پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

گاردین: پیشنهاد جدید وزیر خارجه ایران به آمریکا

روزنامه گاردین مدعی شد که «محمد جواد ظریف» پیشنهاد داده تا در مقابل برداشته شدن تحریم های آمریکا، ایران زودتر از موعد تعیین شده در برجام، پروتکل الحاقی را به تصویب برساند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، به ادعای روزنامه گاردین «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در نشست با فعالان رسانه‌ای آمریکا از پیشنهاد جدید تهران برای برداشته شدن تحریم‌های واشنگتن سخن گفته است.

طبق این ادعا گفته است که ایران حاضر است در ازای رفع دائمی تحریم‌های ایالات متحده، بازرسی‌های ارتقا یافته و دائمی از برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد.

این روزنامه مدعی است ظریف همچنین گفته است که اگر ترامپ بخواهد ایران می‌تواند پروتکل الحاقی را تصویب کند و او هم می‌تواند تحریم‌هایی را که وضع کرده، بردارد، در آن صورت پروتکل الحاقی زودتر از ۲۰۲۳ به تصویب ایران می‌رسد.

به نوشته گاردین، ظریف که در مقر هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل صحبت کرده، این پیشنهاد را «اقدامی قابل توجه» توصیف کرده و گفته است: ما به دنبال محتوا هستیم، اقدامات قابل توجه دیگری هم هست که می‌توان انجام داد.

طبق توافق هسته‌ای برجام ، قرار است ایران در سال ۲۰۲۳ پروتکل الحاقی را در مجلس به تصویب برساند و همزمان هم کنگره آمریکا تحریم‌های ایران را لغو کند. بر اساس پیشنهاد ظریف، ایران آماده است این اقدام متقابل حالا انجام شود.

وعده های سر خرمن برای ظریف و روحانی/ وزیرخارجه آلمان: اینستکس تنها یکی از ابزارهای حفظ برجام است

«هایکوماس»، وزیرخارجه آلمان در گفتگو با اینترفاکس در پاسخ به سوالی در ارتباط با توافق هسته‌ای برجام ضمن تاکید بر اهمیت این توافق، اما به تأثیرات ناشی از خروج آمریکا از برجام نیز اذعان کرده است.

وزیرخارجه آلمان در این گفتگو همچنین بر پای بندی آلمان در کنار فرانسه و انگلیس به تعهدات برجام تاکید کرد.

هایکو ماس در ادامه ضمن مهم توصیف کردن سازوکار مالی مشترک اروپا و ایران موسوم به اینستکس، این کانال مالی را بخشی مهم از تلاش‌ها برای حفظ برجام توصیف کرده و افزوده است که سایر کشورها نیز می‌توانند به این کانال مالی بپوندند.

با این حال وزیرخارجه آلمان اینستکس را تنها یکی از ابزارها برای تداوم برجام دانسته، هرچند توضیحات بیشتری درباره سایر ابزارها و اقدامات برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران نداده است.

ادعاهای وزیرخارجه آلمان درباره کانال مالی مشترک اروپا و ایران در حالی است که این کانال مالی هنوز به صورت کامل و جامع جوابگوی نیازهای ایران نیست و تهران نیز اعلام کرده در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام، تعهدات خود را در این توافق کاهش خواهد داد.

اینستکس یا INSTEX مخفف عبارت Instrument in Support of Trade Exchanges به معنای «ابزار پشتیبانی مبادلات تجاری» است. اینستکس در پاریس و در چارچوب قوانین فرانسه ثبت شده است. غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس نیز سهامداران اصلی آن هستند اما دیگر کشورهای اروپایی و کشورهای جهان از جمله چین و روسیه نیز می‌توانند وارد آن شوند.

به گفته کارشناسان، شرکت‌های اروپایی متأثر از تحریم‌های آمریکا، یا نمی‌خواهند یا نمی‌توانند از ایران نفت بخرند بنابراین تراکنش و مبادله‌ای هم انجام نمی‌شود. آنها اینستکس را راه‌اندازی کرده‌اند اما این تضمین را نداده‌اند که نفت ایران را بخرند. برای همین است که اینستکس راه‌اندازی شده اما هنوز به صورت کامل و کلان عملیاتی نشده است.

ترامپ : یک پهپاد ایرانی را هدف قرار داده‌ایم / ظریف: والله ما بی خبریم!

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه به وقت محلی مدعی شد که یکی از ناوهای آمریکایی مستقر در منطقه یک فروند هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرده است.

دونالد ترامپ در آغاز سخنرانی خود در کاخ سفید به حاضران گفت: «پیش از آغاز سخنرانی می‌خواهم شما را در جریان حادثه‌ای که امروز در تنگه هرمز اتفاق افتاد، قرار دهم. امروز کشتی یو‌اس‌اس باکسر که یک شناور آبی‌-خاکی تهاجمی است، علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله 1000 یاردی (900 متری) آن پیشروی کرده و چندین هشدار را نادیده گرفته بود، اقدام دفاعی انجام داد و پهپاد را بلافاصله نابود کرد.»

دقایقی بعد وزارت دفاع آمریکا بیانیه‌ای در مورد ادعای رئیس‌جمهور آمریکا صادر و بدون اشاره به اینکه پهپاد سرنگون شده ایرانی بوده است، ماجرا را تشریح کرد.

وزارت دفاع آمریکا در این بیانیه ادعا کرده است: «حوالی ساعت 10 صبح به وقت محلی یک هواپیمای بدون سرنشین از نوع بال ثابت به کشتی آبی-خاکی یواس‌اس باکسر که در حال حرکت به سمت تنگه هرمز بود، نزدیک شد و در محدوده خطرناکی قرار گرفت. کشتی یو‌اس‌اس باکسر نیز به‌منظور حفظ امنیت خود و خدمه اقدام دفاعی انجام داد.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که هم‌اکنون در نیویورک به سر می‌برد، در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد ادعای ترامپ مبنی بر سرنگون شدن پهپاد ایرانی بر فراز تنگه هرمز گفت: «ما خبری مبنی بر اینکه امروز پهپادی از دست داده‌ایم، نداریم.»

بیانیه پنتاگون درباره ادعای ترامپ مبنی بر ساقط کردن پهپاد ایرانی

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شده است که یک پهپاد بعد از نزدیک شدن به ناو آمریکایی «یو اس اس باکسر» مورد هدف قرار گرفته است.

بر اساس بیانیه پنتاگون این پهپاد ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در تنگه هرمز هدف قرار گرفته است.

به ادعای پنتاگون پهپاد مذکور وقتی به محدوده خطرناک ناو وارد شده برای تضمین ایمنی کشتی و خدمه آن هدف قرار گرفته است.

در بیانیه پنتاگون اشاره‌ای به تعلق این پهپاد به ایران نشده است. این در حالی است که ترامپ پیش از این مدعی شده بود که پهپاد مذکور متعلق به ایران است. وی که در کاخ سفید سخن می‌گفت از یک حادثه در تنگه هرمز خبر داد که در آن کشتی «یواس اس باکسر» یک پهپاد ایرانی را هدف قرار داده است.

به ادعای ترامپ این پهپاد که در فاصله کمتر از یک کیلومتری کشتی مذکور پرواز می کرده به هشدارهای اعلام شده توجه نکرده و به عنوان یک تهدید نابود شده است.

ایلهان عمر: رئیس جمهور آمریکا فاشیست است

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس،ایلهان عمر عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت: معتقدم دونالد ترامپ فاشیست است.
تنها ساعاتی پس از اینکه طرفداران ترامپ روز چهارشنبه در کارولینای شمالی شعار «او را بازگردان» را سر دادند، الهان عمر عضو مجلس نمایندگان آمریکا شدیداً ترامپ را سرزنش کرد و او را یک فاشیست خواند.الهان عمر عضو رنگین پوست و سومالیایی-آمریکایی مجلس نمایندگان آمریکاست.
خانم عمر گفت: «من می خواهم اطمینان حاصل کنم که هر فردی که در این کشور می خواهد به بخشی از آمریکا تبدیل شود، متوجه می شود که هیچ چیزی از این رئیس جمهور را نباید بپذیرد. ما همانند هر فرد دیگری آمریکایی هستیم. این کشور ماست و ما به آن تعلق داریم. ما به مردم می گوییم که اینجا در آمریکا اختلاف عقیده داشتن به معنای وطن پرستی است. من در مبارزات انتخاباتی ام به مردم فوق العاده مینه سوتا گفتم که ما تنها نباید به مهاجران خوش آمد بگوییم، بلکه باید آنها را به نمایندگی خود به واشنگتن بفرستیم. او (ترامپ) ایدئولوژی فاشیستی خود را منتشر می کند و به شهروندان آمریکا می گوید به کشور خودتان بازگردید زیرا با سیاست های مخربش مخالفت می کنیم. در اینجا در آمریکا از اختلاف نظر استقبال می شود، بحث مورد استقبال قرار می گیرد و به ویژه در خانه های مردم، تمام صداهای ما متعالی شده است.»
وی افزود: «من اظهارات فاشیستی او (ترامپ) را محکوم می کنم. این شعارها علیه من نبود، بلکه این شعارها علیه مبارزه ما برای چیزی است که این کشور شایستگی آن را باید داشته باشد.»
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه با انتشار چند توییت زنان رنگین پوست را خطاب قرار داد و گفت اگر از آمریکا متنفر هستند باید به کشور خودشان بازگردند که کشورهایی «ورشکسته و پر از جرم و جنایت» هستند. این اظهارات ترامپ سر و صداهای زیادی به پا کرده است.
مجلس نمایندگان آمریکا که در اختیار اکثریت دموکرات ها است نیز روز سه شنبه «اظهارات نژادپرستانه» ترامپ را تقبیح کرد.
ترامپ با انتشار توییت هایش علاوه بر خانم الهان عمر نماینده مینه‌سوتا، به الکساندریا اوکاسیو- کورتز نماینده نیویورک، آیا پرسلی از ماساچوست و رشیده طلیب از میشیگان نیز حمله کرد.
این چهار زن عضو مجلس نمایندگان آمریکا از سیاست های ترامپ انتقاد کرده بودند.

کمک 30 میلیون دلاری چین برای بازسازی جاده‌های بدخشان

«سهراب میرزازاده» معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان در نشستی مطبوعاتی در مورد کمک بلاعوض چین به این کشور برای بازسازی بخشی از جاده‌های استان بدخشان خبر داد.

وی گفت: در حال حاضر مذاکرات تاجیکستان و چین در خصوص ارائه کمک بلاعوض برای بازسازی بخشی از جاده «قلعه خمب» تا «روشان» استان بدخشان ادامه دارد.

میرزازاده افزود: در آینده نزدیک قرار است متخصصان چینی برای انجام مطالعات امکان سنجی اقتصادی این جاده به تاجیکستان سفر کنند.

بنابر صحبت‌های وی برای بازسازی این قطعه جاده 92 کیلومتری 30 میلیون دلار هزینه خواهد شد.

میرزازاده گفت: در این جاده قرار است 2 تونل احداث و مورد بهره برداری قرار گیرد.

همچنین طبق صحبت‌های میرزازاده در حال حاضر برای ساخت 18 پل جدید در مناطق مختلف استان بدخشان پیمانکار انتخاب می‌کنیم.

معاون وزارت حمل و نقل تاجیکستان در ادامه افزود: علاوه بر این کارهای تعمیر جاده‌های استان بدخشان از بودجه دولت انجام و وسایل نقلیه برای نگهداری جاده‌ها خریداری می‌شوند.

وی گفت: در سال‌های استقلال تقریبا تمام جاده‌هایی که شهر «دوشنبه» را به مناطق مختلف این کشور پیوند می‌دادند بازسازی و نوسازی شدند اما جاده‌های استان بدخشان که مرکز ناحیه «درواز» را به سایر مناطق این استان متصل می‌کند در وضعیت چندان خوبی قرار ندارند.

در همین حال، پروژه‌های بازرسی جاده‌های «قلعه خمب – ونج» (80 کیلومتر، 238 میلیون دلار)، «ونج – خاروغ» (163 کیلومتر، 200 میلیون دلار) سال‌های طولانی است که به عنوان طرح‌های اولویت‌دار در وزارت حمل و نقل تاجیکستان وجود دارند.

حرف راست را از پنتاگون بشنو: طرح دریایی ما برای ایجاد ائتلاف علیه ایران نیست

مقامات وزارت دفاع آمریکا مدعی شدند هدف از تشکیل یک ائتلاف جدید برای تامین امنیت دریایی، ایجاد جبهه ای مشترک علیه ایران نیست.

بر این اساس «کاترین ویلباگر» از مقامات ارشد این وزارتخانه با بیان این مطلب گفت اگر تقابل نظامی علیه ایران انجام گیرد، این ائتلاف وارد عمل نخواهد شد.

وی در روزهای گذشته همپیمانان آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را در جریان جزئیات این طرح قرار داده و از آنها برای مشارکت در آن دعوت به عمل آورده است.

ویباگر مدعی شد که ائتلاف مذکور برای جلوگیری از خرابکاری ها، افزایش توان شناسایی و اطلاع رسانی در خصوص حوادث دریایی شکل می گیرد.

این در حالی است که برخی کشورها از بی میلی خود برای شرکت در طرح ارائه شده از سوی واشنگتن پرده برداشته اند.

در همین رابطه «تاکشی ایوایا» وزیر دفاع ژاپن با اعلام این مطلب گفت: است ژاپن هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به خاورمیانه جهت پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس ندارد.

آمریکا مدعی است که این ائتلاف نظامی را برای حفظ امنیت کشتی‌ها و نفتکش‌های عبوری از تنگه هرمز بوجود می‌آورد.

گفتنی است تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز نقشه‌ای گام به گام است که تدارک آن طبق جدول زمانی خاص و بر مبنای بسط دایره تقابل با ایران و کشیدن آن به حوزه بین‌الملل پیش می‌رود.

ترامپ :در حال بررسی تحریم ترکیه هستیم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت:در حال بررسی موضوع تحریم ترکیه هستیم.
ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره احتمال وضع تحریم ها ضد ترکیه افزود:ما در حال بررسی آن هستیم.وضعیت موجود به دلایل زیاد بسیار دشوار شده است.دولت های پیشین آمریکا می توانستند در رابطه با ترکیه بهتر عمل کنند.دولت های پیشین آمریکا اشتباهات خیلی زیادی در رابطه با ترکیه مرتکب شدند.این بسیار بد بود.ما این موضوع را بررسی می کنیم.ما باید ببینیم که چه روی خواهد داد.ما هنوز این موضوع را اعلام نکرده ایم.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: