پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزیده ای از اخبار روز

وزارت بهداشت یمن: هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی به دلیل سوء تغذیه می‌میرد

وزارت بهداشت یمن روز جمعه به ارائه آماری از فاجعه حمله ائتلاف به رهبری سعودی علیه این کشور فقیر در منطقه غرب آسیا پرداخت.

به گزارش المیادین، بر اساس گزارش وزارت بهداشت دولت یمن، حمله ائتلاف به سرکردگی سعودی علیه یمن سبب شده تا بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی نقض عضو شوند.

از زمان آغاز جنگ بیش از ۱.۹ میلیون نفر به وبا مبتلا شده‌اند که تا کنون ۳ هزار و ۷۰۰ نفر به دلیل ابتلا به وبا کشته شده‌اند که ۴۰ درصد این آمار را کودکان تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت یمن، حملات ائتلاف و محاصره همه جانبه عربستان سعودی علیه این کشور فقیر در غرب آسیا باعث شده تا دست کم 2.3 میلیون کودک زیر 5 سال با سوء تغذیه مواجه شود و طی آن هر ۱۰ دقیقه یک کودک به دلیل سوء تغذیه جان خود را از دست می‌دهد.

از سوی دیگر سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جدیدترین گزارش تحت عنوان «وضعیت امنیت غذایی در جهان در سال ۲۰۱۹»، یمن را دارای بدترین شرایط در میان کشورهای جهان اعلام کرد.

در این گزارش آمده است که میزان گرسنگی در یمن در سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۸ به ۳۸.۹ درصد رسیده است. درصد گرسنگی در بین سال‌های ۲۰۰۴ الی ۲۰۰۶ کمتر از این میزان و ۳۰.۱ درصد بود.

همچنین کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن هستند، نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

دبیر کل سازمان ملل : رژیم صهیونیستی ۵۹ کودک فلسطینی را کشته است

به نقل از تلویزیون الجزیره ، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش خود به شورای امنیت درباره نقض کنندگان حقوق کودکان در مناطق درگیری اعلام کرد، رژيم صهيونيستي ۵۹ کودک فلسطینی را کشته و دو هزار و ۷۶۹ کودک دیگر را زخمی کرده است.

مسکو به آلمان درباره دخالت در امور داخلی روسیه هشدار داد

وزارت خارجه روسیه به سفارت آلمان در مسکو هشدار داد که به کنوانسیون وین مبنی بر احترام به حق استقلال کشورها احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه به سفارت آلمان هشدار داد که از دخالت در امور داخلی این کشور بپرهیزد.

گفتنی است سفارت آلمان در مسکو با توجه به مهیا شدن روسیه برای برگزاری انتخابات محلی، مدعی شده بود که از حضور بسیاری از چهره‌های مخالف دولت جلوگیری شده و از این بابت ابراز نگرانی کرده بود.

در همین راستا، وزارت خارجه روسیه طی بیانیه‌ای هشدار داد: آیا از بابت اینکه موضوع دیگری برای نگرانی وجود ندارد؛ اطمینان دارید؟ کنوانسیون وین را رعایت کرده و در امور داخلی کشورهای مستقل دخالت نکنید.

آمریکا بی برنامه است و ديگر کشور‌ي حاضر به ائتلاف نظامی با آن نيست

رئیس اسبق ستاد فرماندهی مرکزی نیرو‌های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام)، با هشدار درباره اینکه تشدید تنش بین تهران و واشنگتن ممکن است جرقه‌ای برای آغاز درگیری بین دو طرف باشد، اذعان کرد بسیاری از کشور‌ها حاضر نیستند در ائتلاف نظامی مورد نظر آمریکا در منطقه مشارکت کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، دریاسالار ویلیام فالون در مصاحبه اختصاصی با این شبکه گفت: چالش، یافتن راهی برای خروج از این تنش و تلاش برای بازگشت به روابط طبیعی‌تر است. چالش آن است که به نظر می‌رسد دولت آمریکا اراده جدی برای اعمال فشار بر ایران دارد، نه فقط برای اینکه مذاکره مجدد بر سر توافقنامه هسته‌ای را بپذیرد، بلکه همچنین دیگر رفتار‌های خود را تغییر دهد. من اطمینان ندارم که درباره این سیاست ها، به خوبی فکر شده باشد، اما خطر آن است که با حضور نیرو‌های نظامی در نزدیک یکدیگر همزمان با فشار‌های متقابل، اوضاع ممکن است به حد تنش بزرگ برسد.
فالون افزود: زمان آن فرا رسیده است که فکر کنیم و چارچوبی برای نشستن پای میز و گفتگو درباره این مسایل پیدا کنیم و دیر یا زود این مسئله محقق خواهد شد.
وی با ابراز تردید درباره شانس تشکیل نیروی مشترک برای حفاظت از کشتی‌ها و نفتکش ها، خاطر نشان کرد: تشکیل ائتلاف کار آسانی نیست، زیرا بسیاری از کشور‌ها حاضر به مشارکت نیستند. اگر به کشور‌های خلیج فارس نگاه کنیم، عربستان و امارات همچنان درگیر جنگ یمن هستند. شرایط اقتصادی در مقایسه با چند سال پیش، تفاوت زیادی دارد. اگر این تحولات چند سال پیش رخ می‌داد، شاهد افزایش شدید بهای نفت بودیم. ثبات بهای نفت با وجود تنش‌ها در منطقه، بیانگر آن است که جهان دیگر وابستگی زیادی به نفت خلیج فارس ندارد.
ویلیام فالون گفت: بر اساس تجربه خود می‌گویم که اگر تیراندازی را آغاز کنیم، نمی‌توانیم عواقب را پیش بینی کنیم. اگر یک طرف اقدامی صورت دهد و طرف مقابل به آن پاسخ دهد، تنش رخ خواهد داد. تجربه من آن است که نباید وارد این چرخه تنش آفرینی شویم و چارچوبی برای کاستن از تنش پیدا کنیم. این اقدام، مستلزم راهبرد بلندمدت از سوی هر دو طرف است.

دادگستری مستقل مساوی کشک- دادگاه لندن پرداخت سود به ایران در خصوص قرارداد چیفتن را لغو کرد

به نقل از ایندیپندنت، با حکم دادگاه عالی لندن پرداخت سود ۲۰ میلیون پوندی بابت بدهی ۳۸۷ میلیون پوندی بریتانیا به ایران برای لغو فروش تانک‌های چیفتن در دهه ۷۰ میلادی، لغو شد.

موضوع خرید یک هزار و ۵۰۰ دستگاه تانک چیفتن و خودروی زرهی از بریتانیا به سال ۱۹۷۱ و دوران پهلوی مربوط می‌شود. ایران پنج سال پس از این توافق، یک میلیارد دلار برای خرید تانک‌ها پرداخت کرد و تا سه سال بعد ۱۵۰ تانک تحویل گرفت. تانک‌های چیفتن در آن زمان در مقایسه با دیگر تانک‌ها، قدرتمندترین توپ و قوی‌ترین زره را داشتند.

اما روند تحویل تانک‌ها به ایران با وقوع انقلاب اسلامی متوقف شد و بریتانیا چند روز پس از انقلاب این قرارداد را لغو کرد. از همان زمان جمهوری اسلامی با شرکت خدمات بین‌المللی نظامی که زیر مجموعه‌ای از وزارت دفاع بریتانیا به شمار می‌رود، بر سر مبلغ باقی‌مانده در این قرارداد، اختلاف نظر دارد.

در دهه ۹۰ میلادی، دیوان بین‌المللی تجارت که شکایت ایران را بر سر این پرونده رسیدگی می‌کند، احکامی به نفع تهران صادر کرد و از شرکت بریتانیایی خواست بدهی خود را به ایران بپردازد. در سال ۲۰۰۱ نیز مساله سود مبلغ باقی مانده از این قرارداد مطرح شد و حکم این دادگاه باز هم به نفع ایران بود.

جدیدترین آمار مبتلایان به وبا در یمن؛ سوء تغذیه صدها هزار کودک

به نقل از المسیره، وزارت بهداشت دولت قانونی در یمن اعلام کرد که بیش از 100 هزار نفر بر اثر تجاوز سعودی آمریکایی به یمن معلول و دچار نقص عضو شده اند.

وزارت بهداشت یمن همچنین افزود که 1.9 میلیون یمنی به وبا مبتلا شده اند و تاکنون 3700 تن بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند که 40 درصدشان کودک هستند.

این وزارتخانه افزود که 2.3 میلیون کودک زیر 5 سال به سوء تغذیه مبتلا هستند و هر 10 دقیقه یک کودک یمنی بر اثر سوء تغذیه می میرد.

عربستان سعودی از ششم فروردین 94 با تشکیل ائتلافی متجاوز از رژیم‌های مرتجع عربی، جنگی ویرانگر را علیه یمن با هدف تسلیم کردن مردم این کشور در برابر سیاست‌های خود و جلوگیری از تشکیل دولت مستقل و غیروابسته به خود آغاز کرده است که این حملات هیچ نتیجه‌ای به‌جز قربانی شدن میلیون‌ها انسان بیگناه و ویران شدن زیرساخت‌های حیاتی یمن نداشته است.

تظاهرات گینه ای ها در برابر سفارت فرانسه

به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار، در پی قتل یک تبعه گینه ای در فرانسه در حمله ای نژادپرستانه، گینه ای ها در برابر سفارت فرانسه در کوناکری تظاهرات کردند.
در «روان» واقع در غرب فرانسه، یک هزار و چهارصد نفر در راهپیمایی در بزرگداشت «ممدو باری» شرکت کردند. این آموزگار گینه ای هفته پیش در جریان یک حمله کشته شد. در این رابطه یک نفر به عنوان مظنون دستگیر شده است.

در گینه نیز تظاهراتی در برابر سفارت فرانسه در کوناکری پایتخت این کشور در این رابطه برگزار شد. ده ها نفر در این تظاهرات شرکت کردند و اجرای عدالت در رابطه با قتل ممدو باری را خواستار شدند. معترضان پس از تجمع در برابر سفارت فرانسه، با آرامش محل را ترک کردند.
فرانس بیست و چهار بخشی از اظهارات یکی از نزدیکان باری را پخش کرد. وی تاکید کرد که تجمع کنندگان متوقف کردن نژادپرستی توسط مقامات فرانسوی را خواستار هستند.
یکی دیگر از شرکت کنندگان در این گردهمایی گفت: چرا کسی به هموطن ما حمله می کند و وی را تا سرحد مرگ کتک می زند، اما کسی برای جلوگیری از این اتفاق کاری انجام نمی دهد. ما این را درک نمی کنیم.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: