پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

یمن: سیاست ما روشن است، آن‌قدر به متجاوزان حمله می‌کنیم تا مجبور به پذیرش صلح شوند

«مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل به یمن پس از دیدار با رهبر جنبش انصارالله، با «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن دیدار کرد.

به گزارش المسیره، دیدار گریفیتس و مهدی المشاط روز چهارشنبه در مقر ریاست شورای عالی سیاسی یمن انجام گرفت و دو طرف درباره آخرین تحولات مربوط به این کشور گفت‌وگو کردند.

آنطور که المسیره درباره جزئیات این دیدار گزارش داده، ابتدا رئیس شورای عالی سیاسی یمن صحبت کرد و به طرف مقابل یعنی گریفیتس هشدار داد که «اگر ائتلاف سعودی بخواهد به حملاتش ادامه دهد، یمن آنقدر حمله می‌کند تا متجاوزان مجبور شوند صلح را بپذیرند».

مهدی المشاط ضمن ابراز امیدواری درباره ایجاد صلح در یمن اظهار داشت که رفتارهای تجاوزکارانه ائتلاف سعودی نشان می‌دهد متجاوزان صلح در یمن را نمی‌خواهند.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن خاطرنشان کرد، برخی از طرف‌های عضو ائتلاف از دستیابی یمن به صلح متضرر می‌شوند، بنابراین برای به شکست کشاندن اقدامات مثبت جهت برقراری صلح در این کشور، دست به هر کاری می‌زنند.

وی در ادامه دیدارش با گریفیتس به توافق سوئد اشاره کرد و گفت که ارتش یمن و انصارالله نیمی از تعهداتش در قبال توافق الحدیده را به صورت یک‌جانبه اجرا کرد، اما طرف مقابل [دولت مستعفی یمن] هیچ اقدامی برای انجام تعهداتش انجام نداده و حتی یک گام هم در راستای برقراری صلح در یمن برنداشته است.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن در پایان بر ضرورت اعمال فشار سازمان ملل به طرف مقابل در خصوص اجرای تعهداتش تاکید کرد و از این نهاد بین‌المللی خواست تا با جدیت تمام برای بازگشایی فرودگاه صنعاء و توقف جنگ اقتصادی متجاوزان علیه یمن اقدام کند.

نماینده سازمان ملل در امور یمن که دیروز (سه‌شنبه) وارد صنعاء شده بود، با سید «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن دیدار و گفت‌وگو کرد.

رهبر انصارالله در این دیدار بر ضرورت «توقف حملات متجاوزان و رفع ظالمانه محاصره و بازگشایی فرودگاه صنعاء» تاکید کرد.

تحلیلگر سیاسی اماراتی: ماجرای نفتکش ریاح یک «راهزنی دریایی» است/ وقتی انگلیس آنرا انجام دهد اجرای قانون است

تحلیلگر سیاسی اماراتی ماجرای نفتکش ریاح را به مانند تصرف کشتی توسط دزدان دریایی توصیف نمود.

به گزارش اسپوتنیک، احمد الصیف، تحلیلگر سیاسی اماراتی در یک مصاحبه اختصاصی در خصوص وضعیت موجود در تنگه هرمز گفت: من فکر می کنم این ماجرا را می توان به مانند تصرف کشتی توسط دزدان دریایی توصیف نمود. زمانی که بریتانیا اعلام کرد که یک ناوچه نظامی را به خلیج فارس اعزام می‌کند، ماجرای نیاز به تعمیر فوری نفتکش در تهران به ذهن مقامات این کشور خطور کرد، که کاملا دور از ذهن و غیر منطقی است.

وی در ادامه افزود: براساس نسخه مطرح شده توسط ایران، نفتکش خواستار کمک اضطراری تانکر شد. اما این نفتکش به امارات متحده عربی نزدیکتر بوده و بنادر مجهز تری و حتی حوضچه‌های خشک نیز در آنجا برای تعمیر وجود دارد. اگر نفتکش واقعا نیاز به کمک داشت، از امارات درخواست کمک می‌کرد نه از ایران.

پیشتر خبرگزاری اسوشیتد پرس اطلاع داده بود تانکر ریاح که درامارات متحده عربی ثبت شده است چند روز پیش در زمان عبورش از تنگه هرمز مسیرش را به سمت ایران تغییر داده و سپس از ارسال اطلاعات مربوط به محل خود خودداری نمود.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این خصوص اظهار داشت: یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج‌فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شده تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد.

وقتی گربه دستش به گوشت نمی رسد/ ظریف: داشتن بمب اتمی را امنیت‌آور نمی‌دانیم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه شورای اقتصادی – اجتماعی ملل متحد، در نیویورک به سر می‌برد، روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ اعلام کرد ایران به دنبال بمب هسته‌ای نیست زیرا نه‌تنها رهبر معظم انقلاب علیه ساخت سلاح هسته‌ای فتوا داده،‌ بلکه جمهوری اسلامی ایران اساساً داشتن چنین سلاحی را باعث امنیت خود نمی‌داند.

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه ادعای پوچ خود را تکرار کرد : «اگر دنبال ساخت سلاح هسته ای بودیم همان موقع که هزینه اش را دادیم می توانستیم بسازیم؛ اما نه آن زمان و نه اکنون دنبال آن نیستیم چون رهبر عالی ایران یک فتوای مذهبی برای منع آن داده؛ از طرفی داشتن بمب اتمی را امنیت آور نمی دانیم.» البته ایشان به بی عرضه گی ایران در تولید سلاح هسته ای و بی عرضه گی خود و همکارانشان در برجام هیچ اشاره ای نکردند

اردوغان سریعا مذاکرات رسمی با سوریه را آغاز کند

رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه (CHP) از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور خواست که در اسرع وقت مذاکرات رسمی با سوریه را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری النشره، کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه (CHP) از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور خواست که در اسرع وقت مذاکرات رسمی با سوریه را آغاز کند.

وی خواستار تغییر ۱۸۰ درجه‌ای سیاست خارجی ترکیه شد.

کلیچدار اوغلو بیان کرد: ترکیه باید مذاکراتی در سطح رسمی با سوریه در اسرع وقت برگزار کند. چرا ما در دمشق سفیر نداریم؟ چرا ما باید مذاکرات غیرمستقیم از طریق روسیه داشته باشیم؟ وحدت و تمامیت اراضی سوریه به نفع ترکیه است.

درباره لیبی هم تاکید کرد: آنکارا باید از ارسال سلاح به لیبی خودداری کند. از لیبی چه می‌خواهید؟ چرا به آنجا سلاح ارسال می‌کنید؟ به جای اینکه نقش میانجی برای صلح ایفا کنید چرا به دنبال شکاف هستید؟

غرب نمی خواهد بحران سوریه حل شود

به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس24 ، دیپلمات سابق فرانسوی تاکید کرد غرب نه توانایی دارد و نه می خواهد بحران سوریه را حل و فصل کند.
هشت سال از آغاز جنگ سوریه می گذرد. دولت بشار اسد و متحدان روس وی از اواخر ماه آوریل حملات خود را علیه تروریست ها به ادلب تشدید کرده اند.درگیری ها در این استان که تحت تصرف تروریست هاست همچنان ادامه دارد. به نظر می رسد دیپلماسی غرب در برابر این نبرد شکست خورده است. جنگ در سوریه بیش از 370 هزار کشته و 13 میلیون آواره برجا گذاشته است. آیا این نشان دهنده عدم توانایی غرب در واکنش به این جنگ است؟
میشل دوکلو سفیر سابق فرانسه در سوریه ، مشاور سیاسی و نویسنده کتاب «شب طولانی سوریه» در پاسخ به این سوال گفت بله این نماد ناتوانی و حتی شاید عدم تمایل غرب به واکنش است. زیرا مشکل سوریه این است که جنگ در این کشور در زمانی آغاز شد که غربی ها از هرگونه مداخله نظامی خارجی دوری می کردند. به نظرم تمایل واقعی برای حل و فصل بنیادی بحران سوریه وجود ندارد.
وی افزود: غرب تمایلی به تعهد زیاد در این زمینه ندارد. علاوه بر این غربی ها آگاهی کامل در مورد اوضاع سوریه نداشتند. آنها گمان می کردند این یک بحران گذراست که به زودی حل خواهد شد. اما برعکس بحران سوریه بر منطقه ، اروپا ، حقوق بشر ، ارزش های بنیادی و حمایت از مردم تاثیر گذاشت. در واقع این بحران تبعات گسترده ای داشت.

این دیپلمات سابق درباره مردم سوریه نیز گفت مردم این کشور با مشکلات زیادی روبرو هستند. بخش گسترده ای از آنها آواره اند. دست کم 500 هزار نفر از آنها کشته شده اند. کل جامعه سوریه تحت تاثیر این جنگ قرار گرفته است. در این شرایط ما چهره واقعی مردم سوریه را می بینیم که بسیار دوست داشتنی و با فرهنگ هستند.

پ.ک.ک ترور دیپلمات ترکیه در عراق را تکذیب کرد

مسئول اطلاع‌رسانی پ ک ک با تکذیب دست داشتن در ترور دیپلمات ترکیه در عراق اعلام کرد که هیچ اطلاعاتی از این حمله نداریم.

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، سخنگوی نظامی پ ک ک هرگونه دست داشتن در قتل دیپلمات ترکیه ای در اربیل عراق را تکذیب کرد.

در همین ارتباط نیز دیار دنیز، عضو مرکز اطلاع رسانی پ.ک.ک اعلام کرده است که عناصر پ ک ک در ترور معاون سرکنسولی ترکیه در اربیل دست نداشته اند و هیچ اطلاعاتی از این حمله نداریم.

معاون سرکنسول ترکیه امروز چهارشنبه در حمله افراد مسلح ناشناس در شهر اربیل در شمال عراق کشته شد.

دراین حمله سه محافظ این دیپلمات ترکیه ای نیز زخمی شدند.

البته برخی رسانه ها از جمله شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی از کشته شدن سه دیپلمات ترکیه در حمله امروز خبر داده اند.

هنوزهیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما شبکه خبری ترکیه ای «هابر ترک» گزارش داد، اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) عامل این حمله بوده اند.

همچنین ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد: اقدامات لازم برای دستگیری عاملان حمله شنیع به کنسولگری ترکیه در اربیل آغاز شده است و پاسخ قاطعانه به عاملان این حمله شنیع داده خواهد شد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: