پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

5013C21F-D9CC-49C0-9875-33BF3854D967

برای مقابله با ایران: کمک نظامی ۱۰۰ میلیو دلار

آمریکا به جمهوری آذربایجان

پایگاه اینترنتی اوراسیانت در گزارشی به قلم جاشوا کوچرا ضمن اشاره به کمک نظامی بزرگ آمریکا به جمهوری آذربایجان، نوشت: براساس این برنامه پنتاگون، آمریکا برای ارتقای امنیت دریایی در برابر آنچه به زعم خود آنرا تهدیدهای ایران خواند، بیش از 100 میلیون دلار به جمهوری آذربایجان کمک نظامی می کند.
درحالیکه واشنگتن فشارهای دیپلماتیک و نظامی خود را بر تهران افزایش می دهد، به طور محرمانه به کشور همسایه ایران یعنی جمهوری آذربایجان پیشنهاد بیش از 100 میلیون دلار کمک نظامی کرده است.
براساس گزارش های پنتاگون به کنگره که در اختیار مرکز نظارت بر کمک های امنیتی قرار گرفته است، وزارت دفاع آمریکا 58/6 میلیون دلار در سال مالی 2018 [1397] و 42/9 میلیون دلار در سال بعد از آن به خدمات مرزی و گمرکی جمهوری آذربایجان اختصاص داده است.
این برنامه ها نشان دهنده افزایش چشمگیر کمک های نظامی آمریکا به جمهوری آذربایجان در مقایسه با سال های قبل و تقریبا از کمک های اختصاص داده شده به هر کشور دیگری در منطقه بیشتر است. در این دو سال مالی کمک نظامی آمریکا به جمهوری آذربایجان از کمک های اختصاص داده شده به گرجستان، وفادارترین شریک آمریکا در منطقه نیز بیشتر خواهد شد.
به گفته کریستینا آرابیا، مدیر مرکز نظارت بر کمک های امنیتی، پنتاگون تمام اطلاعات بودجه ای مربوط به برنامه سال مالی 2019 را منتشر نکرده است و این یعنی احتمال دارد آمار واقعی هزینه شده برای این برنامه در این سال بیش از 42/9 میلیون دلار باشد.
به هر حال هر دو طرف به شدت درباره این کمک و مبلغ آن سکوت اختیار کرده اند. در مطالب رسمی که اخیرا درباره برنامه های نظامی آمریکا در منطقه منتشر شده، به نام جمهوری آذربایجان یا دریای خزر در کل هیچ اشاره ای نشده است. وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز از اظهار نظر در اینباره خودداری کرد.
سفارت آمریکا در باکو نیز در پاسخ به پرسش های مکتوب اوراسیانت درباره این برنامه کمک نظامی، در بیانیه کوتاهی اعلام کرد، آمریکا در اجرای برخی برنامه های دفاعی و امنیتی که شامل تامین امنیت مرزی و مقابله با اشاعه سلاح های کشتار جمعی می شود، با کشورهای مشتاق در سراسر جهان تعامل دارد.
در طول سال ها جمهوری آذربایجان به منظور ارتقای نیروی دریایی و گارد ساحلی خود در منطقه غنی از نفت و گاز دریای خزر، کمک هایی از آمریکا دریافت کرده است. دریای خزر از نظر آمریکا دارای اهمیت راهبردی ویژه ای است، زیرا با ایران هم مرز است و آمریکا همواره به جمهوری آذربایجان کمک کرده است تا در برابر حضور نظامی ایران در دریای خزر «مقاومت» کند.

ایران حضور اسرائیل در خلیج فارس را تهدید دانست

وزارت امور خارجه ایران: مشارکت اسرائیل در ائتلاف آمریکا برای گشت زنی در خلیج فارس تهدیدی برای ایران است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مورد خبر حضور اسرائیل در ائتلاف آمریکا برای گشت زنی در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اصل این ائتلاف تنش زا است و هرگونه حضور احتمالی اسرائیل در این ائتلاف خودخوانده را، که وجود نامشروعش در خاورمیانه اساس ناامنی و بی‌ثباتی است، تهدیدی آشکار علیه امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی خود و عاملی بحران آفرین و بی ثبات ساز در منطقه خلیج فارس تلقی می‌کند و در چارچوب سیاست بازدارندگی و دفاعی کشور، حق مقابله با این تهدید و دفاع از خود را محفوظ می دارد و در عمل به آن در چارچوب سیاست دفاعی کشور، تردیدی ندارد و مسئولیت کلیه عواقب این اقدام خطرناک برعهده رژیم آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی خواهد بود.

آمریکا به برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا پیشنهاد داده است که ائتلافی در این دریا تشکیل دهند. آلمان، فرانسه، بلژیک و هلند مخالف این پیشنهاد هستند اگرچه آشکارا پاسخی ندادند. بریتانیا دو ناوشکن خود را به این منطقه اعزام کرده است تا از کشتی های تجاری این کشور محافظت نمایند.

مقدمات فشار داخلی بر آلمان برای پیوستن به دارو دسته آمریکا فراهم میشود

مجله اشپیگل در گزارشی به انتقاد برخی از سیاستمداران آلمان درخصوص عملکرد «هایکو ماس» وزیر خارجه این کشور پرداخت.

اشپیگل با اشاره به انتقاد برخی سیاستمداران آلمانی از مواضع و سیاست های وزیر خارجه این کشور نوشت: انتظار می رود در حالی که این روزها شاهد وقایع متعدد و مختلفی در عرصه بین المللی مانند منازعات مربوط به تنگه هرمز در ایران، برگزیت و اختلاف چین-آمریکا هستیم، دستگاه دیپلماسی آلمان سیاست های راهبردی تر و شفاف تری را از خود به نمایش بگذارد.

در همین راستا «الکساندر گراف لامبسدورف» معاون فراکسیون دمکرات آزاد در پارلمان آلمان به اشپیگل گفت: ماس در موضع گیری های خود در خصوص رویدادهای بین المللی دور از انتظار عمل کرده و می کند. وی خود را از مدافعان حقوق زن می داند که این امری سنجیده و منطقی است، اما در کنار این باید به مسائل و چالش های بین المللی نیز توجه ویژه ای داشته باشد.

وی همچنین افزود: انتظار می رود وی بعنوان نفر نخست در دستگاه دیپلماسی آلمان نقش پر رنگ تری در کاهش تنش های بین المللی ایفا کند

سیاه‎نمایی درباره دستکاری چین در نرخ یوان یعنی استاندارد دوگانه

رادیو بین المللی پکن، وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا نام چین را در فهرست «کشورهای دستکاری کننده در نرخ ارز» قرارداد. این اقدام نه تنها با معیار ارزیابی دستکاری ارز که توسط خود آمریکا تعیین شده، مغایر است بلکه در حالی صورت گرفته که آن وزارت کاملا از اقدام دولتش در اعمال فشار به فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره چشمپوشی کرده است. بی شک این یک حیله دیگر از سوی آمریکا برای سرکوب رقیب خود با اتکا بر استاندارد دوگانه است.

آمریکا در درازمدت با اتکا به جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره بین‎المللی، برای حفظ قدرت خود از نرخ ارز استفاده ابزاری کرده است. هر چند چین در سال 1994 سازوکار شکلگیری ارزش یوان را ایجاد کرده و از آن پس نیز روند بازاری شدن نرخ ارز یوان ادامه یافته و پیشرفت کرده اما برخی ها در آمریکا کماکان بر اعمال فشار بر چین برای افزایش انعطاف‎پذیری نرخ ارز یوان پایبند بوده اند. حالا، بر اثر هرج و مرج در بازارهای مالی جهان ناشی از یکجانبه گرایی آمریکا و تشدید جنگ تجاری با چین، نرخ ارز یوان بر اساس وضعیت تقاضا و عرضه در بازار انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا کرده اما این افراد در آمریکا گویا خواسته چند سال پیش خود از چین را کاملا فراموش کرده و برعکس حرف‌های گذشته خود، چین را به دستکاری در ارز یوان متهم می کنند و این تناقض در رفتار آنها غیرقابل باور است.

حالا به کار خود آمریکا نگاهی بیاندازیم. در یک ساله گذشته، برخی ها در آن کشور بارها برای کاهش نرخ بهره به منظور تضعیف عمدی دلار به فدرال رزرو فشار آوردند. بر اثر این فشارها، فدرال رزرو در حالی که شرایط کاهش نرخ بهره هنوز برآوره نشده است انجام چنین اقدامی را در روز 9 مرداد اعلام کرد. در مقابل این اقدام نامناسب، چهار رییس پیشین فدرال رزرو شامل پل وولکر، آلن گرینسپان، بن برنانک و جنت یالن در اقدامی کم نظیر، مشترکا مقاله‎ای را در وال استریت ژورنال منتشر کردند و در آن یادآور شدند: آمریکا به یک فدرال رزرو مستقل نیاز دارد و سیاست پولی نباید تحت تاثیرات فشار سیاسی کوتاه مدت قرار گیرد.

اما برخی ها در آمریکا با چشمپوشی از این مقاله حرفه‌ای، کماکان از فدرال رزرو خواستند کاهش نرخ بهره را با شدت و سرعت بیشتری پیش ببرد. این نوع فشار سیاسی بر فدرال رزرو، دستکاری واقعی در ارز است! آمریکا از یک سو عمدا دلار را تضعیف می کند اما از سوی دیگر نوسانات نرخ ارز یوان ناشی از تقاضا و عرضه در بازار را مورد نقد قرار می دهد که کاملا اقدامی متکی بر استاندارد دوگانه است.

چین به عنوان قدرت اقتصادی دوم جهان و کشوری مسوول، بر تعهدات خود درباره نرخ ارز در نشست گروه بیست پایبند است و برای برخورد با دعاوی تجاری نیز از نرخ ارز استفاده ابزاری نکرده و در آینده نیز این کار را نمی کند. حتی در جنگ تجاری که آمریکا آن را شروع کرده است، چین به استهلاک رقابتی نرخ ارز یوان نپرداخته و در آینده نیز این کار را نمی کند، چرا که چین لازم ندارد تا از طریق «دستکاری در ارز» به «برتری غیرمنصفانه در رقابت» پیدا کند.

برتری چین در رقابت های بین المللی از طریق دستکاری در ارز به دست نیامده بلکه با اتکا بر کالاهای با کیفیت و قیمت مناسب ایجاد شده است. چین از کامل ترین زنجیره صنعتی دنیا برخوردار است و از لحاظ زنجیره تامین نیز چین در جهان برتری قاطع دارد. برای بسیاری از واردکنندگان آمریکایی، کالاهای چینی جایگزین ناپذیر هستند. در نیمه اول امسال صادرات از چین به آمریکا به میزان 2.6 درصد کاهش یافته اما واردات چین از آمریکا به میزان 25.7 درصد یعنی بیشتر از آنچه از چین به آمریکا صادر می شود، کاهش یافته است. از این موضوع نیز می توان به جایگزین ناپذیری کالاهای چینی پی برد.

از سوی دیگر، رشد اقتصادی چین حالا عمدتا با افزایش مصرف داخلی شکل می‎گیرد و سهم صادرات در رشد اقتصادی چین بسیار محدود است. در نیمه اول سال جاری میلادی سهم مصرف داخلی در رشد اقتصادی چین به 60 درصد رسید و سهم صادرات بسیار کوچک تر بود؛ از این رو، چین لازم ندارد تا به قیمت مورد انتقاد قرار گرفتن از سوی جامعه جهانی، نرخ ارز یوان را به نفع خود کاهش دهد. به علاوه، کاهش نرخ ارز یوان نیز برای بروزرسانی شرکت های چینی و افزایش توان رقابتی آنها مفید نیست و باعث عدم اطمینان به بازار و افزایش نوسانات در بازار مالی می شود.

از این رو، می توان دید کاهش شدید ارز یوان برای چین مفید نیست. برخی ها در آمریکا که بر پایه استانداردهای دوگانه قصد سیاه‎نمایی درباره چین به عنوان کشور دستکاری کننده در نرخ ارز هستند، در واقع در پس این موضوع اهدافی پنهان را دنبال می‎کنند. آمریکا با این اقدام نه تنها به هدف خود برای تخریب اقتصاد چین دست نخواهد یافت بلکه شهرت جهانی این کشور نیز زیر سوال می‌رود. بهتر است این افراد دست از به کارگیری حیله استاندارد دوگانه بردارند و از مسیر اشتباه کنونی خود خارج شوند.

گفت‌وگوی بولتون و سخنگوی اردوغان درباره ایجاد منطقه امن در سوریه

«ابراهیم کالن» سخنگوی ریاست جمهور ترکیه و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

به گزارش تی‌آر‌تی، کالن و بولتون در این گفت‌وگو تلفنی درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت‌وگو کردند.

کالن گفت که ایجاد منطقه امن در شمال سوریه سبب خواهد شد تا گذرگاه تروریست‌ها به گذرگاه صلح تبدیل شده و این موضوع بازگشت مناسب و امن آوارگان سوری را تضمین خواهد کرد.

وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد در خصوص تشکیل منطقه امن در شمال سوریه با آمریکا به توافق رسیده است.

رسانه‌های ترکیه قبلاً گزارش داده‌اند آنکارا خواستار ایجاد یک منطقه امن ۳۲ کیلومتری در شمال سوریه است و اصرار دارد که «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) از این مناطق پاکسازی شوند.

ترکیه و آمریکا پس از شکست گروه‌های تروریستی تحت حمایت خود، برای حفظ برگه‌های خود در سوریه طرح موسوم به «منطقه امن» را مطرح کردند؛ طرحی که قرار بود در شمال و شمال شرق سوریه اجرایی شود، ولی دمشق بارها، ضمن مخالفت، آن را در راستای مداخلات آنکارا و واشنگتن قلمداد کرده است.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که «به صورت قاطع و مطلق، توافق ترکیه و آمریکای اشغالگر را بر سر ایجاد آنچه منطقه امن نامیده می‌شود، رد می‌کند».

دمشق تصریح کرد که «این توافق، تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد است»

دیدار دیپلمات‌‌آمریکایی با مزدوران هنگ‌کنگی شان تنش‌ها را افزایش داد

وزارت خارجه رژیم آمریکا روز پنجشنبه طی بیانیه‌ای به اظهارات مقامات چینی درباره مداخله آمریکا در امور چین به دلیل هنگ‌کنگ واکنش نشان داد.

«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم امپریالیستی آمریکا، چین را به دلیل انتشار جزئیات دیپلمات آمریکایی که در هنگ‌کنگ مستقر است «رژیم یاغی»‌ توصیف کرد.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «من فکر نمی‌کنم که درز اطلاعات محرمانه یک دیپلمات آمریکایی، تصاویر و نام فرزندانش یک اعتراض رسمی باشد و این کاری است که یک رژیم یاغی آن را انجام می‌دهد و این به گونه‌ای نمی‌باشد که یک ملت مسئولیت‌پذیر رفتار می‌کند.»

پیشتر روزنامه‌های هنگ‌کنگی عکسی از یک دیپلمات آمریکایی با نام «جولی ایدی» منتشر کردند که در یک هتل با رهبران دانشجویی هنک‌کنگ دیدار کرده است.

بلومبرگ گزارش داد که پس از انتشار این تصاویر، چین نماینده کنسولگری آمریکا در هنگ‌کنگ را احضار کرد و درباره ارتباط این دیپلمات آمریکایی با رهبران اعتراضات هنگ‌کنگ توضیح خواست.

بلومبرگ گزارش داد که چین قاطعانه به هرگونه ارتباط آمریکا با سران مزدور هنگ‌کنگی اعتراض کرده و از آمریکا می‌خواهد از ارسال هرگونه سیگنال‌های غلط به نقض‌کنندگان قانون در هنگ‌کنگ خودداری کند.

از سوی دیگر روز شنبه معترضان هنگ‌کنگی با تشکیل تظاهراتی در نقاط مهم ناحیه «مونگکوک» پرچم کشورهای آمریکا و انگلیس را بالای سر خود برافراشتند.

این در حالی است که چین بارها به واشنگتن و لندن اخطار داد در امور داخلی هنگ‌کنگ دخالت نکنند. اما افراشته‌شدن پرچم این کشورها در اعتراضات نشان داد این نا آرامی‌ها همانطور که وزیر امور خارجه چین اعلام کرده بود منشاء خارجی دارد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: