پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

پامپئو: ایران را مجبور به مذاکره می‌کنیم

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با انتشار یک یادداشت در رسانه آمریکایی، ادعاهای سراسر ضد ایرانی و بی اساس دولت خود را تکرار کرد و از «مجبور کردن ایران برای نشستن بر سر میز مذاکره» حرف زد.

وزیر خارجه آمریکا در «یو‌اس‌ای‌تودی» یادداشتی با این عنوان منتشر کرد: «فشار دولت ترامپ در حال تضعیف کردن رژیم ایران است».

رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در این مطلب مدعی شده که دولت ترامپ از «کارزار فشار علیه رهبران ایران» دو هدف اصلی را دنبال ‌می‌کند، اول «محروم کردن رژیم ایران از پولی که برای رفتارهای ثبات‌زدا از آن استفاده می‌کند و دوم، اجبار ایران به «نشستن بر سر میز مذاکره برای بستن یک توافق جامع و بلندمدت».

پامپئو در حالی که از اجبار ایران برای مذاکره بر سر یک توافق جامع حرف زده است که دولت آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در اقدامی غیرقانونی از توافق بین‌المللی برجام که تاییدیه شورای امنیت سازمان ملل را دارد، خارج شده است.

وزیر خارجه آمریکا در یادداشت تازه خود با لحنی گستاخانه گفته است که «توافق جامع» مدنظرش با ایران باید به این چهار موضوع اصلی بپردازد: «برنامه هسته‌ای، تولید و اشاعه موشک بالستیک، حمایت از گروه‌های تروریستی و نیابتی، رفتار و بازداشت غیرقانونی شهروندان آمریکایی».

وی سپس ادعاهای پیشین خود درباره ناکارآمدی برجام در مقابله با آنچه که وزیر خارجه آمریکا «رفتار شرورانه ایران» خواند را تکرار کرده است.

پامپئو سپس به موضوع جنگ یمن اشاره کرد و بدون اشاره به تداوم انواع حمایت‌های تسلیحاتی، اطلاعاتی، لجستیکی، سیاسی و دیپلماتیک آمریکا از ائتلاف متجاوز سعودی نوشت: «ایران در یمن به حوثی‌ها، کمک مالی، سلاح و آموزش داده است و این موضوع فقط به ادامه دار شدن درگیری و رنج مردم یمن انجامیده است».

ادعاهای وزیر خارجه آمریکا درباره جنگ یمن در حالی مطرح شده که قانونگذاران هر دو حزب دموکرات و هم حزبی‌های جمهوری‌خواه ترامپ در کنگره این کشور، طی ماه‌های اخیر بارها خواستار توقف حمایت‌های تسلیحاتی و دخالت آمریکا در جنگ ائتلاف سعودی در یمن شده‌اند اما رئیس‌جمهور آمریکا با حق وتو مصوبات کنگره را خنثی کرده است.

وزیر خارجه دولت ترامپ سپس به حمایت ایران از دولت قانونی سوریه تاخت و درباره لبنان هم ادعا کرد که ایران با حمایت از حزب‌الله لبنان، «مردم و ثبات لبنان را به مخاطره انداخته است».

پامپئو سپس با بیان اینکه «فشار آمریکا علیه رژیم ایران کارآمد بوده است»، مدعی شد: «رژیم و نیروهای نیابتی‌اش ضعیف‌تر از وقتی هستند که فشار ما شروع شد. شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران گفته‌اند که ایران دیگر مثل گذشته پول کافی برای دادن به آنها در اختیار ندارد. بودجه نظامی پیشنهادی ایران در سال ۲۰۱۹ با کاهش ۲۸ درصدی و یک کاهش ۱۷ درصدی بودجه شاخه تروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شده است».

وی در پایان این یادداشت ضد ایرانی خود نوشته است: «ما به موازات بالا بردن هزینه توسعه‌طلبی ایران و وضعیت جاری آن، به دنبال یک توافق جامع و یک رابطه بسیار مسالمت‌آمیز و پایدار هستیم. ما چشم انتظار روزی هستیم که بتوانیم به مردم ایران و هسایگانشان برای صلح و رفاهی که سزاوارش هستند، کمک کنیم».

ادعاهای وزیر خارجه آمریکا درباره «کمک به مردم ایران» در حالی مطرح شده که او و دونالد ترامپ از ابتدای آغاز به کار این دولت، ضمن انواع توهین‌ها و «تروریست» خواندن ملت ایران، شدیدترین فشارهای اقتصادی و تهدیدهای نظامی علیه ایران را در پیش گرفته‌اند.

قصه هایی که مقامات ایرانی در مورد عقب نشینی امارات از یمن تعریف کردند توخالی در آمد

«دولت باید عدن، پایتخت [موقت] و همه شهرهای جنوب را فوراً ترک کند و تمام قلمرو این خاک را از یگان‌های نظامی شمالی تخلیه کند و آنها را به جبهه‌های جنگ علیه حوثی‌ها در شمال منتقل کند و از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور و برادران در ائتلاف عربی می خواهیم تا در سرزمین جنوب انتقال کامل قدرت را به طور مسالمت آمیز انجام دهد و جنوبی‌ها را قادر سازند سرزمین و منابع خود را مدیریت کنند».

با این سخنان تند، حامیان «شورای انتقالی جنوب» یمن (که تحت حمایت امارات است) خواسته‌های خود را در قالب بیانیه‌ای صادر شده توسط کمیته اوقاف مردمی در عدن بیان کردند. این در حالی است که به گفته منابع دولت عبد ربه منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی یمن و مستقر در ریاض) نیروهای «الحزام الامنی» (کمربند امنیتی) مورد حمایت امارات عربی متحده خود را برای حمله به کاخ ریاست جمهوری و کنترل نهادهای دولتی آماده می‌کنند.

وبگاه خبری الجزیره نوشت: هانی بن بریک، یکی از رهبران شورای انتقالی جنوب و از نزدیکان به محمد بن زاید، ولی‌عهد امارات برای ایجاد هرج و مرج در عدن نقشه کشیده‌اند از جمله اینکه تشییع جنازه امروز منیر الیافعی، فرمانده تیپ اول آماد و پشتیبانی که در جریان حمله اخیر حوثی‌ها به همراه ده ها نظامی دیگر کشته شد به صحنه هرج و مرج و درگیری مبدل کنند.

از جمله تمهیدات برنامه ریزی شده برای اجرای این نقشه انتخاب یک قبر نزدیک کاخ ریاست جمهوری و اقدام به تیراندازی توسط تک تیراندازها به سمت نیروهای گارد ریاست جمهوری در جریان مراسم تشییع است تا اگر با پاسخی روبرو شد، مسئولیت حمله به شرکت کنندگان در مراسم را به گردن نیروهای گارد ریاست جمهوری بیاندازند.

طبق نقشه مذکور همزمان رسانه‌ها هم شروع به جنجالی کردن موضوع کرده و کمک‌هایی از میان شبه نظامیان قبیله‌ای از منطقه یافع و همچنین نیروهایی از کمربند امنیتی به بهانه متفرق کردن درگیری‌ها فرستاده می‌شوند، اما هدفشان حرکت به سمت مقرات و نهادهای دولتی و خانه های نهادهای دولت منصور هادی است.

هانی بن بریک پیش از این هم در یک نشست خبری در شهر عدن دولت مستعفی منصور هادی را تهدید به اخراج از عدن کرده بود. ابوهمام الیافعی، فرمانده موسوم به مقاومت جنوب هم به دولت منصور هادی 72 ساعت برای ترک اراضی جنوب یمن مهلت داده و طی نطقی در مقابل طرفداران شورای انتقالی تهدید کرده بود هر گونه اعتراضی به خواسته‌های جنوب با زور مواجه خواهد شد.

در حالی که طرفداران شورای انتقالی روز سه شنبه در رکاب بن بریک به خیابان‌ها آمدند و نیروهایی هم در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در عدن مستقر شده و نیروهایی هم از جبهه‌های ساحل غربی فراخوانده شدند نیروهای دولت مستعفی منصور هادی و تیپ‌هایی از گارد ریاست جمهوری هم شروع به استقرار در عدن کردند آن هم ساعاتی پس از اینکه تجهیزات نظامی بزرگی توسط عربستان به این شهر رسید.

منابع ریاست جمهوری مستعفی یمن به الجزیره گفتند: عربستان برای آرام کردن اوضاع در شهر عدن و پس از اطلاع از نقشه جنوبی‌ها وارد عمل شده تا شورای انتقالی را از کار خود بازداشته و خلأ عقب نشینی نیروهای اماراتی از عدن را که بدون هماهنگی با عربستان و دولت منصور هادی صورت گرفته است، پر کند.

به گفته این منابع، عربستان درصدد مقابله با طرفداران امارات است که به ادعای آن یکجانبه رفتار کرده و به طرفدارانشان گفته‌اند که از وضعیت خشم و ناراحتی مردم از کشتار نظامیان کمربند امنیتی استفاده کنند.

مسئله قابل توجه ناپدید شدن عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوب است که فقط به دیدار با مارتین گریفیتس در ابوظبی اکتفا کرده و از دیگر اعضای شورا هم خبری نیست.

تحلیلگران معتقدند وضعیت کنونی عدن و رفتارهای بن بریک احتمالا واکنشی به موضع عربستان است که در حال استقرار نیروهایش در این شهر است بخصوص که بن بریک به دنبال افشای گزارش های حقوقی درباره دست داشتن وی در ترور علمای دینی و شخصیت هایی اجتماعی در عدن در معرض درخواست‌ها برای بازداشت و بازجویی از وی قرار گرفته است.

دل حسن روحانی برای سفر به فرانسه لک زده بود اما …

پایگاه خبری الشرق الاوسط به نقل از منابعی در دفتر ریاست جمهوری فرانسه دعوت رئیس جمهور این کشور از حسن روحانی برای شرکت در نشست جی 7 را رد کرد.

یک دیپلمات فرانسوی گفته است که امانول ماکرون در گفت‌وگوی تلفنی اخیر خود با حسن روحانی رئیس جمهور ایران پیشنهادی برای حضور وی در نشست گروه 7 نداشته است.

برخی منابع اصلاح‌طلبان و هواداران برقراری روابط نزدیک با غرب در داخل ایران سه شنبه شب مدعی شده بودند که ماکرون از روحانی برای حضور در این نشست دعوت کرده است که با مخالفت رئیس جمهور ایران مواجه شده است. البته معلوم شد که کل قصه ساختگی و برای مصرف داخلی بوده است.

حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور ایران 25 ژوئن گذشته در تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه با وی، گفته بود: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر توسعه روابطی پایدار و هدفمند با فرانسه تلاش کرده و خواهد کرد.

روحانی با اشاره به اینکه پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف های اروپائی برای تضمین منافع اقتصادی از جمله حل وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متاسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا نکرده، افزود: اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره مند شود، بر اساس بندهای 26 و 36 برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: