پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

حذف چهار صفر ریال ایران پیشنهاد صندوق بین‌المللی پول است

حذف چهار صفر از پول ملی بر شاخص‌های کلان اقتصاد کشور اثری نخواهد گذاشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، مشاور معاونت علمی‌فناوری ریاست‌جمهوری اعلام نمود که حذف چهار صفر پیشنهاد صندوق بین‌المللی پول است.

وی در این رابطه توضیح داده گفت:«ما همسو با دستورات پیشنهادگونه صندوق بین‌المللی پول داریم همراه می‌شویم و اولویت کشور این نیست و مسایل و مشکلات مهمتر از این وجود دارد.

این اقدام در شرایطی می‌تواند اثرگذار باشد که ساختارهای اقتصادی مثل اصلاح سیستم‌های بانکی، تولید، مباحث مالیاتی و گمرکی با همدیگر رونق اقتصادی را داشته باشند اما با حذف اسمی چند صفر از پول ملی با وجود تجربیات متفاوتی که دیگر کشورها داشته‌اند، هیچ اثر اقتصادی نخواهد داشت.

خود دولت نیز اعلام کرده است که این کار هیچ اثری روی تورم نخواهد داشت و فقط ظاهری است. در 50 کشور دنیا که این اتفاق افتاده، از آن به‌عنوان اسم‌گذاری یا تجدید اسم یاد می‌کنند که در برخی از کشورها موفق عمل شده و در برخی از کشورها که از زیرساخت‌های لازمی برخوردار نبودند همچون زیمبابوه ناموفق بوده است.

این پیشنهادی است که معمولاً صندوق بین‌المللی پول به کشورها می‌دهد و با شعار «آسان شدن زندگی» از آن یاد می‌کنند. فضای روانی با گرد کردن پول‌ها وقتی که پول کوچک می‌شود، می‌تواند بار تورمی در جامعه داشته باشد.

در بورس کشور سهام یک دلاری و نیم دلاری نداریم حالا اگر چهار تا صفر را هم برداریم، چه نتیجه‌ای را در بر خواهد داشت؟ سهام یکی از بانک‌های کشور 40 ریال تا یک تومانی است و اگر چهارتا صفر را برداریم، سهام این را چه می‌توانیم بگذاریم؟ آیا اصلاً آمادگی این موضوع را داریم؟

گفته می‌شود با این کار چرخش نقدینگی می‌تواند وجود داشته باشد و مردم معاملاتشان را سریع انجام می‌دهند، ولی مشکل مردم ما معاملات نیست وقتی پول نیست و اقتصاد رونق نداشته باشد، اینکه بتوانند به‌راحتی مبادله کنند اثر خاص ندارد. اولویت کشور به‌نظر خیلی از سیاستمداران و اقتصاددانان این نیست و مسایل و مشکلات مهمتر از این وجود دارد و بهتر است انرژی خود را روی این‌ها بگذاریم».

راست می‌گویید، فرزندتان را از آمریکا فرا بخوانید! لاریجانی شروع کننده باشد

یک اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفته است: خوب است مسوولین به‌جای خط و نشان کشیدن، فرزندان و خانواده‌های خود را از این کشورها فرا بخوانند. آقای لاریجانی رییس مجلس می‌تواند آغازگر این حرکت باشد.
به گزارش سایت «نود اقتصادی» سعید اسلامی بیدگلی اظهار کرد: مهمترین خبر این روزها قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی آمریکا و اقدامات متقابل ایران بود. کانادا هم چندی پیش سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده بود. وی گفت: خوب است مسوولین به‌جای خط و نشان کشیدن، فرزندان و خانواده‌های خود را از این کشورها فرا بخوانند. رئیس مجلس می‌تواند آغازگر این حرکت باشد. نمایندگان مجلس نیز می‌توانند طرحی چهار (یا حتی پنج) فوریتی مصوب کنند و سه ماه به نمایندگان مجلس و شوراها، وزراء و معاونین‌شان، استانداران، شهرداران و معاونین کلان‌شهرها فرصت بدهند که خانواده‌های خود را از کشورهای دیگر فرا بخوانند یا سمت فعلی خود را ترک کنند.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین: هرگز اسیران دربند اشغالگران را تنها نخواهیم گذاشت

جمیل مزهر عضو دفتر سیاسی سازمان چپگرای جبهه خلق برای آزادی فلسطین اعلام کرد اشغالگران به سیاست خصمانه خود علیه اسیران و نادیده گرفتن وضعیت جسمانی وخیم آنها ادامه می‌دهد. وی درباره اسیرانی که دست به اعتصاب غذا زده‌‌اند از جمله حذیفه حلبیه و شرایط جسمانی وخیم وی افزود حذیفه حلبیه و اسیران همراه وی همچنان به اعتصاب غذا ادامه می‌دهند.

مزهر که با المیادین گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت اشغالگران مسئولیت جان اسیر فلسطینی، حلبیه هستند و مقاومت فلسطین هرگز در این زمینه دست بسته باقی نخواهد ماند.

عضو دفتر سیاسی جبهه خلق برای آزادی فلسطین خاطر نشان کرد آنچه علیه اسیران صورت می‌گیرد، در چارچوب تجاوزگری فراگیری است که علیه فلسطینیان در نوارغزه و کرانه باختری و خارج از فلسطین جریان دارد، ما هرگز اسیران قهرمان خود را تنها نخواهیم گذاشت و فعالیت‌هایی را طی روزهای آینده در راستای حمایت از آنها انجام خواهیم داد.

ابراز نگرانی پامپئو از نزدیک شدن زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه در پیامی در توئیتر از متحدان آمریکا خواست تا فشار علیه ایران را تشدید بخشند.

وی در این پیام توئیتری نوشت: «ساعت در حال تیک تاک کردن است، زمان باقی مانده پیش از آنکه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به پایان برسد و ممنوعیت سفر «قاسم سلیمانی» (فرمانده نیروی قدس سپاه) برداشته شود، به پایان نزدیک می‌شود.»

پامپئو در ادامه نوشت:«ما از متحدان و شرکای خود می‌خواهیم تا فشارها علیه رژیم ایران را افزایش دهند تا رفتارهای بی ثبات کننده خود را متوقف کند.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه لینکی از سایت وزارت خارجه آمریکا را در توئیت خود قرار داده که در آن زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران به صورت کاهشی به جلو می‌رود و طبق آن تحریم‌های تسلیحاتی ایران روز 18 اکتبر 2020 (27 مهرماه 1399) یا به عبارتی دیگر 15 ماه و 7 روز دیگر به پایان خواهد رسید و پس از آن ایران می‌تواند به فروش تسلیحات پرداخته و از کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز تسلیحات خریداری کند.

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند.

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه رو آورده است.

ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر کرد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

چین بیانیه باچله را دخالت در امور داخلی خود دانست

جمهوری خلق چین روز سه شنبه بیانیه میچل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره هنگ کنگ را نادرست خواند و رد کرد.

دفتر چین در مقر سازمان ملل در ژنو این بیانیه را در حکم دخالت در امور داخلی خود خواند و گفت این بیانیه برای متخلفان مجرم و خشونت گرا پیامی نادرست ارسال می کند.
پیشتر باچله از هنگ کنگ خواسته بود خویشتن داری کند و درباره شواهد مربوط به استفاده نیروهایش از گاز اشک آور علیه معترضان به شیوه ای خلاف مقررات بین المللی تحقیق کند.
دفتر چین در مقر سازمان ملل در ژنو در بیانیه ای گفت معترضان هنگ کنگ به تاسیسات عمومی صدمه زدند، فرودگاه را از کار انداختند، حمل و نقل عمومی را مسدود کردند و از تسلیحات کشنده استفاده کردند «که اینها نشانگر تمایل به بازگشت تروریسم است.»
در این بیانیه آمده است «دولت مرکزی چین قویا از کاری لام رئیس اجرایی هنگ کنگ و دولت وی در اجرای وظایفشان مطابق قانون حمایت و از نیروی پلیس هنگ کنگ و سازمان های قضایی در اجرای قاطعانه قانون پشتیبانی می کند.»

در همین حال شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر اعلام کرد، نیروهای پلیس ضد شورش هنگ کنگ بعد از حمله اشغال‌کنندگان فرودگاه به پلیس مجبور شد با اشغال کنندگان در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ درگیر شده و تلاش کرد آنان را از فرودگاه بیرون کنند.

نیروهای امنیتی شماری از اشغال کنندگان را بازداشت کرده اند. با این همه تلاش نیروهای ضد شورش برای بیرون راندن معترضان از فرودگاه ناکام ماند و نیروهای ضد شورش فرودگاه را ترک کردند. با این حال در برابر فرودگاه درگیری میان نیروهای ضد شورش و معترضان همچنان در جریان است.
حضور معترضان در این فرودگاه باعث شده است از دیروز تا کنون پروازهای این فرودگاه به حال تعلیق در آید.

اکثر انگلیسی‌ها معتقدند باید به هر طریقی از اتحادیه اروپا خارج شد

بر اساس نظرسنجی که روزنامه دیلی تلگراف روز دوشنبه نتایج آن را منتشر کرده، اکثر مردم انگلیس معتقدند که «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس باید لندن را به هر طریقی از اتحادیه اروپا خارج کند حتی اگر ضروری باشد پارلمان را تعلیق کند.

جانسون اعلام کرده که روز 31 اکتبر (9 آبان) چه توافقی با بروکسل حاصل شود و چه توافقی بدست نیاید، انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد این در حالی است که بسیاری از نمایندگان انگلیسی مخالف خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا هستند.

بر اساس نتایج نظرسنجی «کامرس» 54 درصد پاسخ دهندگان با این موضوع اعلام موافقت کردند که جانسون باید برگزیت را به هر طریقی انجام دهد حتی اگر ضرورت داشته باشد پارلمان را تعلیق کند تا جلوی این موضوع را بگیرد که نمایندگان مانع از اجرای برگزیت شوند.

جانسون گفته که به دنبال حصول توافقی با اتحادیه اروپا است اما این موضوع را رد نکرده که احتمالا پارلمان را تعلیق کند تا مانع از تلاش نمایندگان برای جلوگیری از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا شوند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که حمایت‌ها از حزب حاکم محافظه کار افزایش یافته و به 31 درصد رسیده که 6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: