداران خصوصی‌سازی مشکل اقتصاد ایران را کم بودن سهم بخش خصوصی و مشکل در واگذاری که اصطلاح «خصولتی» به آن‌ها داده می‌شود می‌دانند و معتقدند واگذاری‌ها بین خودی‌ها بوده نه «بخش خصوصی واقعی». اما این مشکل نه بخاطر مشکل مدیریت که دقیقاً بخاطر شرایط ساختاری و تاریخی ایران از ابتدای قدرت گیری جمهوری اسلامی تا کنون است. ابتدای قدرت گیری جمهوری اسلامی ما مصادره اموال سرمایه‌داران و زمینداران پیشین رو به رو بودیم و عمده کسانی که وابستگی ایدئولوژیک و اقتصادی به حکومت پهلوی داشتند عملاً خلع سلاح شدند و طبقه خرده بورژوازی سنتی که شامل بازاریان می‌شد عملاً قدرت اقتصادی، سیاسی و ایدئولوژیک را در حکومت جدید بدست آوردند. با ایجاد یک نوع رانت وفاداری توسط جمهوری اسلامی عملاً اموال مصادر شده به بدنه حامیان جمهوری اسلامی یا مدیران ارشد تازه وارد داده شد، طبقه سرمایه‌دار رشد یافته از رانت، پول نفت و اموال مصادره شده به نام «مردم» بعد از انقلاب به صورت ایدئولوژیک، سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی پیوند خورده و بخشی از آن است. از آن رو نمی‌شود از طبقه سرمایه‌دار جدا از جمهوری اسلامی یا دولت حرف زد. ایده‌ی نئولیبرال که سعی در خصوصی‌سازی «واقعی» در ایران دارد ابتدا باید پاسخ دهد چه کسانی می‌توانند شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی را بخرند، چه کسانی توان مالی این را دارند؟ چگونه در یک اقتصاد غیر رقابتی و رانتی می‌توان بخش خصوصی را مستقل از ارتباط مستقیم با دولت غیر دموکراتیک تحلیل کرد؟ در نهایت کسانی که به عنوان «بخش خصوصی» قادر به پرداخت هرینه خرید این شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی است، خود یا بستگان خود به راه‌های مختلف از رانت جمهوری اسلامی و اقتصاد غیر رقابتی آن بهره بردند. اینگونه بر خلاف تصور ظهور بخش «خصولتی» نه ناشی از اشتباه مدیران و اشتباه سازمان خصوصی‌سازی، بلکه ناشی از شرایط ساختاری و تاریخی ایران است که بخش خصوصی و «خصولتی» را بر هم منطبق می‌کند، از این رو خصوصی سازی واقعی در ایران، خصولتی سازی است.

«متن از گروه نویسندگان

برگرفته از کانال اتحاد بازنشستگان
۲۶ تیر ۹۸

بحران بی‌سابقه دارویی در نوار غزه؛ اوضاع بیماران وخیم‌تر شد

وزارت بهداشت فلسطین شامگاه سه شنبه اعلام کرد که غزه با بحران بی سابقه‌ای در زمینه کمبود دارو و لوازم و تجهیزات اساسی پزشکی روبرو است .

بر اساس گزارش پایگاه خبری شهاب،‌اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین گفت بحران دارویی که بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی غزه شاهد هستند سخت ترین بحران طی سال‌های محاصره این منطقه از سوی رژیم اسرائیل به شمار می رود.

به گفته وی، بحران دارویی سبب محروم شدن 50 درصد بیماران نوار غزه از درمان لازم شده است. القدره همه طرفها را به اتخاذ گام‌های فوری و موثر برای رفع نیازهای دارویی بیماران نوار غزه فرا خوانده است.

ادعای پامپئو درباره برنامه موشکی ایران

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه در ادعایی گفته که ایران برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود اعلام آمادگی کرده است.

ادعای پامپئو در حالی مطرح شده که ایران اعلام کرده مسائل دفاعی و امنیتی خودش را در گرو مذاکره نخواهد گذاشت.

مقام‌های ایران علاوه بر این گفته‌اند آمریکا با خروج از برجام میز مذاکره را ترک کرده و هر گونه گفت‌وگو با این کشور بی‌معنا است.

وزیر خارجه آمریکا در جلسه کابینه گفت: «برای اولین بار…ایرانی‌ها گفتند آماده‌اند درباره برنامه موشکی خودشان مذاکره کنند.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در این جلسه گفت: «ما دنبال تغییر نظام ایران نیستیم. می‌خواهیم آنها از یمن خارج شوند.»

رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه بدون ارائه هیچ مستنداتی ادعا کرد: «آنها دوست دارند گفت‌‌وگو کنند و خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت امیدوار است تحریم‌ها باعث شود رهبران ایران درک کنند که باید سیاست‌های خودشان در منطقه را تغییر دهند.

توافق محرمانه اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین

سایت اسرائیلی «دبکا» گزارش داد که اخیراً یک توافق محرمانه میان تشکیلات خودگردان و رژیم اسرائیل برای ممانعت از فروپاشی این تشکیلات به دست آمده است.

بر اساس این گزارش، رژیم اسرائیل از تشکیلات خودگردان حمایت مالی به عمل می آورد.

منابع آگاه به پایگاه خبری «دبکا» گفتند که این رژیم برای حفظ تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری، با این تشکیلات به توافقی دست یافته است.

به رغم اینکه اداره سیاسی و اقتصادی کرانه باختری برعهده تشکیلات خودگردان است ولی رژیم اسرائیل بر اوضاع امنیتی آن سیطره دارد و نظامیان این رژیم در سرتاسر این منطقه حضور دارند.

اسد: غرب به دنبال از بین بردن همزیستی و همگرایی در جامعه سوریه است

رئیس جمهوری سوریه در سخنانی تأکید کرد: غرب به دنبال از بین بردن همزیستی و همگرایی در جامعه سوریه است.

به گزارش خبرگزاری سانا، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه اخیراً با حضور در مقر یکی از احزاب سوری سخنانی را مطرح کرده است.

بر اساس این گزارش، بشار اسد تأکید کرده است: کشورهای غربی در تلاش هستند که همزیستی و همگرایی در جامعه سوریه را از بین ببرند.

وی با بیان اینکه غرب به دنبال ایجاد نفرت در جامعه سوریه است، گفته است: غرب برای تحقق این هدف تلاش زیادی می کند.

رئیس جمهوری سوریه همچنین بر لزوم گفتگوها میان احزاب و جریان های مختلف برای پیشرفت و پیشبرد امور در این کشور تأکید کرد.

ائتلاف آمریکایی(آمریکا و جریانات مزدور کرد متحدشان) ۱۵ غیرنظامی دیگر را در سوریه کُشت

منابع سوری از کشته شدن ۱۵ غیرنظامی در جدیدترین یورش ائتلاف آمریکایی مرکب از سربازان امپریالیسم آمریکا و مزدوران کردشان به منزلی در شرق دیرالزور سوریه خبر دادند.

منابع سوری از کشته شدن ۱۵ غیرنظامی و زخمی شدن شماری دیگر بر اثر حملات هوایی ائتلاف آمریکایی به منزلی در شرق دیرالزور سوریه خبر دادند.

این منابع بیان کردند: به دنبال هلی برن ناموفق نیروهای ائتلاف آمریکایی و نیروهای قسد متحد آنها در اطراف روستای الطکحی در نزدیکی شهر البصیره با هدف بازداشت حسن الابراهیم از سرکرده های داعش و ناکامی ائتلاف آمریکایی و متحدانش، آنها منزلی را در این منطقه بمباران کردند که بر اثر آن دهها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

گاف ناتو درباره مکان ذخیره سلاح هسته ای آمریکا در ترکیه

ناتو به طور تصادفی مکان هایی را که سلاح های هسته ای آمریکا در آن ذخیره می شود را لو داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از واشنگتن پست، گزارش کمیسیون مجلس ناتو به طور تصادفی مکان های ذخیره سازی سلاح های هسته ای آمریکا را در مقاله ای معرفی نمود.

در ماه آوریل، گزارش یک عضو کانادایی از کمیته دفاع و امنیت مجمع پارلمانی ناتو به نام «عصر جدید مانع از انقراض هسته ای، مدرن سازی و کنترل اسلحه و نیروهای هسته ای ناتو» منتشر شده است، اما بعد این مقاله حذف شد. این سند می گوید که حدود 150 تسلیحات هسته ای آمریکایی در اروپا وجود دارد.

این گزارش توسط روزنامه بلژیکی De Morgen نیز منتشر شد.

این نشریه خاطر نشان می سازد که «بمب ها در شش پایگاه آمریکایی و اروپایی ذخیره می شوند: کلاین بروگل در بلژیک، بوچه در آلمان، آویانو و گدی توره در ایتالیا، ولکل در هلند و پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه».

گفتنی است، پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در جمع نظامیان آمریکایی در پایگاه اوسان در کره جنوبی گفت: «ما کاملا مدرن هستیم و در برخی موارد سلاح های هسته ای کاملا جدید دریافت می کنیم، ما هرگز نمی خواهیم از آنها استفاده کنیم، اما ما بهترین ها را در جهان داریم، ما بیشترین آنها را در جهان داریم.»

ترامپ برای آشنایی سربازان آمریکایی با برنامه های سرمایه گذاری برای توسعه سلاح ها گفت: «ما میلیاردها دلار در توسعه سیستم دفاع موشکی خودمان سرمایه گذاری می کنیم.»

وی افزود: «فقط در سال آینده ما خواهان خرید 12 ناو جدید هستیم، از جمله ناوهواپیمابر، سه ناو اتمی، سه ناوشکن با موشك های هدایت شده، یخ شکن ها و ناوچه ها می باشیم.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: